Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#69601) samujózsi válasza #68216320 (#69600) üzenetére


samujózsi
tag

Grub témában jutottál valamire?
Az egy elég érdekes dolognak tűnik.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69602) #68216320 válasza samujózsi (#69601) üzenetére


#68216320
törölt tag

Hagytam. Nincs kedvem hazavágni a rendszert. Max kivárom amikor reboot van alkalmanként.

[ Szerkesztve ]

(#69603) samujózsi válasza #68216320 (#69602) üzenetére


samujózsi
tag

Hát azzal talán nem vágod haza, ha a /boot/grub/grub.cfg-ben a "set timeout=30" sorokban a 30-at rövidebbre cseréled és megnézed, van-e változás?
Ha nincs, akkor 1000%, hogy nem innen veszi bootkor a konfigot.
Esetleg a bebootolt rendszeren megnézhetnéd, hogy ... tényleg, milyen RAID van? LVM? Vagy mdadm? Szóval hogy nincs-e szétesve a boot után az a kötet amin a /boot és a /boot/efi van, megvan-e mindkét "lába"?
Majd olvasgatok még grub+RAID1 témában, mert nekem sehogy se áll össze a kép, hogy ha a /boot-on vannak a grub driverei, akkor hogy a fenébe tudja berántani a RAID olvasáshoz szükséges modult/drivert.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69604) #68216320 válasza samujózsi (#69603) üzenetére


#68216320
törölt tag

Megpróbálkoztam vele...

Kiragadtam egyrészt /boot/grub/grub.cfg-ből:

if [ "${recordfail}" = 1 ] ; then
set timeout=30
else
  if [ x$feature_timeout_style = xy ] ; then
    set timeout_style=menu
    set timeout=5
  # Fallback normal timeout code in case the timeout_style feature is
  # unavailable.
  else
    set timeout=5
  fi
fi
if [ $grub_platform = efi ]; then
set timeout=30
  if [ x$feature_timeout_style = xy ] ; then
    set timeout_style=menu
  fi
fi

Jól látszik, hogy az update-grub hova tette be a beállított GRUB_TIMEOUT=5-től kapott 5-ös értéket.
Végignézve az If ágakat feltűnt viszont ez: if [ $grub_platform = efi ]
Kvázi mindegy milyen timeout változó lett beállítva elötte, mivel EFI platform van az if true lesz és az ág le fog futni és felülírja az előzőben beállított 5 értéket 30-ra.
Ha ezt átírom 5-re akkor csak 5mp-ig jelenik meg. Szóval manuálisan átírva jó csak az update-grub nem írja ezek szerint ezt az értéket.
Ezt érdemes megjegyezni, ha esetleg valaki belefut majd ugyanebbe.

[ Szerkesztve ]

(#69605) samujózsi válasza #68216320 (#69604) üzenetére


samujózsi
tag

Hát ez egyre furább. EFI-s kvm-be felhúzott 18.04-es ubi. A grub.cfg-ben nyoma sincs a $grub_platform = efi sornak... egyáltalán efi-t nem is említ. :F
Akkor nálad miért?
Nem értem.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69606) #68216320 válasza samujózsi (#69605) üzenetére


#68216320
törölt tag

Engem is meglepett, de ez a furcsaság az oka, hogy az update-grub nem működött.
De még ilyet én sem láttam.

(#69607) Gyick


Gyick
őstag

üdv!
Linux-ban az megoldható hogy nem két egymás melletti particiót egyesítsek? pl dev10 és dev 5?

(#69608) Rimuru válasza Gyick (#69607) üzenetére


Rimuru
veterán

Igen. ugy ahogy nem Linuxon is csinalnad (torolsz/letrehozol/mozgatod ide oda a particiokat amig meg nem felel).

Vagy hasznalsz pl LVM-et es csak logikailag kotod ossze.

Vigyázat, csalok!

(#69609) samujózsi válasza Gyick (#69607) üzenetére


samujózsi
tag

Meglévőket egyesítenél vagy két üres területet szeretnél egyben látni?
Ha már létező partíciókat szeretnél összehozni egybe, úgy, hogy a szabad helyek összeadódjanak, akkor szerintem(!) nem. Persze lehet, hogy csak én nem haladtam a korral.

