Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#101) LógaGéza


LógaGéza
addikt

Üdv!
Szükségünk lenne kisvállalati környezetbe egy routerre, és egy MIKROTIK RB2011UiAS-2HnD-IN-t néztem ki, viszont fórumokon sok helyen azt olvastam, hogy bajok vannak a Wifijével (akadozik, ledobál stb). Ez mennyire lehet igaz?
Esetleg jobban járok egy WiFi nélküli változattal, és valami AP megoldással?
Gigabites háló, 2 WAN (egy 100/100-as, és egy 8/2-es backupnak), 10-15 kliens (persze rakok be alá valamilyen switcheket), 1 fájlszerver, és pár VPN kapcsolat lenne a cél, WiFin két SSID (egy teljes, és egy korlátozott vendég). Ezekre gondolom elég lenne.
Vélemény?

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#102) sasa311


sasa311
veterán

Sziasztok!

Egy RB951-2n típusú routert szeretnék venni otthoni környezetre, 3 usert kell csak kiszolgálnia egy 20 Mbites nete, 1 emeletet kell befognia.

Szerintetek elég lenne?

Es mondd, a passzatszelet szemelyesen fingtad, vagy csak iranyitottal?

(#103) trance89 válasza sasa311 (#102) üzenetére


trance89
őstag

lazán

(#104) sasa311 válasza trance89 (#103) üzenetére


sasa311
veterán

Sajnos nem lett elég... Egyszerűen van egy fal, aminek 20 centire a bal oldalán simán van jó jel, átlépek alatta (boltív) és se kép se hang....

Lehet ezt a routert "erősítőként" használni? Tehát, hogy benn hagyom a régi routert, mint elosztót, ezt a routert meg kábellel rákötöm a régire és átviszem az ominózus fal túl oldalára?

Es mondd, a passzatszelet szemelyesen fingtad, vagy csak iranyitottal?

(#105) trance89 válasza sasa311 (#104) üzenetére


trance89
őstag

bármelyik routerrel megoldható, ezt pedig AP-nak hívják
egy nagy házban ahol sok a fal és jó vastagok amúgy sincs értelme próbálkozni 1 routerrel lefedni az egész területet

(#106) EveRY


EveRY
csendes tag

Kérlek titeket segíteni!
Van egy MikroTik Metal 5SHPn amit AP -nak akarok használni és van egy MikroTik SXT Lite5 amit a vevőnek akarok. Hogyan kell ezt beállítani mindkettőt, hogy a SXT-n tudjam venni a netet. Előre is köszi!

EveRY

(#107) jbl


jbl
aktív tag

Sziasztok!
Beállítottam egy VPN PPTP kapcsolatot így.

https://www.youtube.com/watch?v=Q2OR8hj2ivI

Belső hálózatról működik, de kívülről nem tudok rákapcsolódni!

Tűzfal szabályt létrehoztam.
TCP port 1723
GRE (protocol ID 47) for tunneling
Accept PPTP in Mikrotik:

/ip firewall filter add chain=input action=accept protocol=tcp dst-port=1723
/ip firewall filter add chain=input action=accept protocol=gre

Kérlek, segítsetek.

(#108) LógaGéza


LógaGéza
addikt

Üdv!
Vettem egy RB2011UAS-2HnD-IN routert, és a következőt akarom beállítani rajta, de mint kiderült, nem értek hozzá (inkább ezt tanították volna Windows Server helyett :((( )

Szóval van 2 internetkapcsolat, ez menne az ETH6 és ETH7-be, a 6-os lenne a fő, a 7. pedig failsafe, ha elmegy az első véletlen, akkor is legyen valami. Loadbalancing nem kell, mert elég nagy a különbség a kettő között, tényleg csak failsafenek kell a másodlagos.

ETH1-5 portokra mennének a kliensek, egy alhálóra, helyi címmel, DHCP-n kiosztva, és a szerver is a router lenne.

Ennyi lenne az igény, de sajnos nem tudom megoldani, valahogy mindig Reset Configuration lesz a vége...
Megoldható ez így ahogy elképzeltem, és csak én vagyok tudatlan hozzá?

[ Szerkesztve ]

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#109) jbl


jbl
aktív tag

Eszméletlen jó ez a QOS szabályozása a MikroTik-nek!
Össze is dobtam gyorsan :) egyet.
Hálózatomon a Torrent (p2p) fullon mehet le vagy fel, de ez nem zavarja a webezést (http…).
Ahogy az oldal betöltődik, vissza is adja a torrent-nek a max sebességet.

(#110) atikó


atikó
őstag

Sziasztok.

nemrégen vettem egy RB951G-2HnD routert és nagyon jól üzemel, de a rajtalévő firmware az 5.26 a honlapon fent van a 6.14 de nem tudom feltenni mert hiába nyomok neki 1 update azt írja nincs újabb verzió.

manuálisan hogyan tudom feltenni?

köszi.

