Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#68401) Plasticbomb válasza Mordekaiser (#68400) üzenetére


Plasticbomb
addikt

Az elektromos osszekottetest a ket eszkoz kozott. A Low latency kerneleknek akkor van ertelme, ha nem csak lejatszol/streameled az adatfolyamot. Streameleshez nincs elonye.

A dacon az optika ki vagy bemenet? A HIfin milyen bemeneteid vannak?

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#68404) hcl válasza Mordekaiser (#68396) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ha Gnome Shell-ed van (avagy Gnome3) akkor elég ha kattintasz a "Tevékenységek" (vagy mi magyarul a bal felső sarokban) gombon, és elkezded gépelni a nevét.
Ha olyat írsz be, ami nincs felpakolva, de megvan a tárolókban, akkor ha minden igaz, hozza találatként, és ha rákattogsz, akkor fel tudod telepíteni.
Alapból amúgy az egész Gnome3 úgy van kitalálvá, hogy mindenre kiegészítő kell, viszont azokkal már jól mókolható a felület.

Felesleges, háttérben futó dolgok : van, csak kevésbé felesleges, és kevesebb. Pláne nem olyan, ami nem neked hasznos.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#68406) Rimuru válasza Mordekaiser (#68405) üzenetére


Rimuru
veterán

Beallitasokon vegig mentel mar? Ha nem akkor szerintem nem art, pl a dock poziciojat is megtalalod ott. :) (dock tab alatt :DDD)

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#68408) growler válasza Mordekaiser (#68405) üzenetére


growler
őstag

Ha nem csak a Firefox apró betűs, hanem más is, akkor állítani kéne a felbontáson.
Katt. a jobb felső sarokban a fogaskerékhez hasonló ikonra, -> rendszerbeállítások - ezek között találod a felbontás állítási lehetőséget (is)
Fentebb már említettem a gnome-tweak-tool-t - ebben van a lehetőség az
idító alulra helyezésének.
Terminált nyitsz: Ctrl+Alt+T majd beírod (másolod)
sudo apt install gnome-twek-tool
enter
jelszót kér (beírás közben nem látod - biztonsági okokból)
enter
Telepíti -> ha jól emlékszem, "finombeállító eszköz" néven keresd.

(#68409) Sonja válasza Cyrin (#68403) üzenetére


Sonja
veterán

Bizony, bizony. Már alig várom a megjelenését. :C

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#68411) growler válasza Mordekaiser (#68410) üzenetére


growler
őstag

Ja...igen! Ez is egy Ubuntu specifikus dolog. :(
Alapból nincs minden tároló felvéve.
A megfelelő helyen az universe vagy a partner tároló előtti jelölőnégyzetet
kel kipipálni - és frissíteni a tárolólistákat -> sudo apt update
Bocs de nem vagyok teljesen képben - Mintet használok - ott nem kell ilyennel
foglalkozni.

[ Szerkesztve ]

(#68413) hcl válasza Mordekaiser (#68410) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Rosszul írtad. gnome-tweak-tool
De ezt fel tkéne tudnod tenni az "Ubuntu szoftverek" alól is.

A bal oldai ikonok lerakása, elvileg az nem a "Dash to dock" kiegészítő? A sok pöttyös ikokon, alul, ha jobb gombbal kattintasz, ott kéne lennie beállításoknak, talán ott lehet rakosgatni is.

Mutogatni való hater díszpinty

(#68415) hcl válasza Mordekaiser (#68414) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jobbra sem?
Eszerint a sima settings-ben lehet állítani a helyzetét (már ha jól találtam meg, most nincs előttem Gnome3-as gép)

Vagy pedig : Gnome-tweak-tool -> extensions - > dash-to-dock -> location: bottom

Amelyik mködik :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#68416) Dave™ válasza Mordekaiser (#68414) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nézz meg egy Manjaro Gnome-ot, ami sokkal használhatóbb mint az Ubuntu és nem kell tökölni a kernelekkel meg a külső tárolókkal sem, vagy még inkább egy Manjaro KDE-t, ahol a panelt oda rakod és úgy alakítod át, ahogyan szeretnéd. Ha meg macOS külsőt szeretnél, akkor ott a Latte dock hozzá.

