Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:32:25

LOGOUT.hu

Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól! ;)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#40501) ANDROID??? válasza senki68 (#40416) üzenetére


ANDROID???
addikt

Azt gondoltam, hogy wifift nem talál, de ez a lökött invertere a kábeles netet keresi.

(#40502) dolon75


dolon75
aktív tag

köszi az előző válaszokat!
idén tavaszi telepítés, igy ha jól ert3, azért nem került szóba a bruttó, mert mi az "izgalmak" után adtuk be.

Pa-kah! Pakah-pakah Pa-kah! Bokata-Bokata Pa-kah! Pakah-pakah

(#40504) senki68 válasza ANDROID??? (#40501) üzenetére


senki68
senior tag

Azt keresi amire állítod. Ha wifire állítod azt keresi.
Tehát nincs olyan, hogy "lökött invertere"

(#40505) leslieho2 válasza rolltrade tm (#40466) üzenetére


leslieho2
csendes tag

Üdv!
Fronius Ohmpilothoz (és egyéb ház fogyasztás feletti felesleg átirányításához) kell smart meter, hogy tudja, van napelem felesleg... (illetve régebbi Froniusok esetén Datamanager 2.0 is)

Az Ohmpilotnak pedig valoban 1000eur körüli az ára. [link]

én is ezen gondolkodom mostanság, jelenlegi opcióim:
1) Homeassistant [link] + vezérelhetô kompatibilis hôszivattyú + puffertartály fûtési melegvízhez + HMV tartály. Jó lenne a gázzal kombináltan
2) Bosch Home Energy mgmt eszköz [link] 80eur + Bosch hôszivattyû tartállyal ( a leíràsok szerint Froniussal jól együttmûködô "ecosystem" lenne )
3) egyèb ötlet valakitôl? :F

A sima vízmelegítô is opció lehet HMV tartállyal, de nekünk sok hely nincs így még ez is egy kényszer amit figyelembe kell venni...

(#40506) ANDROID??? válasza senki68 (#40504) üzenetére


ANDROID???
addikt

Nem telepítő vagyok, a felhasználói beállítások olyat nem tartalmaz, hogy wifi/lan. Amennyiben leírod, hogy hol mit állítsak, megpróbálok megküzdeni vele.

(#40507) hevepapa válasza dolon75 (#40502) üzenetére


hevepapa
senior tag

Igen. Bár azt nem tudom, mert nem voltam érintett OFT-s telepítésben, hogy teljesen eltörölték vagy csak átmenetileg felfüggesztették a bruttós elszámolást nekik.
Viszont minden szerződésben benne van a 4 kW-nél nagyobb rendszerekre a 0 forintos Elosztói teljesítménydíj. Kérdés, ezt mikor emelik 0-ról xx Ft-ra?
De ezt csak nagyon halkan kérdezem, mert szerintem eddig azért nem emelték, mert egyszerűen elfelejtették hogy van ilyen is :)

(#40508) senki68 válasza ANDROID??? (#40506) üzenetére


senki68
senior tag

Hol nézed ezeket a felhasználói beállításokat?

(#40509) ANDROID??? válasza senki68 (#40508) üzenetére


ANDROID???
addikt

Az aplikacioban.

[ Szerkesztve ]

(#40510) senki68 válasza leslieho2 (#40505) üzenetére


senki68
senior tag

Amit linkeltél az nettó ár.

Mondjuk itthon azért olcsóbb. 282 ezer+Áfa.
Smart meter 78 ezer+Áfa.

Amúgy ilyen ohmikus eszközöket datameneger kártyán IO digitális kimenettel lehet vezérelni, csak egy relé kell hozzá.
4 ilyen eszközt lehet vezérelni vele.

(#40511) senki68 válasza ANDROID??? (#40509) üzenetére


senki68
senior tag

Az applikációban semmit nem tudsz állítani, főleg Wifit nem.

Ahhoz be kell lépni az inverter menüjébe. Azt is írtam, hogyan.

Már kérdeztem helyileg merre vagy??

