Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4401) tvamos válasza Janos250 (#4389) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem időt mér, hanem paralaxis elven működik: [link]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#4402) Teasüti válasza Janos250 (#4400) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Na de a név generálás?
Azt automatizálni kéne, nem tudhatom előre hány darab objektum lenne létrehozva.

[ Szerkesztve ]

(#4403) Aryes válasza Teasüti (#4402) üzenetére


Aryes
nagyúr

Tömb?

(#4404) Janos250 válasza tvamos (#4401) üzenetére


Janos250
őstag

Van ilyen is, olyan is.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#4405) Aryes


Aryes
nagyúr

Sziasztok! Tudnátok segíteni abban, hogy EZT hogy kell arduinoval meghajtani? Azt írja 4.5V és <40mA kell neki. A kimenetek max terhelhetősége 20mA, vagyis direktbe nem szabad kötni, de mondjuk egy motordriverrel meghajthatom? Vagy elég neki egy tranzisztor, és mehet az 5V-ról?

[ Szerkesztve ]

(#4406) quint válasza Aryes (#4405) üzenetére


quint
aktív tag

Ha tényleg 4.5 volt kell neki, akkor már benne van az áramkorlátozó ellenállás is (egyébként max 2.5 volt lenne a nyitófeszültsége). Egy sima NPN tranzisztorral kapcsolhatod. Kimenetről 1 kohm a bázisra, emitter a földön, kollektor a lézer negatívjára, lézer pozitív +5V-ra. Kimeneten 1 kapcsolja be a lézert. Ha hosszú ideig fog menni a lézer, akkor valami pici BDxxx legyen a tranyó (esetleg pici hűtéssel). Ha csak rövid impulzusokra kapcsolod be, akkor a BCxxx sorozatból is választhatsz.

(#4407) tvamos válasza Janos250 (#4404) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ott a link, en arrol beszeltem, nem masmilyenrol. En ugy tudom, hogy az idomeresen alapuloak sokkal dragabbak, mint ezek, meg kozelre nem is mukodnek pontosan. (Mondjuk nem vagyok benne teljesen biztos, en utoljara 5 eve kerestem ilyet, munkambol kifolyolag.)

U.i: Van egy Lidarom, (private,) az pl. 20x annyi volt.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#4408) Aryes válasza quint (#4406) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szerintem nincs benne ellenállás, úgy látom a drótok közvetlenül a dióda kivezetéseire vannak forrasztva. Köszönöm a tanácsot! Azt még nem értem pontosan, miért kell 1k ellenállás a kimenet és bázis közé?

(#4409) quint válasza Aryes (#4408) üzenetére


quint
aktív tag

Az 1k a bázisáram korlátozásához kell.

(#4410) Janos250 válasza tvamos (#4407) üzenetére


Janos250
őstag

Ja, az lehet.
Nekem egy Leica DIST0 A6 van, az szerintem így működik.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#4411) Aryes válasza quint (#4409) üzenetére


Aryes
nagyúr

Node ha a beépített felhúzó ellenállást használom? Az több mint 1k (talán 20k?).
Földre húzva (LOW érték) is van szerepe?

[ Szerkesztve ]

(#4412) FireKeeper válasza Aryes (#4411) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

a felhúzó ellenállásnak akkor van szerepe ha bemenetként használod, itt viszont kimenetként akarod.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#4413) tvamos válasza Janos250 (#4410) üzenetére


tvamos
nagyúr

Klasz muszer! Nekunk a cegnel Bosch van, de a tiednek jobb a felbontasa es a pontossaga. Tetszik! Csak gondoltam, ha arduino, akkor valami olcsobb a cel, meg, ha jol emlekszem, 0-2m volt a cel, azert ajanlottam, amit.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#4414) Janos250 válasza tvamos (#4413) üzenetére


Janos250
őstag

OK, persze. Tényleg jó, örültem is neki, amikor pár éve meglepően kedvező áron jutottam hozzá.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#4415) gyapo11 válasza Aryes (#4408) üzenetére


gyapo11
őstag

Azt még nem értem pontosan, miért kell 1k ellenállás a kimenet és bázis közé?

