Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#501) csiga997 válasza attyspocak (#500) üzenetére


csiga997
őstag

(#502) zed44 válasza Dictator^ (#498) üzenetére


zed44
tag

A kézikönyvében nem találtam utalást a külső vaku trigger fesz.-re. Egyébként nekem Pana fz20 van, a gyártó itt felhívja a figyelmet az ISO10330-nak megfelelő vaku használatára (max.24V).
A Fuji könyvét innen letöltheted, bár angol nyelvű, de esetleg még jól jöhet: [link]
Ugyanakkor fórumokon többen állítják, hogy 400V-ig elviseli a vaku tr.fesz.-t. Nos, nem mondom, hogy használd, de azt sem, hogy ne. :) Szóval ha rám hallgatsz, a legjobb belátásod szerint cselekedsz. :)

(#503) attyspocak válasza csiga997 (#501) üzenetére


attyspocak
aktív tag

Köszi!
Csak sajna nem bírom az angolt! :)

A 45CT-5-nél 14,8V van, míg a 45CT-4-nél az alábbi szöveg:

14V with NiCds, reported by Peter Andersen
25V measured by Frank Melchinger... (different editions?)
and Anders Lilja reported 24.7V, but it dropped to a safe 4.56V when connected to the Metz Adaptor SCA311,
12.7V from ''Mike in Germany''

Nos akkor most mi a helyzet? miket jelentenek ezek az adatok?

(#504) csiga997 válasza attyspocak (#503) üzenetére


csiga997
őstag

Nem baj, gondolom azt, hogy 14,8V érted. ;]
A lényeg, hogy több változat készült ebből a vakuból, van amelyik jó van amelyik nem.
Ha nem tudod pontosan melyik verzió a tiéd, akkor egy voltmérőt javaslok, conrad elektronik, vagy valami hasonló. Kb 1500 forintból megválaszolhatod a kérdést magadnak... :)

(#505) attyspocak válasza csiga997 (#504) üzenetére


attyspocak
aktív tag

Köszi! De én nagyon laikus vagyok az elektronikához. Ha a voltmérő nem egy számomra azonosítható értéket mutat, akkor cseszhetem. Mert már láttam olyan műszert, amin egy mutató volt és rengeteg szám félkörívben. No pl. azon nem igazodnék ki. ;)

(#506) attyspocak


attyspocak
aktív tag

Nincs valakinek egy Metz 45CT-5 leírása? Bármilyen nyelven! :)

(#507) csiga997 válasza attyspocak (#505) üzenetére


csiga997
őstag

bármelyik tv szerelő megméri neked és úgy még olcsóbb. ;)

(#508) csiga997 válasza attyspocak (#506) üzenetére


csiga997
őstag

[link]

A google a barátod :D

(#509) attyspocak válasza csiga997 (#508) üzenetére


attyspocak
aktív tag

Köszönöm!

(#510) attyspocak válasza csiga997 (#504) üzenetére


attyspocak
aktív tag

Nos a leírásban lehetséges (approx) 30V van írva, ami kissé sok. Nem egyezik azzal az értékkel, amit azon a weboldalon feltüntettek. :(

(#511) attyspocak


attyspocak
aktív tag

Használ itt valaki Metz 45CT vakut a Pana FZ31 géppel? Kellene pár tanács.

(#512) pilóta


pilóta
nagyúr

Szerintetek mennyit érhet egy ilyen vaku?
Olympus S20
Bármilyen középpontos érintkezős gépen működik.
[kép]

Aki él és nem boldog, az téved!

(#513) csiga997 válasza pilóta (#512) üzenetére


csiga997
őstag

~10e.

(#514) pilóta válasza csiga997 (#513) üzenetére


pilóta
nagyúr

Köszi.

Aki él és nem boldog, az téved!

