Hirdetés

2024. június 7., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-06-03 14:30:34

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#11601) Cifu válasza GoodSpeed (#11600) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Amiről írsz, az a "régi" korszak, amikor elég nagy ráhagyással dolgoztak a procigyártásnál.

Fast forward, a gyártók egyre jobban kifacsarják a CPU-kat, egyre inkább beépítik gyárilag a tuningot, köszönhetően a kismillió különféle szenzornak, amellyel sokkal átfogóbb képet lehet kapni melyik mag milyen feszültségen milyen frekvencián stabil. A vásárlóknak pedig valójában egyszerűbb élete van, hiszen ma már jellemzően nem marad +20-30-40% tartalék a CPU-ban a gyári értékhez képest, csak mondjuk +3-5%.

Ezzel együtt azért hogy a Ryzennél a PBO CO megéri-e, az viszonyítási alap kérdése.
Mintapélda amit a 7800X3D procival a kollégák tapasztalnak -30 CO esetén, egy kiragadott példa CB23 esetén pl. ~17500 vs. ~18100 pont, miközben alacsonyabb a mért hőmérséklet. Persze ehhez -30 CO stabil értéket el kell érni.

Igen, ez csak ~3%-os teljesítmény növekedés, tehát ha innen közelítjük meg, nem, nem éri meg vele foglalkozni. De mint minden tuning, ez "ingyen" van, csak időt kell fordítani a beállításához és a kiteszteléséhez. Azt már a felhasználónak kell eldöntenie, hogy vesződik-e vele, vagy sem (az esetek nagy részében igazad van, és nem éri meg...).

A régi korszak már szerintem nem fog úgy visszajönni, ahogy 10-20 évvel korábban tapasztaltuk... Ezt hívjuk fejlődésnek. ;)

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#11602) GoodSpeed válasza Cifu (#11601) üzenetére


GoodSpeed
addikt
LOGOUT blog

Igen, az intelnél nekem megérte, azért az 131%-os teljesítmény volt.
De ezek szerint már Intelnél is megszűnt ez.
Viszont én helyes útnak tartom, hogy maguk a CPU gyártók kimaxolás közeli szinten adják ki, mert 95-97%-ra van a 100%-tól az lényegében ez.

Alapvetően ilyen tuningra ha hajlandó lennék akkor vagy a CPU gyártójának a szoftvere vagy az alaplap gyártójáé jönne szóba, esetleg ha összedolgoznak és van közös fejlesztésük. Sőt ez lenne a legjobb. Na most az AMD-nek van ilyen, de finoman szólva sem garantálja, hogy a Ryzen Master nem okoz gondokat, az ASUS-nak meg nem tudok róla, hogy lenne ilyesmije én még nem láttam a topicban.

Meg nekem a nyugalom megéri ezt a minimális 3-5%-ot, hogy nem hajtom ki.

be quiet! Pure Base 500DX || be quiet! Pure Power 12 M 750W 80+ Gold || BQ! DARK ROCK PRO 5 || ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI || AMD AM5 Ryzen 7 7700X, Corsair 32GB KIT DDR5 6000MHz Vengeance || XFX Speedster SWFT 319 RX 6800 CORE || SAMSUNG 980 PRO 1 TB || ASUS Xonar U5 ||Windows 11 Pro FPP

(#11603) Hanok válasza Cifu (#11599) üzenetére


Hanok
senior tag

Ezt az értéket valami ismertebb programból is kilehet nyerni? Kíváncsi lennék nekem a sima 7600 január óta -40 CO-val megy hiba nélkül, de lentebb már nem néztem mert ennek is örültem.

(#11604) Bib válasza Hanok (#11603) üzenetére


Bib
őstag

küldjél rá egy Occt-t lehet nem fog hiba nélkül lefutni.

(#11605) joysefke válasza Cifu (#11601) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Manapság verseny van, nem fér bele, hogy 20-30% teljesítmény bent maradjon a prociban. A 2600K-7700K korszakban nem volt verseny, ezért ez egyrészt belefért, másrészt meg jól is jött az órajeltartalék, mert így a következő Intel generáció jobban mutatott amikor az nem csak az ipc növekményre, de a fokozatosan felélt órajel tartalékra is számíthatott.