Az arduino 5 V-ot tesz a kimenetre, ha HIGH szintet írunk oda. És 20 mA-rel terhelhető a kimenet. A tranzisztor bázis-emitter lábai diódakánt viselkednek, npn tranzisztornál a bázis az anód, az emitter a katód. Vagyis szilícium tranzisztor esetén kb. 0.7 V-nál ez a dióda kinyit, és a feszültség emelésével rohamosan emelkedik az áram, valami tönkremenne, valószínűleg az arduino kimenete. Ezért kell a soros ellenállás, ami nem engedi az áramerősséget 20 mA fölé emelkedni. Le kell vonni az 5 V-ból 0.7-et, ami a tranzisztor BE diódáján esik, és a 4.3 V - 20 mA párosból következik a 215 Ω. Erre már mehet az 5 V, 20 mA lesz a terhelés az arduino kimenetén. Persze lehet nagyobb is az ellenállás, mert ha pl. 500 mA lesz a fogyasztása a kapcsolt eszköznek, és a tranzisztor 100-as bétájú, akkor 5 mA is elég a bázisra, vagyis 860 Ω, és akkor nem terheljük maxra az arduinot. Ekkor viszont több feszültség is maradhat a tranzisztoron nyitott állapotban, ettől melegszik és a meghajtott eszköz is kevesebb feszültséget kap. Ezért a kettő között érdemes az ellenállást megválasztani, pl. 470 Ω. De még jobb a darlington, mert annak pl. 100x100-as a bétája, vagyis az 500 mA-hez 50 μA bázisáram kell.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#4416) FireKeeper válasza gyapo11 (#4415) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

vagy egy n-MOSFET, annak (gyakorlatilag) nincs Gate árama.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#4417) quint válasza FireKeeper (#4416) üzenetére


quint
aktív tag

Igen, ráadásul a mosfet az alacsony Rds miatt különösen kellemes választás lehet.

(#4418) tvamos válasza FireKeeper (#4416) üzenetére


tvamos
nagyúr

Csak arra kell vigyazni, hogy nem minden MOSFET nyit ki teljesen 5V-rol, meg azert van gate kapacitas is. + erdemes egy ellenallassal lehuzni a gate-et a foldre, hogy amig elindul a programod, es a pin bemenet, ne lebegjen, mert a nemtudni mekkora gate feszultsegrol nem tudni, mekkora lesz a drain-source ellenallas.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#4419) Aryes válasza gyapo11 (#4415) üzenetére


Aryes
nagyúr

Köszönöm szépen a gyorstalpalót, igyekszem, de sajnos vallásos sosem tudok mindent egyszerre megtanulni a mikroelektronikából, mert ahogy vmi újat tanulok, kilök vmi régebbit a fejemből. :DDD

(#4412) FireKeeper: szerintem tévedsz, tudtommal az arduinonak open collector kimenetei vannak, belső felhúzó ellenállásokkal, mikor magas szintet ad, akkor ezeket kapcsolja be, vagy bemenetnél tudod te külön állítani. De szóljatok, ha hülyeséget írok!

És bocs mindenkitől a láma kérdéseimért... :R

[ Szerkesztve ]

(#4420) tvamos válasza Aryes (#4419) üzenetére


tvamos
nagyúr

Az AVR-eknek (UNO) push-pull kimenetei vannak.
Lehet, hogy van egy-ket olyan, ami OC, de jellemzoen nem.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#4421) Aryes válasza tvamos (#4420) üzenetére


Aryes
nagyúr

Megint tanultam valamit. :) :R

(#4422) Teasüti válasza gyapo11 (#4415) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Wow! És én még azt hittem fogom a tranzisztort - amit a starter kit-ben találtam - és jól bekötöm bármilyen nem nagy teljesítményű fogyasztó elé és az mcu egyik szabad portjára csak úgy a lá nature.

