Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#401) Cathulhu válasza S_x96x_S (#399) üzenetére


Cathulhu
addikt

AMD altalaban konzervativ szokott lenni a node valtasokkal, raadasul a 7+ -ra kijohet a Ryzen 2+ is attervezes nelkul, nem hiszem hogy kapkodni fog az 5 nanoval, 2021 elott nem latok igazan eselyt ra. Sok mulik majd az intelen is, hogy sikerul majd vegul a 10-es nekik. En a mostani hirek ellenere is tartom azt, hogy tovabb fog csuszni 2020-ra inkabb, a jelenlegi hirek csak a piac megnyugtatasara szolgaltak szvsz, valodi termek nelkul (kb az a szerencsetlen felhalott i3, amit iden kidobtak).

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#402) S_x96x_S válasza Cathulhu (#401) üzenetére


S_x96x_S
őstag

Én nem tudom, de nem lesz egyszerű döntés.

valószínüleg több tényezőtől is függ és nem csak az Intel-től.
például - szerver fronton kezd feljönni az ARM64 -
és a Microsoft is kisérletezik az ARM64-el
az APPLE-ről nem is beszélve, aki valószínüleg teljesen dobni akarja az X86 -os vonalat.

Valami üzleti elemzésben olvastam, hogy az AMD-nek szerver fronton igazából az ARM a versenytársa ,
mindaketten az INTEL szerveres sajtjára pályáznak.
És még az IBM is ott van a saját chipjével - szerintem ott lehetnek a 4 között.

bővebben:
http://www.eweek.com/pc-hardware/startup-ampere-releases-first-arm-based-server-chips

----------------------

más :
bejelentették az új Threadrippereket

AMD 12 and 24-Core Threadripper 2 CPUs: 2970WX and 2920X on 29th October
https://www.anandtech.com/show/13443/amd-announces-availability-of-12-and-24core-threadripper-2-cpus-coming-late-october

és az új "Dynamic Local Mode" -ot. (NUMA )
( szerintem a 12magos AM4-es procik is ilyen megoldást kapnak )
Previewing Dynamic Local Mode for the AMD Ryzen™ Threadripper WX Series Processors
https://community.amd.com/community/gaming/blog/2018/10/05/previewing-dynamic-local-mode-for-the-amd-ryzen-threadripper-wx-series-processors

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#403) solfilo


solfilo
veterán

Szerintetek jön az i9-ek érkezésével egy Ryzen 7 2800X? :)

solfilo

(#404) Petykemano válasza solfilo (#403) üzenetére


Petykemano
veterán

Szerintem ahogy telik az idő, erre egyre kisebb esély van.
Hiába jönnek az i9-ek, közben elképesztően elszállt a kisker ára az intel prociknak. az OEM eladásokat meg ez nem befolyásolja.
Telik az idő, lassan jön a zen2. Nem nagyon van miért közbeugrálni szerintem.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#405) S_x96x_S válasza solfilo (#403) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>Szerintetek jön az i9-ek érkezésével egy Ryzen 7 2800X?

nincs infó. bármi lehet.

- de szerintem: egy 8 magosnak - ugyanezell a 12nm-es technológiával nincs sok értelme.
Valószínüleg tesztelik az alternativákat az AMD-nél is, de hogy miböl lesz piaci termék is, az már alaposabb döntést igényel.

És kell BIOS támogatás is. Ha nincs szivárgás erről az alaplapgyártóktól,
akkor nem várható a következő pár hétben.

A 2800X -csak a gémereknek lehet fontos,
ha valakinek a sok mag és teljesítmény kell, akkor több értelme van a Threadrippernek.
( mikor megjelent az 1800x -akkor nem volt threadripper! most van, és emiatt még kevesebb értelme van.)
Szóval ki venné meg? Te?

A gamereknek a +100-200Mhz kevés lesz.
Ha nem tudja legyözni esetleg megszorongatni az i9-et, akkor nem sok értelme van rátenni erre erőforrást és embereket ( és ezáltal késleltetni minden mást )

A januári CES-en mindent megtudunk. Több értelme van korábban megjelentetni a Ryzen 7nm-es 3700X -et , meg a 12 magos társait. ( és élvezni a >=4.5-4.6ghz single core-os teljesítményt. )
Ha januárban bejelentik a 7nm-es ryzent, akkor a 2800X iránti igény is lecsökken, mindenki várja az új procit.

Ha nekem döntenem kellene, akkor inkább a 3700X jelenjen meg 1 hónappal korábban ,
minthogy a 2800X-re menjen erőforrás. De ez én vagyok.

Ha mégis megjelenik idén a 2800X -akkor számomra ez azt is jelenti, hogy a 7nm-el egy pici gond lehet.

de ez csak spekuláció részemről.

Mottó: "A verseny jó!"