Ha az üres helyeket szeretnéd felhasználni, akkor például LVM tud ilyet, de azt meg kell tanulni.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69610) I02S3F


I02S3F
őstag

Sziasztok!

Egy 120 Gigás Samsung SSD tartalmát szeretném áttenni egy 500 gigás Samsung SSD-re, de egyszerre a kettőt nem tudom a gépbe berakni (laptop). Ubuntu és W10 van telepítve. Mi a legegyszerűbb megoldás a klónozásra? Van 100 gigás Google Drive-om és egy 8 gigás usb-m. :R

(#69611) samujózsi válasza I02S3F (#69610) üzenetére


samujózsi
tag

Nincs kb 5000Ft-od? Nagyjából ennyi egy usb-s sata ház... (2.5")
Linuxos megoldást nem tudok, mert nem ismerek megbízható google drive klienst linux alá.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69612) I02S3F válasza samujózsi (#69611) üzenetére


I02S3F
őstag

Köszönöm a javaslatot. Ez esetben marad az ujratelepítés! :R

(#69613) 0xmilan válasza samujózsi (#69611) üzenetére


0xmilan
addikt

Aliexpressrol inkabb par dollaros kategoria, csak 'kicsit' varni kell, mire ideer.

(#69614) Cyrin válasza samujózsi (#69611) üzenetére


Cyrin
addikt

Insync. 5 éve használom, jól müködik. A most kiadott 3-as verzióra még ráfér egy kis csiszolás, a support nagyon jó. Fizetős, karácsonyi akciók is szoktak lenni. Én még 5 ezerért vettem anno. Megérte. 15 napos próba verziója van, Cross platform. Mostmár onedrive-hoz is jó. És úgy láttam 30 napos pénz visszafizetési garancia is van.

(#69615) I02S3F válasza I02S3F (#69612) üzenetére


I02S3F
őstag

Végül került egy eszköz a munkahelyemen, amivel csatlakoztattam a laposhoz a régi ssd-t. Az újat meg a műszerész kollégám beszerelte.

Gnome Disks-el készítek partition image-et. Remélem működni is fog.

(#69616) z00li


z00li
senior tag

Sziasztok!

Szüleim gépére keresnék egy könnyen telepíthető, stabil linuxot, amit közel 70 éves fejjel is meg lehet szokni. Csak böngészés, youtube, facebook a felhasználási terület. A gép amire menne: kétmagos Intel CPU, 2GB RAM, 60GB SSD, integrált VGA. Tanácsokat előre is köszönöm!

Z

(#69617) CPT.Pirk válasza z00li (#69616) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A ram kicsit sovány böngészéshez (főleg facebookoláshoz) így érdemes lenne valami filléres ramot venni bele apróról, de mondjuk egy Linux Mint Mate 64 bites kiadása valószínűleg megfelelő lesz minden szempontból. https://linuxmint.hu/letoltesek

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69618) samujózsi válasza z00li (#69616) üzenetére


samujózsi
tag

Te akarod telepíteni, csak nem értesz hozzá vagy ők akarnak foglalkozni vele?
(komolyan kérdezem, azért a mai hetven éveseknél már van esély, hogy valamelyest képben vannak akkor is, ha nem IT szektorban dolgoztak aktív korukban)

A kérdés oka: ha van aki ért a telepítéshez, akkor jószerével mindegy, csak minél kisebb legyen a hardver igénye.

Viszont ott vannak még olyan apróságok, amiket valamelyik topic-ban feszegettem a közelmúltban: fontok telepíthetősége, codec-ek, hogy videókat le tudjanak játszani a netről stb.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69619) samujózsi


samujózsi
tag

Futtatok egy hosszú rsync --log-file=x.x parancsot.
Mivel több tízezer soros lesz a log, jó lenne, ha tudnám automatizálva ellenőrizni az eredményt. Tudtok erre valami módszert? (regex is megfelel, ha azzal lehet...)

