Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:02:15

LOGOUT.hu

Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD
Kérdezés előtt kérjük olvasd el az összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21943) King Unique válasza ZsoZso126 (#21942) üzenetére


King Unique
titán

Ilyen feltételekkel 1 TB-os kivitelben szóba jöhet pl. a népszerű Maxtor M3 Portable és a WD My Passport, amelyekre 3 év gyártói garancia van. Ahogyan az ADATA mobil külső merevlemezeire szintén és beleférhet a megadott keretbe pl. a HC660, HV300 stb. A 2 TB-os modellek ára viszont már rendszerint 20 ezer fölött van, sőt inkább a 30 ezerhez közelít. De pl. a Maxtor itt is elég kedvező áron van és ha célirányosan kell a 2 TB-os tárolókapacitás, akkor pár ezret nyilván megérne még hozzátenni. Egyébként meg ott van a téma-összefoglaló, illetve az abban is feltüntetett blogbejegyzés, ha bővebb információ kell a lehetőségekről.

[ Szerkesztve ]

(#21956) geckowize válasza King Unique (#21785) üzenetére


geckowize
őstag

Szia,

Köszi még egyszer a kimerítő választ! :R

Ahogy néztem a 3 gyárilag összeszerelt modelleket, azt vettem észre, hogy a Maxtor M3 és az ADATA HM900 5400 rpm-es, míg a WD Elements 7200 rpm-es. Számít ez valamennyit ha USB 3.0-val lenne csatlakoztatva? Lassabban pörög fel, ha rádugom? Vagy mi alapján tudnék dönteni a 3 közül?

(#21957) King Unique válasza geckowize (#21956) üzenetére


King Unique
titán

A WD-nél a 3,5"-os Elements Desktop és a 2,5"-os Elements Portable sorozatok is rendszerint eleve 5400 RPM-esek. Tehát a 7200-as fordulat nem helytálló, ha egy webshopban írták, akkor meg pláne. Mindig a gyártó weboldala a mérvadó, az a hiteles, nem az XY webshopok nem ritkán pontatlan, avagy téves információi! Egy 7200 RPM-es HDD egyébként nyilván gyorsabb valamivel SATA-n és USB 3.0-n egyaránt, mint egy 5400-as. Viszont adattárnak elsődlegesen 5400-as típusokat szokás használni pl. a kisebb melegedés miatt is, ami egy passzív hűtéses USB-s külső háznál nyilván előnyös lehet. Dönteni úgy tudnál leginkább, ha a már korábban említett dolgokat pontosítod, letisztázod. Vagyis pl. a fizikai méret sem teljesen mindegy, többek között azt is el kellene dönteni, ahogyan az imént említett 5400 / 7200 RPM-es fordulatszámot is.

[ Szerkesztve ]

(#21969) jksx


jksx
senior tag

Sziasztok!

Van egy WD Elements Desktop usb-s 1,5Terrás külső adattárolóm (nem mai darab), laptophoz használnám, külső adatok tárolására. Hol lehetne beállítani Windows 10 alatt, hogy ne kapcsoljon le pár perc tétlenség után?

[ Szerkesztve ]

(#21980) Fishor


Fishor
senior tag

Sziasztok!

Milyen küslő vinyót érdemes venni fotók videók biztonságos tárolásához, néha tv-n mutogatásához? Ezeket néztem (alapvetően WD párti vagyok (régen jók voltak).
[my-passport]
[my-passport-ultra]
[western-digital elements]
Samsung]

Üdv: Fishor

(#21994) King Unique válasza Gempas 70 (#21992) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

A 3,5"-os fizikai méret és a 8 TB-os tárolókapacitás egy dolog, de lehet ezt egyéb szempontok és jellemzők alapján is részletezni. Tehát első körben először azt kellene eldönteni, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell. Ehhez további mintaként ott vannak mások esetei is: [link], [link]. Na meg értelemszerűen azt kellene tisztázni, hogy mindenképpen külső HDD kell-e, vagy inkább belső. Ha "gépezés" közben nem lenne mindig aktívan használva, akkor jól jöhet a külső merevlemez, mert ilyenkor azt csak szükség esetén csatlakoztatja az ember USB-n. De ha a folyamatosan a géphez van csatlakoztatva, akkor lehet akár készenléti állapotba (alvó módba) is helyezni, vagy ha van rajta tápkapcsoló, akkor azzal kikapcsolni. Igaz a belső merevlemezeket is lehet pl. altatni, vagy akár szoftveresen leválasztani Hot Swap, illetve Hot Plug lehetőségek esetén. De azokat fizikálisan állandóan lehúzni / újracsatlakoztatni SATA-n már nyilván körülményesebb. Aztán a belsővel ellentétben a külső HDD nincsen a PC-hez kötve, könnyen használható más gépeken is USB-n stb. Viszont csak azért nem feltétlen és nem is igazán indokolt külsőt venni, mert valakinek esetleg gondot okoz beszerelni a belső merevlemezt a PC-be, ahol amúgy ettől függetlenül simán megoldható lenne a használata. Ha az utóbbi nem megy, akkor max. meg kell kérni valakit, hogy segítsen benne. De egyébként nem olyan bonyolult dolog.

Az általad linkelt 2 külső HDD közül a Seagate-ről nem olyan régen volt szó egy másik válaszban. A LaCie egyébként a belsőt (HDD) tekintve kb. ugyanaz és a kettő között maga a külső ház, a mellékelt gyártói szoftverek stb. a lényeges eltérés. Lehet akár ezeket, vagy más hasonló külső merevlemezt is választani, mint pl. a WD termékkínálatában a My Book és az Elements Desktop sorozatok modelljeit. Viszont ha már annyira fontos a megbízhatóság, akkor az az előbb linkelt hozzászólásban is le van írva, hogy egy átlagosnál tartósabb belső HDD + külső ház megoldás ilyen szempontból előnyösebb lehet, mint egy gyárilag összeszerelt típus átlagos minőségű belső merevlemezzel. Ezzel kapcsolatban mintaként itt van egy példa, ahol ugyancsak 8 TB-os tárolókapacitásra volt igény. Bár mondjuk 8 TB-os és gyárilag összeszerelt kivitelben az előbb említett WD-k belsejében elvileg már a Red sorozat merevlemeze szokott lenni, ami viszont nem rossz és valamivel megbízhatóbbnak mondható az átlagnál.

[ Szerkesztve ]

(#21996) King Unique válasza Gempas 70 (#21995) üzenetére


King Unique
titán

A My Book sorozathoz hardveres titkosítás, illetve bónusz szoftverek, valamint 3 év gyártói garancia jár. Ellenben az Elements Desktop esetében nincsenek ilyen extrák és a gyártói garancia is rendszerint csak 2 év. Az utóbbi úgymond a fapados sorozat és annál korábban még csak 2-5 TB-os tárolókapacitású modellek voltak elérhetők. Nem olyan régen bővítette ki azoknál is 10 TB-ra a gyártó. De ettől függetlenül a célra az utóbbi sorozat is megfelelhet és maga a belső HDD egyébként rendszerint ugyanaz mindkettőnél.

Az előző válaszhoz még annyit, hogy nyilván akkor érdemes még külső HDD-t, illetve abból is gyárilag összeszerelt típust venni, ha adott esetben az ára jóval kedvezőbb, mint ugyanabban a kategóriában egy belsőnek (példa).