(#406) solfilo válasza S_x96x_S (#405) üzenetére


solfilo
veterán

Ó én csak kíváncsiságból kérdeztem, mert feltűnően kimaradt a 2800X, miközben előző szériában volt ilyen. Ezzel mintha jelezték volna, szükség esetén tudnak még feljebb menni, de lehet ezt csak tévesen beleláttam.
Személyes indíttatás nincs mögötte, nagyon jól elvagyok a kis 2400G procimmal, szeretem. :)

Van értelme, amit mindketten mondotok, hogy ha közel a 3xxx, felesleges lehet egy 2700X-nél nem sokkal gyorsabb új procit hozni.

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#407) S_x96x_S válasza solfilo (#406) üzenetére


S_x96x_S
őstag

biztos lesznek olyanok, akiknek megér +66% árfelárat az átlag 12%-os játék-teljesítménynövekedés,
de ebben az ársávban már ott lesz a TR 2920X-is . ( Octóber 29 , $649 USD) ( az i9-9900K=$530 USD)
- 12core
- új 'Dynamic Local Mode' (NUMA optimalizáció) - direkt játékokhoz - most jön ki.
- 4 csatornás memória ( az AM4 csak kettő csatorna )
- 60 PCIe a 3GPU-hoz és a RAID0-ás M.2 NVMe diskekez
szóval szerintem ez lesz a i9-9900K méltó ellenfele.

A tesztekben szerintem ez jobban teljesit majd a 2700X-nél.

New PT Data: i9-9900K is 66% Pricier While Being Just 12% Faster than 2700X at Gaming
https://www.techpowerup.com/248518/new-pt-data-i9-9900k-is-66-pricier-while-being-just-12-faster-than-2700x-at-gaming

Mottó: "A verseny jó!"

(#408) Cathulhu válasza S_x96x_S (#405) üzenetére


Cathulhu
addikt

ha lesz 2800X, az cherry picked 2700X lesz azaz kb zero eroforrast vinne el es alaplapi tamogatas se kell hozza.
Akkor lenne ertelme szvsz, ha tudna hozni 10%-ot (ami eleg sok, 400MHz) hogy meg tudja szorongatni az intelt.
De ha tele vannak a raktarak valogatott 2700X-ekkel mar, akkor mindenkepp kidobjak piacra szerintem, meg akkor is ha csak +200MHz, mert ha csak 50-100 USD-vel tobbert el tudjak adni, amr nem erne meg 2700X neven

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#409) S_x96x_S válasza Cathulhu (#408) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>ha lesz 2800X, az cherry picked 2700X lesz azaz kb zero eroforrast vinne el
>es alaplapi tamogatas se kell hozza.

- más felirat a tetejére biztos kell hozzá,
- és chip-en belül is át kell ütni a kódját, hogy a szoftverek egy külön prociként azonosíthassák:

Ha nem kapna más kódszámot, akkor könnyen hamísítható lenne.
(pl. sima 2700-ast átszitáznak 2800X-re )

Emiatt nem is hiszem, hogy a raktarak tele vannak valogatott 2700X-ekkel.
Ha van, akkor mért nem dobja piacra minnél korábban az AMD?
várjon még 2-3 hónapot, hogy lemenjenek az árak?
Akkor már nincs rajta annyi profit !
Amit ma eladhatsz - ne halaszd a jövő hónapra :)

meg szerintem a threadripper-be mentek a válogatott CCX-ek - ott nagyobb a profit margin,

Mottó: "A verseny jó!"

(#410) Fiery válasza solfilo (#403) üzenetére


Fiery
veterán

Mindenkepp lesz 2800X, csak az a kerdes, hogy mi lesz az valojaban. En alaposan levalogatott 2700X-re tippelnék, 5 GHz-et meghalado (XFR) orajellel. Masik variacio, hogy 4,5 GHz korul lesz de 10 maggal (kicsi eselyt latok erre). Harmadik variacio, hogy optimalizalt 12 nanon, 10 nanon vagy esetleg 7 nanon keszul, 8C/16T, Zen+.

[ Szerkesztve ]

(#411) Cathulhu válasza Fiery (#410) üzenetére


Cathulhu
addikt

Az 5GHz szamomra kicsit elszalltnak tunik, nincs ebben a gyartastechnologiaban annyi, oszinten meg a Zen2-re sem hiszem, hogy altalanos lenne. 10 mag meg szerintem 100%, hogy nem lesz ebben a generacioban, az egy teljesen attervezett CCX-et igenyelne, az AMD politikaja meg kb most pont az, hogy 1 designnal kb mindent lefedni.
En 10 magot leghamarabb jovore 3800-as es 3700-as szeriara tippelek 7 nanon Zen2-n, attol lejjebb (azaz 3600 illetve kisebb) meg Zen++ 12 nanon +2 maggal.