(#11606) omfgk válasza Cifu (#11601) üzenetére


omfgk
addikt

Azt javasolnám mindenkinek, hogy először a videokártyával kezdje a finomhangolást.
Ott többet lehet nyerni, kisebb fogyasztás mellett gyári teljesítmény, vagy gyári fogyasztás mellett kis OC és baromi könnyű kitesztelni.

MSI AB, UV görbe, egy 3DMark, ahol lefut, ott emelni három lépcsőt a fesz-en (0,968V crashel, 0,975V végigmegy akkor mondjuk 0,990V) és azt kitesztelni játékban.

Többet hoz mint a proci nyektetése és fun-fun-fun.
Nem kell a CoreCycler-t bambulni.

Mivel az embernek véges az ideje, így a legkisebb erőbefektetés, legnagyobb elért eredmény felé kell igyekezni PC ügyileg.

Procinál is mondjuk egy -20-as CO-t még talán kitesztelek, az meg ,hogy a vége -25 vagy -35... ott rohadjon meg az egész.

[ Szerkesztve ]

(#11607) Hanok válasza Bib (#11604) üzenetére


Hanok
senior tag

Egy 100-120 óra Baldur's Gate 3, egy Alan Wake 2 végigjátszást És egy 50-60 óra Cyberpunk nekem bőven elég hogy ott stabilan megy. :K

(#11608) GoodSpeed válasza joysefke (#11605) üzenetére


GoodSpeed
addikt
LOGOUT blog

Ez a nem volt verseny azért érdekes dolog, mert az AMD tényleg gyengélkedett az első Ryzenekig, de az Intel 2018-ban pont abba bukott egy méreteset, hogy a sebesség oltárán feláldozták a biztonságot részben. Aztán kiderült, hogy évekkel korábban tudtak a sebezhetőségekről, de nem javították, mert drámai teljesítményromláshoz vezetett volna. Még most sincs minden teljesen kigyomlálva, és a HT fokozatos kivezetése is arra mutathat, hogy nincs más ötletük, mint tövestől kitépni a gazt, csak azt kommunikálják, hogy ja, a HT már nem kell, mert annyi CPU mag van.

AMD-nél az SMT-vel nincsenek ilyen súlyos gondok, ha vannak egyáltalán, és remélhetőleg az SMT-t nem fogja kivezetni az AMD.

[ Szerkesztve ]

be quiet! Pure Base 500DX || be quiet! Pure Power 12 M 750W 80+ Gold || BQ! DARK ROCK PRO 5 || ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI || AMD AM5 Ryzen 7 7700X, Corsair 32GB KIT DDR5 6000MHz Vengeance || XFX Speedster SWFT 319 RX 6800 CORE || SAMSUNG 980 PRO 1 TB || ASUS Xonar U5 ||Windows 11 Pro FPP

(#11609) Skynet258 válasza GoodSpeed (#11600) üzenetére


Skynet258
veterán

Én mondjuk nem gyorsulni akarok CPU szinten, nálam az a proci cserét jelenti... Szimplán érdekel a dolog, hogy működik, illetve leginkább az UV vezérel, mert manapság kb minden túl sok feszt kap (CPU/GPU szinten), tök feleslegesen melegszik, pörgeti a hűtőt. Én meg a csendet szeretem. :D Plusz a Ryzennél ugye bejön a képbe az is, hogy UV-t csinálsz ugyan, de az valójában OC lesz, mert az alacsonyabb hőmérséklet miatt magasabbra boost-ol és tovább is tartja a magasabb Mhz-et.
Plusz ha a laikus nem próbálgatja a dolgokat, hogyan váljon "nem laikussá"? Te is tesztelsz meg nézegetsz egy csomó mindent, mert érdekel. Ha nem tettél volna így a múltban, akkor most honnan lenne a meglévő tudásod?
Szerintem nincs azzal semmi baj, ha valaki körültekintően próbálgatja a dolgokat. Régen ez necces volt mert simán le tudtál égetni alaplapot, CPU-t... manapság már azért előbb lekapcsol a védelem, minthogy ez megtörténjen. Így meg mi a kockázat? Egy UEFI reset? Nagy kaland... ;)

[ Szerkesztve ]

https://geekpulse.hu

(#11610) abridabri válasza Cifu (#11601) üzenetére


abridabri
veterán

Egyetértek !
Annyival kiegészítve,hogy a régi korszak/ funolás még tartja magát VGA fronton, ott simán lehet húzni több 100mhzet és 1000+mhzeket a VRAM on. (NV oldalon , Radeonra nem igaz már ,ott eléggé kifacsarva jön gyárilag)

