Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-26 09:41:03

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6001) zoltang válasza omfgk (#5991) üzenetére


zoltang
csendes tag

Kétszer ment el. :) Bocs.

[ Szerkesztve ]

(#6002) zoltang válasza omfgk (#5991) üzenetére


zoltang
csendes tag

Stabilnak tűnt, egyéb gondot látok. Máshogy láttam tesztekben... maga az MSI is ezt ajánlgatta az oldalán ezt a módot.

(#6003) fudi2002 válasza Cifu (#5997) üzenetére


fudi2002
veterán

Azért én kíváncsian várom az új micron ramokat. 1db modul= 128gbyte 5600/6400/8000mhz. Ha így nézzük, akkor a 4dimmes lap 512gbyte. És nem kell threadrippert venni fél-1.5 milláért.

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#6004) fudi2002 válasza fudi2002 (#6003) üzenetére


fudi2002
veterán

[link]

Szakmai kérdésre privátban nem reagálok.

(#6005) Cifu válasza zoltang (#5999) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Attól tartok a probléma lényegét nem érted.

Ne érts félre, ha mindenáron 7200-as sebességen akarod futtatni a memóriáidat, tedd bátran. Csak arra mutatnék rá, hogy mennyire felesleges vesződni vele, miközben jóval alacsonyabb RAM sebesség mellett is ugyan azt a teljesítményt kapod meg...

Egyszerűen a képlet így néz ki:

DDR5-7200 (Gear2) < DDR5-6200 (Gear1)


Ha ezt a képet összeveted a korábban általad berakott képpel, akkor láthatod, azonos / jobb értékeket hoz a papíron lassabb memóriasebesség.

Nálam most a VSOC fesz és a memória feszültség is azért ilyen "magas" (de még így is alacsonyabb, mint nálad), mert jelenleg éppen az AGESA 1.0.1.0 alapú 2001-es BIOS verziót tesztelem a deszkámon és a leggyorsabb stabilitást keresem...

Persze nem zárom ki, hogy akkor is összeomlana időnként induláskor a memória training, de én javaslom, hogy tégy egy próbát alacsonyabb (DDR5-6000 / -6200 vagy -6400) sebességgel...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#6006) X2N válasza Cifu (#6005) üzenetére


X2N
senior tag

Mit nem értesz ezen kedves fórumtárs, a NAGYOBB az csakis JOBB lehet ;] ;] ;]

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#6007) zoltang válasza Cifu (#6005) üzenetére


zoltang
csendes tag

Jó hasonlók a korábbi értékeimhez... :)

Most 1 hétig figyelem alap 4800 MHz-en, hogy előjön e valami, aztán megnézem újra mit lehet kezdeni. Lehet új Bios nekem is kijön addig.

Nem írtam még, hogy fura módon, jelenleg nincs az a 20 mp. "fekete képernyős teszt", hanem ~15 alatt bejön a win (durván a gombnyomástól).

(#6008) Cifu válasza zoltang (#6007) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Igen, mert az alap JEDEC sebességgel futnak, így nincs memória tréning.

Amikor e felett fut, az induláskor a fekete képernyős 20-30 másodperces sötét képernyő ideje alatt tréningezi a memóriát a rendszer. Erre egy félmegoldás, hogy bekapcsolod a Memory Context Restore opciót, amikor csak időnként tréningezi a memóriát, majd egy ideig annak az eredményét használja fel.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#6009) kromatika válasza Cifu (#6005) üzenetére


kromatika
veterán

Szia.Ez a 1813-as verzió ugye? Esetleg boot időben vettél észre érdemi előre lépést? kiváncsi vagyok Asus Tuf gaming B650 plus ra mikor lesz elérhető. Jelenleg a 1811-es verzió( 2023/10/16) nél tart.