MÁS:
ATX tápegységnél a bekapcsoló vezetéket (földre húzva on, 5 voltra húzva vagy megszakítva off) ráhúzhatom a táp saját készenléti 5 voltos áramára egy felhúzó ellenállással, hogy alapesetben kikapcsolva maradjon áram alá helyezéskor? (Arduino a készenléti áramkörről üzemel majd.)
Vagy az MCU boot-olása előtt amúgy se kapcsolna be, amíg lebeg a port? Ha igaz az, hogy default bemenetként funkcionál a programfuttatás előtt, akkor elvileg az megszakításnak felel meg és kikapcsolva marad a táp.

MÁS:
Szerintetek mennyire jó ötlet beépíteni a Nano-t az ATX tápba, mint készülékház? :))

[ Szerkesztve ]

(#4423) Janos250 válasza Teasüti (#4422) üzenetére


Janos250
őstag

ATX táp tapasztalat:
Amit én használtam régebben, az csak akkor adta stabilan az 5V-ot , ha volt rajta valami "komolyabb" terhelés.
Ezért én az 5V-os vezetékre tettem egy 12V-os autó izzót (hogy ne süsse ki a szemem 12 V-on), ami elég terhelés volt, és így már stabil feszt adott. Persze lehet, hogy a mostani tápokra ez már nem igaz. Vagy ha pl. a led sort is ez hajtja, akkor eleve van terhelés.
A házba építéssel nagyon vigyázz! A nano vezetékei kimennek, ha valami gond van, az valakinek az életébe és a Te börtönödbe kerülhet! Ha csak BT kapcsolat van a külvilággal, akkor az más.
Én is ezért csak 48V-ig vagyok hajlandó elmenni, mert ha valaki töketlen elkezdi babrálni és baj lesz, engem csuknak le. Ezért 230V kapcsolgatásához én kizárólag a SONOFF-ot
(http://www.ebay.com/itm/Sonoff-ITEAD-WiFi-Wireless-Smart-Switch-Module-ABS-Shell-Socket-for-DIY-Home-/182145570833?hash=item2a68b8d811:g:7GkAAOSwR5dXRGWF) használom.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#4424) Teasüti válasza Janos250 (#4423) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Igen, az 5V-os ágon lesz a led szalag. 120 db 5050 rgb led csak elég lesz.
5 Vsb-n meg a Nano.
Fogalmam sincs kell-e terhelés a többi ágnak, de gondolom ha nem kapcsol be a táp, akkor kiderül.
Gondolom addig nem fog kikapcsolni, amíg nem ad jelet a PS_ON szálon, amire meg majd bekapcsol a led.

(#4425) gyapo11 válasza FireKeeper (#4416) üzenetére


gyapo11
őstag

A fet jó, de a megfelelőt kell választani, megfelelő körítéssel kell ellátni, és fogdosni is veszélyesebb beforrasztás előtt, hamarabb tönkremegy a sztatikus töltésektől. Aki kevésbé tapasztalt az elektronikában, az a tranzisztorral jobban elboldogul.
A fetnek több V kell, ha nem nyit ki 5 V-tal rendesen, akkor megsül, egy BC517-nek 1.4 V és max 40 mikroamper (30000-es béta 1.2 A max kollektoráram), 3.3 V-os környezetben is tökéletes, viszont van az 1 V-os szaturációs feszültsége. Nagyobb frekin a fetnek komolyabb vezérlés kell, a tranyónak nem.
Tehát szerintem összességében egy kezdő jobban jár a tranyóval, de persze van ahova a fet jobb.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#4426) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Estét!
Volna egy Processing gondom, amiben kérném a segítségetek! :R
Ezen a projekten ügyködök, már kész is van de sehogy se boldogulok a PC részével.
Sose dolgoztam még a Processing-gel, se semmi egyéb alternatívával, nem volt még szükségem PC-s feldolgozásra.
Így nem meglepő módon nem tudom beüzemelni a linkelt oldalon lévő kódokat, és legfőképpen nem tudom megjeleníteni a grafikont.
Rá tudnátok nézni nekem mi a gáz ezzel?
Bevallom nem áll szándékomban ezt megtanulni se most, se később. Nincs olyan projekt tervben, amihez PC-s feldolgozás kéne.
(Ha sikeres a kísérlet, akkor MCU-s feldolgozás lesz, csak előbb látnom kell mi történik az érzékelőn és a serial monitor ehhez kevés, vagy csak én nem tudok még futó kódból olvasni, mint az operátorok a Mátrixban.)

