Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:49:35

LOGOUT.hu

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#633) batagy válasza dWan (#631) üzenetére


batagy
őstag

"Eddig a sebességeknek utánanézve azt gondoltam, h nem lesz ilyen probléma, hiszen ezek a rackek nagyobb sebességre is képesek, egy usb 3.0 is elég gyors lehet. Mi miatt lassul le akkor?"

Nem vagyok expert ebben a témában, de pár gondolat:
- Az USB 3.0 névlegesen 5Gbits/sec, az ugye átszámolva 640 MByte/sec. A SSD-k olvasási-írási sebessége, amennyire tudom, még ezek alatt van, de legalábbis azonos nagyságrend. Tehát az USB 3.0 papíron még elég lenne az SSD sebesség kihasználására.
- A gond az lehet, hogy bár az USB 3.0 papíron 5 Gbit/sec, de a valós implementációk szerintem jóval lassúbbak lehetnek. Itt ugye is számít, hogy van egy oda-vissza alakítás a SATA és az USB 3.0 interfész között, egyik a gépben, a másik a rackben. Ez a chip implementációjától és még sok mindentől függ. A lényeg az, hogy USB 3.0-on nem valószínű, hogy az ember kihasználja az SSD sebességet, bár lehetséges, hogy még így is gyorsabb lenne mint egy HDD vagy egy USB pendrive.

- SSD-nél ugye felmerül a TRIM használata, na most per pillanat nem világos számomra, hogy az USB 3.0 támogatja-e a TRIM parancs átvitelét. Itt van egy (nem tudom mennyire megbízható) link , ami szerint a TRIM nem függ az interfésztől. Tapasztalat nélkül ugyan, de szerintem ez nem igaz. Itt van egy másik érdekes, sokkal megbízhatóbb cikk az USB 3.0 rackben történő SSD használattal kapcsolatban. Eszerint a TRIM nem működik USB 3.0-on. Érdemes átolvasnod.

A Prohardveren itt van egy cikk, de ez már elég régi, 2011-es.

Összességében, nincs tapasztalatom ezzel kapcsolatban, ezért nem is akarlak eltántorítani, talán érdemes kipróbálni, de talán még jobb, ha az SSD topikban is érdeklődsz. Aztán majd oszd meg itt is a tapasztalataidat, ha működik.

Szóval

(#634) batagy válasza dWan (#631) üzenetére


batagy
őstag

Még annyi, hogy én sem voltam figyelmes, mert a korábbi kérdező USB 2.0-ás rackbe akart tenni SSD-t, arra válaszoltam, de te USB 3.0-on gondolkozol.

Most még egyszer átfutottam a linkelt cikket,végül is nem tűnik akkora elvetélt ötletnek. Azon mérések szerint relatíve elég jól teljesített az SSD az USB 3.0 rackben (a cikkben Asmedia USB 3.0 chipes a rack), a natív SATA III-hoz vinyonyítva.

A TRIM funckió továbbra is kérdés.

[ Szerkesztve ]

(#635) King Unique válasza batagy (#634) üzenetére


King Unique
titán

Jó a cikk tényleg , valóban a TRIM lehet itt necces, az müxik-e... :F . Meg azért sokx írást nem igazán szeretik SSD, márpedig ugye egy külső vinyón általában ez történik, bár ha 1x telemásolja, azt utána csak olvasás megy róla, az úgy kedvezőbb.
Még egy kicsi 30 GB-os is megtáltosodik usb3-on [teszt], szal SSD---rack vezérlő függó, van SATA III-as rack is már, de usb3 bekorlátozza, mert nyilván nem tudja névleges 625 MB/s értéket, bár ezen Mac-es teszt eléggé odavág perzse az árak is össz-vissz... :Y
Szerintem leginkább program-oprendszer futtatására érné meg külső SSD, + leejtésre kevésbé érzékeny, ami hordozásnál jól jöhet, tárhely tekintetében a legtöbben úgyis bőven 500 GB alattit vennének, az manapság meg szűkös, mikor 1-2 TB notivinyó se drága annyira és sokaknak "szükséges" :D Kell ennek még pár év, h külső területen is kiforrjon, árak mérséklődjelenek, usb 3.1 és Thunderbolt I/II. jobban elterjedjen és akkor tuti lesz.

összefoglalóban is lehet bővebben kell lassan tárgyalni ezt is... :)

[ Szerkesztve ]

(#744) King Unique válasza #32577792 (#743) üzenetére


King Unique
titán

Gyakorlatilag amik itt fentebb nemrég terítéken voltak - akár ebay-es is tesztképekkel - azon USB3-asok közül szinte mind megfelelne műszakilag, funkcionálisan,ezekben a hsz-okban (1 , 2) rendszerezve is lettek. :K
Viszont külső SSD-nél arra nem árt felkészülni, h USB kázban nem működik a TRIM, ezáltal írási sebessége idő előtt csökkenhet...

[ Szerkesztve ]

(#837) batagy válasza haddent (#836) üzenetére


batagy
őstag

Hát az USB3.0 a névleges sebességet biztosan nem éri el. Talán max 120-150 Mbyte/sec-re felmegy?...
Persze lehet hogy még így is valóban gyorsabb, mint egy pendrive.

Egy dolgot még ne felejts el. A TRIM funkció külső USB3 porton valószínűleg nem működik. Ami annyit jelent hogy az SSD gyorsabban elhasználódik.

[ Szerkesztve ]

(#841) King Unique válasza batagy (#839) üzenetére


King Unique
titán

Hát annyira azért még nem, csak akinek van rá elég dellája... :(
Meg ez a TRIM támogatás se teljesen egyértelmű, főleg többi interfésznél.

(#840) haddent : az tűlzás, h vágom , el se terjedtek még ezek nagyon, csak szeretek előre képben lenni, informálódni kicsit. :D
Sebesség szerintem attól függ, h milyen SSD-t pakolsz bele és géped alaplapi vezérlője mit tud, mert az egyes USB 3 chipek közt is akadnak kisebb eltérések. Másik, h miről /mire másolsz vele, mert ha vmi régi HDD van a másik oldalon, akkor azt nem fogja tudni tartani vele a lépést.
Legtöbb 2,5" USB rack elmegy 5 V-ról, az hogy adnak mellé USB Y kábelt, v éppen egy + DC kábelt, annak használata általában opcionális, ha nem lenne elég előbbin a kraft.
De nem is igazán értem ezen irányú kérdésedet, mert USB=adat+táp , + ha szükséges kiegészítő USB DC táp, tehát mért nem menne 1 db kábelről :F

[ Szerkesztve ]

(#1141) King Unique válasza Reggie0 (#1140) üzenetére


King Unique
titán

Szerintem e kritériumnak a legtöbb USB3 rack megfelel, célszerű SATA 3 belső csatlakozósat venni ennek érdekében.
Maga a szabvány elvileg 500 MB/s adatátvitelt tesz lehetővé elméletileg, de ez a gyakorlatban kb. max 400-450 MB/s.
Függ a dolog persze az adott USB3 vezérlőtől is, de egy megfelelő SSD-vel szerintem tudnál a 250+ MB/s tempót :K
Ebben a tesztben is a Kingston V300 szekvenciális értékei ezt támasztják alá [link]. + [link], [link].
A gyakorlati adatátviteli sebesség meg függ fájlmérettől, másik adattár sebességétől stb.
Ja és ami az egyik linkben is van, h USB 3.0-án alap esetben nincs TRIM támogatás = csökkenhet írási sebesség, esetleg élettartam, szóval nem árt ezzel is számolni.

(#1143) King Unique válasza Reggie0 (#1142) üzenetére


King Unique
titán

Nem tud USB3 +TRIM dolog hogyan műxik, v nem, de legtöbb külső gyári SSD is USB3-as (v Thunderbolt) érdekes mód...azoknál spéci módon megoldják, v SSD már firmware szinten támogatja azt nem tudom... :F
eSATA-nál "elvileg" működhet, de ha sebesség is fontos, akkor eleve olyan rackekt kell venni, ami kezel SATA 3 HDD-t és az eSATA csatija is 6 Gbps SATA. Ilyenből már kevesebb van azért, mert a legtöbb a 2-es szabványra épül.

