Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:49:35

LOGOUT.hu

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4727) King Unique válasza Andrew801 (#4724) üzenetére


King Unique
titán

Ha már SSD lenne belerakva, akkor nyilván a 2. opciót érdemes választani, azaz olyan külső házat, amelyiknél működik USB-s használatnál a TRIM (UNMAP). A linkelt modellek (EE25-XA6, EE25-F6B) pedig tudják ezt a gyártó leírása alapján. Sőt, az előbbiből mostanában ketten is vettek itt a topikban és ebben + ebben a hozzászólásban szintén működő állapotról számoltak be. A másikkal nincsen itt konkrét tapasztalat, de a leírása alapján a célra az is megfelelhet. Az egyébként tool-free típus, azaz szerszámmentes szét- és összeszerelést, illetve csavarmentes rögzítést tesz lehetővé.

Egyébként a Full HD és a 4K UHD filmek lejátszásához nem létszükséglet a külső SSD, mivel nem igényel akkora adatátviteli sebességet, amiről korábban az egyik társtopikban is volt szó. Valamint ez esetben nem apró fájlokkal végzett műveletekről, hanem eleve nagyobb méretű fájlokról van szó, max. talán az SSD jóval gyorsabb elérési ideje az, ami ilyenkor is számítana valamit. Na meg a legtöbb tévén úgyis rendszerint csak USB 2.0 portok szoktak lenni, az meg a másik. Vagyis a külső SSD jóval nagyobb adatátviteli sebességéből leginkább csak pl. PC-n, USB 3.0-s csatlakozásnál lehetne profitálni a filmek felmásolása közben. Bár szekvenciális írásnál egy külső HDD sem lenne azért olyan lassú, de nyilván nem is lenne olyan gyors, mint egy külső SSD. Ilyen célra tehát egy 2,5"-os (külső) HDD is megfelelne, ami ráadásul olcsóbb lenne ekkora tárolókapacitásnál, sőt ugyanannyiért akár többszöröse tárhelyet kínálna. De ugyanakkor a szinte zajtalan működés, a külső hatásokkal (pl. leejtés) szembeni nagyobb ellenállás stb. szempontjából viszont nyilván előnyösebb egy SSD-alapú megoldás.
Aztán ha már tévén történő használat, akkor az ebben a hozzászólásban leírtakra is javasolt odafigyelni. Vagyis a kompatibilitásra, USB-s csatlakozásnál a stabil tápellátásra stb. Ilyen környezetben a TRIM működése viszont kérdéses lehet, de a leírtak alapján egyrészt a tévénél úgyis inkább csak lejátszás, azaz olvasás lesz a külső SSD-n. Másrészt PC, Mac & UASP-t támogató desktop OS felállásnál használva már működni fog és inkább ott lesz lényegesebb a fájlok írásakor, törlésekor. Ha a tv-készülék menüjében nincsen pl. ilyen / ilyen opció az eszköz szoftveres leválasztására, akkor lehetőleg olyankor kellene fizikailag leválasztani az USB-kábel kihúzásával, amikor épp nincsen használatban, nincsen rajta olvasási / írási művelet. Ez általában a külső házon lévő állapotjelző LED villogásából is látszik, ami pl. ebben a leírásban szemléltetve van.

[ Szerkesztve ]

(#4814) noezmegmi


noezmegmi
tag

Nem találok leírást vagy tesztet [EE25-F6B USB 3.0 FULLMETAL BOX] ezzel volt-e olyan probléma mint nekem a [EE25-XA6 USB 3.0 ALINE BOX] .
Úgy gondolom hogy ha drágább akkor esetleg nagyobb tudása lehet.
Miér van szinte minden házon USB 3.0 B micro? nem lenne jobb mind a két vége USB 3.0 A tipus lenne? Köszönöm a választ! :R

Samsung Galaxy S Advance GT-I9070 \ Sony Xperia SP C5303 \ Honor 4x

(#4815) King Unique válasza noezmegmi (#4814) üzenetére


King Unique
titán

Az EE25-F6B külső házzal egyrészt nincsen a topikban konkrét tapasztalat, azért nem találtál itt róla semmit, max. volt olyan hozzászólás, ahol meg lett említve, de ennyi. Amúgy meg nem tud többet az EE25-XA6-nál, max. a tool-free kivitel és a full fémház az, amik az előbbinél extrának számítanak és megérhetik + 1 ezres felárat. Másrészt az már előzőleg is pedzegetve volt itt, hogy az EE25-XA6 esetében vagy sikerült kifognod 2 gyári hibás példányt, vagy a nálad lévő hardver- és szoftverkörnyezetnél nem stimmel valami, ami az utóbbinál lehet akár beállítás kérdése is, illetve az előzőleg javasoltak kipróbálásának elmulasztása miatt. Már csak azért is, mert pl. ebben a topikban is többen vettek ilyen EE25-XA6 külső házat, de az általad felsorolt problémákra eddig nem panaszkodott senki.

