Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1651) tornagatya válasza johnjohn (#1650) üzenetére


tornagatya
csendes tag

Ez így igaz, de nem csak azért érdekel, mert ez fogja befolyásolni a döntésemet, mert van két típus, amit kinéztem. Pont annyiba kerül mindkettő, amennyit rájuk tudok költeni. Ez a kettő közül lesz az egyik a befutó, de elöbb meg szeretném őket hallgatni egy nyugis helyen.
A hangszóró anyagok csak úgy kiváncsiságból érdekelnek. Nem tudom miért, de megfogott. Lehet, hogy majd egyszer belefogok egy saját hangdoboz építésébe is... talán.

(#1652) johnjohn válasza tornagatya (#1651) üzenetére


johnjohn
addikt

Csak érdekességként: a B &W 801 Matrix ( kb.1000 Euro / db ) 45 cm-es polipripilénnel impregnélt paír mélynyomót,kevlár közepet,és selyem magasat használ[link].Fantasztikusan szól amikor studióban dolgoztam,ilyet használtunk.A hangszórók anyagára igazából nincs általánosan használható recept.

(#1653) shalafi66 válasza johnjohn (#1652) üzenetére


shalafi66
veterán

Azért mindenféle membránnak vannak saját jellemzői, amiket akkor sem képes átlépni, ha Bowers & Wilkins a tervező.

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#1654) johnjohn válasza shalafi66 (#1653) üzenetére


johnjohn
addikt

Igazad van, talán a statikus sugárzók mentesek a tehetetlenségi és egyéb hasonló fizika anomáliák alól, cserébe drága, és ott pedig elektromos visszahatás problémák adódnak.
a B&W is csak egy jól sikerült kompromisszum.

(#1655) tornagatya válasza shalafi66 (#1653) üzenetére


tornagatya
csendes tag

El tudnád mesélni, hogy melyiknél mik ezek a jellemzők?

Köszönettel: Tornagatya bácsi

(#1656) blaces


blaces
tag

Sziasztok!

Én szeretnék hangfal építéssel foglalkozni + erősítő, én teljesen kezdő vagyok, még a fogalmakat se tudom, hogy mi micsoda.
Olvastam feljebb, hogy sok sok idő kell hozzá, és kitartás, ezzel nem lesz gond :R imádom a zenét, és Nagyon komoly hangrendszereket szeretnék építeni :U a ZENE az ÉLETEM :DD
Csak az a baj, hogy tényleg nagyon kezdő vagyok, és a ti segítségeteket kérném, ha valaki tudna egy nagyon jó könyvet ajánlani vagy weboldalt, ami egy tök hülye embernek is elmagyarázz mindent :D :D :D

Remélem tudtok segíteni hogy hol kezdjem el az alapok megtanulását, akár angol nyelvű könyv is jöhetne ;)
Ismik nincsenek akik ezzel foglalkoznak :( :( :( Csak bennetek bízhatok :C
Már azon gondolkodom hogy elkéne menni villamosmérnöki vagy mechatromérnöki bsc képzésre :D

Köszönöttel: Lacc

(#1657) blaces


blaces
tag

Ugyanis még mielőtt belefognék a gyakorlati részébe, szeretném átrágni magam az elméleti részeken. :U

(#1658) etilin válasza blaces (#1656) üzenetére


etilin
aktív tag

Linkek:
[link]
Ajánlom Subvoice oldalát.
Könyv: [link]
Klinger, nem szentírás 30 éves iromány.
Egyetemen nem hiszem, hogy ilyet tanítanának ;]
Mielőtt belevágsz nem árt tisztába lenni az elméleti háterével.

[Szerkesztve]

Ej, God Vazzeg és egyéb sokak hun vannak, he?

(#1659) Bici


Bici
félisten

A klinger könyvet feltétlenül olvasd el figyelmesen.
(Etilin kolléga által belinkelt oldalon találod.)
Ez nagyon jó az alapozáshoz.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#1660) DDL válasza johnjohn (#1654) üzenetére


DDL
őstag

A francokat mentesek.

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#1661) blaces


blaces
tag

Jaja nagyon jó könyv, köcce :R :R :R

(#1662) Finwe


Finwe
őstag

Parkettaragasztót NE használjatok!!!!!!

