Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) csiga997 válasza Pompi (#200) üzenetére


csiga997
őstag

A vitorla még rendben lenne, de a nagy piros canon felirat rajta tönkretenné a színegyensúlyt.
:DDD

(#202) j.bravo


j.bravo
addikt

Itt indult a dolog: (fotós kiegészítők totyik): [link]

Szóval, adott egy Fuji s5500.
Pálvölgyi Fotó-éknál kipróbáltuk egy Metz slave vakuval, amin állítható volt, hányadik érzékelt villanásra villanjon - és többféleképpen is kipóbálva, mindig az elsőre villant! (ez jó hír - ha jól tévedek, ez azt jelenti, hogy

az s5500 nem csinál mérővillanást!

Legalábbis M módban nem...
Azaz egy tökegyszerű slave vakuval, avagy egy első villantásra villantó kütyüvel és egy mezei vakuval a dolog működhetne - viszont most jön a rossz hír...

Merthogy adott továbbá egy nem túl új, de eddigi ismereteim szerint jó kis vaku (Carena AFX300i, 30-as kulcsszámú, két tengely körül forgatható fejű, ''zoomolható'') ami sajnos Minolta rendszerű, mégpedig olyannyira, hogy a középponti talpérintkezős papucsba fizikailag nem megy bele.
A probléma az, hogy eddig csak a kp. érintkezős papuccsal ellátott elsütőszerkezetet láttam, és Pálvölgyiék szerint is csak olyat esélyes találni.

Tehát, ha jól tévedek, a következőket tudom tenni:
1) keresni Minolta papuccsal ellátott szenzoros elsütőt (mission impossible?)
2) keresni egy középponti érintkezős -> Minolta papucs átalakítót (mission impossible?), és venni egy kp. ér. elsütőt
3) kideríteni a Minolta talp lábkiosztását és amennyiben lehetséges, egy ilyen érintkezőt barkácsolni (feltételezem hogy mission impossible)
4) elcserélni a vakut egy egyszerű, középponti talpérintkezősre és venni egy sima szenzoros elsütőt
5) eladni a vakut és további pénzeket ölni egy ''gyárilag'' slave vakuba
6) kihajítani az egészet a kukába az s5500-zal együtt és elfelejteni a fotózás gondolatát is (ha valaki igényli, szólok, mikor lenne az esemény és tarthatja a kukát)
7) lecserélni a Fuji s5500-at egy megfelelő Minoltára :D


Amiben a véleményeteket kérem, az főleg az első 3 pont... főleg az első 2, ha tudtok olyan forrást, ahonnan ezek beszerezhetők. Mennyire esélytelen?
Esetleg alternatív megoldást tudtok?

Bocs a terjedelmes hsz-ért!


[Szerkesztve]

Whatever.

(#203) BEE válasza j.bravo (#202) üzenetére


BEE
addikt

Ha van egy csavarhúzód, és némi bátorságod,
( műszaki hozzáértés előny, de nem feltétel ! )
akkor bekapcsolod a vakut, a csavarhúzóval egyenként rövidrezárod
a papucs külső érintkezőjét az alsó érintkezőkkel,
és amelyiknél villan, az a te érintkeződ !
Persze ne slave módban, mert akkor nem biztos hogy figyelembe veszi
a talpérintkezőket.
Veszel egy legolcsóbb vezérlőt, és bármilyen módon
összekötöd a középérintkezőt a vaku elsütőjével.
És készen is vagy !
Vágj bele, sokat spórolhatsz !

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#204) j.bravo válasza BEE (#203) üzenetére


j.bravo
addikt

Hűűű... elvileg műszaki hozzáértés akad, bár műszerész nem vagyok.
Pálvölgyiék szerint viszont mindegyik érintkező kell hozzá...
Mekkora feszültségre töltődik fel a kondi egy vakuban? Magyarul ha bénázok, mennyire megrázó élményre készüljek fel? (jó-jó, tudom, az áramerősség ill. a töltés számít... de azt sem tudom, mekkora lehet egy ilyen vakukondikban)

Whatever.

