Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-26 09:41:03

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9001) Sipasanyi válasza joysefke (#8998) üzenetére


Sipasanyi
tag

Köszönöm, mondjuk nem értem mi értelme egy rtx 4090 -t kiakasztó játékokkal tesztelni ilyen kaliberű gpu-t. Kimondottan öreg játékokhoz használnám pl. Battlefield 2, Stalker, F.E.A.R., Unreal 3, CS Source, Half-Life, Max Payne stb. Amit még sehol nem találtam, fogyasztás veszteség mentes videoformátumok alatt BD50, H265. Meg az a fogyasztás üresjáratban 50W az nagyon durva, azt nem hiszem el hogy valós. Az i9 10850K -m gyári alapokkal megáll 30W körül, lebutítva 6 magra 3.5GHz -re 10-15W között mozog.

LUXURY IS A CHOICE

(#9002) Cifu válasza Sipasanyi (#9001) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Meg az a fogyasztás üresjáratban 50W az nagyon durva, azt nem hiszem el hogy valós.

Két érték van, dVGA és a nélkül. A 8600G és a 8700G is dVGA mellett 51W-ot fogyasztott összesen, a nélkül 37 illetve 38 W-ot (csak az 5500G fogyasztott kevesebbet).

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#9003) S_x96x_S válasza Sipasanyi (#9001) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> .. videoformátumok

Nem irtad, hogy melyik új APU-t preferálod,
de a játékok alapján valószínüleg
a legerősebbet: AMD Ryzen 7 8700G -t

itt [1] találsz pár linuxos
video encoding/transcoding + Image encoding--os
tesztet fogyasztással is, pl.

pl. itt látod a csúcs és a mélypontokat is ..


[1] https://www.phoronix.com/review/amd-ryzen7-8700g-linux/9

> a fogyasztás üresjáratban 50W az nagyon durva,

(általánosságban)

a 8700G-ben nincs - keveset fogyasztó zen 4c-s mag, mint a 8500G-ben; de szerintem egyszerű lejjebb vinni a fogyasztását
( 65W - helyett 45W-ra állítva )
Meg amúgyis szerintem még fél évig a bios-t és a drivereket patchelik .. ahogy szokott lenni .. és "szerintem" a fogyasztás is javulni fog.

Most átlagosan 59W a tesztek alatt a fogyasztása
és a grafikai feladatok nyomják meg ..

"When looking at the CPU power consumption across the span of benchmarks, the Ryzen 7 8700G on average was consuming 59 Watts during the mix of benchmarks compared to the Ryzen 7 5700G at 50 Watts or the Ryzen 7 7700 at 66 Watts. But notably when engaging the graphics workloads the CPU power consumption did tend to spike higher similar to the Ryzen 7 7700X behavior. There were even some reported instances of pulling even more power than the Ryzen 7 7700X but that was very much an outlier. With a reported peak of 203~204 Watts, it happened during both runs of the Ryzen 7 8700G but again seemed to be a major anomaly and can't rule out it being some PowerCap / RAPL race condition or some other inaccuracy in that interface's reporting. Long story short though on average it consumed slightly more power than the Ryzen 7 5700G, more so during graphics workloads, but typically less than the Ryzen 7 7700(X) processors."

Mottó: "A verseny jó!"

(#9004) Sipasanyi válasza S_x96x_S (#9003) üzenetére


Sipasanyi
tag

Szuper köszönöm a segítséget, így tényleg érdemesebb várni vele míg kiforrja magát és talán több teszt is felhasználók részéről :R

LUXURY IS A CHOICE

(#9005) S_x96x_S válasza Sipasanyi (#9004) üzenetére


S_x96x_S
őstag

amúgy miért fontos neked a fogyasztás?

-----

A Linux-os tesztek bár valamennyire támpontot adnak a windows-os teljesítményhez is,
de erősen driver és kernel függőek ..
Valamikor a Linux-on javítanak ki valamit korábban,
valamikor meg a Windows-on ...

---

> míg kiforrja magát ..