Basszus 3 áv halogatás után összeragasztottam az egyik hangfalat és borzasztó hangja lett. simán berezonál, most gondolkodok rajta, h hogyan szedjem szét.
Ilyeneket csinál, brrrrööörrrrröö. Nagyon idegesít.
Majd reggel mesélek róla többet.

Bocs a helyesírásért, ma rossz.....én

Finwe

-{PoH}- Patriots of Hungary

(#1663) Fész86


Fész86
csendes tag

Na szevasztok!Én már elég régóta foglalkozom a hangfalak anomálijával,meg mindenféle bajaikkal,és kiküszöbölésükkel.
Ragasztás.Sztem egyáltalán nem baj,söt ragasztani kell öket+jól összecsavarozni.Föleg a zárt rendszereknél,ugye,hogy ne szeleljenek sehol.Reflexnél sem ''baj'',ha nem lenne ragasztva akkor meg az egész doboz (az illesztéseknél)egy idö után rezegne,zörögne...
Problémám:SBX2530.Nem,nem kell szentségelni!:)A hangja nekem ''megfelel''.A gond a felfogatássaal kezdödik.Én nem belülröl szereltem,hanem kívülröl.(alá gumi tömítés).Namármost ezt a nyamvadt lemezkosarat 4 pici csavar tartja.Röhej. :(
Hogy rögzítsem?Gányoljak rá még 4 lyukat v.fülekkel fogassam.
Járt már valaki ebben a cipöben?
Ha igen,kérem segítsen!
Bármilyen kérdés,észrevétel jöhet.Ha kell,segítek
Üdv mindenkinek!

Biztos vagyok benne,hogy a Föld körül 2345m magasan 1 pár rendörcsizma kering,csak persze meg kell tudni azt keresni...

(#1664) Fész86


Fész86
csendes tag

Ja,a lényeg lemaradt:Az a problem.h
.picit ''elhúzza'' a kosarat,és emiatt hiába húzom meg tökig a 4 csavart,mert komolyabb hangerönél ''táncol'' a kosár az elölapon-)rosszabb mélyek,hangzás.

Biztos vagyok benne,hogy a Föld körül 2345m magasan 1 pár rendörcsizma kering,csak persze meg kell tudni azt keresni...

(#1665) etilin válasza Fész86 (#1664) üzenetére


etilin
aktív tag

Rakj alá olyan öntapadós pur habot amit az ablakok szigetelésénél szoktak használni.

Ej, God Vazzeg és egyéb sokak hun vannak, he?

(#1666) etilin válasza Finwe (#1662) üzenetére


etilin
aktív tag

Gondok lehetnek az illesztéseknél valamint merevítéseket (bordákat) raktál a dobozba?

Ej, God Vazzeg és egyéb sokak hun vannak, he?

(#1667) Fész86


Fész86
csendes tag

Az illesztésekkel,nincs gond,pontosan lettek leszabva a falapok.
A kosarat,ami 1 gyenge sz@r azért ''húzza'' el,mert a lyukak nem túl pontosan ott vannak a hol a kosáron lévők.Persze,csak minimális az eltérés.
A púrhab,az nem fogja túlságosan''beragasztani'' a hangszórót?Netalántán szét akarom szedni akkor szét fogom tudni?
Merevítések sajnos nincsenek benne...késön jöttem rá,hogy nem is olyan felesleges...
Az egyik doboz ''jobban szól''és nemtom miért.Valószínüleg a merevebb a doboz,és ezért.Ezt nem tudom.mit lehetne vele kezdeni?A dobozt nem lehet szétszedni,mert össze van ragasztva+csavarozva. :F
Minden segítséget,választ szívesen veszek!
Üdv

Biztos vagyok benne,hogy a Föld körül 2345m magasan 1 pár rendörcsizma kering,csak persze meg kell tudni azt keresni...

(#1668) Finwe válasza etilin (#1666) üzenetére


Finwe
őstag

Valóban nem sikerült jól összeszorítanom, pedig 4 párhuzam szorítót használtam. Valahogy túl sűrű volt a ragasztó :S de aztán elég jól összepréseltem és reménykedtem. Nem jött be.
Van benne merevítő, így néz ki: [link]

Amíg nem ragasztottam ösze addig nagyon állatúl szólt, nagyon magas hangerőn csak kicsit lehetett észrevenni, h kifúj a levegő.