Vagy szerintem inkább hívj fel.

(#40512) Strezi válasza leslieho2 (#40505) üzenetére


Strezi
őstag

Shelly EM, vagy 3EM vagy Pro 4PM. Okos mérők és programozható felület, relé kimenetek, elég jó, nyitott ökoszizszámával. A 3EM 51Eft-tól (shellyshop.hu), mér jól 3F-t + egy relé kimenet.
Technikailag elég lehet a hálózatos inverter egyik lábát mérni a szimmetria miattn egy Shelly EM-mel. Vagy konkrétan a ház teljes ki-bemenőjét a 3EM-mel.
Kapcsolgatható fogyasztók és a konkrét kapcsolási idők kialakítása azért nem triviális, de akár időjárás előrejelzés alapján is lehet programozni.

[ Szerkesztve ]

Használt LiFePo 15kWh akuk eladóak! ... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#40513) asdf_ válasza senki68 (#40510) üzenetére


asdf_
veterán

Na jó, de az Ohmpilot az gyakorlatilag mint egy potméteres teljesítményszabályzó, ha kell, akkor 523, 185 vagy 1345 W-ot ad ki, azaz télen meg lehet oldani vele, hogy napkeltétől napnyugáig folyamatosan fűtsön a bojler mindig akkora teljesítménnyel ami épp rendelkezésre áll, amíg van a kimenetre igény -ami nagyobb, mint a termelés (maradékja)-, addig fixen nullán lehet tartani az exportot, estére legyen meleg víz, az a lényeg, hogy 2 vagy 7 óra alatt fűt fel a bojler, az lényegtelen, míg a relékimeneten meg csak ki be lehet kapcsolni a bojlert (persze lehet ügyeskedni programozással, hogy x watt felett induljon el, y-nál álljon meg, de azért a folyamatos teljesítményszabályzás teljesen más, mint a kapcsolgatáshegy). Na meg persze amíg szaldó van addig ez tök lényegtelen, a legrosszabb eset negyedórás bruttósban már egész más történet lenne.

[ Szerkesztve ]

(#40514) senki68 válasza asdf_ (#40513) üzenetére


senki68
senior tag

Meg lehetne ha nem 3 fázisú lenne az invetrer és nem szimetrikusan termelne. Vagy 3 fázisú fűtőszál kell a bojlerba.

Ki kell számolni, hogy az ohmpilot kb fél millás beruházása mikor térül meg az IO relés változathoz képest.

(#40515) wik_406 válasza senki68 (#40510) üzenetére


wik_406
csendes tag

szia,

A wattpilot Go 22j-re is tudsz irni egy arat kerlek?

Koszi,

Wik

(#40516) senki68 válasza wik_406 (#40515) üzenetére


senki68
senior tag

290 ezer+Áfa

(#40517) rolltrade tm válasza asdf_ (#40513) üzenetére


rolltrade tm
kezdő

Igen ! Gond nélkül megtermeli amit csak tud és nem osztogatja majd 10 forintért a kilowattokat. Mind ezt úgy ,hogy figyelni sem kell rá. Azt is vegyük figyelembe az árát elnézve ,hogy először is nem használok gázt ideális esetben a melegvízhez másodsorban pedig nem dobálom ki ingyen az áramot a szolgáltatónak. Sok kicsi sokra mehet szerintem. Ez persze függ a családtól, fürdési ,főzési szokásoktól is. Szempont az is ,hogy ezt a sok relét egyebeket mennyiért lehet beszerezni illetve ki az aki meg is valósítja a projektet. Úgy ,hogy az flottul menjen is. A héten volt nálam egy reg. szerelő. Lenyomott egy földelést új doboz 7 megszakítóval 100000.- huf. 2 óra. És semmi extra nincs a szekrényben. Meggyőződésem szerint aki napelemet rakatott az vagy csak a szaldóban tudott gondolkodni "profit" és anyázza a törvényeket vagy tovább gondolja a lehetőségeit. Mivel én pont úgy rakattam fel ,hogy eltörölték "elvileg" a 10 évet ezért elgondolkodtam hogyan ne adjam oda ingyen ami az enyém. Innen jött az ohmpilot és egyéb lehetőség. Továbbá ki garantálja ,hogy nem lesz 200 forint egy kilowatt áram ? Onnan mindjárt más a megítélése egy ohmpilotnak vagy bármi hasonló intelligens berendezésnek. Most kapható ha tovább romlik a helyzet 1 évet kell rá várni. A cigaretta sem térül mégis szívják...