(#205) BEE válasza j.bravo (#204) üzenetére


BEE
addikt

Persze !
Számít minden érintkező, de csak TTL módban.
Ott van mérővillantás, motoros zoom, AF segédfény, stb.
Mindegyiknek kell érintkező,
de te csak az elsütő-érintkezőt tudod használni !
Megrázó nem lehet, mert az újabb vakuk
már kisfeszen kapcsolódnak a géphez, nem juthat ki a
kondi nagyfesze.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#206) j.bravo válasza BEE (#205) üzenetére


j.bravo
addikt

Igen, én is rákérdeztem náluk kétszer, hogy ''OK, TTL-ben kell mind, de manuálisban, amikor leadja a teljes teljesítmény, minden további nélkül?'' de bizonygatták hogy kell :)

Mindenesetre majd egyik este, ha lesz időm, megkísérlem... :) Az a biztos.

Azt mondod, csak rövidre zárni kell a tüskéket az elsütéshez? Nem lehet olyan, hogy adott mértékű feszültséget kell a megfelelő lábak közé kapcsolni?

[Szerkesztve]

Whatever.

(#207) pitman válasza j.bravo (#206) üzenetére


pitman
őstag

Elviekben tényleg úgy működik, mint ahogy írták neked: a fő érzékelőt rövidre kell zárod a papucs hornyában lévő érzékelővel.
A Minoltát nem ismerem, de valószínúleg ott is így működik.
Célszerű azzal az érintkezővel próbálkozni, ami nagyobb a többinél (legalábbis általában az elsütő érintkező nagyobb szokott lenni a gép vakupapucsában, mint a többi).

Azért elővigyázatosságból én valami szigetelt csavarhúzóval próbálkoznék, illetve egy multiméterrel kimérném a lábak közötti feszültséget, nehogy kellemetlen meglepetés legyen belőle.

(#208) j.bravo válasza pitman (#207) üzenetére


j.bravo
addikt

Csak nem bírtam ki és kipróbáltam tegnap.
Mind a 4 tüske pont ugyanakkora sajna - de a hátsó kettőt rövidre zárva elsült a vaku. ( :C )
(Köszönet BEE-nek! :R)
Szigetelt nyelű csavarhúzó volt természetesen, ez alap :)

Feszültséget mondjuk nem mértem a tüskék között... talán majd ma.
Mindenesetre ez alapján akkor ha veszek egy ilyen (hama, soligor, akármi) szenzoros kioldót és a középpontosról a minoltához megfelelően ''behuzalozom'', akkor működnie kéne... ha jól sejtem.
Bizakodó vagyok, csak még ki kéne találnom, hogy oldjam meg elegánsan hogy megvalósuljon a ''huzalozás'' és a vaku rögzítése is...

Ha a nyák-lemez elég masszív (gondolom igen), akkor talán abból a legegyszerűbb ''kifaragni'' és lemaratni a felesleges rézfóliát.

[Szerkesztve]

Whatever.

(#209) pitman válasza j.bravo (#208) üzenetére


pitman
őstag

Akkor működni fog.

(#210) BEE válasza j.bravo (#208) üzenetére


BEE
addikt

Ha egy csöpp mákod van, akkor bontható a vezérlő
papucsa. Legyen szempont a vásárlásnál !
A vakuk talpa általában bontható, és úri módon
megoldható a helyzet némi drótozás, csavarozás által.
( Általában a vakupapucs külső érintkezője az egyik pólus,
de lehet hogy a Minolta különcködik és keveri.
Nehogymá' kompatibilis legyen máséval ! )

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#211) j.bravo válasza BEE (#210) üzenetére


j.bravo
addikt

Ez az újabbik, Dynax-hoz való Minolta papucs. A gépen nemtom, de a vakun oldalt nincs érintkező - legalábbis nem tűnik fémesnek, sokkal inkább valami keményebb műanyagnak... 4 érintkező van, két, egymáshoz képest elcsúsztatott párban elhelyezve.
A hátsó kettőt rövidre zárva elsült a vaku.

Mindegy melyiket kötöm össze a szenzor kimenetének középső, illetve oldalsó érintkezőjével? Vagy a polaritás számíthat? (máshonnan megközelítve, a szenzor is csak rövidzárat hoz létre a két érintkező között, vagy valami mást is csinál?)

Whatever.