Ha nem sürgős, akkor tényleg érdemes 1-2 hónapot várni,

AMD To Release BIOS Update to Fix Performance Throttling in Ryzen 8000G Series CPUs
https://www.guru3d.com/story/amd-to-release-bios-update-to-fix-performance-throttling-in-ryzen-8000g-series-cpus/

> Az i9 10850K -m gyári alapokkal megáll 30W körül,
> lebutítva 6 magra 3.5GHz -re 10-15W között mozog.

Ryzen-nél is van lehetőség visszavenni a teljesítményt,
ami a fogyasztásra jó hatással van ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#9006) berke89


berke89
junior tag

Sziasztok, sima 7700 hoz elég egy 150w os
huto ? Illetve warzone rá használja valaki ?

(#9007) Cifu válasza berke89 (#9006) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Elég a 150W TDP hűtő. De amúgy pontosan melyiket nézted ki?

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#9008) berke89 válasza Cifu (#9007) üzenetére


berke89
junior tag

Van egy be quaet dark slim hűtőm.

[ Szerkesztve ]

(#9009) Cifu válasza berke89 (#9008) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Elég lesz.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#9010) tomic


tomic
addikt

Vègeztem a ram tuningolàsàval. Innentől tovàbbi idót nem tudok a tesztelèsekre szànni. Valószínüleg sok èrtelme màr nem is lenne.

Viszont ezt a Curve Optimized sztorit,hogy ha valaki elmagyaràznà mikènt kell egyessèvel kitesztelni annak nagyon örülnék. Jelenleg minusz 20 van. Minusz 30 kifagy. Itt tarok.

(#9011) Exodion válasza tomic (#9010) üzenetére


Exodion
aktív tag

Honnan jonnek ezek a szamok :DDD ?
Teljesitmenyt nem feltetlenul nyernel, maximum stabilitast.

Elsodlegesek rendben vannak tobbe kevesbe, de az a tRAS aggasztoan alacsony.
Masodlagosak mar egy mas teszta, ott van par erdekes szam amit szepen figyelembe sem vesz az IMC.
Harmadlagosak eleg alapertelmezettnek neznek ki.

Mekkora a mem VDD, 1.505v?
Mivel tesztelted a stabilitast :U ?

Novelj LoadLine Calibrationt es maris stabil lesz a -30 CO is (ha nem idle fagy le, ha igen akkor megette a fene). Per-coret eleg idoigenyes kitesztelni, foleg mert ha tul nagy negativot adsz neki akkor siman lehet hogy 10-20-30p idleben fog kifagyni. Szoval ott egyenkent minden coret atallitassz es hagyod allni idle, aztan meg le is terheled egy OCCT-vel. Szerintem tovabb tart mint a RAM-ot rendesen tesztelni.

[ Szerkesztve ]

(#9012) tomic válasza Exodion (#9011) üzenetére


tomic
addikt

Milyen szàmokra gondolsz? :F Nem igazàn èrtelek.
Mit kellene elsődlegesen,màsodlagosan harmadlagosan màskèpp beàllítani?
Anta extreme ill y-chruncer ès aida volt a teszt program. Plusz jàtèk. Mind hiba nèlkül lefut. Semmi fagyàs vagy anomàlia. Kopp kopp..
A fesz nem 1.5 csak 1.41V
Íme egy bios fotó.

(#9013) Exodion válasza tomic (#9012) üzenetére


Exodion
aktív tag

tRP tudna lentebb menni, szinte mindig lejjebb tud menni mint az rcd, de ez magaban meg oke.
A tRAS mar erdekes, mert ha nagyon lecsokkented nemhogy nem javul a performansz :DDD hanem igencsak elkezd romlani. Az en kitem max 6-al tud tRCD+tRTP ala menni, aztan ha tovabb csokkentem igen neredeken eljezd romlani a helyzet.
A tFAW def szerint 4*tRRDS ami esetedben 32. Az IMC ezt fogja hasznalni. A tobbi defaultnak nez ki.
leegyszerusitve kb:
tRP -> 38
tRTP -> 20 -> 16 -> 12
tRAS -> 58 -> 54 -> 50 -> 48 -> 46 -> ... ha instabil 2-vel novelni, ha romlik a teljesitmeny pl pyprime2, szinten.
tRC -> tRP+tRAS
tRRDL -> 12 -> 8 -> 6(?)
tRRDS -> tRRDL/2
tFAW -> tRRDS*4
tWR -> 64 -> 48
tWTRL -> tRRDL*2
tWTRS -> tWTRL/2
tREFI 256*k 49151, 65535 stb ha tul magas 99%-ban nem fogsz latni hibat hacsak a tRFC nem tul alacsony. De meg akkor sem feltetlenul csak egy nap BSOD memory-management. Nemtudok ra megbizhato tesztelest azon kivul hogy hasznalod es remeled a legjobbat.