(#11611) Bib válasza Hanok (#11607) üzenetére


Bib
őstag

Én is így voltam -40 -en gémek alatt nem volt baj, attól még nem biztos hogy stabil :)

(#11612) Zsohi válasza Skynet258 (#11596) üzenetére


Zsohi
őstag

Alaponjaraton ezek a processzorok brutalisan magas feszultsegen jarnak, szinten nagyon extrem load line calibration mellett. Azonban az a -50 igy is szurealisnak tunik es ha esetleg talan meg is stabil lenne terheles mellett, uresben elkepzelhetetlennek tartom, hogy stabil legyen.

https://ca.pcpartpicker.com/user/Zsohi/builds/

(#11613) ffodi válasza Cifu (#11601) üzenetére


ffodi
veterán

A PBO CO szerintem sokszor inkább amiatt érheti meg, mert az 1-2 szálas teljesítményt dobja meg jobban, all core nem olyan látványos a különbség a legtöbb esetben....valamint, a hőmérsékleteken tudsz még optimalizálni, ha határon vagy a hűtéssel, ahogy te is írod.

Abban egyetértünk, hogy manapság sokkal jobban csúcsra vannak járatva gyárilag a rendszerek, de vannak még esetek, amikor jelentősebb különbséget is el lehet érni kézi finomhangolással.
Fel tudnám hozni példának a 7960X-emet. Jóllehet, ez nem az átlag mainstream cucc, viszont itt még javarészt él a régről ismert OC (kombinálva az új vonallal :D) .

Példa:
1. Alapon, léghűtéssel
Gyári adatlap szerint base clock 4,2 GHz, max. boost 1 mag esetén 5,3 GHz.
All core a valóságban 4,6-4,7 GHz körül mozog, 1 core max pedig 5,3 GHz.
> CB R23 kb. 51000 pont, superpi 1M valahol 7,5s körül volt ha jól emlékszem

2. PBO (amit megy), léghűtéssel
All core 4,9 GHz környékén, 1 mag max. boost 5,6-5,7 GHz körül.
> CB R23 kb. 52000 pont, superpi 1M 6,7-7,0s körül

3. PBO (amit megy) + CO-25 (all core), léghűtéssel
All core 4,9-5.0 GHz környékén, 1 mag max. boost 5,75-5,85 GHz.
> CB R23 kb. 52500 pont, superpi 1M 6,3-6,5s körül

4. PBO (amit megy) + CO-25 (all core) + eCLK 105 MHz, léghűtéssel
All core 4,9-5.0 GHz környékén, 1 mag max. boost 6,0-6,1 GHz.
Itt megjegyzendő, hogy all core nem boostolt feljebb mint eCLK 100 MHz esetén.
> CB R23 kb. 52500 pont, superpi 1M 5,9-6s

5. PBO (amit megy) + CO-25 (all core) + eCLK 105 MHz + kézi CCD OC (Dynamic OC switcherrel), léghűtéssel
All core (átlag) ~5200-5250 MHz (@1,25 V), 1 mag max. boost 6,0-6,1 GHz.
Itt azért ment jobban all core, mert a max. órajelet és a hozzátartozó max. feszültségértéket (per rail, és per CCD) kézzel adtam meg. A PBO esetén adott feszültségértékkel (1,26-1,30 V!) a valóságban megy még átlagosan +200-300 MHz-et mindegyik mag.
> CB R23 kb. 55500-56000 pont, superpi 1M 5,9-6s

6. PBO (amit megy) + CO-25 (all core, legjobb magok esetén -35) + eCLK 105 MHz + kézi CCD OC (Dynamic OC switcherrel), épített folyadékhűtéssel
All core (átlag) ~5350 MHz (@1,30 V), 1 mag max. boost 6,1-6,2 GHz.
> CB R23 kb. 57500-58000 pont, superpi 1M 5,7-5,8s

Ez utóbbi a 24/7 beállítás. 1,35-1,4 V körül elérhető a 60000 pont feletti CB R23 eredmény is.

