Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#56901) ALFA válasza ubyegon2 (#56886) üzenetére


ALFA
senior tag

Nem jól érted, de azért kötözködsz, közvetlenül ünnepek előtt is. :P

A vita lényege az, hogy NETTÓ tárhely esetében
2db 3 TB = 3db 2TB = 1 db 6TB vagy sem.

Én pedig ilyenekbe nem megyek bele, klönösen, amióta gb. meg gib meg egyéb baromságok vannak, amik csak arra jók, hogy fórumon nyilvánosan kioktathassatok másokat, milyen hülyék, ha ilyeneket se tudnak.

Úgy emlékszem, régebben neked voltak ilyen táblázataid valamilyen blogban, vagy te linkelted őket, de lehet, hogy már ebben is szenilis vagyok.

Ráadásul nem akarok semmilyen vitába beszállni, ha egyszer van táblázat, akkor azt kell olvasn és nem kell vitatkozni semmiről.

[ Szerkesztve ]

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#56902) Core2duo6600 válasza Norby86 (#56900) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Nas ról beszéltem, nem Zyxel ről.
Nálam egy Synology dolgozik, és nem 30-40 ezer huf volt, hanem sokkal több.
Néma csendes csak a winyók seek hangja hallatszik.
Egyedül a nyári kánikulában lehet a szélzajt hallani, de akkor sem zavaró, egy átlagos asztali hangosabb mint az.
Raid 5 ben van rajta az adat, a hdd hiba ellen védett.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#56903) ubyegon2 válasza ALFA (#56901) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem emlékszem ilyen táblázatokra, vagyis tényleg szenilis lehetsz! Vagy én.... :D

Ha kíváncsi vagyok a GB vagy GiB értékre, beírom ilyen konverterbe. Ez alapján kiszámolva nem sok különbség van 2x3 és 6 között.

A kekeckedés nem ünnep vagy 7köznapfüggő.

Amúgy akármilyen táblázatot is találnál, aki ügyes az a tények ellenére is tud vitatkozni. :Y

[ Szerkesztve ]

(#56904) csixy válasza Norby86 (#56900) üzenetére


csixy
addikt

:) Azért ne a vinyóra dugd a HDD-t ! ;) ;]

(#56901) ALFA:
"amióta gb. meg gib meg egyéb baromságok vannak"
Ez nem baromság! Már általános iskolában megtudtuk hogy 1024 nem azonos 1000-rel.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#56905) #73749248 válasza csixy (#56904) üzenetére


#73749248
törölt tag

Hát akik még iskolában tanulták ezeket, azért ezzel vitatkoznának. ;)
Megtanították, hogy a napi életben a k M G az 1000x, 1000x1000x, 1000x1000x1000x, a számítógépes témákban meg 1024x... ugyanez, erre jöttek a háttértár marketingesek és kitalálták, hogy jobban hangzik, ha 50MB-os a diszk, ami valójában 50000000 bájtos mindössze és kezdődtek a bonyodalmak. :(

(#56906) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Legyünk tekintettel azokra, akiket a Linux érdekel és ezt a meghajtó méretekkel kapcsolatos polemizálást tegyük át az Off topikba. Majd ott bambano jól kioszt benneteket! :DD

(#56907) Norby86 válasza Core2duo6600 (#56902) üzenetére


Norby86
őstag

A Zyxel média szervert is NAS-ként vettem annó, ugyan az volt a leg olcsóbb kategória ez meg is látszott rajta, de olcsón ki akartam hozni egy szervert. Most meg már ugy vagyok vele hogy nem költenék ennyit egy szerverre,hiszen nekem csak alap dolgokra kell,mint hogy távolról ftp-n egy évbe párszor amikor kell elérjem a winchesterem tartalmát, itthon a wifis Samsung TV-n tudjak közvetlen DLNA-n filmeket nézni, plusz ha ugy van (bár most nem használom jelenleg) akkor a torrentekre ott a transmission.