A 2,5"-os, USB 3.0-s külső házakon vélhetően azért (is) van rendszerint Micro-B fizikai interfész, mert azoknál az a standard, az elsődlegesen szabványos. Vannak ugyan Mini-B és Type-A fizikai aljzatot használó modellek is, de azok nem terjedtek el akkora mértékben, mint az előbbi. Valamint manapság még a Type-C jellemző, de az sem kizárólagosan, sőt pl. USB 3.1 Gen 2-es külső házak is vannak még szép számmal Micro-B fizikai aljzattal szerelve.

[ Szerkesztve ]

(#4819) noezmegmi válasza King Unique (#4818) üzenetére


noezmegmi
tag

Nagyon szépen köszönöm a segítséget! EE25-XA6 külső ház vissza lett küldve.
Egyetlen észrevétel amit nem értek AXAGON ADSA-1S6 és a Gembird EE2-U3S-2 házak nem hozták ezt a hibát. Minden írás vagy más beállítás akkor erre a kettőre is igaz lenne, hibát hozná. Amit észrevettem a csomag esetében AXAGON ADSA-1S6 le volt ragasztva, én bontottam fel! EE25-XA6 nem volt lezárva nem volt .. khm ;) nem rakok fel képeket, minden kibontást rögzítek, tudom fura szokás.
AXAGON EE25-F6B ilyet rendelek, hát ha alapon és remélem hiba mentesen tudom használni és minden igért funkció fut majd rajta.
Aktív USB HUB ebben kérem a tanácsod, [I-TEC USB 3.0 töltő HUB 7 ] , vagy [AXAGON HUE-SA7BP 7] . Vagy amit jónak tartasz és megosztod.
Köszönöm és amint megvan az új ház megosztom mire képes.

King Unique nagyon szépen köszönöm a segítséget és támogatást. :R

Samsung Galaxy S Advance GT-I9070 \ Sony Xperia SP C5303 \ Honor 4x

(#4820) King Unique válasza noezmegmi (#4819) üzenetére


King Unique
titán

Igen, az valóban érdekes, hogy az EE25-XA6 külső háznál nálad (másoknál nem) ilyen problémák voltak, ellenben ugyanazon hardver- és szoftverkörnyezetben a másik kettőnél nem. Viszont az nem derült ki és nem lett tisztázva, hogy a külső ház gyári hibája miatt, vagy csak beállítás kérdése volt, lásd a korábbi válaszokban leírtakat. Aztán az szintén fura, ha állítólag nem bontatlanul kaptad kézhez és ebből következően elvileg lehetett akár más által visszaküldött példány is. De ez egyrészt megint nem tisztázott, másrészt nem feltétlen következik belőle az előbbi, vagyis hogy mondjuk gyári hibás volt. Meg ha már vissza lett küldve, akkor úgyis mindegy, mert ez esetben már amúgy sem fog kiderülni. Az EE25-F6B külső házzal remélhetőleg nagyobb szerencséd lesz, de az is majd csak akkor fog kiderülni, miután készhez kaptad és használatba vetted. Ha esetleg annál is hasonló problémákba ütköznél, akkor viszont célszerű lenne az előzőleg javasoltakat kipróbálni és azzal végre tisztázni, hogy tényleg a külső ház hibája, vagy esetleg egyéb komponensé, vagy pusztán csak beállítás kérdése. Meg ha van rá lehetőség, akkor több HDD / SSD meghajtóval is, mivel megint más, ha csak egy adott SSD-nél jelentkezik a probléma, ellenben más meghajtóknál nem.

A pontosan milyen USB-elosztót vegyünk kérdésre általánosan azt tudom mondani, amit egy korábbi válaszban. Tehát, hogy lehetőleg aktív típusú legyen, mások milyeneket vettek itt és a társtopikokban korábban, nemzetközi online rendeléseknél melyik topikokban célszerűbb érdeklődni, stb. A célra egyébként az általad linkelt 2 modell is megfelelhet, de hogy ténylegesen melyik mennyire oké, azt konkrét tapasztalat híján passzolom. Viszont az látszik a gyártói leírásokból, hogy az i-tec U3CHARGEHUB7 elvileg előnyösebb a hosszabb (100 cm vs. 40 cm) és modulárisabb (különálló vs. integrált) USB-kábel, az "erősebb" külső tápadapter (3 A vs. 2 A), valamint a külön be/ki kapcsolható USB-portok miatt az AXAGON HUE-SA7BP hubnál. Ellenben az utóbbinál a fizikai csatlakoztatás kényelmesebb és adott esetben problémamentesebb lehet a portok szellősebb elrendezése miatt, mivel így inkább elférnek egymás mellett a csatlakoztatásnál fizikailag nagyobb helyet igénylő USB-eszközök (pl. egyes pendrive-ok) is.

