Hirdetés

2024. június 19., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#93651) ubyegon2 válasza tompa torma (#93649) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mx, ha nincs kedved minden sz@rért a terminállal molyolni,..

Mivan? :Y

Azokban az esetekben, amikben a többi népszerű desktop Linuxnál terminalt kell használni, ugyanúgy ezt kell tenni MX Linuxnál is. Egyébként meg terminal nélkül el lehet lenni ugyanúgy Manjaro, Ubuntu, Linux Mint, de már a Debian esetén is(nem sorolnám fel az összeset)... Láttad már valamelyiket ezek közül vagy a rengeteg Ubuntu deratíva és Arch alapú desktop Linux közül?

[ Szerkesztve ]

eladó Samsung 980 M.2 PCIe 3.0 NVMe SSD 1TB 0TB írás, samsung store vásárlás

(#93652) tordaitibi válasza Rowon (#93640) üzenetére


tordaitibi
veterán

Köszi, korrekt vagy.
Nem offolom a topikat csak annyi az előzmény, egyszer megtalált egy emberke, látta hogy mindenre elég nyitott vagyok és próbáljam ki a BP.-t. Nem tartott semmiből, kb. 5 perc után jöttem rá hogy egy innen-onnan összeszedett kutyaközönséges disztró.
Rpm, Ubuntu, meg még a fene tudja mit gyúrtak bele, megfejelve egy agyonkontrasztozott KDE-el, minden van benne :K és akkor azon a gépemen ugyanúgy fagyott mint a többi Linux. Így kb. 8perc 25 másodperc után ment a levesbe.
Az úr, nickneve szerint Tengődiarisz, egy darabig még járt a nyakamra de szépen lassan lemorzsolódott, ennek a hozadéka azon a szörnyű FB. oldalon az idézet.

(#93653) I02S3F válasza tordaitibi (#93652) üzenetére


I02S3F
őstag

Mik vannak:(! Bp-éktől láttam kötözködős, pökhendi, gőgös posztot én is.:(

[ Szerkesztve ]

(#93654) Rowon válasza I02S3F (#93653) üzenetére


Rowon
veterán

A Magyar Linux csoportban FB-on is ott fárasztanak mindenkit és magukat reklámozzák, vagy éppen szó szerint másokkal kötekednek. Szerencsére van annyira intelligens a csoport, hogy inkább csak trollkodnak velük, senki se veszi őket komolyan.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93655) Warton válasza Synaptic (#93647) üzenetére


Warton
őstag

Azért az elmond valamit egy rendszerről, hogy valaki arra büszke, hogy sikerült feltelepítenie... ;]

(#93656) Rowon válasza Warton (#93655) üzenetére


Rowon
veterán

Alpine Linux + Gentoo is ilyesmi lehet.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93657) #02705152 válasza tordaitibi (#93652) üzenetére


#02705152
törölt tag

Eredetileg a Mandriva vonalat vették alapul, ahhoz raktak pár dolgot... Amúgy a világ szégyene ahogy hozzá állnak a dolgokhoz. :((

(#93659) sh4d0w válasza Rowon (#93656) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Mi a nehez az Alpine telepitesben? Kicsit kihivaskent fogadtam ezt a hszt, ugyhogy az elmult fel ora muve:

https://www.coreinfinity.tech

(#93660) sh4d0w válasza #79484416 (#93658) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Jelen.

https://www.coreinfinity.tech

(#93662) sh4d0w válasza #79484416 (#93661) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Szerintem ennel lejjebb nincs.

https://www.coreinfinity.tech

(#93663) Synaptic válasza Warton (#93655) üzenetére


Synaptic
senior tag

Minden évben kb 2 napig tartott a linux ingerenciám , de most már 1 hete csak azon vagyok és tetszik amit látok /persze olyan is van ami nem/. Elértem a hosszú úton az első. kilométer követ ez tölt el büszkeséggel :)

[ Szerkesztve ]

Ryzen-7-3800x/Asrock x570SteelLegend/Asrock-PhantomGaming-6800Xt

(#93664) májkimiki válasza #02705152 (#93657) üzenetére


májkimiki
őstag

Mandrake Linux volt az.