(#515) Damage


Damage
senior tag

Kérdésem elsősorban a Canon DSLR tulajokhoz szól! Tegnap vettem egy 430EX vakut (új, boltból). Érdekes dolgot tapasztaltam ETTL-ben használva. Ugyebár van egy olyan funkciója, hogy kijelzi méterben a hatótávolságot. Számomra úgy lenne logikus, ha a vaku expozíció kompenzáció értékét a példa kedvéért -3-ra állítom, kisebb lesz a hatótávolsága mert kisebbet villan. +3 esetén természetesen nagyobb távolságot kellene mutatnia a vakunak, mivel jóval erősebben villan. Ezek ellenére pont fordítva mutatja a távolságot a vaku LCD kijelzője. +3 FÉ-nél rövidebb távolságot (méterben) mutat, mint -3FÉ-nél. Ez másnál is így van? Mi lehet ennek az oka? A váz (350D) ''M'' módban van. A vaku (430EX) ETTL-ben automata zoom (helyesen 70mm-t választ ki). Az objektív 70-200F4 L @ 70mm F4. A vakut ''M'' módban használva minden rendben van, az 1/1-nél nagyobb távolságot mutat, mint a 1/64-nél. Ha a blende-t piszkálom, akkor is logikusan (és helyesen) változik a távolság. A rekeszt szűkítve kisebb távolságot mutat. Remélem nagyjából érthetően írtam le.
Ez lenne az egyik problémám. A másik:
Hogy a fenébe lehet elérni, hogy 43 métert mutasson a vaku? Gyári adatok szerint 105mm-en max erőnél, ISO 100 mellett 43 méterre kellene, hogy villantson. Ehhez képest nálam 100 és 200mm tartomány között bárhol max 18 métert mutat F4 mellett 1/1-re állítva(bármilyen záridőnél). Hozzáteszem, hogy még csak szobában lett kipróbálva (este, villany mellett).
Ezek a ''problémák'' szerencsére nem zavaróak, és nem vonnak le semmit a vaku értékéből/használhatóságából, de azért érdekelne, hogy is van ez.
A válaszokat előre is köszönöm...

''Az ember a legkegyetlenebb állat.'' Nietzsche

(#516) csiga997 válasza Damage (#515) üzenetére


csiga997
őstag

Ehhez egyáltalán nem kell canon tulajdonosnak lenni, hogy tudja valaki a választ, viszont sokat segítene ha elolvasnád a kézikönyvet. ;)
Amit a kijelzőn látsz távolság-skála, az azt jelzi, hogy mi az a minimum és maximum távolság, amin belül a vakud, mint fő megvilágítási forrás képes a kibocsátott fénymennyiséget úgy szabályozni, hogy a megkívánt megvilágítási értékre helyesen exponált képet kapjál. Ha vakuexpozíció kompenzációt állítasz be, azzal ezt a megkívánt megvilágítást változtatod. Ha 0EV-n van, az azt jelenti, hogy a megadott távolságon belül képes úgy szabályozni a vakuteljesítményt, hogy a kész képeden a mért referencia értékhez képest (18% szürke) ne legyen eltérés. Ha negatív kompenzációt állítasz be, mondjuk -2EV, akkor azzal annyit mondasz a vakudnak, hogy te szeretnéd, ha a kész kép -2 EV-vel alul legyen exponálva. Ekkor természetesen a kijelzett távolság tartomány nőni fog, mivel a vaku nagyobb távolságra is képes alulexponált képet készíteni. Hasonlóan ehhez, ha te +2EV-vel túlexponált képet szeretnél, ott a távolság csökkenni fog, mivel a vakuteljesítmény véges, ezért nem tud olyan távolságban +2 EV-vel túlexponált képet készíteni.

A másik kérdésedre: a vaku hatótávolsága nem csak a használt objektív gyújtótávjától függ, hanem a fényerejétől is. Mivel a vakud kulcsszáma 43m 105-ös állásban ez azt jelenti, hogy ahhoz, hogy ténylegesen 43 métert mutasson ahhoz egy f/1.0-ás objektívet kell rátegyél. :)

(#517) pitman válasza Damage (#515) üzenetére


pitman
őstag

Első kérdés: ha logikusan végiggondolod akkor teljesen jól működik. Ugyanis a vakunak van egy maximális teljesítménye, ennél nagyobbat nem képes villanni, csak kisebbet, a kijelzőn gondolom ennek megfelelően mutatja a távolságot. Ha te erősebb fényt szeretnél (+ korrekció), akkor értelemszerűen ezt az eredetileg kijelzett távolságig nem képes produkálni, csak annál rövidebb távolságra. Ezért csökkent a kijelzőn az érték. Szerintem.
A második kérdésed esetén a leírása mintha írná valahol, hogy max hány méterig/lábig jelzi ki a távolságot. Emlékeim szerint ez méterben 18. Ha tehát az adott beállítások mellet mondjuk 24 méterig képes helyes megvilágítást prezentálni, akkor is 18 m lesz a kijelzőn.

