Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7451) Csakénvagyok


Csakénvagyok
őstag

Lehetséges a Sopcast-ot integrálni (esetleg valamien ad-on formájában) a Mozzilába?

Ha nem, valamien más módszert/programot olline tvzéshez tudtok ajánlani

Bocs a láma kérdésért, abszolút kezdő lévén, csak a windows-os beidegződések vannak meg.

(#7452) rtom válasza Csakénvagyok (#7451) üzenetére


rtom
senior tag

Ha a böngészőben szeretnél TV-zni, akkor a video-lejátszó pluginra lesz szükség, pl. a vlc-é mozilla-plugin-vlc, de van mplayer-hez meg totem-hez is.

Online TV-hez egyébként MIRO (ő is a repo-ban van).

(#7453) t-shirt


t-shirt
veterán

Üdv!

Lenne egy kérdésem, de elöljáróban elmondom, hogy szinte semmi infóval nem rendelkezem linux ügyileg. Lehet játékokat futtatni lunixon? Régiek, újak vga driverek stb, mi a helyzet ezekkel linux alatt?

(#7454) Vladi válasza t-shirt (#7453) üzenetére


Vladi
nagyúr

Hali!

Van rá egy csomó játék. Kérdés, mire van igényed.
vga úgy általában jó, néha vannak gondok, néha egészen jól megy. Most ezzel kisegítettelek? :DDD
MIlyen kártyáról lenne szó?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7455) Orb1337 válasza t-shirt (#7453) üzenetére


Orb1337
tag

Sok windowsra készített játék is megy linuxon, itt találsz egy listát http://appdb.winehq.org/

(#7456) t-shirt


t-shirt
veterán

Vladi, egy 8800GTS lenne hajtva, mostanában főleg COD4 és MOHAA amit játszom. Nem vagyok egy nagy játékos, de a "nagyobb" játékokat azért ki szoktam próbálni.

Orb1337, köszönöm, átfutom.

(#7457) Vladi válasza t-shirt (#7456) üzenetére


Vladi
nagyúr

A kártyával nem lesz gond. A gyári driverrel gond nélkül fog menni. (Nekem 7600 gt-m van, hibátlanul megy már 4 éve linuxszal.)

A játékok elvileg mennek majd wine-vel. Bár ezt a módszert kezdőként sosem javaslom. Inkább érdemes egy xp-t meghagyni erre a célra. Nekem is fenn van a játékokhoz.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7458) t-shirt válasza Vladi (#7457) üzenetére


t-shirt
veterán

Köszönöm.

(#7459) Csakénvagyok válasza rtom (#7452) üzenetére


Csakénvagyok
őstag

Köszi a választ.

Úgylátszik én vagyok simaagyu hozzá, megtaláltam mind a Miro-t, mind a plugint a totemhez, de csak nem megy.

Miro-val nem bírok, a Totem meg egyszerüen indulásnál lefagy.

MyP2p akartam működésra bírni

(#7460) rtom válasza Csakénvagyok (#7459) üzenetére


rtom
senior tag

No, akkor ezzel a leírással kellene megpróbálni, ez kifejezetten a sopcast helyettesítésére szolgál.

(#7461) Csakénvagyok válasza rtom (#7460) üzenetére


Csakénvagyok
őstag

Ezer hála és köszönet. Ez már működik. :R

(#7462) Kommy


Kommy
veterán

Valaki tudna segíteni ebben? [link] Annyi változás van ehhez képest hogy most még nem csináltam semmit csak az enomalism-et telepítettem fel ez a leírás szerint.

(#7463) emre33


emre33
addikt

Sziasztok!

Van egy linux, samba megosztás, több XP- gépre felcsatolva.

Meg lehet valahogy oldalni hogy ha törlök valamit, akkor legyen valami lomtár-szerű?
Mert most minden elveszik rögtön törlés után:(

köszi

ASUS B650E-E, AMD Ryzen 9 7900, CORSAIR 64GB DDR5 6000MHz CL30 KIT CMK64GX5M2B6000Z30, ARCTIC COOLING Liquid Freezer II 360

(#7464) Kicker


Kicker
senior tag

Hali

most tudom az ubuntu-t kitenni pendrive-ra, múltkor linkeltétek az unetbootin-t , de azt hogy kell használni, vagy mi lesz... :U

Előre is köszi a helpet...