[ Szerkesztve ]

(#21997) kiske13


kiske13
tag

Hello. Egy kis segítség kéne.
Az utóbbi időben megfőtt egy 3T külső vinyóm.
Helyette vettem egy 4T Seagate expansion-t és egy WD elements 2T.
Egyiket sem ismerte fel a samcung tv-m.
A Wd-n gpt- ről mbr - re, valtottam így már jól megy a tv-n is, de a 4T-st ha mbr-re formázom, felismeri a tv de csak 2T használható.
Valakinek van ötlete, hogy használhatnám ki a 4Terrát?

20 ÉV MULVA TEHETSÉGES KEZDŐ LESZEK!!!

(#22015) King Unique válasza Soma01 (#22013) üzenetére


King Unique
titán

Akkor ott van a korábbi válaszban már említett Maxtor M3 Portable, vagy a WD My Passport ugyancsak 3 év gyártói garanciával. De az utóbbihoz hasonló áron már a full fémházas Silicon Power Armor A75 is opció lehet szintén 3 év gyártói garanciával. Aztán 3 év garanciával még az ADATA 2,5"-os külső merevlemezei is szóba jöhetnek, mint pl. a HC660, HV300, HD700 stb. A megbízhatósággal, tartóssággal kapcsolatos dolgok pedig pl. ebben a korábbi hozzászólásban részletezve vannak.

(#22033) xrvman


xrvman
őstag

Sziasztok!
Ezt a merevlemezt meg szabad venni?
Vagy van jobb alternatíva?
WD My Passport 2,5" 2TB USB3.0 külső merevlemez, kék (WDBS4B0020BBLWESN)

(#22035) King Unique válasza xrvman (#22033) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Attól is függ, hogy pontosan milyen kell. De egyébként népszerű és viszonylag sokaknál bevált a My Passport sorozat többek között itt a fórumon és ebben a topikban is. Viszont afféle kontraként megemlítendő ezeknél az integrált USB-s megoldás, amiről ebben a blogbejegyzésben is vannak információk. Arról pedig egy korábbi válaszban volt szó, hogy a 2 TB-osoknál vannak régi és új modellek és azok közül melyiket érdemesebb venni.

Egyébként ha már My Passport, akkor a WD kínálatában nemrég jelentek meg az új My Passport Ultra és My Passport Ultra for Mac sorozatok. De ezeknél a (részben) fémház és az új dizájn mellett leginkább csak az USB-C megoldás az extra. Ellenben más tekintetben ugyanazok kb., mint az eggyel korábbi sorozatok. De ez csak érdekességképpen lett most megemlítve és jelenleg még nem is kaphatók a legújabb sorozatok a hazai boltokban. Sőt, a 2 TB-os és a 4 TB-os modellek elérhetőségét jelenleg a WD weboldalán is csak október közepére írják, amihez képest a hazai boltokban amúgy is lenni szokott némi fáziskésés, plusz a bevezetés időszakában egy bizonyos felár.

[ Szerkesztve ]

(#22039) King Unique válasza xrvman (#22036) üzenetére


King Unique
titán

Egy korábbi cikkben volt arról szó, hogy a WD hardveres titkosítással rendelkező külső merevlemezeinél találtak valami biztonsági rést a titkosításnál. De az már több éve történt és azóta valószínűleg javítva lett az újabb sorozatoknál, de akár a régebbieknél egy újabb firmware-rel. Ami most aktuális egy másik hír alapján, az viszont csak a My Cloud sorozatot érinti.

A puffer méretét illetően az előző válaszban linkelt hozzászólásban le van írva, hogy a My Passport sorozatnál az újabb 2 TB-os modellekben már 7 mm magas belső merevlemez lehet, aminél 128 MB a cache mérete. A korábbi, 15 mm magas belső merevlemezzel szerelt modelleknél pedig 8 MB, ami a Blue sorozat adatlapján is látszik. Tehát az egyes webshopoknál az a 16 MB nem igazán stimmel... :N De egyébként majdnem mindegy is ezeknél a puffer mérete, pláne nagyobb méretű fájlok mozgatásánál, ami egy korábbi válaszban részletezve van. Inkább apróbb méretű fájloknál számíthat valamit, illetve ha valaki esetleg pl. Windows To Go megoldással akar a külső HDD-ről operációs rendszert futtatni. De az utóbbi célra egy inkább 7200 RPM-es típus, vagy pláne egy külső SSD az igazán jó választás, amiről korábban szintén volt szó itt a topikban.

[ Szerkesztve ]

(#22046) Cs1csó válasza Elamaas (#22045) üzenetére


Cs1csó
félisten

PÓTOLHATATLAN adatok megóvására csak egyetlen BIZTOS megoldás van: legalább egy offline mentés róla lehetőleg fizikailag is más helyen (egy lakástűzben, vagy betörés esetén mindkettő elveszhet.) persze a fizikailag is más hely nehezen megoldható de esetleg még az offline mellett valamilyen online tárhelyre is feltenni.

Jelenleg a Wesetern Digital a legnagyobb gyártó és jó lemezei vannak, szerintem mindegyik vállalható legtöbbször csak "fantázianeveket" adnak nekik a meghajtók nem különböznek egymástól annyira mint a leírás.
Amire még érdemes figyelni:
- lehetőleg már USB3-ast vegyél
- 5400 RPM-es legyen
- USB-s áramforrásos

Például ez: Western Digital Elements 2.5" 1TB USB 3.0

Ahogy nézem az árkülönbséget a Cache méret különbsége adja, egyszerű adattárolásnál az nem akkora opció.
Az Árukeresőt érdemes végignézni, melyik a szimpatikusabb, melyik boltot ismered jobban, hol mennyi garit adnak stb.

(#22047) King Unique válasza Elamaas (#22045) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Azért a pontosan milyen kell témát lehetett volna még jobban is részletezni. Ha csak 1 TB-os kell, akkor olyat 2,5"-os fizikai méretben érdemesebb venni, pláne hogy a 3,5"-os típusoknál ekkorát gyárilag összeszerelt formában már egyre kevésbé kapni, inkább külső házas megoldással lehetne olyat összeállítani. Egy hasonló esetnél nem olyan régen bővebben ki volt fejtve, hogy milyen lehetőségek lennének. 2,5"-os fizikai méretben és gyárilag összeszerelt kivitelben ott van pl. a népszerű WD My Passport és a Maxtor M3 Portable 3 éves gyártói garanciával és a megadott keretbe is beleférnének. De az utóbbinál egyébként a 2 TB-os modell sem sokkal drágább. A garancia rendszerint 1-3 év szokott lenni a legtöbb ilyen termékre, az 5 év már elég ritka, kevésbé jellemző. Olyat inkább külső házas megoldással lehetne összerakni, ahol pl. olyan belső HDD-t választani, aminek hosszabb az átlagosnál a garanciaideje.