De ez mind szigoruan csak tippelgetes, nyilvan te kozelebb vagy a tuzhoz, szoval nem lepodnek meg ha neked lesz igazad :)

#409: viszont szerinted mennyi threadripperre van igeny? Igaz hogy nagyobb a haszon rajta, de arra felesleges sok procit tartalekolni, meg a mindfactorynal is csak 2%-at teszi ki az AMD eladasoknak, es ezek nem mind a csucs TR-ek, boven akad koztuk csokkentett magszamu is.

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#412) SECTORnooB


SECTORnooB
addikt

Sziasztok!
Nem lehet tudni, hogy a 2500-2300X el mi a terve az AMD-nek? Csak az OEM partnerek kiváltsága marad vagy a DIY piac is megkapja majd, például a 9. Generáció startja után?

(#413) Fiery válasza Cathulhu (#411) üzenetére


Fiery
veterán

A 10 mag kihozhato egy kasztralt Threadripper 1-bol is ;) AM4-be beferne +2 CCX.

(#414) S_x96x_S válasza Fiery (#410) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>Mindenkepp lesz 2800X, csak az a kerdes, hogy mi lesz az valojaban.

az is lehet, hogy másképp fogják hivni :

:DD a türelmetleneknek addig is egy benchmark.

"Core i9-9900K vs. Ryzen 2800X: Totally fake benchmarks!
We benchmark the hype, leaks, and fan hysteria surrounding the PC's next big CPU fight."

https://www.pcworld.com/article/3309442/computers/core-i9-9900k-vs-ryzen-2800x-totally-fake-benchmarks.html

"Sources have confirmed that if there is a Ryzen 7 2800X, it will be a metal, square shape with pins on one side. It’s also confirmed it will say AMD and Ryzen on it. It’s all but certain it will cost money, too."

Mottó: "A verseny jó!"

(#415) S_x96x_S válasza SECTORnooB (#412) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>Nem lehet tudni, hogy a 2500-2300X el mi a terve az AMD-nek?

majd jön.

spekuláció START

szerintem ( a tervezetthez képest) túl nagy a kereslet a Ryzen2600(X) iránt
és emiatt a háttérben (gyártó)kapacitás gondok alakultak ki,
viszont (~6?) hónapja az ACER -rel kötöttek egy szerződést(üzletet),
hogy októberben legkésőbb szállítják nekik ezeket az új procikat.
A Szerződésben kötbér is van. Úgyhogy az AMD kénytelen volt az ACER-nek legyártani és leszállítani néhány 2500X -et. és bejelenteni a terméket.

"Acer Nitro 50 N50-100-UR11 Desktop, AMD Ryzen 5 2500X, AMD Radeon RX 580 Graphics, 8GB DDR4, 1TB HDD, Windows 10 Home" ~ 950 USD + 136 USD ( Shipping + import fees deposit to Hungary)
(Only 3 left in stock (more on the way).

https://www.amazon.com/Acer-N50-100-UR11-Desktop-Graphics-Windows/dp/B07GWXZG25

>Csak az OEM partnerek kiváltsága marad
>vagy a DIY piac is megkapja majd, például a 9. Generáció startja után?

Szerintem a DIY piac is megkapja (valamikor), viszont az időpont nem az Intel9gen-től függ.

Mottó: "A verseny jó!"

(#416) HSM válasza S_x96x_S (#407) üzenetére


HSM
félisten

Papíron jól néz ki a plusz két memória csatorna, de szerintem épp játékoknál nagyon nem ideális ez a jelenlegi numa modell, hiába próbálják megtákolni. Szerintem minden tekintetben jó játékra már most is egy 2700x. Amire az nem jó, az legfeljebb a nem elég magas IPC sara lehet, de azon TR sem segít, csak majd a 7nm és Zen2.

(#417) S_x96x_S válasza HSM (#416) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>Papíron jól néz ki a plusz két memória csatorna,
>de szerintem épp játékoknál nagyon nem ideális ez a jelenlegi numa modell,
>hiába próbálják megtákolni

a régi játékoknak nem ideális. De az újakat már fel lehet rá készíteni és a Windowst is fel lehet rá készíteni.

Ha a játékfejlesztők alatt egyre inkább "Threadripper" lesz, akkor egyre kevesebb hasonló gond lesz.
És 1-2 év és már a játék enginek is támogatják majd.( remélhetőleg )

De October 29 - után megtudjuk, mit ér valóságban.

Ideális -vagy - nem ideális - de akkor is jól jön az a pár százalék.

Mottó: "A verseny jó!"