[ Szerkesztve ]

(#4823) noezmegmi


noezmegmi
tag

Megjött! :C [EE25-F6B USB 3.0] első dolog amit jeleznék az lehet nekem volt furcsa a házba SSD-t bevarázsolni, ott helyben levert a víz! ferdén kell bedugni egy fix keretben lévő házba egy SSD aminek szintén fix a csatlakozása, nagyon óvatosan sikerült, de azt hogy veszed ki?? Beszakadt a körmöm mással meg nem merem piszkálni. Kábele fele a Gembird kábelnek. nem tudom mi a jelentősége.
[Eszközkezelő], [engedélyek] , [engedélyek] , [CDI] , [CDM] , [TrimChack] , [TrimChack], [Másolás], Szerintem minden jó és szép! [EE25-F6B USB 3.0] na ezt innen kiszedni ? nem tudom lehet nekem gond, de ha eltörsz valamit akkor a ház törjön, mert az olcsóbb mint a SSD.
Köszönöm! Tesztelem a másik házat, amint kiszedem ebből a SSD-t nem tudom keresek videót mi a trükkje. Mindent egybevéve ez már működik, szép, kábele az nekem vékonynak gondolom, de nem értek hozzá :)

Samsung Galaxy S Advance GT-I9070 \ Sony Xperia SP C5303 \ Honor 4x

(#4825) noezmegmi válasza King Unique (#4824) üzenetére


noezmegmi
tag

Köszönöm a segítséget!
Sajnos ez a ház [EE25-F6B USB 3.0 FULLMETAL BOX] sem kezeli a Kingston SSD Manager programot :(

Samsung Galaxy S Advance GT-I9070 \ Sony Xperia SP C5303 \ Honor 4x

(#4830) King Unique válasza Kroni1 (#4828) üzenetére


King Unique
titán

Egyrészt az adatátviteli sebesség szempontjából az USB 3.1 Gen 2-es külső ház akkor indokolt, ha teljesen ki akarunk hajtani USB-n egy SATA3-as SSD-t, elérni annak szekvenciális maximumát, amit kb. SATA3-as csatlakozásnál tudna (példa). Viszont ehhez akkor nyilván a gazda hardveren is USB 3.1 Gen 2 portnak kell lennie, máskülönben nincs értelme. Egyébként meg itt maga a SATA3 szabvány, az arra épülő SSD és USB-chip is limitál, ellenben maga az USB 3.1 Gen 2 (10 Gbps) nyilván többet tud. Viszont a szabvány maximumának eléréséhez SATA RAID 0 (példa), vagy M.2 PCI NVMe (példa) megoldás kell.
Másrészt OS, illetve jelen esetben virtuális gépek futtatásánál a rendszer gyors működése szempontjából amúgy sem a szekvenciális maximumok az igazán lényegesek, hanem a 4K értékek, valamint az elérési idők. Az utóbbi kettőben (is) meg eleve jók az SSD-k és megfelel, elegendő a gyors működés biztosításához USB-s oldalról egy USB 3.0-s külső ház is, nem feltétlen létszükséglet az USB 3.1 Gen 2, pláne csak SATA3 alapon. Meg UASP módban az USB 3.0 szabvány maximuma is ~ 450 MB/s körül van, ami bőven elég lehet ilyen célra.

Ha olvastad az összefoglalóban a külső SSD-s fejezetet, akkor ott le van írva az is, hogy tartós és pláne intenzív használatra célszerű az SSD-hez olyan külső házat venni, aminél működik a TRIM, pontosabban USB-n az SCSI UNMAP. Ha gyakran lesznek virtuális gépek futtatva a külső SSD-ről, akkor az eleve nagyobb írásterhelést jelenthet az átlagosnál, aminél TRIM / UNMAP nélkül még hamarabb belassulhat USB-n az SSD, hacsak a Garbage Collection nem elég hatékony ahhoz, hogy ellensúlyozza ezt. De ha van olyan USB 3.0/3.1 külső ház, ami támogatja USB-n a TRIM / UNMAP funkciót, akkor nyilván célszerűbb biztosra menni és eleve olyat venni. A topikban is volt szó ilyenekről, sőt akár USB 3.0 alapon is vannak, mint pl. az AXAGON EE25-XA6, EE25-F6B és az ADSA-1S6. Az SP Armor A30 esetében viszont nincsen arról konkrét információ és tapasztalat, hogy támogatja-e, vagy sem, de tippre inkább az utóbbi valószínűbb.