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69620) z00li válasza samujózsi (#69618) üzenetére


z00li
senior tag

Én telepíteném. Régebben már próbálkoztam több disztróval is, de nálam egyelőre maradt a windows. Nekik meg úgy gondolom elég lenne egy kis hardverigényű linux is a fent említett igényekre. A plusz memóriát azért megpróbálom beszerezni. :))

(#69621) I02S3F válasza samujózsi (#69618) üzenetére


I02S3F
őstag

"Viszont ott vannak még olyan apróságok, amiket valamelyik topic-ban feszegettem a közelmúltban: fontok telepíthetősége, codec-ek, hogy videókat le tudjanak játszani a netről stb." - Erre a *buntu és leszármazottai jók!

(#69622) CPT.Pirk válasza samujózsi (#69619) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van ilyen témára shell script topic, inkább ott érdemes ezt feltenni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69623) samujózsi válasza I02S3F (#69621) üzenetére


samujózsi
tag

Csak az ubuntu klónok 2G RAM mellett finoman szólva... nem nyújtanak megfelelő felhasználói élményt. ;)

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69624) Rimuru válasza samujózsi (#69623) üzenetére


Rimuru
veterán

Lubuntuval nincs semmi baj.
Itt nem is rendszer a fő kérdés már csak a web végtelen erőforrást képes felemészteni (persze nem kell erőltetni a bloat kde/gnome és rájuk épülő cuccokat)

Vigyázat, csalok!

(#69625) #68216320


#68216320
törölt tag

Az Ubuntu régebbi verzióiban is alapértelmezett Unity ablakkezelő teljesen halott már?
Nem fejleszti senki? Azaz, ha ubi 18.04-re felteszem akkor a régi 16.04-es csomagokat fogom kapni? Semmi feature, semmi bugfix azóta?

(#69626) CPT.Pirk válasza #68216320 (#69625) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mire használható lett a Unity, dobták és lett helyette a Gnome3... Ez egy döntés, amit akkor se értettünk és azóta se. :U Azt nem tudom, hogy más disztró továbbvitte-e.

szerk: ahogy nézem, az UBPorts továbbvitte 2016 után, de csak Touch felületre. Szóval desktopon szerintem halott dolog.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69627) #68216320 válasza CPT.Pirk (#69626) üzenetére


#68216320
törölt tag

Wikipedia szerint 2016-os az utolso stabil release.
Anno 14.04-el ismertem meg. Akkor még vérzett rendesen. Aztán 16.04-el már egészen megszerettem és szerintem érezhetően fürgébb, mint a jelenlegi gnome ami a 18.04-ben van. Persze lehet tévedek.
Most éppen az Ubuntu Budgie-t próbálgatom. Alapvetően nem rossz, de ... nem Unity, inkább Gnome.

Szóval nagyon úgy fest, hogy a 2016-os release-t leszek kénytelen használni.

Vagy esetleg a Unity-hez használt dock (vagy mi volt a neve) külön nem menthetö át mondjuk a budgie-hoz?

Update:
Van, hogy nem sikerül azonosulnom a Canonical észjárásával.

[ Szerkesztve ]

(#69628) májkimiki válasza z00li (#69616) üzenetére


májkimiki
őstag

MX19 32 vagy 64 bit, Chorme és Skype függvényében.
[link]

(#69629) growler válasza #68216320 (#69625) üzenetére


growler
őstag

Nezd meg ezt [link] 19.10 alapu. Lehet lesz 20.04 is.

(#69630) #68216320 válasza growler (#69629) üzenetére


#68216320
törölt tag

Miért is nézzem meg?
Egyrészt nem LTS, de ami fontosabb ebben is Unity 7 van, ami 2016-os. Ha csak a régi Unity kellene, azt fel lehet dobni simán egy ubuntura az ubuntu-unity-desktop csomaggal.

(#69631) gregory91 válasza z00li (#69616) üzenetére


gregory91
senior tag

Linux-mint, xfce felülettel,kis erőforrásigényű és barátságos UI-val rendelkezik.

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#69632) ubyegon2 válasza #68216320 (#69630) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ubports/unity8 Ezt az ubportosat próbáltad? YT-n is mutatják.