(#418) HSM válasza S_x96x_S (#417) üzenetére


HSM
félisten

Felhívnám a figyelmedet, hogy a grafikon a régi gyenge megvalósítást hasonlítja az új sebtapaszos megvalósítással. Ez igazából csak az általam is említett jelenségre hívja fel a figyelmet, mennyire nem jó játékoknak, ha nem ideális a memória hozzáférés ideje.

Ez pl. egy bench, ahol látszik a hatása (techradarról): [link]

Szerintem ez akkor lenne igazán érdekes, ha mondjuk egy 2700X is itt lenne, mint referenciapont. :K Ott legalább mindkét CCX-nek lokális mindkét memória csatorna, ott csak a modulok közti kommunikációért jár büntetés, amit halkan megjegyzek, szintén nem ideális játékoknak, de ez még tényleg viszonylag apró megkötés, ellenben a TR-ek NUMA felépítésével.
A 2990WX pedig végképp para, hogy van benne olyan CCX is, ami közvetlenül nem is fér hozzá semmilyen memóriához, ami elég para az erre érzékeny feladatoknál. Tehát nem csoda, hogy valamit ki kellett találni, mert itt már tényleg csúnyán büntetődik a CPU, ha az izolált magok olyan feladatot kapnak, ami nem ideális nekik. Ugyanakkor ez az én szememben egy súlyosan sebtapasz jellegű, kétes megbízhatóságú megoldás, ami csakis azért jöhetett létre, mert messze nem ideális a holmi arra, amire árulják, pl. High-end gaming gépnek.
Ahogy ugyanez a nyűgje az Intel legfrisebb HEDT platformjának is, a nem ideális késleltetések és szerverekhez optimalizált cache hierarchia.

Szóval, ha mindenáron több erőre lenne szükségem, mint a szintén brutálisan erős 2700X, akkor én otthoni játszós gépbe egész biztosan nem TR-r vennék, sokkal inkább valami régebbi HEDT-t a konkurenciától, aminek még nincsenek ilyen gyerekbetegségei. TR-t munkagépnek vennék szívesen, ha olyasmivel foglalkoznék, pl. renderelni, ott ha nem tévedek nem gond, hogy kicsit lassúbb néhány mag, a nyers erő bőven győz. A játék tapasztalataim szerint nem ilyen, ott időre el kell készülnie minden kritikus folyamatnak.

Ami az új játékok felkészítését illeti.... Ha-ha! :C
Első hullámban vettem megjelenés után elsőgenerációs Intel i7 HEDT gépet, még jó kis X58-asat, tudod mennyit kellett várni, mire a játékok csak úgy messziről, finoman csak hozzászagoltak a HT-hoz? Nagyjából 4 évet, a Crysis 3 személyében... És az még ennél is jóval egyszerűbb feladat volt, nem kellett modellspecifikus okosság, csak a megfelelő magok logikai szálainak megfelelő kezelése.

(#419) Petykemano válasza HSM (#418) üzenetére


Petykemano
veterán

Ez a probléma csak a 4 lapkás Threadrippert érinti, nem? 24/32 mag. Ezt ajánlják HEDT gamer gépnek? Én azt hittem, az a 16 magnál megáll. a 2 lapkás Threadrippernek meg minden lapkára van memória elérése. Persze nyilván a memóriaelérés és késleltetések szempontjából még így is rosszabb, mint a 2700X, ami szintén rosszabb, mint az intel ring busa.

De azért azt valljuk be, hogy az intel HEDT procijainak teljesítményének kihasználását ugyanaz az ok akadályozta, ami azt is, hogy a 8 magos bulldozer származékok rendre lemaradtak a 4, 4/8 magos intelektől.

Láttam valamelik nap egy táblázatot, de nem találom.
De ez is elég jól mutatja: https://techreport.com/review/34192/intel-core-i9-9900k-cpu-reviewed

Ha az érték valamilyen "lokális elérés" késleltetése, akkor van hová fejlődni.
Ha azonban valamilyen átlagérték, ami a kellően jó késleltetésű lokális elérés mellett egybeméri a CCX-ek közötti kommunikációt, akkor ezen legjobb esetben is csak a CCX magszám emelése segíthet.

Előbbi tűnik helyesnek, mert
itt és itt az 1db CCX-el rendelkező raven ridge is hasonló késleltetéssel éri el a memóriát.