A megbízhatóság és a tartósság témája egy korábbi hozzászólásban részletezve van pont 2,5"-os és 1 TB-os példával szemléltetve. Valamint az iménti másik válaszban leírtakhoz kapcsolódóan az is, hogy a fontos és pótolhatatlan adatok tárolásánál elengedhetetlen, hogy azokról mindig legyenek naprakész állapotú biztonsági másolatok több offline és / vagy online tárolón. Vagyis nem kizárólag csak 1 db külső merevlemezen kell tárolni a fontos adatokat, hanem eleve több helyen, több eszközön! Ami biztosabb megoldás ilyen szempontból, mint önmagában 1 db fizikai tárolóeszköz, legyen az akármilyen minőségi és megbízható. Persze nyilván az utóbbi sem mellékes szempont, de akkor lehet igazán biztosra menni, ha az előbb említettek is teljesülnek.

[ Szerkesztve ]

(#22049) Elamaas válasza King Unique (#22047) üzenetére


Elamaas
tag

Sziasztok!

Köszönöm a válaszaitokat!

Most picit dilemmázok, hogy inkább kész komplett külső-t vegyek, vagy akkor vegyek egy belsőt és tegyem bele egy külső házba.

Ezt néztem ki [link] de nemtudom milyen házba rakjam bele.

pl: [link] vagy [link]

Utóbbival is még beleférek a 20k-s keretbe, a garikkal nem vagyok elölrébb így sem.

Egyébként amit linkeltél az szimpatikus (WD My Passport)

Üdv.

(#22051) freelanced


freelanced
addikt

Üdv!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy van bármi előnye natív USB C-s külső merevlemezt venni a "simával" szemben?

Főleg egy MAC-hez használnám, de nem kizárólag.

A másik kérdésem / problémám, hogy mi értelme / előnye van megvásárolni a MAChez dedikált merevlemezt?

Ha jól értem utólag is formázni tudok egy sima WD Passportot ami nem MAChez készült megfelelő formátumra nem?

Ráadásul ha néha használnám Windowsos gépekkel akkor kb az exFat az egyetlen átjárási lehetőség az OSX és a Windows között, nem?

Illetve végezetül, jobbnak gondoltok egy "épített" rack-es külsőt egy gyári, kompaktnál pl. WD Passport? Vagy azért elég jónak számítanak ezek is?

Köszönöm!

Gentleman, you had my curiosity, but now you have my attention.

(#22052) King Unique válasza freelanced (#22051) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Az USB-C, vagy más néven Type-C fizikai csatlakozónál maga a csatlakoztatás egyszerűbb és kényelmesebb, mint a 2,5"-os külső HDD-knél gyakran alkalmazott Micro-B esetében. Valamint az előbbi talán valamivel strapabíróbbnak is mondható, bár ilyen téren a Type-A (USB-A) és a Type-B (USB-B) a legrobusztusabb.

A Machez tervezett modellekről a téma-összefoglalóban, valamint pl. ebben és ebben a hozzászólásban is vannak információk, ahol az utóbbi a fájlrendszer kérdésére is kitér. Illetve ha már My Passport, akkor legutóbb egy másik válaszban a legújabb, USB-C fizikai csatlakozóval szerelt sorozatokról, valamint a kevésbé előnyös Integrált USB-s megoldásról is szó volt. A gyárilag összeszerelt és a külső házas megoldásról pedig az összefoglalóban van egy összehasonlítás. Az utóbbi előnye lehet pl. az előbb említett dolog inverze, vagyis a nem integrált USB-s kivitel, valamint a belső HDD-nél a csere és a tetszőleges modell kiválasztásának lehetősége. Az utóbbi akkor jöhet jól, ha az átlagosnál tartósabb belső HDD-t akarunk, amely téma korábban szintén részletezve volt.

Tehát a lényeg, hogy bár lehet, de nem feltétlen kötelező Machez kifejezetten ahhoz tervezett külső HDD-t venni és használni, mert akár egy normál típus is megfelelhet a célra. Ráadásul az utóbbi rendszerint olcsóbb szokott lenni, ami megint nem elhanyagolható szempont. Szükség esetén a megfelelő fájlrendszerre történő formázás pedig könnyen megoldható. Sőt, némelyik gyárilag összeszerelt, alapból NTFS fájlrendszerű külső HDD-hez akár még külön NTFS drivert is mellékel a gyártó, hogy lehessen írni rá Windows mellett macOS-en is. Azt pedig, hogy gyárilag összeszerelt, vagy inkább külső házas megoldás legyen-e, el kellene dönteni az előbb leírt és linkelt információk alapján.

[ Szerkesztve ]

(#22058) Laraxior


Laraxior
titán

Le van árazva ez a Seagate 6TB külső winyo
Van róla valami érdemleges információtok?
Eddig két WD Elements-t vettem, egy 2 és egy 4TB-osat, de akkor megszabadulnék a 2TB-os verziótól, hogyha ez is annyira megbízható.
Nincsen hordozva, vagy csak nagyon ritkán, de állandóan a gépre van kötve, bár ugye az USB általában ha nincsen használatban akkor nem pörög :R

[ Szerkesztve ]

"Mi a hazugság ára? A legnagyobb veszély nem az, hogy elhisszük, hanem az, hogy ha rendszeresen hazugságokat hallunk, akkor már egyáltalán fel sem ismerjük az igazságot. S akkor mit tehetünk? Mi mást tehetnénk, hogy lemondunk még a valóságnak a reményéről is és egyszerűen beérjük történetekkel."

(#22059) Bapegon


Bapegon
újonc

Üdv!
Olvastam az összefoglalót de még így is bizonytalan vagyok, hogy melyik és pontosan milyen fajta külső merevlemezbe fektessek be.
Pár kérdés még lóg a levegőben, tudnátok segíteni ezekben?
Az árukeresőn talált adatokkal fogok példálozni.
A felhasználása otthoni, mádiafájlokat tennék rá de játékokat, különböző fejlesztői, grafikai programokat futtatnék vele.

Az a tapasztalatom, hogy méretben és árban tényleg nincs sok különbség a külső mobil rack és a külső kompakt HDD merevlemez között de teljesítményben van. Pl.:
Külső mobil rack pl.: Toshiba P300 + egy tároló (kb.: 5000 ft) = 27,000 Ft.
Gyárilag összeszerelt: Western Digital Elements Portable 3TB = 32,000 Ft.
Árban és méretben nincs nagy különbség DE, az első 7200rmp-vel rendelkezik, 4x annyi cache-el de 3,5"-os, míg második csak 5400 rmp-s, 16 MB cache-el rendelkezik de 2,5"-os.
Mik lehetnek az elsőnek és a másodiknak az előnyei és hátrányai. Leírom, amikre én gondoltam de szóljatok ha valamit nem jól gondolok vagy kihagytam:
1. Ha jól értem, gyorsabb lenne az első változat, minden szempontból de talán a nagysága miatt hangosabb is. Mennyire hangosabb egyébként? Zavaróan?
2. A nagyság miatt talán a hűtéssel is gondok lehetnek. Ekkora fordulatszámnál nagyobb veszélyt jelent a túlmelegedés?
3. Ugyanúgy gondolom az energia igénye is nagyobb lehet, elég ilyenkor egy ipszilon kábel? Működne egyáltalán a nagyobb teljesítményű usb-n keresztül csak?

Másik kérdés: Melyek azok a márkák, amiket jobb ha kerülök? Pl.: Láttam a példákban, hogy többször előjön a Maxtor név, de úgy hallottam nem az a legmegbízhatóbb. Ennél a terméknél viszont látszólag nagyon jó ár-érték arányú terméket kínál. (4TB 32.000?!)
Mi a véleményetek, tapasztalatotok?