allitasok kozott y-crunch VT3+N64 (na ebben nem vagyok biztos, a masik RAM heavy teszt)
es egy par kor 1usmus TM5

Amikor boldog vagy akkor egy ejszaka TM5 Extreme1. Ha van MemTest Pro 800%+-ig. Esetkeg egy hosszu y-cruncher all test. Barnelyik failel reset es elorol :U .

[ Szerkesztve ]

(#9014) tomic válasza Exodion (#9013) üzenetére


tomic
addikt

Köszi a segítsèget. Kipróbàlom de ez megint egy hèt ès nem tudom van-e esetemben sok èrtelme.
Pl amit megfigyeltem,hogy a tRefi a 65535 nem szereti. Alacsonyabb frekin sem.
A tRC 96 alatt sem az igazi.
Igazàbol sok minden nincsis abiosban àllítva,legtöbb auto-n van.

(#9015) Cifu válasza tomic (#9014) üzenetére


Cifu
Topikgazda

55ns alatt vagy, ami irtó jó eredmény, ráadásul FCLK 2200 Mhz és MCLK 3200 Mhz.
Gyönyörű eredmény, gratula hozzá. :C

Ezt már tényleg nem tudom érdemes-e tovább reszelni. :DDD

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#9016) tomic válasza Cifu (#9015) üzenetére


tomic
addikt

Sok kedvem nincs is hozzá már. :N
Curve izgatta a fantáziámat de elengedtem.

Újra raktam a rendszert és sajna nem mentettem el a régi y-cruncher-em.Jelenleg nálam csak 11,12,13,14,15,16 beállítást enged. 17 nincs. Melyik az a verzió amiben az is benne van sehol nem találom?

[ Szerkesztve ]

(#9018) Lujo416 válasza Exodion (#9013) üzenetére


Lujo416
tag

Szia
Ezek az értéket csak az ő ramjára érvényesek vagy támpontnak jó lehet ha ezzel neki akarok állni feszíteni?
[kép]
Köszi

(#9019) Exodion válasza Lujo416 (#9018) üzenetére


Exodion
aktív tag

jobbara per ram valtozo.
bekapcsolod az xmp-t, sokan mar azzal is elegedettek.

ha tovabb akarsz menni, akkor noveled a tREFI-t, csokkented a tRFC-t. tRFC2, tRFCsb jelenleg am5-on nincs hasznalatban. Ha a tREFI 256-nak valamilyen tobbszorose, akkor a tRFC 32-es leptekben csokkentheto.

xmp-tol kezdve 2-es leptekben csokkentheted a tCL-t. Amikor instabil akkor mem VDD-t novelve stabilizalhato.

ha megvagy a tCL-el ami tetszik. 1-essevel csokkentheto a tRCD. VDD valamennyit segit, de 1.4v folott nem skalazodik tovabb.Lehet probalkozni VPP-vel, RTT impedanciakkal, dram dq ds-el de ritkan segitenek.

ha ez is oke akkor csokkentheto szinten 1-essevel a tRP, majd tRAS es tRC amig a tRAS el nem eri a tRCD+tRTP-t. ha ez minimalis akkor csokkentheto a tRTP es huzod utana a tRAS,tRC parost.

erre ramegy jopar ora de megvannak az elsodlegesek. Futtatsz egy jo hosszu tesztet, aztan vagy megallsz vagy mesz tovabb.

tRRDL, tRRDS, tFAW, tWTRL, tWTRS, tWR

aztan itt meg mindig meg lehet allni, vagy johetnek a harmadlagos idozitesek

tRDRDSCL, tWRWRSCL, tRDWR, tWRRD

aztan ha dual rank a RAM-od akkor tRDRDSD, tWRWRSD. Ha 4dimmet hasznalsz akkor tRDRDDD, tWRWRDD, de oda mar ugyis kell proc OTD meg minden.