[ Szerkesztve ]

(#4833) noezmegmi válasza Kroni1 (#4832) üzenetére


noezmegmi
tag

Saját szenvedésem olvashatod itt, Axagon azért feltételesen ajánlott ! Ami reményre adhat okot az a [ADSA-1S6 USB 3.0] ebben inkább működnek a fenti dolgok. USAP és a TRIM ami létszükséglet SSD-hez. Nekem Kingston UV500/240 van.
ADSA-1S6 USB 3.0 chip JMS578,
EE25-F6B és a EE25-XA6 chip ASM1153E amivel nekem konkrétan gondjaim voltak és nem született megnyugtató válasz a hibákra.
Hatalmas köszönet King Unique aki segített :R

Samsung Galaxy S Advance GT-I9070 \ Sony Xperia SP C5303 \ Honor 4x

(#4834) Kroni1 válasza noezmegmi (#4833) üzenetére


Kroni1
veterán

Én vettem egy EE25-F6B házat a Sandisk SSDPLUS 480-asomhoz, (ami nem a leggyorsabb SSD de 16k-ért jó vétel volt szerintem) Egyenlőre jónak tűnik, TRIM is támogatott Cristaldiskinfo szerint, eddig nem futottam bele jogosultsági problémákba, szépen másolja a filmeket rá és a szekvenciális értékek is rendben vannak. Van egy Toshiba USB3.0 házam, ahhoz és a belső Sata csatolóhoz hasonlítva egyértelműen látszik a különbség. Érdekes, hogy az UASP a szekvenciális tempót tudja csak gyorsitani, a többi értékre nincs nagyon hatása. Viszont a 4k értékek csúnyán elmaradnak a belső csatolótól, de hát ez van, azért egy 2.5 HDD-hez képest még ez is előrelépés...

(#4841) King Unique válasza Kroni1 (#4840) üzenetére


King Unique
titán

Pedig az EE25-F6B külső ház eleve támogatja az UASP-t, ami ráadásul USB-n a TRIM (UNMAP) működésének is feltétele. A másik fórumtagnál egyébként rendben is volt, ami a hozzászólásában lévő screenshoton is látszik. Vagyis akkor esetedben marad a hardver- és szoftverkörnyezet, mint lehetséges hibaforrás. Viszont az ASM1042(A) alaplapi vezérlő a leírás alapján szintén támogatja, ahogyan a Windows 10 is natívan. Azaz ha nálad nem működik, akkor ott valószínűleg valamilyen driveres probléma lehet.

(#4858) Laci4


Laci4
senior tag

Sziasztok!

Úgy egy napnyi olvasás után azt hiszem sikerült ki okosodnom valamennyire, és nagyjából kitalálni, mi is kell nekem..

Adott egy 250-es samsung 860 EVO SSD. Sajnos az otthoni ősöreg AMD X2-es gépemben nem igazán működött jól. Vagy a Win10-et nem szerette a gép, bevallom, nem tudom. Elhasalt úgy a rendszer több fagyás, egyéb anomália után, hogy már sehogy se indul a win10 róla.
Szerencsémre a jó öreg WD Black winyón ott volt az ezer éves Win7, amivel megy a rendszer.
Azt rakom majd újra, mert még a 32 bites, és raktam be 8 giga ramot, meg még akkor raktam fel, amikor kijött..
Mindez megy a régi winyóra, így az SSD csak mint tárhely van a gépben. Ami meg rajta van, jó lenne meló helyen is..ergo kellene egy külső ház, és lenne egy kicsit méretes pendrive-om :D
Munkahelyen meg egy szintén nem mai, de mégis kicsit fejlettem laptopom van (Lenovo ThinkPad T500), amiben egy ugyan ilyen SSD tök jól muzsikál..szintén Win7-el

Sajnos mindkét gépben csak USB 2-ő van, ami sebesség szempontjából nem gond.
- Kérdés: SSD ugye nem vesz fel több áramot, mint egy 2,5"-ös külső winyó? (mert az gond nélkül megy mindkét gépen)
Tudom, hogy mivel USB2, verébre ágyúval, de úgy gondoltam legyen USB3-as ház.
Illetve nem ártana ha menne a Trim funkció is. (ehhez Win7-nél kell valami külön beállítás? )

Úgy voltam vele, jó lesz valami noname ház, vagy valami olcsó Orico.. sokat rendeltem kintről, de mivel nem akarok rá várni másfél hónapot nézegettem az itthoni kínálatot, illetve olvasgattam itt, és letisztult a dolog.

Jól sejtem, hogy nekem várhatóan tökéletesen jó lesz egy Axagon EE25-XA6 kemény 3ezer forintért?!
Néztem még a Axagon EE25-F6B -ot, egy ezressel több, de nekem jobban tetszik az X6 kialakítása, és külseje is.. (legalábbis a képek alapján).