(#56904) csixy:

Jó, késő volt már aztán kicsit benéztem amit írok. :DDD ;]

-Norbi-

(#56908) felora:)


felora:)
tag

sziasztok...

samba megosztással kapcsolatban a következőt kérdezném:

a cél a következő lenne. van a /var/trasnmission/ mappám, amely samba:sambauser 755 -ös jogokkal van megáldva. létre van hozva egy samba user a linuxban sambauser csoporttal. szeretném a /var/trasnmission mappát megosztani. jelenleg eljutottam addig, hogy megnyitja a megosztott mappát a gép, de nem tudok benne írni, továbbá szeretném, ha felhasználónevet és jelszót kérne amikor megnyitom a megosztást, mert most csak rá kattintok és ennyi. olvasni tudok mindent, írni nem....

az smb.conf megosztása:

[Torrent]
path = /var/transmission/
comment = Transmission megosztas
browseable = yes
writable = yes
create mask = 0755
directory mask = 0755
public = yes
force user = samba

a teljes smb.conf fájl:

[global]
netbios name = router
server string = Samba running on IPFire 2.x
workgroup = WORKGROUP
realm = srv
passdb backend = smbpasswd

wide links = yes
unix extensions = no
max protocol = smb2
keep alive = 30
os level = 33
fstype = NTFS

kernel oplocks = false
map to guest = Bad Password
smb ports = 445 139
dos charset = CP850
unix charset = UTF8
display charset = CP850

security = user
encrypt passwords = yes
guest account = samba
unix password sync = false
null passwords = yes

bind interfaces only = true
interfaces = green0 blue0 127.0.0.1
socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=819200 SO_SNDBUF=819200 SO_KEEPALIVE
remote announce =
remote browse sync =

username level = 1
wins support = true
wins server =

winbind separator = +
winbind uid = 10000-20000
winbind gid = 10000-20000
winbind use default domain = yes

log file = /var/log/samba/samba-log.%m
pid directory = /var/run/
log level = 3 passdb:5 auth:5 winbind:2
syslog = 1
syslog only = yes

preferred master = false
domain master = false
local master = false

[Share]
path = /var/ipfire/samba/share1
comment = Share - Public Access
browseable = yes
writeable = yes
create mask = 0777
directory mask = 0777
public = yes
force user = samba

[Torrent]
path = /var/transmission/
comment = Transmission megosztas
browseable = yes
writeable = yes
create mask = 0755
directory mask = 0755
public = yes
force user = samba

továbbá, hogy az alapokkal kicsit jobban tisztába legyek, mit jelent pontosan a force user = samba ? :R

(#56909) Tarill


Tarill
őstag

Üdv! Egy kezdő kérdéssel fordulnék hozzátok, szeretnék megismerkedni a linux rendszerekkel, 0 tapasztalatom eddig velük only windows user voltam, de érdekel milyenek is ezek pontosan, van itthon pár régebbi gép egyet felélesztenék amire egy ubuntut megpróbálok felrakni, annyi hogy milyen gépigényük van ezeknek a rendszereknek? Egy core2-es géppel 1-2 giga rammal érdemes nekiállni?

(#56910) CPT.Pirk válasza Tarill (#56909) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van, ami elmegy 128MB rammal is simán. Az asztali környezet milyensége dönti el igazából az igényeket (mennyi szolgáltatást, mennyi extrát tud), mert maga a Linux rendszer magja nagyon kevés erőforrást igényel csak, ezért is használják routerekben, telókban, stb.

Egy C2D-s gépen már kb. mindegyik faszán megy, de Ubuntu helyett akkor már inkább pl. a Mint-et javaslom, abból is a Mate asztali környezetes verziót: [https://www.linuxmint.com/download.php]
Annak nincsenek túl nagy igényei de közben hasonlít is arra a környezetre, amit ismersz. Ha tudja a géped procija a 64 bitet, akkor a 64 bites iso-t szedd le.