(#68417) kutga


kutga
nagyúr

Hölgyek/Urak!

Raspbian alatt hogy tudom az apt update, apt upgrade parancsokat automatizálni? Minden nap mondjuk magától lefusson.

Let the Zone take me if I am.

(#68418) CPT.Pirk válasza kutga (#68417) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

https://wiki.debian.org/UnattendedUpgrades

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#68419) Laszlo733 válasza ubyegon2 (#68339) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

ubyegon2:

Vége a nyaralásnak, újra itthon. :) :(( Végül is segített, amit javasoltál. Úgy, hogy a netkábelt rádugtam a gépre, így már elég volt az általad javasolt yay -Syyuu. Egyből lefutott a tárolók ellenőrzése és rögtön felajánlotta a wifin sikertelenül letöltött csomagok újra letöltését és telepítését.

Köszönöm így utólag is a segítséged.

(#68420) ubyegon2 válasza Laszlo733 (#68419) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit, sajnos mobilnettel nem jött össze. :(

Fogadok, hogy legközelebb nem akarsz majd frissíteni mobilról. :) Egyébként én se gondoltam volna, hogy bekavarhat a BT kapcsolat a netnek. Mondjuk nem frissítettem még így Debian/Ubuntu alapúakat sem, rolling meg elég barátságtalan a notebook wifijével alapból.

De legalább ezeket is tudjuk már. Ezt a syyuu-t még nem ismertem azelőtt én sem. Azért az is valami, hogy legalább most nem kell újratelepíteni mindent. No meg a nyaralást is túléltétek! ;]

[ Szerkesztve ]

(#68421) Laszlo733 válasza ubyegon2 (#68420) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Legalább is, úgy biztos nem, hogy a BT be van kapcsolva. :) Egy újratelepítés most nagyon nem hiányzott volna.... :)

(#68422) ubyegon2 válasza Laszlo733 (#68421) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK, hogy rolling, de az is kibír egy hetet frissítés nélkül! ;]

Gondolom, mennyire nem bántad, hogy nem kellett újratelepíteni!

(#68423) kutga válasza CPT.Pirk (#68418) üzenetére


kutga
nagyúr

Köszi, asszem megvan.

Let the Zone take me if I am.

(#68424) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Sziasztok! Az mitől lehet, hogy Manjaro és Arch alatt is a másolás 7-8 MB/s, míg Win10 alatt 110 MB/s. A notebook -ban és a hálózatban lévő gépben is SSD van.

(#68425) cigam válasza Laszlo733 (#68424) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Linux alatt csak 100Mbites kapcsolat épül fel? Kábeles hálózat?
Mivel/hogyan méred?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68426) Laszlo733 válasza cigam (#68425) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Igen, nagyon úgy néz ki.

Win10 alatt ugye a TotalCommander alatt látni a sebességet, linux alatt meg a Conky mutatja.

Végeztem stopper alapu mérést is és az ugyanannak a fájlnak a másolásakor hatalmasak voltak a különbségek.

Igen, kábeles.

[ Szerkesztve ]

(#68427) #33253120


#33253120
törölt tag

Üdv.

S9+-on használok LinuxOnDex-et.
Ez gyakorlatilag egy Ubuntu 16.10 alapú image ahol a változások vissza vannak írva a képbe.

A gyári videólejátszó nem elég acélos, ezért rápróbáltam az mplayerre.
Viszont ezzel annyi a gond, akár f gombbal, akár -fs kapcsolóval indítom, csak az ablakméret változik, maga a film pont akkora marad, mint az indítás pillanatában.
Valahogy nem ilyen müködésre emlékszem. :)

Régen linuxoztam, nem elég acélos a tudásom, ha tudjátok mit rontok el, akkor ne tartsátok magatokban. :)

De alternatívaként elfogadok javaslatokat valami kisfogyasztású lejátszóra is.