Először is miért van egynél több forráskód eszközönként? Mondjuk a Processing felénél mindhárom fájlt bedobtam a programba külön fülekre és így jónak tűnik, de az Arduino fájlokat egy darabbá ollóztam össze, hogy menjen. Én vagyok primitív, vagy idióta volt aki írta? Vagy hogy gondolta ezt, hogy szétdarabolja a forráskódot?

Alapesetben kapok egy fordítási hibát:
size() cannot be used here.

Kihámoztam netről, hogy setup_() legyen a setup() és jó lesz. Látszólag jó is lett, de gyakorlatilag nem csinál semmi látványosat a program, ami úgy tűnik lefut.
Egész este alternatív megoldásokat keresgéltem, de egyetlen eggyel sem boldogulok és ezek között még a Processing tűnik a legegyszerűbb útnak. :O

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#4427) Akos_512


Akos_512
csendes tag

Sziasztok. Ezt az A7 nevezetű gsm+gps+gprs modult valaki már próbálta? Gyanúsan olcsónak tűnik. Gps nyomkövetőt szeretnék készíteni. Esetleg valaki tud erre a célra jól bevált modult? Lehetőleg olcsón :D

(#4428) robohw válasza Teasüti (#4426) üzenetére


robohw
aktív tag

A dropbox-os címről húzd le a kódot, ne githubról.

https://www.dropbox.com/sh/jxkno1vgka7yisf/MZe8m3G4br

dropbox

Abban ott a kód (disneyTouchGuino.ino) és a library (Guino_libray.ino).

My own programming language: http://www.robomax.online

(#4429) gyapo11 válasza Teasüti (#4426) üzenetére


gyapo11
őstag

Ez a processing nem tűnik túl egyszerűnek, pláne ha a nem működés okát kellene megkeresni. A guino már kezelhetőbb méretű és átláthatóbb.
Ehelyett valami egyszerűbb megoldást keresnék, pl. file-ba menteni a terminálba érkező adatokat, és utólag valami programmal vagy táblázatkezelővel megjeleníteni. Ha realtime kell, akkor írnék egy programot valami olyan nyelven, ami a soros porton érkező adatot azonnal megjeleníti egy oszcilloszkóp szerű folyamatosan futó ábrán, de ennek az áttekinthetősége sokkal rosszabb.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#4430) szabieable


szabieable
aktív tag

Sziasztok,

Laikus kérdés, most kezdek foglalkozni a témával. Eddig a seeedunio + grove modulokkal szemeztem, de itthonról nehezen és drágán beszerezhető ezért fordultam az arduino/adafruit irányba.
Touch szenzort, elektromágnest, vibromotort, kapcsolókat szeretnék építgetni és ehhez keresnék kiindulási alapot.
A1501 Trinket 5V mini microcontroller ATtiny85 board megfelelő lehet kezdéshez vagy inkább érdemes arduinot beszerezni? Első körben még nem igazán szeretnék forrasztani ( minimális gyakorlatom van csak ) később amikor összeáll a teljes kép akkor már egyszerűbb lesz fixre kötni mindent de addig maradna az egyszerűbb megoldás.

(#4431) gyapo11 válasza szabieable (#4430) üzenetére


gyapo11
őstag

Az első két találat a Trinketre a málna pc és az adafruit, mindkettő lényegesen drágább, mint ebayről egy nano. Úgyhogy vegyél nanot. Lába is több, és csak kicsit nagyobb. Én is beleforrasztottam drótokat, és arra forrasztgatok amikor valamit kipróbálok vele.

