Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  XPEnology

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:53:49

LOGOUT.hu

Xpenology Téma Összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12901) sd6 válasza hackeeeee (#12900) üzenetére


sd6
tag

Igen, a rendszer rajta van mindegyik diszken, lásd
Igen, elvileg amit most leírtál működhet.

Amúgy DSM frissítés:
Így néz ki a verziószám: x.y.z pl 6.1.7
z változik: frissítés, 1-2 speckó esetet leszámítva mehet
x,y változik: upgrade, új bootlader kell hozzá

(#12902) hackeeeee válasza sd6 (#12901) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Naigen, csak ha jól emlékszem Én még 6.0.x-el kezdtem a pályafutásomat, és talán 6.1 előtt jött az 1.02-es loader, és már 6.1 alatt váltottam 1.02b-re, ergo 6.0-ról 6.1-re felment a gen8 loadercsere nélkül. Ezért voltam bátor.. De, ráb@sztam.

Jah, megpróbálnám, scak nem tudom bepakolni a 2,5" HDD-t.

Véleményem szubjektív...

(#12903) hkari válasza kgymac (#12890) üzenetére


hkari
őstag

Köszi, egy hálókártyacsere megoldotta :)

Ez a gép egy régi gépet vált le, ami már be sem kapcsol. Abban van Hybrid raidbe 2DB 2 TB és 2DB 1 TB-os vinyó. Most ebbe egy friss vinyóra telepítettem a 6.1.6-ot, viszont azon még 5-ös verzió van. A cél az lenne, hogy azt a gépet is rendbe rakom, de először a raidek 1-1 tagját átrakom, és mellé rakok egy friss vinyót, amire átmásolódik a Raid miatt. Ez így működhet szerinted?

Köszi segítséget!

(#12904) DJ. Ru$y válasza hkari (#12903) üzenetére


DJ. Ru$y
félisten

Először rakd át az összes merevlemezt, hogy a raid-ek megmaradjanak és át tudd rájuk rakni az új rendszer (rendszerjavítást fog kérni), utána tömbönként kivehetsz 1-1 lemezt és teheted be helyette az újat, hogy építse fel a raidet, ugyanis, ha beteszed 5-ös DSM-mel és szét is esik a raid, nagyon valószínű, hogy eldobja a szíjat a cucc. Még az első opció esetén sem árt, ha van az adataidról mentés.

Szakmai kérdésekre privátban nem válaszolok! Használd a fórumot! | R.I.P PH!TV!

(#12905) hackeeeee


hackeeeee
Jómunkásember

Keresztkérdés, ha átköltözök 2 rekeszes nasba, mondjuk 218-ba, ha beleteszek egy vinyót, arra felmegy a rendszer, utána, ha a Gen8-ból kiszedem azt, ami tele van, fogja látni rajta az adatokat?

Véleményem szubjektív...

(#12906) McAdam6 válasza hackeeeee (#12905) üzenetére


McAdam6
tag

Igen, mivel basic, ext4-es lemezeid vannak, szabadon pakolhatók.(Én csak basic köteteket használok, a diszkeket mozgathatom a nasok között.)

(#12907) hackeeeee válasza McAdam6 (#12906) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Szuper, köszönöm szépen!

Véleményem szubjektív...

(#12908) RazoR


RazoR
veterán

Ram csere/bővítés esetén van valami extra dolog, vagy csak ram ki, új ramok be? Gen8-on megy a DSM.

(#12909) Laslie válasza RazoR (#12908) üzenetére


Laslie
tag

Csak RAM ki, újak be. És öröm. :C

(#12910) Pacee87


Pacee87
aktív tag

Sziasztok!

Látom az utolsó sok pár hozzászólásban téma volt az Xpenology kapu esetleges bezárása.
Bár nem teljesen ugyanarról a dologról van szó, de erről mindig egy a NatGeo-n (?) látott dokumentumfilm jut eszembe a Lego gyárról amiben bocsánat nem pontos kifejezésekért, de a lényeg az volt, hogy a programozható termékeiket lelkes rajongók feltörték és valami sokkal jobbat csináltak mint az eredeti. A Lego ekkor mindenféle jogi lépések és tiltások helyett kapcsolatba lépett ezekkel a fejlesztőkkel és jobbá tették a terméküket, sőt talán nyíltabbá is. Szerintem a Synologynak is érdemes lenne valami hasonlót elkövetnie! Én pl. szívesen kifizetnék egy 10, legfeljebb 20e Ft-os összeget azért, hogy licenszelt legyen a DSM, lehessen hozzá megvásárolni + kamera licenszeket stb. Szerintem érdemes lehetne egy petíciót benyújtani a Syno felé, hogy ne a kicsinálás módját, hanem az együttműködéséét keresse az Xpenology irányába.