(#1480) King Unique válasza laccy88 (#1479) üzenetére


King Unique
titán

Igen, egy külső rackbe belerakod, akkor menni fog. :K Nem mondom jó olcsót választottál... :DDD
Gyárilag is Y kábelt adnak hozzá, aminek USB 2.0 portban, amúgy is ajánlott mind2 végét bedugni, tehát áramellátással nem lesz gond. 1 db 2.0 port szokott ilyen téren vagy/ vagy kategória lenni.

Nem tudom ez a rack milyen minőségű, ha elég 2.0, nem akarsz pár ezret rákölteni, akkor akár bevállalható.
+ USB-s keresztül, főleg régi 2.0-nál nem fog működni a TRIM, így vmivel hamarabb csökkenhet a teljesítménye, esetleg elhasználódhat.

[ Szerkesztve ]

(#1627) King Unique válasza gmeszaros (#1621) üzenetére


King Unique
titán

10-15k-ból bőven megvan egy 2,5" USB 3.0 rack. :K
Ha SSD sebességét ki akarod használni (pl. [link]), akkor olyan kell, amibe SATA-III vezérlőchip van, mert az egy dolog, h a rackbe tehető SATA-I/II/III HDD, ha a chip maga csak a 2-es SATA szabványra épül, akkor az limitálja kb. 260-280 MB/s körülire a max átviteli sebességet. Mint pl. a legutóbbi Chieftec rack, mert abban a JMS566 chip is csak SATA-II [teszt]. Persze lehet, a vezérlőchip se tud, még ennyit se, illetve, ha vmi kisebb,lassabb SSD, annak akár SATA-II chipes is elég.
Szal USB 3.0 - SATA-III chipes rack kell, ilyen általában a legtöbb új ASM1053 chipes rack (pl. LC-Power 25U3 Becrux), de a RaidSonic ICY BOX IB-268StU3-B biztos, mert abban 1053E van [teszt].
De akár ebay-en is lehet jókat találni, 1053-as ez a rack is [link].
Az megint más kérdés, amit fentebb a többiek is pedzegettek, h 1053-asok firmware frissítési lehetősége, ha bizonyos funkciókat állítani szeretnél a firmware-ben...

Illetve, ami még fontos, h külső SSD-knél nem tudom a kompakt gyáriaknál hogyan oldják meg (firmware?), de USB-n alap esetben nem működik a TRIM, így írási sebessége idő előtt csökkenhet, élettartamára is kihatnak...? SSD topikokban már kérdeztem erről korábban, de nem igazán tudtak rá egyértelmű választ adni...

[ Szerkesztve ]

(#1629) gmeszaros válasza King Unique (#1627) üzenetére


gmeszaros
tag

Koszonom a kimerito valaszt! :)

"Illetve, ami még fontos, h külső SSD-knél nem tudom a kompakt gyáriaknál hogyan oldják meg (firmware?), de USB-n alap esetben nem működik a TRIM"

Es ha eSATA + USB 3-asat keresek, akkor az eSATA-val csatlakoztatva lesz TRIM?

(#1630) King Unique válasza gmeszaros (#1629) üzenetére


King Unique
titán

Ott már nagyobb esély van rá, vsz működne, de naprakész infókat SSD topikokban kérdezz. Egyre több kompakt USB3-as és Thunderbolt csatis megoldás van, azoknál is vsz csak meg van oldva, h a TRIM hiány ne okozzon problémát.

eSATAp + USB 3.0 2,5" rack:

- Delock 42514/ 42482/ 42488 (elég drágák)
- Fantec DB-228U3e, 225U3eSATAp (utóbbi se éppen olcsó)
- RaidSonic IB-231StU3S-G (viszonylag jó áron van)
- ORICO 2598SUS3 (nem találtam itthon)

Pontos vezérlőchipeket ezeknél nem tudom, utána kell nézni, de sanszos, h egyik-másik csak SATA-II módot támogat, a RaidSonicnál is csak a 3 Gb/s -es változat van feltüntetve, annál lehet USB 3 chip is arra épül. Ez gond??
eSATA-nak van 6 Gb/s verziója is, de csak bizonyos drága, prémium rackeken láttam ilyet: OWC, Oyen Digital, Welland.

[ Szerkesztve ]

(#1678) batagy válasza ati888 (#1677) üzenetére


batagy
őstag

Legolcsóbb ha Ebayről veszel, pl. egy jó lehetőség ez a rack. ASM1053 chipes. bul07 írt róla egy beszámolót is.

De más típusokat is szoktak venni, én pl. ezt szoktam, bár most drágán adja, biztos elérhető olcsóbban is. Ez JMS566 chippel szokott érkezni. Beszámoló.

SATA3-as HDD: visszafelé kompatibilisek a vinyók, így SATA1 vagy SATA2-es rackben is menni fog, SATA3-as chip fölösleges, mert a HDD sebessége úgysem éri el a SATA3 6 GB-es sebességet.

SSD: USB-s rackbe SSD-t nem célszerű rakni, mert a TRIM támogatás nem megy át a konverzión, így az SSD előbb-utóbb be fog lassulni! Azt utána csak úgy lehet kijavítani, ha az SSD-t az ember átrakja egy normál SATA interfészre és ott a TRIM parancsot (pl. Linuxon fstrim -v) kiadjuk.

[ Szerkesztve ]

(#1880) batagy válasza edari (#1878) üzenetére


batagy
őstag

Szia!

Most SSD vagy SSHD-ról beszélsz? Mert nem mindegy!
SSHD-val nincs semmi gond, annak ugyanúgy kell mennie.

SSD-vel az a gond, ha az USB rack nem UASP módban megy, akkor a TRIM parancs támogatás nincs.

(#1882) King Unique válasza Ðávid (#1879) üzenetére


King Unique
titán

Kevésbé elterjedt, InnoStor IS888 chipről van szó, HDS nem támogatja alapból. Az IS621-et már igen, a fórumtárs összeállítása alapján [link]. Hát ez van.

(#1880) batagy: USB 3.0-nál BOT módban nincs, de UASP mósban már teljesen ok lenne a TRIM? Vmi konkrét cikk, teszt esetleg, csak mert neten vegyes állításokat olvasni?

(#1883) batagy válasza King Unique (#1882) üzenetére


batagy
őstag

A múltkor olvasgattam és több fórum alapján azt a konklúziót vontam le hogy a TRIM az elvileg UASP esetén menne. De most rákerestem ismét , és valóban ellentmondó infók találhatóak.

UASP esetén működő TRIM-re utaló infók pl:
link1
"The old protocol BOT (Bulk Only Transport) does not support TRIM. UASP supporting TRIM and NCQ."

link2
"I have read that it is theoretically possible that a SATA SSD inside a USB 3.0 enclosure could support TRIM, provided that:

The operating system supports ATA -> SCSI command translation
The enclosure supports UASP (rather than just BOT)"

De megerősítés egyikben sincs, pusztán elméleti spekulációk ezek.
Továbbá fontos infó link3, hogy az UASP-ot natívan csak a Windows 8 támogatja, a Windows 7 még nem. Windows 7 csak akkor ha az chipset 3rd party driverei fel vannak telepítve. A 2-es linken viszont Win7-en tesztelték, így az eredményük nem mérvadó!

"Further, UASP isn't supported by Microsoft on Windows 7. The only good/easy way to get UASP going on Win 7 is on USB 3 capable main boards from ASUS, using their USB 3.0 Boost drivers (only possible on their motherboards). "

Ugyaninnen infó, hogy úgy lehet csekkolni, hogy egy rack UASP módban fut-e, hogy az eszközkezelőben SCSI eszközként jelenik meg. Ezt meg tudom erősíteni, mert a JMS566 chipes rack jelenik csak SCSI-ként, az összes többi(ASM1051, ASM1053, IS621) az csak "USB Device".