(#212) BEE válasza j.bravo (#211) üzenetére


BEE
addikt

Ha szerencséd van mindegy, ha nem akkor megcseréled.
Ha tirisztoros a vezérlő kimenete akkor polaritásfüggő,
ha triakos akkor mindegy.
Én az utóbbira szavazok, mivel a készülék gyártója
nem tudhatja hogy mit raksz rá, és biztos ami ziher.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#213) BEE válasza BEE (#212) üzenetére


BEE
addikt

De megállapítható tudományosan is !
Rámérsz a vaku adott két pontjára feszmérővel,
és a pozitívat kötöd a vezérlő papucsának közepére,
a minuszt pedig a papucsra.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#214) j.bravo válasza BEE (#213) üzenetére


j.bravo
addikt

oks, ezt fogom tenni! köszönöm!

Whatever.

(#215) BEE válasza j.bravo (#214) üzenetére


BEE
addikt

Próbálgatva egy erős másodvaku vezérlését
a gép beépített vakujával, időnként sikerül
rendesen túlexponálni a képet.
Csak azt tudtam kiokoskodni,
hogy időeltolódás van a két vaku villanása között
és ezért nem dolgoznak össze, mindegyik a maga villanását méri,
így túl lesz világítva a kép.
Azt javaslom, ezt próbáld ki te is, megoldásképp
pedig hogy a beépített kisvaku fényét le kell
csökkenteni annyira, hogy még biztonságosan indítsa a
másodvillantót.
Az enyémen menüből szabályozható +/- 2 FÉ.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#216) j.bravo válasza BEE (#215) üzenetére


j.bravo
addikt

Az én gépemen is szabályozható, leveszem majd, alkalmasint el is takarom a beépített vakut, ha kell.

Ugye a külső vaku elvileg leadja a teljes teljesítményt mindig, ha nem TTL-ben használom, hanem ezzel az okossággal elsütöm, vagy tévedek?
Majd próbálkozom, meglátjuk, mire jutok vele... :)

Egyébként megakadtam, nem nagyon haladok azzal hogy rögzítsem a külső vakut, illetve létrehozzam a kontaktust, valamint a szenzoros cucchoz is kéne valami amivel ''leveszem'' az elsütő jelet (rövidzárat)...

Komolyan gondolkodom rajta hogy elcseréljem a vakut egy ''mezei'' talpasra - csak nem tudom, találok-e olyat ami hasonló (30-as kulcsszám) vagy legalábbis elegendő teljesítményű (főleg táncverseny fotózására kéne, alkalmasint sportcsarnokban...), és ugyanúgy nemcsak fel-le dönthető a feje, hanem függőleges tengely körül is elfordítható (mondjuk ez nemtom mennyire kell a gyakorlatban - ha kell, inkább otthon, egyéb témákhoz), illetve ''zoomolható'' a fénye (igaz, manuálisan).



[Szerkesztve]

Whatever.

(#217) csiga997 válasza j.bravo (#216) üzenetére


csiga997
őstag

Egy ilyenre [link] meg egy ilyenre [link][link] van szükséged.

(#218) pitman válasza j.bravo (#216) üzenetére


pitman
őstag

Én úgy csinálnám a helyedben, hogy egy megfelelő méretű műanyagdarabból alakítanám ki a csatlakozást. Úgy kialakítani, mintha a gép vakupapucsa lenne, a megfelelő helyen megfúrni a két furatot és fixre beleragasztani az érintkezőket. Ugyanet megcsinálni a másik oldalán is a másik papucshoz. Ha két félből rakod össze, akkor az eltérő helyen levő csatlakozások sem okozhatnak gondot. Műanyagot pl. egy esztergályostól biztosan lehetne kérni, mivel nem kell nagy darab a hulladékokból akár ingyen is tudna adni. Sőt, egy sima marógéppel szerintem egy pár perces munkával akár meg is tudná csinálni. (Csak akkor hol marad a saját munka öröme.)
A fényképező vakuja elé, amennyiben nem akarod, hogy annak a fénye is látszódjon a képen egy film vagy dia darabot lehet rakni (ami teljesen fekete), ez a látható fény nagy részét megfogja, de az infra tartományt nem, a slave vaku pedig az infrára is el fog villanni.