A válaszokat előre is köszönöm :)

(#22062) Laraxior válasza King Unique (#22060) üzenetére


Laraxior
titán

Én is pont ennyiért vettem pár hete a 4TB-os WD Elements-et, pont ezért akadt meg a szemem ezen. Végülis adatok nem lesznek rajta csak filmek, azok meg pótolhatóak.
Köszi a választ, behúztam. :R

"Mi a hazugság ára? A legnagyobb veszély nem az, hogy elhisszük, hanem az, hogy ha rendszeresen hazugságokat hallunk, akkor már egyáltalán fel sem ismerjük az igazságot. S akkor mit tehetünk? Mi mást tehetnénk, hogy lemondunk még a valóságnak a reményéről is és egyszerűen beérjük történetekkel."

(#22068) Laraxior


Laraxior
titán

Megjött a Seagate Expansion 6TB winyo.
Külső tápos... nem igazán értem, hogy miért, de oké, nagy winyo, többet eszik, ez még nem is lenne túl nagy gond,
viszont simán üresjáratban 43°C. :(((
A WD Elements csak 32, vagy ha használatban van, akkor 35. :(((

Normális? Mert a HDSentinel már sárgán mutatja az értéket, ami tudom, csak egy szám, csak éppen mellett van még 4 zöld, SSDk, winyok... egyik sem ilyen meleg, pedig többet mennek, az egyelőre zsírüres Seagate-nél. :B

:R

"Mi a hazugság ára? A legnagyobb veszély nem az, hogy elhisszük, hanem az, hogy ha rendszeresen hazugságokat hallunk, akkor már egyáltalán fel sem ismerjük az igazságot. S akkor mit tehetünk? Mi mást tehetnénk, hogy lemondunk még a valóságnak a reményéről is és egyszerűen beérjük történetekkel."

(#22079) Cs1csó válasza Jumbozorz (#22078) üzenetére


Cs1csó
félisten

Azon hogy "strapabíró burkolat" mit értesz. Mert olcsó 1TB-os ilyen HDD nem sok van:
- ADATA DashDrive Durable HD650 2.5" 1TB USB 3.0
- Silicon Power Armor A30 2.5 1TB 5400rpm 8MB USB 3.0
- Silicon Power Armor A60 2.5 1TB 5400rpm 32MB USB 3.0

Ezek kimondottan megerősített házzal készültek.

Persze ezen kívül a top 3 mindig játszik:
- Samsung M3 Portable 2.5" 1TB USB 3.0
- Maxtor M3 Portable 2.5" 1TB USB 3.0
- Western Digital Elements 2.5" 1TB USB 3.0

Márka? Jelenleg a piac nagyon kevés szereplős. Szerintem aki tényleg saját neve alatt gyárt az mind tud normális HDD-t készíteni.

[ Szerkesztve ]

(#22080) Jarod1 válasza Jumbozorz (#22078) üzenetére


Jarod1
addikt

Wd passport ultra, ezt nyüstölöm, ha nem használja egy idő után standbyba teszi magát.usb3 as gyors.

(#22123) Lilianamew


Lilianamew
újonc

Kedves Hozzáértők!

Szeretnék venni egy 2 TB os külső merevlemezt, vagy egységet / tárolót / winchestert (?). Igazából főleg fotókat, korábbi tanulmányi vackokat, tehát számomra fontos dolgokat fogok rajta tárolni. Olvasgattam itt ott mindenfélét hogy ennyi annyi év alatt eltűnhetnek róla az adatok, meg tönkremegy, meg ha egész nap fut a géppel a kis doboz így úgy hangos... Amit most nem is értek, végülis ezek az eszközök nem egy "hatalmas nagy memoria kártya"? Vagy ezekről program is tud futni a kis laptopomon? Vagy ha csak már havonta rátöltök valami tárolandó adatot és amúgy csakúgy áll egy csinos kis polcon akkor több mint három évig kibírja és biztonságosan tárolgatja az rátöltött cuccaim? Vagy ugyanúgy beszarik, mert hogy ez a gépélet rendje (is)?

tehát a lényeg :D
hogy hp pavilion laptopom van és wind.10 van rajta, úgy tudom, és a fő kérdés hogy milyen kis dobozkát vegyek hozzá mert amúgy a csinos laptopon persze kb nulla, azaz nulla, tehát egész pontosan nulla tárhely van... ami szintén felfoghatatlan és felháborító, de már késő ezen rimánkodnom.

Azt olvastam hogy a maxtor szar mert az a másik kimondhatatlan nevű gyártja. és hogy WD t vagy toshibat érdemes venni de mivel a toshiba drága ezért arra gondoltam hogy ezt a /WD Elements Portable külső merevlemez, 2TB, 2.5", USB 3.0, Fekete / -t venném meg 26 000 ft. de csak holnapig ennyi az ára, szóval hálás lennék ha valaki véleményt formálna addig hogy megvegyem vagy ne, vagy mi legyen. Vagy ha nem ezt vegyem akkor mit, és persze sokat sem akarok rá költeni tehát... harminc alatt, és 2 TB legyen... Valamint, az is érdekelne, hogy akkor erről most tud futni valami program is? Vagy csak tárolgatni lehet rajta és ne legyen bonyolult a válasz egy igen, vagy nem éppen elég. Úgysem értem a körítést.

Köszönöm mindenkinek aki reagál, csak kedveseen! :))
Üdv!
:*

(#22126) King Unique válasza Lilianamew (#22123) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Ilyenkor úgy lehetne jól választani, illetve megfelelő külső merevlemezt ajánlani, ha le lenne tisztázva, hogy pontosan milyen kell. A leírtak alapján az addig oké, hogy 2 TB-os és inkább 2,5"-os fizikai méretű, valamint 30 ezer alatt legyen az ára, de lehetne ezt egyéb szempontok alapján is részletezni.

Egy korábbi blogbejegyzésben tárolókapacitás, árak stb. szerint fel vannak sorolva a népszerű 2,5"-os típusok, illetve a külső házas megoldásra is említve vannak példák. Valamint a topik téma-összefoglalójában is fel vannak tüntetve kategóriák szerint különféle 2,5"-os külső merevlemezek. De ha nem szeretnél jobban belemélyedni a témába, akkor az említett WD Elements Portable is megfelelhet a célra. Viszont a + 1 év, azaz az összesen 3 év gyártói garancia miatt a My Passport sorozatok modelljei is megfontolandók ezen gyártónál, vagy akár más gyártók hasonló termékei is. A Maxtor M3 Portable sorozat pedig attól, hogy a Seagate-hez köthető és a belsejükben a merevlemez is Seagate, még nem nevezhető rossznak. Ebben a topikban is népszerűek ezen sorozat modelljei, valamint az 1-2 TB-os példányoknál alkalmazott Mobil HDD sorozat (egyes) modelljei a belső merevlemezekkel foglalkozó topik összefoglalójában is szerepelnek az ajánlottak között. Továbbá a Maxtor esetében már nem integrált USB-s megoldást használnak, mint a(z) (egyes) WD-knél, vagyis az előbbi elvileg előnyösebb ebből a szempontból. De akár adatátviteli sebesség tekintetében is, amiről korábban szintén volt szó. Plusz pl. a 2 TB-os modell ára elég kedvező.

