Hirdetés

2024. május 15., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7801) rtom válasza zodo (#7798) üzenetére


rtom
senior tag

Csak hogy én is belekotyogjak: ahogyan sh4d0w írta, az LXDE openboxra épülő desktop environment, azaz nem "üres", hanem mindenféle alkalmazások, témák települnek vele.

Ha magadnak akarod felépíteni a rendszert, az openbox az egy tényleg "üres" ablakozó, azon kívül hogy tud ablakot kezelni, nincs benne se háttér, se panelok, kapsz egy szürke képernyőt meg jobb klikkre egy menüt. Innen kezdheted az építkezést.

Megint belinkelem, mert ezek szerint nem olvastad el :U : openbox fordítás.

(#7802) Vladi válasza rtom (#7801) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ez elérhető valamilyen publikusabb helyen? Van választék. :)

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7803) zodo válasza Vladi (#7799) üzenetére


zodo
nagyúr

Köszi.
Van még egy vinyóm akkor azon próbálkozom, felteszem a minimal cd kínálta rendszert.
És jövök kérdezősködni. :)

(#7800) sh4d0w

Meglesem az Openbox-ot ,remélem legalábbis ,hogy odáig eljutok a mai napon ,telepítés ügyileg. Mert tegnap az uck ,nagyon hanyat vágott azzal a jelszókérős log fájlal.
Fluxbuntut még nem próbáltam.
Olvastam az írásod , de úgy éreztem,hogy sok benne a hivatkozás és elsőre nem volt emészthető. De lehet,hogy a figyelmeztetés ,betartásának híánya miatt fordulhatott elő. :)
"Windows felhasználók számára javasolt megfelelő alkoholos előkezelés"

(#7801) rtom Köszönöm az ismételt segítségnyújtást :B
Lxde ,ezekszerint felejtős ,marad az openbox.
Elolvastam csak ,mint írtam sh4d0w-nak ,nekem elsőre nagyon tömény volt,így megpróbálkoztam a kész rendszerek telepítésével.
Zenwalk ill. Crunchbang

[ Szerkesztve ]

(#7804) zodo


zodo
nagyúr

Haladok a telepítéssel, de most megkérdezte: milyen szoftvereket telepítsen ?

Melyekre lehet szükségem a képeken láthatóak közül ?
Tényleg csak a minimumot szeretném feltenni ,mik a létfontosságú szoftverek ?

( sajnos nem fért egy képre a görgetősáv miatt )

a folytatás:

Szerk: Gondolom a desktop-ok közül egyik sem kell ,mert lesz az openbox ,
print server szintén,mert nem nyomtatók ,

Dns server ,
2D/3D creation and editing suite
audio creation and editing suite
video creation and editing suite szavazok első körben. kellhet még valami ?

[ Szerkesztve ]

(#7805) zodo


zodo
nagyúr

Mostmár késő , szerintem felment minden ,pedig csak az első azaz Dns server-nél állt a kurzor ,nyomtam egy enter-t, gondoltam ,majd így egyesével kiválasztom amit szeretnék, de nem. Már ment is tovább a telepítés, végzett , újraindult , karakteres felületen be bootolt ,minden ok.

Aztán kérte a nevet , jelszót / megadtam neki ,de most elakadtam ,nem tudom mit is kellene beírjak a képen látható helyre. :B
Viszont a nagy póbálkozások közepette feltettem az Openbox-ot.

Szóval , milyen parancsot kellene beírom ?

(#7806) Major Major válasza zodo (#7805) üzenetére


Major Major
őstag

fel kell tenni egy bejelentkező alkalmazást
mondjuk gdm, de ha könnyebbet akarsz akkor xdm vagy slim
parancsként tehát

sudo apt-get install gdm

aztán

/etc/init.d/gdm start

(#7807) zodo válasza Major Major (#7806) üzenetére


zodo
nagyúr

Köszönöm ,mindjárt próbálom.

(#7808) zodo


zodo
nagyúr

/etc/init.d/gdm start

parancsra ezt kaptam:

Starting Gnome Display manager (fail)

A manager felrakható magában is ?

Mert nem szeretnék, gnome felületet.

(#7809) Major Major válasza zodo (#7808) üzenetére


Major Major
őstag

fel. nem tudom miért nem indul. mást nem ír ki?