Úgy egyébként 1GB ramon bármelyik disztró elvan bármelyik asztali környezettel. Nyilván ilyenkor az internetböngészőnek nem marad túl sok, azok manapság eszik a ramot, szóval érdemes 2GB ramot legalább betenni a gépbe, ha böngészni is szeretnél rajta. Ezek a régi cuccok úgy is filléresek. Meg még bedobni egy olcsó kínai ssd-t az ebayről, aztán száguldani fog a gép...

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56911) #73749248 válasza Tarill (#56909) üzenetére


#73749248
törölt tag

Ha ragaszkodsz valamiért az Ubuntuhoz, akkor xubuntu vagy lubuntu (xfce és lxde desktop van rajtuk, egyébként sima ubuntu mindkettő, amennyire én tudom)

Xubuntut tavaly nyárig használtam virtuális gépben, 2G RAM-mal (úgy értem, a vm kapott 2GB-t).

[ Szerkesztve ]

(#56912) longhair válasza felora:) (#56908) üzenetére


longhair
csendes tag

A force user azt jelenti, hogy a megosztáson bármilyen néven belépsz annak a felhasználónak a nevében ír-olvas. Azt írd át a saját felhasználódra

(#56913) Core2duo6600 válasza felora:) (#56908) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Üdv a klubban :)

Én is transmission ra csináltam a servert.

Egy ilyet tegyél be a megosztásod alá
guest ok = no

Ekkor elvileg fog felhasználót / jelszót kérni.

Nálam most úgy van, hogy nem kér semmit sem /guest ok = yes/, fel a szerverre bármit tudok tenni, de a letöltött anyagok közül törölni nem tudok a windows ról, így megakadályozom, ha valaki betévedne, bármit is tudjon csinálni.

Egy pár link, amik nekem támpontott adtak.
De tele van a net a leírásokkal, még magyarul is.

https://it-sziget.hu/webtesztkornyezet/tavoli-munka/samba

http://linux.valodi.info/parancsok/jogosultsagok

http://hogyan.org/linux-jogosultsagok

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#56914) felora:) válasza Core2duo6600 (#56913) üzenetére


felora:)
tag

Nem nyert... de szerintem fogom es 0 rol elkezdem megint.... :DDD

(#56915) Tarill válasza CPT.Pirk (#56910) üzenetére


Tarill
őstag

Nahaggyámár, Cpt. Pirk: abszolute nem ragaszkodom az ubuntuhoz csak azt olvastam hogy "legelterjedtebb", annyi a lényeg hogy valami normál kezelőfelületű kellene elsőnek aztán ha megtetszik a dolog teszek egy kis pénzt jobb hardverbe alá és akkor lehetne több rendszert is próbálni

(#56916) CPT.Pirk válasza Tarill (#56915) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézd meg a képet: [https://blog.linuxmint.com/?p=3458], normális, kulturált. Ott alatta vannak a részletek is.

*szerk:
Az Ubuntu régen fasza volt, aztán bejött egy új irány mint Winnél a "modern ui", amitől most pár év után kihátráltak, szóval azt per pillanat nem javaslom.
A Mint meg kvázi az Ubuntu leszármazottja, a csomagjaik egy jó része is közös.

*szerk2:
ha kíváncsi vagy rá, elég népes táborba tartozik az Ubuntu, mint Debian leszármazott: [link] - kicsit nagy az svg, görgetni és zoomolni kell. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56917) Core2duo6600 válasza felora:) (#56914) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Én e-szerint csináltam:

https://logout.hu/bejegyzes/stigma/htpc_ubuntu_server_16_04_2_alapokon_2.html

Ő többet tesz fel, de én csak a transmissiont tettem fel.

[ Szerkesztve ]

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#56918) Tarill válasza CPT.Pirk (#56916) üzenetére


Tarill
őstag

jesszus mekkora családfa :D ezzel a Mint-el fogok kezdeni azt hiszem :) pendriveról vagy dvd-re kiírva érdemesebb vagy inkább hogy lehetséges telepíteni?