(#12911) sutszi válasza Pacee87 (#12910) üzenetére


sutszi
veterán

Ez egy nehéz helyzet. Gondolj bele, hogy igen szép profittal adják a kulcsrakész NAS-okat... Ezek a felépítésük miatt magukban hordozzák az elavulást is. Itt nincs proci csere, vagy limitált a memória bővítés, (már ha van), a lemezek számát is előre ki kell találni. Nincs olyan, hogy veszel egy 2 lemezest aztán bővíted 4-re. Szóval rugalmatlanok ilyen szempontból. Tehát egyértelmű, hogy újat kell venni. Ami nekik $$$. Míg az egyedi gépeknek simán ki lehet tolni az élettartamát, okos bővítésekkel ergo kisebb eladásokat hoz. Így én nem látok sok esélyt a DSM licenszelésére... Vagy viszonylag magas áron. Esetleg előfizetéses/support konstrukciókban...Viszont akkor magukra rántanak egy csomó melót, azzal, hogy tesztelni kell különböző platformokon meg érdemben támogatni is kell, fejlesztéseket húz maga után az egész...

Persze én is örülnék ha szabályosan lehetne ezt mert bár rövid ideje használnom, nagyon megszerettem ezt a rendszert.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#12912) Mate válasza Pacee87 (#12910) üzenetére


Mate
nagyúr

Nem érné meg nekik. Arról nem is beszélve, hogy ha szoftveresen árulnák, támogtást kéne nyújtaniuk hozzá, ami szintén rengeteg eneriga/pénz.

(#12913) mpierre válasza Pacee87 (#12910) üzenetére


mpierre
veterán

Erre a legegyszerűbb megoldás az ingyenes - linux alapú - nas szoftverek választása (FreeNas, stb). Gyak borítékolható lenne a teljes bukta a syno-nak, ha ebbe beleállna. Ez így nem ér meg egy vasat sem nekik...

[ Szerkesztve ]

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#12914) DJ. Ru$y válasza Pacee87 (#12910) üzenetére


DJ. Ru$y
félisten

Ha elkezded számolni a hardver árát egy NAS-nak, akkor kibukik, hogy teszem azt 12 lemezes támogatás esetén (mert valahogy valamire a szoftverre is kellene limitációkat tenni), 100e Ft feletti összegekről beszélnénk. Ez olyan, mint NOD32 vagy hasonló szoftverek esetén a kliens szám, csak itt a "kliens" a HDD lesz, és belátható, hogy ez a 10-20e Ft-os árkategória amit te vizionálnál ez még a 2 lemezes legkisebb "szoftver" esetén sem állna meg.

Minderre azt kell mondanom, hogy sajnos, ugyanis én is fizetnék, csak a szoftverért, ha tehetném.

Szakmai kérdésekre privátban nem válaszolok! Használd a fórumot! | R.I.P PH!TV!

(#12915) sd6


sd6
tag

Vannak ilyen megvehető nas szoftverek, csak nem a soho kategóriában, és több ezer $ vagy €, pl nexentastor, scaleio. Soho kategóriában csak vas van.
És sajnos igen, nem érné meg nekik, mert hcl-t kellene fenntartani, supportálni idegen vasakat. Az árazásukból kiindulva a license is drága lenne, mert most sem a vas adja az ár nagy részét.
Igen, vannak free szoftverek, pl freenas (ami freebsd alapú, nem linux), nas4free, ezek appliance jellegűek (pendriveról bootol, akár kettőről is tükörben), és vannak linuxos megoldások is, amiket telepíteni kell, így az os(boot) elvisz 1 diszket.

(#12916) sd6 válasza DJ. Ru$y (#12914) üzenetére


sd6
tag

Igen, csak míg a nod32-nél a növekedéssel egyre olcsóbb lesz /db, itt sajnos nem lenne, mert egyre komplexebb lenne a rendszer.