[ Szerkesztve ]

(#9020) Gnfr


Gnfr
újonc

Sziasztok! Ezen a pc konfigon kellene cserélni alaplapot? vagy cserélni bármit is?

(#9021) deathcrow42 válasza Gnfr (#9020) üzenetére


deathcrow42
tag

CL 30/32s ram ha csak pár euró különbség, illetve a 7900XTX helyett reális alternatíva a 4080 Super :)

Ex frostshock.eu szerkesztő :)

(#9022) Gnfr válasza deathcrow42 (#9021) üzenetére


Gnfr
újonc

Melyik gyártót javaslod a 4080 super-nél?

(#9023) Cifu válasza Gnfr (#9020) üzenetére


Cifu
Topikgazda

A kérdés hogy mi a cél.
-Hosszú távra tervezel (évente-két évente cserélsz gépet, vagy 3-4-5 évig tervezel)?
-Milyen hangkeltőt, milyen módon kötsz rá (alaplapi hangcodec és DAC igény)?
-Mennyire szorít a költségvetés?
-Csak összerakod, belövöd az EXPO-t UEFI menüben és használod, vagy azért szeretnél tuningolni, kicsit finomhangolni?

Ezek ismerete nélkül pár sorvezető javaslat, szigorúan saját vélemény (más véleménye lehet jobb a számodra, igényektől függ!)...

Hűtő: Ha szorít az ár/érték határ, ajánlom figyelmedbe a Thermalright Peerless Assasin 120-ast. Nagyon jó képességű hűtő ár/érték arányban. De egyébként nem kell extrém nagy hűtő a 7800X3D-re, játékok alatt 60-80W-ot eszik...
Szóval egy sima egy tornyos hűtő is elég lehet. (Nincs tapasztalatom a BQ Dark Rock 4 Pro-val, de egy időben a léghűtés topicban nem voltak annyira jó véleménnyel róla)

Alaplap: ha költségvetésben szorítva vagy, akkor jó lehet.
Ha egy kis mozgástér belefér, és esetleg a jövőben számolsz a Gen5 PCI-Express cucokkal, akkor pl. ASUS ROG Strix B650E-F lenne inkább javasolt szerintem (integrált audio-ban is jobb).

RAM: Ár/értékben a választott megfelelő lehet. Ha szeretnél tuningolni és/vagy maximalizálni szeretnéd a teljesítményt, akkor DDR5-6400-es ramokra lehet például lépni. De ott lehet, hogy az UEFI-ben macerálás kell hozzá, illetve a CPU hűtő alatt nem férnek el a magasabb ramok, mint a G.Skill Trident Z5. A Corsair Vengeance (nem RGB) esetén például létezik DDR5-6400 tCL32, de azzal nekem nincs tapasztalatom például...

SSD: Ha a költségvetésbe belefér, és csak egy SSD lesz, én azért 2TB ajánlanék, lassan már meg se hökkenünk, ha 100+ GB egy játék mérete...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#9024) S_x96x_S válasza Gnfr (#9020) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Ezen a pc konfigon kellene cserélni alaplapot?

2 db nem kritikus megjegyzés,
főleg akkor ha a "keretbe" belefér és ha maximalista vagy ..

- Gen5-ös lap ! Főleg, akkor hogy ha 1-2 év múlva upgradeled az M.2/GPU-t.

- A Samsung 980 PRO 1TB - helyett találsz gyorsabb diszket is.
vagy akár rögtön egy 2TB -os is becélozható ..
ha az első 3-4 hónapban 600-700GB -ra tömöd, akkor még +1-2 hónap és erősen be fog lassulni ..

a 980 PRO már nem számít olyan gyorsnak ..

persze ez kb 1.5 éves teszt ..
meg kell nézni a legfrissebbeket és az akciókat ..