(#219) j.bravo válasza pitman (#218) üzenetére


j.bravo
addikt

pitman:
Jó ötlet, valahogy így képzeltem el én is; csak kicsit macerásabb a dolog mint gondoltam. Marha picik és köze vannak egymáshoz azok a tüskék a vakun... Még küzdök :)
Esztergályosra mondjuk nem gondoltam, valamiért az ugrott be hogy ők vagy fával, vagy fémmel dolgoznak csak...


csiga997:
Köszönöm!
A jó hír, hogy találtam a digitcam-nél az első átalakítóból! Az érzékelő az van minden második fotósboltban :) (Pálvölgyinél pl. Soligor 3k-ért).
A rossz hír, hogy az FS1200 ára 10k, azaz ha ehhez hozzácsapom az érzékelő árát, 13-14k-nál tartunk, és akkor már tényleg érdemesebb venni egy használt slave vakut, vagy egy ilyen érzékelőt és egy hagyományos papucsba illeszkedő vakut (használtan).


Még küzdök a do-it-yourself verzió építésével, hátha sikerül :)


[Szerkesztve]

Whatever.

(#220) pitman válasza j.bravo (#219) üzenetére


pitman
őstag

Csak azért mondtam esztergályost, mert ők szoktak műanyaggal dolgozni. Az nem baj, ha az érintkezők közel vannak, valami 1-1.5-ös fúróval (oszlopos fúró előny) megoldható. Esetleg műszerészeknél is próbálkozhatsz.

(#221) BEE válasza j.bravo (#216) üzenetére


BEE
addikt

[link]
PZ5000 Canon talppal, működik sima középérintkezős
papucsban is, önállóan is segédként.
A külső vakunak lényeges hogy legyen automata
üzemmódja, mert manuálban a teljes erejével villan,
és számolgathatod a vaku- tátgy távolságot.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#222) BEE válasza j.bravo (#216) üzenetére


BEE
addikt

Apropo táncverseny !

Biztos vagy benne hogy a beépített vakud elsüti a másikat
egy csarnokban ?
Mi van ha más is vakuzik és elsüti a te vakudat is ?
Átgondolnám a dolgot a helyedben, esetleg áttérni egy
olyan gépre amin legalább sima vakupapucs van !

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#223) j.bravo válasza BEE (#222) üzenetére


j.bravo
addikt

Ha szemét vagyok, akkor azt mondom, hogy az nem érdekel, ha más képe nem sikerül azért mert a villanása elsüti az én vakumat is :) Relatíve hamar újratölt, úgyhogy olyan sok pillanatról nem maradnék le miatta (remélem).

A gépcserére gondoltam de az a bajom hogy - a táncversenyfotózástól eltekintve - nem biztos hogy érdemes megint buknom néhány Szent Istvános papírdarabot azon hogy egy másik, kicsit jobb kompaktra cserélek... Bár lehet hogy nincs más választásom mert dslr-t (amire közép/hosszútávon érdemes lenne váltani) pillanatnyilag nem engedhetek meg magamnak.

Franc tudja.
Az is lehet, hogy inkább csak drukkolni kéne hogy legyen elég fény :DD avagy pofátlan módon a lehető legközelebb menni és a beépített vakuból kihozni amit lehet (a páromnak - ő versenyez - inkább dokumentációs jelleggel kellenek a képek, nem annyira szép képeket szeretne... kedvtelésből táncot fotózni majd akkor tudok ha ő épp nem versenyez :) )

Holnapig (délután verseny) túl sok minden nem fog történni az ügyben úgysem. :(:(:(

Whatever.

(#224) BEE válasza j.bravo (#223) üzenetére


BEE
addikt

Lehet jobban jársz, ha koccig tolod a vaku fényerejét,
és megbeszéled az alannyal hogy ne a zsűrinek lejtsen,
hanem az orrod előtt ! :))
Ilyen helyen sokszor megszivatna a másodvaku,
tán nélküle több kép sikerülne.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#225) j.bravo válasza BEE (#224) üzenetére


j.bravo
addikt

Hát franc tudja; a bajom hogy nem tudom előre mennyire mehetek közel. A zsűri általában szét van szórva, az nem baj - csak meg ne orroljanak hogy állandóan ott lebzselek a parkett szélén ;P (amúgy enni fog a fene hogy csak a szélén - pár éve még a közepén roptam...)
De ha esetleg tudsz vevőt aki jó ráon megvenne egy s5500-at, avagy olyat aki bagóért adna vakupapucsos gépet (Minolta A2 előnyben :D), akkor tedd meg hogy dobsz egy PÜ-t vagy emailt :)

Whatever.

(#226) m6sport


m6sport
csendes tag

sziasztok!

egyszerü a kerdes: canon 430ex vagy sigma ef-500 super? keretik az elfogultsagot kerülni!
ami adott: canon 350d

thx: Zsolt...