(#6010) Cifu válasza kromatika (#6009) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Nem, ez 2001-es verziószámú.
[Ebben a táblázatban] van gyűjtve az AM5 deszkákhoz a BIOS linkekkel. A tiédhez is elérhető a 2001 béta, de én pusztán ezért nem raknám fel.

Az induláskori idő nem változott nálam, de a Memory Context Restore nincs bekapcsolva még. Azt majd kipróbálom 1x. Ez az, amitől a POST előtti memória tréning nincs minden alkalommal lefuttatva.

Ezt az Advanced -> AI Tweaker -> DRAM timings oldalon alul található meg. Ha szeretnél kísérletezni, akkor kapcsold be. (Korábban a Memory Context Restore és a Power Down Disable összeakadt és csak BIOS resettel lehetett kimenekülni belőle).

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#6011) Anax válasza PuMbA (#5986) üzenetére


Anax
junior tag

Na kipróbáltam amit mondtál.

Leszedtem a legújabb BIOS-t Asrock pro rs. A 2.0 -at, ami csak pár napja került fel.
(Update AGESA to ComboAM5 1.1.0.0)
Viszont ezzel frissítettem is egyből, hogy kipróbáljam, ha baj lenne, akkor legyen egy tuti működő verzióm.
Minden rendben ment. Az iGPU el is tűnt az eszközkezelőből és nem kapcsolt vissza újraindításnál.

Lehet hogy javítottak valami a Bios ban, vagy nem minden Asrocknál van gond ezzel.

(#6012) 4264adam válasza Anax (#6011) üzenetére


4264adam
veterán

7500F-el sehol nincs ez a gond ;] ;]

(#6013) PuMbA válasza Anax (#6011) üzenetére


PuMbA
titán

Nekem is sikerült kikapcsolni ezzel az új 2.0-ás BIOS-szal :) A memória tréning pedig atom gyors lett. A legutolsó BIOS-szal majdnem 1 percet kellett várni, mire lett kép a monitoron, most elég volt 10 másodperc.

BIOS-ban tuti, hogy változtattak opciókat, mert most a processzor beállításoknál eltűnt a virtualizáció letiltása. Majd meg kell keresnem.

[ Szerkesztve ]

(#6014) Cifu válasza PuMbA (#6013) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Ha 10 másodperc alatt megvolt, akkor esélyesen be van kapcsolva a Memory Context Restore, vagy a gyári beállítások valamit mókoltak a memory training finomhangolás terén (ez az a rész, amihez már nem merek hozzányúlni, mert ha bármit átállítottam, rögtön behalt a training alatt a rendszerem :DDD ).

Ökölszabályként el lehet mondani, hogy általánosságban EXPO / XMP szinten a Memory Context Restore bekapcsolható, de ha már nekiállsz jobban tuningolni (alacsonyabb elsődleges időzítések, tRFC, stb.) akkor inkább maradjon kikapcsolva, mert instabilitást okozhat. Legalábbis ahogy a Redditet meg az OC.net fórumot olvasom, ez jön le a tapasztalatokból és a tanácsokból...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#6015) Anax válasza PuMbA (#6013) üzenetére


Anax
junior tag

Igen, nekem is feltűnt, hogy ez bazi gyors lett, pedig eddig se volt vele bajom (kb 30 mp volt).

[ Szerkesztve ]

(#6016) PuMbA válasza Cifu (#6014) üzenetére


PuMbA
titán

A BIOS frissítés lenulláz minden beállítást az alapértelmezettre, nem kapcsolgattam semmit. Csak beraktam az EXPO profilt 6000MHz-re. A BIOS changelogba megemlítették, hogy: "Optimize XMP/EXPO boot time.", szóval nagy öröm, hogy nem kell sokáig körmöt rágni, hogy vajon elindul-e a gép :)

[ Szerkesztve ]

(#6017) Steven válasza zoltang (#5999) üzenetére


Steven
addikt

Nekem 7800Mhz ramom van és nálam is írja ,hogy konkrétan ezt a ramot támogatja a lap! "oszt" kockára fagy vele ,ha simán rá nyomom az expo-t.

