Hirdetés

2024. május 15., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17551) Sz7Cs


Sz7Cs
aktív tag

sziasztok !

szüleim notebookjára szeretnék linuxot telepíteni, mivel teljesen tanácstalan vagyok, hogy mostanában mit lenne érdemes használni, ezért szeretném ha javasolnátok valamit !
általános felhasználásra kellene ( böngészés,levelezés, skype videohívás, youtube..stb )

a notebook paraméterei:

amd athlon II p360 cpu,
4gb ram,
128gb ssd,
vga:

ahogy tudom, a vga miatt lesz necces a történet, ezért is fordultam hozzátok :U

a válaszokat, tanácsokat előre is köszönöm :R

(#17552) CPT.Pirk válasza Sz7Cs (#17551) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A szokásos tippem ide is tuti.

Chakra Project zárt driverekkel indítva, mert így a bebootolt Live rendszer már működő Catalysttel fog indulni, rögtön ki fog derülni, hogy mi a helyzet VGA fronton.
Valamint KDE-n van egy betölthető py atimonitor (vagy ehhez nagyon hasonló) nevű widget, ami remekül kijelzi a radeonok órajeleit meg ilyesmiket.

Chakráról több infót találsz a Logouton. Ha megtetszik, akkor gyere át a Chakra fórumába itt PH-n.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17553) Vladi válasza hk0 (#17550) üzenetére


Vladi
nagyúr

Az nem baj, hogy annak látja, mivel ez van benne. Ilyenkor a hdd közöl magáról valamit, ha úgy tetszik bemutatkozik. Egyébként egy csomó termékben kvázi ugyan az az chip, úgyhogy ugyan az a driver kell hozzá. Ezért is egyszerűbb linuxon a driver.

Esetleg mondj még egy alaplap típust is. Power gombra felkel rendesen?

hmm... fogyajunk hogy egy Asus P5k Pro. alaplapod van. ;]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#17554) Jim-Y


Jim-Y
veterán

sziasztok, hogy tudom ellenőrizni a hardver hőmérsékleteimet debian alatt?

(#17555) Siriusb válasza Jim-Y (#17554) üzenetére


Siriusb
veterán

Szia!

hddtemp, lm_sensors csomagok, melyeket linuxon megtalálhatsz. Pl. conky-val együtt érdemes használni, ha esetleg grafikusan is meg akarod jeleníteni.

(#17556) ViZion válasza Jim-Y (#17554) üzenetére


ViZion
félisten

GKrellm, ezt használtam, de DE-től függően vannak amik a panelra kirakják amit szeretnél.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#17557) psg5


psg5
veterán

Üdv. Olvastam az összefoglalót, most ismerkednék Linux-val. Kérdésem, ha nincs több partíció létrehozva, megoldható windows mellé a telepítése?

F.K.T.

(#17558) mzx válasza pushalias (#17549) üzenetére


mzx
senior tag

Értem. Hogyan lehet használni (ingyenes) vpn-t? Teljesen új nekem a dolog, mostanában hallottam valakitől először.

(#17559) psg5 válasza psg5 (#17557) üzenetére


psg5
veterán

Ez így korrekt? Meg is próbálom, ha más is használta így.

F.K.T.

(#17560) ViZion válasza psg5 (#17559) üzenetére


ViZion
félisten

kb. rendben van. Ha W7 van fent, akkor van egy rendszernek fenntartott és egy W7 partíciód. Az elsőt ne piszkáld, a második jobb szélét balra húzva tudsz csinálni ~10 GB helyet Linuxnak, akkor jó. Ha van 4 GB ram, akkor swap sem fog hiányozni.

Szerk.: legyen mentésed :)

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#17561) psg5 válasza ViZion (#17560) üzenetére


psg5
veterán

Köszi, igen mentést már megcsináltam. 2gb van. (ez egy használaton kívüli régebbi gép, de vannak rajt adatok melyek miatt még nem szedtem le a win7-et, de lehet inkább kimentek mindent és win helyett lesz az ubuntu, bár ha így is megoldható, akkor elodázom még)

F.K.T.

(#17562) psg5 válasza ViZion (#17560) üzenetére


psg5
veterán

Még annyi, hogy a logouto-mban szereplő gépre tölteném (mégis a win7 helyett, nem mellé) levelezés, netezés, filmnézés,office alkalmazások, letöltés és mintegy NAS ként való használatra lenne használva.
Erre melyik disztribúció lenne a legmegfelelőbb?