Arról ismerik futball körökben, hogy egyik meccsén kettőt bólintott, egy gólt és egy nézőt.... muhaha

(#7465) Kicker válasza Kicker (#7464) üzenetére


Kicker
senior tag

már csinál valamit, remélem jó lesz.. :DDD

Arról ismerik futball körökben, hogy egyik meccsén kettőt bólintott, egy gólt és egy nézőt.... muhaha

(#7466) rtom válasza emre33 (#7463) üzenetére


rtom
senior tag

samba trash szavakra a googli ezt dobta: link.

(#7467) Kicker


Kicker
senior tag

pendriveról felrepült az ubuntu, öröm voltnézni... most innen jelentkezem, még a hiányos magyarnyelvet kéne megbűvölnöm... átnézek amásik topicba keresni.

Arról ismerik futball körökben, hogy egyik meccsén kettőt bólintott, egy gólt és egy nézőt.... muhaha

(#7468) emre33 válasza rtom (#7466) üzenetére


emre33
addikt

kösz király

Sajnos egy dolgot nem tud: Shift+del esetén is a lomtárba kerül. De ez a legkevesebb :C

ASUS B650E-E, AMD Ryzen 9 7900, CORSAIR 64GB DDR5 6000MHz CL30 KIT CMK64GX5M2B6000Z30, ARCTIC COOLING Liquid Freezer II 360

(#7469) rtom


rtom
senior tag

Találtam egy kifejezetten szerver feladatok kezelésére fejlesztett, egyszerűnek tűnő GUI-val rendelkező alkalmazást: eBox

Valaki használta már? Otthoni szerverre pont jó lehetne, így a screenshotok alapján.

(#7470) cellpeti


cellpeti
veterán

Sziasztok!

Melyik Linuxot ajánlanátok laptopra?

Hadd kérdezzem meg,a Linux automatikusan felismeri a dolgokat,amiket USB-n rádugok a gépre?

Tigris, tigris, csóvafény...

(#7471) Vladi válasza cellpeti (#7470) üzenetére


Vladi
nagyúr

Akármelyiket. Innen választhatsz.

Felismeri az usb-s dolgokat.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7472) Kicker válasza cellpeti (#7470) üzenetére


Kicker
senior tag

én most tettem fel egy asus m6-ra, semmi hardverelemet nem kellett külön telepítenem, sőt, bedugtam egy hp 1020-as usb-s nyomtatót, és fél perc után már nyomtattam, alapból felismerte.
(wifit, gyorsgombokat, hangot, vga-t is alapból felismerte)

8.10 ubuntu

[ Szerkesztve ]

Arról ismerik futball körökben, hogy egyik meccsén kettőt bólintott, egy gólt és egy nézőt.... muhaha

(#7473) !wannabe


!wannabe
tag

Üdvözlet!

Egy olyan problémába ütköztem Krusader-el mint korábban FF-el azt hiszem akkor is tárgyaltuk ezt.
Szóval a gondom az, hogy Krusader-t ha elinditom akkor kitakar mindent. Avant Window Navigatort is. Ha pl belemegyek az Edit->Preferencesbe akkor az mögé nyilik meg nem elé. Nem tudom mitől van. Nem működött mindig igy, egyszercsak elkezdte. Probáltam beállitásokba buherálni, de nem találtam semmit.
Találkozott már vki ehhez hasonlóval?
Vajon mit nyomkodok el, hogy már másodszorra járok igy?! :(((

(#7474) NovaBlue


NovaBlue
aktív tag

Jó napot emberek!

Lenne egy kis problémám!
Adott egy T40-es thinkpad egy intel wlan karival, az a helyzet állt elő, hogy beviszem az Egyetemre és ott van hotspot wep titkosítással!
Namármost Ubuntu 8.10 vana notin és nemcsak,hogy nem csatlakozik a hálózathoz de nem is látja.
Winfos alól megy tökéletesen de Ubi alól meg sem nyikkan!
Elvileg felismerte az ubi mert lspci kiirja,hogy ott van vagy az nem jelent semmit?