Továbbá, a legelső linken olvasható, hogy a linuxok nem támogatják a TRIM-et még UASP esetén sem, mert a TRIM egy ATA parancs, viszont SCSI megfelelőre nem fordítja át a rack. Lehet hogy nincs is SCSI megfelelője?

"This is a software issue, Linux does not seem to currently support TRIM through USB. The problem is that USB storage devices employ the SCSI command set, whereas the SSD drive implements the ATA command set. The USB enclosure has to provide a translator between these command sets. The operation called TRIM in ATA is called UNMAP in SCSI and DISCARD in the Linux kernel. When Linux receives the command to trim a device, it looks up the correct command to be sent to the device. As USB storage devices look like SCSI disks, Linux tries to use UNMAP or a couple of other possible SCSI commands. In principle, the translator in the USB enclosure could often translate UNMAP requests to the corresponding ATA TRIM, although there are probably tricky cases. In practice, the enclosures don't do this, and they indicate instead that the device does not support UNMAP. However, many enclosures implement a SCSI command to issue ATA commands directly to the device. It is called ATA passthrough. There is a standard command to do this, but some enclosures have a proprietary command instead. In fact, hdparm -I uses ATA passthrough to get information from the device. The same passthrough could be used to issue TRIMs directly to the device, but the Linux driver does not currently do that. It would have to detect that a SCSI disk is actually a SCSI-to-ATA translator that supports ATA passthrough and use the passthrough for DISCARDs instead of the native SCSI commands."

Ha jól értem, két eset lehetséges:
- A TRIM ATA parancsot átfordítani SCSI TRIM paranccsá. De ezt nem csinálja a Linux. z is lehet hogy elvileg sem lehetséges, ha nincs SCSI megfelelője.
- ATA passthrough használatával a TRIM-et ATA-ként küldi el. De ezt jelenleg szintén nem támogatja a linux. Viszont úgy vettem ki hogy a rackek támogathatnak ilyet.

Most az merült fel, hogyha ez igaz, akkor Win8 esetén sem megy a TRIM UASP esetén sem, hiszen olyankor SCSI device-ként van csatlakozva....

UASP esetén nem működő TRIM-re utaló infók pl:
link4

"It was also determined that TRIM does not work via USB 3.0 enclosure regardless of UASP support, and that manual TRIM is not possible either as SSDScope will not detect the drive inside the enclosure. "

Szóval most újragondolva, úgy tűnik hogy akkor megy a TRIM, ha az OS ATA passthrough-t használ a TRIM-hez. Az a kérdés a Win8 használ-e ilyet.

Egyébként pedig valamilyen TRIM tesztelő programmal kellene ellenőrzni olyan esetben mikor megy az UASP.

[ Szerkesztve ]

(#1884) King Unique válasza batagy (#1883) üzenetére


King Unique
titán

Ezeket a linkeket nézegettem pont én is, de helyenként kicsit zavaros és kétértelmű volt számomra.
De attól még működhet, mert Win8 topikból egyik fórumtárnak működik, TRIM-et diagnosztizál a program [link]. Bár az is igaz, hogy nála OS fut SSD-ről és iMac-je van aszem...
Illetve a gyári külső SSD-k érdekesek még ilyen téren, mert azoknál biztos van vmi trükközés, hogy működjön és olvastam is erre utaló infókat.

De nincs mese, ezt is majd tesztelni kell, esetleg megkérni valakit a fórumról.

Köszönöm az összeszedett, részletes információkat! :R

(#2409) King Unique válasza Gedeon31 (#2407) üzenetére


King Unique
titán

Igen benne van a listában a Kolink és volt is, aki vett ilyet, de nagyon szűkszavúan nyilatkozott róla. És mivel nagyon olcsó és kell a tapasztalat az ismeretanyag bővítéséhez, gondoltam ránézek én is. Illetve egy ilyet N Drive EH25ND3 V2.0 modellt, ami szintén 3k körüli áron van, is beszereztem. Majd a napokban beszámolok mindkettőről.
Most vettem egy SSD-t és külső házban USB 3.0-án tesztelgetem, a TRIM működésére voltam már régóta kíváncsi, de nem tudtam egyértelműen kideríteni...[link]. SSD topikban meg sem válaszolt rá senki. Korábban csak azt mondták, hogy USB-n nincs TRIM, de valahogy továbbra sem teljesen egyértelmű.

[ Szerkesztve ]

(#2436) Tiby_83 válasza King Unique (#2434) üzenetére


Tiby_83
tag

Sziasztok!

Nagyon köszönöm az eszmefuttatást ügyemben. :R
Igen sajnos akárhogy nézem a TV-t, csak 1 db usb van rajta és 2 db hdmi bemenet. Típusa egyébként: LG 42LB5500

Kicsit elszomorít, de hát ez van.
Winyóból mindenképp ez a Hitechi lenne, olvasgattam róla a fórumon és jókat írnak. Mindemellett árfekvésben is nagyon megfelelő.

A DC adapter tök jó megoldás. De mi lenne, ha Y kábel + vagy ilyen vagy ilyen vagy ilyen adapterrel oldanám meg a plusz áramot? Azt nem tudom, hogy amelyikre 1000mA van írva az mindenképp annyit ad le? Kevesebbet, vagy amennyi az eszköznek kell azt nem tudja szabályozni?
Y kábel egyik vége menne a TV-be, másik meg ebbe az adapterbe.
Ez az én laikus elgondolásom.

Rack ügyben.
Szimpatizálok nagyon A Revltec EX207-el. Tetszik a forma, nem tűnik karcolódósnak, csavarozható (C típus), ház végén szellőzési lehetőség. Viszont ASmedia vezérlő van benne. Ez nem tudom, hogy mennyire "butább", mint a Jmicron. Smart adatokat tud-e közölni, hőfokot kiírja-e, lekapcsolja-e a winyót ilyesmi. Avagy mivel több vagy kevesebb, mint a Jmicron. Az UASP-re képes-e? Az ugye ssd-nél a trimet jelenti?
Meg micro USB csatlakozás, amit általában gyengébbnek írnak a fórumon.

DeLock 42486:
Szürke, jobban karcolódik, bár van hozzá tok. tetszik az aljzat, hogy USB-A, szemben a Revotlec-el, aminek asszem USB-mini. (a micro-ra írták talán, hogy az a leginstabilabb) Winyó rögzítése vagy/vagy. Ez a szivacsos megoldás kicsit fura, sőt ahogy írtátok, több fajta is van a piacon jelenleg. Jmicron chip-es. Talán a fórmon többen vettek ilyet, mint Revoltec-et.

Hát Ezeken hezitálok. :)

[ Szerkesztve ]

(#2519) King Unique


King Unique
titán

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

SSD TESZTELÉSE KÜLSŐ USB 3.0 HÁZBAN (TRIM, BOT vs. UASP)

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

[ Szerkesztve ]

(#2520) batagy válasza King Unique (#2518) üzenetére


batagy
őstag

Szép munka mindkét teszt! :R

Nem aprózod el! :D

Az N Drive racknél gáz hogy letört a SATA csatlakozó széle.
A Kolink rack nem rossz, ha valakinek nem okoz gondot a leállítás hiánya. Bár én nem szeretem az ilyen csúsztatós típusú szerelhetőséget.

A 1153 PID-es frissítés akkor neked sem ment. OK.

Az SSD-TRIM teszt az izgalmas igazából!