Ez az adott tesztek esetén kerekítve:
- All core teljesítmény +13% (kimaxolva +17%)
- Single core teljesítmény +30%
- Fogyasztásban gyári TDP +80-100W ;]
- Hőmérsékleteket tekintve nem tudok teljesen pontos adatot mondani. Léggel alapon 80-85 °C volt, ha minden magot terheltem, a 3. pont esetén 90°C körül, az 5. pont esetén 90-95 °C (thermal limit). A 6. pont esetén pedig 65-70 °C.

"A minőséget régen gyártották, ma már csak biztosítják." Magassy I. axiómája

(#11614) Albus_D válasza Cifu (#11601) üzenetére


Albus_D
aktív tag


Allcore 5350Mhz, Auto dynamic OC Switcher, 1,3V, PBO, nincs CO, eclk 100Mhz

(#11615) ffodi válasza Albus_D (#11614) üzenetére


ffodi
veterán

Itt egy random teszt az említett 6. beállítással.

"A minőséget régen gyártották, ma már csak biztosítják." Magassy I. axiómája

(#11616) Albus_D válasza ffodi (#11615) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Nagyon szép eredmény, durván 800 pont pluszban. Na majd egyszer én is kitesztelem, egyelőre nincs motivációm hozzá.:B

szerk már csak 600 pont. :D Nem állítottam semmit, ekkorát szór.

Viszont nálam aktív a memóriaintegritás, veremvédelem és barátai.

[ Szerkesztve ]

(#11617) ffodi válasza Albus_D (#11616) üzenetére


ffodi
veterán

Memória órajel/időzítésben, esetleg FCLK-ban lehet még különbség. Nálam 6000 MHz CL28, FCLK 2166 MHz.

Ez a hozzátartozó (ugyancsak random) AIDA64 cache&memory eredmény:

MCR és PDN be van kapcsolva, illetve az általad említett dolgok is.

Egyébként pár száz pontot simán szór a Cinebench. :D

[ Szerkesztve ]

"A minőséget régen gyártották, ma már csak biztosítják." Magassy I. axiómája

(#11618) Albus_D válasza ffodi (#11617) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Ram 6000Mhz, fclk 2133 Mhz, CL30.

Tesztelni kellene az fclk 2166 és cl28-at is, de inkább játszom ha nem dolgozom. A mostani betonstabil. :B

A write érték betyár a Tiedhez képest.

L2 cache latency-ben viszont nyertem. :D

[ Szerkesztve ]

(#11619) ffodi válasza Albus_D (#11618) üzenetére


ffodi
veterán

Nem látom hol nyertél, vagy arra a 0,1 ns difire gondolsz, ami technikailag mérési hibahatáron belül van? ;]

Szerk.: Most látom csak, nálad szerintem a Hypervisor miatt ennyivel gyengébb az írás és a másolás. A valódi különbség annyi lehet, mint ami az olvasásnál látszik.

[ Szerkesztve ]

"A minőséget régen gyártották, ma már csak biztosítják." Magassy I. axiómája

(#11620) Albus_D válasza ffodi (#11619) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Vicc volt.

nem a hypervisor miatt, ezért sem kapcsolom ki

(#11621) ffodi válasza Albus_D (#11620) üzenetére


ffodi
veterán

Nyilván, én is viccnek vettem/szántam. ;)

Akkor valami mas beállítás lesz, azt bizony ki kell tesztelni. :D

"A minőséget régen gyártották, ma már csak biztosítják." Magassy I. axiómája

(#11622) Albus_D válasza ffodi (#11621) üzenetére


Albus_D
aktív tag

köszi, egyszer majd rászánom magam

de elég közel a zen5 és a core ultra 200, és nekem viszketni fog... :K

(#11623) Cifu válasza ffodi (#11613) üzenetére


Cifu
Topikgazda

A felhozott példáddal annyi a probléma, hogy a több mag miatt látványos az eredmény, mert a 4 CCD miatt (nyilván erősen zanzásítva) összeadódik a 3%, és ehhez még hozzá jön az eCLK tuning is.

Valljuk be, elég extrém példa.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#11624) ffodi válasza Cifu (#11623) üzenetére


ffodi
veterán

Ezzel nem teljesen érték egyet.
Az egyik kiemelendő pont, hogy 1 mag esetén mit lehet elérni, ezt más CPU is tudhatja.
A másik dolog, hogy PBO-hoz hasonlítva mennyi tartalék volt benne manual OC mellett. Ez szintén igaz lehet más CPU-ra.