üdv

(#7475) Quentaro


Quentaro
tag

PROBLÉMA! Adatvesztés?? Sziasztok! Lenne egy - számomra - igen nagy problémám, ezzel kapcsolatban kérdezlek benneteket, kérek segítséget. A kérdésemet/kérésemet két részre bontanám:

Hallottam egy ismerősömtől, hogy a Linux Ubuntu változata már teljesen felhasználóbarát, mindenféle dzsudzsu nélkül lehet programokat telepíteni, sok eszközzel települ, gyors, teljesen szuper.
Na most én a Linuxhoz egyáltalán nem értek, és amúgy se vagyok pro... Szóval windowsban létrehoztam a Paragon eszközével egy partíciót a MÁSODIK vincseszteremen második felén(!), direkt linuxosat. Tehát azon az eszközön két partíció volt.
- Aztán elkezdtem a telepítést, na most eljutott addig a részig, hogy hova tegye az oprendszert. Az első megoldás valami automata volt, de úgy értelmeztem, hogy az nem jó, mert a c:-vel akart valamit, az első vinyóval...
- A második lehetőséget választottam.
- Ezután már nem írt semmi durvulens dolgot, hogy itt most legyilkolja a teljes vinyót, óvakodjak, format, vagy valami, olyan hogy formázás, törlés a folyamatban azthiszem nem is volt.
- Ezután el is indult az Ubuntu, nagyon szép, gondolom nagyon jó is, de mivel egyáltalán nem értek hozzá, hagytam, majd később szöszölök vele, kíváncsi voltam, hogy van e boot menü, indul-e az xp.
- Elindult, minden okés, EDDIG. Ugyanis egyáltalán(!) nem látom a primary slave winchestert.

Ez volna a kisebb gond, de nemhogy a Win, de a Paragon se látja egyáltalán a másik partíciót azon az egységen (az egész sárga linuxos partíció, és az EXTENDED pedig lapozófájl). Ami megrémít... :)
Mivel nekem azon a meghajtón fontos adataim voltak, igen nagy gondban vagyok!
A KÉRDÉSEM az volna, hogy hogyan tudok hozzáférni a régi adataimhoz? Van erre valami 4 dummies megoldás?

Itt pedig érkezik a második fele a kérdésemnek - amely a pesszimistábbik énem csúnya feltételezésén alapul. A fentiekre a 2.0 linux userek (én még 0.1b se vagyok :) ) ugyanis LEHET röhögve rávágják, hogy megszívtad te noob/geek/gyík/msfan, mert mégis volt formázás elrontottam, hibáztam, ennyi. MENTHETETLEN.
Azt szeretném megtudni, hogy mi a teendő? Szóval minden megoldás érdekel, egészen konkrétan itt valami unformat, lemezvisszaállító, adatkinyerő megoldásra gondolok, tényleg minden számításba jöhet... oké, Kürt kft nem (de a progik amiket használnak... :) ), NAGYON fontos lenne! Ha valaki lépésről lépésre leírná... megköszönném, de ezkevés, szóval istenként tisztelném, mint gurut, "életmentőt", hálám a sírig kerget, meg azon is túl... Szükségem van azokra az adatokra, pótolhatatlanok. (Azért nem nézegetem a google-t mert gondolom windowsból ezt nem lehet megoldani, a Linuxon pedig tényleg alapoktól kellene tudnom, mi merre..)
Megtisztelő, építő jellegű válaszotokat előre is nagyon köszönöm, írhattok ide, vagy a trashbin20@gmail.com címre ( :) azért ez, mert vannak akik/amik mailcímekre vadásznak) THX, tisztelettel,

RP

https://GTFever.EU

(#7476) Orb1337 válasza !wannabe (#7473) üzenetére


Orb1337
tag

Valószínűleg a compiz miatt van, kapcsold ki majd próbáld meg úgy

(#7477) #16820480 válasza !wannabe (#7473) üzenetére


#16820480
törölt tag

nem lehet, hogy véletlenül bekapcsoltad az "always on top" opciót? nem nagoyn ismerem a kde-t, de gnome alatt a ablak fejlécére jobb gombbal kattintva lehet beállítani. persze ez nem kéne elmentődjön (mármint, hogy bekapcsolod), csak arra az egy session-re igaz általában.

(#7478) jFox válasza NovaBlue (#7474) üzenetére


jFox
őstag

Az egy dolog, hogy az lspci látja. Az látja akkor is, ha csak bele van dugva, de fel van telepítve a drivere? Intel kártyákkal nincs tapasztalatom, az Atheros-hoz kell a madwifi driver (madwifi.org), a Broadcom-hoz meg window$ driver kell ndiswraper-rel.
Biztos van az Intelhez is, az intel site-ján nézz szét!

[ Szerkesztve ]

--==<< ...csütörtökön a lényeg, hogy egyet alszom és péntek! >>==--

(#7479) Kombat


Kombat
őstag

Hali!

