Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4451) gyapo11 válasza Pulsar (#4449) üzenetére


gyapo11
őstag

A kapcsolási rajzon úgy látom be van forrasztva, nincs jumper vagy kapcsoló, tehát marad a páka. Én inkább a fóliát fogom átvágni, ha alacsony fogyasztású projectbe kell.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#4452) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Valaki hajtott már nagyobb AC szervót arduinoval?

(#4453) Pulsar válasza gyapo11 (#4451) üzenetére


Pulsar
veterán

hát nálam inkább dark project van, mert egy analóg szenzort hajt, és éjszaka a szobában eléggé bevilágítja a teret :)
De akkor marad a páka, köszönöm. :R

robohw: mámrint az arduinot nem kapcsolom be? :D

(#4454) Aryes válasza Pulsar (#4453) üzenetére


Aryes
nagyúr

És a fekete szigetelőszalag? ;)

(#4455) Pulsar válasza Aryes (#4454) üzenetére


Pulsar
veterán

Az snassz :DDD
Nincs otthon, de pálkám annál több :D

[ Szerkesztve ]

(#4456) Aryes válasza Pulsar (#4455) üzenetére


Aryes
nagyúr

Pedig tudod, hogy szigetelőszalaggal és WD40-nel a legtöbb műszaki probléma megoldható. :DDD

(#4457) Janos250 válasza JSaN (#4442) üzenetére


Janos250
őstag

Nem tudom, megoldódott-e a probléma. Ha nem:
A szervo motor kipróbálására egy elég brutál (magyarul bunkó), de hatékony módszer:
Ráadod a tápot. A vezérlő madzagot egy (pincurka!) pillanatra hozzáérinted hol az egyik, hol a másik tápvezetékhez. Ha a motor kicsapódik egyik/másik oldalra, akkor jó. Ha nem, akkor vagy rossz a motor, vagy gyenge a táp (feszültség, áramerősség).

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#4458) robohw válasza Pulsar (#4453) üzenetére


robohw
aktív tag

Úgy-úgy!! :)

Egyébként valóban a páka a legcélravezetőbb módszer, már csak azért is, mert ezeken a boardokon előszeretettel alkalmazzák a nagy fényerejű példányokat. Nálam az egyik egy multivitaminos dobozba (pezsgőtablettás csőbe) van behúzva, de még így is eléggé "üt" a fénye. A szobában van, ahol alszunk, de így irányfénynek pont jó, ha megébred a barátnőm, vagy én.

My own programming language: http://www.robomax.online

(#4459) JSaN válasza Aryes (#4446) üzenetére


JSaN
addikt

es Janos250

Nos kiprobaltam mindent, semmi az egvilagon, azota mara stepper motort is beuzemeltem megy faszan meg minden mas is.
Csak ez a szervo motor nem. Szal rossz, mehet a csere. :U

Steam profile: https://steamcommunity.com/id/1106198411061984/

(#4460) tvamos válasza Janos250 (#4457) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ez tuti biztos? RC szervoknal nem mind mozdul meg az ilyesmire.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#4461) Janos250 válasza tvamos (#4460) üzenetére


Janos250
őstag

Nem biztos, nekem eddig bejött, bár nem sokat dolgoztam szervóval.
Amit én mondok elektronikáról, az annyira biztos, mint amit a villamosmérnökök mondanak kémiából :)
Ez csak egy régi tapasztalat volt:
Még Microchip PICes korszakomban nem tudtunk megmozdítani PICcel egy szervót. Na, akkor vegyészként gondoltam, kipróbálom. Mert ugyebár a szervo eredeti működési elve, hogy az egyenáramú motor egyik sarkát egy híd olyan szintre rakja, ami a szervo belső saját jele, a másik sarkát meg egy másik híd olyanra, ami a bejövő jel szintje. Így, ha a két jel időbeli hosszúsága megegyezik, akkor semmi nem történik, ha van időbeli különbség, akkor egy ideig a motor két sarka nem ugyanazon a potenciálon van, tehát elmozdul. Ebből vegyész ésszel :) azt következtettem, hogy a pillanatnyi érintéses módszernek működni kéne. Működött is, így derült ki, hogy a motor jó, csak ez egy olyan elátkozott típus, ami a vezérlő madzagon is nagyobb áramerősséget igényel, mint amit a PIC leadott.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#4462) tvamos válasza Janos250 (#4461) üzenetére