(#518) pitman válasza pitman (#517) üzenetére


pitman
őstag

Hopp, úgy látszik elkéstem...

(#519) adik


adik
őstag

Sony dsc-r1 -hez milyen vakut tudtok?

Kettő, csipkebokor vessző!

(#520) kisbergics


kisbergics
tag

Nemrégiben hozzájutottam egy Metz MB 45 CL-4 vakuhoz. Gyakorlatilag új, én bontottam ki a csomagolásból, hogy kipróbáljam. Tökéletes állapotban van minden tartozékával együtt, csak garancia nincs rá. Az első kérdésem az, hogy kb mennyit érhet? A második meg az, hogy elcserélné-e valaki egy SB-600-ra, vagy esetleg egy Sigma EF-500 DG-re? :)

[Szerkesztve]

http://kisbergics.hu

(#521) csiga997 válasza kisbergics (#520) üzenetére


csiga997
őstag

És miért nem tartod meg? A nyeles vaku az olyan szexi, legalább komoly embernek néznél ki vele. :DDD
Az optiform árlistáján 105k egy ilyen, újonnan. Ebből kiszámolhatod, hogy mennyi lenne érte reális.

(#522) kisbergics válasza csiga997 (#521) üzenetére


kisbergics
tag

CCS-nél 65k újonnan, úgyhogy 4545-ért árulom.
Én egy kisebbre pályázom, meg olyanra, amin van slave mód...
De egyébként tényleg nagyon brutálul mutat a kezemben..:D

http://kisbergics.hu

(#523) kisbergics válasza kisbergics (#522) üzenetére


kisbergics
tag

45000-ért....

http://kisbergics.hu

(#524) Bandus99


Bandus99
őstag

Tudtok vmi neten fellelheto irast kezdo fotosnak vakuzasrol deritesrol?

Van me'g ve'r a koffeinkeringe'semben

(#525) sandokan66


sandokan66
tag

Meg tudná valaki mondani, hogy tudom megállapítani a vaku tiggrefeszültségét?Mérni milyen módszerrel lehet? Egyébbként özönvíz előtti vaku CHINON 3000XP, hátha valaki ismeri.

(#526) BEE válasza sandokan66 (#525) üzenetére


BEE
addikt

Feszültségmérővel.
Bekapcsolod a vakut, megvárod míg feltölt, azután egyenfeszültséget mérsz
a talpán középen és oldalt lévő érintkezők között.
Ha a fesz 12V körüli vagy alatti, akkor nyugodtan használható
a digit gépeken is.
Ha pedig több mint 100V akkor nehogy rátedd !

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#527) Dare2Live válasza Bandus99 (#524) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

[link]

érdemes nemcsak a flasht megnézni

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#528) sandokan66 válasza BEE (#526) üzenetére


sandokan66
tag

Sem ez sem az hanem 67v ,akkor mi van?

(#529) BEE válasza sandokan66 (#528) üzenetére


BEE
addikt

Akkor az van, hogy kell hozzá egy adapter, ami nem engedi tönkretenni a gépet.
Ha jártas vagy kicsit az elektronikában, akkor a Pana FZ30 topik eleje felé
találsz jó kapcsolást hozzá.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#530) j.bravo


j.bravo
addikt

Üdv!

Vakutalpakkal akadt problémám :B

Van (vagy inkább volt?) egy öregecske, de jó kis tirisztoros vakum, Philips 36 TLS, forgatható fejű, másodreflektoros, meg minden; és a talpából (sajnos műanyag) letört egy darab. Most már csak a papucs egyik oldalába tudna kapaszkodni. Megvan a letört darab, de tartok tőle hogy pillanatragasztóval összeragasztani nem egy életbiztosítás, illetve nem túl üzembiztos. Tudtok erre valami jó megoldást? (teszek fel majd róla képet ha az segít)

Másrészt, mert hirtelen kellett vaku, vettem a Soósnál egy Braun VarioZoom 340 SCA-t.
Nagyon jó kis darab ez is, forgatható fejű, 3 állásban zoomolható, satöbbi. Egyetlen baj vele, hogy a talpa lötyög a D50 vakupapucsában - de annyira hogy a középérintkező néha érintkezik, néha nem, és ennek megfelelően pedig néha villan a vaku, néha nem. Erre a műszaki problémára van megoldási javaslat esetleg? :D

Epoxi gyanta legyen a barátom, és vastagítsam meg? Vagy csináljak/csináltassak fémből talpat (ügyesen szigetelve persze, ahol kell), és azt eszkábáljam rá valahogy?