Szeretném kipróbálni a linuxot.
Fel is raktam a gnómot egy frissen formázott vinyóra. A telepítés közben nem volt gond, de nem tudok bejelentkezni.
Beütöm a jelszót és fekete képernyőn az alábbi felirat jelenik meg:
INIT: ld "x" respawning too fast: disabled for 5 minutes

Mi lehet a gond? :F

(#7480) Jester01 válasza Kombat (#7479) üzenetére


Jester01
veterán

Valami miatt megdöglik a grafikus felület. Esetleg próbálj meg karakteres felületen bemenni (ctrl+alt+f1) és ott a

less /var/log/Xorg.0.log

paranccsal a naplófájlt nézegetni (le/fel nyíllal lehet görgetni, kilépés q) hátha van benne valami releváns (a vége felé, tipikusan).

Jester

(#7481) Vladi válasza Kombat (#7479) üzenetére


Vladi
nagyúr

Összeomlik a grafikus felület. Majd megpróbálja újraindítani, de nem megy. Tipikusan ilyenkor a disztró olyan drivert erőltet, ami nem megy a kártyával.

Apropó disztró! Milyen disztró?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7482) szkt


szkt
csendes tag

Sziasztok

Linux szerverem van kettő teljesen egyforma 1 terrabites vinyóval amik folyamatosan tükrözik egymást az egyik vinyó meghibásodott teljesen müködés képtelen lett a másik ezt úgy érzékelte hogy nekiállt és letörölte magát szerintetek az ép vinyóról az adatok vissza szerezhetők.

Ha valaki tud kérem segitsen.

(#7483) Kombat válasza Vladi (#7481) üzenetére


Kombat
őstag

gnome 2.26 volt, de már felraktam helyette az ubuntu 8.10-et

(#7484) Kombat


Kombat
őstag

Hali!

Ubuntu 8.10-re nem tudom feltenni a vga driver-t (radeon), mert mindig azt írja ki, hogy "A fájl nem nyitható meg. A gedit nem volt képes megállapítani a karakterkódolást!"

Mit tegyek, hogy működjön?
(Karakterkódolást már állígattam, de sehogy sem működik.)

(#7485) #16820480 válasza Kombat (#7483) üzenetére


#16820480
törölt tag

a gnome nem egy linux disztribució, csak egy ablakkezelő. többek közt az általad feltett ubuntu 8.10-en is ez fut (illetve lehet, hogy azon még csak 2.24, de ez a lényegen nem változtat).

a drivert pedig nem egy szövegszerkesztővel kell megnyitni. mi pontosan a fájl neve?

(#7486) rtom válasza Kombat (#7484) üzenetére


rtom
senior tag

Mert alapból szerkesztésre nyitja meg, ezt pedig futtatni kéne. Tehát jobb tűz Tulajdonságok -> Jogosultságok fülön a futtatás engedélyezése, aztán újra próba.

(#7487) Kombat válasza #16820480 (#7485) üzenetére


Kombat
őstag

1. Ezt nem tudtam, kezdő vagyok linux terén!

2. ati-driver-intaller-9-4-x86.x86_64.run, de miért szövegszerkesztővel akarja ezt megnyitni?
A windóznak legalább anyyi "esze" volt, hogy ilyet nem csinált..... :U

rtom: Köszi, így már tovább jutottam, viszont ezt írja ki: "You need to run this installer as the super-user." :F

[ Szerkesztve ]

(#7488) NovaBlue


NovaBlue
aktív tag

Hy

most telpitettem fel a 9.04-es ubit ez végre felismeri a wlan-t is, eddig szép és jó már csak egy apróbb problémám van!
A 8.10 ben alapból "benne" volt az a a ficsör,hogy ha a hangerőgombot megnyomom a notin vagy a námitás gombot azt kijelzi a noti kvázi OSD jelleggel!

Ezt hogyan lehetne feltelepíteni vagy aktiválni?