Az hogy hány évig őrzi meg a külső HDD biztonságosan a rajta tárolt adatokat, az egyrészt a megfelelő használaton is múlik. Másrészt fontos adatok tárolásánál elengedhetetlen, hogy azokról legyenek naprakész online / offline biztonsági másolatok. Vagyis nyilván nem kizárólag csak 1 db külső merevlemezen kell tárolni őket! Harmadrészt az sem feltétlen jó, ha egy külső HDD évekig áll a polcon, vagy a fiók mélyén használaton kívül. Példa: kérdés | válasz.

A programok külső merevlemezre történő telepítéséhez és onnan való futtatásához meg annyit, hogy elvileg megoldható, legalábbis amelyiknél van lehetőség a rendszerpartíción (C) kívül máshová is telepíteni. Ha portable a program, akkor meg nyilván még egyszerűbb a helyzet. Sőt, akár komplett Windowst is lehet külső merevlemezre telepíteni és onnan futtatni, amiről korábban szintén volt szó. Viszont ott az is le van írva, hogy egyrészt egy külső SSD sebesség szempontjából előnyösebb ilyen célra (is). Másrészt egy külső HDD elsődlegesen eleve adathordozásra és adattárolásra való, nem pedig pl. programok futtatásához.

Az egyébként nem derült ki, hogy milyen típusú és mekkora tárolókapacitású HDD / SSD meghajtó van abban a laptopban, de a külső HDD-n normál esetben nyilván pl. a letöltött és egyéb forrásból származó adatfájlokat lenne célszerű tárolni, nem pedig arról futtatni a programokat. Az előbbiek áthelyezésével tárhelyet lehetne felszabadítani a rendszermeghajtón és akkor kényelmesebben elférne maga a Windows és a programok is. De amúgy a Windows 10-ben van pl. lemezkarbantartó, tárterületsegéd stb., amivel szükség esetén tárhelyet lehet felszabadítani a rendszerpartíción (C). Egyébként nekem is van olyan laptopom, amiben pl. csak egy 120 GB-os SSD van, mégis simán elfér rajta a Windows 10 + az általam használt programok. Sőt, mellette van még egy másik operációs rendszer, plusz egy külön adatpartíció is. A nagyobb mennyiségű adatot viszont nyilván nem ezen a meghajtón, hanem pl. külső HDD-n tárolom. Egy 2,5"-os típus használata pedig pont kényelmes és praktikus a laptopnál.

Elnézést ha hosszú lett, de ugyanakkor maga a kérdés is elég összetett volt. :)

[ Szerkesztve ]

(#22133) Cs1csó válasza nextman (#22132) üzenetére


Cs1csó
félisten

Nem.

1TB, 2,5" külső? Ezek a fontos paraméterek? Mire használnád, ütésállóság mint plusz funkció fontos?

Samsung M3 Portable 2.5" 1TB USB 3.0
Maxtor M3 Portable 2.5" 1TB USB 3.0

Western Digital My Passport Ultra 2.5 1TB 5400rpm 16MB USB 3.0

+ inkább az Árukereső-t használd jobban kiadja mi helyzet külső HDD fronton: összes termék, összes ár

Ha van időd itt a topikon 1-2 oldalt visszaolvasva sokat megtudhatszKing Unique
(Topikgazda)
írásaira koncentrálj.

[ Szerkesztve ]

(#22135) Cs1csó válasza nextman (#22134) üzenetére


Cs1csó
félisten

Ezzel már annyira lehetett szűkíteni hogy nem fontos az ütésállóság és a cache mérete sem mérvadó.

Amúgy azt mondom neked HA ennyi pénzt - 25 ezer forint - hajlandó lennél áldozni akkor lehet érdemes lenne egy 2TB-osat venni pl.: Maxtor M3 Portable 2.5" 2TB USB 3.0

A piacon jelenleg a WD a legnagyobb márka és minimális az árkülönbség itt is a 1-2 TB-osok között:

Western Digital Elements Portable 2.5 2TB USB 3.0

Western Digital My Passport 2.5 2TB USB 3.1

A színe nem tudom hogy milyen, lehet nem ilyen narancs.

(#22170) Orionk


Orionk
senior tag

Sziasztok,

2TB-os, 32MB Cache, USB 3.0 külső merevlemezt keresek.
Egyelőre ezt néztem ki: WD My Passport Ultra 2TB 2.5" 5400 rpm 32 MB USB 3.0

Azt nem értem, hogy miért nincs ezeknél a merevlemezeknél USB Type-C csatlakozás?
Egyáltalán mi a különbség az USB 3.0 és a Type-C között?

Szükség van a Type-C re? Én azért szeretném kihasználni, mert a laptopomon van ilyen csatlakozás is.

köszönöm.

(#22176) King Unique válasza Orionk (#22170) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

A cache mérete általában másodlagos egy ilyen külső merevlemeznél, amiről nemrég egy másik válasz végén is szó volt. Ráadásul a 32 MB most is pontatlan, mert eleve 8 / 128 MB a régi / új 2 TB-os My Passport modelleknél (bővebben). A milyen 2,5"-os külső merevlemezt vegyünk kérdésről pedig szintén nemrég volt szó egy másik esetnél.

Miért ne lenne natív Type-C (USB-C) csatlakozási lehetőség külső merevlemezeknél? A téma-összefoglalóban a 2,5"-os méretkategórián belül az I. alkategória pont ilyenekkel foglalkozik. Ráadásul a WD-nél a legújabb My Passport Ultra sorozatnál már natív Type-C megoldás van. Ahogyan pl. a Silicon Power Armor A75 is ilyen, amiről nem olyan régen készült egy beszámoló. Igaz annál a kábel gazda (gép) felőli vége Type-A, ami ennél a tesztnél is látszik. De szükség esetén egy másik kábellel / adapterrel a gazda felől is megoldható a Type-C csatlakozás (bővebben).

A Type-C maga a fizikai csatlakozószabvány, az USB 3.X pedig az USB-szabvány típusa. Illetve a Type-C USB 3.1, amit ezen leírás is részletez. Valamint azt is, hogy a tényleges USB 3.1 = USB 3.1 Gen 2, az USB 3.1 Gen 1 = USB 3.0. Amit ráadásul lehet még tovább is ragozni. Tehát összegezve, lehet Type-C fizikai csatlakozó USB 3.0 alapon is, az előbb linkelt külső merevlemezek is eleve olyanok. Sőt, lehet a laptopodon is csak olyan van és pusztán a Gen 1 elnevezést használja ki a gyártó. Egy mezei 2,5"-os külső HDD egyébként eleve nem tudja kihasználni nemhogy az USB 3.1 Gen 2, de még az USB 3.0 (Gen 1) szabvány sebességét sem. A maximum értékektől pl. az ilyen adatátviteli sebesség elég messze van mindkét szabvány esetében. Ellenben egy külső SSD már inkább képes megközelíteni, avagy akár teljes mértékben kihasználni. Vannak ilyenek pl. a WD és a Samsung kínálatában is My Passport SSD (teszt) és Portable SSD T5 (teszt) néven, illetve Gen 2 és Type-C alapon. De a Gen 2 estében még ezeknél is limitálja a sebességet többek között az 1 db SATA3-as SSD-re épülő megoldás. Az USB 3.1 Gen 2 szabvány maximumának eléréséhez pl. egy RAID 0 megoldást használó SanDisk Extreme 900 külső SSD-re van szükség (teszt). Szóval az eddigiek alapján belátható, hogy pláne egy 2,5"-os külső HDD-nél sebesség szempontjából nyilván nem sok értelme van az USB 3.1 Gen 2 szabványnak, illetve a Type-C fizikai csatlakozó sem létszükséglet. Max. az utóbbinál a szimmetria és egyben a megfordíthatóság miatt a kényelmesebb csatlakozás az, ami ez esetben előnyösebbnek mondható. Erről nemrég egy másik topikban is volt szó egy Gen 1-es (USB 3.0) dokkolóval kapcsolatban.