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#9025) joysefke válasza abridabri (#9017) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Dúrva. Igazából arról árulkodik, hogy gyári állapotban mennyire gyenge a chip és a kupak között a hővezetés.

(#9026) Gnfr válasza Cifu (#9023) üzenetére


Gnfr
újonc

Szia! A keret engedné, hogy nagyobb ssd vagy jobb alaplap legyen benne, viszont tuningolni későbbiekben nem szeretnék rajta. Alaplapi hangcodec nekem megfelelő.
Deepcool Ak620 hűtőt ajánlottak alternatívaként léghűtésre. Amiben biztos vagyok, hogy 7800x3D procival és 7900xtx / 4080 super videókártyával szeretném összerakatni a gépet. Milyen márkájú alkatrészek épüljenek bele, abban nem vagyok biztos. Optikai tuning(világítás) egyáltalán nem érdekel. Gépet hosszútávra tervezem.

(#9027) jel1


jel1
aktív tag

Sziasztok.
Nagyon tanácstalan vagyok egy B650M Mortar-ral.

Egyrészt kezdődik ott, hogy rémlett, hogy lassan bootol, de gondoltam, hogy ezt már biztosan megoldották, hogy ez valami kezdeti dolog volt. de nem. szóval ez így csalódás. tehát tényleg, ez így marad?

Aztán egyszerűen nem tudom stabilra beállítani a PBO overdrive tuningot. A korábbi Gigabyte B650M DS3H (megpusztult a hangkártya, nem javították gariban, kifizették az árát) alaplappal az alábbi simán stabil volt:
precision boost overdrive: +200 mhz, korlátok maxra rakva (kivéve hő, az max 95 fok), curve optimizer -30 (így ment kb 1,21-1,28V-on)
Illetve az az XMP és az EXPO profillal is stabil volt. a Mortar meg simán kivág az XMP-vel, és az EXPO sem stabil (tesztek lefutnak, de random kékhalálozik).
amúgy legújabb stabil BIOS van rajta. ez egy alza felbontott termék volt amúgy, tehát lehet már valami kutyult BIOS van rajta? és csak széthajtották volna? wifi antennát legalább lenyúlták :D persze annál azért jóval olcsóbb volt

szóval így a próbálgatás során most ott tartok, hogy: minden bios beálltás vissza alapra. EXPO be, beállítottam megint az overdrive beállításokat is, nem vette be valamiért ezeket, alap beállításokkal ment windowsban, szóval vissza a biosba, ott rendben volt az overdrive manual beállítások. hát mondom ok, akkor elég volt, nem kapcsoltam ki, maradt manualon az overdrive; és másik tuninggal próbálkoztam, manual tuninggal beálltottam a dolgokat:
proci fesz fix 1,25V; órajel fix 5,25 ghz (tehát ez jó, ugye, biztonságos kell legyen?)
és ezt produkálta!!! r23
le is állítottam, mert hogy mi van??? 8 magosítottam a procit, vagy mi a szar??? :Y :Y :Y
a sötét narancs az a DS3H maxos manuál tuningja volt, 5,32ghz-cel (nem volt stabil)
15.321 pont

vagy lehet bebuggolt a cinebench?
De most egyelőre megállnék.
Fő kérdés:
szabad-e így folytatni a tesztelést? nem látszik semmi furcsaság?
[kép] [kép]

[ Szerkesztve ]

(#9028) Cifu válasza Gnfr (#9026) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Ha hosszú távra tervezel, akkor én javasolnám a B650E deszkákat. Most per pillanat nincs előnye, de hosszú távon lehet, hogy lesz.

Olcsó(bb) alternatíva az AsRock B650E Steel Legend, drágább a már említett ASUS Rog Strix B650E-F. Utóbbiban egy jobb audio codec és DAC van.
Amúgy a(z ismertebb) gyártók között igazából komolyan mellé nyúlni nem igazán lehet, a BIOS frissítéseket és drivereket fel kell rakni, ennyi.

SSD terén a már írtak javasoltak. 2TB ajánlott, már csak azért is, mert SSD-k esetén a szabad terület mennyiségétől függ a sebesség (SLC cache).