(#7489) #16820480 válasza Kombat (#7487) üzenetére


#16820480
törölt tag

ez nem ész kérdése. linux alatt nicnsenek kiterjesztések igazán. persze vannak, de nem az a lényeg, csak áttekinthetőség miatt használják. a fájlod pedig csak egy bináris fájl, amit akár szerkeszthetnél is :)

én azt mondom, hogy terminálból a leggyorsabb:

cd Asztal

sudo ./ati-driver-intaller-9-4-x86.x86_64.run

(Asztal helyett lehet, hogy Desktop az a könyvtár, attól függ milyen nyelvű verziót használsz)

ezután bekéri a jelszavad. ne lepődj meg, amikor gépeled nem fog semmi megjelenni, csillagok meg pöttyök sem (ezt csak mint kezdő linuxosnak mondom :) )

[ Szerkesztve ]

(#7490) Vladi válasza Kombat (#7487) üzenetére


Vladi
nagyúr

1. Nem késő elkezdeni. :)

2. ahhoz lett asszociálva. Passz, hogy miért. Viszont nem nagyon telepítünk ilyen módon ati drivert. Beleőszülsz mire végzel. Inkább a csomagolt változatot próbáld feltenni. Persze igazából már most is van egy drivered, ami hoz némi 2d meg egy pici 3d teljesítményt. (Ez utóbbiban nem vagyok biztos.) Ez meg már a mániám újabban. :D
Szóval nem is biztos, hogy kell azt telepítened. Kompiz kockát szeretnél, vagy néhány játékot? Ha nem és rendesen mozognak az ablakok, akár hagyhatod így is.

3. ismerd meg a felhasználói rendszert. A root a rendszergazda, bár ez Ubuntuban le van tiltva és sudo-zással oldják meg a dolgot. Kezdetnek.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7491) Kombat válasza #16820480 (#7489) üzenetére


Kombat
őstag

Köszi! Így más sikerült! :R

Vladi: Leginkább azért kellett, mert alapból nem volt widescreen felbontás és minden nyujtva jelent meg!

[ Szerkesztve ]

(#7492) Jester01


Jester01
veterán

Csak magyarázatképpen: az installer egy shell script. Ezért akarta szövegszerkesztővel megnyitni.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#7493) rokefeller válasza NovaBlue (#7488) üzenetére


rokefeller
senior tag

Meg sem jelenik az "OSD" vagy csak nem befolyásolja a hangerőt? Nekem system/preferences/hardware/sound alatt van egy legördülő default mixer tracks névvel, ott állítottam pulse-ra. Ha az OSD sem jelenik meg, akkor lehet hogy annyi van hogy az új notification rendszer miatt le lett tiltva, de akkor meg kis fekete buborékot kellene látnod a sarokban hogy hangerőt változtattál. Ha ez sincs, akkor nem tudom, billenytűzet beállítás megfelelő?

A télapó nem a régi már...

(#7494) NovaBlue válasza rokefeller (#7493) üzenetére


NovaBlue
aktív tag

Működik a hangerő szabályzó csak annyi,hogy nem jelenik meg hogy pl felesen van a hangerő vagy lenémítottam vagy hasonlók és az kellene nekem!

(#7495) ALI_G


ALI_G
veterán

tealc@debian:~/Desktop/kepfel$ export KHOROS_EDITOR= "gedit %f"
bash: export: `gedit %f': not a valid identifier

sajnos nem tudom miért írja ezt :( gedit fent van, a Khoros progi működik (craftsman és cantata is)...

(#7496) ALI_G válasza ALI_G (#7495) üzenetére


ALI_G
veterán

lejárt a szerk. idő.
ki kellett venni a szóközt. Thx vlad.

helyesen:
export KHOROS_EDITOR="gedit %f"

[ Szerkesztve ]

(#7497) ColonelBart


ColonelBart
csendes tag

[B]Kedves Tagok! Help-re lenne szükségem! Ha segítenétek kidolgozni a feladatot, és elküldenétek örök hálával tartoznék:

ZH

1. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan törölne minden ’a’ betűt?

2. Milyen paranccsal nyomtatná ki, hogy hol található az ’ls’ parancs?

3. Hogyan keresné meg a /etc könyvtárban található összes alkönyvtár számát?

4. Milyen parancsokkal hozna létre egy proba nevű könyvtárat és hogyan biztosítaná, hogy a könyvtárnak és a benne levő fájloknak az alábbi jogosultsága legyen?
drwxr-x---

5. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan cserélné le a számmal kezdődő, számot nem tartalmazó, de bármi mást igen, és kis vagy nagy ’z’-vel végződő szavakat 3 darab nagy ’Z’ betűre?

6. Hogyan keresné meg az /etc könyvtárban azokat a fájlokat, amelyek nevében az ’if’ szöveg szerepel?

7. Egy log fájl több felhasználó bejelentkezéseit tartalmazza. Hogyan határozná meg hogy, hányszor jelentkezett be QWERTYU felhasználó?