[ Szerkesztve ]

(#22208) Andralin


Andralin
aktív tag

Sziasztok!

Segítséget kérnék 2,5-es külső HDD választásához egy kicsit speciális igénnyel.

Két fontos igényem lenne:
- 3 vagy 4 TB legyen a kapacitása
- mindenképp támogassa a Windows XP-t teljes kapacitással

Habár a neten rengeteg helyen azt írják, hogy 2 TB felett nem fog menni XP alatt, ez nem igaz, a WD-nek tutira van rá megoldása, legalábbis korábban még volt. Volt nekem egy régebbi 3 TB-os WD MyPassport Ultra (WD30NMVW) típusú HDD-m ami tökéletesen működött 32 bites XP-n, elértem a teljes 3 TB-ot.

Sajnos ez a WD drive tönkrement, ezt szeretném helyettesíteni, lehetőleg 4 terással, de 3 is elég lenne. Még komolyabb utánaolvashatás előtt rendeltem hirtelen a neten egy Maxtor 4TB M3 Portable 2,5" külső HDD-t és akkor szembesültem csak az XP 2 TB-os limitjével. Végül szerencsére a kereskedő visszavette gond nélkül és visszakaptam a pénzem.

Másodjára nem szeretnék lyukra futni és feleslegesen szívatni az online üzleteket sem a kísérletezéssel, visszaküldözgetéssel, ezért inkább tanácsot kérek tőletek. Jelenleg melyik az a típus, ami biztosan támogatja az XP-t 3/4 TB méretben? Bármelyik WD terméket megvehetem, vagy azok közül is csak bizonyos típusokat?

Ezeket néztem ki a WD jelenlegi palettájáról:

WD My Passport 2,5" 3TB (WDBYFT0030BBK-WESN)
WD My Passport 2,5" 4TB (WDBYFT0040BWT)
WD My Passport Ultra 2,5" 4TB (WDBFKT0040BGY-WESN)

Tudnátok ebben tanácsot adni, hogy melyik használható tutira XP alatt? Esetleg vannak más típusok is, más gyártótól is, amik jók lennének? A Maxtor M3-al tutira befürödtem.

(#22209) King Unique válasza Andralin (#22208) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Itt manapság kissé irreális elvárás, hogy a gyártók egy olyan operációs rendszert támogassanak továbbra is teljes körűen, aminek már 4 éve (!) megszűnt a támogatása, véget ért az életciklusa. Pont ezért pl. a Maxtor M3 Portable, WD My Passport és WD My Passport Ultra sorozatok adatlapján már nem is említik az XP-t támogatott rendszerként.

Viszont ettől függetlenül a gyakorlatban általában továbbra is használhatók az újabb típusú külső merevlemezek Windows XP-vel, sőt akár az előbb említett sorozatok modelljei is. Legalábbis 2 TB-os tárolókapacitásig igen. Gondot rendszerint többnyire csak a GPT partíciós séma szokott okozni az újabb modelleknél, mivel azt a 32 bites XP nem támogatja. Viszont egy újraparticionálás MBR séma szerint megoldja ezt a problémát és utána már XP-vel is használható lesz a külső HDD. Példa: kérdések | válaszok.

"Jelenleg melyik az a típus, ami biztosan támogatja az XP-t 3/4 TB méretben? "

Na itt jön a probléma... A 2 TB-nál nagyobb tárolókapacitású lemezek kezeléséhez AF 512e alapon eleve a már említett GPT partíciós séma kell, amit ugye a 32 bites XP nem támogat. Max. esetleg külső programmal volt képes rá (példa), de már az is kevésbé aktuális a szoftvergyártóknál a támogatás megszűnése miatt. Másik megoldás a natív 4K-s (4Kn) szektorméret, ahol az MBR korlátja kitolható egészen 16 TiB-ig (bővebben). Ezzel korábban pont leginkább az XP miatt trükköztek egyes gyártók, hogy pl. a 8 TB-os külső merevlemezük MBR alapon azon rendszerrel is használható legyen (példa). Viszont ez a megoldás is egyrészt inkább az egyes 3,5"-os külső HDD-knél volt jellemző, Másrészt manapság már egyre kevésbé találkozni ilyennel, mivel több éve megszűnt az XP támogatása, jelentősen csökkent az elterjedtsége és ezért nyilván igény sincsen rá akkora.

Ha mindenképpen 32 bites Windows XP-vel akarsz 3-4 TB-os külső merevlemezt használni, akkor az az előbb leírtak értelmében eleve problémás lesz... Max. esetleg egy manapság is még natív 4K-s szektorméretet használó külső HDD lehetne reális megoldás, már ha találsz valahol még ilyet. Vagy esetleg veszel egy olyan külső házat / dokkolót, aminél még ilyen megoldás van (példa), vagy firmware szinten át lehet állítani. Már ha találni még ilyet, azóta nem változtatott rajta a gyártó, van-e hozzá megfelelő firmware stb. Viszont ezzel a témával már a külső házas társtopikok foglalkoznak, amelyek linkjei megtalálhatók a topik összefoglalójában és a téma tudnivalóknál.

Másik megoldás értelemszerűen az XP-nél modernebb és támogatottabb operációs rendszert használni. A Windowsoknál az aktuális 7,8.1,10 rendszerek mindegyikénél OK, natívan támogatott a GPT partíciós séma és a 2 TB+ belső / külső HDD-k kezelése. Na meg az egyéb irányú támogatottság és a biztonság sem utolsó szempont, amelyek nyilván eleve megint az újabb Windowsok mellett szólnak. Az XP éles és online használata mellett már amúgy sem nagyon vannak észérvek, max. esetleg offline, vagy virtuális gépen használva.

[ Szerkesztve ]

(#22211) Andralin válasza King Unique (#22209) üzenetére


Andralin
aktív tag

Hálásan köszönöm a nagyon részletes magyarázatot, így már tisztábban látom a helyzetet. :R

Azt eddig is gondoltam, hogy nem könnyű a kérdés.
Amire még konkrétan kíváncsi lennék, az az, hogy az újabb gyártású WD My Passport szériában (pl. WDBYFT0040BWT) még mindig benne van az XP támogatás, mint ahogy régebbi szériában volt (pl. a 3TB-os WD30NMVW), vagy ezekben már kivették belőle.