Az eredeti téma esetén, vagyis csak PBO+CO melett nincs új a nap alatt. :)

[ Szerkesztve ]

"A minőséget régen gyártották, ma már csak biztosítják." Magassy I. axiómája

(#11625) olle


olle
senior tag

Üdv. Adott egy R9 7900X. Elkezdtem a REDM-el (Red dead online) játszani néha újraindul a gép. Eddig egyetlen másik játéknál sem csinálta (Dota2, Tarkov, GTA5 Fivem, Starfield, Fallout 76, POE.) Hallottam vagyis olvastam itt hogy lehet a thermal limiten módosítani. De ennek a deszkának számomra olyan kusza a biosa...

Gondolom túl melegszik a proci. Most az asztalon ilyen számokat produkál:


Valami megoldás? Vagy valami szaki aki el kalauzol ebben a rengetegben. :) :R

ASUS ROG Strix B650E-F Gaming. AMD Ryzen 9 7900X (OC) 5.5 Ghz. AMD Radeon™ RX 6950 XT Phantom Gaming 16GB OC

(#11626) PuMbA válasza olle (#11625) üzenetére


PuMbA
titán

Meg kéne nézned az Eseménynaplót, hogy miért indult újra a géped. Az első lapon már az összegzésben láthatod a kritikus hibákat az utolsó 7 napra és oda kattintva meglátod az okot. A melegedéstől nem fagyhat egy játék se, hiszen a processzor magának azt kezeli azzal, hogy az órajelet lejjebb veszi ilyenkor, hogy visszahüljön.

Az egyik dolog, amit látok, hogy probléma lehet például az RX6950XT, ami fogyasztásilag egy nagyon rosszul sikerült, azaz tüskéző kártya, mert pillanatokra 650W-ot is behúzhat. Milyen tápod van? Ehhez a konfighoz 1000W a minimum. A másik valószínű dolog, hogy a CPU OC miatt hal meg. Az, hogy megy 5 játék semmit nem jelent, mert a 6-nak már nem tetszhet az OC.

[ Szerkesztve ]

(#11627) Hanok válasza Bib (#11611) üzenetére


Hanok
senior tag

Mennyi idő számít már stabilnak? 1 órás OCCT hiba nélkül lement. ;)

(#11628) olle válasza PuMbA (#11626) üzenetére


olle
senior tag

"Meg kéne nézned az Eseménynaplót, hogy miért indult újra a géped."

131 az azonosító de ha megint megtörténik instant megyek oda és másolok mindent amit ír.

A táp egy Corsair RM1000x olyan 660W korul fogyaszt a gép konnektorból merve. Most pl 5.3 ghz-re boostol. Igazából nem nyúltam hozzá.

ASUS ROG Strix B650E-F Gaming. AMD Ryzen 9 7900X (OC) 5.5 Ghz. AMD Radeon™ RX 6950 XT Phantom Gaming 16GB OC

(#11629) PuMbA válasza olle (#11628) üzenetére


PuMbA
titán

131 oké, de részletesebben? :) Valami kis szöveg azért ezen kívül is oda van írva. Egyébként ez csak sima hiba ahogy látom és nem kritikus, szóval valószínűleg nem ez lesz, amit keresünk. Kritikus besorolásút kell keresned. Újrainduláskor majdnem mindig szokott lenni például egy Kernel Power-es kritikus bejegyzés.

[ Szerkesztve ]

(#11630) olle válasza PuMbA (#11629) üzenetére


olle
senior tag

Ilyesmik vannak a mai napra:

ASUS ROG Strix B650E-F Gaming. AMD Ryzen 9 7900X (OC) 5.5 Ghz. AMD Radeon™ RX 6950 XT Phantom Gaming 16GB OC

(#11631) PuMbA válasza olle (#11630) üzenetére


PuMbA
titán

Neked azt az időpontot kell megkeresned, amikor újraindult a géped. Hány óra hány perc körül történt? A Rendszer nevű naplót nézd.

[ Szerkesztve ]

(#11632) olle válasza PuMbA (#11631) üzenetére


olle
senior tag

Egy ilyen van tegnaprol:
Leírás:
A rendszer úgy indult újra, hogy előtte nem állt le megfelelően. Ez a hiba azért fordulhatott elő, mert a rendszer nem válaszolt, összeomlott vagy váratlanul megszűnt az energiaellátása.