Szvl marad a jó kis stabil 6200Mhz ... majd újabb cpu-k úgy is támogatják a magasabb frequenciát ,szvl nem sajnálom ,hogy megvettem a ramot.

Amúgy vicces, hogy elvileg majd egy éves a cucc és még full bétának érzem.
Azt hittem mára már full stabil lesz a cucc és 0 bios bug lesz.

Ugye nálam a PBO szar le engem, ha nem OC znám az fsb-t elég siralmas teljesítmény nyujtana számomra .

Fura mert 5800x nél MSI lapban full az történt amit állítottam.

Nah és a végére egy CB20 olyat még úgy se csináltam:

[ Szerkesztve ]

Valami okosat kéne ide írni ááá : OKOS :D just smile

(#6018) PuMbA válasza PuMbA (#6016) üzenetére


PuMbA
titán

Máshogy viselkedik a proci ezzel az 1.1.0.0 AGESA-val. Kicsit kevesebb frekvencia, kicsivel több fogyasztás nekem Aida64 stressz teszt alatt, de lehet, hogy az ASRock BIOS nem vette be rendesen a Curve Optimizer beállítást. Pedig lecsekkoltam, ugyanúgy all core -30-on van most is.

[ Szerkesztve ]

(#6019) Cifu válasza PuMbA (#6018) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Fél nap tesztelgetés után én oda jutottam, hogy azonos beállításokat tudok prezentálni és hozza azt a tesztekben a rendszer, amit a 1634-es BIOS-sal. :DDD
De amúgy semmi változás, nem tudok pl. DDR5-6000 tCL28-as időzítésekkel y-cruncher stabilra tenni a rendszert még 1.425V-os VVD(Q) illetve 1.22V-os VSOC feszültség mellett sem. Szóval most megint visszatértem DDR5-6200 tCL32-re... :U

A Memory Context Restore-t vizslattam, majd meglepetésemre mikor kézzel Enabled-re állítottam, az addig Disable-en lévő Power Down átugrott Enabledre. Ezek után kihagytam a tesztelést, ok, nekem inkább nem fáj, ha induláskor fél percig tréningezik a gép... :DDD

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#6020) abridabri válasza Steven (#6017) üzenetére


abridabri
veterán

Hmm nekem is 7800ramom van. Nàlam simàn megy a 7800expo ,de még 8000 is.

(#6021) ollie válasza 4264adam (#6012) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Én azon csodálkozom, hogy miért nincs még mindegyik zen4-ös prociból F-es változat. Hiszen biztos, hogy a gyártás során van olyan is, ahol csak az iGPU nem működik, de maga a processzormagok tökéletesek. Intel is azt csinálja, hogy a hibás iGPU-s procijait adja el F-esként. Ezért van az, hogy mindig később jönnek ki az F-es változatokkal, mint a simával, mert fel kell gyűlnie elég hibás iGPU-s CPU-nak ahhoz, hogy a piacra tudják dobni.

***

(#6022) 4264adam válasza ollie (#6021) üzenetére


4264adam
veterán

Mert az OEE 97% ;]

(#6023) Anax válasza ollie (#6021) üzenetére


Anax
junior tag

Ez érdekes. Ezek szerint ott van bennük csak hibás?

(#6024) hokuszpk válasza ollie (#6021) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

nemlehet mindenkinek a kedveretenni, eddig az volt a háborgás fő oka, hogy miért nincs minden Ryzenben igp...

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6025) ollie válasza Anax (#6023) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Általában igen. Sőt, azt is csinálják, hogy hibás i7-eket i5-ként adnak el, miután a hibás magokat letiltották (8 vs 6 p core). Ez teljesen bevett gyakorlat a processzorgyártásban. És pont ezért is jönnek először ki a felső kategóriás chipekkel, mert a hibás i7 és i9 processzorokat el tudják adni alsóbb kategóriában. Persze ez nem jelenti az, hogy minden i5 eredetileg i7-nek vagy i9-nek készült, mert annyi selejt azért nincs. De amúgy AMD is ezt csinálja.