tvamos
nagyúr

Csak azért írtam, mert ennyi teszt után nem biztos, hogy rossz.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#4463) szabieable


szabieable
aktív tag

A PS2 modulként árult joysticknak állítható a mozgása? Mármint én csak le-fel,jobbra-balra irányokat szeretnék szimulálni vele, nincs szükségem a klasszik 360 fokos forgatásra. Banggoodon nem találtam ilyen joyt, a másik csomagot pedig már feladták, abba elfelejtettem beleszuszakolni :(

(#4464) Janos250 válasza tvamos (#4462) üzenetére


Janos250
őstag

Bizony az is meglehet. Pl. nem 5V-os a motor.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#4465) JSaN válasza Janos250 (#4464) üzenetére


JSaN
addikt

Ez lenne az, szal 5voltos, es tenyleg mindnet kiprobaltam. De mindegy ki lesz cserelve.

Steam profile: https://steamcommunity.com/id/1106198411061984/

(#4466) Janos250 válasza JSaN (#4465) üzenetére


Janos250
őstag

Ez tényleg 5V-os, akkor tényleg rossz :(((

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#4467) tvamos válasza JSaN (#4465) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nekem is van ilyen, minden alkalommal, ha ráadom az 5V-ot nyekeg kicsit. (Kimozdul, utána meg vissza.) Ha jól emlékszem.

De hülye vagyok, mert képet is csatoltál már régebben.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#4468) Imy


Imy
veterán

Egg sort hogyan lehet törölni?
Azt tudom, hogy az lcd.clear()-al az egész kijelzőt törlöm.
Egy sorban módosulnak az adatok, és zavaró, ha a visszaszámlálónál ott maradnak az adatok.

(#4469) fpeter84 válasza Imy (#4468) üzenetére


fpeter84
senior tag

Vagy odaraksz a helyére egy háttérszínnel azonos kitöltött téglát, vagy kiiratod az előző szöveget a háttér színével is - az első a gyorsabb metódus valószínűleg...

(#4470) Pulsar válasza Aryes (#4456) üzenetére


Pulsar
veterán

Igen, állan is itthon hegyekbe a javitásra váró dolgok miatta :DDD

robohw igen, észre vettem. Mellette a raspberry ledei szinte nem is látszanak, de ennek olyan fénye van.
Egyébként az dormális dolog hogy kb 1 percenként az arduino ujra indul? Sötétben figyeltem fel a ledek fényének elalvására, aztán megnéztem közelebről is. Világít a piros ugye a power, a zöld 5mp-enként villan egyet ahogy a szenzort olvassa, es kb 1 percenként 1mp-re teljes sötétségbe borul, és folytatja a munkát tovább.

(#4471) Janos250 válasza Pulsar (#4470) üzenetére


Janos250
őstag

Persze, hogy nem normális. Az újraindulás oka nagyon gyakran a WDT. Ha valami várakozás miatt nem éri el elég gyorsan a loop ciklus végét, hogy törölje a WDT-t, akkor resetel.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#4472) tvamos válasza Pulsar (#4470) üzenetére


tvamos
nagyúr

Hogy van megoldva a tapod? Az is okozhat hasonlo jelenseget.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#4473) Pulsar válasza tvamos (#4472) üzenetére


Pulsar
veterán

A raspberry usb-jéről kapja a tápot. Erre én is gondoltam csak a mp pontos ciklikus ujraindulás végett elvetettem a gondolatot :)

Janos250 WDT? Az miaszösz? :)

(#4474) Aryes válasza Pulsar (#4473) üzenetére


Aryes
nagyúr

Watchdog timer. De azt nem a júzernek kell beállítani, mert alapból nem funkcionál?