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#9029) hokuszpk válasza jel1 (#9027) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

némely magokon ~7.45 Ghz effective clock az derék !
mindig mondtam, hogy a Mortar jó cucc ;]

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#9030) Gnfr válasza Cifu (#9028) üzenetére


Gnfr
újonc

Thermalright Peerless Assassin 120 jelenleg nem elérhető, akkor maradhat a deepcool ak620 ? vagy tudsz ajánlani mást? Jelenleg az asus alaplap olcsóbb, mint az asrock. Köszönöm a segítséget.

(#9031) Cifu válasza jel1 (#9027) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Egyrészt kezdődik ott, hogy rémlett, hogy lassan bootol, de gondoltam, hogy ezt már biztosan megoldották, hogy ez valami kezdeti dolog volt. de nem. szóval ez így csalódás. tehát tényleg, ez így marad?

Összefoglalót gondolom nem olvastad el.
MCR-t kell bekapcsolni...

Aztán egyszerűen nem tudom stabilra beállítani a PBO overdrive tuningot.

Nekem itt két téma is látszik, nem stabil EXPO és aztán meg PBO.
Figyelembe véve, hogy itt mennyi minden van eltekerve, először ki kéne debugolni, hogy miatt is esik el a rendszer. Tehát minden alapra, EXPO akkor is elesik?
Ha elesik, akkor mivel lehet stabilizálni? SOC feszültség emelése vagy VDD/VDDQ emelése?

És így tovább.

Én a fix órajel és CPU feszt túlzónak érzem, aligha hoz érdemben, én hagynám, hogy a rendszer maga intézze a frekiket.

A PBO -30-as értékeken pedig meg vagyok továbbra is döbbenve, hogy másoknak mennyi szerencséje van a procijával, ha ez így stabil. :DDD

Amit képet beraktál, ott a Cinebench még fut, tehát nem releváns. Ha lefutott a teszt, akkor kell a pontszámot nézni.
A HWInfo által kijelzett értékek amúgy tudnak hibásak lenni, ez ismert probléma...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#9032) Årpi válasza Gnfr (#9030) üzenetére


Årpi
őstag

Német amazonról elérhető a Peerless Assassin, sokszor sokkal jobb árakon, mint itthon. Pár nap alatt meg is érkezik :)

 iPhone 15 Pro |  MacBook Air M3 | 7800X3D / 4070 Super PC | 

(#9033) Cifu válasza Gnfr (#9030) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Persze, nagyon kényelmesen le fogja hűteni.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#9034) tomic válasza Exodion (#9013) üzenetére


tomic
addikt

Egyenlőre itt tartok a matekkal,persze ha jól èrtelmeztem az ajànlàsod.
Trp nem bàntottam hiàba tudna esetleg lentebb menni mert akkor viszi a Tras,Trp èrtèkeket is.
Koràbbi tesztjeimből kiindulva ez màr elèggè a vègèn van.
Többi beállítàsnàl ha jòl szàmoltam kijött a x4,/2.
A tRefi ès a tRfc beàllítàst nem igazàn èrtem. Itt a tRefi-nek oszthatónak kell lennie 256 ès egèsz szàmot kell kani?
Ha igen eddig nem èrtem mièrt ajànlotta mindenki az 50000 èrtèket?
A tRfc -nèl teljes a zavar. Ott mit kell figyelembe vanni?
Nagyjàból most jók az èrtèkek szerinted?

1.42V ment a teszt.
Tovàbb nem bírtam idővel....

(#9035) Exodion válasza tomic (#9034) üzenetére


Exodion
aktív tag

nemtudom hogy honnan jon az 50000, a tREFI-re egy szabaly van: (tREFI+1)%256==0 teljesuljon. 32767, 49151, 65535, 131071, 262143, ezeket hasznaljak legtobbszor.

A tREFI azt mondja meg az IMC-nek hogy hany ciklus utan kuldjon a RAM-nak egy Refresh commandot. Egy Refresh command vegrehajtasara pedig tRFC(1) ciklusnyi idot fog varni.
Ha fogsz 512 tRFC-t, 49151 tREFI-vel, a RAM az idejenek ~1% -at fogja frissitessel tolteni. Amiert ezek tudnak meglepetest okozni az meg azert van mert ahogy melegednek a RAM chipekben a kondenzatorok elvesztik a toltesuket. Ha tul sokat varsz ket refresh kozott, buko mert corrupted lesz az adat. Ha tul keveset varsz ket frissites kozott, novekszik azaz ido amig az IMC var a arra hogy a refresh megtortenjen. Diohejban.