(#68428) Rimuru válasza #33253120 (#68427) üzenetére


Rimuru
veterán

Elsonek nezd meg mpv-vel, ez mplayer1-2 utod, jelenleg a legjobb (szerintem).

Vigyázat, csalok!

(#68429) #33253120 válasza Rimuru (#68428) üzenetére


#33253120
törölt tag

Köszi.
Ezzel jó.
Bár vannak még bajok.... :)

De ami müködik azt nem piszkáljuk... :)

(#68432) jackal79


jackal79
aktív tag

Sziasztok!

Rég jártam már itt, de most lenne pár kérdésem:

1. Jelenleg a Mint 19.1-et használom, érdemes a 19.2-re frissíteni?
2. Dual boot-ba van telepítve a rendszer (Mint 19.1, Windows 10), megoldható úgy a frissítés 19.2-re, hogy a windows megmaradjon és ne kelljen újrarakni?
3. Az egyik ismerősömnek is úgy csináltuk meg a rendszert, mint az enyém, tehát Mint 19.1 és Win 10 van rajta. Nem tudta a Linuxot megszokni, mert gyakran kell használnia az Excelt, Word-öt, ezért mindig a Win fut rajta. Így viszont a tárhely kevés lett neki. Megoldható úgy a Linux uninstall, hogy a wint ne kelljen újra rakni?

Köszi!

(#68433) cigam válasza jackal79 (#68432) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

1. Ami nem romlott el azt nem kell megjavítani. Ugyanakkor talán ártani sem árt. Vannak egyedi telepítésű programjaid? Azokkal lehet gond, hiszen azok függőségeit/igényeit nem veszi figyelembe a rendszer/telepítő)
2. Természetesen, nem piszkál bele a Windowsos partíciókba, így magába a Windowsba sem.

Ám mielőtt ezekbe belevágsz, 3 dolgot még meg kell tenned: menteni, menteni, menteni. Egy áramszünettől kezdve a program/HW hibáig bármi közbe jöhet. Szóval ha teheted készíts róla egy lemezképet, pl. a clonzilla tökéletes a feladatra. De minimum annyit tegyél meg magadnak, hogy a fontos "pótolhatatlan" adataidról készítesz egy mentést.

3. Természetesen megoldható. Pl. itt is leírják a teendőket, hogyan állítsd vissza az MBR-t, amibe a grub befészkelte magát. Ezután ha már nincs választási lehetőség, csak a Windows indul, a lemezkezelőben törölheted a linuxos partíciókat, és az üres területet már hozzáadhatod a Windowsos/adat partícióhoz.
Fontos a sorrend! Ha előbb a linuxos partíciókat gyalulod le, a következő induláskor nem fog elindulni a grub, nem fogod tudni egyik rendszert sem indítani. Ekkor a fent linkelt módszerrel kitudod javítani az MBR-t, de mivel nincs működő rendszered, nem tudod létrehozni a telepítő médiát.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68434) Rimuru válasza cigam (#68433) üzenetére


Rimuru
veterán

Mi van ha efi-t használ? :P

Vigyázat, csalok!

(#68435) cigam válasza Rimuru (#68434) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Fogalmam nincs. Minden másra ott a BIOS :P Lassan tényleg kellene vennem egy UEFI-s gépet, meg átnézni mikkel is jár ez.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68436) cigam válasza cigam (#68435) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Ha jól látom az UEFI rendbetétele sem nehezebb (method 2).

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68437) ubyegon2 válasza cigam (#68435) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Lassan tényleg kellene vennem egy UEFI-s gépet, meg átnézni mikkel is jár ez.

Hasonló cipőm van, de én tényleg igen lassan fogok emiatt újabb gépet venni! :D
Pedig szeretném megismerni, mert sok esetben már inkább nem is írok semmit, mert ha nem Legacy van a kérdezőnél, akkor gubanc van! UEFI-hez meg totál nokedli vagyok, értelemszerűen...