Majd ha fagy. + Escape From The Lost World Pinball Games.

(#40518) leslieho2 válasza Strezi (#40512) üzenetére


leslieho2
csendes tag

Köszönöm a tippet, utánaolvasok ennek a megoldásnak is. A napelem rendszert már Fronius wattmérôvel kértem, tehát most a nagyobb fókusz a fogyasztók és a fûtés vezérlése lenne (gázkazán vagy klíma fûtsön...).

(#40519) wik_406 válasza senki68 (#40516) üzenetére


wik_406
csendes tag

koszonom, januarban kereshetlek ezugyben?

Wik

(#40520) senki68 válasza wik_406 (#40519) üzenetére


senki68
senior tag

Igen

(#40521) Zolee897 válasza s4ny4b4 (#40451) üzenetére


Zolee897
tag

Azon kívül, hogy a kW az nem energia, hanem teljesítmény, az energia az kWh és a kilo-ban a k-t kis k-val írják igen :)

(#40522) leslieho2


leslieho2
csendes tag

Remélhetôen jönnek majd elôbb utóbb a 30-32%-os napelemek, 1.5x lehet ugyanakkora tetôfelületen a "termelés" a jelenlegi panelekhez képest...
[link]

[ Szerkesztve ]

(#40523) asdf_ válasza leslieho2 (#40522) üzenetére


asdf_
veterán

A világmegmentő szuperakkumulátorok, amit havonta egyszer kell tölteni a telefonban és akkor is 10 perc alatt megy 0-ról 100%-ra, azok is kb. 10 éve folyamatosan hamarosan jönnek. Kb. úgy fog ez is, azt tippelem. Ez tech demo egyelőre, semmi más, laborban egy körömnyi felületen (has méret) meg tudják csinálni. Ez jó, de az embereket akkor érinti majd csak, ha sorozatgyártásban van már.

[ Szerkesztve ]

(#40524) leslieke válasza asdf_ (#40523) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

de az embereket akkor érinti majd csak, ha sorozatgyártásban van már

és megfizethető áron kapható is.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#40525) Reggie0 válasza leslieho2 (#40522) üzenetére


Reggie0
félisten

Lehet egyszerubb lenne egy freshnel lencset rakni a napelemek fole :D

(#40526) Reggie0 válasza Reggie0 (#40525) üzenetére


Reggie0
félisten

-h

(#40527) csodacsoki


csodacsoki
tag

Itt van egy mai cikk:
[napelem_rendelet_szaldo_elszamolas]

(#40528) sz.zs. válasza csodacsoki (#40527) üzenetére


sz.zs.
senior tag

Ez napra pontosan 1 hónapos cikk :U

Mini Gaggia (Aplimont) pid box-szal vagy nélküle eladó

(#40529) snooze válasza csodacsoki (#40527) üzenetére


snooze
veterán

ma 12.25 van..😂😂😂

GO Gunners!!!

(#40530) jbnd-007 válasza Strezi (#40512) üzenetére


jbnd-007
tag

Ezzel meg lehet oldani magában olyat, hogy ha a villanyóra felé menő áramfelesleg elér mondjuk 1000 W-ot, akkor kapcsoljon a beépített a relével egy bojlert vagy fűtőpatront?

(#40531) csodacsoki


csodacsoki
tag

B@szki megártott a forralt bor, elnézést ezt benéztem :W :D

(#40532) asdf_ válasza jbnd-007 (#40530) üzenetére


asdf_
veterán

Nem light inverter smart meterrel megoldja ezt shelly nélkül is a relékimenetén (de a Shelly nyilván százszor sokrétűbben konfigurálható).