(#56919) CPT.Pirk válasza Tarill (#56918) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah, szép nagy a családfa. :D Ha a gép bootol penről, akkor arról.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56920) Tarill válasza CPT.Pirk (#56919) üzenetére


Tarill
őstag

háát... nem mai darabot találtam :D asus p5gc mx 1333, benne Intel E6700 meg 2x 512 ddr2 amik nem is egyformák :D illetve még patás 160-as vinyó, nem hinném hogy bootolna pendriveról, inkább kiírom. viszont legalább 64 bitet már tudja a proci

(#56921) Core2duo6600 válasza Tarill (#56920) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Tud bootolni penről az asus P5 széria

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#56922) #73749248


#73749248
törölt tag

Debian vs Ubuntu: tudja valaki, hogy miért tűnik el Debianon minden beállítása a vim-nek, ha létrehozom a ~/.vimrc fájlt? Ha ubuntun csinálom ugyanezt, akkor marad minden a régiben, csak a .vimrc-be írtak adódnak hozzá a konfighoz.

(#56923) #73749248 válasza #73749248 (#56922) üzenetére


#73749248
törölt tag

Ezt nehezen tudom megérteni: az ubuntu és a debian közös alapokra épülnek, de pl. a vim konfig totál más a két rendszeren.
Ubuntun mindenképp bekapcsolja a syntax highlightingot és hasonlókat, mert beleírták a /etc/vim/vimrc-be.
Debianon ugyanez a $VIMRUNTIME/defaults.vim-ben van kizárólag, az viszont nem fut le, ha van saját vimrc-m (pl. ~/.vimrc, ~/_vimrc ~/.vim/vimrc).
A megoldás: inkább a /etc/vim/vimrc.local-ba írni a saját beállításokat, akkor működik úgy, ahogy én szeretem.

(#56924) ubyegon2 válasza #73749248 (#56923) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudom, hogy kerülöd bambano-t, de ez a vim konfigolás nem kezdő topikos kérdés. ;)

az ubuntu és a debian közös alapokra épülnek :F

Ilyen alapon minden disztró...... ;]

[ Szerkesztve ]

(#56925) Tarill válasza CPT.Pirk (#56919) üzenetére


Tarill
őstag

háát nem sikerült, valamiért annyira lassú az a gép hogy egy rajta lévő friss win7 10 perc alatt áll fel, nincs türelmem várni rá. saját gépemre meg nem tudom hogy fel rakjak-e élesbe pl ezt a linux mintet, hardwer támogatottságot hol találok pl? úgy olvastam h az amd vga nem túl szerencsés linux rendszerhez meg pár játékomba se vagyok biztos hogy futtatható ezen a rendszeren :/

(#56926) ubyegon2 válasza Tarill (#56925) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mit próbáltál arra a gyenge gépre rakni? Arról nem esett szó, de max a Linux Mint XFCE 17.3 32bit futna rajta.

úgy olvastam h az amd vga nem túl szerencsés linux rendszerhez :F

De jó, hogy én ezt nem olvastam még, így 4 éve AMD-n futtattam már pár disztrót.

saját gépemre meg nem tudom hogy fel rakjak-e élesbe

saját gép....nem túl részletes definiálása a hw-nek! :)

A játék az kérdéses valóban, de nem ezen a rendszeren, hanem általában Linux alatt, de azért komoly javulás van az utóbbi időben.

(#56927) ALFA válasza ubyegon2 (#56903) üzenetére


ALFA
senior tag

Akkor a jereváni rádióban mondták.

A lényeg a NETTO adat, ezek bruttók. Partícionálás és formázás után egy rész "tartalékba" megy, illetve az oprendszer számára lesz fenntartva. A vita abból adódott, ha a nettó területet teleírják, nem lehet átmásolni több darabból álló, összességében azonos kapacitású hdd-re a veszteségek miatt.