Valahogy bele lehetne fogalmazni az Összefoglaló elejére, hogy mindenképpen tüntesse fel a kérdező releváns kérdéseknél, hogy Legacy vagy UEFI módban történt a telepítés. (Kápónak lenne itt melója bőven) ;]

(szolgálati közlemény : látsz már rendesen Kápó?)

[ Szerkesztve ]

(#68438) jackal79 válasza cigam (#68433) üzenetére


jackal79
aktív tag

Köszi!
Ha lesz egy nyugodt hétvégém felrakom a 19.2-t.

(#68439) cigam válasza ubyegon2 (#68437) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Hasonló cipőm van, de én tényleg igen lassan fogok emiatt újabb gépet venni! :D

Sajna nekem muszáj lesz, mert már az aksi is kihalt alóla. Csak a dokkra ültetve tudom életre kelteni, kvázi asztali gép lett belőle.

- Van valami bevált gyártó/modell/sorozat? Fél füllel úgy hallottam ezek az UEFI-k is gyerek cipőben járnak, vannak olyan disztibúciók, kombinációk(?) amiket nem szeretnek.
- Létezik olyan gyermek képeskönyv jellegű leírás amivel a 40+osok is megértik mi a difi, hogyan működik? Pl. UEFI-be belépve nem lehet kezelni ezeket a dual boot bejegyzéseket?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#68440) ubyegon2 válasza cigam (#68439) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem irigyellek, bár ha most veszel új gépet, már nem lesz vele gondod UEFI alatt sem.

Van valami bevált gyártó/modell/sorozat?

Na ez a jó kérdés, sajnos erről fogalmam sincs, de ez ....

Fél füllel úgy hallottam ezek az UEFI-k is gyerek cipőben járnak, vannak olyan disztibúciók, kombinációk(?) amiket nem szeretnek.

....már nem annyira igaz, inkább azt olvasom, hogy ahány gyártó, annyiféleképpen implementálja a bootrendszerébe az EFI-t, gondolom hasonlóan a BIOS-hoz, csak itt saját megoldások vannak.
A problámák inkább az UEFI bevezetése utáni megoldásokkal vannak, amikor MBR/UEFI váltás vagy közös boot kapcsolót raktak a BIOS-ba, na ezek nagyon nyűgösen tudnak működni.

Csak bízni tudunk benne, hogy a nagy UEFI hittérítők nemsoká megjelennek és mondanak használható tippeket is neked.

Létezik olyan gyermek képeskönyv jellegű leírás amivel a 40+osok is megértik mi a difi, hogyan működik?

Én ilyennel még nem találkoztam és szerintem Te sem nagyon fogsz, ha van is használható jó leírás, az angol lesz! :(

Annyi nem túl örömteli infóm van érdekességképpen, hogy a nagy videátor mágus is mostanában vágott bele az UEFI kipróbálásába és eléggé nehéznek találta. De itt tényleg sokat számít, milyen és mikori hw-e van.

(most sem vagy előrébb sokkal, de legalább tudod, hogy nem lesz egyszerű, aztán lehet az is, hogy pikk-pakk teljesen értelemszerűen meg lesz csinálva és semmi gond nem lesz)

Melyik Linuxot Notebookra

Egyébként ehhez hasonló blogbejegyzés is hasznos lenne ilyenkor, ha valaki X gépre telepített y Linuxot és ide leírja, akár segíthetne is, most már persze abban is, hogy mi a helyzet az adott gépnél UEFI fronton!

[ Szerkesztve ]

(#68441) ubyegon2 válasza jackal79 (#68438) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

felrakom a 19.2-t.

No most akkor ezt így hogy?

Előbb azt írtad verziófrissítést csinálnál 19.1-ről......ezt amúgy bátran megcsinálhatod a Frissítéskezelőből is, most igen hamar bekerült ez az opció, ha a 19.1 kernel frissítései nem bántották a Windowst, akkor ez az upgrade sem fogja bántani. Azért semmi látványosra ne számíts, a 19.1-hez képest jórészt csak komolyabb frissítéseken estek át az X-appok, mesa, kernel meg a Cinnamon-Nemo páros. De stabil, nincs vele gond, majd egy hónapja használom.

