Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-26 09:41:03

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#8001) poli27 válasza tomic (#8000) üzenetére


poli27
veterán

az aura menüpontban off ennyi :)

(#8002) Cifu válasza tomic (#8000) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Ahogy Poli27 írja, ahogy belépsz, fent ott az AURA menű:

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#8003) poli27


poli27
veterán

Nah megvan az új Corsair kit, sztem sokkal stabilabb lett a gép vele, mint a Gskillel volt... meg kb 8-10 fokkal hidegebb is.. Egyetlen negatívum az rgb életrekeltése volt Aura syncel :D Miért kell ennyire megbonyolítani valamit... Közbe lett egy új házikóm is amibe tökéletesen befért az Artic 360 AIO :) Simán elfér bele a 280 as AIO is, sajnos a 420 nem, mert nem elég hosszú a ház... Nem hagyott nyugodni, hogy faragva ment bele a másikba csak a hűtés :D Ebbe a kábel oldalon akkora hely van, hogy egy társasház betápkábeleéze is belefér :D Ha valaki házat keres ezt bátran ajánlom neki, 55e ft volt, de abszolút prámium kategória minőségre... :)


[ Szerkesztve ]

(#8004) ollie válasza poli27 (#8003) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Kiraboltad az RGB boltot? :DDD

***

(#8005) poli27 válasza ollie (#8004) üzenetére


poli27
veterán

Aha én szeretem ha világít, meg a párom is imádja :D :U

(#8006) Furious válasza poli27 (#8005) üzenetére


Furious
tag

A karácsonyfa mellett világít ez is. :DDD Pontosan milyen ház ez? :F

“Work hard in silence, let your success be your noise.” - Frank Ocean.

(#8007) rup1u5 válasza poli27 (#8003) üzenetére


rup1u5
nagyúr

Az összes venti kifele fúj. Alsó 3-at és az elülső 2-t befele fordítanám.

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#8008) poli27 válasza rup1u5 (#8007) üzenetére


poli27
veterán

Nem fúj kifele :) Ezek fordított ventik csak hogy ne rondítson bele a képbe a tartója :)

Products∣Gaming PC cases, PSUs- MONTECH (montechpc.com)

RX120 PWM black

[ Szerkesztve ]

(#8009) poli27 válasza Furious (#8006) üzenetére


poli27
veterán

(#8010) rup1u5 válasza poli27 (#8008) üzenetére


rup1u5
nagyúr

Jahaa! :) Így már értem.

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#8011) CptAdamica


CptAdamica
veterán

Sziasztok!

7800x3D-re szeretnék váltani, azt hiszem kiműveltem magam az összefoglaló alapján, csak minden napi tapasztalatok/használat érdekelne. Azt már tudom, hogy a leégéstől nem kell tartani, hamar fixálták a gondot, ahogy a magasabb hőmérséklettől sem, ahogy láttam erre is van megoldás, (gondolom nem sokat vesz le a teljesítményből) viszont a memória tréning mennyire zavaró a mindennapok során? Azt láttam, hogy bekapcsolható az MCR, ami egyfajta cache a következő indításokra, ilyenkor mennyi időnként fut újra a teljes training kábé? Illetve az MCR-hez tartozó bug, amit az összefoglaló említ mennyire van még jelen?

Szerintem itt rossz a kép az összefoglalóban:
ASUS alaplapoknál (linkelve a kép):
- Advanced Mode -> DRAM Timings -> Memory Context Restore: Enabled

Megyen!

(#8012) laragirl83 válasza CptAdamica (#8011) üzenetére


laragirl83
őstag

Én bő 2 hónapja váltottam AMD platformra, az említett jelenségből már semmit nem tapasztaltam. :K

gigabyte x670 aorus elite ax * 7800x3d * corsair icue h170i elite lcd * 32gb g.skill tridentz 6000 * sapphire 7900xtx nitro+ vapor x * samsung evo 980 pro 1tb * fractal design meshify 2 xl tgd * gigabyte g32qc

(#8013) hokuszpk válasza poli27 (#8005) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

egész évben karácsony ! ;]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#8014) abridabri válasza CptAdamica (#8011) üzenetére


abridabri
veterán

Továbbra is jelen van a bug ,sajnos hozzá kel lszokni a 40-60sec -es boothoz legalábbis Asusnál.