Itt is fel van sorolva a telefonok alatt a Desktop install.

[ Szerkesztve ]

(#69633) moleculez


moleculez
veterán

Szóval van itthon egy Linuxos gép, ilyen másodlagos.
Arra mentem fel, hogy a hat éves fiam mesét ír Writerben, Firefoxban pedig keresett hozzá tényeket. #alinuxnemfelhasználóbarát :U :U :DD

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#69634) ubyegon2 válasza moleculez (#69633) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez teljesen normális, a lurkó még nincs megfertőzve Winnel szerencsére! :Y :D

(#69635) I02S3F válasza moleculez (#69633) üzenetére


I02S3F
őstag

Aranyos :)

(#69636) biker


biker
nagyúr

bocsi, nem floodolni akarok, csak miután az elementary topikba írtam, utána néztem rá, hogy fél éve csendben van a topik :)

"Üdv! Mit cseszhettem el :)
Új gép, kis 2in1, benne sd kártya (128 gb sandisk extreme), megformázva
20gb /
8gb /swap
100gb /home
kértem, hogy a boot managert a windows boot manager particiora tegye (az a belső emmc-n van)
Nos, oda nem tette, hanem "valahova", jelenleg a windows betölt magától, nincs grub.
ha a biosba belépek (EFI) akkor látok egy windows boot manager és egy ubuntu indító lehetőséget, ha ubuntut választok, akkor bejön a grub parancssor, hogy nincs bootolható média
itt ls nem listáz ki / és /home particiokat sem, csak disk0 és disk1 és disk1-en semmit :(
Mindjárt újrabootolok az installerbe, hogy a fileok fent vannak-e a kártyán. de elvileg felírt mindent.
Ha nem akar a windows boot managerre települni (akármiért) akkor jelöljem ki a grubnak az sd kártyát? akkor kell boot partició is neki, nem?"

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#69637) biker válasza biker (#69636) üzenetére


biker
nagyúr

ott van az a fránya lemez, minden partició a helyén adatokkal, és oda kértem a kis drágát, telepítse a grubot a windows boot manager mellé/rá
De nem tette, ellenben lát egy boot lehetősget, ami nem bootol csak grub parancssor.

Nem feltétlenül zavar, ha így tudok váltani, és nem közös a boot manager, de akkor el szeretném érni, hogy bootoljon az elementary valahogy.
[kép] [kép] [kép]

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#69638) moleculez válasza ubyegon2 (#69634) üzenetére


moleculez
veterán

Persze a teljes képet még meg lehet közelíteni másik két irányból: mennyire emberbarát lett a UI a konszumer appok esetében: egy 6 éves, aki alig egy hónapja olvas folyékonyan, átlátja a workflowt, kurzor, tab switch, google keresés, kijelölés (mert betűtípussal is játszik).
Másik meg hogy a kölykök úgy nőnek fel, hogy a "vérükben van" a technológia. A legtermészetesebb, hogy megkérdi pl Sirit arról amit nem tud. Igazán most látjuk majd mit alkotott a tech világ az elmúlt ~20 évben.

[ Szerkesztve ]

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#69639) ubyegon2 válasza moleculez (#69638) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A kölkök mindig is ezerszer gyorsabban sajátították el az új technológiákat és bizony a mai fejlesztések is nekik készülnek már, nem nekünk. Én ezekkel a mobilos androidokkal, miuikkal is csak kinlódok! Nagyon más ha beleszületik ebbe valaki vagy akár felnőtt korára éri el ez a szint.

[ Szerkesztve ]

(#69640) mefistofeles válasza biker (#69637) üzenetére

Szeva! Volt hasonló problémám és az volt a megoldás, hogy a bios boot menüjében volt még egy "UEFI hard disk drive BBS priorities" (nálad kissé más is lehet a neve) menüpont és ott is be kellett állítani az Ubuntut. Szóval keresgélj még a bios boot menüjében. Mennie kell.