Persze, vitatkozni mindenről lehet, Monty Python ezt már (értelmesen) régen bemutatta.

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#56928) #73749248 válasza ubyegon2 (#56924) üzenetére


#73749248
törölt tag

Hát elsőre annak tűnt, mert ha a google nem segít, akkor én csesztem el. Ez 99%-ban bejön.
Ez volt az 1%...
Azért az ubuntu eredendően egy debian kutyulmány, bár azt nem tudom, mostanra mi maradt meg a közös gyökerekből a csomagkezelőn túl. :)
(gyk: eredetileg az ubuntu egy debian testing "átcsomagolás" volt némi bővítménnyel.)

(#56929) ubyegon2 válasza ALFA (#56927) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudtam, hogy jereváni rádiót hallgatsz! Lebuktál. :D

Őszintén megmondom, már nagy katyvaz kezd kialakulni a fejemben meghajtó ügyileg Eddig nehezen átláttam a téma 2-3 %-át, de most.....elég volt ehhez az itteni polémia, még jó, hogy arra nem jártam, ahol te olvastad a vitát!

(#56930) #73749248 válasza ubyegon2 (#56926) üzenetére


#73749248
törölt tag

Radeon driverek - főleg az Ati korszakban - sokszor elég gyengére sikerültek, akkoriban tényleg az volt a mondás, hogy linuxra lehetőleg nvidia. Az se volt tökéletes, de kevesebb rendszerösszeomlás kötődött hozzá. :DD

(#56931) ubyegon2 válasza #73749248 (#56928) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

"az ubuntu és a debian közös alapokra épülnek"

Én emiatt említettem, amit írtál! :) (meg, hogy kekeckedjek) Logikus, hogy mire gondoltál amúgy, de valóban, részleteiben már alig hasonlít az Ubuntu a Debianra, legalább a Mint Debian ága nem rugaszkodott el tőle, csak kiegészítette saját repóval/csomagokkal. Ha jól emlékszem, már a Mintes Debian is testing alapot fog használni. Ez számomra azt jelenti, hogy a testing stabil. ;]

(#56930) nahaggyámár

Értem én, de nem arról volt szó, hogy régen mit írtak, azért próbáltam korrigálni. 10-15 éve még nem használtam Linuxot, de a kérdező kolléga sem. :)
Első alkalommal a Wheezyvel szívtam, míg rá nem jöttem, hogyan és mit kell feltenni, az pont jól jött egy-két hetes nokedli Linuxosként. Sokat dobott a probléma megoldó készségemen. :)

Egyszóval, ha olvasunk bármilyen infót, érdemes megnézni a cikk keletkezésének dátumát.

[ Szerkesztve ]

(#56932) jackal79


jackal79
aktív tag

Sziasztok! Mint 18.3-at használok és feltelepítettem a komorebi alkalmazást. Mivel nem tetszett, ezért uninstalláltam, de az asztalon lévő összes ikon eltűnt.
A Rendszerbeállítások/Asztal alatt minden be van kapcsolva, de nem csak ezek voltak kirakva.
Valakinek van vmi ötlete, hogy hogy tudnám az eredeti verziót visszaállítani? Esetleg a rendszer nem ment visszaállítási pontokat?
Még annyi, ha visszarakom a Komorebi app-ot, akkor visszakapom az ikonjaimat. Használni nem szeretném, mert megemeli a proci teljesítményt és pörgeti a ventilátort.
Köszi a segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#56933) CPT.Pirk válasza Tarill (#56925) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Először rakd fel magadnak egy virtuális gépre, pl. Oracle virtualbox alá, aztán próbáld ki milyen, nézd meg tetszik-e neked. Ha igen, akkor lecsíphetsz egy kis partíciót valahonnan, aztán akkor elfér dualbootként a mostani rendszered mellett.

Az éles gépen meg a telepítő pendrive egyben live rendszerként is működik, be tudsz róla bootolni és akkor meglátod, hogy megy-e minden a gépedben.