Ha nem függ össze a CPU frekvenciával, akkor szerintem ennek a késleltetésnek a javítása fontosabb lenne, mint a frekvencia növelése.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#420) HSM válasza Petykemano (#419) üzenetére


HSM
félisten

A négy lapkás Threadrippereknél van két lapka, aminek nuku memóriája sincs.
A sima kétlapkás Threadrippereknél mindkét lapkának van memóriája, a probléma ugyanakkor ott is jelen van, hiszen ha az adott magnak olyan adat kell, ami a szomszéd csip tárában van, akkor megint a lassú távoli elérés esete fog befigyelni. Ezért találták ki a game módot, ami ha jól emlékszem, komplett lekapcsolja az egyik magot, praktikusan kreálva egy sima AM4-es procit. :D
"Second, Game Mode disables the cores in one of the silicon dies. This isn’t a full shutdown of the 8-core Zeppelin die, just the cores. The PCIe lanes, the DRAM channels and the various IO are still active, but the cores themselves are power gated such that the system does not use them or migrate threads to them."
Forrás: [link]
Itt szépen le is mérték, gyors DDR4-3200-as memóriákkal: 65ns near memory and 108ns far memory (87ns average). Szóval, a far memory 65ns egész jó (most nem trollkodom, hogy a 8 éves X58 rendszerem vígan befigyel gyors DDR3 ramokkal 50ns alá, vagy mégis? ;] ), viszont a 108ns a szomszéd csip memóriájáig iszonyat magas. Plusz ha véletlen a másik magnak is kéne onnan adat, akkor 16 mag figyelne ott két csatornán adatot, ami így már szívószálnak is vékonyka.
A késleltetés a system agent órajelén múlik, ha minden igaz, ami emlékeim szerint a ram frekvencia felén megy, ezért is fontos Ryzen alá a magas órajelű ram, mert szuperül csökken tőle a rendszer késleltetése. :K

Szóval ez egy jó megoldás, lekapcsolva a fél TR-t megoldani, hogy csak lokális memória elérés legyen, ami gyors, csaképpen ugyanezt olcsóbban is lehet produkálni egy sima AM4-es Ryzennel. :D

[ Szerkesztve ]

(#421) Petykemano válasza HSM (#420) üzenetére


Petykemano
veterán

Igen, az igaz, hogy 2 lapkás TR esetén is előfordulhat távoli elérés, de ez nyilván kevésbé égető probléma, mint memóriaelérés nélküli lapkáké.
Ami viszont érdekes, hogy ha jól emlékszem a L3$ késleltetésekre, akkor mintha az lett volna a sima Zeppelin esetén, hogy a másik CCX L3$-éből pont ugyanannyi késleltetéssel tud olvasni, mint memóriából.

Ezeken az ábrákon gyönyörűen látszik, milyen késleltetéseket ad hozzá a blokkon kívüliség:

Mennyivel jobb jobb memóriával:

Összehasonlítás:

Én azt nem értem (és ennek megoldását várom), a következő zen verzióban, hogy a CCX-ek közötti és a lapkák közötti interconnect miért függ a memória frekvenciájától.
Azt sem értem, hogy hogy lehetséges az, hogy ha az lokális L3$ késleltetése 45-50ns, a memória elérésének késleltetése mondjuk 60-80ns, akkor hogy lehet, hogy a szomszédos L3$ elérése 120-150ns (memóriasebességtől függően) ? Kicsit olyan, mintha a két CCX a memórián keresztül kommunikálna. (Persze nyilván nem, mert akkor lapká belüli két CCX egymáshoz képesti elérésének késleltetése pont ugyanannyi lenne, mint két különböző lapka CCX-é a a TR-ben) Az világos, hogy a elméletileg A CCX-ek között és a memória felé is az IF a kapcsolódást megoldó alkatrész, csak nem világos, hogy miért a memóriaelérés késleltetése alacsonyabb a szomszédos L3$-nél?

Nincs ezen mit trollkodni, ezek tények, ezen ha lehet javítani kell.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#422) HSM válasza Petykemano (#421) üzenetére


HSM
félisten

Szerintem logikus döntés, hogy a memóriasebességgel skálázódik a rendszer. Minél gyorsabb a memória, annál több adatot kell elszállítani. Így szerintem egy fix aránnyal összeszinkronizálni is egyszerűbb lehetett a dolgokat. Ettől függetlenül én is fontosnak látnám még javítani ezen interconnectek sebességén.

"Kicsit olyan, mintha a két CCX a memórián keresztül kommunikálna."
Hát, nem lépődnék meg, ha így lenne. :DDD

"csak nem világos, hogy miért a memóriaelérés késleltetése alacsonyabb a szomszédos L3$-nél?"
Gondolom, a szomszédos L3 tartalmát először ki kell írni memóriába, majd onnan betölteni a másik L3, tehát nyilván ez egy memória írással lassabb lesz, mint ha csak egyből a memóriából kéne beolvasni.

Vigyázat, nem tudom (ha valaki ismeri az architektúrát javítson ki), ez csak feltételezés. ;)

(#423) Petykemano válasza HSM (#422) üzenetére


Petykemano
veterán

Én is valami ilyesmire gondoltam. De ez azt jelenti, hogy lényegében a memórián keresztül kommunikálnak, nem közvetlenül.