Erre tudna esetleg valaki egészen biztos választ adni, vagy muszáj leszek megint egy próbavásárlást csinálni és visszaküldeni a kereskedőnek ha nem működik? :F

Amúgy mindenhol az XP biztonsági kockázatát emlegetik, ahol szóba kerül, minden alap nélkül. Hiszen a PosReady beállítással folyamatosan jönnek a Microsofttól a legfrissebb XP frissítések, az aktuálisat pl. épp tegnap kapta meg az XP-s gépem. :K

(#22215) King Unique válasza Andralin (#22211) üzenetére


King Unique
titán

Az előző válaszban le van írva, hogy egyrészt az újabb sorozatoknál hivatalosan általában már nem említik az XP támogatását, de a gyakorlatban attól még továbbra is működhet XP-vel egy ilyen eszköz. Másrészt itt az MBR / GPT és az 512e / 4Kn a lényeg. A 32 bites XP-hez eleve MBR séma szerint kell particionálni a lemezt, csak azt kezeli. A 2 TB feletti külső HDD-k teljes tárolókapacitása pedig max. MBR + 4Kn alapon lesz XP-n használható.

"A HDD pontos termékszáma az WDBBKD0030BBL-05. Ez az, ami még ment XP alatt."

Ha a 3 TB-ot "egyben" kezelte az XP, akkor az csak az előbb említett módon, vagyis MBR + 4Kn alapon volt lehetséges. Viszont a modellszám alapján ez eleve egy korábbi My Passport Ultra sorozat 3 TB-os modellje, ami hivatalosan már kifutott. Az újaknál pedig egyáltalán nem garantált, hogy még trükközik ilyennel a gyártó. Azoknál esélyes a GPT + 512e megoldás, ami ilyen formában az XP-nél eleve gondot okozhat. Igaz a GPT séma helyett particionálható a lemez utólag akár MBR szerint is, de akkor az XP-nél 512e alapon egy 3-4 TB-os külső HDD tárolókapacitásából csak ~ 2 TB lesz használható USB-n csatlakoztatva (is). Annak úgy meg nem sok értelme van.

Hát azért mégiscsak van alapja, mert maga a standard XP már nem támogatott. A POSReady-féle trükközés pedig egy nem hivatalos tákolás, ahol azok a frissítések eleve nem az XP-hez, hanem az Embedded verzióhoz készültek. Valamit lehet jelent azok felrakása, de azért azzal, mintha a Microsoft továbbra is rendesen támogatná. Ráadásul 2019-ben a 2009-es Embedded támogatása is megszűnik.

[ Szerkesztve ]

(#22219) Tin


Tin
veterán

sziasztok,

wd my passport 4TB (WDBYFT0040BBK-WESN) mennyire megbízható típust? ez is "random", szerencsén múló dolog, vagy mostanára azért már megbízhatóbbak lettek ezek a kicsi, hordozható modellek?

adatmentésre kéne, nem állandó nyüstölésre, ezért is kérdezem. illetve, ha mégis, mennyire bírják a folyamatos használatot?

köszi!

[ Szerkesztve ]

(#22220) King Unique válasza Tin (#22219) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Vettek már itt a topikban korábban többen 4 TB-os WD My Passport külső merevlemezeket, de nem mindenki ebből az újabb sorozatból. Bár volt aki igen, amiről aztán egy rövid beszámolót is írt. Eddig itt és a kapcsolódó topikokban nem panaszkodott rá, tehát valószínűleg azóta is gond nélkül használja.

A megbízhatósággal kapcsolatban már többször le volt írva, hogy nem kizárólag csak magán a külső merevlemezen múlik, nagyban függ annak megfelelő használatától is. Valamint az szintén, hogy fontos adatok tárolásánál elengedhetetlen a biztonsági másolatok készítése lehetőleg több online / offline tárolóra. Aztán arról is volt szó, illetve linkelve egy másik topik példája, hogy a termék kiszállításánál a megfelelő csomagolás, a megfelelő kezelés (leejtés mellőzése) is mennyire fontos.

A folyamatos használatnál pedig azért van különbség pl. az X napos rendszerességű, vagy akár naponta többszöri használat, valamint a 24/7-es üzem között. Az előbbit általában bírja, bírnia kell egy ilyen 2,5"-os külső merevlemeznek, viszont az utóbbi már más dolog. Ugyan elvileg a folyamatos üzem kedvezőbb lehet a HDD élettartamára, mint a gyakori indulás / leállás, de azért nem feltétlen csak ennyiből áll. Az előbbi használatnál is, de az utóbbinál pláne fontos a megfelelő tápellátás USB-n, használat közben ne melegedjen túl tartósan a belső HDD, sőt szükség esetén legyen akár megfelelő aktív hűtés biztosítva stb. Ha az ideális feltételek adottak, akkor akár az utóbbi is működhet. De normál esetben egy ilyen eszköznél inkább az előbbi használat a jellemzőbb. A 3,5"-os típusokat, vagy eleve inkább pl. egy NAS-t szokás 24/7-ben járatni.

[ Szerkesztve ]

(#22226) King Unique válasza Tin (#22223) üzenetére


King Unique
titán

A WD merevlemezeknél a wdidle3 segédprogram eleve csak belső (SATA) csatlakozásnál használható a fejparkolás átállításához, ellenben USB-n nem. Parkolnak általában a My Passport modellekben lévő Blue merevlemezek is, de azoknál az adatlapon eleve 600 000-es névleges maximum (limit) van feltüntetve, ami nyilván nem kevés. Külső programmal tiltani (mérsékelni) a fejparkolást és a lemez leállását akkor érdemes, ha már rövid (üzem)idő alatt irreálisan magas érték jön össze, ami hosszabb távon gondot okozhat. Ellenkező esetben viszont nem feltétlen kell vele foglalkozni, nem muszáj piszkálni. Illetve a notebook merevlemezek amúgy is strapabírók és a sok fejparkolás mellett sok indulást / leállítást is kibírhatnak. Példák: [link], [link].

(#22235) King Unique válasza Tin (#22233) üzenetére


King Unique
titán

Akkor most már legalább a saját példád is igazolja. :)

Úgy viszont már oké, hogy a külső házból kivenni, SATA-n átállítani, majd visszatenni és USB-n használni. Legalábbis már amelyiknél megoldható, mert a 2,5"-os Elements esetében pont problémás. Ott egyrészt maga a szétszerelés jó eséllyel garanciavesztéssel járt volna, pláne ha marad külsérelmi nyoma. Másrészt eleve integrált USB-s, vagyis nem lehet normál módon SATA-n csatlakoztatni. A WDIdleDisable Tool viszont inkább opció lehetett volna USB-n, de az hivatalosan a korábbi Elements SE Portable sorozathoz készült.

(#22249) Tin


Tin
veterán

WD My Passport 4TB 2.5" mobilvinyó

típus: WDBYFT0040BBK-WESN
belső vinyó: WD Blue WD40NMZW-59GX6S1

sebesség:

fsinfo:

(#22250) King Unique válasza Tin (#22249) üzenetére


King Unique
titán

Az adatátviteli sebesség mondhatni a szokásos, bár valamivel jobb, mint egy korábbi tesztben egy szintén 4 TB-os My Passport modellnél. Az utóbbi is elvileg ebből a sorozatból való, de abban WD40NMZW-11GX6S1 merevlemez van. A különbség oka lehet az adott hardver- és szoftverkörnyezet, illetve a teszteléshez használt program (CDM) eltérő verziója. De akár az is, ha a WD40NMZW-59GX6S1 merevlemez esetleg nagyobb adatsűrűségű lemeztányérokkal van szerelve.