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#69641) I02S3F


I02S3F
őstag

Sziasztok! Sokadjára telepítem újra az Ubuntut. Nem sok türelmem van leírni mi történt, mert több hiba is keletkezett. Ezeket rendesen megoldani sem volt türelmem.

A biztonsági mentés az jó és gyors megoldás erre?

Annyit azért írnék, hogy ssd-t cseréltem. Gnome Disks-el partition image-et készítettem és az új ssd-re felhúztam. Boot-olt is, amíg át nem méreteztem a partíciót. A Windows-os partícióval hasonlóan jártam el, csak az nem boot-olt és a Windows-os telepítővel nem tudtam kijavítani. Mivel nem ismertem spéci programot, ezért újrahúztam az egészet.

Az ubuntu-s partíción az fsck nem segített, az x nem indult. Az első talált 1-2 megoldási javaslat nem működött, ezért újrahúztam.

Mi a legegyszerűbb megoldás erre a problémára?
Hogyan érdemes a partícionálást intézni telepítéskor, az adatok biztonsága szempontjából? Elég csak a -/home-ot külön rakni? :R

(#69642) CPT.Pirk válasza I02S3F (#69641) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, a /home külön partíción az jó erre. Igaz én sosem csináltam, de attól még lehetne. :)

A clonezilla javasolt ilyen átköltözésekre. Képes kezelni az eltérő partíció méretet is és nem csak Linuxos dolgokat tud átmenteni, hanem W10-et is gond nélkül.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69643) Geripapa


Geripapa
aktív tag

Sziasztok,

van valakinek tippje hogy hogy tudom azt beállítani vagy kikapcsolnia hogy a conky nem 13 szor induljon el hanem csak egyszer?

automatikus indításnál csak egyszer szerepel:

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#69644) samujózsi válasza Geripapa (#69643) üzenetére


samujózsi
tag

Nem ismerem, így csak tipp: esetleg annyi conky processzt látsz, ahány paramétert figyeltetsz vele (+ egy vagy kettő)?

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69645) samujózsi válasza samujózsi (#69644) üzenetére


samujózsi
tag

Nem nyert. Felraktam, igaz, shellből indítottam, nem automatikusan (nem is tudom, ubuntun hogyan lehetne automatára tenni), de nálam csak egy processz indult.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69646) Geripapa válasza samujózsi (#69645) üzenetére


Geripapa
aktív tag

Igen normál esetben nálam is! egyik napról a másik után indul ilyen sok, eleinte nem is vettem észre csak egy idő után feltünt hogy a számok nem egyértelműek (mivel több szám volt egymás felett).

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#69647) samujózsi válasza Geripapa (#69646) üzenetére


samujózsi
tag

Ha terminálból kiadsz egy ps -ef parancsot, a PPID oszlop a szülő processzt mutatja, így meg tudod keresni, hogy ki gyártotta ezeket a felesleges processzeket.
Esetleg egy pstree (bővebben lásd help) is segíthet.
Valami ott tényleg nincs rendben.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#69648) cigam


cigam
félisten
LOGOUT blog

A gnome alapértelmezett lejátszója nem ismeri a dlna-t. Az áruházban nem találtam plugint, és a csomagkeresővel sem találtam egyértelmű találatot.
Interneten olvastam "Grilo" ill. "Coherence" plugin-ekrőn, de úgy tűnik nem a rendszer részei.
Állítólag ha telepítem a totem-plugins-extra csomagot, akkor abban lesz dlna plugin. Hát nincs. Tulajdonképpen ugyanaz a lista van mint eddig. Hol ment félre a dolog, vagy mit kell csinálni még?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#69649) peterattila válasza cigam (#69648) üzenetére


peterattila
aktív tag

fedora-n működött, amikor még azt használtam. De minidlna a barátod. Kicsi, gyors, egyszerű.

(#69650) peterattila


peterattila
aktív tag

Hálózati segítséget szeretnék kérni. beállítottam egy régebbi laptopot debian 10-el, csak konzol. belső hálóról pingetve csak IP-címmel érem el, névfeloldás nem működik. Van rajta nfs megosztás is, showmount -e mutatja a megosztást, de ezt sem érem el. Ebben tud vki segíteni?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.