(#9036) 4264adam válasza Exodion (#9035) üzenetére


4264adam
veterán

Volt itt nagyon régóta keringő beállítási séma ami szinte büntetlenül megtehető mindig.

Onnan használjuk mindannyian az 50.000 és 500 tRFC-t

(#9037) Exodion válasza 4264adam (#9036) üzenetére


Exodion
aktív tag

tudom, en is "hasznaltam" es nyirtam ki vele a windowsom a patriot kittel :DDD .

(#9038) Cifu válasza Exodion (#9035) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Ez az a bizonyos régi "BuildZoid" időzítés, amit kismillió helyen, boldog-boldogtalan ajánlott AM5-re Hynix A-Die-hoz:

Én is az tREFI 50000-et használtam hosszú ideig, aztán áttértem a 65535-re vagy 49151-re, és anno az összefoglalóba is ezeket írtam be.
(És egyben a magam részéről végleg megingott a bizalmam a BuildZoid féle ajánlások irányában...)

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#9039) Stan648 válasza Cifu (#9038) üzenetére


Stan648
tag

Kiváncsi lettem. Mi lehet a gond vele? Nekem Corsair Vengeance DDR5 CL30 kitem van és az említett BuildZoid időzítést gyúrtam össze azzal ami fent van TPU review tesztjében OC-ként és gond nélkül működik már régóta. Persze a subtiming beállításokat auto-n hagytam, mert ha abba belepiszkálok akkor instabilítást eredményez.

7600X + A620 + 32GB DDR5 + RX 6700 XT

(#9040) Cifu válasza Stan648 (#9039) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Igazából ahogy a kollégák is írják lentebb, a probléma az, hogy alaphangon nem kerek számokra jön ki az ideális időzítés.

Tehát a tREFI elvben a következők lehetnek ideálisan:

65536
57343
49151
40959
32767
24575
16383
8191

Csakhogy eleve a legtöbb memóriakitnél is ettől eltérőt használnak.

Igazából az tREFI 50000 / tRFC 500 egy "ökölszabály" lett az AM5 esetén, nem tudom pontosan ki volt a forrás (azon se csodálkoznék, ha tényleg BuildZoid), de különféle fórumokban és videókban is ezt mutogatták az emberkék.

Bajt olyan szempontból nem okoz, hogy nekem is így ment több hónapig és ebből fakadó problémám nem volt. De a késleltetés stabilitása terén sokkal jobb, ha pont "takkra" érkeznek a frissítések.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#9041) poli27 válasza Stan648 (#9039) üzenetére


poli27
veterán

Mekkora késletetéssel megy nálad ez? :)

[ Szerkesztve ]

(#9042) Stan648 válasza poli27 (#9041) üzenetére


Stan648
tag

58,2ns, aida64 írja hogy kapcsoljam ki a memóraintegrítást mert az fog rajta valamennyit. Nálam az az opció be van kapcsolva biztonsági okokból. Ha kikapcsolom akkor talán lejjebb menne még 2-3ns-t.

[ Szerkesztve ]

7600X + A620 + 32GB DDR5 + RX 6700 XT

(#9043) PuMbA válasza Stan648 (#9042) üzenetére


PuMbA
titán

Na meg játékokban is csökkenti az fps-t a memória integritás. Játékosoknak ezért nem ajánlják bekapcsolni :) Hacsak nem valami titkos / céges munkát csinálsz....

[ Szerkesztve ]

(#9044) FeRRaR1


FeRRaR1
őstag

Sziasztok, nem jelentkeztem pár hete de össze van rakva az új gép, megy is szépen.

Életem eddigi legjobb kábel menedzselése. CLEAN.