[ Szerkesztve ]

(#8015) Fr3eWar válasza CptAdamica (#8011) üzenetére


Fr3eWar
őstag

Nálam nem volt még fagyás és az MCR be van kapcsolva, Asus lap.

Kb kétszer láttam 1 hónap alatt, hogy kicsit tovább időzött az UEFI előtt (alaplapon Q kódon látom, hogy olyankor a 15-ön áll -akkor memót számol.). Azon kívül piszok gyorsan post-ol.

Ha 0-ról indít a windows (fast startup kikapcsolva) akkor post után lassabb mint a régi gépem valamiért, eltököl vagy 15-20 secet mire betölt a windows látom a billentyűzet háttérvilágításán, hogy 2x legalább ki be kapcsolja (gondolom az USB portokon tölt valamit).
Viszont ha be van kapcsolva és fast startup, és úgy kapcsol be, akkor mikor a kap a monitor jelet, hogy kapcsoljon be, addigra betölt a windows is, kb 2-3 másodperc.
Olyankor a Qleden AA helyett 40 szerepel, abból látom, hogy friss "teljes" indulása volt a gépnek, vagy fastboottal töltött be. (sokszor nem ülök előtte míg betölt, térülök fordulok, és közben bekapcsolom aztán egyszer csak odaérek, hogy leüljek a gép elé).

(#8016) CptAdamica válasza laragirl83 (#8012) üzenetére


CptAdamica
veterán

és abridabri, Fr3eWar
Köszönöm a válaszokat! Azt hiszem rágódok rajta még egy kicsit. :)

Megyen!

(#8017) steewcv65


steewcv65
őstag

Olvasgatom itt a memoria treningeket, de akkor most nekem az nem tiszta, hogy ezt ki lehet kapcsolni vagy sem?Meg jol lattam,hogy minden alaplap tudja ezt kezelni?

#MSI B550 Gaming Plus# Amd Ryzen 5800x3D# Kingston Renegade 3733mhz cl15 #Fractal Lumen S28#Nitro+ 7900 XT #Seasonic Focus Gold 850W# HYTE Y60# Keychron Q3 Silent Peach#Epomaker Th80Pro#Razer Pro Click#Rog Cetra#34" Odyssey OLED G8 G85SB #Google Pixel7

(#8018) Albus_D válasza CptAdamica (#8016) üzenetére


Albus_D
aktív tag

ASUS ROG Crosshair X670E extreme lap, ha kikapcsolom az MCR-t nem bootol végig, újra és újra kezdi, csak táp lekapcs és clear cmos oldja meg. Ezzel a biossal, hogy a következővel mi lesz nem tudom, megoldják e.... igy 64Gb-al majd egy perc a tréning.

[ Szerkesztve ]

(#8019) fatal` válasza Albus_D (#8018) üzenetére


fatal`
titán

Power down-t is bekapcsolod? Kell a kettő együtt, különben az történik, amit írtál.

(#8020) Albus_D válasza fatal` (#8019) üzenetére


Albus_D
aktív tag

Igen. Szerintem bugos a bios.

(#8021) Cifu válasza CptAdamica (#8011) üzenetére


Cifu
Topikgazda

A topiclakók már válaszoltak, de összefoglalva :D

-Nem, hétköznapi használatban nem vesz le értékelhetően az, ha ésszerű szinten (ie.: nem 60˚C-ra) visszafogod hőfok vagy PPT alapján a CPU-t.
-A memória tréning ideje kikapcsolt MCR mellett szubjektív téma. Engem egyáltalán nem zavar, ha 1 perc, amíg a Windows belépési képernyőre akar lépni, más a falnak megy tőle. Nem vagyunk egyformák. De ezért van az MCR - bekapcsolod, és 17-30 másodperc alatt (egyéb változóktól függően) már belépési képernyőn vagy.
-Én nem láttam fix forrást az MCR frissítésre, valaki havi 1 esetet említ, más olyat írt a Redditen, hogy gyakorlatilag mindig egyből POST-ra lép.
-Az MCR + PowerDown fagyás jelen van az AGESA 1.1.0.1 verzióban is.
-Köszi az észrevételt a kép kapcsán, javítottam. :R

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#8022) Cifu válasza Albus_D (#8018) üzenetére


Cifu
Topikgazda

2 megoldás van:

1.: Memory Context Restore: Enabled + Power Down Enable: Enabled = gyors memória tréning

2.: Memory Context Restore: Disable + Power Down Enable: Disabled = nyersz kb. 0.5-1ns késleltetést

A választás rajtad áll.
ASUS esetén a Memory Context Restore bekapcsolásakor alapból kikapcsolja a Power Down Enable az újabb BIOS verziókban (az AGESA 1.0.0.7c óta szerintem már csinálja ezt).