ASUS ROG Strix B650E-F Gaming. AMD Ryzen 9 7900X (OC) 5.5 Ghz. AMD Radeon™ RX 6950 XT Phantom Gaming 16GB OC

(#11633) Albus_D válasza olle (#11632) üzenetére


Albus_D
aktív tag

A 41-es kernelesemény csak azt jelenti, hogy a számítógép nem állt le megfelelően. Lényegében semmit sem mond el a miértekről.
Érdemes egy pillantást vetni a naplókra az esemény előtt, és megkeresni az előtte következetesen előforduló hibákat és figyelmeztetéseket. Az is előfordulhat, hogy az eseménynézőben nincs semmi, ami képet adna a történtekről.

Legegyszerűbb és leggyorsabb módja ha visszarakod alapra a procit és vga-t, és játszol. Ha jó, akkor az OC a baj.

[ Szerkesztve ]

(#11634) Bib válasza Hanok (#11627) üzenetére


Bib
őstag

Szerintem 1 óra Large, Mixed, Extreme, AVX2 OCCT teszt elég :K

(#11635) Dragon3000 válasza olle (#11632) üzenetére


Dragon3000
veterán

Azt is érdemes megnézni, hogy minden megfelelően érintkezik e. Nálam pár hete az apex legend esetében volt kékhalálom pár percenként, közben menteni sem tudta az eseménynaplóba, hogy mi történt, bios reset és frissítéstől kezdve rendszer tiszta telepítésig mindent próbáltam és ugyanazt csinálta, de csak ennél az egy játéknál, alan wake 2, warzone..... minden hiba nélkül ment. Kiszedtem a ramokat megpucoltam az érintkezőket vissza kerültek és a hiba meg is szűnt.

(#11636) olle válasza Dragon3000 (#11635) üzenetére


olle
senior tag

Most lassan 2 órája semmilyen hibajelenség.
Ilyenek a számok.

ASUS ROG Strix B650E-F Gaming. AMD Ryzen 9 7900X (OC) 5.5 Ghz. AMD Radeon™ RX 6950 XT Phantom Gaming 16GB OC

(#11637) nexwo


nexwo
őstag

Jelenleg egy MSI b650 toma-ban egy F5-6000J3038F16GX2-TZ5N ram van (2x16 GB 6000MHz CL30-van) R9 7950x-el
Megéri még egy ilyen kittet vennem vagy adjam el és vegyek 2x32GB-ot? (használtan kevesebbet kapok érte és a nagyobb ram 2x szorzó)
(Adobe After Effect kifut a ramból)

Cuccok: https://hu.pcpartpicker.com/list/8Pb6z6

(#11638) Zsohi válasza nexwo (#11637) üzenetére


Zsohi
őstag

Eppen a napokban vettem a 2x16GB melle megegyszer ugyan ennyit. A korabbi evekben ezt mar tobbszor is eljatszottam es a DDR3-as es DDR4-es rendszerekkel ezt egy kisse kellemetlen volt behangolni, azonban az az ūber szopas ami a DDR5-tel megy, arra szavakat nehez talalni. A DDR5 eseteben a bank csoportok szama megduplazodott, szinte mint egy dual rank DDR4-es modul es ez melle legjobb tudomasom szerint minden AM5-os alaplap daisy chain bekotest hasznal, szoval eleg gaz. Nalam egy B650 Creator alaplapban a 4x16GB 5400-at tud, Hynix A-die chipekkel... :W A proci egy 7800X3D. Ha 2x32GB-ot valasztasz akkor 6000 folotti ne legyen, vagy inkabb 2x48GB, arrol azt tartjak konnyebb a memoria vezerlonek.

Legvegul nem is ertem ilyen korulmenyek kozott miert is leteznek 4 dimm-es alaplapok mikor ennyire keptelen a dolog, legfokeppen itt az AMD oldalon. :U

https://ca.pcpartpicker.com/user/Zsohi/builds/

(#11639) Cifu válasza olle (#11625) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Szia!