Azt hallottuk abutól is, hogy az L3$ mérete négyszereződik (?) A zen2 (?) esetén, de az még mindig nem igazán segít a inter-CCX kommunikáció késleltetésén. Kivéve persze ha valamilyen writeback (amikor az írást nem várja meg) módon egy CCX L3$-e több más CCX victim L3$-e is egyben.
Akárhogy is, felvetődhet a kérdés, miért hagytak ki egy csak CCX-ek közötti megosztást célzó L4-et a lapkából? Vagy a zen2-nél ez miért nem pálya?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#424) S_x96x_S válasza HSM (#418) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Ez pl. egy bench, ahol látszik a hatása (techradarról): [link]

Az ellentettjére is van példa.
itt például a TR1920X - határozottan jobb mint a R2700X és a R2600X

innen-Anandtech

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#425) Cathulhu válasza Petykemano (#421) üzenetére


Cathulhu
addikt

Nem igazan a memoriak orajeletol fugg, pontosabban az I/O bus sebessegen megy, ami viszont egyenesen aranyos a memoriak sebessegevel. Ha igy kozelited meg, akkor viszont teljesen ertheto miert van ez. Azt nem tudom egyaltalan meg lehetne-e valositani ertelmes kereteken belul, hogy ettol elterhessen, talan amihez nem kellene nagy varazslat, hogy annak valami egesz szamu tobbszorosen uzemeljen, de azt az orajelet meg lehet siman nem birna.

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#426) Petykemano válasza Cathulhu (#425) üzenetére


Petykemano
veterán

De csak ezzel kéne kezdeni valamit. Mert ha az amd el is éri az 5GHz-et, akkor is alulmaradhat ezek miatt a bakik miatt. Akár gaming, akár valami többszálas production programban. Mindig lesz majd olyan, ami nincs a ccxre optimalizálva, és ezért a késleltetések miatt bukó.
Akárhogy is nézzük, ez ha nem is low hanging fruit, de musthave. Bizonyos magszám fölött ugye már az intel sem ring bust használ, hanem mesht, ami ugyanolyan rossz, mint az IF. Pontosabban magas magszámot tesz lehetővé. Tehát kB 8 mag esetén kellene csak megoldani jobbra a késleltetéseket, afölött már kB versenyképes az intel megoldásával.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#427) HSM válasza Petykemano (#423) üzenetére


HSM
félisten

"Akárhogy is, felvetődhet a kérdés, miért hagytak ki egy csak CCX-ek közötti megosztást célzó L4-et a lapkából?"
Ha engem kérdezel, logikus döntés, hiszen az egész dizájn azon nyer nagyon sokat, hogy gyakorlatilag két független CPU-komplexként működik a két CCX. Ugye, ezen nyernek, hogy nem kell állandóan adatot szinkronizálni 8 mag cache-ei között, ami lényegesen komolyabb meló lenne, mint 4-et szinkronban tartani, hanem minden CCX megteszi magán belül, ha pedig adatot kell cserélni, megoldják a memórián keresztül.

(#424) S_x96x_S: Tény. Mondjuk ennek a benchnek a hitelességét nálam erősen megkérdőjelezi, hogy a 2600X 6 maggal hozza ugyanazt, mint a 2700X 8-al. Itt nekem valami nem kerek. :N

(#428) TRitON válasza HSM (#422) üzenetére


TRitON
aktív tag

Itt található egy eléggé jó leírás az Infinity Fabric felépítéséről és működéséről. Szerintem az itt található ábrák választ adnak a kérdéseidre is.

Mi az? 3 lába van mégsem tranzisztor? - ??? - Traffipax...

(#429) HSM válasza TRitON (#428) üzenetére


HSM
félisten

Köszi! :R Ezek szerint (ha jól értem a leírtakat) a spekulációm nem járt messze a valóságtól. :)

(#430) TRitON válasza HSM (#429) üzenetére


TRitON
aktív tag

Egyáltalán nem jártál messze. Az egyes CCX-ek az SDF Plane-en keresztül férnek hozzá a memóriához és egymás cache-ében lévő adatokhoz is. Ezért olyan nagy a memória késleltetés.
Ha pedig chipek (IFOP), vagy tokok (IFIS) közti kommunikáció szükséges egy adat hozzáféréshez, ezt a késleltetést az interfész hossza és átviteli sebessége is befolyásolja.
A magyarázat szerint az egész SDF Plane a DRAM frekvencián megy, aminek nagy előnye, hogy nem kellenek bonyolult FIFO-k a CCX-ek és az SDF plane, valamint az SDF és az IFOP/IFIS interfészek közé. Volt, aki felvetette, hogy legyen az IF aszinkron és járjon valamivel magasabb frekvencián, azonban az aszinkron működés egyrészt bonyolítaná a kommunikációt a részegységek között, másrészt biztosan növelné a késleltetést. Jim Keller jó munkát végzett, ennél jobb megoldás szerintem nincsen. :)

A Zen 1 és Zen+ IPC növekedését ugye a különböző késleltetések drasztikus csökkentése (tehát az IF reszelése) okozta. Én az Zen2-nél is hasonlóra számítok: magasabb lehetséges DDR4 sebesség (3600+4000MT/s+), csökkenő cache késleltetések, csökkenő interface latency és csak minimális változtatások a processzor magokban. (Meg persze több mag/CCX, de az a jelenlegi helyzetben IPC csökkentő hatású.)