(#12917) gyugyo79 válasza sd6 (#12865) üzenetére


gyugyo79
addikt

Már nem minden procival szereltnél az.
Nálam a 918+ (Még 6.1 nincs frissítve) az már
uname -a
Linux ******nas 4.4.15+ #15284 SMP PREEMPT Sat May 19 04:45:12 CST 2018 x86_64 GNU/Linux synology_apollolake_918+

Bár nem néztem utána de olvastam olyan hozzászólást is ahol valaki azt pedzegette, hogy a 6.2 -től a braswell -t is át akarják rakni. Ami ugye "érintené" a Xpenosokat is. De most már biztos van olyan aki tudja ezt biztosra is (de én lusta vagyok utána keresni, hogy meglépték e a váltást vagy nem).

De ezzel nem a btrfs mellet akarok kampányolni! Mert pld. ha Syno nem ehhez kötne alkalmazásokat akkor nálam nem lenne :)

[ Szerkesztve ]

(#12918) sutszi válasza gyugyo79 (#12917) üzenetére


sutszi
veterán

A legutolsó 6.1.7.xxxx milyen kernelt használ? (Most nem tudom megnézni)
Egyébként lehet kernelt frissíteni alatta anélkül, hogy komolyabb voodoo képességeim lennének?

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#12919) gyugyo79 válasza sutszi (#12918) üzenetére


gyugyo79
addikt

He-he pont bele szerkeztettem ezt mire beírtad. Szóval igen ez az apollolake -nél már a 6.1 -nél 4.4.x -volt/az.
De ettől amit sd6 írt igaz és talán csak ezek kivételek, azt se tudom, hogy a többi x18-as modell milyen.
Ha az Xpenora gondolsz azt nem tudom.

[ Szerkesztve ]

(#12920) sutszi válasza gyugyo79 (#12919) üzenetére


sutszi
veterán

Ja, Xpenora gondoltam.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#12921) hackeeeee


hackeeeee
Jómunkásember

Elköszönök tőletek, köszönök minden segítséget! :R

Véleményem szubjektív...

(#12922) RazoR válasza hackeeeee (#12921) üzenetére


RazoR
veterán

Na hogyhogy? Ment a Gen8, jött a gyári Syno?

(#12923) hackeeeee válasza RazoR (#12922) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Igen. Igaz, magam lőttem kapufát, de nem szeretnék mégegyszer mellé nyúlni. Ez egyszer elég volt.

Véleményem szubjektív...

(#12924) Magnat válasza hackeeeee (#12923) üzenetére


Magnat
veterán

Szia,

Mit veszel, ha nem titok?

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#12925) hackeeeee válasza Magnat (#12924) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

218+ lett a vége. Agyaltam a 4 rekeszen, de az már nem fért bele a keretbe.

Véleményem szubjektív...

(#12926) Magnat válasza hackeeeee (#12925) üzenetére


Magnat
veterán

Jó lesz az nagyon...nekem 214+ van, meg mellette N3150-en 8gb rammal xpeno -jobbára játszani, tesztelni, web szervernek szkripteket futtati.Egyébként a 214+-on még a két fiókot sem használom ki, egy nagy diszk plusz usb-n egy kisebb napi kétszeri inkrementációs mentéssel a filmeken kívül mindenre.

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#12927) hackeeeee válasza Magnat (#12926) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Korábban 8TB-s lemez volt tervezve, de nem mertben belevágni a Gen8-nál.. Így maradt a 4. Lényegében már be is laktam, pedig a nulláról kezdtem. :)

Véleményem szubjektív...

(#12928) sd6 válasza gyugyo79 (#12917) üzenetére


sd6
tag

Ez jó hír :)
Nálam a legutolsó 6.1.7:
Linux ******nas 3.10.102 #15284 SMP Sat May 19 04:16:44 CST 2018 x86_64 GNU/Linux synology_bromolow_3615xs
Egyébként mindegy, hogy 6.1.x, a kernel a boot-tól függ, nem a dsmtől. Nyilván ha 6.2-nél gatyába rázzák a gyári boot-ot akkor a xpeno is követi, hiszen az a gyári feltört változata.
Jó lenne, ha a ezeket a régieket is frissítenék :)

[ Szerkesztve ]

(#12929) hackeeeee válasza sd6 (#12928) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Hát őő.. Nekem a 218+ kb. fele annyi idő alatt indul el, mint a gen8. Jó persze, ebben közre játszik a szerver mivolta is, mire a post, és egyéb hw detect, stb lefut.

Véleményem szubjektív...