(a braun talpán egyébként van még két érintkező, nem tudom milyen rendszerhez volt jó :) ezeket bölcs lenne letakarni, ugye? (az egyik épp ugyanott van ahol a Nikon egyik rendszer-érintkezője) )

Whatever.

(#531) BEE válasza j.bravo (#530) üzenetére


BEE
addikt

Elég kicsi az esélyed hogy tartósan megragagjon, túl kicsi a felület a
terheléshez képest. Komoly barkács kellene hozzá. :(
A másikra azt tudnám mondani látatlanban, hogy hajlítsd ki jobban az érintkezőket
és felhelyezés után szoríts alá valami műanyag lapot, hogy feszüljön.
Továbbá kezdj keresni egy vakut, ami tartós megoldás lehet. :)

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#532) j.bravo válasza BEE (#531) üzenetére


j.bravo
addikt

A végső megoldás nyilván egy SB-800 lenne, de pillanatnyilag nincs ''kedvem''... :(

Köszi!
Majd lefotózom és megmutatom azért, hátha látsz valami esélyt.

A Braunnál az a furcsa, hogy mintha nem is a vastagságával lenne baj a talpnak, hanem a szélességével; azaz nem is annyira (csak) billeg a vaku a papucsban, hanem a függőleges tengelye mellett tud forogni kicsit, illetve egy icipicit tud csúszkálni, hiába szorítom meg a csavarral.

Arra gondoltam még esetleg, hogy egy másik, döglött vakuról származó talpat át lehetne rá szerelni talán. Már ha megéri.

Whatever.

(#533) csiga997 válasza j.bravo (#532) üzenetére


csiga997
őstag

Próbáld meg vasbetonból kiönteni a hiányzó részeket. Hihetetlenül tartós lesz és nagyon stabil. Esetleg, ha nincs otthon cement, akkor megpróbálhatod üvegszálas ragasztószalaggal körbetekerni a vakucsatlakozónál. Azzal is nagyon erős lesz és megfelelően stabil. Vagy pedig, ha minden kötél szakad, akkor bitumennel körbeöntheted a vakupapucs környékét a felhelyezett vakuval, igaz, ekkor már később nem lesz oldható a kötés. Dehát egy ilyen vakut miért is venne le az ember a vázról, nem igaz?

Remélem tudtam segíteni.

(#534) BEE válasza csiga997 (#533) üzenetére


BEE
addikt

Csiga, Csiga !
Hidd el, örülök annak hogy neked jól megy, bármikor bemehetsz a szaküzletbe
és megveheted a legmenőbb gyári cuccokat.
De leszólni a másikat mert neki kevesebb van,
ez eléggé hogy úgy mondjam finoman, nem vall nagy lélekre.

BEE :(

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#535) werttzui válasza BEE (#534) üzenetére


werttzui
őstag

Sz.tem ma csak rossz napja van bizti elgurult a gyógyszer a másik topicba is megy a szakmai oktatása :DDD

PENTAX

(#536) BEE válasza j.bravo (#532) üzenetére


BEE
addikt

Ha tekerős létére mégis kotyog a helyén akkor valamit a vakutalp
oldalsó vájataiba kellene ragasztanod, de ez csak időlegesen fogja bírni.
Keress a Vaterán, időnként egész jó a kínálat vakuból.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#537) BEE válasza werttzui (#535) üzenetére


BEE
addikt

Hát ez van... :(

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#538) csiga997 válasza BEE (#534) üzenetére


csiga997
őstag

De leszólni a másikat mert neki kevesebb van

Mondtam én ilyet? Teljesen konstruktív voltam és valamennyi javaslatom megoldja a problémát? Akkor meg? :U

(#539) j.bravo válasza csiga997 (#533) üzenetére


j.bravo
addikt

csiga997:
Viiiicces fiú...
Nálad valóban nem lehet sose tudni, hogy éppen csepegtetsz egy kicsit a tudásodból és valóban hasznos és hangvételében is segítő hozzászólás születik, vagy pedig ilyen mint most.