Finwe

-{PoH}- Patriots of Hungary

(#1669) Fész86


Fész86
csendes tag

A hangfalad egyedi,vagy valamilyen gyári terv alapján készült?Ha gyári,akkor biztos leírták,hogy hogyan kell összerakni,hogy állatul szóljon.
Fura,hogy a ragasztástól lett rosszabb a hangja.
Én meg közben elhatároztam,hogy csak megfúrom én azt a gagyi kosarát a mélynek.
Lehet,hogy ezzel ki is nyírom,de egy próbát megér.
Egyébként most így néz ki a hangfalam:(a magas DTF-15,nem pedig szutyok videoton)[kép]
A hangfal teljesen egyedi,némi számolgatást figyelembe véve.

Biztos vagyok benne,hogy a Föld körül 2345m magasan 1 pár rendörcsizma kering,csak persze meg kell tudni azt keresni...

(#1670) Fész86


Fész86
csendes tag

[L]d:\01[/L]

Biztos vagyok benne,hogy a Föld körül 2345m magasan 1 pár rendörcsizma kering,csak persze meg kell tudni azt keresni...

(#1671) Fész86


Fész86
csendes tag

Bazzz,hogy kell linket beszúrni,még nem csináltam?
bocs

Biztos vagyok benne,hogy a Föld körül 2345m magasan 1 pár rendörcsizma kering,csak persze meg kell tudni azt keresni...

(#1672) Fész86


Fész86
csendes tag

Na talán most:[link]

Biztos vagyok benne,hogy a Föld körül 2345m magasan 1 pár rendörcsizma kering,csak persze meg kell tudni azt keresni...

(#1673) Finwe válasza Fész86 (#1669) üzenetére


Finwe
őstag

Mármint az enyim? Egyedi, én terveztem, így nincs hozzá leírás :DDD
Gondolom majd jól szét kell fűrészelnem, h kezdjek vele vmit vagy megint gyárthatom le a dobozt :(

Finwe

-{PoH}- Patriots of Hungary

(#1674) etilin válasza Fész86 (#1667) üzenetére


etilin
aktív tag

Megvan purfix a neve (öntapadós) és nem olyan mint a púrhab más jellegú de kémiailag hasonló poliuretán hab. Ezt szoktak rakni a fa és a hangszóró lemezkosara közé hogy csökkentse a rezonanciát.
A két doboz különböző sajna a SAL-hsz-ek esetén előfordulhat egy kis szórás
Ha még akarod merevebbé tenni akkor tudsz kb 20 cm hosszú léceket még a belső oldalára merevítésként berakni a hangszóró nyilásán át.

Ej, God Vazzeg és egyéb sokak hun vannak, he?

(#1675) etilin válasza Finwe (#1673) üzenetére


etilin
aktív tag

Lehet kapni ilyen gyúrma szerő tömítőanyagot ha van rá affinitásod körbe tudod szigetelni ha a lapok nem rezonálnak nagyon akkor érdemes lehet.

Ej, God Vazzeg és egyéb sokak hun vannak, he?

(#1676) shalafi66 válasza etilin (#1674) üzenetére


shalafi66
veterán

Legalább 50%-os szórás. Szóval a SAL hszek nagyjából használhatatlanok. Arról nem is érdemes álmodni, hogy olyan lesz, mint a közölt gyári adatok, így a számolgatás fölösleges is.
A hangszóró és a kosár közé nem jó az a szivacs, ide spec. erre a célra való anyagok kellenek. Vagy a Fideka (gyurmaszerű fehér tömítőanyag), vagy olyan szerkezetű PE habból készült gyűrű, ami nem deformálja a kosarat.

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#1677) Finwe válasza etilin (#1675) üzenetére


Finwe
őstag

Ismerem azt az anyagot de összeragasztás után rezonál a hangfal és nem ereszt, sokszor ellenőríztem. Az a baj, h pl metallica számoknál halkan is zúg rendesen :(

Finwe

-{PoH}- Patriots of Hungary

(#1678) Fész86


Fész86
csendes tag

Akkor most jó a purfix,vagy nem?
Ami most a kosár és az elölap között van az nem más mint a régi HS-400-asok szigetelögumija.Olyasmi anyag kéne mint a ''Videoton-rágógumi''.Az a gyurmaszerü anyag szerintem kiválóan tömít.Ha a purfix is ilyen akkor szerintem jó.