(#4475) tvamos válasza Pulsar (#4473) üzenetére


tvamos
nagyúr

Oke, de a programod is okozhatja a ciklikussagot a tapfesz megszuneseben.
Nekem Leonardon volt ilyen gondom, mert amikor a program a rakotott osszes LED-et kigyujtotta, (WS2812 LED karika,) bar nem volt tul nagy az aramfelvetel az USB-nek, megis kikapcsolt a panelen a polyfuse, vagy mi. De ez csak egy pelda.
Siman lehet az ora kutya is, csak nekem meg sosem volt ilyen gondom...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#4476) Janos250 válasza Aryes (#4474) üzenetére


Janos250
őstag

Na, elbizonytalanodtam . Én úgy emlékeztem, hogy alapból be van kapcsolva és nagyjából 1 mp-ként ha nem ér a loop végére, akkor resetel. Viszont tényleg több helyen azt írják, hogy nincs bekapcsolva. Viszont úgy emlékszem, hogy régebben mintha nekem is lett volna ilyen gondom, és átszervezéssel megoldódott. Akkor én ezt a WDT rovására írtam, de lehet, hogy teljesen vétlen volt az ügyben. :)

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#4477) tvamos válasza Janos250 (#4476) üzenetére


tvamos
nagyúr

En nem tapasztaltam ilyesmit. (Marmint, hog ybe lenne alapbol kapcsolva a WDT.) Mondjuk nem is figyeltem eddig... :N
Szerintem, csak annak kell WDT, aki nem biztos a dolgaban. Aki jo kodot ir, annak nem kell! :P ;] :DDD

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#4478) Pulsar válasza Aryes (#4474) üzenetére


Pulsar
veterán

ja, így már hallottam róla, de csak ennyi az össz ismeretem róla :D

tvamos: Egy darab analóg szenzor lóg rajta, amit egy elég egyszerű kód olvas ki:

const int AOUTpin=0;

int value;

void setup() {
Serial.begin(9600);
}

void loop()
{
value= analogRead(AOUTpin);
Serial.print("CO value: ");
Serial.println(value);
delay(5000);
}

Janos250: hát 1mp alatt nálam tuti nem ér a loop végére, mert van benne egy 5mp-es delay :)

(#4479) Aryes válasza Pulsar (#4478) üzenetére


Aryes
nagyúr

Felezd meg a késleltetést és rögtön kiderül. :) Az érzékelő
nem okozhat valamivel brownout-ot?

(#4480) tvamos válasza Pulsar (#4478) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem tudod egy masik Arduinoval kiprobalni?

Ja, ahogy aryes irja, dobd ki a delay-t a francba. Akkor mit csinál?

Ez pontosan milyen szenzor is?

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#4481) Aryes válasza tvamos (#4480) üzenetére


Aryes
nagyúr

"Serial.print("CO value: ");"

Tippelj :DDD

(#4482) tvamos válasza Aryes (#4481) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem tippelek. Van pár féle co szenzor, gondolom valamelyik.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#4483) Aryes válasza tvamos (#4482) üzenetére


Aryes
nagyúr

... hagyjuk, inkább megyek aludni. :)

(#4484) Pulsar válasza tvamos (#4480) üzenetére


Pulsar
veterán

De, peresze, ez jó ötlet :K

MQ-7 CO szenzor.

(#4485) tvamos válasza Pulsar (#4484) üzenetére


tvamos
nagyúr

A fűtés 5V 150mA?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#4486) ath


ath
senior tag

sziasztok

elvi segítséget szeretnék kérni :) van egy nano-m, amire szeretnék rákötni két 4 számjegyes, 7 szegmenses, common cathode led kijelzőket [link]
i2c-vel kevesebb lábat kéne használni, ami jól jönne, de nem tudom hogy milyen multiplexert keressek :) valami ilyesmiről lenne szó.
milyen irányba induljak?

köszi!