Mi az? 3 lába van mégsem tranzisztor? - ??? - Traffipax...

(#431) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Kijött a negyedéves gyorsjelentés.

"“We delivered our fifth straight quarter of year-over-year revenue and net income growth driven largely by the accelerated adoption of our Ryzen, EPYC and datacenter graphics products,” said Dr. Lisa Su, AMD president and CEO. “Client and server processor sales increased significantly although graphics channel sales were lower in the quarter. Looking forward, we believe we are well positioned for further market share gains as we continue making significant progress towards our long-term financial targets.”"

http://ir.amd.com/news-releases/news-release-details/amd-reports-third-quarter-2018-financial-results

Mottó: "A verseny jó!"

(#432) Petykemano


Petykemano
veterán

bdver2

Fiery, kommentálnád?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#433) Fiery válasza Petykemano (#432) üzenetére


Fiery
veterán

Bulldozer? Mit kommentaljak egy halott allatorvosi lovon? :DDD

(#434) HSM válasza Fiery (#433) üzenetére


HSM
félisten

Miért, ha 7nm-en véletlen elérnék vele a 8Ghz-et értelmes fogyasztással nem is lenne olyan rossz. ;]

(#435) Petykemano válasza Fiery (#433) üzenetére


Petykemano
veterán

Hát hogy egy három éve halott állatorvosi lóhoz mi végett commitolnak?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#436) Cathulhu válasza Petykemano (#435) üzenetére


Cathulhu
addikt

[link]
[link]

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#437) solfilo válasza Cathulhu (#436) üzenetére


solfilo
veterán

Elég megdöbbentő. :Y
Már csak az a kérdés, hogy a Kaeri/Godavari vagy Carrizo, mert utóbbiban jobb IGP van elvileg. (GCN2 vs GCN3)

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#438) solfilo válasza solfilo (#437) üzenetére


solfilo
veterán

Carrizo, Giga oldalán is azt írják: [link]

Új bios is jött, ezért: Update AGESA 1.3.0.1a for A-series Carrizo APU support

Így legalább lesz némi 4K filmlejátszós képesség, Kaveri/Godavari nem tudja ezt. Youtube gyorsítás sajnos nincs.

solfilo

(#439) Petykemano


Petykemano
veterán

Talán így fog mutatni az epyc2 és ryzen3

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#440) Petykemano válasza Petykemano (#439) üzenetére


Petykemano
veterán

Adoredtv epyc2 update

Úgy tűnik, egy CCX 8 mag lesz. 32MB L3$
Kicsit tartok attól, hogy innentől minden cpu lapka mellé kell IO lapka is és innentől minden lapkaközi kommunikáció lapkán kívül történik (core-core, core-ram)es az is igaz, hogy így contol chipből is többet kell majd tervezni.
De az így biztosra vehető, hogy a mainstream LEHET 16 magos. És az is valószínű, hogy a control chiphez fog csatlakozni az igp is nagymértékű flexibilitást biztosítva.

ZenX - ezmiez?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#441) S_x96x_S válasza Petykemano (#439) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>Talán így fog mutatni az epyc2 és ryzen3

rengeteg ábrát fabrikált, de ezek csak spekulációk.
"Reminder: These aren't leaks, just my idle speculation. Do what you want with them."
https://twitter.com/chiakokhua/status/1057166488627380224

Mottó: "A verseny jó!"

(#442) Petykemano válasza S_x96x_S (#441) üzenetére


Petykemano
veterán

Igen, azért írtam, h "talán".
Talán egy kérdőjel nem ártott volna még a végére...

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#443) Petykemano


Petykemano
veterán

ezért nincs olyan sok ryzen apuval szerelt notebook:

We looked at the whole series of AMD APUs and when you factor in cost and thermals in addition to performance the Bristol Ridge family came out on top. Thermals are a much bigger deal in a consumer product than in a typical PC. Yes, on paper the Ryzen family is technically better but without increasing the cost and having a higher thermal capacity, a Ryzen APU would never run at full performance. When the Ryzen is operating in a thermally limited environment its performance is only marginally better than Bristol Ridge. We figured any additional cost would be better spent on more memory in an optimal bank layout to maximize bandwidth as this benefits everybody all the time. A thermally-limited but higher performance APU adds some performance here and there but it’s not a universal gain. We will continue to maximize the thermals to allow the Bristol Ridge APU to run at maximum speed.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#444) solfilo válasza Petykemano (#443) üzenetére


solfilo
veterán

Az is lehet, hogy csak utólag magyarázzák a bizonyítványt. :)

Athlon 200GE hozza az A10-9800 teljesítményét, miközben 35W vs 65W TDP.