(#93665) #02705152 válasza májkimiki (#93664) üzenetére


#02705152
törölt tag

Lehet hogy igazad van, akkor még Mandrake volt a név, a lényeg, hogy a franciákat nyúlták, pluszban meg vmi számlázó progi volt benne ha jól emlékszem.

(#93666) Rowon válasza #02705152 (#93665) üzenetére


Rowon
veterán

Számlázó??? A használatért számlázott, vagy pedig félreértem?

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93668) Rowon válasza #79484416 (#93667) üzenetére


Rowon
veterán

:)) Erre emlékszem! Anno olvastam és szakadtam is rajta.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93669) shadow1901


shadow1901
aktív tag

Mint 21 nem indul.
Ti mire gondoltok, ha ezt látjátok?
[kép] [kép]
Félszemmel figyelve, fél képernyőt betakarja az alsó két sor, majd átugrik és a Mint logo csak pörög 5 percig. Aztán meguntam és kikapcsoltam.
Asus X54C.

Kérdezz, bármit meg lehet oldani! | Inkább privátot írjatok!

(#93672) CPT.Pirk válasza shadow1901 (#93669) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az első pár sor meg valszeg biosz frissítés szükségességét mutatja.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#93673) shadow1901


shadow1901
aktív tag

Szemét voltam. Már megvolt a válasz, amikor kérdeztem. Én is SSD/HDD-re gyanakodtam. De elvileg 1 éves a HDD.
Egyébként az optikaiban felejtett olvashatatlan lemez okozta a fennakadást. Asus X54C-ben már a bios reseten túl voltam. Boot sorrend ellenőrzés ugrott. A képeket a sajátomról készítettem, abba is áttettem a lemezt. Csak ott gyorsabban átugrotta azt a részt és elindult. Viszont megnéztem a boot sorrendet a sajátomban. ODD 2. helyen van. [kép] Ott már a legfrissebb elérhető bios van fent emlékeim szerint. Eleinte zavart, már nem érdekel. Szét van taposva szegény, 2 napja sincs, hogy visszakerült rá a Mint. Arch telepítést elrontottam, kijavításhoz amatőr vagyok még. :D
Kíváncsiságból:
#1 Miután "megfejtettem a hiba okát" és elindítottam a frissítést, keresgéltem, gugli 5.+ találatban egy fórumbejegyzésben volt a megerősítés. [kép] [link]
#2 Mit keres az ODD-ben ha az elsődlegesen is van OS?

[ Szerkesztve ]

Kérdezz, bármit meg lehet oldani! | Inkább privátot írjatok!

(#93675) shadow1901


shadow1901
aktív tag

Nem tudom reset előtt mi volt a sorrend, reset és HDD kiválasztás után ott is hiba volt. Előtte is én állítottam szóval nem volt az piszkálva, ha utána is hibát dobott.
1. HDD és indul. Mit kíváncsiskodik, okozza itt nekem a gondot.
Nem tudja a már felállt rendszer sem olvasni 100%-ban annyira maszatos. Majd oktató jelleggel egy takaríttatás a tulajjal és meglátjuk játsza-e. Valami bolti film. DVD lejátszónak van használva kb a lapos.

[ Szerkesztve ]

Kérdezz, bármit meg lehet oldani! | Inkább privátot írjatok!

(#93677) headhunter válasza Rowon (#93668) üzenetére


headhunter
addikt

(#93678) Rowon válasza headhunter (#93677) üzenetére


Rowon
veterán

Áh, köszi! :D Eskü tegnap este kerestem én is Archive-on, de nekem a kereső nem hozta fel. :R

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93679) 5leteseN


5leteseN
aktív tag

Szerintem kezdő kérdés: Egy USB-s NVMe-s SSD-n lévő W11 mellé raknék egy portable változatban telepített MX-Linux-ot, ami mindkét induláskor válaszható boot-olós Op-rendszer az említett külső SSD egy harmadik partíciójára dolgozna(amit tudok backup-olgatni, amikor akarok) Ezen a harmadikon lesznek a hordozható(Portable) W11 programok és az adataik.

Milyen forgatókönyv a javasolt a választható boot-menüs elkészítéshez?