8. Hogyan számolná meg, hogy a eredmenyek nevű fájlban hány embert hívnak Katalinnak?

9. Egy titkos szöveget publikussá kellene tenni olyan módon, hogy minden nevet ki kellene húzni. A ‘cikk.txt’ fájlban hogyan cserélné le a nagy betűvel kezdődő és után csak kisbetűket tartalmazó szöveget három ‘x’ betűre: xxx ?

10. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az üres állományokat vagy a z 1 óránál újabban létrehozott állományokat?

11. Rendezzük a /usb/lib könyvtár tartalmát a fájlnév alapján fordított sorrendben!

12. Hogyan határozná meg a /usr könyvtár-ban és alkönyvtáraiban az ’A’ betűvel kezdődő fájlok számát?

13. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan cserélné le a számmal kezdődő, számot nem tartalmazó, de bármi mást igen, és kis vagy nagy ’z’-vel végződő szavakat 3 darab nagy ’Z’ betűre?

14. Hogyan lehetne minden olyan sort megkeresni és egy ‘ered.txt’ file-ban eltárolni amely NEM tartalmaz évszámot? Az évszám vagy 19-el vagy 20-al kezdődik és négy számot tartalmaz.

15. Ön a saját home könyvtárában van. Milyen paranccsal tudná kiiratni a gyökérkönyvtárban lévő etc könyvtárban lévő group fájl tartalmát a sajat home könyvtárában lévő sajatkonyvtar nevű könyvtárban lévő sajatfajl nevű fájlba, melynek eredeti tartalmát is meg akarja őrizni?

16. Hozzon létre egy ~/nevsor nevű állományra mutató szimbolikus linket nevsor_masolat néven!

17. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan törölne minden ’a’ betűt?

18. Milyen állománynevekre illeszkedik a következő minta: a[2009]c*b Adjon példát!

19. Hogyan lép ki szabályosan a parancsértelmezőből?

20. Írjon parancsot, mely letöröl minden karaktersor utáni számot!

21. Hogyan határozná meg a /home könyvtárban a és alkönyvtáraiban az A betűvel kezdődő állományok számát?

22. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az A betűvel kezdődő állományokat?

23. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az 1 hétnél régebben létrehozott állományokat?

24. Írjon olyan parancsot, mely madárnyelven írja ki a szöveget, azaz minden magánhangzó után beteszi a magánhangzót ismételten úgy, hogy a két magángangzó közé egy plusz v betű is bekerül. Pl: így szóból lesz ívígy; tudsz szóból lesz tuvudsz, stb.

25. Mely paranccsal tudná a /etc/passwd állományból kiiratni a felhasználók accountját és a hozzá tartozó alapértelmezett parancsértelemzőt?

26. Nyomtassa ki egy sajat.txt állományból azokat a sorokat kétszer, ahol szerepel a saját neve!

27. Számolja meg egy állományban, hogy hányszor szerepel a saját neve! Használja az awk parancsot!

28. Írassa ki a saját felhasználó azonosítóját!

Email: bartalosl@gmail.com

A vállaszok KEDDre kellenének! Nagyon fontos lenne! Köszönöm szépen!

Bart

MSN.: messor@cia.hu (vagy ha felvenne aki ért hozzá, meg THXelném!)[/B]

bart

(#7498) ColonelBart


ColonelBart
csendes tag

Kedves Tagok! Help-re lenne szükségem! Ha segítenétek kidolgozni a feladatot, és elküldenétek örök hálával tartoznék:

ZH

1. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan törölne minden ’a’ betűt?

2. Milyen paranccsal nyomtatná ki, hogy hol található az ’ls’ parancs?

3. Hogyan keresné meg a /etc könyvtárban található összes alkönyvtár számát?

4. Milyen parancsokkal hozna létre egy proba nevű könyvtárat és hogyan biztosítaná, hogy a könyvtárnak és a benne levő fájloknak az alábbi jogosultsága legyen?
drwxr-x---

5. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan cserélné le a számmal kezdődő, számot nem tartalmazó, de bármi mást igen, és kis vagy nagy ’z’-vel végződő szavakat 3 darab nagy ’Z’ betűre?

6. Hogyan keresné meg az /etc könyvtárban azokat a fájlokat, amelyek nevében az ’if’ szöveg szerepel?

7. Egy log fájl több felhasználó bejelentkezéseit tartalmazza. Hogyan határozná meg hogy, hányszor jelentkezett be QWERTYU felhasználó?