(#12930) Egon válasza hackeeeee (#12929) üzenetére


Egon
nagyúr

Nem hiszem, hogy a bootidőre gondolt.
Egy NAS-nál a bootidő hosszának kb. annyi jelentősége van, mint egy strandszabályzatnak a Jeges-tenger partján.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#12931) DJ. Ru$y válasza hackeeeee (#12929) üzenetére


DJ. Ru$y
félisten

Hányszor indítod el egy évben? Én maximum 2x, mert pont ennyiszer szoktam kitakarítani belőle a dzsuvát. :DDD (Szünetmentes van alatta, áramszünet nem játszik.)

Szakmai kérdésekre privátban nem válaszolok! Használd a fórumot! | R.I.P PH!TV!

(#12932) hackeeeee válasza DJ. Ru$y (#12931) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Jogos.. :D

Véleményem szubjektív...

(#12933) #56573440 válasza DJ. Ru$y (#12931) üzenetére


#56573440
törölt tag

Van aki wol-al használja sima syno topikban is :D meg időzítve... Ahol ez számít azért ne vegyen szerver jellegű vasakat ;]

(#12934) gabor_b


gabor_b
tag

Sziasztok

Némi segítségre lenne szükségem.

Nekiálltam újra a xpenology dolognak.
6.1.7 bootlodaer, 3615-s pat file.

1 hdd van a gépben.

A dsm nem engedi, hogy egy hdd-t használjak. minden áron raid-t akar velem csináltatni.
Én rontok el valamit?

(#12935) hackeeeee válasza gabor_b (#12934) üzenetére


hackeeeee
Jómunkásember

Basic-be kell tenni.

Véleményem szubjektív...

(#12936) gabor_b válasza hackeeeee (#12935) üzenetére


gabor_b
tag

Köszi.

Most már jó.

:R

(#12937) sanyi65


sanyi65
csendes tag

Jun már dolgozik az új loaderen!!!!!!!!!!!

[link]

(#12938) DJ. Ru$y válasza sanyi65 (#12937) üzenetére


DJ. Ru$y
félisten

Nem sokat késtél vele. [link] :DDD

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdésekre privátban nem válaszolok! Használd a fórumot! | R.I.P PH!TV!

(#12939) sd6 válasza DJ. Ru$y (#12938) üzenetére


sd6
tag

Nem kell azért leszólni, link amúgy se volt eddig :C

(#12940) sd6 válasza sanyi65 (#12937) üzenetére


sd6
tag

Megnéztem a linket, kernel verzió nem túl biztató, még mindig 3-as :(
DiskStation> dmesg
[ 0.000000] Initializing cgroup subsys cpuset
[ 0.000000] Initializing cgroup subsys cpu
[ 0.000000] Initializing cgroup subsys cpuacct
[ 0.000000] Linux version 3.10.105 (root@build3) (gcc version 4.9.3 20150311 (prerelease) (crosstool-NG 1.20.0) ) #23739 SMP Sat May 19 03:23:49 CST 2018

Kicsit utána olvastam, 3.10-ről elmozdulnak majd, mert az nemsokára EOL lesz, de lehet csak 3.16-ra mennek...

[ Szerkesztve ]

(#12941) 08meszzi válasza sd6 (#12940) üzenetére


08meszzi
csendes tag

Sziasztok!

Régóta követem a fórumot, és lelkesen játszok én is az xpeno-val.
Eddig egy virtualboxban futtatott 5.2-vel - ami külső vinyón volt - húztam ki, és hosszas nézelődés után most végre összeraktam egy rendes vasat.
Nagyon örülök neki és nekem nagyon tetszik, ezért engedjétek meg hogy büszkélkedjek egy kicsit :)
Néhány pillanatkép az építésről:
1
2
3
4
5
6
Telepítés:
Nem egyesével dugdostam rá a vinyókat, hanem rajta volt mind a 6 amikor az 5.2 SHR partíció létrehozás nélkül felkerült rá.
A 6.1 es bootloader grub-ját Essejó kolléga #6916 írása alapján sikerült megcsinálnom.
Arról bootolva az assist elsőre megtalálva azonnal költöztethetőnek ítélte.
2 db kötetet csináltam, 3-3 vinyóval. Egy raid0 és egy raid5 van jelenleg, a védelem nélkülire tervezek torrentezni a másikon lennének az appok mellett a privát cuccaim.