(#111) trance89 válasza atikó (#110) üzenetére


trance89
őstag

Üdv
http://www.mikrotik.com/download
mipsbe és download upgrade package, ezután a letöltött .npk fájlt behúzod a files menüpontba és restartolod a routert (system -> reboot, nem áram ki/be!!!)
mindig csak főverziót kell manuálisan frissíteni, a frissítés gomb a quick set ablakban csak az adott főverzióhoz keres frissítést
minden fw frissítés után ajánlott bootloadert is frissíteni: [link]

[ Szerkesztve ]

(#112) atikó válasza trance89 (#111) üzenetére


atikó
őstag

Köszi, délután megprobalkozok vele.

(#113) atikó válasza trance89 (#111) üzenetére


atikó
őstag

sikeresen megcsináltam, a bootloader-t is, de az mit jelent?

köszi a segítséget.

(#114) trance89 válasza atikó (#113) üzenetére


trance89
őstag

pl itt egész jól meg van fogalmazva: [link]

(#115) atikó


atikó
őstag

Valaki segítsen, legyen olyan kedves.

a múltkor sikeresen frissítettem a 6.15-re minden jó is volt, de ma reseteltem mert elszúrtam valamit, de azóta nem tudom a wifit jelszavazni egyszerűen nem értem, ott volt a menüben eddig, de amióta ez az újabb van fent azóta nincs ott! köszi

(#116) atikó válasza atikó (#115) üzenetére


atikó
őstag

már megvan a megoldás. kissé nem olyan a quickset menü a reset óta.

Valaki próbálta már usb modemet csatlakoztatni? mert én rádugtam fel is ismeri, kommunikál is, csak hogy lesz abból netem, hogyan tudnám azt a netet használni?

(#117) trance89 válasza atikó (#116) üzenetére


trance89
őstag

(#118) atikó válasza trance89 (#117) üzenetére


atikó
őstag

köszi.

Huawei K3765 (Vodafone K3765) nekem ez van. és a listában is szerepel.

(#119) trance89 válasza atikó (#118) üzenetére


trance89
őstag

3g modemekkel 0 tapasztalatom van, itt egy kis segítség: [link]
a wan interface-nél kell a portot átállítani usb-re

[ Szerkesztve ]

(#120) menyus11


menyus11
tag

Üdv az uraknak.
Zöldfülű vagyok a mikrotik-hez, itthon van beállítva egy ilyen router.
Már pár napja nézegetem a log-ot és van benne mindig jópár piros sor.

Ez azt jelentené, hogy az adott IP-ről valaki megpróbálná feltörni a rendszert?

(#121) trance89 válasza menyus11 (#120) üzenetére


trance89
őstag

igen de ez sok embernél előfordul, nálam is rengetegszer irkodta az elején aztán tiltottam a telnet és ssh elérést
menj a system - services menüpontba és a winbox és www sorokon kívül mindet tiltsd le, így már nem fogja irkodni a log

[ Szerkesztve ]

(#122) menyus11 válasza trance89 (#121) üzenetére


menyus11
tag

Köszönöm.
Megycsináltam. IP menü alatt volt a services.
Restart kell neki, vagy csak elég tiltani?

(#123) menyus11 válasza menyus11 (#122) üzenetére


menyus11
tag

api, api-ssl mit csinál?
Van ilyen is listában.

(#124) trance89 válasza menyus11 (#123) üzenetére


trance89
őstag

semmit nem csinál :D csak ha pl android appon keresztül szeretnéd elérni a beállításokat akkor az kell
pl ez a 2 app is api-t igényel:
TikTool - Winbox Mobile
Mikro Winbox

[ Szerkesztve ]

(#125) menyus11 válasza trance89 (#124) üzenetére


menyus11
tag

Még egyszer köszi a segítséget

(#126) LógaGéza válasza trance89 (#121) üzenetére


LógaGéza
addikt

Én használom ezeket a funkciókat, de végrehajtottam ezt: [link]. Azóta is van, de 10 után banned listán lesz, és akkor hátha megun :)

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#127) Zwodkassy


Zwodkassy
senior tag

Hi All!

Egy Draytek Vigor 292x routert szeretnék kibővíteni egy Miktorik-es eszközzel.
A cél nyerni még néhány Gigabit ethernet portot, és 5GHz-s wifit.
Mivel a Draytek-en külön subnet (192.168.11.0/24 és 192.168.12.0/24) és külön VLAN (VID11 és VID12) is az ethernet (LAN) és a Wifi, ezt meg kéne tartani a Mikrotik-en is. Az elképzelés szerint Draytek-en kijelölök egy LAN portot amit berakok mindkét VLAN-ba Tagged-ként, és ezen keresztül összekötöm a Mikrotik-el. Ott ez az (uplink) port szintén mindkét Tagged VLAN tagja, amit belül "szétszedek" az ethernet (LAN) portok részére (VID11) és a Wifi (VID12) felé.
Milyen ezközzel oldható ez meg?