AMD vga-val meg nincs érdemi probléma manapság. Az információid nem alaptalanok, de azóta sok minden máshogy van már mind az alapból kapott közösségi driverben, mind az AMD saját driverében. Sőt jelenleg ott tartunk, hogy a közösségi driver az esetek többségében jobb teljesítményt nyújt, mint az AMD sajátja. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56934) #73749248 válasza ubyegon2 (#56931) üzenetére


#73749248
törölt tag

AMD driver: a konkrét témával nem tudom, mi a helyzet, egyéb linuxos keresgélések kapcsán rengetegszer látok 10-15 éves anyagokat felbukkanni. És nem mindig feltűnő, hogy régi. (persze többnyire olyankor, mikor valami naprakész infót keresek :D)
Csak ezért említettem, hogy voltak ilyen gondok. Talán ő is ilyen régi hírekbe, fórumtémákba botlott.

(#56935) Tarill válasza CPT.Pirk (#56933) üzenetére


Tarill
őstag

Abba a kukázott gépbe valami hardver hiba van azt nem is erőltetem... Penddiveról felbootolni feltudom úgy hogy win10 van a hépemen? Szóval bebootolom a pendriveot, kicsit átnézegetem hogy milyen aztán restart és utána már a win10et bootolom?

(#56936) jackal79 válasza jackal79 (#56932) üzenetére


jackal79
aktív tag

Csak a cinnamon-t nem lehet újratelepíteni, úgy hogy minden más megmarad??

(#56937) CPT.Pirk válasza Tarill (#56935) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, ha pendriveról bootolsz, akkor még vinyónak se kell lennie a gépben. Windows alól a rufus progit célszerű használni iso kiíráshoz.

Itt van egy célprogi is ehhez: https://www.linuxliveusb.com/ ezzel olyan módon is lehet live iso-t írni pendrivera, ami megőrzi leállítás után amit csináltál benne, azaz lehet magaddal vinni mint egy hordozható oprendszert. Ez a prezisztens mód, a sima live iso meg mindig alapról indul, abban mindegy mit csinálsz.

jackal79: pontos tanácsot nem tudok adni, de ha visszarakod azt a valamit akkor szerintem meg tudod keresni az ikonjaidat és ki tudod menteni őket. De ez csak egy tipp, ilyesmiről még nem hallottam.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56938) Tarill válasza CPT.Pirk (#56937) üzenetére


Tarill
őstag

köszi :) pendriveról bootolva vajon mért nincs netem? nem wifin jön hanem kábelen, illetve nyelvet tudok állítani vagy csak akkor ha teljesen felrakom?

(#56939) growler válasza Tarill (#56938) üzenetére


growler
őstag

A pendrive-on lévő live rendszert is lehet "magyarítani" - de ehhez kell net. kapcsolat
hogy letölthesse a magyar nyelvi fájlokat.
Ha Mint-et írtál ki a pen.-re, nyiss terminált, és a következő parancs kimenetét
írd / másold be a válaszodba.
inxi -N
De az
inxi -F
sokkal többet elárulna a gépedről.

(#56940) ubyegon2 válasza jackal79 (#56932) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sajna az a valami jól összebarmolta az asztali ikonokat, ilyenkor csak a tanulság marad.....
Rendszermentés akkor van, ha te beállítod, ezt a rendszer magától nem csinálja.
Adott program újratelepítése segítene, azt ne rakd vissza, ami összebarmolja a endszert, az nem fogja tartalmazni az ikonokat. :-)

A Cinnamont a synapticban is újratelepítheted. a cinnamon és a mint-meta.cinnamont minimum, de lehet, hogy mindet célszerű, amit felhoz a keresőben a cinnamon szóra.

jobb gomb a csomagon és a felugróban Kijelölés újratelepítésre panelre katt.