Esetleg ha nem jól gondolom, mi lenne az ajánlott, vagy ha van valami jobb, nem dupla áron.... :U :B

Előre is köszi a válaszokat, vagy választ! ;)

[ Szerkesztve ]

(#4896) King Unique válasza omfgk (#4895) üzenetére


King Unique
titán

Az nem derült ki hogyan tesztelted USB-n a TRIM, pontosabban az UNMAP parancs működését, de Windowson pl. a TrimCheck programmal célszerű (bővebben). Valamint a működéshez feltétel az is, hogy a külső ház eleve UASP-s legyen, amit támogatnia kell az OS-nek is. Az utóbbi amúgy a Windows 10-nél eleve adott, natívan támogatja az UASP-t.

A Windows 10-nél alapesetben a meghajtók optimalizálása SSD-knél a TRIM parancsot futtatja, trimmeli a szabad területet. Viszont ez egy USB-s, adattárként használt külső SSD-nél akkor érvényes, ha maga a külső ház, az abban lévő vezérlő támogatja firmware szinten a TRIM (UMNAP) funkciót - lásd ez előbb leírtakat - és eleve SSD-ként, azaz szilárdtest-meghajtóként listázza ki a program az eszközt. Ha nem, akkor merevlemez-meghajtóként fog ott megjelenni, aminél elvileg a standard töredezettségmentesítés fut le ilyenkor (példa). Azt pedig nyilván nem kellene annyira erőltetni egy külső SSD-nél sem.

Ha nem működik a külső SSD-nél USB-n az UNMAP parancs, akkor a felhasználástól, annak intenzitásától függően előbb-utóbb drasztikusan belassulhat. Viszont a mai modern SSD-knél egyre hatékonyabb szokott lenni a Garbage Collection, ami némileg ellensúlyozhatja USB-n a TRIM, pontosabban az UNMAP hiányát. Másik megoldás az SSD-t időnként kivenni a külső házból és a gépbe téve, SATA-n csatlakoztatva lefuttatni egy-egy optimalizálást. Vagy eleve olyan külső házba tenni, olyat venni és használni, ami biztosan támogatja USB-n az említett funkciót (pl. AXAGON EE25-XA6 és EE25-F6B).

[ Szerkesztve ]

(#4962) King Unique válasza Czimby (#4961) üzenetére


King Unique
titán

Az összefoglalóban az információs táblázat végén nem rémlik, hogy bármelyik, az eBay kínálatában megtalálható külső háznál kifejezetten fel lett volna tüntetve a TRIM, pontosabban USB-n az SCSI UNMAP támogatása. Max. volt olyanra példa, hogy némelyik ilyen noname külső háznál a TrimCheck program alapján működött. A legutolsó külső ház az előbbi listából elvileg az az IS621 chipes modell, amiről beszámoló is készült itt. Annál pedig még az UASP sem működik, ami viszont eleve feltétele az UNMAP-nak.

Ha SSD-hez kell olyan 2,5"-os, USB 3.0-s külső ház, amelynél biztosan működik USB-n az UNMAP (TRIM), akkor legjobb biztosra menni. Vagyis pl. az AXAGON kínálatából választani, ahol az EE25-XA6, EE25-F6B/EE25-F6G/EE25-F6S, ADSA-1S6 modelleknél eleve adott a támogatás, a gyártó is egyértelműen feltünteti.

(#5011) King Unique válasza TXT (#5010) üzenetére


King Unique
titán

Ha megnézed a tool-free változatokat, akkor az EE25-F6B | EE25-F6G | EE25-F6S modellek eleve kb. ugyanazok, csak a színük más. Az ADSA-1S6 az, ami már kissé eltérő, mármint pl. a külső ház fizikai kialakítása, + akár külön is használható a benne lévő adapter, ami az alábbi képen is látszik. Az egyéb jellemzők meg világosan le vannak írva magyarul a gyártó weboldalán, ahol pl. a SATA 6 Gbps | USB 3.0 | UASP | TRIM (UNMAP) | eleve adott mindegyiknél, ahogyan a gazda és az eszköz felőli oldalon a Type-A és Micro-B fizikai csatlakozók szintén

Az EE25-XA6 külső háznál USB 3.2 Gen 1 van feltüntetve, ami (Gen 1x1) = USB 3.0. Ugyanilyen alapon az USB 3.1 Gen 1 / Gen 2 között is van különbség, ahol a Gen 1 = USB 3.0. Vagyis nem, nem lesz gyorsabb ezen külső ház, mivel ténylegesen (Gen 2x2) nyilván semmi köze nincsen az USB 3.2 szabványhoz, max. névlegesen lehet ráfogni Gen 1x1 (= USB 3.0) alapon, amit általában szeretnek is kihasználni a gyártók. :)) Na meg egy SATA3-as (6 Gbps) külső háznál, illetve SSD-nél adatátviteli sebesség szempontjából nyilván értelme sem lenne az USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gbps) szabványnak, sőt még az USB 3.1 Gen 2 (10 Gbps) esetében is egylemezes kivitelben csak NVMe SSD-vel lehet kihasználni a szabvány max. sebességét (példa).