Biztos vagyok benne,hogy a Föld körül 2345m magasan 1 pár rendörcsizma kering,csak persze meg kell tudni azt keresni...

(#1679) shalafi66


shalafi66
veterán

:DD Senki nem figyel arra, amit írok?

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#1680) Bencom ™ válasza Fész86 (#1678) üzenetére


Bencom ™
őstag

nem hiszem, hogy manapság hozzáférnél orion vagy videoton alkatrészekhez, szóval sok választásod nincsen... egy régi HS-400-ast pedig egy gumicsíkért barbárság szészdni... egyébnék annak a dobozából is el lehet indulni... raksz bele egy kisebb labirinth elemet, ettól megugrik a basszusa, meg teszel bele valami csúcsminőségű hangszórót, és annál jobbat úgysem lehet építeni....
az meg eleve kész van félig-meddig.

a labirinthoz voszont kell egy alapfokú hangtan ismeret minimum..


shalafi: a szilikonos ragasztó jó ilyesmi célokra, csak azt utána nehézkes eltávolítani, viszont jól is szigetel, na meg nem ereszt.

[Szerkesztve]

(#1681) shalafi66


shalafi66
veterán

Szlikonos ragasztót is jobb elfelejteni. A széles látókör fontos, de az is hogy el tudd olvasni, amit írtam. :DD
[link]

A HS-400-ról meg jobb, ha nem is beszélünk...

[Szerkesztve]

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#1682) Fész86


Fész86
csendes tag

Azért csak had szóljak pár szót a HS-400-ról.
Amiböl kivettem a gumit az már eléggé ratyi állapotban volt.
A basszus.Borzasztóan meglepödtem,hogy 1 ilyen 2*20 centis ményomós rendszernek ennyire ványadt basszusa legyen.viszont,ha levettem a hátlapját és betoltam a sarokba akkor marha jó volt a mélytartománya.Engem érdekelne ez a labirintus rendszer belemókolás.mert nagy igazság,hogy ''már félig készen van,csak bele kell építeni''.hisz ez gyári doboz.
Mi a módja?Hátha nekiállok barkácsolgatni.nemtom miért,de nagyon rabul ejtett engem ez a kis jószág....

Biztos vagyok benne,hogy a Föld körül 2345m magasan 1 pár rendörcsizma kering,csak persze meg kell tudni azt keresni...

(#1683) Bencom ™ válasza Fész86 (#1682) üzenetére


Bencom ™
őstag

ezen mi a faterral ugyanúgy átestünk :)

a labirint egyik lényege pont ez: hátlapot levetted, és a sarok lett a hátlap, aminek a távolságát te tudtad beállítani, és így szabályoztad a basszust is.

a labirinus egyébként naggyából úgy működik, hogy a basszust gyakorlatilag egy külünk dobozba teszed (illetve elhatárolod a többi cucctól) és szó szerint egy labirintusban elvezeted.

majd megpróbálok mutatni ilyen képeket, hogy hogy is értem ezt.
viszont itt a töréspontokat igencsak ki kell számolni. a lényege az, hogy ahogy végighalad a labirintuson, megnő a basszus (hogy pontosan mitől, azt nem tudnám megmondani, talán attól, hogy a labirintus felülete nagyobb, így jobban ''berezeg'' )

bass-reflex nyíláson kivezetve pedig meghökkentő dolgokat lehet művelni.

keresek neked képeket.

(#1684) Fész86


Fész86
csendes tag

Az én tudásom szerint a labirint. rendszer azért jó megoldás(bár nehéz jót csinálni),mert,ugye a hang útját módosítja,több töréspontba ütközik,és ugyebár ha a hang ütközik,ezáltal az amplitúdója megváltozik,hol kioltja magát(rossz eset),hol pedig felerösíti.Ezt hivatott elvégezni a labirint. rendszer.A gond ott kezdödik,hogy ,ugye nekünk a mély hangok erösítése a lényeg.És csak a mély hangoké.
Tehát nehéz belőni,hogy hogy lesz a legjobb.
Ha tudsz egy jó módszert ami tényleg bevált(és a dobozon bellüli) annak nagyon örülnék!
Üdv.!

Biztos vagyok benne,hogy a Föld körül 2345m magasan 1 pár rendörcsizma kering,csak persze meg kell tudni azt keresni...