(#2521) King Unique válasza batagy (#2520) üzenetére


King Unique
titán

Köszönöm. :R

Nem, nem. :D Bár igazából a teszt sablonja már megvolt egy ideje, a másik 2, korábban vásárolt házhoz, csak azt ellustálkodtam. Illetve úgy voltam vele, hogy akkor megnézem Linuxon is. Ott a S.M.A.R.T. probléma érdekes ennél az ASM1153-nál, mert pl. az ASM1053 és ASM1053E chipes házat kezeli simán terminálban a smartctl és a grafikus GSmartControl is. Magyarán nem a legjobbak ezek a sima 1153-as chipek... :U
Ez a leválasztási probléma meg vsz ASMedia specifikus dolog, illetve Linux bug lehet, mert az SSD-s teszt kapcsán, a JMS567 vezérlőnél abszolút nincsenek ilyen gondok.

A N Drive rack tipikusan az olcsó húsnak híg a leve kategória...a Kolink ház tényleg nem rossz, de azért jobb a Becrux. A magasabb pontszámot, majd annak tartogatom. Nyilván jobb ennél a "belecsúsztatós" rögzítésnél a csavaros, de ha stabilan tartja a lemezt, akkor előbbi is ok.

Firmware update meg most már egyértelmű, hogy kizárólag 55AA esetén működik, a többi felejtős. Vagyis akinek ez fontos, az egyértelműen ilyen PID azonosítós házat vegyen magának.

SSD és TRIM kapcsolatánál újabb infó, hogy eSATA-n működik [link]. Ami jó hír, hogy legalább azon ok. :K Persze, ha vki ki akarja használni a max sebességet, akkor érdemes olyan külső házat venni, amiben SATA 6 Gbps chip van.

[ Szerkesztve ]

(#2619) King Unique válasza Tiby_83 (#2618) üzenetére


King Unique
titán

"Enable UASP = Yes" - ez jelenti azt, hogy be van kapcsolva, támogatja a firmware és működik. Ha inaktív, akkor "No" felirat van [link]

Amúgy annyira nem fontos az UASP mód, mert úgyis csak SSD-vel lehet kihasználni:

SSD tesztelése külső USB 3.0 házban (TRIM, BOT vs. UASP)

[ Szerkesztve ]

(#2750) Kékes525


Kékes525
félisten

Megszülettek a tesztek a DELOCK 42488+Samsung 850 PRO 2,5"-os SSD 256GB kettőssel. Elég furcsák az eredmények. Nekem eSATA-án a HD Sentinel 4.60 Pro és a trimcheck-0.7-win64 nem lát működő Trim funkciót. Az SSDLife Pro 2.5.82 viszont igen. Szerintem a teszt eredményekből lehetetlen eldönteni, hogy van e valójában vagy sincs, mert hiába használom az SSD-t, az élettartam ideje akkora, hogy ilyen rövid idő alatt messze a kimutathatósági határ alatt lehet a használatból eredő sebességcsökkenés.

A sebességértékek azért ilyen félelmetesen nagyok, mert bekapcsoltam a Rapid módot a Samsung Magician-nel. Remélem ténylegesen is jelent valamit, nemcsak kamu az egész. :D

Sajnos az SSDOK nem támogatja az USB portokat és az egyéb külső csatlakozókat sem (kivéve olyan eSATA portokat, amik SATA-nak "hazudják" magukat) Ezért nem látta USB3-on és eSATA sem az SSDOK az SSD-met, így nem tudtam használni a Trim ellenőrzésére.

Számítógép típusa ACPI x64-based PC
Operációs rendszer Microsoft Windows 7 Professional 64bit
Opr. javítócsomag Service Pack 1

CPU típusa QuadCore Intel Core i5-2500, 3915 MHz (38 x 103)
Alaplap neve Asus P8Z68-V Pro/Gen3
Rendszermemória 16352 MB (DDR3-1333 DDR3 SDRAM)

[ Szerkesztve ]

Minden számítógép füsttel működik, ha kimegy belőle, akkor nem működik.

(#2751) King Unique válasza Kékes525 (#2750) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Hát igen, ezek a programok lehet nem tudják normálisan kiolvasni a multifunkcionális USB2/3 + eSATA megoldásoknál a TRIM adatokat. Az én tesztemben az egyik fórumtárs egy mezei SATA - eSATA átalakítóval próbálta, annál működött és felismerte az SSDOK is [link], [link].
Tehát nem lettünk okosabbak, de azért nyilván továbbra is nagyobb esély van a TRIM működésére eSATA csatolón, mint USB-n.

A szintetikus teszteknél közben kiderült, hogy nálad be van kapcsolva a Samsung SSD-hez mellékelt Magician szoftver, illetve abban a rapid mód. Ezzel csak annyi a probléma, hogy totál fals mérési eredményeket ad, amiknek nem sok köze van a valósághoz... Ha belegondolunk a SATA3 is max 600 MB/s elméleti sebességet tud, ami a gyakorlatban ~ 550 MB/s körül van. A Delock 42488-ban meg JMicron JMS551 chip van, ami csak SATA2-es [link]. Tehát annál még irreálisabbak ezek az értékek.

Köszönjük a tesztet! :R

[ Szerkesztve ]

(#2767) King Unique válasza pirate777 (#2766) üzenetére


King Unique
titán

Szívesen!

Ez az IB-254U3 is elmegy azért, de ha nem akarsz benne SSD-t használni, akkor felesleges csak emiatt megvenni. Na meg 1x összerakod, úgy ok, de ez a patentos műanyag, be-ki tologatós rögzítés nem az igazi. Nálam pár szétszerelés után, már kicsit megkopott a műanyag rögzítőfül.
Amúgy, ha már SSD, az USB 3.0 kb. 450 MB/s tud UASP módban [teszt], viszont a TRIM sajna nem megy USB-n... SATA3 támogatás arra (is) értendő, hogy ezek a házak természetesen kezelnek SATA2/3 HDD/ SSD-t, de maga a chip sebessége attól függ, az milyen SATA szabványra épül. De, mint mondtam, HDD esetében bőven elég a 3 Gb/s is.
IB-268StU3-B külső házról van teszt az összefoglalóban, a kábele ~ 60 cm hosszú lehet, az már elég.

A Zalman rack valóban tetszetős a fenti képek alapján, nemcsak kívül, hanem belül is. Leszámítva azt az előnytelen vezeték elhelyezést. Amúgy elég minőségi és prémium kategóriás termékeket készítő gyártó, vsz a külső merevlemez házaik sem lehetnek rosszak.

[ Szerkesztve ]

(#2818) King Unique válasza pirate777 (#2813) üzenetére


King Unique
titán

2,5" USB 3.1 külső ház kitérő

USB 3.1 külső házakat még nem feltétlenül érdemes venni. Ugyanis a legtöbb 2,5" 3.1-es ház is általában max. SATA3 = 6 Gbps adatátviteli sebességet tud. Ez elméleti 600 MB/s, gyakorlatban kb. ~ 550 MB/s sebességet jelent. Viszont ezt nagyjából az USB 3.0 is ki tudja használni, a maga ~ 450 MB/s csúcsértékével [teszt]. Illetve egy külföldi oldal tesztjében pont a Sharkoon Quickstore Portable USB 3.1 és RaidSonic ICY BOX IB-234-U31 házak voltak terítéken. Látszik, hogy nincsenek igazán nagy különbségek az USB 3.0 és USB 3.1 értékek között sima SATA3 SSD-vel. Valamint, ami nagy kontra USB 3.0-án és a saját tesztemben is kitérek rá, az a TRIM hiánya...ami vsz USB 3.1 esetében sem működik.
Az USB 3.1 Gen 2 max sebessége [link] eleve SSD RAID megoldással, illetve M.2 SATA SSD-vel használható ki. Ehhez pedig olyan külső ház kell, ami ezt tudja. Az összefoglaló végén fel van tüntetve pár M.2 USB 3.1 rack is.
Amúgy meg amióta az USB-IF megvariálta és átnevezte az USB 3.0 —► USB 3.1 Gen 1-re [link], azóta mondhatja akárki az USB 3.0 külső házára, hogy az végül is USB 3.1... :DDD ;]

Amúgy tervezek majd USB 3.1 házat is venni, de amíg nincs natív USB 3.1-es gépem, addig max kíváncsiságból és tesztelgetés gyanánt venném. Az ilyen csatlakozós SATA3 házaknál szinte mindegyikben ASMedia ASM1351 vezérlő van. Valóban jó lenne tudni, hogy leállítja-e a lemezt, mi a PID azonosítója és egyebek? A LogiLink, Sharkoon, RaidSonic házak idehaza is kaphatóak, a RaidSonic ára még barátinak is mondható a többihez képest. Viszont ezek általában tool-free és csak részben fém kivitelűek, valamint Micro-B aljzatosak. Akkor már inkább vennék egy Fantec ALU-25U31 modellt, ami már Type-C aljzatos, aluházas és csavaros rögzítésű, ahogy nézem. Ez is már megvásárolható itthon, de szintén elég drága [link].
Ha ki akarnám használni az USB 3.1 sebességét és lenne alaplapomon USB 3.1, akkor biztosan M.2 külső házat vennék + M.2 SSD-t hozzá. Csak a TRIM hiánya lehet zavaró, mert amiatt egy idő után belassulhat az SSD...