Amennyiben:
EXPO 2 6000-30-36-36 belőve
Buildzoid Hynix memória al időzítései ehhez a die-hoz belőve.
Ezen felül T1 (Buff) command rate
Power down disabled
FCLK 2033 (Buildzoid tesztje alapján mindegyik gyorsabb mint a 2000, de a 2033 gyorsabb mint a 2067 vagy 2100 minden alaplaban amivel tesztelt)
3000 UCLK=MEM
PBO CO negative offset 40
7800X3D 5050mhz mind a 8 mag 16 szálon cinebench alatt, 75 fokos hot spot mellett.
eCLK opcióm nincs, hiába csúcs 650E alaplap.

Van értelme 6200-6400 memória kísérletnek, PBO órajel kitolásnak, vagy bármi másnak?
Avagy örüljek hogy minden beállítás ELSŐRE (first time ever) stabil, gyors, minden teszt lefutott többször, 0 hiba. És ne kövessem el azt a hibát mint az előző 5950-es rendszerrel. 3 szett memóriával végig tesztelni heteket, hibákat vadászni, önként felülni egy szopó rollerre azt gondolva hogy esik az eső miközben arcon hugyozom magamat.

Szerk.: vissza olvasva lehet hogy lesz még dolgom :DDD

[ Szerkesztve ]

(#9045) Cifu válasza FeRRaR1 (#9044) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Szép kis rendszer! :C

Van értelme 6200-6400 memória kísérletnek, PBO órajel kitolásnak, vagy bármi másnak?
Avagy örüljek hogy minden beállítás ELSŐRE (first time ever) stabil, gyors, minden teszt lefutott többször, 0 hiba.

Erre a kérdést csak Te magad tudod a választ.
Ha csak használni szeretnéd a gépedet, akkor *szerintem* felesleges küzdeni vele. Drasztikus (olvasd: 5% feletti) javulást nem fogsz tapasztalni.

Ha viszont amúgy szereted finomhangolni a gépet, akkor lehet vele játszani.

PBO CO negatív beállítással amúgy érdemes foglalkozni, akár csak All Core -10-es értékkel is kipróbálni, 5-ös lépésekkel kísérletezni.

RAM terén a DDR5-6200/-6400 hozhat apróbb előnyöket, de ahogy írod, idő és energia kell hozzá.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#9046) Bossp


Bossp
addikt

Sziasztok. Végül nem a legolcsóbb jó b650 lesz a 7800x3d mellé mert az nincs a boltban ahonnan a többit hozom. Egy tuf b650m-e wifi lesz és mellé egy g skill 6000mhz cl36 flare 5x ram ami elvileg tudja az expo-t nem tudom mennyire hadznos ez de a lap qvl listáján fent van. Jó páros lesz? :R

"1 lehetsz vagy 0 vagy élő vagy hulla!"

(#9047) poli27 válasza FeRRaR1 (#9044) üzenetére


poli27
veterán

mi van benne? :) :C

(#9048) PuMbA válasza Bossp (#9046) üzenetére


PuMbA
titán

CL30-as RAM-ot vegyél :)

[ Szerkesztve ]

(#9049) FeRRaR1 válasza Cifu (#9045) üzenetére


FeRRaR1
őstag

Szeretnék egy viszonylag egyszerűen belőhető, tesztelhető bios profilt, amivel most elkezdem használni. Aztán ha olyan sok szabad időm lesz hogy nem tudok mit kezdeni vele (LoL) majd eljátszok hogy leviszem az időzítéseket amennyire lehet, meg kifacsarok még pár százalékot. De egy alap, stabil, viszonylag gyors profilt mindenképpen akarok lementve.

Egy kérdésem lenne még tREFI téren, mert én is a Hynix Buildzoid al időzítéseket lőttem be ami tREFI 50000.

Minden működött elsőre ami meglepő mert nem ez a tapasztalatom memória tuning terén, igaz az órajel meg meg a CL nem volt bántva.

Mi az ajánlott tREFI vagy mi alapján tudom kiszámolni. Nagyon kevés a jó infó erről.

(#9050) Bossp válasza PuMbA (#9048) üzenetére


Bossp
addikt

Típus? :R

"1 lehetsz vagy 0 vagy élő vagy hulla!"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.