8. Hogyan számolná meg, hogy a eredmenyek nevű fájlban hány embert hívnak Katalinnak?

9. Egy titkos szöveget publikussá kellene tenni olyan módon, hogy minden nevet ki kellene húzni. A ‘cikk.txt’ fájlban hogyan cserélné le a nagy betűvel kezdődő és után csak kisbetűket tartalmazó szöveget három ‘x’ betűre: xxx ?

10. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az üres állományokat vagy a z 1 óránál újabban létrehozott állományokat?

11. Rendezzük a /usb/lib könyvtár tartalmát a fájlnév alapján fordított sorrendben!

12. Hogyan határozná meg a /usr könyvtár-ban és alkönyvtáraiban az ’A’ betűvel kezdődő fájlok számát?

13. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan cserélné le a számmal kezdődő, számot nem tartalmazó, de bármi mást igen, és kis vagy nagy ’z’-vel végződő szavakat 3 darab nagy ’Z’ betűre?

14. Hogyan lehetne minden olyan sort megkeresni és egy ‘ered.txt’ file-ban eltárolni amely NEM tartalmaz évszámot? Az évszám vagy 19-el vagy 20-al kezdődik és négy számot tartalmaz.

15. Ön a saját home könyvtárában van. Milyen paranccsal tudná kiiratni a gyökérkönyvtárban lévő etc könyvtárban lévő group fájl tartalmát a sajat home könyvtárában lévő sajatkonyvtar nevű könyvtárban lévő sajatfajl nevű fájlba, melynek eredeti tartalmát is meg akarja őrizni?

16. Hozzon létre egy ~/nevsor nevű állományra mutató szimbolikus linket nevsor_masolat néven!

17. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan törölne minden ’a’ betűt?

18. Milyen állománynevekre illeszkedik a következő minta: a[2009]c*b Adjon példát!

19. Hogyan lép ki szabályosan a parancsértelmezőből?

20. Írjon parancsot, mely letöröl minden karaktersor utáni számot!

21. Hogyan határozná meg a /home könyvtárban a és alkönyvtáraiban az A betűvel kezdődő állományok számát?

22. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az A betűvel kezdődő állományokat?

23. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az 1 hétnél régebben létrehozott állományokat?

24. Írjon olyan parancsot, mely madárnyelven írja ki a szöveget, azaz minden magánhangzó után beteszi a magánhangzót ismételten úgy, hogy a két magángangzó közé egy plusz v betű is bekerül. Pl: így szóból lesz ívígy; tudsz szóból lesz tuvudsz, stb.

25. Mely paranccsal tudná a /etc/passwd állományból kiiratni a felhasználók accountját és a hozzá tartozó alapértelmezett parancsértelemzőt?

26. Nyomtassa ki egy sajat.txt állományból azokat a sorokat kétszer, ahol szerepel a saját neve!

27. Számolja meg egy állományban, hogy hányszor szerepel a saját neve! Használja az awk parancsot!

28. Írassa ki a saját felhasználó azonosítóját!

Email: bartalosl@gmail.com

A vállaszok KEDDre kellenének! Nagyon fontos lenne! Köszönöm szépen!

Bart

MSN.: messor@cia.hu (vagy ha felvenne aki ért hozzá, meg THXelném!)

bart

(#7499) ColonelBart válasza ColonelBart (#7498) üzenetére


ColonelBart
csendes tag

Eddig...így állok! :S

1. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan törölne minden ’a’ betűt?
cp konyv.txt konyv.txt.tmp && cat konyv.txt.tmp | sed -e 's/a//' > konyv.txt

- sed 's/\(a)*\)/\l/g' konyv.txt -

2. Milyen paranccsal nyomtatná ki, hogy hol található az ’ls’ parancs? locate ls

3.Hogyan keresné meg a /etc könyvtárban található összes alkönyvtár számát?
nemvagom

4. Milyen parancsokkal hozna létre egy proba nevű könyvtárat és hogyan biztosítaná, hogy

akönyvtárnak és a benne levő fájloknak az alábbi jogosultsága legyen?
drwxr-x---

mkdir proba && chmod 750 proba

5. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan cserélné le a számmal kezdődő, számot nem tartalmazó,

de bármi mást igen, és kis vagy nagy ’z’-vel végződő szavakat 3 darab nagy ’Z’ betűre?