(#7810) zodo válasza Major Major (#7809) üzenetére


zodo
nagyúr

voltak csillagos megjegyzései:

Ha mégegyszer beírom az indító parancsot akkor már semmit nem ír csak ,hogy fail .

Szerk: a helyes kép

[ Szerkesztve ]

(#7811) Vladi válasza zodo (#7810) üzenetére


Vladi
nagyúr

Te X-et rakott fel egyáltalán?
Alap rendszert akartál, darabonként összerakva, hát megkaptad. :DD

Szóval nézd át, hogy mit rakott fel. Szerintem lemaradt a x szerver, meg az ablakozó. így nem csoda, hogy gdm nem indul. Csomag csoportok vannak itt?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7812) bambano válasza zodo (#7808) üzenetére


bambano
titán

Gdm gnome felület nélkül nem működhet, értelme sem nagyon van.

#7784: EFI-nek hívják és egyes cuccokban már van. pl. mac-ekben.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7813) zodo válasza Vladi (#7811) üzenetére


zodo
nagyúr

Hogyan tudom átnézni ,mit tett fel ?

ez megfelel az X-nek ?

Sudo apt-get install xorg

Ablakozónak ,elvileg felment az Openbox ,bár nem tettem a parancs után "-y" -t .

Tudom ,hogy én akartam,de ne tessék csúfólodni ,hanem segítsük az elesetteket. :D

"Csomag csoportok vannak itt? " Azt mondtad,ha felteszem a minimal cd-t kapok egy rendszert és lesz terminalom ,akkor gondolom van csomag csoportom is. :F

(#7812) bambano Akkor gdm kilőve ,nekem nem jó a gnome felület !

[ Szerkesztve ]

(#7814) Major Major válasza bambano (#7812) üzenetére


Major Major
őstag

crunchbang is gdm-et használ :)
(sőt, én is használtam már vanilla xfce-t gdm-mel)

(#7815) zodo


zodo
nagyúr

Ez mind kell az X -hez ? ( lestem sh4d0w írásából )

xorg - X server
xfonts-base - alapvető fontok az X-hez
xterm - X terminál
xdm - X display manager, login screen

(#7816) Vladi válasza zodo (#7813) üzenetére


Vladi
nagyúr

"kapok egy rendszert és lesz terminalom"
Na ez mind megvan már. Most rakod fel a szükséges csomagokat. Ezeket tárolóból telepíted. Net beállítva? Internetről telepít?

Csoportokat itt nem tudom, hogy hívják és kezelik. Elvileg összetartozó csomagokat telepít, mint amiket a telepítőben láttál is (gnome deskopt, ilyenek.)

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7817) zodo válasza Vladi (#7816) üzenetére


zodo
nagyúr

Ok. akkor jó úton haladunk. :)

Net beállítva? => Igen
Internetről telepít? => Igen

és hogyan tovább ?

Közben felettem az X-et és a kiegészítő cuccait és elíndítottam :) erre kaptam egy ablakot "csomag konfigurálás"
Válaszak: gdm vagy xdm ?

Melyik legyen ? :U

(#7818) Vladi válasza zodo (#7817) üzenetére


Vladi
nagyúr

Azt kérdi, hogy melyik grafikus bejelentkezőt szeretnéd használni. Már ha szeretnél.
xdm csúfabb, de kevesebb erőforrást igényel.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7819) zodo válasza Vladi (#7818) üzenetére


zodo
nagyúr

Rendben , kiválasztottam és rányomtam az xdm-re.
melózott egy kicsit és megint ott vagyok a Zodo@mini:$ -nál

Mostmár be tudok jelenkezni és lesz grafikus felületem ?
(Az openbox, szürke hátterű , jobb klick "üres" menüs dologra gondolok.)

Vagy még írtó messze járunk ettől a ponttól ?
Ha abbahagyom, holnap folytathatom ahol abba hagytam vagy valahol, valahogy le kell menteni a "rendszerecskémet" ?

[ Szerkesztve ]

(#7820) sh4d0w válasza zodo (#7819) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Elméletileg ha beírod, hogy

startx

akkor el kell indulnia a grafikus felületnek. Már minden lemezen van, holnap innen folytathatod.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#7821) zodo válasza sh4d0w (#7820) üzenetére


zodo
nagyúr

Szia!