[ Szerkesztve ]

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#4432) JSaN


JSaN
addikt

Udv

Nekem is lenne bena kerdesem: van az arduinomhoz egy sg90 micro servo motor, de valahogy nem tudom mukodesre birni. mindent probaltam, van meg valami truk amivel kiderithetem hogy jo? Vagy eleve szart kaptam es kuldjem vissza? :F

Steam profile: https://steamcommunity.com/id/1106198411061984/

(#4433) szabieable válasza gyapo11 (#4431) üzenetére


szabieable
aktív tag

Köszi, itthon conradban láttam 12ért, ebayen ~700ft... durva azért ez az árkülönbözet.
Szenzorokra esetleg valami javaslat ami hasonló a grove modulokhoz? Touch/vibro modul, meg ilyenek

(#4434) Aryes válasza JSaN (#4432) üzenetére


Aryes
nagyúr

Kevés az info, csinálj egy fotót a bekötésről és linkeld be a sketch-et, amit futtatsz.

(#4435) Janos250 válasza szabieable (#4433) üzenetére


Janos250
őstag

http://www.ebay.com/itm/37-Sensor-Ultimate-37-in-1-Sensor-Modul-Kit-fur-Arduino-MCU-Education-User-/172279931346?hash=item281caf21d2:g:JVsAAOSw0fhXjdUg ?

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#4436) fpeter84 válasza Akos_512 (#4427) üzenetére


fpeter84
senior tag

Én pont most alapozok rá egy hasonló projektet, kifogástalanul működik a GPRS és GPS része (hangot, SMS-t nem próbáltam még) - csak nem teljesen meglepő módon a kínai doksik nem tökéletesek :)

- a RST nem resetel hanem kikapcsolja a modult, és ha nem húzom fel a lábat VBAT-ra egy nagyobb ellenállással akkor megbízhatatlan
- a PWR_KEY csak bekapcsolja, ki nem - arra a RST-et lehet használni, tehát min 2 GPIO kell hozzá
- az INT alvó módja mintha nem működne, nekem csak a soroson nem reagál többé, de fel sem éled reset nélkül és fogyaszt addig is. Szoftverből ki lehet kapcsolni/altatni, de akkor a PWR_KEY kell az élesztéshez.

A fentiekkel együttélve/tervezve tökéletesen megbízhatóan teszi a dolgát instabil táp mellett is. Nálam egy TP4056-os töltő etet egy kis akkut, és erről megy a modem is, tehát a tápfesze össze vissza ingadozik akár 3.5-4.2V között ha merül/töltőre dugom és ezt is bírja.

Amit hiányolok a GPS-nél az a konfigurálhatóság. Konkrétan semmit nem lehet állítani, 1Hz-en 9600 bauddal küldi ha aktiválom és a sortípusok közül se lehet kitiltani a feleslegeseket. A fő AT porton keresztül is lehet nézni a GPS-t, de az nem az igazi, mert aktiválva 1Hz-en automatikusan belehányja ugyanazokat az NMEA sorokat a kommunikációba, és ez gondokat okozhat a modemmel való kommunikációban - nem egyszerű olyan kezelő rutinokat írni, amelyek tolerálják ezt, nyilván nem is lehetetlen azért. Mindenesetre jobban örülnék, ha nem csak ilyen automata behányós módja lenne, hanem olyan is amikor egy adott AT kérdésre 1x válaszol egy legutóbbi valid NMEA információval és annyi, azt jobban lehetne kontrollálni hogy mikor fér bele a kommunikációba az is. Addig amíg ezt nem oldják meg, addig én egy második sorosporton olvasom inkább a GPS-t függetlenül a fő AT porttól...

ESP-hez láttam valami A6 lib-et (ami a modem részéhez használható lenne) de ez is meg a többi is jellemzően mind soft UART-ot használ, ami nekem nagyon nem szimpatikus megoldás, plussz azokon belül a megvalósítás/hibakezelés se feleltek meg az igényeimnek, ezért végül saját lib írására adtam a fejem, ami bármivel kompatibilis lehet amin van több UART - én STM32 maple mini klónnal hajtom...

Szóval mindent összevetve tudom ajánlani az A7-et - lévén hogy a SIM és egyéb modemekhez sincsen out-of-box értelmes lib, így azoknak sincsen különösebb előnye - az A7 pedig tényleg nevetségesen olcsó és egyszerre GPS vevő is...