sed 's/^[0-9][^0-9].\+[zZ]/zzz/' konyv.txt

6. Hogyan keresné meg az /etc könyvtárban azokat a fájlokat, amelyek nevében az ’if’ szöveg

szerepel?

find /etc -name if* -type f -print0 | xargs echo

7. Egy log fájl több felhasználó bejelentkezéseit tartalmazza. Hogyan határozná meg hogy,

hányszor jelentkezett be QWERTYU felhasználó?

cat logfile | grep -c QWERTYU

8. Hogyan számolná meg, hogy a eredmenyek nevű fájlban hány embert hívnak Katalinnak?
cat eredmenyek | grep -c Katalin

9. Egy titkos szöveget publikussá kellene tenni olyan módon, hogy minden nevet ki kellene

húzni. A ‘cikk.txt’ fájlban hogyan cserélné le a nagy betűvel kezdődő és után csak

kisbetűket tartalmazó szöveget három ‘x’ betűre: xxx ?
vmi grep vagy awk
10. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az üres állományokat

vagy a z 1 óránál újabban létrehozott állományokat?
find ~ -type f -ctime +1 -print0 | xargs echo ---- ez csak az 1 oranal regebbieket,

tobbit nemtom
man find

11. Rendezzük a /usb/lib könyvtár tartalmát a fájlnév alapján fordított sorrendben!
man ls >> sort..

12. Hogyan határozná meg a /usr könyvtár-ban és alkönyvtáraiban az ’A’ betűvel kezdődő

fájlok számát? ls -1 /usr/A* |wc -l

13. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan cserélné le a számmal kezdődő, számot nem

tartalmazó, de bármi mást igen, és kis vagy nagy ’z’-vel végződő szavakat 3 darab nagy ’Z’

betűre?

14. Hogyan lehetne minden olyan sort megkeresni és egy ‘ered.txt’ file-ban eltárolni amely

NEM tartalmaz évszámot? Az évszám vagy 19-el vagy 20-al kezdődik és négy számot tartalmaz.

inverv grep

15. Ön a saját home könyvtárában van. Milyen paranccsal tudná kiiratni a gyökérkönyvtárban

lévő etc könyvtárban lévő group fájl tartalmát a sajat home könyvtárában lévő sajatkonyvtar

nevű könyvtárban lévő sajatfajl nevű fájlba, melynek eredeti tartalmát is meg akarja őrizni?

cat /etc/group >> ~/sajatfajl

16. Hozzon létre egy ~/nevsor nevű állományra mutató szimbolikus linket nevsor_masolat

néven!
ln -s ~/nevsor ~/nevsor_masolat

17. Egy ’konyv.txt’ nevű fájlban hogyan törölne minden ’a’ betűt?

18. Milyen állománynevekre illeszkedik a következő minta: a[2009]c*b Adjon példát!

19. Hogyan lép ki szabályosan a parancsértelmezőből? exit (ctrl + d)

20. Írjon parancsot, mely letöröl minden karaktersor utáni számot! Lol?

21. Hogyan határozná meg a /home könyvtárban a és alkönyvtáraiban az A betűvel kezdődő

állományok számát?
man find

22. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az A betűvel kezdődő

állományokat?
man find

23. Hogyan listázná ki a saját home könyvtárában és alkönyvtáraiban az 1 hétnél régebben

létrehozott állományokat?
man find
24. Írjon olyan parancsot, mely madárnyelven írja ki

a szöveget, azaz minden magánhangzó után beteszi a magánhangzót ismételten úgy, hogy a két

magángangzó közé egy plusz v betű is bekerül. Pl: így szóból lesz ívígy; tudsz szóból lesz

tuvudsz, stb.

25. Mely paranccsal tudná a /etc/passwd állományból kiiratni a felhasználók accountját és a

hozzá tartozó alapértelmezett parancsértelemzőt?
cat /etc/passwd | awk 'print {$1 $3}' (nemtom hanyadik a shell)

26. Nyomtassa ki egy sajat.txt állományból azokat a sorokat kétszer, ahol szerepel a saját

neve!

27. Számolja meg egy állományban, hogy hányszor szerepel a saját neve! Használja az awk

parancsot!
man awk

28. Írassa ki a saját felhasználó azonosítóját!
users VAGY whoami

bart

(#7500) ALI_G


ALI_G
veterán

debian-ban elfelejtettem az admin jelszavát :F Van rá megoldás? :) Telepítenem kellene rá.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.