[ Szerkesztve ]

(#3038) King Unique válasza r4z (#3037) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Ezek a követelmények nem igazán teljesíthetőek, mivel:

a.) Normál 2,5" többlemezes külső rack, ami DC +12V/2A külső tápot igényel.
b.) RAID alapú 2,5" többlemezes külső rack, ami DC +12V/2A külső tápot igényel.

A topik összefoglaló végén lévő gyártók listáját átnézve, az alábbi megoldásokat találtam USB 3.0/3.1 és/ vagy Thunderbolt csatlakozóval:

Akitio Neutrino Thunder D3 (Non-RAID)
Akitio Neutrino Thunder Duo (Non-RAID)
RaidSonic IB-RD2253-U31 (RAID 0/1, SIngle, Large)
StarTech S252SMTB3 (Non-RAID)

Továbbá ezek elég drága prémium termékek, már csak a Thunderbolt miatt is, főleg az Akitio és a StarTech. Viszont, ha nem akarod kihasználni a RAID előnyeit, akkor eleve kevésbé indokolt a többlemezes megoldás. Szerintem jobban jársz, ha veszel 2 db 2,5" külső házat, vagy egy HDD dokkolót. Illetve, ha már SSD, akkor azoknál USB 3.0-án TRIM sincs [teszt]. Valószínűleg USB 3.1 esetén sem működik, a Thunderbolt felől pedig nincs infó.

[ Szerkesztve ]

(#3039) r4z válasza King Unique (#3038) üzenetére


r4z
nagyúr

Akkor marad a két külön USB 3.0 ház.

A trim nálam nem probléma, OS X alatt működik külső meghajtón is. A mostani 250GB-os 850 EVO-mon is aktív.

I don't love people. I love 911s, Astral Projection and french fries, in that order.

(#3040) King Unique válasza r4z (#3039) üzenetére


King Unique
titán

Hát igen, olcsóbban jössz ki és vannak exkluzív, Machez is passzoló külső házak.

"A trim nálam nem probléma, OS X alatt működik külső meghajtón is. A mostani 250GB-os 850 EVO-mon is aktív."

Tudnál erről mutatni valami screenshotot, mert érdekelne?

(#3050) r4z válasza King Unique (#3040) üzenetére


r4z
nagyúr

Így megy a trim. 10.10.4 óta van ilyen funkció, egész friss.

I don't love people. I love 911s, Astral Projection and french fries, in that order.

(#3063) King Unique válasza r4z (#3050) üzenetére


King Unique
titán

Jó kis leírás, bár a cikk alapvetően belső, nem Apple által szerelt SSD meghajtókra vonatkozik. Ha tényleg csak elég beírni egy sort - sudo trimforce enable - a TRIM aktiválásához, ami külső SSD meghajtóknál is működik USB 3.0-án, az frankó.

Köszönöm a hasznos információt!

(#3250) King Unique válasza J.J. András (#3247) üzenetére


King Unique
titán

Helló!

Az "ASMT 2115 USB Device" teljesen normális, ez az eszköz egyedi azonosítója. Mivel úgy tudom, hogy ez a rack nem UASP képes, így más Windows alatt is így fog megjelenni. Ha támogatná, akkor az aláhúzott azonosító után "SCSI Disk Device" lenne Win8.1/10 alatt az eszközkezelőben.

Az SSD-k gondolom jók és SATA interfészen keresztül hozzák, amit kell. Az én tesztemben is benne van, hogy USB 3.0-án nem működik a TRIM és ez idővel okozhat (komolyabb) lassulást. Viszont már több hónapja nyúzom az enyémet, operációs rendszereket (Windows + Linux) futtatok róla, de nem tapasztaltam ilyesmit. Illetve a szintetikus méréseknél most is hozza azt, amit a korábbi tesztben. Esetedben is inkább sanszosabb a driveres probléma, mivel kb. csak USB 2.0 sebességértékeket produkál.

A Windows 7 USB 3.0 driverét jó lenne pontosan lecsekkolni, hogy nincs-e mégis újabb hozzá az alaplap gyártójának, illetve az Intel oldalán. Az is előfordulhat még, hogy összekuszálódott valami a rendszerben és érdemes lenne akár a driver újratelepítését is megfontolni. Egy másik topikban az egyik fórumtársnak is volt hasonló problémája [link].

Aztán van néhány speciális tool, amivel le lehet csekkolni, hogy az adott USB-port / USB-eszköz milyen módban működik. Erre való pl. az USB Device Tree Viewer. A program megjelöli és megkülönbözteti a portot, illetve rácsatlakoztatott eszközt kétféle módon:
H —► Hi-Speed (USB 2.0)
S —► SuperSpeed (USB 3.0)

A külső háznál max. a firmware frissítését lehetne megpróbálni, mivel ASMedia chipes. Viszont úgy tudom, hogy ennek a modellnek a PID azonosítója 1153, ami sajnos nem frissíthető [link].

Továbbá még a korábban javasolt dolgokat kéne megnézni, nem véletlenül említettem meg őket! Azok alapján kapásból ki lehetne zárni ezt-azt és utána már legalább azt tudnánk, hogy hol keressük a hibát. Ha valakinek valóban fontos a dolog, akkor ennyi időt csak tud rá áldozni.

[ Szerkesztve ]

(#3282) King Unique válasza Joe fiú (#3281) üzenetére


King Unique
titán

Helló!

Ha kicsit visszaolvasol, akkor pont külső SSD volt a téma nemrég [link]. Bár a fórumtárs aktivitása alábbhagyott, így végül nem derült ki, hogy mi is okozta a problémát...
Nekem is Kingston HyperX FURY SSD van 2,5" külső házba téve és a fentebb említett tesztemre tudok hivatkozni. Tehát nem bonyolultabb a megfelelő külső rack kiválasztása SSD-hez sem, leginkább a belső méretre (7 mm) kell odafigyelni. Illetve, ha ki akarjuk használni az SSD maximális sebességét USB 3.0-án, akkor mindenképpen UASP képes külső házat kell venni. A TRIM az sajnos nem fog működni, legalábbis Linux és Windows alatt nem, de eddig különösebb problémát nem tapasztaltam emiatt.

[ Szerkesztve ]

(#3305) King Unique válasza radi8tor (#3300) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Először is ezt a tesztet tudnám megemlíteni a témában, amihez három fontos dolgot lehet hozzáfűzni:

A TRIM nem megy USB 3.0-án Linux és Windows alatt, kizárólag OS X esetén bírható működésre [link].
Ha USB 3.0-án ki akarjuk használni az SSD maximális sebességét, akkor mindenképpen SATA 6 Gbps alapú chipet tartalmazó + UASP képes külső házat érdemes venni.
A legtöbb SSD általában 7 mm magas, így célszerű olyan külső házat venni hozzá, ami ekkora méretű meghajtókra van szabva. Vagy eleve olyat, amiben belül csavaros rögzítési lehetőség van [link].