(#128) lajos75


lajos75
senior tag

Sziasztok!

A minap lecseréltem a Mikrotik 750G Routeremet egy Mikrotik 951G-re, mivel megrendeltem a Digi 500/100Mbps Internetet és nem jön ki rajta csak 280/100Mbps. Mi lehet a gond? lehet hogy csak ennyit tud a Router?? Vagy csak valamit nem jól állítottam be?

Segítségeteket előre is köszönöm :R :R :R

(#129) jbl válasza lajos75 (#128) üzenetére


jbl
aktív tag

Lehet, hogy ennyit tud a szolgáltatód max!
Garantált sávszélesség 200/50 Mbps ezt biztosítja.

(#130) lajos75 válasza jbl (#129) üzenetére


lajos75
senior tag

Router nélkül jön tökéletesen max-on.

(#131) jbl válasza lajos75 (#130) üzenetére


jbl
aktív tag


Természetesen tudni kell neki.
Kábelezés megfelelő? CAT6

(#132) lajos75 válasza jbl (#131) üzenetére


lajos75
senior tag

Valóban a kábel az csak cat5e, de Router nélkül ugyanezzel a kábellel jön rendesen a 500/100

(#133) lajos75 válasza lajos75 (#132) üzenetére


lajos75
senior tag

Router nélkül cat5e kábelekkel! :)

[ Szerkesztve ]

(#134) lajos75 válasza lajos75 (#128) üzenetére


lajos75
senior tag

Nem tud senki segíteni?
Közben már kicseréltem a kábeleket CAT6-ra de így sem változott semmi. :((

(#135) DBob válasza jbl (#131) üzenetére


DBob
őstag

Természetesen nem kell neki tudni. Tessék elolvasni a kisbetűs részeket is.
Test results show device maximum performance, and are reached using mentioned hardware and software configuration, different configurations most likely will result in lower results

Speciális körülmények közt mérik ezeket, és nem lesz elérhető ez a valóságban. 500/100mbites Diginél csak akkor lesz meg az 500mbit lefelé, ha elég kevés NAT szabályt használsz, mangle, queues és társai nélkül.

[ Szerkesztve ]

(#136) lajos75 válasza DBob (#135) üzenetére


lajos75
senior tag

Nem igazán használok NAT szabályt.
Most nagyot csalódtam a MikroTik Routerben :(
Hogy lehet hogy egy TP-Link Router (WDR3600) 14e forintos árával kitudja használni a 500/100 Digi nettet :F

(#137) DBob válasza lajos75 (#136) üzenetére


DBob
őstag

Véleményem szerint nem a MikroTik routerekben csalódtál, hanem az elvárásaidban.

Ne felejtsük el, hogy hatalmas teljesítményről van szó, amit nem is olyan rég még maguk a PC-k sem tudtak feldolgozni. Emlékszem, mekkora nagy szó volt, hogy a 100Mbit/s hálót ki tudta hajtani anno az 1GHz P3 Celeron. Sokan nem tudják, de ma is jelentős HW-es gyorsítással / támogatással működik csak a gigabites hálózat. Emiatt nem is tudok sokszor hibakeresésnél megfelelően sniffelni, csak ha kikapcsolom ezeket átmenetileg. A mai enterprise hálózati eszközök többsége is "csak" gigabites. Tesztelgetik a gigabites internetjüket a DIGI LAN topik lakói, és csodálkoznak ha 1-2 ember máris túlterheli a teszt szervereket, nyitott FTP oldalakat.

Ezek után bármilyen hihetetlen is, nem reális elvárás hogy egy tenyérnyi eszköz, 5-6W-ból gigabitet toljon át egyik portjáról a másikba. Mint korábban idéztem is, a MikroTik-es tesztek is nagyon ki vannak élezve.

Az említett TP-Link router sem fog megbirkózni a feladattal. Itt van például ez a másfél éve tesztelt ASUS top-router. Egy valag pénzbe került, és hiába tud papíron gigabitet, ha mások panaszkodnak rá. Csak ugye a tesztkörülmények között nem használtak PPPoE-t és egyéb, természetesnek tűnő szolgáltatásokat. Máris azt írták róla hogy a 200 Mbites nettel sem birkózik meg.

A te 500/100-as neted, valószínűleg világszinten az otthoni hálózatok több mint 99%-ánál gyorsabb. Sajnos ez egyben hátrány is; ha ki akarod használni, mélyen a zsebedbe kell nyúlni. DIGI LAN topicban volt aki ki tudta gyakorlatban is maxolni routerrel a friss gigás netjét, de kellett neki hozzá egy új, mai áron ~65kHUF-os router.
Mikrotik viszonylatban (a rengeteg funkcionális felár miatt) minimum 1100AHx2 szint, ~90kHUF árral.