Királyság :DD Megvan a szürke sívárság ! :K

Köszönet mindenkinek :R ,de ne menjetek messzire ,mert folytatjuk! :DDD

ui.: hogy bíztosra menjek a startx előtt még feltettem az openbox-hoz

openbox-themes
obconf
obmenu

Szóval van terminálom ahogy Vladi mondta , jöhet az építkezés !

[ Szerkesztve ]

(#7822) zodo


zodo
nagyúr

Nem világos, mi kell ahhoz ,hogy lássam is a témát az asztalon ?
Ne csak ki tudjam választani az opconf-ba.

Lxpanel ?
Pcmanfm ?

Ezek elméletben , tervbe vannak véve ,mint telepítésre szánt csomagok.

Hozzájuk is kellenek egyébb kiegészítő parancsok ,mint pl.: menü ,config ? (vagy valami hasonló)

(#7823) rtom válasza zodo (#7821) üzenetére


rtom
senior tag

Figyu, most nem tudom, hogy én nem tudok olvasni vagy írni, de szerintem szájbarágósan le van írva a már linkelt doksiban, hogy a mini install után

$ sudo apt-get install xorg xfonts-base xterm xdm openbox openbox-themes obconf obmenu pypanel conky xscreensaver pcmanfm feh

aztán

$ sudo /etc/init.d/xdm start

és innen kezdheted a beállítgatást.

Vladi: ez is publikus nem? Esetleg vmi sugallat, hova tegyem? Egyébként mivel az eredeti szöveg még nincs teljesen lefordítva (és mostanában nem is érzek magamban késztetést erre), így a vége az google translate-es, azaz nem kész (csak röhögtetésre jó) :B

zodo: obconf, ez megadja az ablakok, menük, egér kurzorok témáját, ha volt openbox-themes telepítve, akkor van is miből válogatni. Aztán kell még panel, aminek lesz értesítési területe, a pcmanfm a fájlkezelőd, feh fogja megrajzolni a hátteret, de a pcmanfm is tudja kezelni stb. Olvass! ;)

[ Szerkesztve ]

(#7824) zodo válasza rtom (#7823) üzenetére


zodo
nagyúr

Ok, de én nem akartam, pont ugyanazt a rendszert létrehozni !

Amúgy ,teljessen igazad van. :B

Csak,mint kezdő honnan tudnám ,hogy nekem is az a parancs lesz a tuti.

Szerk: Rendben, úgy lesz. :)

[ Szerkesztve ]

(#7825) rtom válasza zodo (#7824) üzenetére


rtom
senior tag

Nem ugyanazt a rendszert fogod felépíteni, egyrészt a saját szád íze szerint fogod kialakítani (témák, háttér stb.), másrészt pedig a leírásban elég sok alternatíva van felsorolva, pl. panelre, ikon vagy háttér megjelenítésre. Én pypanelt, feh-et, wbar-t és rendszerinfóra conky-t használtam, de neked nem kell ezeket választanod. Csak győzd az olvasást! ;]

(#7826) sh4d0w válasza zodo (#7824) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Ha az egyik Linuxon ls a könyvtárlistázó parancs, akkor a másikon is az lesz... ;)

https://www.coreinfinity.tech

(#7827) Vladi válasza rtom (#7823) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ha fordítás, akkor is felrakhatod ide személyes blogba. Néhány képpel kiegészítve.
Ha meg megjelölöd az eredeti forrást, akkor főoldalra is. Vagy mehet még a hup wikibe, vagy oda cikként, esetleg hogyan.org-ra. Vagy mindenhová. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7828) zodo válasza sh4d0w (#7826) üzenetére


zodo
nagyúr

Köszi. :)

(#7829) cs2160


cs2160
csendes tag

Sziasztok!

Elkezdenék szépen-lassan ismerkedni Linux-szal, és arra gondoltam hogy első körben az Ubuntu Wubi cuccost hegeszteném fel a gépemre.

A kérdés az, hogy
- mezei júzer ismeretekkel + érthetőbb FAQ-okat olvasva kivitelezhető a feladat, vagy azért kellene valamennyire ismernem a linuxot?
- ez a Wubis dolog ugye nem vágja taccsra szegény XP-met? úgy is kérdezem, hogy mi az amit telepítésnél, használatkor nem szabad csinálni, hogy ne zavarjon be XP-nek?
- Wubi-s alkalmazásokkal tudom normálisan használni az xp alatt kreált, letöltött fájlokat, pl képeket, zenéket, doksikat...? illetve fordítva, ha wubival kreálok, töltök le dolgokat, akkor azokat tudom használni xp-s progikkal?