(#68442) #68216320


#68216320
törölt tag

Sziasztok. Az iránt érdeklődnék, hogy van már valami lehetőség böngészőben a video-k lejátszásának hardveres gyorsítására? Konkrétan egy Intel HD 6000 iGPU esetén.

(#68443) NoX


NoX
senior tag

Lehet hagyatkozni a Debian 10 telepítőjére, amikor particionálásról van szó és külön partíciót szeretnék a /home, /var és /tmp mappáknak?

A guided automatikusan így osztottal fel:

Elég az általa kiosztott hely? Elfogyhat valamelyik? Van előny ennek a szétparticionálásnak SSD-n, vagy mehetne az egész egybe is?

(#68444) ubyegon2 válasza NoX (#68443) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Van előny ennek a szétparticionálásnak SSD-n, vagy mehetne az egész egybe is?

vs.

külön partíciót szeretnék a /home, /var és /tmp mappáknak

Ha az első kérdés elhangzik, az megölte a másodikat. Kifejezett céllal és meglehetősen nagy rutinnal rendelkezők szokták így particionálni, de........a /var csak akkor lesz elég, ha figyelemmel kíséred és tisztogatod a rendszert, a /temp 600MB-ja ma már nulla. Szerintem.

Csináld egybe, kivéve persze a swap-ot. Amúgy ehhez meg a 2GB elég érdekes, mennyi memóriád van? Ugye berobogsz kérdéssel, de semmi infó a háttérről hw-ügyileg.

Milyen Debian 10 ez amúgy, amit én láttam, abban már nem ez a régi telepítősegéd volt, hanem talán Calamaris.....

Bocs, most értelmeztem, amit írtál! :W sorry!
A guided automatikusan így osztottal fel:

Miért akarsz amúgy Debiant felrakni? Elég járatosnak érzed már magad, túl vagy a kezdőknek szánt szokásos desktop Linuxokon? A kérdéseid alapján még nem igazán ez jön át!

Szóval valamit a gépedről és, hogy mit akarsz tulajdonképpen?

[ Szerkesztve ]

(#68445) Rimuru válasza ubyegon2 (#68440) üzenetére


Rimuru
veterán

Igen, a problema az amikor nem kovetik rendesen a szabvanyt, ez a HW gyartok hibaja (≈ nincs driver temakkor).

Egyebkent acer notebookon levo efivel van rossz tapasztalatom, de ez 7 eves modell, ami uj az asus tuf, asrock alaplapok (B450 mind a ketto), jol mukodnek. A kinai notebookon is tok jo (igaz, gyakran latom, uby tudja :P).
.

Vigyázat, csalok!

(#68446) ubyegon2 válasza Rimuru (#68445) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kínai csoda! Hát azok mindent tudnak, de tényleg. ;]

Ahogy említed, pont a 6-8 év körüliek, amiknél már van valami, de jobb lenne, ha nem lenne, ez az áldott jó HP Elitebook sorozat is ilyen. Mondjuk ez legyen a legnagyobb hibája! TUF, B450 meg az újak tuti, hogy jók, szerintem videátor is valami cc 7 éves ketyerének ugorhatott neki. Erre a videójára kíváncsi vagyok! (annyira nem értek a témához, hogy még k9tekedni sem fogok)

(#68447) NoX válasza ubyegon2 (#68444) üzenetére


NoX
senior tag

Ez egyelőre egy VirtualBox-os környezet tesztelésre.

Tudom, hogy az egész egybe particionálás a könnyebb járható út, de én most a szétparticionálás lehetőségeit szeretném kideríteni; jó-e a guided által javasolt szétparticionálás, vagy ezzel igazából csak több problémát szakítok a nyakamba, mint nyerek? Mert ha figyelni kell manuálisan mikor telnek be a /var és /tmp partíciók, akkor az elég nagy plusz munka szerintem.