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#8023) emre33 válasza Cifu (#8022) üzenetére


emre33
addikt

Azért ez a mondatot ha valaki elsőre értelmezni, hogy Memory Context Restore bekapcsolásakor mit is csinál Asus a másik opcióval…

“ ASUS esetén a Memory Context Restore bekapcsolásakor alapból kikapcsolja a Power Down Enable az újabb BIOS verziókban”

ASUS B650E-E, AMD Ryzen 9 7900, CORSAIR 64GB DDR5 6000MHz CL30 KIT CMK64GX5M2B6000Z30, ARCTIC COOLING Liquid Freezer II 360

(#8024) steewcv65 válasza Cifu (#8022) üzenetére


steewcv65
őstag

2.: Memory Context Restore: Disable + Power Down Enable: Disabled = nyersz kb. 0.5-1ns késleltetést

Azert az elenyeszo hetkoznapi ertelemben

#MSI B550 Gaming Plus# Amd Ryzen 5800x3D# Kingston Renegade 3733mhz cl15 #Fractal Lumen S28#Nitro+ 7900 XT #Seasonic Focus Gold 850W# HYTE Y60# Keychron Q3 Silent Peach#Epomaker Th80Pro#Razer Pro Click#Rog Cetra#34" Odyssey OLED G8 G85SB #Google Pixel7

(#8025) PuMbA válasza steewcv65 (#8024) üzenetére


PuMbA
titán

Le kell mérni játékokban :) Gondolom max. 1 fps-t, ha jelent 120+ fps felett, tehát százalékosan 1% alattit.

[ Szerkesztve ]

(#8026) CptAdamica válasza Cifu (#8021) üzenetére


CptAdamica
veterán

Én is köszi ezeket az infókat is. :)

Megyen!

(#8027) PpenoO válasza Albus_D (#8020) üzenetére


PpenoO
őstag

b650e lapnál, ha MCRt kikapcsolom akkor a power down is disabledre vált és nem lehet módosítani. Én semmi előnyét illetve hátrányát nem tapasztaltam mindkét funkció kikapcsolásának. Amióta stabil a finetuning (alapszintű), azóta sose volt memória újratréningelés, bekapcs gomb megnyomása után 3 sec és csippan is.

(#8028) poli27 válasza poli27 (#8003) üzenetére


poli27
veterán

Nah 1,5 napja van a Corsair ram benne a Gskill helyett, eddig sokkal stabilabb, hiába basztatom a memrészen... és mint írtam a hőfok is sokkal kevesebb :) Sztem megérte a cserét!

(#8029) Cifu válasza emre33 (#8023) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Nem tehetek róla, hogy ilyen tökkelütött elnevezése van. :DDD

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#8030) Cifu válasza steewcv65 (#8024) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Az emberek jó része mégis megveszi a drágább (és amúgy vitán felül jobb) 7800X3D-t, annak ellenére, hogy egy sima 7700-hoz képest esélyesen nem lesz látható előnye a legtöbb játékban. Ez is ilyesmi. Picivel jobb lehetőségek kihasználása.

Aki tuningol, nagy részt nekiáll az ilyen lehetőségeket kihasználni.

De pont erről szólt az a hozzászólás: dönthetsz, hogy mi a fontosabb Neked. Egy minimálisan jobb latency, vagy egy picivel gyorsabb indulása a gépnek.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#8031) Exodion


Exodion
aktív tag

Megoldodott a rejtely... windows corruption okozott memory management bsodot :W . Bocs a gagyi fotoert, de tanulva 2hetes *khm*rollerbol kulon ssd-re pakoltam windowst csak szorakozni:

2200fclk 2napja stabil 6400mt/s mellett 1.2v soc-vel.