[Szerkesztve]

http://members.chello.hu/bacso.zsolt

(#227) pitman válasza m6sport (#226) üzenetére


pitman
őstag

Ez csak attól függ, hogy mik a preferenciáid, kellenek-e a sigma által nyújtott plusz funkciók, illetve a kicsit nagyobb fényerő vagy sem.
Én a Canont venném a saját igényeimet figyelembe véve.

(#228) m6sport válasza pitman (#227) üzenetére


m6sport
csendes tag

esküvö, potre, makro, csaladi rendezveny es targy fotozashoz kellene elsösorban!

http://members.chello.hu/bacso.zsolt

(#229) bitfarkas válasza m6sport (#228) üzenetére


bitfarkas
őstag

A(z egyedüliként használt) vaku nem igazán a portré és tárgyfotózás eszköze. A makrohoz pedig szinte kizárólag a körvaku jó.
A választáshoz nem tudok közvetlen tanácsot adni, leírom a saját tapasztalataimat. Egy C 420 ex-el fotózok 300D-vel. Beletellt jó pár felvételbe, mire nagyjából megtanultam. A tapasztalatok:
Automata (vaku és gép egyaránt) üzemmódban gyakran nem üzembiztos a dolog. Előfordulnak beégések, meg alulvilágított expo is bőven. Hogy a két automatika cseszik-e ki e egymással, nem tudom, de én áttértem a manuális üzemmódra 1/100-ad feletti idővel és a mélységélesség által megkívánt rekesszel. A többit meg rábízom a vaku automatikájára.
A fényerő 8-as rekesz esetén (telével) akár 10-12 méteres távolságig is bőven üzembiztos, így nem feltétlen indokolt a Sigma plusz teljesítménye.
Inkább a feltöltési idő lehet a lényeges, mert ha fullra kihasználja a tárolt energiát, jó pár másodpercig béna kacsává válhat az ember.
A vakuval üzembiztonság és (legtöbbször) pontosság tekintetében elégedett vagyok, de azért a felvételi viszonyoktól függően többször előfordul, hogy adott pontra történő (elővillantás) méréssel csinálom meg a képet. Pár száz expo kell a dolog kiismeréséhez, addig az ember gyakran nézegeti a felvétel után megjelenő szintdiagramot, vajon jól találta-e ki a dolgot..

(#230) pitman válasza m6sport (#228) üzenetére


pitman
őstag

Úgy látom, hogy a Sigma plusz funkcióit nem igazán használnád ki. Ha indirekt világításban gondolkodsz, akkor esetéeg jól jöhet a kicsit nagyobb fényereje.
Makro és tárgyfotóhoz, mint előttem is említették, nem a legideálisabb választás egyik sem, viszont megfelelő fényterelőkkel, diffúzorokkal (akár házibarkács kivitelben is) igen szép eredményeket lehet elérni bármelyikkel. Hasonlóan a körvakukhoz, de itt egy kicsit gondolkodni is kell előtte (viszont olcsóbb).
A sigma töltési idejére nem emlékszem, a 430 teljes kisülés után 3-3,7 mp alatt feltölt, kisebb villanás esetén pedig gyakorlatilag azonnal kész a következő képre. Jelentősen gyorsabb a 420-asnál és még manuális módja is van.

(#231) m6sport válasza pitman (#230) üzenetére


m6sport
csendes tag

engem elsösorban az a funcioja fogott meg a sigmaban hogy van fenykapuja (nem tudom hogy ez a neve vagy csak a fotos boltban mondtak igy hogy megertsem)
szoval tetszik hogy a gep sajat vakuja el tudja sütni a sigmat ami mondjuk mindenfele zsinor es transimitter nelkül müküdesbe lep! ez targyfotozasnal jo lehet! jol ertelmeztem egyaltalan a dolgot?!
ha igen, ezt tudja a 430ex?
teljesen sötetben mondjuk 2,8 illetve 6,3as rekesznel milyen messzire lehet fotozni?
total hülye vagyok az ügyhöz, ezert kerem a segitseget!

http://members.chello.hu/bacso.zsolt

(#232) csiga997 válasza m6sport (#228) üzenetére


csiga997
őstag

Esküvőkhöz: vedd a legnagyobb teljesítményű vakut amit a pénzedért kapsz és egy külső battery pack-et. A többihez lényegében mindegy, esküvőkön (templomiakon főleg) azonban minden plusz fény jól jön.
Azt se mondanám, hogy makróhoz csak körvaku lenne a megfelelő, sőt! TTL szinkronzsinór plüsz vakuállvány és hajrá.