F.K.T.

(#17563) ViZion válasza psg5 (#17562) üzenetére


ViZion
félisten

Ha win 7 eldöcögött, akkor szinte bármelyik linux hasítani fog azon!
Itt kezdjed a nézelődést (logout keresés: linux is segít), illetve asztali környezeteket nézd meg youtube-on, mert legjobb linux nincs, Neked kell megtalálni a Neked legmegfelelőbbet. Amiket leírtál arra mind megfelelő, mondjuk a win-ről elérés lehet itt-ott körülményesebb.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#17564) psg5 válasza ViZion (#17563) üzenetére


psg5
veterán

Köszi, nézegetem!

F.K.T.

(#17565) lionhearted válasza psg5 (#17562) üzenetére


lionhearted
őstag

Amelyik neked tetszik, és van rajta GUI. :)
A VGA annyira nem számít, ne akarj viszont videógyorsítást :) és 3D gyorsítást se nagyon. Nem tudom milyenek a mostani nyílt driverek a radeonhoz, de zárttal esélytelenül hangzik egy 9600as ATi.
RAM elég lesz, CPU is.

Ezen egyébként hogyan hasít a win7? Vagy sehogy, épp ezért cserélnéd?

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#17566) psg5 válasza lionhearted (#17565) üzenetére


psg5
veterán

Köszi, maradok a legfrissebb Ubuntunál. Megnézem.

Ahogy a logoutban írtam, gyorsaságbeni előrelépés is volt az előtte rajt lévő xp-hez képest (igaz az már egy jó ideje rajt volt) szuper jól ment rajta. Egyszerűen fiamtól, "megörököltem egy phenom 545-ös,vga: 4850-es gépet és azt használom és régóta terveztem, hogy megismerkednék a nyílt forráskódu op-kel, most itt a lehetőség :)

[ Szerkesztve ]

F.K.T.

(#17567) tajcsi válasza tajcsi (#17526) üzenetére


tajcsi
senior tag

Erre valaki valamit?

MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

(#17568) McSzaby válasza tajcsi (#17567) üzenetére


McSzaby
őstag

Ezt próbáld

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#17569) lionhearted válasza psg5 (#17566) üzenetére


lionhearted
őstag

Tégy úgy. Ha a Unity nem válik be, vagy túl lassú, akkor még mindig van lehetőség váltani, állítani. :)

Tegnap még működött...

(#17570) psg5


psg5
veterán

Kezdőként: Vírusírtóra szükség van gondolom azért Linux alapon is, ha igen melyikre? Ez nem tudom off-e...

[ Szerkesztve ]

F.K.T.

(#17571) ViZion válasza psg5 (#17570) üzenetére


ViZion
félisten

Nem... nem lesz rá szükség, hacsak nem lesz vmi mailserver is rajta, ahol a leveleket kell ellenőrizni.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#17572) vgyuri


vgyuri
őstag

Fedora 18: vsftpd-t felraktam, másik eszközről anonymous-ként rá tudok csatlakozni, látom a /var/ftp-n belüli könyvtárakat. Szeretnék egy új, máshol lévő könyvtárat megosztani, létrehoztam a "/var/ftp/megoszt" könyvtárat, beírom hogy "mount --bind /run/media/csonti/data/megoszt /var/ftp/megoszt", file manager-rel látszanak a /var/ftp/megoszt-ban lévő fájlok, de az ftp megosztásból eltűnik a könyvtár. "umount /var/ftp/megoszt/" hatására újra megjelenik a könyvtár, de üresen. Jogosításokat is beállítottam, de nincs változás.

Megpróbáltam: "mount /dev/sda7 /media" és "mount --bind /media/megoszt /var/ftp/megoszt" parancsokat is, de ugyanúgy eltűnik ftp-ről a könyvtár, file manager-rel viszont rendesen látni.