(#8032) rup1u5 válasza hokuszpk (#7985) üzenetére


rup1u5
nagyúr

Teljesítményben azért szépen hozott: [link]
Timespy is több lett majdnem egy ezressel: [link]

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#8033) Dave567


Dave567
addikt

Sziasztok

ASUS B650E-E-nél nálatok a Q-led az mit mutat?
(Csak kíváncsiságból kérdezem!!!!!)

(#8034) omfgk válasza Dave567 (#8033) üzenetére


omfgk
addikt

Mármint a post code?

Asusnál Q-code a tisztes neve.
A Q-led az a 4db szokásos led, cpu, ram, vga, boot.

[ Szerkesztve ]

(#8035) rup1u5


rup1u5
nagyúr

Most jött ki nálam egy instabilitás. Geekbench 5, CPU benchmarkjának "Speech recognition" részére rendre hard reset volt a válasz háromszor egymás után. Úgy látszik valamelyik magnak nem tetszik a -15 CO. Visszavettem -12-re és így már lefutott: [link]

A következő az lesz hogy elkezdem magonként visszarakni 15-re és megnézem melyiknél hasal el.

Why don't you knock it off with them negative waves!

(#8036) Dave567 válasza omfgk (#8034) üzenetére


Dave567
addikt

Q-code, Igen :R

(#8037) kispal87 válasza Cifu (#8029) üzenetére


kispal87
aktív tag

Egyébként nem tudom ASUS-nál működik-e, de MSI-nél F12-vel képet készít a biosról csak egy fat32-es pendrive kell legyen rádugva.

(#8038) fatal` válasza kispal87 (#8037) üzenetére


fatal`
titán

ASUS-on is megy.

(#8039) beers válasza kispal87 (#8037) üzenetére


beers
addikt

Szia!
Látom, hogy MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI lapod van! Mi az eddigi véleményed róla? Nálam is ez van tervben! :R

M&N

(#8040) Cifu válasza Dave567 (#8036) üzenetére


Cifu
Topikgazda

2 karakteren mutatja, hogy milyen lépésben van éppen a rendszer. Ha valahol megáll ("lefagy"), akkor annál a lépésnél zajló eseményből kikövetkeztethető, hogy hol van a probléma (CPU, RAM, VGA, OS, stb.).

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#8041) Cifu válasza kispal87 (#8037) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Köszi, nekem ez újdonság volt, ma is tanultam valami újat! :R

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#8042) kispal87 válasza beers (#8039) üzenetére


kispal87
aktív tag

Szia!
Én már akkor szálltam be az AM5-be, amikor kijavították az égető problémákat (pl. memóriakezelés).
Szóval nagy hibával nem találkoztam, persze az általános gondok itt is megvannak mint a többi gyártónál, pl. az MCR és PD csak egyszerre lehet ki és bekapcsolni mert különben kifagy bootnál. Ha "beáldozod" azt az 1ns késleltetést ami ezek bekapcsolásával jár akkor gombnyomástól kb. 25 mp és windowsban vagy.
32GB ram ami még csak nem is EXPO-s, hibátlanul megy, de gyorsabbat vettem (Hynix A die/6400) és azt járatom 6000/cl30-on (Buildzoid időzítés).
Egyébként meg szuper kis lap, ha elegendő a felszereltsége nagyon nem lősz mellé ezzel sem ha árban is megfelel (~80-85k jelenleg)
Bios is frissül egész gyorsan, jelenleg 1.1.0.1-esnél tart, bár béta verzió.
A VRM sincs alulméretezve (mint annó AM3-nál), tehát belerakhatsz bármit a termékpalettáról.
3 db M.2-es csati van, PCI-E 4.0 x4 mind. Nálam mind3-ban van SSD bár "csak" PCI-E 3.0 x4-es sebességűek (3000/2000MB/s). A 3-ból 1 van chipsetre kötve, annál az egynél csak ~2500/1800MB/s a sebességet tud kifacsarni magából. A másik kettőnél hozza az elvárhatót.
Nem felezi a vga sebességét ha telepakolod mindet! Bár ez csak a PCI-E 5.0-ás M.2-es lapoknál van talán...
Van Wifi is, de nem használom.
Ha bármi egyébre vagy kíváncsi, kérdezz nyugodtan.