[ Szerkesztve ]

(#4437) Janos250 válasza szabieable (#4430) üzenetére


Janos250
őstag

Ha feltétlen 5 V-osat akarsz, akkor nano.
Ha jó a 3.3 V-os is, akkor pl. STM32F103RCBT6
(http://www.ebay.com/itm/STM32F103RC8T6-STM32F103RC8T6-ARM-Cortesx-M3-Leaf-Maple-Mini-Module-for-STM32-/272472696678?var=571502515331&hash=item3f70a36766:m:miZHBgOkfhBLMHK68bHuMSQ)
vagy
(http://www.ebay.com/itm/351493895536)
Előbb-utóbb szukség lesz egy FTDI-FT232RL-USB-to-TTL-Serial-Converterre is
(http://www.ebay.com/itm/FTDI-FT232RL-USB-to-TTL-Serial-Converter-Adapter-Module-5V-3-3V-For-Arduino-OL-/162289034521?var=&hash=item25c92e2519:m:m8UO3VfixxK6PKIWoLJQJLA)
Az "Arduino" nem azt jelenti, hogy feltétlenül az eredeti Arduino panel. Az Arduino egy keret, melyben írod, fordítod, feltöltöd a megírt C++ (vagy C, vagy asm) programot.
Az eredeti Arduino kínai klónjai (pl. nano) gyakorlatilag ugyanolyan megbízhatóak, mint az eredeti. Számos újabb, korszerűbb processzorra is portolták az Arduino keretet, (pl STM32, Microchip PIC, ESP)
így azok is ugyanolyan jól használhatók.
Vagy ha nem Arduinot akarsz, akkor Rp zero, ami ugyan macerásan szerezhető be, mert csak rendelésenként egy példányt adnak, és 3.5 eFt körül van postával, de az eggyel magasabb kategória.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#4438) szabieable válasza Janos250 (#4437) üzenetére


szabieable
aktív tag

Őszintén szólva, nulla alappal állok neki. Terveztem egy magic box jellegű dolgot, amolyan szabadulószoba kellék és ehhez lenne szükség alap kapcsolásokra. Elektromágnes rekesznyitáshoz, touch szenzor megfelelő számsor érintéséhez ( itt a különálló lapok játszanak egy 5x5 tábla mögé rejtve ), plusz egy vibromotor morze kód jelzéshez. Ezeket szeretném megépíteni egy prototípus dobozhoz. Szóval a 3.3V és az 5V jelenleg még nem sok mindent árul el számomra :) Annyi fix, hogy nem szeretnék külön betápot, ha lehetséges egy 9V-os elemről üzemelne a drága

(#4439) JSaN válasza Aryes (#4434) üzenetére


JSaN
addikt

Ugyan csak 1-2 napja kezdtem foglalkozni arduinoval, de a munkam valamennyire hasonlo terulet igy nem nulla ismerettel esek neki.
azt a 3 kabelt biztos jol kotottem, a sketch pedig a beepitett peldakbol futtatam, (sweep,knob)
Illetve mar mas eszkozoket is beuzemeltem, potik meg egyebb szenzorok, ultrahangos tavmero is minden fasza, csak a servo motor fog ki rajtam.

[ Szerkesztve ]

Steam profile: https://steamcommunity.com/id/1106198411061984/

(#4440) Aryes válasza JSaN (#4439) üzenetére


Aryes
nagyúr

A munkád hasonló terület? Irigyellek. :)
Szerintem mégiscsak elrontasz valamit, mert miért lenne gyárilag rossz a motor. De ha nem adsz támpontot, hogy segítsünk?

(#4441) Janos250 válasza JSaN (#4439) üzenetére


Janos250
őstag

Azt meg tudod nézni (szkóppal, vagy logikai analizátorral), hogy mi megy a sárga madzagra?