(#4487) fpeter84 válasza ath (#4486) üzenetére


fpeter84
senior tag

- ebayen találtam készen ilyen modult, bár relatív borsos áron [link]
- 7 szegmens (ponttal 8), 8 karakter az ~15-16 láb, vagyis 2 ilyen I2C GPIO expander: PCA8574
- PCA9685 PWM GPIO expander, 16 bites, ebből elég 1 is és akár fényerőszabályozhatsz is vele

(#4488) tvamos válasza fpeter84 (#4487) üzenetére


tvamos
nagyúr

En ezt a MAX7219-et szeretem. [link] [link]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#4489) fpeter84 válasza tvamos (#4488) üzenetére


fpeter84
senior tag

És tényleg, ez a legegyszerűbb megoldás, kész modulként is kapható akár kijelzővel együtt... :R Valamiért nem találtam rá pár gyors kereséssel, ezért írtam a másik alternatívákat... Csak ahogy nézem elég átabotán forrasztják rá a kijelzőket, azzal lehet lesz még egy kis utómunka, dehát ezért óccó, nem dlága :C

[ Szerkesztve ]

(#4490) Pulsar válasza tvamos (#4485) üzenetére


Pulsar
veterán

Igen, elvileg. De lehet hagyom ezt a projectet, mert fogalmam sincs hogy konvertaljam át a mért feszültséget ppm-re :)

(#4491) ath válasza tvamos (#4488) üzenetére


ath
senior tag

ez a max7219 jónak tűnik, köszönöm. a következő kerülne megépítésre:
van 2 db mlx90614 IR szenzor, ehhez megjelenítőnek a már említett 2 db 4 számjegy (+ 4 decimális pont), 7 szegmenses kijelző, amit egy arduino nano vezérelne. minden polcon van már, csak amikor elkezdtem utánaszámolni a lábaknak jöttem rá, hogy ez így nem a legjobb. az érzékelők bekötéséről nagyon jó leírások vannak, annak az értelmezése nem is okoz gondot, viszont ha ezt a 4 eszközt kellene egybekötni smbus-on.. az már kicsit izgalmasabb :) egyelőre nem látom át hány ilyen chip kéne, de első átgondolásra 2 tuti. jól gondolom?

(#4492) fpeter84 válasza ath (#4491) üzenetére


fpeter84
senior tag

Egy MAX7219 összesen 8 szegmenst (7+1 pont) és 8 karaktert képes megvezérelni, tehát 1 IC elég lenne a céljaidnak... A DIG 0..7 lábak mennek a kijelző karakterek common-cathode lábaira, a SEG 0..7 pedig a szegmenseket hajtja párhuzamosan kötve...

Viszont ennyit vezetékezni nettó önszivatás, ha alig tobb mint 1$-ért megkapod készen is amit már csak be kell kötni és programozni... [link]

(#4493) tvamos válasza ath (#4491) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ott a második linkeken kész kijelző van, pont 8 digit, 7 szegmens + a pont.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#4494) ath


ath
senior tag

köszönöm szépen mindkettőtöknek a segítséget!

(#4495) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Sziasztok.
Kameramozgató eszköz vezérlésébe ki milyen joystickot tenne?
A sima analóg jeleket leadó nem jó megoldás.

(#4496) JóGéza válasza DrojDtroll (#4495) üzenetére


JóGéza
aktív tag

Szia!
Wii Nunchuck-ot.

(#4497) DrojDtroll válasza JóGéza (#4496) üzenetére


DrojDtroll
addikt

komolytalan válaszok nem érdekelnek

(#4498) JóGéza válasza DrojDtroll (#4497) üzenetére


JóGéza
aktív tag

Nézz utána.

(#4499) DrojDtroll válasza JóGéza (#4498) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Nekem egy olyan megoldás kell amit be is lehet építeni egy dobozba

(#4500) JóGéza válasza DrojDtroll (#4499) üzenetére


JóGéza
aktív tag

Ezt nem említetted...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.