(#233) pitman válasza m6sport (#231) üzenetére


pitman
őstag

A sigma tényleg képes a belső vakura elsülni, de gondolom ekkor csak manuális módban.
A Canon erre nem képes, csak 580EX, 550EX, a két makró körvaku vagy az infra vakukioldó (ennek fejből nem tudom a típusát) tudja elvillantani. Viszont ilyenkor ugyanúgy ETTL-II-ben is képes villanni.
Ha csak a Sigma féle sima slave megoldás kell, akkor kell szerezni hosszá egy optikai kioldót, ami második villanásra is el tudja villantani a a vakut.
Azt hogy milyen messze lehet fotózni ki kell számolni: ha tudod az adott gyújtótávolsághoz tartozó kulcsszámot, rekeszt, érzékenységet akkor könnyen kiszámolható meddig elég.

(#234) j.bravo


j.bravo
addikt

Általános jellegű kérdés:

Egy filmes géphez készült, de TTL-képes vaku jó eséllyel együtt tud-e működni egy digi géppel?
(vaku: a fent emlegetett, filmes Dynax-hoz készült Carena 300 AFXi, gép: Minolta Dimage A1).

Illetve, hogyan próbálható ki, hogy az együttműködés TTL-ben valósul-e meg? (a vakun nincs kijelző)
(rlazol gépével kipróbáltuk, elsütni biztos el tudja, a gép és a vaku se füstölt el, de abban még nem vagyok biztos hogy a TTL működött-e).

Más: benéznétek a fotós kiegészítők topikba is? Állványos kérdés :B

Whatever.

(#235) m6sport válasza pitman (#233) üzenetére


m6sport
csendes tag

azt hiszem ez igy elsö olvasasra nagyon bonyolult! :o((( total tanacstalansag lett urra rajtam! :o)))

http://members.chello.hu/bacso.zsolt

(#236) csiga997 válasza pitman (#233) üzenetére


csiga997
őstag

Mivel makrózásnál - felteszem - nem kerül 1/2 méternél messzebb a vaku a géptől, ezért optikai kioldó meg vakukulcsszám számolgatás helyett bőven megfelelhet egy 60 centis szinkronkábel cca ~13456 ft-ért. ;)
[link]

(#237) m6sport válasza csiga997 (#236) üzenetére


m6sport
csendes tag

ilyen draga egy szinkronkabel??? ...es akkor a 3 meteres mennyibe kerül?
mas megoldas nem kivitelezhetö 430ex eseten ha nem a gepen akarom hasznalni a vakut?

mas: a 430ex-el lehet olyat csinalni hogy kabel nelkül a gep vakuja villantja el a 430ex-et?

http://members.chello.hu/bacso.zsolt

(#238) pitman válasza csiga997 (#236) üzenetére


pitman
őstag

Teljesen igazad van, én csak a lehetőségeket próbálom vázolni. A te megoldásod is egy, ezt elfelejtettem írni. Az infrás ezérlés akkor lesz jobb, ha több vaku van.

(#239) pitman válasza m6sport (#237) üzenetére


pitman
őstag

Mint írtam, a gép vakuja a 430EX-et és egyetlen más Canon vakut sem fog elvillantani. Csak 580EX, 550EX, a két körvaku és az infra kioldó lehet a master egység, vagyis az, ami a jelet adja a röbbi vakunak a villanáshoz. Ez a vaku van agépen, vagy szinkronkábellel a gépre kötve.
Az összes többi vaku slave, csak várja a jelet. A Canon esetén ilyenkor infrán kommunikálnak a vakuk egymással, továbbításra kerülnek a különböző beállítások és minden vaku akkorát villan, amit a gép mond neki. (Hacsak nincsenek manuális üzemmódban.)
A szinkronkábel egy ''közönséges kábel'' csubán a két csatlakozó az érdemi része, sajnos ennyibe kerül. Ez pont olyan mint a távkioldók... Esetleg lehet ezt is házilag barkácsolni.