Persze értem, neked továbbra sem gigabites a neted, de külön 500-as netre nem gyártanak igazándiból routert. A mai "csúcs" SOHO eszközök legjava kb. 150-200 Mbit/s amit tud, mert a fast ethernethez van idomítva a WAN teljesítmény. Következő lépés pedig már a gigabit-es WAN, ahol az előbb említett RB már így teljesít

(#138) lajos75 válasza DBob (#137) üzenetére


lajos75
senior tag

Köszönöm a kimerítő válaszodat :) :R :R :R :R
Még egy kérdésem lenne.
Van egy Mini-Itx alaplapom 4x2.0GHz Integrált Celeronos Procival +4GB Ram, ebből ha csinálnák egy Routert MiroTik Os-el ez kitudná használni a 500/100 vagy a 1000/100 nettet?

(#139) DBob válasza lajos75 (#138) üzenetére


DBob
őstag

Gőzöm sincs.
Más egy E6420-as Core2Duo-val megold összesen 1.6GBit/s sebességet. De ehhez kellenek a kellően gyors hálókártyák is. Amit említettél Celeron, jó lenne hozzá némi egyéb infó is. Például a pontos típusa.
Vagy ha RouterOS, akkor meg kell várni amíg implementálják a HW-NAT funkciót. De ehhez kell SW és HW támogatás is, és egyéb kételyeim vannak még vele kapcsolatban.

(#140) lajos75 válasza DBob (#139) üzenetére


lajos75
senior tag

:R :R

(#141) Balazuz válasza DBob (#139) üzenetére


Balazuz
tag

Sziasztok!

Eddig OpenWrt-t használtam TP-Link WR1043ND-vel.
Szeretnék venni egy MikroTik WIFI routert kb. 20eFt-os árban,
mert érdekelne ez a rendszer és egyéb szolgáltatásai (OSPF, BGP, MPLS, VRRP).
Ezek a szolgáltatások benne vannak az OpenWrt-ben is?
Egy MikroTik-re érdemes-e, illetve rá lehet-e tenni OpenWrt-t, vagy a MikroTik-ben
pont a szoftvere a lényeg?

Tudnátok ajánlani ilyen árban egy MikroTik típust?
Vagy jobban járok ha veszek egy TP-Link WDR4900-ast és teszek rá OpenWrt-t?

Üdv: Balázs

(#142) DBob válasza Balazuz (#141) üzenetére


DBob
őstag

" vagy a MikroTik-ben pont a szoftvere a lényeg?"
Nagyjából ráéreztél. Csak azért megvenni egy olyan picit spéci HW-t amire egy dedikált SW-t fejlesztenek, hogy utána ráerőszakolj egy másik SW-t több-kevesebb sikerrel...

(#143) trance89 válasza Balazuz (#141) üzenetére


trance89
őstag

rb951g-2hnd

(#144) atikó


atikó
őstag

Nekem is az van amit a kedves fórumtars írt, es nem kell semmilyen szoftvert ratenni csak beallitani es hasznalni! Tobbet is tud mint amit szeretnel!

(#145) Balazuz válasza atikó (#144) üzenetére


Balazuz
tag

Köszönöm szépen a válaszaitokat!

És a RouterOs-t parancssorosan lehet hasonlóan konfigurálni mint az OpenWrt-t?
Az OpenWrt nekem azért jó, mert Debian alapú.
Ez is linux alapú szoftver?
Mi az igazság, ezt a szoftvert rá lehet rakni egy PC-re is?

Köszönöm!

(#146) Balazuz


Balazuz
tag

Mit jelentenek a RouterOS License Level 0-6 számok, szintek???

(#147) DBob válasza Balazuz (#145) üzenetére


DBob
őstag

Lehet parancssorosan konfigurálni, de van saját gui programja is, és webről is elérhető.
Igen, ez is linux alapú.
Van PC-s portja.
License infó. A wiki-t javaslom böngészgesd tovább.

(#148) trance89 válasza Balazuz (#145) üzenetére


trance89
őstag

routeros web felület demo: http://demo.mt.lv/
de winbox-al sokkal egyszerűbb vezérelni
pc-re is nyugodtan felrakhatod csak venni kell hozzá licenszet

(#149) Zwodkassy


Zwodkassy
senior tag

Hali!

Hogyan tudom a MikroTik Ros-ben megcsinálni, hogy ne NAT-oljon, hanem Routing-ot csináljon 2 (vagy akár több) hálózat között. Egyszerűen csak úgy szerkesztem meg a Routing Table-t?

(#150) DBob válasza Zwodkassy (#149) üzenetére


DBob
őstag
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.