[ Szerkesztve ]

(#5014) TXT válasza King Unique (#5013) üzenetére


TXT
őstag

Koszonom az ujabb segitseget, ezaltal sikerult is dulore jutnom es berendeltem egy ADSA-1S6 es egy EE25-F6B hazat. Nagyon kivancsi vagyok rajuk.
Meg 1x koszonom! :R :R

(#5235) Sonja válasza King Unique (#5234) üzenetére


Sonja
veterán

Jogos, azt valóban nem írtam. Elnézést! :R Igen, 2,5"-os kellene, és pont egy AXAGON-t néztem ki (Fullmetal EE25-F6B típust). Akkor elméletileg ez jó lenne? :F Ja, a Linux-os külön beállításról tudtam, mert már olvastam Arch wiki-n. :K :R Mondjuk, hogy Ubuntu alatt is így kell-e?! :U

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#5237) King Unique válasza Sonja (#5235) üzenetére


King Unique
titán

A linkelt válaszban az EE25-F6B modell is szerepel, a gyártó weboldalán is fel van tüntetve a TRIM (UNMAP) támogatása, vagyis értelemszerűen igen, jó lenne.
Az esetleges Linux specifikus beállításokat meg értelemszerűen inkább azon téma megfelelő topikjában kellene megkérdezni, szükséges-e még a linkelt korábbi válaszban lévő módszer az Arch-alapú Manjaro mellett xy másik rendszer (pl. Ubuntu), másik verziójú kernel esetén is, stb.

(#5239) King Unique válasza Sonja (#5238) üzenetére


King Unique
titán

Az már ugye le volt írva világosan, hogy az említett AXAGON külső házaknál firmware szinten támogatott és ténylegesen, gyakorlatilag is működik USB-n az UNMAP (TRIM), az adott. Gyakorlati tapasztalat pedig van itt a topikban többek között az EE25-F6B modellel is, ilyet is már vettek többen.

(#5271) King Unique válasza DrGonzo22 (#5268) üzenetére


King Unique
titán

Egy SATA3-as (6 Gb/s) SSD max. az USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) szabvány adta adatátviteli sebességből tud profitálni, az USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s) totál felesleges oda, azt M.2 PCIe NVMe SSD-k tudják kihasználni. Na meg az USB 3.1 Gen 2 is PCIe NVMe helyett SATA3 alapon nem sokkal gyorsabb annál, mint amit USB 3.0-n tud egy SATA3-as SSD. + Például USB 3.1 Gen 2 Type-C külső házat is akkor érdemes venni, ha van a gazda hardveren (pl. PC, Mac) is legalább olyan port, vagy akár USB 3.2 Gen 2x2 / USB4, vagy Thunderbolt 3 / 4, ellenkező esetben, illetve csak USB 3.0 portoknál viszont nyilván felesleges.

Tehát ha SSD-hez kell külső ház, akkor lásd egyrészt a topik téma összefoglalójának "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetét. Másrészt imént a másik válasz végén linkelt modelleket, ha nem elég az USB 3.0 és mindenképpen USB 3.1 Gen 2 Type-C külső ház kell. Ha elég az USB 3.0 és szempont USB-n az SCSI UNMAP (ATA TRIM) biztos működése is, akkor pedig az AXAGON külső házai és adapterei, illetve pl. az EE25-XA6, EE25-F6B, ADSA-1S6 modellek lehetnek jó választás.

[ Szerkesztve ]

(#5442) King Unique válasza GoodSpeed (#5440) üzenetére


King Unique
titán

Oké, de azt értelemszerűen fixen el kellene dönteni - nem véletlenül volt megemlítve az előző válaszban - , hogy elég-e az USB 3.0-s külső ház és a Micro-B - Type-A csatlakozási lehetőség, vagy inkább USB 3.1 Gen 2 és Type-C - Type-C típus kell-e.
Ha az előbbi, akkor ott van pl. az AXAGON kínálata, ahol az EE25-XA6, EE25-F6B / EE25-F6G / EE25-F6S, EE25-SL (vagy USB-C alapon az EE25-SLC), ADSA-1S6 modelleknél eleve adott az UNMAP (TRIM) biztos támogatása, a gyártó is egyértelműen feltünteti.
Ha az utóbbi, akkor akár az iménti hozzászólásokban említett modellek is megfelelhetnek a célra, + vannak itt egyéb ilyen külső házakkal is tapasztalatok (példa), bár az utóbbinál az UNMAP (TRIM) pont nem működött a beszámoló alapján.

[ Szerkesztve ]

(#5531) King Unique válasza Amilo02 (#5530) üzenetére


King Unique
titán

Lásd a topik téma összefoglalójának "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetében leírtakat, az ott lévő konkrét példákat.