(#1685) Bencom ™ válasza Bencom ™ (#1683) üzenetére


Bencom ™
őstag

nem találtam, úgyhogy inkább rajzoltam egy eléggé sematikus ábrát, csak hogy lásd, kb hogy néz ez ki:

[link]
itt az a lényeg, hogy felül van (mondjuk) a bass-hangszóró, és annak a hangját a dobozon belül egy kis ''labirintusba kényszeríted bele'' majd ezt a hangot felerősítve vagy elől vagy hátul kivezeted.

már ennek is vannak trükkjei, mert van ahol nem reflexcsövet tesznek, csak mondjuk alul hagynak egy kis rést, amin kimehet, vagy apró lyukakat fúrnak az elő/hátlap azon részébe, ahol a hangot ki akarják vezetni. remélem segítettem.

ebben a faterom a szakértő, én csak a padawan vagyok, szóval a tévedés joga fenntartva, én csak azt tudom, amiket mi csináltunk... és pl itthon is két házilag épített toronyhangfal van labirinth rendszerrel és MNC hangszórókkal, amik önmagukban nem szóltak vmi jól, vagy egy alap dobozban de a miénkben meghökkentő... sokmindent ki lehet hozni egy dobozból...

és a csipogók meg a köüzép pl egy HS-500-asból kerültek bele, meg van még itthon két kisebb orion is :)

azt, hogy mi ideális, vagy letöltöd valahonnan (soksok keresőzés :( ) vagy pedig kitapasztalod... a keresőzés olcsóbb :DDD

[Szerkesztve]

(#1686) shalafi66


shalafi66
veterán

Rosszfelől közelítitek meg. A hangszórókhoz nem hasraütve kell dobozt méretezni, még akkor sem, ha az TL. Amit leírtatok annak semmi köze a valósához, vagy a valódi elméleti háttérhez. A HS400-al pedig nem tartom valószínűnek, h. érdemes foglalkozni, ahogy a legtöbb orionnal sem. Ma már nem ütik meg azt a színvonalat.

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#1687) csapos2


csapos2
addikt

shalafi66: Tudnál esetleg, egy brutál subláda építési rajzot mutatni? Valami olyan hangszóróval, ami a ti receptetek alapján készült.

Előre is köszönöm.

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#1688) Fész86


Fész86
csendes tag

Tehát akkor egy új elölap is kéne,hozzá...kár mert nekem tettszik a régi design-ja.
Igazából nem is gondoltam még arr,hogy ennyire átalakítom.na majd nyáron nekiesek szegénykének.
Köszi az inspirációt.
(ui.:Milyen megfizethetö hangszórót ajánlanál bele?)

Biztos vagyok benne,hogy a Föld körül 2345m magasan 1 pár rendörcsizma kering,csak persze meg kell tudni azt keresni...

(#1689) shalafi66 válasza csapos2 (#1687) üzenetére


shalafi66
veterán

Az h. brutál kevés a méretezéshez. :)

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#1690) Fész86


Fész86
csendes tag

Shalafi
Nemtom,hogy te milyen oriont hallottál.Mert nekem volt szerencsém,Jó pár HS-280,HS-282,HS-500-hoz,amik kifogástalan állapotban voltak.Ja és nem árt,ha ezeket vagy a régi nagy torony erölködöjével(SE260) hajtják meg,vagy egy remek házi építésü Quad405-tel és nem valami tipikus''japán basszusú''Sony,Technics-erösítövel.
Amit írok az tapasztalat,nem pedig kitalált dolog.
Abban igazad van,hogy baromira nem egyszerü labirintus rendeszert építeni,De ezt én is mondtam.

Biztos vagyok benne,hogy a Föld körül 2345m magasan 1 pár rendörcsizma kering,csak persze meg kell tudni azt keresni...

(#1691) shalafi66 válasza Fész86 (#1690) üzenetére


shalafi66
veterán

Én nem azt írtam, hogy nem egyszerű, hanem azt, hogy teljesen rossz úton jártok. Ismerem az orion által használt bolgár hangszórókat annakidején talán megfeleltek, de ma már csak az alsó kategóriába férnének bele. Talán. Az oroin váltótervezési módszerei pedig egyszerűen siralmasak.

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#1692) csapos2 válasza shalafi66 (#1689) üzenetére


csapos2
addikt

Igazából, nem méreteztetni akartam veled - egy meglévő hangszóróhoz - hanem egy kipróbált doboz leírását szerettem volna. Valami egetrengetőt. Olyasmi rajzokat, mint a hangdobozépítős könyvben van.