[ Szerkesztve ]

(#8043) blackcircle


blackcircle
csendes újonc

Sziasztok,

szeretnék segítséget kérni, mert lassan egy hete szenvedek egy problémával, amire nem sikerült megoldást találnom. Visszaolvastam és összességében sem itt, sem más fórumokon nem találtam választ, ezért abban bízom, hogy valaki járt hasonló cipőben, vagy esetleg tudhatja a megoldást.

Röviden: a windows valamiért nem ismeri fel processzorban lévő integrált videókártyát.

Hosszabban:

Adott egy
Asus Rog Strix X670E-F alaplap
AMD Ryzen 9 7900X processzor
hozzá Kingston FURY 64GB KIT DDR5 6000MHz CL36 Beast RGB EXPO ram
illetve egy TT 850W gold plus tápegység.

A driver-eket gép, a windows telepítésekor az Armoury Crate tette fel, jelenleg is minden a legfrissebb.
A videókártyát viszont nem ismeri fel, két-három alkalommal fekete villanással letiltja a windows a drivert. Ha engedélyezem, akkor pár percen belül ugyanez történik.
Amiket végigpróbáltam:
amd clean utility-vel visszamenőleg a 3 legutolsó verziót is próbáltam telepíteni (amd adrenalin, min install, csak driver-t is külön-külön), de ugyanazt tapasztalom. A windows nem is engedi elindítani az AMD software-t, az alábbi hibaüzenetet kapom:

https://www.amd.com/en/support/kb/faq/pa-300
Az itt lévő utasításokat végrehajtom, viszont a a compatiliby tool nem talál hibát.

A GPU-Z felismeri az integrált kártyát:

A BIOS a legfrissebb és amiket ott kipróbáltam a követzők, az alábbi thread alapján:
https://community.amd.com/t5/drivers-software/ryzen-7900x-igpu-constantly-crashes-times-out-in-windows-11/m-p/654224
- GFX curve positive voltage
- igfx / pcie váltás, auto és manuális ram összes lehetőséggel.
- visszavettem a ram frekvenciát a default 4800-ra
- default beállítások.

Illetve kétszer is újratelepítettem a windows-t (OEM kulcsokat használva, direkt WIN11 PRO, hivatalos forrásból letöltve.)
Az eszközkezelő bár látja a videókártyát, a szükséges drivert nem találja hozzá:

Egyszerűen nem értem, hogy mi történik, a hardverek újak, én bontottam ki, minden nagyszerűen megy, de ezzel nem boldogulok.

Jogos lehet a kérdés, hogy mit akarok integrált videókártyával; várom az RTX 40 Super szériát, viszont amíg ez nincs a piacon, addig szerettem volna mindent jól beállítani, ez a dolog viszont kicsit aggaszt. Lehet, hogy hibás a processzor? Vagy én bénázok el nagyon valamit? Segítségeteket előre is köszönöm.

(#8044) kispal87 válasza blackcircle (#8043) üzenetére


kispal87
aktív tag

" a 3 legutolsó verziót is próbáltam telepíteni"
Ezeket honnan töltötted le, AMD oldaláról vagy az ASUS lap támogatási oldaláról?

[ Szerkesztve ]

(#8045) blackcircle válasza kispal87 (#8044) üzenetére


blackcircle
csendes újonc

Az Asus oldaláról, mert az AMD-n nem találtam a régebbieket.

(#8046) kispal87 válasza blackcircle (#8045) üzenetére


kispal87
aktív tag

AMD legújabbat próbáltad(23.12.1)? Az frissebb mint az ASUS legfrissebbje

(#8047) blackcircle válasza kispal87 (#8046) üzenetére


blackcircle
csendes újonc

Igen, azzal kezdtem, de valamennyi esetben, a driver (mind1 legfissebb, vagy régebbi) telepítés utáni első újraindítás után, újra eldobja a képet, az alábbi hibaüzenet fogad, majd letiltja a drivert.

[ Szerkesztve ]

(#8048) hokuszpk válasza blackcircle (#8047) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

mennyi shared memoriat adsz az igpnek ?

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#8049) blackcircle válasza hokuszpk (#8048) üzenetére


blackcircle
csendes újonc

Jelenleg Auto-n van, de végigpróbáltam 1,2,4,8 és 16GB-al is mindegyik esetben, a fentiek történnek.

(#8050) ollie válasza blackcircle (#8047) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Így töltöd le a drivert?

Illetve:

[ Szerkesztve ]

***

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.