A W11(WinToGo változat: 160 GB) már készül is. :K

(#93680) tordaitibi válasza 5leteseN (#93679) üzenetére


tordaitibi
veterán

Nem tudom a W11 hogyan viseli a VHD vagy VHDX fájlba való becsomagolást de elvileg ugyanolyan jól mint más Windowsok.
A W10 remekül, én anno egy VHD-t kreáltam a W10-ből, ment a Ventoy usb ssd-re, azon van még az Ubuntu, meg 8-10 Live iso, rendszermentő, Clonezilla stb. és Win, Linux telepítők.
+ egy 650GB ntfs adatpartíció ami mindenre megfelel.
A Ventoy a választómenü, bármelyik live vagy telepítő, a Ubuntu és a W10 VHD indítható vele. Elvileg tudja a Secure bootot is.

(#93681) 5leteseN válasza tordaitibi (#93680) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Lehet, hogy félreérthetően-kihagyósan fogalmaztam meg, hogy mit szeretnék(Bocsííí :B ): WinToGo-t, melléje egy telepített portable MX-Linux-ot és egy harmadik (nem-bootolós) partícióra a W-s portable(hordozható) programjaimat, amiket a biztonság kedvéért BackUp-olgathatok(hetente, kb), és a boot-olásnál választani szeretném egy menüből, hogy mit indítok a két Op-rendszer közül a 256GB-os külső SSD-mtől.

Ez az elsődleges cél, mivel a két Op-rendszer 5-10-perces telepítésű, ott nem is érdekel azok BackUp-ja. Ha van ilyen lehetőség, akkor jó, ha nincs az se baj: 2x 5-10perc: win-win. :C

Ezt hogyan tudom(: az MX-Linux-ot utólag boot-olós menüvel) a W10(11?)-es WinToGo mellé telepíteni? :Y

[ Szerkesztve ]

(#93682) tordaitibi válasza 5leteseN (#93681) üzenetére


tordaitibi
veterán

Ha efi/gpt, a togo hogyan van megoldva, bennt az efibe az indítója meg a bcd?
Ha igen, simán telepítsd az mx-et, beteszi az efibe a bejegyzését és biosba, pardon uefibe tudsz majd választani közöttük.
Ha a portable W10 ilyen efi bejegyzéses, elvileg fel fogja venni a Linux a saját választómenüjébe, osprober.
Ha nem, akkor nem tudom, nekem ez a togo kimaradt az életemből.
Azt tudom hogy ha egy pc-n telepített W10-es lemezt, ssd-t kiveszek a gépből és beteszem egy külső usb házba, gond nélkül indul a Win. És gond nélkül telepíthető mellé Linux. De ilyen közvetlen togo rendszerrel még nem volt dolgom, nem ismerem hogyan bootol.

(#93683) 5leteseN válasza tordaitibi (#93682) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Az EFI/GPT-t (+bcd) nem értem, bövebben kicsit! Kösz!

A WinToGo-t Rufus-szal teszem, Alt-E-vel EFI-UEFI boot-ot csinál(rejtett opció: Alt-E ;) )!

Ma-holnap teszek ezekről egy próbát.
Azzal vagyok kicsit gondban, hogy a Rufus a teljes lemezt használja(vagy én vagyok buta), és az MX előtt Linuxból varázsolnom kell majd az SSD-m partícióit.

(#93684) cigam válasza Rowon (#93650) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Kicsit izgultam, hogy a magyar nyelvű hírforrást, vagy a DSL-t linkeled ;]

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#93685) Rowon válasza cigam (#93684) üzenetére


Rowon
veterán

Magyar nyelvű hírforrás?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93687) Rowon válasza #79484416 (#93686) üzenetére


Rowon
veterán

Jaah, LOL. Azt az oldalt már sehol nem követem. Nem tetszett az, amiről és ahogyan írt több cikkben is.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#93688) cigam válasza #79484416 (#93686) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Talált sülyedt. Én sem olvasom rendszeresen, az Androidos teló hírfolyama dobja be néha a PCfórum bejegyzéseit. Mondjuk ebben pont semmi kivetnivalót nem találok.
Amúgy nekem sem tetszik 1-2 hír tálalása, nem csak nála, úgy általában a portálokon, de attól még a lényeg - maga a hír - benne van, értesülök róla.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#93690) tordaitibi válasza 5leteseN (#93683) üzenetére


tordaitibi
veterán

Ha valóban az egész terület kell neki, nem tudom működik-e usb-n a Win saját partíció zsugorítása (Lemekezelő, Lemezek és partíciók) azzal kéne helyet csinálni.
Ha nem, akkor Live Linux és Gparted.
célszerűen az MX telepítőjével.