Vannak ilyen rajzaid, amit megosztanál?

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#1693) shalafi66 válasza csapos2 (#1692) üzenetére


shalafi66
veterán

Én nem szeretem azt a módszert, amit a dobozépítős könyvek követnek, hogy adok neked valamiféle tervet, aztán kel, vagy nem kell, nem kapsz mást. Szeretem körbejárni megbeszélni részletesen, hogy te mit vársz el, így lehet elérni, hogy azt kapd végül, amit vártál. Többféle megoldás is létezik, és a te igényeid döntik el, hogy melyiket ajánlom.

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#1694) csapos2 válasza shalafi66 (#1693) üzenetére


csapos2
addikt

Pedig ezt a könyvet, te magad is ajánlod. A Klinger: Hangdobozépítés-ről van szó.

Ebből csináltam már egy pár subot, igencsak tetsző haggal. Bár az is igaz, hogy a jelenlegi dobozom egy csatoltüreg kamrás - remélem ez a neve.

Amit szeretnék az egy olyan mély, ami kis hangerőn is megremegteti a gyomrom, és lágy, nem kopogós. ( Nem vagyok a téma szakértője, így nem tudom igazán leírni a hang tipusát )

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#1695) shalafi66 válasza csapos2 (#1694) üzenetére


shalafi66
veterán

Ajánlom kezdőknek, és nagy fenntartásokkal. Nem tudom hogy építettél szub-ot a könyvből, mikor a felhasznált hangszórók sztem 90%-a nem beszerezhető már.

Kérdéseim vannak. Mekkora helyet foglalhat el a doboz, mekkora terhelhetőség a cél, és mekkora hangnyomás. Alsó határfrekivel olyan 30Hz-ig lehet lemenni b-reflex dobozban.

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#1696) csapos2 válasza shalafi66 (#1695) üzenetére


csapos2
addikt

Úgy, hogy kiválasztottam egy számomra tetsző dobozt. :B Megcsináltam, belettem egy akármilyen hangszórót, meghallgattam jó, vagy nem jó. Ha nem jó félreraktam, kerestem egy másikat.

A méretét illetően, ne legyen nagyobb az alapterülete 1mX1m-nél, a magasága pedig a 2m-nél. Nem tudom jól értelmezem e a terhelhetőséget, de nem kell óriási hangerő, itthoni felhasználásra kellene. Így szerintem a hangnyomás is maradhat lentebb.

30Hz-nél lentebb, lehet menni, más tipusú dobozzal?

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#1697) Bencom ™


Bencom ™
őstag

és kb 15 herz-ig lehet lemenni labirinth-módszerrel ;)

ha fikázod az oriont, az csak téged minősít, mert csak tájékoztatásul közlöm, hogy pl a videotonban használt ''minimax'' becenevű hangszórót a mai napig vadásszák, mert bár vagy 20-25 éve nem gyártják, de azóta is a legeslegjobb kategóriába tartozik, és az izofon közép és magassugárzók, amik az orionokban voltak, hihetetlen borsos áron és majd' egy évnyi keresgéléssel férhetők csak hozzá, mégsem riaszt ez vissza egyes embereket, akik a minőségre mennek, emrt az még most is nagyon jónak számít,. és már többször felvetődött az is hogy újra gyártani kezdik, csak ezt senki nem tudná sajnos finanszírozni.

az egyetlen dolog, amit lehet fikázni, az az a pozdorja, amiből a ládák készültek, mert az egy-két ütés után szépen elkezd porlani, de ha eddigkibírta, sokáig ki fogja még!

szóval nem értek veled egyet.

Amit nemrég építettem a faterral, az egy gitárerősítő, ami egy kb 50-60l-es doboz, két SAL SBA-2022-es hangszóróval és két piezzó mittudoménhanyas magassal szuperál. A gitárhangot és a mélyet ez a párosítás iszonyat szépen hozza, és csak összehasonlítás képpen egy boltban kapható gyári fender kombóhoz képest: a hangja sokkal tisztább, csengőbb, a mély hangok hangosabbak, és szebbek, mélyebbre is megy le, nem gerjed úgy a gitárral, és 2*25Wos teljesítményen szól olyan hangerővel, mint a gyári cucc 100W-on.