[Szerkesztve]

(#240) pitman válasza j.bravo (#234) üzenetére


pitman
őstag

Szerintem nem. A ttl vakuvezérlés úgy működik, hogy a gép a zár nyitása után begyújtja a vakut, majd a filről visszaverődő fényt méri és amikor elérte a helyes expozíciót, a vaku villanását leállítja. Ez az érzékelőlapják eltérő felülete miatt nem működik digitális gépen, ezért digi gépeken elővillantást használnak a helyes vakuteljesítmény beméréséhez az expozíció előtt, és a vaku már azzal a teljesítménnyel fog elsülni, amekkorára szükség van.
A ttl vaku ezért szerintem csak manuális módban fog működni (ha van neki olyan), vagy teljes fényerőn fog villanni.

(#241) m6sport válasza pitman (#239) üzenetére


m6sport
csendes tag

ezekszerint akkor vegyek sigmat? azt elvillantja a gyari beépitett vakum is! ha jol vettem ki az elado szavaibol...

bocs az ertetlensegert, nagyon nagyon amatör vagyok vakuk teren! :R

http://members.chello.hu/bacso.zsolt

(#242) pitman válasza m6sport (#241) üzenetére


pitman
őstag

A Sigma villanni fog a beépített vakura, de a teljesítményét nem tudod automatán állítani, csak manuálisan (számolgatás vagy próbaképek és hisztogram elemzés), mint ahogy írtam. Ha az összes automata funkciója kell, akkor szinkronkábelt kell vegyél hozzá (ahogy Csiga mondta) pont úgy, ahogy a Canonhoz is (hacsak nincsen egy, a lent felsorolt masterként is működő vakud). Ha a Canonhoz veszel egy optikai slave adaptert ( tudnia kell 2. villanásra reagálni, különben nyomkodhatod a *-ot), az ugyanúgy el fog villanni a gép beépített vakujára, mint a Sigma.

Mint mondtam korábban, neked kell eldöntened, hogy mit kell tudjon, illetve mi mennyire fontos. Én csak ismételni tudnám magam.
Remélem mostmár sikerült érthetően fogalmazni, ha nem nyugodtan szólj.

(#243) m6sport válasza pitman (#242) üzenetére


m6sport
csendes tag

Ha a Canonhoz veszel egy optikai slave adaptert - ezt hivjal a transmitternek?

http://members.chello.hu/bacso.zsolt

(#244) pitman válasza m6sport (#243) üzenetére


pitman
őstag

Nem, ez a vaku talpára tehető kis kütyü, ami a vakuvillanásra elsüti a rákötött vakut. Néhány ezer ft körül van az áruk, csak az a lényeges kérdés, hogy tudnak-e második villanásra reagálni (ez kell ugyanis az ETTL mérővillanás figyelmen kívül hagyásához, hogy a mérővillanásra a slave vaku ne süljön el, mert akkor a fővillanásra nem lesz benne elég energia)
Mellesleg, ha valaki jártas az elektronikában, bár száz ft-ból simán megépít egy ilyet.

Valami ilyesmi: http://www.erva.hu/webshop_product.php?id=8936
(Ezt csak linkeltem, hogy tudd, miről beszélek, fogalmam sincs, hogy ez konkrétan mit tud).


A transmitter az a lentebb emlehetett infrás vakukioldó a Canon vakukhoz, melyet a gép vakupapucsába lehet tenni és csak infra fényt bocsát ki a vakuk verérlésére.

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

(#245) m6sport válasza pitman (#244) üzenetére


m6sport
csendes tag

bövebben erröl hol lehet olvasni? magyar oldalt tudsz ajnlani?

http://members.chello.hu/bacso.zsolt

(#246) m6sport válasza pitman (#244) üzenetére


m6sport
csendes tag

mi a nve annak a kis kütyünek? :)) :)) :))

http://members.chello.hu/bacso.zsolt

(#247) pitman válasza m6sport (#245) üzenetére


pitman
őstag

Mármint miről bővebben?



Vakuk szinkronizálására esetleg nézz szét itt:
http://vakuszinkron.uw.hu/termekek.html

(#248) pitman válasza m6sport (#246) üzenetére


pitman
őstag

vakukioldó

(#249) csiga997 válasza m6sport (#246) üzenetére


csiga997
őstag

Vakukioldó [link][link]

(#250) pitman válasza pitman (#248) üzenetére


pitman
őstag

Itt egy megépíthető kapcsolás:
http://www.siliconchip.com.au/cms/A_30754/article.html

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.