Tudom h noob kérdések, de hát valahol el kell kezdeni :D

köszi a válaszokat

(#7830) atesz117 válasza cs2160 (#7829) üzenetére


atesz117
aktív tag

Hi,
A feladat mezei júzer ismeretekkel is kivitelezhető, a Wubival úgy lehet telepíteni az Ubuntut,mint bármilyen más programot (eltávolítani is uninstallal), A különbség csak annyi, hogy beírja magát az MBR-be, és a következő bekapcsolásnál választhatsz, hogy az Ubuntut indítod, vagy a Windows-t. Az Ubuntut elindítva hozzá fogsz férni az Xp-s mappákhoz, itt[link] sok mindenre választ találsz.

[ Szerkesztve ]

Samsung Galaxy A34 5G

(#7831) pc-user válasza rtom (#7825) üzenetére


pc-user
aktív tag

A tanuláson kívül várható-e valami plusz nyereség (pl. teljesítmény), ha én építek fel egy openbox-ot használó rendszert? Arra gondolok, hogy a Crunchbang Linux tényleg egy átgondoltan, könnyűre összerakott disztró - vajon felül tudom-e múlni jelen pillanatban?

(#7832) body007 válasza pc-user (#7831) üzenetére


body007
addikt

Én is épitettem egyet Mucim gépére (lxde-vel) és tényleg gyors lett. Nem tudom, h a Crunchbang milyen szolgáltatásokat tartalmaz (bluetooth, print, indexelés, ...) de az épitett tényleg csak azt amit felteszel rá. Szóval még jobbat is csinálhatsz :)

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#7833) sh4d0w válasza pc-user (#7831) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

A saját rendszer mindig jobbabb, véleményem szerint, ugyanis nincs megterhelve felesleges programokkal, csak az van rajta, ami Neked kell.

https://www.coreinfinity.tech

(#7834) róland válasza atesz117 (#7830) üzenetére


róland
veterán

Sajnos gonodok vannak/voltak az Ubuntu 9.04 WUBI telepítőjével.

Én egy UNR-t szerettem volna így felrakni a netbookomra, de el se indult a telepítő. Fórumokon többen panaszkodtak, hogy telepítés közben hibaüzenettel megállt (nem az UNR változat).

Amúgy a WUBI nem ír bele az MBR-be. Pont ez az egyik lényeges tulajdonsága. Emiatt nincs se GRUB, se ext fájlenrendszer, hanem a Windows boot.ini fájlba jegyzi be a szükséges dolgokat.

A Windows a boot.ini betöltése után kínálja fel, hogy mely OS-t indíthatod.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#7835) PuMbA válasza róland (#7834) üzenetére


PuMbA
titán

Már kijavították a Wubit: [link]

(#7836) rtom válasza pc-user (#7831) üzenetére


rtom
senior tag

Tapasztalatom sajna csak az LXDE-vel van, a Crunchbag-gel nincs, a különbség érzékelhető, az egyedi openboxos rendszer reszponzívabb, hamarabb áll fel, már persze ha nem tömöd tele automatikusan induló szolgáltatásokkal. Ezekért cserébe persze az "felhasználói élmény" nem kifejezetten magas :DDD

(#7837) pc-user válasza rtom (#7836) üzenetére


pc-user
aktív tag

Köszönöm a válaszaitokat!

Egyébként a kellőképpen lekarcsúsított Ubuntuból kihozható olyan teljesítmény, mint a Puppy Linuxból? Azért kérdezem, mert az én gépemen (P3/1000/512) ez a kis rendszer megy a legpörgősebben, viszont megvannak a korlátai is...
Jó lenne valami hasonlót kihozni az Ubuntuból...

[ Szerkesztve ]

(#7838) zodo


zodo
nagyúr

Sajnos, sehogysem sikerült a 0-ról, rendszert fabrikálnom. :(
De legalább ,megpróbáltam.
Igaza lett Vladinak ,én akartam és megkaptam.
Majd legközelebb, talán már sikerül.