Ha gitár és mély hangokat akarsz, és rendelkezésedre áll egy legalább 25L-es ZÁRT vagy fele ekkora BASS-reflexes, vagy NEGYED EKKORA LABIRINTH(!!!) doboz, akkor ezt tudom ajánlani!

kétutas, és ''brit keresztváltóval'' gyönyörűen szól (a lényege az, hogy átfedés van: a mély felmegy kb 3-4kHz-ig, a magas meg kb 1,5-2kHz-nél kezdődik, és amíg lehet, van átfedés a kettő között..

a magas hangnyomása a szabványos mérés szerint 107 (!!!) dB, a nagyé kb 99 dB.

sok sikert.

(#1698) Bencom ™ válasza Bencom ™ (#1697) üzenetére


Bencom ™
őstag

visszaolvasva a HSZ-t a keresztváltót kicsit érthetetlenül fogalmaztam meg:

szóval, a mély felmegy kb 3-4kHz-ig, a magas pedig kb 1,5-2kHz-nél kezdődik.
így tehát a mély az olyan 2kHz-nél szépen, fokozatosan halkul, majd 4kHz-nél teljesen elhalgat, míg a magas éppenhogy 2kHz-nél kezd el hangosodni, és 4kHz-nél eléri a maximális teljesítményét.

(érdekes jelenség, hogy a mély hangszóró mély hangjai mint mondtam, nagyon hangosak, a magas magasai pedig mint említettem, még hangosabbak a hangnyomás-különbség miatt, és hogy a közép se essen ki, na azt pont egy ilyen keresztváltóval lehet elérni ;) )

(#1699) shalafi66 válasza Bencom ™ (#1697) üzenetére


shalafi66
veterán

Ez így marhaság. Aki nem ért hozzá, az inkább ne foglalkozzon a témával. Vagy előbb olvasson utána, hogy tudja is, mit ír le, és ne vezessen másokat félre, ha csak egy mód van rá.. Az orion által annakidején használt hangszórók legfeljebb a mai kínai hszekhez(SAL/MNC) képest jobbak, egyébként már nem ott tartunk, hogy ezeket referenciának lehetne tekinteni, a gyenge mágneskörök, bőven 1,0T alatt, a dómok PE membránja, vagy a rezonáns papír mélközepek nekem nem a minőséget juttatják eszembe. Vonatkozik ez a videotonra is, ezen a szinten már rég túlléptünk. Ittvan a két gyakori hsz mérése, 200-as orion mélyközép, és a dóm közép.
[link]
[link]

A többire inkáb nem reagálok, nincs kedvem minden egyes tévedésed kijavítani.

12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

(#1700) Bencom ™ válasza shalafi66 (#1699) üzenetére


Bencom ™
őstag

egyvalamiben úgy érzem, muszáj, hogy felvilágosítsalak: attól, hogy mindent lefikázol, még nem leszel okosabb ;)

egyébként meg, ha csak ezen indulsz el, hogy milyen szar volt régen minden, akkor tudom ajánlani neked a régi csöves erősítőket, amiknél még ma sincsenek jobbak, pedig már sokkal modernebb minden. mellesleg meg árkategóriája válogatja. ha te megengedheted magadnak, hogy egy Celeston hangszórót vegyél, akkor inkább örülj neki, és ne fikázz le minden mást.
Az MNC és a SAL is tud jó cuccokat csinálni, mint mondtam, egy gitárerősítő szintjén egy gyári, és Celeston hangszóróval szerelt Fender FM-et kisebb teljesítménnyel és SAL hangszórókkal szó szerint leköröztünk.

tény, hogy abban 2 hangszóró volt, két celestion (''összfrekvenciás''), a miénkben pedig 4 (két mély, két magas), de az a négy összesen is jóval olcsóbb volt mint az a kettő, és így sokkal jobban szuperált is.

most látom, hogy neked mi a honlapod... természetes, hogy minél drágább hangszórókat akarsz eladni, de itt nem az a fő, hogy minél drágább legyen, hanem szerintem hogy minél kevesebből minél jobbat előállítani, és ebben az árkategóriában az van amit én írtam: a dobozzal kell minél többet türkközni, hogy pótold a hangszórók esetleges hiányosságait.

Az én gitárerősítőm is összejött kb 20K-ból míg egy fender 100K-nál kezdődik, mégis jobb. akkro meg?

[Szerkesztve]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.