A TRIM hiányát illetően, én gyakorta futtatok róla operációs rendszereket (Linux & Windows), de eddig még lassulást nem nagyon tapasztaltam. Illetve nemrég lemértem a sebességet újból és a szintetikus teszteknél kb. ugyanazokat az értékeket kaptam, mint tavaly. Tehát több mint 6 hónapos használat után nálam eddig nem okozott különösebb problémát a TRIM hiánya. Persze azt nem állítom biztosan, hogy majd később, illetve másnál sem fog.

A rögzítéssel kapcsolatban volt, aki az SSD-hez mellékelt magasítót is beletuszkolta a külső házba és állítólag úgy is ok volt. Illetve nálam a normál méretű (9,5 mm) lemezekre szabott Becrux belsejében sem lötyögött, mivel a hátul lévő szivacs megtartotta. De érdemes a fentebb említett másik 2 megoldást is megfontolni.
Ha igazán kicsi és vékony 2,5" külső házat akarunk venni, akkor a 7 mm magas HDD/SSD meghajtókhoz tervezett típusok az ideálisak. Persze azzal számolni kell, ha egy ilyet választunk, akkor később magasabb lemezt nem tudunk majd beletenni. Illetve a fenti tesztben említetten kívül természetesen akadnak más slim kivitelű külső házak is, mint pl. az LC-25U3-7B-ALU. Ez egész jól néz ki, full alumínium és az ára is jónak mondható. Bár ez utóbbival konkrét tapasztalat egyelőre nincsen.

A Revoltec Alu-Line III EX207 mondhatni viszonylag jóféle és elvileg belül csavaros rögzítésű, ami előnyös lehet az SSD szempontjából. Nagyjából kb. ugyanaz, mint a Patriot külső rack [videó].
A másik külső házból tudtommal egyféle van, az IB-273StU3. Bár korábban valóban volt utána egy "-B" jelölés és a táblázatba is így került be. Viszont a gyártók időnként szeretik összevissza variálni a dolgokat, megváltoztatni akár a modellszámokat stb., de ebben az esetben a kettő között különösebb különbség vsz nincsen. Esetleg talán az "újba" egy másik USB chip került bele, bár azt amúgy is szokták váltogatni.

[ Szerkesztve ]

(#3315) King Unique válasza eladogeppc (#3313) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Neked is azt tudom mondani SSD + külső ház ügyében, mint a másik kérdezőnek [link]. Plusz esetedben az OS X eleve előnyös, mivel az alatt állítólag működésre bírható a TRIM külső meghajtóknál is.
Esetleg pár visszaigazoló screenshotot majd megköszönnénk ezzel kapcsolatban.

Amúgy nincs különösebben semmi extra követelmény Linux | Mac OS X | Windows felől sem, ami speciális külső házat igényelne. Mac gépek esetén maximum az ahhoz passzoló dizájn és csatlakozók (FireWire | Thunderbolt) említhetők meg egyfajta extraként. Bár mivel manapság ezen gépeken is elterjedt az USB 3.0, így nyilván elegendő az is és nem muszáj az előbbi interfészes megoldásokat választani. Dizájnt illetően általában megteszi egy szokványos alumínium külső rack, de persze akadnak nagyon szép és minőségi, kifejezetten Machez passzoló modellek is: i-tec MySafe Advance | InXtron SK-2500 U3. Viszont ezeket manapság nehezebb beszerezni és valamivel drágábbak is az átlagnál. Ha nem gond a fekete szín, akkor a LogiLink UA0115 lényegében szinte ugyanaz, mint az előbbiek.

[ Szerkesztve ]

(#3329) Andie válasza batagy (#3328) üzenetére


Andie
őstag

Igen, erről a tipusról van szó!

HDD Sentinel infó füle:

Lemez Tulajdonságok
Lemez sorszám,2
Interfész,SAT Standard USB/ATA
Gyártó információ,"VID: 357D, PID: 7788"
Lemez vezérlő,"Intel(R) USB 3.0 eXtensible Host Controller - 1.0 (Microsoft) (USB 3.0) [VEN: 8086, DEV: A12F] Verzió: 10.0.10586.212, 3-28-2016"
Lemez pozíció,"Bus Number 0, Target Id 0, LUN 0"
Lemez modelszám,WDC WD10JPVX-22JC3T0
Lemez revízió,01.01A01
Lemez sorozatszám,WD-WXH1A954U03R
Teljes méret,953867 MB
Energiatakarékossági üzemmód,Aktív

Logikai meghajtó(k)
Logikai meghajtó,E: [Cuccok]

ATA Információk
Cilinderek,1938021
Fejek,16
Szektorok,63
ATA Revízió,ATA8-ACS
Transzport verzió,SATA Rev 2.6
LBA szektorok,244190646
Szektoronkénti bájtok,4096 [Advanced Format]
Puffer mérete,8192 KB
Multi-szektorok,16
Hibajavító bájtok,0
Formázatlan kapacitás,953870 MB
Maximális PIO átviteli mód,4
Aktív PIO átviteli mód,4
Maximális többszavas DMA mód,2
Leggyorsabb lehetséges átviteli sebesség,S-ATA 3.Gen átviteli sebesség (6 Gps)
Jelenlegi átviteli sebesség,S-ATA II átviteli sebesség (3 Gps)
Minimális többszavas DMA átviteli idő,120 ns
Ajánlott többszavas DMA átviteli idő,120 ns
Minimális PIO átviteli idő IORDY nélkül,120 ns
Minimális PIO átviteli idő IORDY-vel,120 ns
ATA kontroll bájt,Érvényes
ATA ellenőrző összeg,Érvényes

Akusztikai jellemzők
Akusztika Menedzsment,Nincs támogatva
Akusztika Menedzsment,Letiltva
Jelenlegi akusztikai szint,Alapértelmezett (00h)
Ajánlott akusztikai szint,Alapértelmezett (00h)

ATA Jellemzők
Előreolvasási buffer,"Támogatva, Engedélyezve"
DMA adatátvitel,Támogatva
Ultra DMA adatátvitel,Támogatva
S.M.A.R.T.,Támogatva
Energiagazdálkodás,Támogatva
Írási gyorsítótár,Támogatva
Védett lemezterület,Támogatva
Fejlett energiagazdálkodás,"Támogatva, Engedélyezve"
Fejlett energiagazdálkodás szint,Kiegyensúlyozott fogyasztási szint készenléti móddal (96)
Bővített energiagazdálkodás,Nincs támogatva
Indítás készenléti módban,Támogatva
48-bit LBA címzés,Támogatva
Többszintű konfiguráció,Támogatva
IORDY támogatás,Támogatva
Műveletek sorbarendezése,Nincs támogatva
NOP parancs,Támogatva
Trusted Computing,Nincs támogatva
64-bites egyedi azonosító,0150E64E1F064853
Adatfolyam kezelés,Nincs támogatva
Média kártya kezelés,Nincs támogatva
Általános célú napló,Támogatva
Hibanapló,Támogatva
CFA parancsok,Nincs támogatva
CFast eszköz,Nincs támogatva
Hosszú fizikai szektorok (8),Támogatva
Hosszú logikai szektorok,Nincs támogatva
Írás-olvasás-ellenőrzés,Nincs támogatva
Nem-felejtő gyorsítótár,Nincs támogatva
Nem-felejtő gyorsítótár energiagazdálkodás,Nincs támogatva
Nem-felejtő gyorsítótár méret,Nincs támogatva
Zuhanás érzékelés,Nincs támogatva
Zuhanás szenzor érzékenység,Nincs támogatva
Média forgási sebesség,5400 fordulat/perc

SSD Jellemzők
Adatcsomag menedzsment,Nincs támogatva
TRIM parancs,Nincs támogatva
Meghatározott olvasás TRIM után,Nincs támogatva