Tudna valaki segíteni, mi lehet a gond? [link] [link] ezek alapján próbáltam. Ext4-es fájlrendszer van mindenhol, fstab-ban:
"UUID=684cb4e1-510a-47ee-832b-6d19c2c9338e / ext4 defaults 1 1"
"UUID=ede5514f-23fb-4f91-96ac-68d0e637ecc8 /run/media/csonti/data ext4 defaults 1 1"

[ Szerkesztve ]

(#17573) psg5 válasza ViZion (#17571) üzenetére


psg5
veterán

Ne az nem.
Első tapasztalatok:
Tetszik.
Kikapcsolás veszett gyors.
Bekapcsolás sem vészes, win xp-től nálam még gyorsabb is.
Most Ubunturól írok.
Egy darabig biztosan eltart ameddig belakom:)
Nehezen szokom meg, hogy bal felső sarok az ablak záró-nyitó.
Most keresem a levelezőt...
Na de majd ha összejönnek kérdések, jövök.

[ Szerkesztve ]

F.K.T.

(#17574) psg5 válasza psg5 (#17573) üzenetére


psg5
veterán

Melyik verziót kell adobe flash-ből tölteni?

.rpm. for linux
tar.gz for linux
yum for linux
?

[ Szerkesztve ]

F.K.T.

(#17575) ViZion válasza psg5 (#17574) üzenetére


ViZion
félisten

egyiket sem. csomagkezelőből kell telepíteni amit lehet. Amúgy Neked .deb kell, de szoftverközpontba beírod, ha adobe flash, majd Ubuntusok megmondják mi kell. Ha meg Chrome-ot használsz, akkor az tartalmaz mindent.
Jah, a gombok is átpakolhatók teremészetesen, volt rá vmi ilyen Ubuntu "tuning" progi is, de d-conf-ban (ha jól emlékszem) lehetett állítani.

Linuxnál telepítések 99%-nál nem kell restart, ahogy beállításoknál is ritkán van alkalmaz vagy ilyesmi, odakattintasz, kész. Flash miatt FF-t újra kell indítani az lehet mondjuk :U

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#17576) Jim-Y válasza psg5 (#17574) üzenetére


Jim-Y
veterán

Én se vagyok sokkal tapasztaltabb mint te, de a tar.gz-t szedd le,ugyanis debian alapú rendszerek csomagkezelője/jéhez .deb kéne, de az nincs a felsorolásban, vagy a .rpm-re.

A yum Fedora/Opensuse, tehát neked nem jó.

[ Szerkesztve ]

(#17577) psg5 válasza ViZion (#17575) üzenetére


psg5
veterán

Közben meg is nyitottam a szoftverközpontot és találtam is, már telepedik.
Köszi.
Újraindítás szüksége? Mert nem játszik le netes videókat.

[ Szerkesztve ]

F.K.T.

(#17578) lionhearted válasza vgyuri (#17572) üzenetére


lionhearted
őstag

Fstabban a második partícónak az utolsó számát állíts 2re, a root legyen csak 1es.

A problémára visszatérve, nem igazán definiáltad ezt a "jogosultságot már beállítottam". Kinek adtál jogot?
Othersnek jó lenne egy olvasási jog rá pl.

@psg5: nem kell újraindítás, csak a böngészőnek. Egyébként, ha telepítésnél nem pipáltad ki a third-party szoftvereket, akkor telepítsd szoftverközpontból az "ubuntu-restricted-extras" csomagot is. Az sokat dob az egészen. :)

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#17579) psg5 válasza lionhearted (#17578) üzenetére


psg5
veterán

és ha bepipálta? (leírás szerint csináltam, ott azt írta, hogy pipáljam be, ezért tettem így)
Böngészőt újraindítottam, de nem játsza le pl a youtube-os videókat se.

Megvan ez a csomag, most töltöm. Most akkor az adobe-t amit szintén innen a szoftverközpontból raktam fel törölni kell? Nem akadnak össze?

Tiszta android az egész, nem rossz:)

[ Szerkesztve ]

F.K.T.

(#17580) lionhearted válasza psg5 (#17579) üzenetére


lionhearted
őstag

Bővítmények között ott van az adobe flash? (gondolom firefox)

Nem kell törölni.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#17581) psg5 válasza lionhearted (#17580) üzenetére


psg5
veterán

Igen ott van. Bocs nem a Firefox bővítményei közt nem látom. (hirtelen azt, hittem a szoftverközpontban ennek a csomagnak az alján kell nézni...)

Még mindg telepedik ez a csomag várok, felénél mintha mgállt volna. Ja persze nem láttam a felugró licenc ablakot... :W Gondolom ezért

[ Szerkesztve ]

F.K.T.