És a smart meter nem is feltétlen kötelező, az csak akkor kell, ha teljesítménytöbblethez akarod igazítani az indítást, ha csak napközben x W termelés felett (amikor tudod, hogy nem fogyaszt semmi a házban ellenben hétágra süt a nap, akkor még smart meter sem kell).
Bőven lehetne azért ezt sw-esen turbózni a Fronius-nak, mert vanni ugyan van, de rettenet fapados, kevés a beállítási lehetőség sajnos, bár ha egy készüléket dugsz rá, akkor azért több szabállyal ki lehet sakkozni, hogy estére ne maradj melegvíz nélkül, még akkor sem, ha a nap közbeni plusz elhasználásának feltételei nem teljesültek.

https://youtu.be/LCLtQJFtkwo?t=1116

[ Szerkesztve ]

(#40533) senki68 válasza asdf_ (#40532) üzenetére


senki68
senior tag

Nem kell azt sakkozni, csak be kell állítani a napi minimális fűtést. Tehát nem maradsz melegvíz nélkül.

(#40534) asdf_ válasza senki68 (#40533) üzenetére


asdf_
veterán

Fenti példa: ha egyszer teljesül csak a kapcsolási feltétel egy adott napon, akkor megy 15 percet a fűtőszál. Összesen. Egy kézmosásra sem lesz elég, ezért kell egy második szabály, egy kamu feltétellel, 3 órás futással (és itt jönne jól, ha nem lenne ilyen végtelen egyszerű a programozási lehetőség, hanem meg lehetne adni időpontot is, mondjuk 18:00-t az indításhoz, nem csak teljesítményfeltételt).
Ha meg egyetlen szabály van 3 órás futási idővel, akkor egyetlen egyszer meglépi azt a rendszer, akkor meg 3 órát a cucc, miközben mondjuk pont nem termel semmit a a rendszer, mert jött egy vihar és egy deka nap sincs.

[ Szerkesztve ]

(#40535) senki68 válasza asdf_ (#40534) üzenetére


senki68
senior tag

Látszik nem érted te ezt a programozást.

Beállítod, mennyit menjen naponta minimum, hogy legyen este melegvized. Azt is beállíthatod, ha bekapcsol akkor mennyi a minimális fűtési idő. És még azt is be tudod állítani, hogy a napi minimális fűtési időt hány órára teljesítse.
Pl. azt mondod este 6-ra fűtsön minimum 1 órát. Ha napközben van termelés akkor fűt 1 órát. Ha egész nap nincs termelés, akkor este 5-kor be fog kapcsolni, hogy este 6-ra meglegyen a min. fűtési idő, így nem maradsz melegvíz nélkül.
Nem olyan bonyolult, és ezt tudja a datamanager kiegészítő kütyük nélkül.

(#40536) cd930


cd930
aktív tag

Csordogált ma is egy kis napsütés, ezzel végre meglett idénre a kerek 11 ezer kWh termelés.
8 kWp Huawei inverter + 8,58 kWp Q-Cells panel :)

20+ éve a Prohardveren

(#40537) asdf_ válasza senki68 (#40535) üzenetére


asdf_
veterán

Ohhh, szameg, van előírt futási idő is, azon átsiklottam, bocsánat, visszavontam mindent.

(#40538) jbnd-007 válasza asdf_ (#40532) üzenetére


jbnd-007
tag

Nekem van datamanagerem, majd rákukkantok, köszi. De az illetőnek Diehl invertere van, fene tudja, az mit tud.

[ Szerkesztve ]

(#40539) cOxeR válasza cd930 (#40536) üzenetére


cOxeR
Ármester

Igen ma szép idő volt, szép számok, nálam is lejött 42,7kwh.
Viszont túl vagyunk a nap fordulón, egyre többet lesz világos, növekszik a termelés.