A guided particionálásban (nem a manuális) ugyebár 3-féle opció van:
- egész lemez használata
- külön /home partíció
- külön /home, /var és /tmp partíciók

A /swap-ot természetesen mindegyik verziónál hozzáadja automatikusan.

Egyébként egy multiplayer játékszervereket futtató gép lesz LAN partikhoz + VOIP szerver és webszerver (játék statisztikáinak megjelenítésére adatbázisból). Paraméterei: i7-4790, 16GB, 480GB SSD

Debian-al már van tapasztalatom, nem idegen számomra.

Ugyanitt még néhány gyors villámkérdés:
- Érdemes már Debian 10-at telepíteni, vagy még túl friss?
- generic initrd, vagy targeted?
- Automatikus security updates, vagy manuális?

Köszönöm a választ!

(#68448) Rimuru válasza NoX (#68447) üzenetére


Rimuru
veterán

1-2 oke, harmadiknak nincs sok ertelme (amig nem jon meg a belso igeny ra, de akkor ugyis kezzel fogsz particionalni). /tmp amugy is ramdisk default (RAM/2 merettel).

1 - megvolt a relese, mehet
2 - nem veszites semmit a genericcel
3 - attol fugg mennyit akarsz foglalkozni vele (az ilyen automatikus dolgok erdekesek lehetnek production kornyezetben...)

Vigyázat, csalok!

(#68449) ubyegon2 válasza NoX (#68447) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nagyon jó, van tapasztalatod! Akkor látod nyilván, hogy ez a képekkel illusztrált ezer éves guide nem hasznos neked, amiket tervezel, ahhoz az Archwikire szabadulj rá, az folyamatosan frissül és ezek a dolgok nem Debian/Arch specifikusak.

multiplayer játékszerverek meg a szerverek is, nekem kínaiak, én kezdő vagyok ugye. ;) Particionálni viszont nem opció automatára bízni egy gyakorlott Linuxosnak. Alig tudok egyszerűbbet elképzelni, mint a manual particionálás!

Ugyanez az update/upgrade-re is igaz lenne, de mivel spéci gépet futtatsz, így inkább nem vauznék bele. Maga a swap átgondoltan szükséges vagy csak a képen úgy volt és azért? 16GB mellé normál esetben nem kéne. (de mivel szerver, így nem tudom)

Debian-al már van tapasztalatom, nem idegen számomra.

Erre tényleg csak halkan jegyzem meg, hogy tapasztalattal bíró Debianosok nem a Kezdő Linuxosok topikjába írnak, hanem a Debian topikjába. ;) Szerveres kérdést meg egyenesen ördögtől való a Kezdőbe beírni!

Na szóval, Archwiki particionálás fejezete, nagyon durván merülj el benne. Nem csak átfutod, hanem szépen lépésenként értelmezve olvasgatod pár napig. Amíg nem érted pontosan, mit miért csinálsz, ne is tedd, mert nem egy sima home user telepítésre készülsz.

[ Szerkesztve ]

(#68450) cigam válasza ubyegon2 (#68449) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Particionálni viszont nem opció automatára bízni egy gyakorlott Linuxosnak. Alig tudok egyszerűbbet elképzelni, mint a manual particionálás!

Óooo, hát én tudok jópár érvet pro és kontra. Igaz én még nem vagyok gyakorlott Linux-os :P
Olyan hitbéli kérdésekbe ne menjünk bele a kezdő topikban, hogy swap partíció, vagy swap fájl. Hogy ha a tmp amúgy is a ramba jön létre, akkor minek fizikailag külön partíció. És még nem beszéltünk a fájlrendszer kérdéséről sem.... Szóval minél többet tudok a rendszerről annál inkább hagyatkozom a készítők által írt telepítőre. Ők biztos jobban tudják nálam jelenleg mi az optimális.

16GB mellé normál esetben nem kéne.
De azt is írta, hogy vírtuális gépben próbálgatja, gondolom ott 2GB RAM-ot adott a virtuális gépnek.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.