(#56939) growler

Minden live rendszer magyarítása, terminalba setxkbmap hu parancs. Én mindig ezzel kezdem, ha telepítek, nem kavarnak be a jelszavak nohun karakterekkel. :)

[ Szerkesztve ]

(#56941) #73749248 válasza growler (#56939) üzenetére


#73749248
törölt tag

Wow... ezt nem ismertem, én is köszi.
Azért ebben az inxi programban van valami perverz: ekkora kódot shell scriptként... :)
Finoman szólva nem szokványos.

(#56942) growler válasza ubyegon2 (#56940) üzenetére


growler
őstag

A "setxkbmap hu" a bill. kiosztást állítja magyarra - ahhoz hogy a menü nyelvét angolról
magyarra tudd váltani, bizony le kell tölteni a magyar nyelvi fájlokat - és még ki-be
jelentkezés is kell.

(#56943) growler válasza #73749248 (#56941) üzenetére


growler
őstag

(#56944) ubyegon2 válasza growler (#56942) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, OK, félreértettem akkor, csak live futtatás van, nem telepítés előtti live boot.

(#56945) jackal79 válasza ubyegon2 (#56940) üzenetére


jackal79
aktív tag

# CPT.Pirk
# ubyegon2

Ezzel a paranccsal megoldódott:

gsettings set org.nemo.desktop show-desktop-icons true

Ha jól tudom a Timeshift-el lehet mentéseket csinálni, de az alapból nincs fent vagy tévedek?

(#56946) ubyegon2 válasza jackal79 (#56945) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nincs fenn, mert felesleges alapból mindennek fenn lennie, de a tárolóban fenn van.

sudo apt install timeshift parancs és kész. voila ;)

vagy

sudo apt-get install timeshift
sudo aptitude install timeshift

Ha ilyen érdekes programokat próbálgatsz, nem is árt, ha felrakod! :D

[ Szerkesztve ]

(#56947) felora:) válasza felora:) (#56914) üzenetére


felora:)
tag

nohh..... ha valakit érdekel. :DDD

miután már sokadjára próbálkoztam és folyamatosan csak különféle hibaüzeneteket kaptam, utoljára már kért felhasználónevet és jelszót, de miután megadtam neki, azt írta vissza hibának, hogy nincs jogosultságom a hálózati erőforrást elérni.

az smb.conf megfelelően beállítva, samba reset semmit nem ért, gép újraindítása sem vezetett eredményre. Végső megoldásként Samba eltávolítása, majd újra telepítése, smb.conf fájl maradt a helyén a beállításaimmal. az újratelepítést követően tökéletesen működik.....

[ Szerkesztve ]

(#56948) Rimuru válasza growler (#56942) üzenetére


Rimuru
veterán

még ki-be jelentkezés is kell - vagy csak beallitod a megfelelo enviroment valtozokat utkozben. ;]

Vigyázat, csalok!

(#56949) growler válasza Rimuru (#56948) üzenetére


growler
őstag

Ki, majd be jelentkezés után megjelenik egy ablak melyben felajánlja a választási
lehetőséget - a személyes könyvtáraim nevei maradjanak-e az eredeti (angol)
vagy megváltoztatom-e magyarra? Miután választottam, csak ez után töltődik be / jelenik meg az asztal.
Már magyar menüvel.
Live rendszeren én nem ismerek más lehetőséget.:(

(#56950) felora:)


felora:)
tag

sziasztok. :DDD

még egy gyors kérdés. nézegetem a beállításokat, de kéne egy kis segítség mééég. :DDD

van egy megosztásom, amibe, ha bele akarok lépni, akkor kér jelszót és felhasználónevet, ez tökéletes így, ha belépek az adott felhasználóval, akkor olvasni/írni tudok benne.

Viszont, szeretnék egy másik megosztást csinálni, aminél az lenne a lényeg, hogy olvasni lehessen, viszont ha írni akarja az ember, akkor kérjen felhasználónevet és jelszót. ezt melyik opcióval tudnám megoldani?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.