(#17582) vgyuri válasza lionhearted (#17578) üzenetére


vgyuri
őstag

Átállítottam 2-esre fstab-ban, köszönöm az infót. "/var/ftp/megoszt" és "/run/media/csonti/data/megoszt/" is drwxrwxrwx. Ha a "/var/ftp"-be másolok egy fájlt vagy könyvtárat, akkor azonnal megjelenik, a mount bind hatására viszont eltűnnek a korábban üres könyvtárak.

A /etc/vsftpd/vsftpd.conf fájlban ezek vannak beállítva, próbálom ez alapján kideríteni, hogy itt van-e a gond:
anonymous_enable=YES
local_enable=NO
write_enable=NO
local_umask=077
dirmessage_enable=YES
xferlog_enable=YES
xferlog_std_format=YES
idle_session_timeout=600
data_connection_timeout=120
listen=NO
listen_ipv6=YES
pasv_enable=YES
pasv_min_port=10000
pasv_max_port=11000

(#17583) ViZion válasza psg5 (#17579) üzenetére


ViZion
félisten

"Tiszta android az egész, nem rossz"
Fordítva... :D

Chrome böngészőt töltsd le vagy a Chromiumot, kész.
Ha valami összeakadna, akkor a csomagkezelő jelzi és ad javaslatot is a megoldásra.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#17584) psg5 válasza ViZion (#17583) üzenetére


psg5
veterán

:)

Oké próbálom, mert újraindítottam, de firefox alól videók még nem mennek.

F.K.T.

(#17585) lionhearted válasza vgyuri (#17582) üzenetére


lionhearted
őstag

Csak a mappa ilyen, vagy alatta rekurzívan minden (vagy üres a mappa)?

Nemtudom sajnos pontosan, hogy a bind mount hogyan működik, hogy kell-e egyáltalán a felette lévő mappákra is belépési (+X) jog, de egy próbát megér. A /media-ra jóeséllyel van, most a csonti és data mappákra gondoltam.

@psg5: http://www.liberiangeek.net/2013/03/install-adobe-flash-player-in-ubuntu-12-10-13-04-raring-ringtail/Nem vagyok benne biztos, hogy megfelelő csomag jött le, mivel a rendes adobe a partner tárolóban van.
Ugyan ez parancssoros megoldás, de így könyebb, csak ctrl+c/v.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#17586) Syl válasza lionhearted (#17585) üzenetére


Syl
nagyúr

Mármint (parancssorban) shift+ctrl+v ;)

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#17587) psg5 válasza lionhearted (#17585) üzenetére


psg5
veterán

Ez sem vált be, szépen megcsinálta, kiírta a parancssorban, hogy a legújabb telepítve, de nem játsza le.
Olvastam valahol, hogy athlon xp cpu-kal gond lehet nem ez van nálam is?

F.K.T.

(#17588) psg5 válasza psg5 (#17587) üzenetére


psg5
veterán

Összefoglalóban olvastam:
"Néhány apróság

-Flash videók régi számítógépen
Bár az Adobe cég a Linuxos flash lejátszó fejlesztésével megállt a 11.2-es verziónál, ez a verzió eltér elődeitől abban, hogy SSE2 támogatást igényel a processzor felől, így például AthlonXP vagy P3-as és korábbi processzorral szerelt gépeken nem fog működni a videók lejátszása.
Szerencsére van erre megoldás, az Adobe oldaláról le kell tölteni korábbi verziót, amit be kell másolni a fájlrendszerben oda, ahol eddig az új verzió volt és akkor menni fog a lejátszás, bár a böngésző szólhat érte, hogy biztonsági kockázatot jelent a régi flash lejátszó... A locate parancs segít megtalálni a fájlt."

Ehhez kérnék segítséget, most, hogy a legfrisebb fent van mi a teendő , melyik a régebbi verzió és hol találom a fájrendszerben azt a helyet ahova töltenem kell?

[ Szerkesztve ]

F.K.T.

(#17589) lionhearted válasza psg5 (#17588) üzenetére


lionhearted
őstag

Tyűű, erre nem is gondoltam, de ahogy mondtad, hogy régi a proci, eszembe jutott.
Le van írva, hogy hogyan lehet telepíteni.
Locate paranccsal keresd meg a libflashplayer.so fájlt.
Töröld le a mostani flasht
[link] Itt a régi, tedd fel ezt.
Keresd meg ebben ezt a fájlt, és symlinkeld oda, ahol a régi plugin volt. (Symlinkhez ln -s eredeti pluginhelye)

Tegnap még működött...