[ Szerkesztve ]

(#93691) hunaqua


hunaqua
addikt

Adott egy Dell Wyse 3040 gép.Ezen Debian van és belakva egy OsCam szerver. Pár giga az egész.Hogyan lehetne egy ugyan olyan Dell Wyse 3040 -re klónózni a másik tartalmát ?

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

(#93693) tordaitibi válasza hunaqua (#93691) üzenetére


tordaitibi
veterán

Ha emlékeim nem hazudnak ez egy emmc flash szerűséggel ellátott csoda, alaplapra integrált tárhelyes thin client.
A Ventoyos usb rendszeremmel megoldanám egyből, neked 2 pendrive kell. Egyiken egy clonezilla, másikra mented a tárhely tartalmát.
Majd mindkettót bedugod a másik gépbe és ráklónozod.

Nemethg, mindent klónoz, uuid-t mindent, ebből néha nem kis galiba van ha a klón diszk bekerül későbbiekben abba a gépbe amiről klónozták. A forráslemez mellé.

(#93694) hunaqua válasza tordaitibi (#93693) üzenetére


hunaqua
addikt

Igen,ez ilyen belsős motyó.

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

(#93696) csixy válasza hunaqua (#93691) üzenetére


csixy
addikt

Úgy látom, hogy van rajta két USB port. Az egyiken bebootolsz egy live linuxot és a másik portra dugott eszközre át dd-zed a 8, vagy 16 giga Flash-t , a másik vason meg ugyanezt vissza dd-zed. Remélvén, hogy a BIOS nem a Flashon van , mert akkor ez így nem lesz jó.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#93697) cigam válasza hunaqua (#93691) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Tud USB-ről bootolni?
Ha igen, akkor készítesz egy clonzilla pendrive-ot, és arról indítod a gépet. Forrásnak a gép háttértárát adod meg, célnak meg egy mappát a pendrive-on, vagy egy hálózati erőforrást (ez lehet egy NAS, vagy vagy egy másik gép megosztott mappája). Ide lemented vele a "mester" gép háttértárának lemezképét.
Ami nem mellesleg későbbi biztonsági mentésnek is használhatsz, szóval én nem törölném.
A másik gépen ugyanúgy elindítod USB-ről a clonezillát, és a hálózatrol ráírod az image tartalmát a belső tárra.

Ha a karakteres felület erémíszt, használhatod a rescuezilla-t, ami félig meddig grafikus felületet ad, de a lényege ugyanaz.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#93698) tordaitibi válasza csixy (#93696) üzenetére


tordaitibi
veterán

Volt mini gépem aminek ott volt a biosa de ahhoz semmivel nem tudtam hozzányúlni, olvasni sem engedte.
Valami emmc/blkid0 volt és nem lehetett csatolni, se írni se olvasni.
Ennek ellenére jó hogy írtad, az ördög nem alszik.
Akkor ne az egész lemezt hanem a partíciót klónozza a kolléga.

(#93699) csixy válasza tordaitibi (#93698) üzenetére


csixy
addikt

Nekem is volt egy dell wyse keskeny kliensem abban egy 4 gigás ssd volt, az kiszedtem és fondorlatos módon flexelve egy 120gigás samsung ssd alumínium házát betettem kicsit ferdén megfeszítve egy plasztik kártyával izolálva a 4gigás ssd helyére. Dualbootos windows 10 - linux rendszer lett belőle. Egyszer meg akartam flashelni másikra a BIOS-át, abba beledöglött sajnos.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#93700) hunaqua


hunaqua
addikt

Köszönöm szépen!

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.