Ha a 2,5"-os és SATA3-as Samsung 870 EVO SSD-ről van szó, akkor annak USB-n az adatátviteli sebessége egy USB 3.1 Gen 2 (USB 3.2 Gen 2) külső házzal maxolható ki (példa), sőt egy USB 3.0-ssal is majdnem (1. példa | 2. példa).

Ha USB 3.1 Gen 2 interfészes külső ház kell Type-C fizikai csatlakozással, akkor pl. az ICY BOX IB-245-C31-B és az ORICO 2518C3-G2 jöhet szóba, mindkettővel van itt a topikban tapasztalat (előbbi | utóbbi), mindkettő kapható a hazai webáruházakban (előbbi | utóbbi) is, stb. Az olcsóbb kategóriában meg pl. az LC-Power kínálata és ott az LC-25U3-Becrux-C1 és LC-25U3-C2 modellek jöhetnek szóba, ahol az előbbi és főleg az utóbbi is kapható a hazai webáruházakban.
Ha elég egy USB 3.0-s külső ház és feltétel a SATA SSD miatt az UNMAP (TRIM) funkció biztos támogatása és működése, akkor adott pl. az AXAGON kínálata, 2,5"-os SATA SSD-khez az EE25-XA6, EE25-F6B / EE25-F6G / EE25-F6S, EE25-SL, EE25-SLC (USB-C), ADSA-1S6 modellek, amelyek közül többel szintén van itt tapasztalat ha rákeresel és a hazai webáruházak kínálatában (EE25-XA6 | EE25-F6B / EE25-F6G / EE25-F6S | EE25-SL | EE25-SLC | ADSA-1S6) is megtalálhatók.

[ Szerkesztve ]

(#5536) pinnacle válasza King Unique (#5535) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Köszi! USB 3.0 elég, illetve a TRIM fontos ugye SSD-nél. Akkor ezek közül válasszak?
Ha elég egy USB 3.0-s külső ház és feltétel a SATA SSD miatt az UNMAP (TRIM) funkció biztos támogatása és működése, akkor adott pl. az AXAGON kínálata, 2,5"-os SATA SSD-khez az EE25-XA6, EE25-F6B / EE25-F6G / EE25-F6S, EE25-SL, EE25-SLC (USB-C), ADSA-1S6 modellek, amelyek közül többel szintén van itt tapasztalat ha rákeresel és a hazai webáruházak kínálatában (EE25-XA6 | EE25-F6B / EE25-F6G / EE25-F6S | EE25-SL | EE25-SLC | ADSA-1S6) is megtalálhatók.
Ki tudnál egyet emelni? :)

[ Szerkesztve ]

(#5968) werszomjas válasza werszomjas (#5966) üzenetére


werszomjas
őstag

Kicsit szűkítettem a kört közben, viszont technikailag nem látok már ezek között különbséget. Nem értem, minek ennyi féle teljesen egyforma eszköz :DDD
Mi alapján döntsek ezek közül? Ársorrendben:

EE25-XA6
EE25-SL
EE25-F6B
EE25-A6M
ADSA-1S6

üdv

(#5970) King Unique válasza werszomjas (#5966) üzenetére


King Unique
titán

Ha 2,5"-os SATA SSD-hez kell USB 3.X külső ház, akkor lásd egy másik válaszban leírtakat, az ott linkelt példákat.

Ha az AXAGON kínálatából kell USB 3.0-s és TRIM (UNMAP) képes külső ház 2,5"-os SATA SSD-hez, akkor onnan értelemszerűen úgy lehet célirányosan választani, ha fixen meg van határozva, hogy pontosan milyen jellemzőknek - amik eleve fel vannak tüntetve a termékek weboldalán - megfelelő külső ház kell.

Csavaros rögzítésű, Micro-B fizikai csatlakozós (a külső ház felől), részben fémházas: EE25-XA6
Csavarmentes rögzítésű (tool-free), Micro-B fizikai csatlakozós (a külső ház felől), részben fémházas: EE25-A6M, EE25-F6B
Csavarmentes rögzítésű (tool-free), Micro-B fizikai csatlakozós (a külső ház felől), teljesen fémházas: EE25-F6B (fekete színű) / EE25-F6G (szürke színű) / EE25-F6S (ezüst színű)
Csavarmentes rögzítésű (tool-free), Micro-B fizikai csatlakozós (a külső ház felől), műanyag házas: EE25-SL, ADSA-1S6
Használható különálló adapterként és külső házként egyaránt, csavarmentes rögzítésű (tool-free), Micro-B fizikai csatlakozós (a külső ház felől), műanyag házas: ADSA-1S6
USB-C (Type-C) fizikai csatlakozós (a külső ház felől), csavarmentes rögzítésű (tool-free), részben fémházas / műanyag házas: EE25-SLC, EE25-A6C

"ne tegye alvó üzemmódba az SSD-t, ha épp úgy érzi, nincs használatban."