Második nekifutásra:
Próbálkoztam a telepített Crunchbang rendszeremen is, ezt azt feltenni vagy lecserélni ,de nem tünt célravezető ötletnek. ( nagyon sok mindent el kelett volna távolítani, cserélni, felrakni úgy ,hogy nem is értek az egészhez )

Harmadjára:
Letöltöttem a Minimal Hardy Haron cd-t amit telepítettem " boot: cli parancsal.
Aztán, sudo apt-get install xorg gdm lxde human-icon-theme flasplugin-nonfree gksu dbusX11
Sajnos a az lxde tárolóját nem sikerült beállítanom, de végül csak sikerült felraknom a google segítségével: sudo aptitude update ill. sudo aptitude lxde
és /etc/init.d/gdm start
Login képernyő / bejelentkezés és elíndult a gyors ,de még nagyon alap rendszer ami tartalmazza azt amire gondoltam anno ,mint alaprendszer.
Persze a java még csak most kezdődik a további testreszabás során ezért még nagyon sok munka lesz vele, de majd csak sikerül összehoznom. :)
Kezdetnek letöltöttem, pendrivera az Opera bögésző 9.64 -es verzíóját és telepítettem volna ,ha lett volna gdebi :DDD ,de mint látjátok ennek telepítése is megtörtént ,mert már az új mini rendszeremről írók. :)

Köszönöm mindenkinek az eddigi segítségnyújtásokat ,hogy eljuthattam eddig a pontig. :R

(#7839) Mobi28


Mobi28
tag

Tudna nekem valaki mutatni egy oldalt ahonnan meg tudnám tanulni a linuxos alapokat.Én semmit nem értek hozzá csak ki és bekapcsolni tudom, na meg persze böngészni vele a neten és onnantól megállt a tudomány. :B

(#7840) zodo válasza Mobi28 (#7839) üzenetére


zodo
nagyúr

Szia!

Itt megtalálod, hogyan telepíts wubi segítségével.

Konkrétan, mit szeretnél tudni ?
(Telepítés végeztével, kapsz egy rendszert amit csak használni kell ,mint a másikat.)

(#7841) Mobi28 válasza zodo (#7840) üzenetére


Mobi28
tag

programokat telepíteni/eltávolítani.Online zenét hallgatni pl a winampal.Ilyesmit.Egyszerűbb dolgokat.

(#7842) Major Major válasza Mobi28 (#7841) üzenetére


Major Major
őstag

(#7843) body007 válasza zodo (#7838) üzenetére


body007
addikt

Én az alap repókat az ubuntu tweak-kel szoktam beállítani. És nem mellékesen sokmindent onnan is lehet telepíteni :)

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#7844) atesz117 válasza Mobi28 (#7839) üzenetére


atesz117
aktív tag

pl.[link]

Samsung Galaxy A34 5G

(#7845) zodo válasza body007 (#7843) üzenetére


zodo
nagyúr

Sikerült azóta beállítanom, felvennem a kellő repókat.
Anno már próbáltam a Hardy-n ez tweak progit, de ez nem csak Gnome alá létezik ?

(#7846) body007 válasza zodo (#7845) üzenetére


body007
addikt

De aszem gnome-os. De ha feltetted az alap csomagokat amit sh4d0w írt (xserver-xorg gdm gnome-core xfonts-base pmount gnome-mount synaptic) plusz a GDebi-t, már telepítheted is. Attól meg ne félj, h ez sok csomag, egy hardy-hoz képest még mindig semmi :)
Jah, h valami kinézetet is szeretnél, nézd meg ezt

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#7847) zodo válasza body007 (#7846) üzenetére


zodo
nagyúr

Nem sh4d0w írása alapján telepítettem.
Gnome felületet egyenlőre elkerülöm ,jó nekem az lxde is.
(nem szeretném terhelni a csöpp kis gépemet, most ebben a felállásban még hasít :) )
Az ajánlott linket már láttam, nagyon szép felületek találhatók az oldalon. :K

[ Szerkesztve ]

(#7848) Mobi28 válasza atesz117 (#7844) üzenetére


Mobi28
tag

Köszönöm

(#7849) pc-user


pc-user
aktív tag

Sziasztok!

Szeretném átírni magyarra a kijelentkező/kilépő menüt openbox-os felületen. Hogy lehet ezt kivitelezni?

[ Szerkesztve ]

(#7850) rtom válasza pc-user (#7849) üzenetére


rtom
senior tag

Az openbox menüt az obmenu alkalmazással tudod szerkeszteni, vagy nem erre gondolsz?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.