Itt merült fel az első kérdésem, még mielőtt nagyon költözködnék:
Szeretnék egy windowst feltornázni rá, ehhez viszont kell a btrfs fájlrendszer.
Érdemes átkonvertálni az egész raid5-ös kötetet csak egy windows kedvéért?
Van az alaplapon még egy m.2-es foglalat, gondoltam abba egy ~250-es SSD-t bele tehetnék, ez lehetne btrfs a windows-al és az appokkal együtt, a raid5 meg maradhatna csak tisztán a privát cuccaimé.
Plusz a gyorsítótárazást is innen oldanám meg.
Erre ha van valakinek tanácsa/jobb ötlete, ne tartsa magában :)

Egy másik számomra fura dolog: elvileg egy 4 magos i5 7600T van benne, viszont a vezérlőpult szerint csak egy 2 magos i3 4130 van benne. Ez lehet azért, mert a hivatalos ds3615xs-ben ez van? Ettől függetlenül ki tudja használni a ténylegesen benne lévő procit?

[ Szerkesztve ]

(#12942) DJ. Ru$y válasza 08meszzi (#12941) üzenetére


DJ. Ru$y
félisten

Ha régóta követnéd ténylegesen a fórumot :P , akkor tudnád, hogy nem egyszer volt leírva, hogy a hardver leírás a gyári "behazudott" Syno NAS-nak megfelelő hardver leírás, elvileg kihasználja a RAM-ot is és a processzort is.

[ Szerkesztve ]

Szakmai kérdésekre privátban nem válaszolok! Használd a fórumot! | R.I.P PH!TV!

(#12943) CyberJedi


CyberJedi
tag

Tudja valaki, hogy hogyan lehet a Xpeno-nál a Gen8-en (baremetal) elérni, hogy hiba esetén a buzzer (hangszóró) sípoljon, megszólaljon?

(Vajon mi ez?) ''Gaff had been there... and let her live. '4 years' - he figured. He was wrong. Tyrell had told me Rachael was special. No termination date. I didn't know how long we'd have together. Who does?...''

(#12944) 08meszzi válasza DJ. Ru$y (#12942) üzenetére


08meszzi
csendes tag

Ez esetben nem voltam teljesen figyelmes, és kimaradt. De köszönöm az infót :)

(#12945) sd6 válasza 08meszzi (#12944) üzenetére


sd6
tag

Ha használod az m2 foglalatot, 1 vagy 2 sata port nem fog működni, az alaplap leírásában találsz erről több infót. BTRFS, vm.
SSD vagy cache, vagy kötet lesz, a 2 együtt nem megy.
1TB fölött diszkméretnél raid5 helyett 6ot érdemes használni. A 3 diszkes raid0-nak nem látom értelmét, a 3 hdd árából inkább 1 nagyobbat vettem volna.

Látom még mindig utólag kérdezel :)

[ Szerkesztve ]

(#12946) endroid


endroid
csendes tag

Sziasztok!

Egy olyan kérdésem van, hogy van-e rá lehetőség, ha van egy működő rendszerem, arról csináljak egy klónt. A telepített alkalmazásokról, filekról, beállításról. Mintha raid 1 lenne.

Köszönöm:

Droid

(#12947) zsohu válasza kgymac (#12899) üzenetére


zsohu
tag

btrfs-t simán lehet menteni/használni Linux alól nem kell hozzá Syno. Fel kell rakni a megfelelő csomagokat (ha esetleg nincs bent alapból a distróba) és működik is. Én már majdnem 1 éve használok egy btrfs lemezt ami egy összeborult xpenology intsall adatait tartalmazza. Áramszünet is volt nem egyszer sajnos de még gond nem volt a fájlrendszerrel (kopp-kopp-kopp).

(#12948) kgymac válasza zsohu (#12947) üzenetére


kgymac
őstag

Köszi az infót. Én nem igazán linuxozom, max ssh routeren vagy nas-on. Persze Libreelec alatt is jól jön a minimális ismeret.

(#12949) nemox


nemox
csendes tag

Frissítettem 6.1.6-ról 6.1.7-re és nem találtam a szokásos IP-n az XPENO-t. Aztán megnéztem a routeren és elmászott a kicsike máshová. Gondoltam ez nem jó jel.
Végül ez fogadott:

Mit javasoltok? :O

hamubasültpogácsa

(#12950) Essejó válasza nemox (#12949) üzenetére


Essejó
Topikgazda

Hány lemezes a gép, és mennyi fizikai szabad Sata portod van?

Az emberiséget ősidők óta két dolog foglalkoztatja: 1. Ki találta fel a munkát? 2. A többiek miért nem verték agyon?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  XPEnology
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.