Itt mértek pár játékkal, hol egyik, hol másik a gyorsabb: [link]

Hogy lesz ebből azonos teljesítmény azonos thermal limitnél, ha ekkora fogyasztásdifi mellett is kb egyformán teljesítenek?

mondjuk ez alapján, hogy "We will continue to maximize the thermals to allow the Bristol Ridge APU to run at maximum speed", elég spórolósra vehették a hűtést. :D

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#445) Cathulhu válasza solfilo (#444) üzenetére


Cathulhu
addikt

Sokkal valoszinubb hogy utolag magyarazkodnak. Ryzeneknek van egy nagyon jo sweet spotjuk, amit egy korabbi bulldozer megkozeliteni se tud. Eleve eg es fold a ket gyartastechnologia es akkor meg az IPC gainrol nem is beszeltunk.

[ Szerkesztve ]

Ashy Slashy, hatchet and saw, Takes your head and skins you raw, Ashy Slashy, heaven and hell, Cuts out your tongue so you can't yell

(#446) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Az Intel megelőzte az AMD-t a bejelentéssel. ( AMD Horizont - ZEN2 bejelentés ?) Kedden megtudjuk mi lesz az AMD válasza. ;)

-Az INTEL 2 db ‘XCC’ dies -ból csinált egy 28 magos szörnyecskét + 12 Memóracsatornával kötik össze a külvilággal.

Mottó: "A verseny jó!"

(#447) Petykemano válasza S_x96x_S (#446) üzenetére


Petykemano
veterán

Már nem büdös a technocol.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#448) S_x96x_S válasza S_x96x_S (#446) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Intel ... egy 28 magos
elirtam , 48-Cores Per CPU

Mottó: "A verseny jó!"

(#449) S_x96x_S válasza Petykemano (#447) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>Már nem büdös a technocol.

ez már presztizsharc ... mindenáron a leggyorsabbnak kell lenni:
“It is our intent and design to deliver performance leadership throughout 2019,” Lisa Spelman , INTEL
itt már a tecnocol is megengedett.

de a gazdaságosság már más tészta :

"Intel could meet or beat AMD on performance, slash prices like crazy (with this 48-core Cascade Lake AP part not costing much more than a monolithic top-bin 28-core Skylake part), and still lose out bigtime on performance/watt and cost/performance/watt."
https://twitter.com/NicoleHemsoth/status/1059438873804193793

bővebb : "INTEL TO CHALLENGE AMD WITH 48 CORE “CASCADE LAKE” XEON AP"
https://www.nextplatform.com/2018/11/05/intel-to-challenge-amd-with-48-core-cascade-lake-xeon-ap/

"We will see what AMD has to say this week out in San Francisco, and then take stab at trying to figure out how it will map to what Intel is doing. We have heard on the rumor mill that Rome Epycs will have 48 cores (as we expected) and only eight memory channels (we were hoping for more, but Rome has to be socket compatible with Naples); others are expecting AMD to crank Rome up to 64 cores in a socket, and still others say Rome is 48 cores and the kicker “Milan” processors will reach up to 64 cores. Intel just forced AMD’s hand into disclosure"

Engem a 12 memóriacsatorna egy kicsit meglepett, de ha nem számítanak a költségek - akkor mindent lehet :)

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#450) Petykemano válasza S_x96x_S (#449) üzenetére


Petykemano
veterán

Nekem egy kicsit bűzlik. Az intel nem szokott ilyen megelőző csapásokat intézni.
Nem tudjuk, hogy az AMD mit főzött, de furcsa, miért adna 12 memóriacsatornát az intel, amikor ha a rome csak 48 magos 8 csatornával, akkor 2x4 csatorna is elég lenne az intelnek is. vagy legalábbis egyelőre. Nyilván idővel a 2x4 letiltott magot is felszabadíthatják, ha szükséges. Abban biztosan igazad van, hogy presztízs, itt már a TDP, meg a perf/W nem számít. Pontosabban, ha az abszolút elsőséget meg tudják tartani, akkor ennek marketing-értékéért dobjáka többi szempontot - hogy ez milyen fogyasztással jár és mennyibe van alá lapot rakni, stb.

Azt tudjuk már, hogy az AMD Next Horizon(s) eventje CET idő alapján mikor kezdődik?

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.