Az fsutil fsinfo szerint a logikai szektorméret 512 bájt, a fizikai pedig 4096 bájt ennél a My Passport modellnél. Vagyis az az AF 512e megoldása, aminél 2 TB felett GPT partíciós séma szükséges. Ha lecsekkolod Windowson, akkor gondolom GPT partíciós séma szerinti a lemez. Vagyis a nemrég leírtakhoz kapcsolódóan ez a másik fórumtagnak nem jó hír, hiszen ahhoz, hogy XP-n MBR-rel használni tudja, eleve 4Kn megoldás kellene. De közben említette, hogy talált olyan régebbi modellt, aminél elvileg az utóbbi megoldás van.

Köszönjük az információkat! :R

(#22252) XboxGamePass


XboxGamePass
senior tag

Sziasztok, itt még új vagyok.

Van egy WD elements 1 TB külső merevlemezem. Az a helyzet, hogy vannak rajta cuccok(azokat gond nélkül megnyitom), ntfs-be van épp. Nem tudok rá másolni semmit. Áthúzom és 0%-on marad. Néha be se tölti a windows, fura hangokat is szokott kiadni. Ki lehet deríteni valahogy, hogy tényleg rossz-e. Esetleg próbáljam másik kábellel (most sajnos nincs), vagy ez egy tipikus "elhalási" hiba? Amennyiben a kábel rossz, akkor is jár rá a gariztatás?

Amikor vettem még nem voltam tapasztalt PH tag, kis gsm féle üzletben vettem, a gari papíron expert.hu van. Nem tudom ezek hány évig garanciásak? Nincs ráírva, vissza küldeném javíttatni, ha több mint 1 évig. Köszönöm! :)

[ Szerkesztve ]

(#22253) King Unique válasza XboxGamePass (#22252) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Először is leírhattad volna, hogy melyik WD Elements, mert van ilyen és ilyen 2,5"-os, meg ilyen 3,5"-os is. De ha csak 1 TB-os, akkor valószínűleg az előbbi, bár 3,5"-os fizikai méretben is volt akkora korábban.

Ha az OS felismeri a külső HDD-t, lehet tallózni a tartalmát és megnyithatók a rajta lévő fájlok, akkor az már jónak mondható. De ha nem mindig ismeri fel és fura hangokat ad ki, az már nem éppen... Ilyenkor első körben célszerű ellenőrizni USB-n a fizikai csatlakozást, szükség esetén másik USB-portban, másik USB-kábellel is kipróbálni stb. Aztán a 2,5"-os típusoknál USB-n a megfelelő tápellátás is lényeges, nem véletlenül volt már az elején feltéve a kérdés, hogy melyikről van szó. Ha Windowst használsz és éppen felismeri a külső meghajtót, akkor pedig célszerű lenne pl. a HDS programmal ránézni az állapotára.

A WD Elements sorozatokra általában 2 év gyártói garancia szokott lenni, ami az előbb linkelt termékek weboldalán is fel van tüntetve. Ha megvan még a számla stb., akkor szükség esetén a vásárlás helyén az adott boltban meg lehetne próbálni a garanciális cserét. Ha ez nem opció, vagy csak 1 év garanciát vállaltak és az már lejárt, akkor másik lehetőségként akár magával a gyártóval (WD) is fel lehetne venni a kapcsolatot és megpróbálni egy RMA-t (példa). Visszaküldeni a terméket és garanciális cserét kérni pedig nyilván akkor érdemes, ha maga a külső HDD ment tönkre. Ha csak az USB-kábel, akkor nem feltétlen érdemes szórakozni ezzel, egyszerűbb és gyorsabb új kábelt venni. Ja, és a garanciális csere előtt szükség esetén az adatokat nyilván egyénileg kell lementeni a külső merevlemezről, mert az adatmentés már nem tartozik bele!

[ Szerkesztve ]

(#22268) rayman2006


rayman2006
tag

Sziasztok!

4TB 2.5" külső merevlemezt akarok venni filmek tárolására és időnként lejátszására kb max 40-ig.

Ezeket nézem ki eddig:
WD My Passport 4TB fekete WDBYFT0040BBK
Silicon Power Armor A60 2.5 4TB USB 3.0 SP040TBPHDA60S3K
Seagate 2,5" 4.0TB USB3.0 Backup Plus Portable Drive blue STDR4000901
A "Backup Plus" mit jelent mire jó?

Ezek közül melyik a jó választás?
Esetleg ha van jobb választás írjátok meg.
Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#22270) King Unique válasza rayman2006 (#22268) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Erre szintén azt tudnám mondani, hogy először eleve azt kellene eldönteni, hogy pontosan milyen külső merevlemez kell.

Ha kifejezetten ütésálló, vízálló stb. kell, akkor a felsoroltak közül nyilván csak a Silicon Power Armor A60 jöhet szóba. Vagy egyéb hasonló külső merevlemezek, amelyek mostanában több alkalommal is szóba kerültek. Példák: [link], [link], [link].

Ha nem feltétel az ütésállóság, akkor értelemszerűen a másik 2 modell is szóba jöhet. A 4 TB-os WD My Passport pont nemrég volt téma itt a topikban, olyat vett az egyik fórumtag. Rajta kívül még mások is vettek WD-t, de nem feltétlen mindenki ebből az újabb sorozatból. A másik slágertermék ekkora tárolókapacitásnál a Maxtor M3 Portable, amelynek az ára elég kedvező. Viszont az utóbbinál volt akinek gondja akadt a 4 TB-os modellekkel (bővebben). De az már nem igazán derült ki, hogy csak az illető fogott ki gyárilag hibás példányokat (más gyártóknál is előfordulhat), vagy online rendelésnél a nem megfelelő szállítás és csomagolás miatt lettek hibásak (bővebben), vagy szimplán csak a nem megfelelő használat volt a probléma oka. Az pedig az előbb linkelt esetnél is le van írva, hogy a belső HDD-t illetően nagy választási lehetőség eleve nincsen, mivel jelenleg csak a WD és a Seagate gyárt a 2,5"-os méretkategórián belül 4 TB-osat. A 4 TB-os Seagate Backup Plus Portable belseje pedig nyilván Seagate, sőt ugyanaz a merevlemez van benne, mint a Maxtor esetében. Viszont az utóbbira 3 év, míg az előbbire 2 év gyártói garancia van. A gyártó által használt "Backup Plus" fantázianévnek pedig nem kell a kelleténél nagyobb jelentőséget tulajdonítani. Valószínűleg a nagyobb tárolókapacitásra vonatkozik a "Plus" utólag, míg a többi sorozatnál pl. a "Slim / Ultra Slim" pedig értelemszerűen a kisebb fizikai méretre.

Ha az előbbieken kívül más gyártók termékei, más megoldások (külső ház + merevlemez) is érdekelnek, akkor a topik összefoglalójában vannak további információk. Illetve ott linkelve van egy blogbejegyzés, ami a 2,5"-os, nagy tárolókapacitású külső merevlemezekkel foglalkozik.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.