***

(#6026) zoltang válasza Steven (#6017) üzenetére


zoltang
csendes tag

Sajnálatos... :(

Engem az aggaszt, hogy egy szűz gép első bekapcsolásakor is 3 sípszóval fogadott. Félek nehogy a RAM, vagy az alaplap defektes legyen valamilyen szinten. (Vagy csak ne tudjanak együtt dolgozni.)

Mindegy hátha az új Uefi-k... :)

(#6027) zoltang válasza abridabri (#6020) üzenetére


zoltang
csendes tag

:C Mázlista!

(#6028) Cifu válasza ollie (#6021) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Az iGPU az IOD-n (SOC) található.
Feltehetően annyira alacsony az olyan selejtek száma, ahol pont az GPU ami döglött.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#6029) Zsohi válasza Steven (#6017) üzenetére


Zsohi
őstag

(Kezzel behangolt, nem XMP)

Lehet szidni az AMD-t, de az Intel reszerol ugyan olyan kinos a dolog, ha nem rosszabb. :U

https://ca.pcpartpicker.com/user/Zsohi/builds/

(#6030) kromatika válasza Zsohi (#6029) üzenetére


kromatika
veterán

Én nem régiben váltottam Am5 re ,Intel 13 gen-ről. Mert a platform tovább fejleszthető marad és ez nekem fontos.. De az tény hogy az Intel a memória kezelést sokkal jobban csinálja.Össze sem hasonlítható sajnos. 3 féle, sima közép kategóriás B760 lapban is simán ment az I5 13400 meg a 13500 ,6000Mhz ramokkal atom stabilan 6600 zon. És ráadásul villám gyors a boot. Z lapok nál,meg K-s prociknál meg szinte simán elérhető a 7000Mhz stabilan. Amúgy arról van infó,hogy az AMD nek miért kellett ezt a memória tréning dolgot beiktatni?Vagy ez Intelnél is van?

[ Szerkesztve ]

(#6031) PuMbA válasza kromatika (#6030) üzenetére


PuMbA
titán

Én a boottal már elégedett vagyok, ezzel a legújabb AsRock BIOS-szal AM4 gyorsaságú :) Intel azért még ennél is 2-3 másodperccel gyorsabb, ha jól emlékszek, amikor régen volt olyanom.

[ Szerkesztve ]

(#6032) Zsohi válasza kromatika (#6030) üzenetére


Zsohi
őstag

Intel-nel is van memoria trening termesztesen. A trening alatt az alaplap az ellenallasokat allitja a visszaverodesek minimalizalasa erdekeben. Minnel pontosabb annal magasabb teljesitmenyt lehet elerni es akar automatizalni is lehetne a memoria tuningot es akar orak hosszaig is eltarthat. Az AMD egyszeruen csak alaposan ezen a teren.

https://ca.pcpartpicker.com/user/Zsohi/builds/

(#6033) hokuszpk válasza kromatika (#6030) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

6600-as ramsebesseggel itt akkor ernel el valami kis pluszt, ha parhuzamosan szinkronban tudod tartani a fabricot ; anelkul tobbet vesztesz a reven, mint amit nyertel a vamon ; nemveletlen inkabb a 6000 -es szorosabb idozitesu ramokat ajanlgatjak.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6034) Zsohi válasza hokuszpk (#6033) üzenetére


Zsohi
őstag

A 7000-es szerianal az IF mar nincsen szinkronban, most mar csak a vezerlovel van meg az 1:1, az is inkabb csak 6400-ig, 6600 nagyon ritka. Az aszinkron mukodes 7600 felett eri meg, ott viszont mar erdemben is gyorsabb.