Egy kicsit több információ nem ártana.
1.: Bármiféle finomhangolásra sor került? PBO, CO, DRAM beállításokhoz hozzá nyúltál? ASUS AI tuning be van kapcsolva? stb.
2.: Felteszed a kérdést, hogy hol lehet a Thermal Limiten módosítani, miközben pont az ASUS esetén erről még képernyőmentés is van az összefoglalóban, szóval a jelek szerint nem vetted a fáradtságot, hogy elolvasd. :U
3.: Játékfüggő is lehet a dolog, nekem per core PBO CO és a 2200Mhz-es FCLK beállításom hónapokig stabil volt, CP2077, Atomic Heart, és különféle szintetikus tesztprogramok alatt. Erre a Warhammer 40k: Rogue Trader játéknál változatos problémákkal szembesültem, szóval 2167Mhz-es FCLK és all core -10 CO-ra kellett visszavennem. Így most ennél a játéknál sincs probléma. Szóval ezért is érdekes kérdés, hogy mindent alapra rakva is csinálja-e a játék.
4.: A hőfokokkal semmi probléma, 90°C-ot sem éred el, tehát nem a Thermal Limit fogja meg a gépedet.
5.: Minél több információt osztasz meg, annál átfogóbb képet kaphatunk a géped beállításairól, és jobban tudunk segíteni, az, hogy hőfokokat kivágod a HWinfo64-ből, pont, hogy ezen információkat tartod vissza.

Mindig teljes képernyős mentést csinálj légy szíves, a lenti példa már túlzás, itt a lényeg a HWinfo64 és a Zentimings:

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#11640) Cifu válasza nexwo (#11637) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Ha biztosra szeretnél menni, akkor inkább 2x32GB, én pont ezért vettem anno 64GB RAM-ot így, mert nem szerettem volna belefutni a négy kites témába.

Ettől függetlenül vannak, akiknek 4 kittel sincs problémájuk, de tény, hogy többeknek igen - tehát lutri a dolog, akár hogy is nézzük.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#11641) Cifu válasza Zsohi (#11638) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Azért akadnak bőven olyanok, akiknek nincs problémája a 4 kittel sem, de igaz, hogy náluk jellemzően egyben vették azt, tehát tényleg teljesen azonosak a modulok.

Azt nem teljesen értem, hogy miért javaslod, hogy ne vegyen DDR5-6000 feletti sebességű kitet. :F
Tény, hogy ha csak berakni szeretné és használni, akkor a bolondbiztos megoldás az, hogy ha ilyet vesz, de én azért annyival árnyalnám a képet, hogy ha anyagilag belefér és nem fél a kolléga az UEFI menüben való DRAM finomhangolástól, akkor még bátran lehet DDR5-6200 vagy -6400 kitet is, kisebb az esély arra, hogy nem Hynix chipest fog ki.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#11642) olle válasza Cifu (#11639) üzenetére


olle
senior tag

1: Nem nyúltam hozza. Out of the box a cucc augusztus óta. Nem volt rá indokom.
2: Nem olvastam. Gondoltam annyira specifikus és új a hiba nekem hogy nem lesz ilyen könnyű a megoldás.
3: Megcsinálom ami az összefoglalóban van vagyis igyekszem. Nem nagyon értek hozzá. Örültem hogy tudja mindazt amit tud.
4: Voltak kimagasló hőmérsékletek. HWinfo szerint 109 fok. Sajnos nem mentettem.
5: Csinálok ma egy tesztet. Cinebench és az általad említett 2 program.

Tudtam/tudom hogy forrófejű az AM5.

Ryzen master ér valamit?

ASUS ROG Strix B650E-F Gaming. AMD Ryzen 9 7900X (OC) 5.5 Ghz. AMD Radeon™ RX 6950 XT Phantom Gaming 16GB OC

(#11643) Cifu válasza olle (#11642) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Biztos, hogy a CPU miatt fagy le a játék egyébként? Ha alaphelyzetben lefagy csak és kizárólag egy játék, akkor ott azért valami nem kerek és én nem a CPU-ra gyanakodnék elsősorban. A hőfokok terén tényleg nincs semmi rendkívüli.

Driver frissítés és ilyesmik voltak?

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#11644) Exodion válasza Cifu (#11641) üzenetére


Exodion
aktív tag

Akadnak igen, de azert az eleg szenvedos. JEDEC-en igen nagy esellyel menne ez tiszta. Viszont mar 6000-hez is boven lehet hogy el kell merulni a kezi varazslasban. 4 modulnal konkretan nem lehet meguszni az impedanciakkal valo zsonglorkodest (legalabbis ezt latom azoknal akik kiszenvedtek :DDD ).