S.M.A.R.T. Teszt
Off-line adatgyűjtés állapota,Nem volt indítva
Önteszt állapota,Sikeresen végrehajtva
Off-line adatgyűjtés teljes ideje,18720 másodperc
Off-line teszt végrehajtása,Támogatva
Off-line teszt felfüggesztése/folytatása,Nincs támogatva
Off-line felületellenőrzés,Támogatva
Rövid ön-teszt,Támogatva
Részletes ön-teszt,Támogatva
Szállítás ön-teszt,Támogatva
Szelektív ön-teszt,Támogatva
Rögzítés energiatak. módba lépés előtt/után,Támogatva
Attribútum rögzítés engedélyezése/tiltása,Támogatva
Hibák naplózása,Támogatva
Rövid ön-teszt becsült időtartam,2 perc
Részletes ön-teszt becsült időtartam,209 perc
Szállítás ön-teszt becsült időtartam,5 perc
Utolsó rövid ön-teszt eredmény,Nem volt indítva
Utolsó rövid ön-teszt dátum,Nem volt indítva
Utolsó részletes ön-teszt eredmény,Nem volt indítva
Utolsó részletes ön-teszt dátum,Nem volt indítva
Utolsó szállítás ön-teszt eredmény,Nem volt indítva
Utolsó szállítás ön-teszt dátum,Nem volt indítva

Biztonsági mód
Biztonsági mód,Támogatva
Biztonsági törlés,Támogatva
Biztonsági törlés időtartam,198 perc
Fejlett biztonsági törlés,Támogatva
Fejlett biztonsági törlés időtartam,198 perc
Biztonsági mód engedélyezve,Nem
"Biztonsági mód, merevlemez lezárva",Nem
Biztonsági mód befagyasztva,Nem
Jelszó számláló lejárt,Nem
Biztonsági szint,Magas

Serial ATA Jellemzők
S-ATA funkciók,Igen
S-ATA I átviteli sebesség (1.5 Gps),Támogatva
S-ATA II átviteli sebesség (3 Gps),Támogatva
S-ATA 3.Gen átviteli sebesség (6 Gps),Támogatva
Vezérlőtől energiagazdálkodási utasítások vétele,Támogatva
PHY esemény számláló,Támogatva
Nullától eltérő tároló offszet,Nincs támogatva
Optimalizált DMA átvitel indítás,"Támogatva, Letiltva"
Energiagazdálkodási utasítások küldése a vezérlőnek,"Támogatva, Letiltva"
Adatok sorban történő továbbítása,Nincs támogatva
Aszinkron értesítés,Nincs támogatva
Beállítások megőrzése,"Támogatva, Letiltva"
Native Command Queuing (NCQ),Támogatva
Sor hossz,32

Lemez Információ
Lemez család,Scorpio Blue
Formátum,"2.5"" "
Kapacitás,1 TB (1 x 1 000 000 000 000 bájt)
Lemezek száma,?
Fejek száma,?
Forgási sebesség,5400 fordulat/perc
Körbefordulás ideje,"11,11 ms"
Átlagos forgási késleltetés,"5,56 ms"
Csatoló felület,Serial-ATA/600
Buffer-Vezérlő közötti maximális átvitel,600 MB/másodperc
Puffer mérete,8192 KB
Felpörgési idő,3 másodperc
Átlagos fejpozícionálási idő,? ms
Átlagos sávváltási idő,? ms
Maximális fejpozícionálási idő,? ms
Szélesség,"69,9 mm (2,8 inch)"
Mélység,"100,2 mm (3,9 inch)"
Magasság,"9,5 mm (0,4 inch)"
Tömeg,"120 gramm (0,3 font)"
Akusztika (Pihenő üzemmód),"2,4 Bel"
Akusztika (Minimális teljesítmény és hangerő),"2,5 Bel"
Akusztika (Maximális teljesítmény és hangerő),"2,5 Bel"
Felpörgési áramfelvétel,1 000 mA
Teljesítmény (pozícionálás),"1,4 W"
Teljesítmény (pihenő üzemmód),"0,6 W"
Teljesítmény (készenlét),"0,2 W"
Gyártó,Western Digital Corporation
Gyártó weboldala,http://www.westerndigital.com/en/products

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#3396) batagy válasza radi8tor (#3395) üzenetére


batagy
őstag

Ennél kisebbet nem tudok.
Ez nem jó?

TRIM valszeg ezen sem megy.

(#3397) radi8tor válasza batagy (#3396) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

De, pont ilyenre gondoltam, külön pozitívum, hogy USB kábel lecsatlakoztatható róla, így SATA csatit nem kell nyúzni. :R

De TRIM a külső házakkal sem megy gondolom.

Általad megadott eBay linkről rendelhetem akkor? (csak mert az aukción található képeken nincs iocrest logo a csatlakozón)

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#3401) King Unique válasza tomp (#3394) üzenetére


King Unique
titán

Gondolom a HDD-nek van egy alap beállítása, amit a HDS normál esetben nem piszkál. Maximum akkor, ha beállítasz a programban egy másik értéket és bejelölöd az automatikus alkalmazást. Az AAM könnyen módosítható és utána a másik OS alatt is az előzőn beállított értéket jeleníti meg, illetve azt használja. Az APM-et viszont már nem ilyen egyszerű, mert az utána visszaáll a gyári értékre, pl. 128-ra. De, ha HDS-ben beállítom az automatikus alkalmazást 254-re, akkor nálam a program / Windows újraindítása után is a 254-es értéken lesz.

(#3395) radi8tor1: ha annyira ritkán lesz használva, akkor nyilván megfelelhet a fentebb tesztelt adapter is. Ami természetesen kezel SATA I/II/III HDD/SSD-t, az adatátviteli sebesség pedig a benne lévő vezérlőtől függ.

A gyártó oldalán valóban kétféle van feltüntetve: IO-STC566 SATA II | IO-STC567 SATA III. Ha a fenti tesztben szereplő modell az előbbi, akkor JMS566 chip van benne, ami az adatlapja szerint SATA II szabványra épül. Az adatlapját az usbdev oldal alján lehet megtalálni és letölteni. Ugyan USB 3.0-án támogatja az UASP módot, de a SATA 3 Gbps lesz majd a szűk keresztmetszet, amit a gyártó oldala is említ: "Super Speed 3 Gbps (STC566)/5 Gbps (STC567)". Utóbbi adapterben már JMS567 chip van, illetve létezik még JMS568 is a JMicron kínálatában. Ezek gyorsabbak, mivel SATA 6 Gbps alapúak, illetve természetesen az UASP adatátviteli módot is támogatják. Persze alkalmankénti használathoz bizonyára meg fog felelni az IO-STC566 is.

Továbbá fentebb már említve volt, hogy USB 3.0-án a TRIM (állítólag) csak OS X alatt bírható működésre a trimforce paranccsal. Illetve eSATA porton keresztül működik még [link].

[ Szerkesztve ]

(#3592) Klara_ válasza King Unique (#3591) üzenetére


Klara_
őstag

Nehez ugy ez, csak a regebbi delleken van eSata. Ujabbakon, HPn csak USB, dokkolon is csak az. Igy nincs TRIM es nem akarok SSD-t amortizalni. Ezek szerint a 7k1000et es a 42486ot sem erdemes cserelni mert nem lesz relevans sebesseg kulonbseg se mas HDDvel, se mas rackel.. Jol ertem?

(#3596) Klara_ válasza King Unique (#3595) üzenetére


Klara_
őstag

OK, akkor HDD-s rackbol kihoztam amit lehet.
Akkor egyenlore elmeleti sikon, SSD: SATA SSD + eSATA csatlakozos rack, amin a regi (Dell E6x30) geken megy (az ujakon, selejtezes utan mar semmin..) a TRIM vagy m2 SSD + hozza valo rack amibol erdemes-e USB C-set venni vagy az altamam utalt Micro-B boven eleg? USB A csatlakozosrol gondolm ne is almodjak ebben az esetben.