[ Szerkesztve ]

(#40540) leslieho2 válasza leslieke (#40524) üzenetére


leslieho2
csendes tag

Nem vagyunk egyformák, szerintem érdemes kitekinteni a jövôbe is alkalomadtán...
Ez egy elég jó összehasonlító ábra, amiért érdekes a tandem megoldás mivel (ok, rendben, laborban :R ) a hatékonyság meredeken emelkedett az elmúlt években míg pl. az Si alapúak laposak, de ugye ez utóbbi technológiába ruháztak be a gyártók, ezt lehet most kapni...
A kérdés innen már csak az, hogy lesz-e igény / vagy beruházói döntés, akarat új technológiák iparosítására.

Összes tech:

Si alapúak (pirossal karikàzva jobbra az új tandem):

új technológiai kutatások külön:

nagy felbontású képek, adatsor:
[link]

(#40541) leslieke válasza leslieho2 (#40540) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Persze, érdemes kitekinteni. Én is mindig elolvasom, milyen új, jobb akksikat tesztelnek az autókhoz, vagy napelemeket labor körülmények között, de addig amíg nem kapható, ez nem más, mint álmodozás. Ha kapható lesz, akkor lehet elgondolkodni, hogy azon az áron megéri-e beruházni a technológiára.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#40542) HunChris válasza cOxeR (#40539) üzenetére


HunChris
senior tag

Itt full ködös volt megint, rosszabb lesz mint tavaly. (szept, okt, nov is rosszabb volt itt sajna.)

(#40543) HunChris válasza leslieho2 (#40540) üzenetére


HunChris
senior tag


Itt egy nagyobb felbontásban, akit érdekel.

(#40544) kardkovacsi válasza HunChris (#40542) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Nálam úgy néz ki, hogy nagyon picivel lesz alatta a tavalyi termelésnek. Tavaly 9121 kWh volt, idén 9060-on áll a számláló. Amivel több volt az első fele az évnek, annyival kevesebb az utolsó négy hónap. Ilyen 9080-9090 közelében lesz a vége az évnek.

(#40545) cOxeR válasza HunChris (#40542) üzenetére


cOxeR
Ármester

Én még sehol se vagyok éves viszonyítás terén, de majd az is eljön. :) Ami biztos, gyengébb hozamra számítottam decemberre mint amilyen a november volt, de szerintem ma meglesz a novemberi 594 kWh termelés. Fogyasztásba biztos többre jövök ki, hiába lesz az auto töltésem durván 150kWh-val kevesebb mint az előző hónapban.
Pl: melegvíz előállítás novemberben 140kwh december most tart 138-nál, ami kb így 170kwh körül lesz az év utolsó napjára.

[ Szerkesztve ]

(#40546) cOxeR válasza kardkovacsi (#40544) üzenetére


cOxeR
Ármester

Mennyi extra termelésed marad így, vagy mind elfogy?

(#40547) stickermajom válasza kardkovacsi (#40544) üzenetére


stickermajom
addikt

Én is olyan 150-200 kWh mínuszban leszek tavalyhoz képest termelésben az utóbbi két hónap miatt. Idén viszont csak 1600 kWh-t kell majd kifizetni az elműnek, nem 4600-at. :C

(#40548) kardkovacsi válasza cOxeR (#40546) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

Május végén van a fordulóm de szerintem most elfogy sőt lehet mínuszos is leszek. Nem kalkuláltam azzal, hogy a gyereket suliba kell hordani ami olyan 100-150 kWh havonta pluszba az előző évekhez képest :)
Persze ez attól is függ, hogy mennyire lesz jó március és április, mert az idén elég gyenge volt.

(#40549) cOxeR válasza kardkovacsi (#40548) üzenetére


cOxeR
Ármester

Az nem kevés mondjuk, de még lehet jó az év eleje. :)
Jól látom, hogy többnyire a január már erősebb mint a december?

(#40550) kardkovacsi válasza cOxeR (#40549) üzenetére


kardkovacsi
senior tag

A decembernél minden erősebb :)

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Napelem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.