Viszont olyat eddig meg nem lattam/hallottam, hogy berakta a 4db modult, bekapcsolta az XMP/EXPO-t es az csak ugy ment. 99.9%-ban POST sem volt, behalt memory trainingen, a maradek windows betoltes es bsod.

A 6000 feletti sebessegu kittel teljesen veled vagyok. Ez ilyen bevett dolog embereknel. Ryzen==6000 folotte ne. Ugyanez megvolt az X3D-re is ha visszaemlekszel de ezt most ne hanytorgassuk fel, mert mar akkor belefaradtam :D .

[ Szerkesztve ]

(#11645) olle válasza Cifu (#11643) üzenetére


olle
senior tag

Nem lefagy hanem újraindul a gép. 28 óra játékidő alatt 3x csinálta eddig. Utolsó újraindulás óta 8 óra legalább belement a játékba. Fan controllal szabályozva a ventik 75%-on mennek most játék alatt. Igaz hangosabb de nem indul újra. +levettem a ház előlapját. Lian li Air mini. Ha így stabil és nem indul újra akkor túlmelegszik.

Ami hirtelen még feltűnt: 15 GB videomemória használat. Mindezt FullHD-n.

VGA driver utolsó előtti.
Chipset 2023/08/16.
LAN/AUDIO ilyesmi mind régebbi.

Frissitem a drivereket. Bios-t.

Lehet hogy a REDM annyira sz@r nálam hogy maxon pörgetve ezt produkálja. Lehet hogy szerver oldalon van valami ami megöli a gépet.

Egy játék nem mérvadó tudom.
Mindent frissítek amit lehet és meglátom hogy mi lesz a vége.

[ Szerkesztve ]

ASUS ROG Strix B650E-F Gaming. AMD Ryzen 9 7900X (OC) 5.5 Ghz. AMD Radeon™ RX 6950 XT Phantom Gaming 16GB OC

(#11646) KAMELOT válasza olle (#11625) üzenetére


KAMELOT
titán

Egy opció: Próbáld ki esetleg másik táppal. Lehet védelem dobja le a gépet vagy hibás a táp.
Amúgy nem szabadna, de ez is egy lehetőség.
Cifu jól írja. Egész képernyős hwinfo tegyél be, hogy minden látszódjon

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#11647) Hanok válasza Bib (#11634) üzenetére


Hanok
senior tag


Gondoltam ha már úgy is csinálom akkor egyből -45 CO-val nézem hátha az is megy neki :)

(#11648) nexwo válasza Cifu (#11640) üzenetére


nexwo
őstag

Amit találtam: F5-6000J3238G32GX2-TZ5N
G.skill szerint jó (QVL) de MSI-nél nem tesztelték.
Merjem bátran megvenni? (kimondottam RGB nélkülit kerestem, alacsony késleltetést, értelmes áron, lehetőleg legyen bolt itthon aki 2 évnél több garit ad.)

Cuccok: https://hu.pcpartpicker.com/list/8Pb6z6

(#11649) MM válasza nexwo (#11648) üzenetére


MM
őstag

Amit kinéztél, jó választás, az egyik legbiztosabb, és EXPO-s is.

Ennél jobb késleltetésben ez lenne, de fehér, RGB-s, én nem adnék érte +20K-t.

G.Skillnél élettartam garanciát ad a gyártó, ha van rendes számlád, akkor tudod RMA-ztatni EU-n belüli simán postával.

(#11650) Exodion válasza nexwo (#11648) üzenetére


Exodion
aktív tag

A GSkillek hutese kimondottan gatya, de ha csak EXPO-n akarod hasznalni akkor nemhinnem hogy sok gond lenne vele. C32-re, 6000-en sokallom az 1.4V-ot, de alapbol a 6000 karcsu az izlesemnek. Ha nemakarsz 6000 fole menni, akkor en inkabb mondanam egyebkent: [link] .
Az a "baj", hogy 6000-el nem boritekolhato hogy Hynix-A -t kapsz. En inkabb neznek egy 6400-6600 CL32-est XMP-vel es ha nincs kedved jatszani a beallitasokkal, bekapcsolod a profilt es leveszed a sebesseget 6000-re.
A QVL-el se sokra mesz, az csak annyit mond hogy volt egy olyan alaplap mint a tied amiben kiprobaltak az adott modult. Ettol fuggetlenul, semmi nem garantalja hogy nalad, a te sajat CPU-ddal menni fog-e (egyebkent, valoszinuleg igen).

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.