(#3598) King Unique válasza Klara_ (#3596) üzenetére


King Unique
titán

Gondolom a tesztben említettek miatt akarsz eSATA külső házat az SSD-hez. Annál már (bizonyos esetekben) működhet a TRIM, de korábban a fórumtárs csak sima átalakító kábelekkel próbálta. Viszont egy másik teszt alapján már nem működött.

Amúgy azt már írtam korábban, hogy a TRIM hiánya miatt eddig nem tapasztaltam különösebb problémát sem a sebességét, sem pedig a meghajtó állapotát illetően —► [link]. Valamint már nem is fél éve, hanem lassan 1 éve használom és továbbra sincs probléma. Persze az lenne az ideális, ha működne.

Nemrég azonban egy másik téma kapcsán ráakadtam erre a tesztre. Ebben pedig a TRIM check program szerint Windows (10) alatt mindkét USB 3.1 (Gen 2) vezérlős külső rack esetén működik a TRIM. Amúgy az előbbi cikk alapján még egyszer elvégeztem én is a tesztet USB 3.0 alapon, de nyilván a korábbival megegyező eredményt kaptam.

Az általad nézett 2 db Delock külső rack szintén ASMedia ASM1351 chipet tartalmaz, tehát azoknál is van rá esély. A neten egyébként olvasni mindenféle, a működést cáfoló / megerősítő okoskodást a témában, de olyan már meglehetősen kevés van, ahol konkrétan le is tesztelik a TRIM működését... Én előbbiekkel nem tudok mit kezdeni, viszont ez az új teszt már valami. Persze az említett funkció tényleges működése továbbra sem biztos.

Az USB 3.1 aljzat és csatlakozó típusát illetően mindkettőnél a kábel gazda oldali vége Type-A, tehát innen nézve tökmindegy. De, ha az esetleges strapabíróbb kivitelt, az újdonság varázsát, a kényelmesebb csatlakoztatást nézem, akkor a Type-C szimpatikusabb. Azaz, inkább a 42574-et választanám.

[ Szerkesztve ]

(#3608) King Unique válasza Klara_ (#3600) üzenetére


King Unique
titán

Az USB 3.1-es 2,5" külső házak jelenleg még valamivel drágábbak az USB 3.0-ás típusoknál. Bár akad pár viszonylag olcsóbb modell is az előbbiekből, mint pl. az IB-234-U31. Illetve, ha megjelenik egy új típus, akkor annak a bevezető ára nyilván magasabb és majd idővel valamelyest mérséklődik.

Viszont az mSATA / M.2 típusok, illetve ez ebből adódó kisebb fizikális méret megint további felárat képez. Valamint lehet a Type-C csatlakozó is, mert az eredetileg nézett 2 modell között is van árban különbség —► 42570 | 42574. Amúgy ezekből a többi gyártóé sem sokkal olcsóbb, pl. ezen típus is hasonló áron van. Ráadásul utóbbi csak USB 3.0-ás. Az IB-182MU3 viszont kedvezőbb áron van az átlagnál, de az mSATA-s és szintén "csak" USB 3.0 interfészes. Apropó fizikális méretek... A kiválasztásnál nyilván arra is oda kell figyelni, hogy a megfelelő belső kialakítással és méretekkel rendelkező külső házat vegyük! Mert, ahogy nézegettem, pl. M.2 esetén is fel volt tüntetve többféle hosszméret, formátum, aljzat stb.

Amúgy én meg az említett gyártó új USB 3.1-es normál méretű modelljeit vettem szemügyre. Ha esetleg tényleg működik a TRIM USB 3.1-en, akkor átpakolnám egy ilyenbe az SSD-t. Viszont néztem egy nagyot én is —► [link]. :)

[ Szerkesztve ]

(#3637) konyi79 válasza konyi79 (#3636) üzenetére


konyi79
addikt

Na, Delock 42523/ Samsung 850pro 256 megoldva, nem is kellett más, csak az összefoglaló :R
Tényleg kiváló az összefoglalótok, köszi a topikgazdáknak!

Ha később valaki belefut:
A Jmicron JMS567 vezérlő frissítése megoldotta, egyelőre minden teszt, meg kb 100GB irás/olvasás próba után azt mondom használható. Azért az összefoglalóval ellentétben nem nyűgös a Jmicron frissítése, sőt! Ezt a file-t kell letölteni hozzá, ami kicsomagolva egy futtatható alkalmazás. El kell indítani, automatikusan megtalálja az USB-n lógó házat, nálam USB3-on simán ment. Először megijedtem, mert kb 0,1s alatt azt írta ki kész, de a tesztek alapján jó lett.
Semmi beavatkozásra, paraméterezésre nincs lehetőség, a letöltött állomány tartalmazza a fw-t is. Futtatás után így néz ki:

A frissítés után helyesen írja ki a HDS az összes írt adatmennyiséget, és a Lemez/információk/Kapacitás alatt helyesen jelenik meg a tároló mérete, azelőtt 500GB-ot írt.

Sebesség:

(szándékosan végeztem a mérést ilyen nagyméretű teszteket, most akadjon ki, ne mikor használom) A javítás nagyjából 10-15% lassulást hozott, gondolom nem bírta a tempót a vezérlő és hibázott, azért akadt ki nagy file másolásánál. Azelőtt képes volt 400MB/s fölé menni, most nagy fájlokat kb 360MB/s olvas, 260MB/s ír. HDS szerint a TRIM megy.

[ Módosította: Intruder2k5 ]

(#3639) konyi79 válasza batagy (#3638) üzenetére


konyi79
addikt

Hát ez azért keményebb. Amit linkeltem tényleg nem lehet elcseszni se, lényegében elindítod, megnézed azt a meghajtót rakta-e be magának, rányomod kész. Több volt ezt leírni.
Az elősző HSZ-ben valamit a kép beszúrásakor elcsesztem, majd valamelyik modi javítja, én már nem tudom.
A lényeg, a tempó kicsit lassult, de nem fut hibára sose. HDS szerint meg megy a TRIM, szóval szerintem jó lesz így már SSD-hez.

(#3642) King Unique válasza konyi79 (#3636) üzenetére


King Unique
titán

Helló!

Normál esetben egy USB-s külső házban rendesen kéne működnie nemcsak egy HDD-nek, hanem egy SSD-nek is. Bár a korábbi tesztem + külső infók alapján a TRIM (általában) nem működik USB 3.0-n, de én emiatt nem tapasztaltam különösebb problémát. Első körben azt mondtam volna, hogy nézz rá az SSD állapotára a HDS programmal! Illetve, ha Windows alatt produkálja az említett hibát, akkor egy Live Linux alatt próba is sok mindent elárulhat.

A firmware frissítése már egy kockázatosabb művelet, de az említett problémára is megoldás lehet. Ha esetedben eredményes volt, akkor ok. :)
Mondjuk az érdekes, hogy a HDD a régi firmware-rel is teljesen ok, ellenben az SSD csak az újjal. Utóbbi a dátum alapján elég újnak néz ki, de a verziószám szerint egy régebbi lehet. Amúgy az enyémben szintén JMS567 chip van, de azon egy korábbi hozzászólás alapján a 00.01.01.04 firmware van.

A külső SSD-kkel még viszonylag kevés tapasztalat van. Így azt nem tudom, hogy az említett M.2 SSD mennyire lesz ok a linkelt külső házban. De a fizikális méretek vsz stimmelnek, illetve az USB 3.1 (Gen 2) a TRIM esetleges működése szempontjából előnyös lehet, amiről nemrég írtam egy másik topikban.

[ Szerkesztve ]

(#3663) gabor#


gabor#
tag

Trim képes msata külső házat kerestem, de úgy látom ez még nem nagyon van.
Találtam néhány startech terméket ami drága és gyártó állítása szerint egyedi fw -vel támogatja.
https://blog.startech.com/post/all-you-need-to-know-about-uasp/

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.