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#4442) JSaN válasza Aryes (#4440) üzenetére


JSaN
addikt

No akkor itt egy kep a bekotesrol, szerintem itt nincs elrontva semmi.
A sketchek a fentiekben linkeltek, de mar probaltam total primitivet is mint ez:

#include <Servo.h>

Servo servo;

void setup() {
servo.attach(9);
servo.write(0);
delay(2000);

}

void loop() {

servo.write(90);
delay(1000);
servo.write(0);
delay(1000);

}

Es igy sem jo, de most hirtelen olyan is eszembe jutott hogy a servo konyvtarat nem e kell frisiteni vagy valami, vagy jo ahogy telepult az arduino? Most csak egy servo motorom van ennyi volt a pakkban, de akarok most majd rendelni meg 4-5 darabot, ehhez is fogadok tippeket hol erdemes. :K
Akarok epiteni egy arm robotot, amugy mint irtam minden tobbi cucc szenzor mukodik, csak a motorokkal egetem magam. van egy step motor+vezerlo, de nem tudom kiprobalni mert nem 5voltos hanem 12voltost kuldtek. :W
A munkam szerintem nem olyan irigylesre melto, bar en szeretem mert kreativ es valtozatos. Mindig agyalnom kell uj dolgokon es tanulni folyamatossan. Konkretan ilyesmi plazma es langvago gepeket tervezunk es epitunk, rengeteg fajtat es meg sok mast. (illetve komoly lezer vagokat is de a lezer vezerles resze magas, azt erre specializalodott ceggel csinaljuk koprodukcioban) En reszem a tervezes es az elektronikai vezerelesi resz kitalalasa, a vezerlo panelt is en rakom ossze ha unom az irodat. :DDD Jovore robotokat is akarunk. igy ezert asom bele kezdeskent most a teli szunetben egy kis robot epitessel, de mar itt az elejen itt egetem maga szervo motorral.

Steam profile: https://steamcommunity.com/id/1106198411061984/

(#4443) Aryes válasza JSaN (#4442) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én csak annyit látok, hogy a programban

servo.attach(9);

szerepel, és a sárga drót a 8-as portra van dugva... :)

(#4444) JSaN válasza Aryes (#4443) üzenetére


JSaN
addikt

Nem nem, az csak ugy marad, ilyet en is kiszurok. :K
De most teszem azt 9en van a port is kod is, meg sem tortenik semmi. :F
Ezert tudok arra gondolni hogy szar a motor vagy valamit nem latok meg?

[ Szerkesztve ]

Steam profile: https://steamcommunity.com/id/1106198411061984/

(#4445) gyapo11 válasza szabieable (#4433) üzenetére


gyapo11
őstag

Ebayen látok többféle touch modult meg vibramotorost is, de tapasztalatom nincs velük.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#4446) Aryes válasza JSaN (#4444) üzenetére


Aryes
nagyúr

Kézzel tudod forgatni? Nem szorul? Esetleg próbáld másik porton, másik vezetékkel...
Az usb tud neki elég kakaót adni? Meg sem rezzen, hangot sem ad?
Hát ugye ha minden lehetséges okot kizártunk, akkor csak az marad, hogy rossz.

[ Szerkesztve ]

(#4447) Teasüti válasza Janos250 (#4437) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Jut eszembe, Mapple Mini-n és társain milyen bootloader van alapból feltöltve?
Fog ez menni out-of-the-box az Arduino IDE-vel, vagy szükségem lesz még vmi programozóra is?

(#4448) Janos250 válasza Teasüti (#4447) üzenetére


Janos250
őstag

Soros porton megy fel a program az arduino IDE-ből, ha boot módban indítjuk. De vigyázz, 3.3 V, nem 5! Ha gond lenne, az STM Flash Loader Demonstrátor mindent felvisz, tudsz állítani ezt-azt.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#4449) Pulsar


Pulsar
veterán

Szoftveresen ki lehet valahogy kapcsolni a ledeket egy arduino nano-n, vagy csak a hardveres kapcsoló (pálka :D ) működik?

(#4450) robohw válasza Pulsar (#4449) üzenetére


robohw
aktív tag

Ki lehet, persze.

Jobbára úgy, hogy nem kapcsolod be őket. :)

My own programming language: http://www.robomax.online

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.