A felsorolt AXAGON külső házak mind támogatják a készenléti (alvó) módot 10 perc inaktivitás után, sőt általában a többi hasonló külső ház is szokta, mivel alapesetben az energiatakarékos működés az elvárt. Ahol a készenléti mód normál esetben csak átmeneti állapot, abból felébred és újra használatra kész lesz a külső meghajtó, amint az operációs rendszer vagy egy program hozzáférést intéz a külső meghajtóhoz.
Ha az a cél, hogy egyáltalán ne váltson készenléti módba a külső ház és benne az SSD, akkor az könnyen beállítható (tiltható) szoftveresen pl. a HDS programban a lemezek leállásának akadályozása funkció használatával. De akár úgy is megoldható a tiltás, hogy mindig van valamilyen olvasási / írási művelet (pl. torrent feltöltés / letöltés, film / zene folyamatos lejátszása) a külső meghajtón, ami ezáltal meggátolja a 10 perces teljesen inaktív állapotot a készenléti módba váltáshoz.

[ Szerkesztve ]

(#5979) King Unique válasza Krystal_s (#5978) üzenetére


King Unique
titán

Nem, az AXAGON ADSA-1S6 külső háznál kb. 20 cm hosszú a gyárilag mellékelt USB-kábel, ami a nemrég linkelt termékbemutató videóban is látható a termék dobozán és magán a kábelen egyaránt, a termék hivatalos weboldalán feltüntetett 10 cm-es kábelhossz elírás lehet. Na meg van ilyen külső házam, onnan is a pontos méret ismerete.
Ha olyan csavarmentes rögzítésű (tool-free) és TRIM (UNMAP) képes 2,5" | USB 3.0 külső ház kell, amihez gyárilag az előbbinél hosszabb USB-kábelt mellékelnek, akkor ott van pl. az AXAGON EE25-F6B, annál 60 cm a kábel hossza.

[ Szerkesztve ]

(#5987) King Unique válasza position77 (#5986) üzenetére


King Unique
titán

A 8 TB-os SSD kezeléséhez értelemszerűen olyan külső házak jöhetnek szóba, amelyeknél vagy odaírják a gyártók hogy támogatnak 8 TB-os HDD / SSD meghajtókat, vagy azt írják oda hogy nincsen korlátozva a tárolókapacitás.
Az utóbbi kritériumnak pedig megfelelnek pl. a nem olyan régen egy másik válaszban említett AXAGON 2,5" | USB 3.0 külső házak, ahol pl. az EE25-F6B modellnél világosan fel van tüntetve az alábbi.

"Támogatja a 2.5" SATA III / II / I HDD és SSD merevlemezeket a maximális kapacitás korlátozása nélkül, max. 9.5 mm magasságig."

Egy 2,5"-os külső háznál a külső tápellátás nélküli működés eleve adott, USB 3.X port használatánál pedig normál esetben kiegészítő tápellátás sem szükséges.

A "legegyszerűbb" érthető pl. a csavarmentes rögzítésre (tool-free) is, ami az előbb említett AXAGON EE25-F6B külső háznál szintén adott, ahogyan a TRIM illetve UNMAP funkció támogatása is, amely utóbbi SSD használatánál ugye jól jöhet.

A "legkisebb", vagyis a fizikai méret a 2,5"-os külső házaknál eleve adott és behatárolt, annál kisebbek max. az mSATA, valamint az M.2 SATA / PCIe NVMe SSD-khez való külső házak lehetnek.

A Linuxon történő működés és támogatás szintén adott, az említett külső ház hivatalos weboldalán is le van írva az alábbi.

"MS Windows XP / Vista / 7 / 8 / 8.1 / 10 vagy újabb, Windows Server 2003 / 2008 / 2012 / 2016 vagy újabb (az összes 32- és 64-bites Windows rendszer támogatott), Mac OS X 10.x vagy újabb, Linux 2.6.x kernellel vagy afelett."

Ellenben az, hogy pl. a S.M.A.R.T. információk olvasása és a TRIM (UNMAP) funkció működik-e, az már az adott Linux disztribúciótól, az azon lévő programverzióktól és a rendszer beállításaitól is függhet.
Ahol ezt a S.M.A.R.T. adatok kiolvasásánál a topik korábbi példái és egy blogbejegyzés jól szemléltetik, terminálban a smartctl parancs esetén szükség lehet a -d és akár egyéb kapcsolók használatára is (példa), stb.
A TRIM (UNMAP) működésre bírása pedig többeknél külön beállítást igényelt Linuxon (példa), ellenben Windowson nem volt ilyenre szükség, ez is igazolja az előbb leírtakat.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.