(#17590) psg5 válasza lionhearted (#17589) üzenetére


psg5
veterán

Hu na ezt a hsz-edet elolvasom egy párszor, hogy értsem...
Ahhoz képest, hogy milyen régi gépen van nem lassú amúgy, bár azt hittem kicsit gyorsabb lesz, ahogy a kikapcsolás és bekapcsolás is viszonylag gyors, sőt. De alkalmazásokban, megnyitásokban már nem annyira gyors, bár az office-okat hamar tölti. Jó-jó lehet inkább újabb gépen kellene próbálni, de egyenlőre akkor is tetszik.
Megpróbálom aleírásod alapján ezt a fránya flash-t.

F.K.T.

(#17591) vgyuri válasza lionhearted (#17585) üzenetére


vgyuri
őstag

Apache-localhost-on keresztül fájlt sem tudtam feltölteni, jogosítás hibát írt, pedig volt jól beállítva. Meglett az ftp-re és az apache-ra is a hiba oka: SELinux-ot kikapcsoltam, és most minden működik. Köszönöm a segítséged. :)

(#17592) lionhearted válasza vgyuri (#17591) üzenetére


lionhearted
őstag

Ohh, Fedora...tényleg. :)

Tegnap még működött...

(#17593) CPT.Pirk válasza psg5 (#17590) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Másik disztróval gyorsabb lenne, a mostani Ubuntu verziók a "Unity" asztali környezet miatt eléggé erőforrás igényesek, azaz nem valami gyorsak.

Ha a gépedre feltennél pl. valamit, ami XFCE / LXDE asztali környezetet használ, meglepődnél mennyire gyorsabb lenne minden.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17594) lionhearted válasza CPT.Pirk (#17593) üzenetére


lionhearted
őstag

Vagy egy gnome-panel -t (alias Gnome3 Classic).

Egyébként, a mostani Unity éppenséggel előrelépés etéren. :)

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#17595) CPT.Pirk válasza lionhearted (#17594) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azzal már nem találkoztam. Visszahozza Gnome3 alapon a Gnome2-es panelt?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17596) psg5 válasza CPT.Pirk (#17593) üzenetére


psg5
veterán

Na akkor adig nem variálok, melyiket javasolnád?
Innen pl honnan látom, mi melyiket használja?
Vagyis ha jól értem maga a disztribúció neve az XFCE vagy LXDE

[ Szerkesztve ]

F.K.T.

(#17597) psg5 válasza psg5 (#17596) üzenetére


psg5
veterán

Most hogy van ez? A debian használ LXDE környezetet? Az lxde nem különálló disztribúció?
Inkább elolvasom a teljes leírásokat.

[ Szerkesztve ]

F.K.T.

(#17598) lionhearted válasza CPT.Pirk (#17595) üzenetére


lionhearted
őstag

Így van, GTK3 alapon megkapod a megszokott 2paneles felületet.

@psg5: nem, ezek nem disztribúció nevek, ezek csak különböző felületek.
Én javaslom a Gnome-Classic kipróbálását. Kisebb a gépigénye, és nem kell sem a fél netet lerántani hozzá (a Unity is Gnome3 alapú), sem újratelepíteni.
A csomag neve gnome-panel, ha fent van jelentkezz ki, megjelenik a neved mellett egy gomb, lenyitod, és Gnome Classic néven kiválaszthatod.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#17599) Jim-Y válasza lionhearted (#17598) üzenetére


Jim-Y
veterán

Én is kipróbáltam most a Gnome Calssicot, nem rossz, nem olyan szép mint a Cinnamon, de határozottan gyorsabb :)

[ Szerkesztve ]

(#17600) psg5 válasza lionhearted (#17598) üzenetére


psg5
veterán

Vagyis erre az ubuntura is rá lehet húzni?

Pedig most pont töltöm a Debiant, vagyis tölteném, de nem tudom, hogy melyiket az én cpu-mhoz, ha jól gondolom az amd64 lesz az az amd athlon xp-hez(bár az nem 64 bites...)?:
amd64
armel
kfreebsd-i386
kfreebsd-amd64
i386
ia64
mips
mipsel
powerpc
sparc

[ Szerkesztve ]

F.K.T.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.