https://ca.pcpartpicker.com/user/Zsohi/builds/

(#6035) kromatika válasza Cifu (#6010) üzenetére


kromatika
veterán

Köszi az infót.Nem rakom én sem ameddig béta.Majd ha megjelenik a lap gyári oldalán,csak akkor. :R

(#6036) motocoder


motocoder
aktív tag

Én is vettem gyorsabb ramokat.
Mit érdemes állitani még? [link]

[ Szerkesztve ]

(#6037) Cifu válasza kromatika (#6035) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Ami azon az oldalon kikerül, az un. Teszt verzió, ha kék és csillag van utána, béta, ha kettős kereszt kerül a verziószám mögé, és bár a hivatalos BIOS oldalra nem kerül ki, de hivatalos forrásból származik, az ASUS esetén az [ASUS fórumán osztották meg].

Figyelembe véve a körülményeket, esélyes, hogy lesz még legalább egy béta kör, mert a felhasználók olyasmiről jeleztek, hogy a második M.2 NVME meghajtók eltűntek, nem látszanak a rendszerben, például.
De ahogy olvasom más gyártóknál is vannak gondok.
Ehhez képest az AsRock például nem bétaként rakta ki az új verziót... :F

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#6038) Cifu válasza motocoder (#6036) üzenetére


Cifu
Topikgazda

0.: Tesztelésnél ne fusson semmi a háttérben, nem tudom, hogy így futtattad-e a teszteket, de böngésző, játékindító alkalmazások, stb.-k ne legyen nyitva, mikor az AIDA tesztet futtatod például.

1.: tREFI: 50000 vagy 65535, utóbbi a maximum Zen4 esetén, de 50000 felett nincs jelentős latency javulás, viszont a hőfok némileg nő még.

2.: Elsődleges időzítések, tCL - tRCD - tRP - tRAS - tRC: (javasolt lépések)
34 - 36 - 36 - 42 - 80
32 - 36 - 36 - 40 - 76
30 - 36 - 36 - 40 - 72

3.: tRFC: 500 / tRFC2: 400 / tRFCsb: 300

4.: Aztán még lehet játszani ezekkel (első sor először, ha stabil, akkor második sor):
tRRDS: 6 / tRRDL: 12 / tFAW: 24 / tWR: 54
tRRDS: 4 / tRRDL: 8 / tFAW: 16 / tWR: 48

5.: FCLK tuning, mondjuk először 2100Mhz-re, aztán ha játékok nem ugrálnak ki, akkor esetleg feljebb. Ha kiugrálnak, akkor vissza, 2067Mhz, 2033Mhz...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#6039) 4264adam válasza Cifu (#6038) üzenetére


4264adam
veterán

Twr érték mehet 48-ra is második körben. Itteni felhasználók és jómagam is azt tapasztalja ez az érték stabil szinte mindig.
TRFC 500 stabil TRFC alacsonyabban már nem bootol
Tras:30
Trc:66
CL30-on

[ Szerkesztve ]

(#6040) Cifu válasza 4264adam (#6039) üzenetére


Cifu
Topikgazda

Már javítottam is. :DDD

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#6041) motocoder válasza Cifu (#6040) üzenetére


motocoder
aktív tag

thx:R

(#6042) zoltang


zoltang
csendes tag

Sajnos újra beírom a történéseket az esetemről, mert hasznos lehet. Majd két órája a gépem nem indult el megint. Mondtam, hogy a memóriát alap 4800MHz-en hagytam már és semmit nem állítottam át vele kapcsolatban a Bios-ban. Írtam, hogy tegnap óta nem is teszteli 17-20 mp.-ig sem, hanem ugrik is be a windows 11.
Most este viszont jött a meglepetés-teszt és (sípszók nélkül) vártam 20+ percet! és semmi… kikapcsolni sem engedte magát a pc fő kapcsolóval. Ezután megvontam az áramot majd pár perccel újra be, ekkor már 3 sípszó, de már a leállítás működött a gombbal.
Most végül csak úgy indult el, hogy árammegvonás és min. 15 perc pihenő…

Valami nem jó nálam, vagy az MSI alaplap, Corsair DDR5 eszközökben amiket használok (hardver, szoftver)… vagy…

(#6043) Zsohi válasza zoltang (#6042) üzenetére


Zsohi
őstag

A bios flashback-en keresztül megpróbálnám frissíteni a bios-t a legfrissebb kiadásra, megy ez a proci és a ram-ok nélkül is. Ha ez nem segít mehet a proci gariztatni, infinity fabric hiba lehet akkor.

https://ca.pcpartpicker.com/user/Zsohi/builds/

(#6044) gera021


gera021
aktív tag

Hali újra.
A 14700kf és az Asus z790 apex encore megvan megérkezett az alzabol.
Memória g.skill 32gb 7200mhz akartam xmp be de sajnos alzanal sokat kell várni rá mert nincs raktáron. Máshol nem akartam megvenni mert jóval drágábban adják.
Ezért g.skill 32gb 7600mhz rendeltem. Hétfőn hozzá a futár.
Ha nem tudja hozni a rendszer a stabil xmp profilt 7600mhz. én akkor állítsam manual 7200mhz rá és hozzá az idozitest ? Hátha az fixen stabilan megy majd ?
Köszi

(#6045) hokuszpk válasza gera021 (#6044) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

erre esetleg az Inteles topicban tudnak valaszolni :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6046) gera021 válasza hokuszpk (#6045) üzenetére


gera021
aktív tag

Pfffff köszi rossz helyre írtam. Elnézést kérek mindenkitől
:R :R :R

(#6047) zoltang válasza Zsohi (#6043) üzenetére


zoltang
csendes tag

Köszi a tippet, de írtam, hogy a legutolsó nem béta Bios van fent. Még amikor nem volt itthon a Cpu és a Ram, akkor tettem fel flashback-en keresztül.

Te akkor a procit mondod problémásnak?

Nekem az alaplap és/vagy a memória gyanús.

(#6048) Sefi84 válasza zoltang (#6047) üzenetére


Sefi84
senior tag

Tedd fel a legújabb bétát :)
Ezek után rosszabb nem lehet ;)

Házi-mozi mindenek felett!!! :)

(#6049) Zsohi válasza zoltang (#6047) üzenetére


Zsohi
őstag

En arra gondolok, hogy esetleg a huto tul lehet huzva es megserult az infinity fabric, vagy valamikor tul nagy feszultseget kapott es akkor serult meg. Leginkabb az miatt gondolok erre, mert csak hidegen indul a gep, persze lehet teljesen vakvaganyon vagyok. :DDD

Meg ahogy en latom annyira nem ritka ebben a generacionban, hogy random elhalaloznanak ezek a procik.

https://ca.pcpartpicker.com/user/Zsohi/builds/

(#6050) Źşë' válasza Zsohi (#6049) üzenetére


Źşë'
addikt

követtem a beszélgetésetek, ez az "infinity fabric" ez egészen pontosan micsoda? az is fura nekem hogy az ssd frimwarjét frissítette és utána jöttek a bajok, ha van rá mód én kipróbálnám esetleg egy satás ssdvel is a gépet esetleg másik slotban az m2-t, neten olvastam, hogy valamelyik deszkánál (nem tudom pontosan már) az m2 ssd-t hol érzékelte hol nem, ugyan így a 4. ram slotnál a memóriát, nekem épp épülőben van az x670E egy 7800X3D-vel, deszkára ill tápra várok, remélem hogy nem lesz semmi gixer o.O

"Nem abban van az élet mértéke, hogy mekkorát tud kérdezni az ész, hanem abban, hogy milyen nagyot tud felelni a szív."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.