Persze ha épp nem én tettem fel a kérdést, akkor gyakran én is röhögök ezeken... :D de most valahogy nem.

Ilyenkor természetesen elgondolkodom, hogy valóban ilyen nevetségeset írtam-e...

Ha tényleg olyan sz*rok lennének ezek a cuccok, akkor belátnám, hogy igen. De évtizedeken keresztül ragyogóan elboldogultak velük sokan; ugyanakkor a d50-en ezek a vakuk épp ugyanannyira használhatók, mint a filmes érában készült Nikon rendszervakuk (manuális vagy a saját fénymérője által vezérelt módban, semmi TTL)...

Szóval szerintem ennyire nem volt nevetséges, amit kérdeztem, de téged ismerve, nem húzom fel magam rajta, és bízom benne, hogy legközelebb több szerencsém lesz és jobb kedvedben talállak :D


BEE:
A vatera se rossz ötlet, a Braun csak azért lett mert gyorsan kellett. Sajnos amikor vettem, nem volt nálam a váz, így nem tudtam rápróbálni (a vaterán ez gondot okozhat), de nem gondoltam hogy baj lehet, lévén szabvány méret... a talpfeszültséget természetesen megmértem, az 4-4,3 V mindkét vakunál, ezzel nem lesz baj.

[Szerkesztve]

Whatever.

(#540) pitman válasza j.bravo (#530) üzenetére


pitman
őstag

Én a helyedben a következőket csinálnám:

A lötyögő, forgó vakutalp esetén meg kellene mérni a talp méreteit, valamint a papucs méreteit, majd a mért különbségeknek megfelelően a vakutalp megfelelő részeire vékony műanyagfóliát kellene ragasztani (pl. írásvetítő fólia, műanyag dosszié vagy ami éppen van). Ha függőleges irányban is mozog, akkor a felső élre is lehet ragasztani.

A letört vakutalp esetén vissza kellene ragasztani pillanatragasztóval, majd oldalról megfúrni vékony fúróval az élet legalább két helyen (kb 1mm-es fúróval, vagy vékonyabbal, ezt az él vastagsága határozza meg, hogy maradjon falvastagsága). Természetesen arra ügyelni kellene, hogy a talpban ne fúrj meg semmi vezetéket. Ha megvan a lyuk, akkor abba bele kellene ragasztani egy megfelelő átmérőjű fém csapot (pl. gemkapocs vagy valami megfelelő vastagságú anyag). Az a lényeg, hogy a lyukba passzosan menjen bele a fém. Ez fog adni annyi merevséget neki, hogy a ragasztás nem fog letörni, ha nem erőlteted.

(#541) hugoo


hugoo
aktív tag

Sziasztok!

Megmértem egy National PE-300-as vaku talpfeszültségét, ezek szerint 17-18 V körüli ez az érték. Ezen az oldalon: [link] 33 voltot írnak (és ezzel a nem ajánlott kategória), ami már a 24-et is meghaladja, nemhogy a veszélytelen 6 V-os értéket. Szerintetek rá merjem rakni a Panasonic FZ-20-as gépemre?

Köszönettel:
András

(#542) gye


gye
csendes tag

Ha valaki ért hozzá : Minolta 3200i programvaku és Konicaminolta A200 hogy viselné egymást ? A talpfesz-re gondolok.

(#543) hugoo válasza gye (#542) üzenetére


hugoo
aktív tag

Szia!

Ha esetleg meg tudod mérni akkor kiderül (digit multiméter eléggé elterjedt, bár csak erre én sem szereznék be egyet). Sajnos nincs fennt az általam előbb linkelt oldalon. :(
Viszont mint kiderült én kb fele akkora értéket mértem a sajátomra, mint amit itt megadtak...

üdv

(#544) OTika


OTika
aktív tag

metz 58 af1 vagy nikon sb-800
D70s-hez

meliket válasszam?

(#545) adik válasza OTika (#544) üzenetére


adik
őstag

sb-800
egyenletesebb a fényszórása, színhűbb. IMHO

Kettő, csipkebokor vessző!

(#546) gye válasza hugoo (#543) üzenetére


gye
csendes tag

Feltettem a gépre és csináltam a vakuval 6 képet. Ha semmi baja nem lett a gépnek, akkor mehet minden rendesen ? vagy később fog jelentkezni valami b....meg ? Én méricskélni nem tudok, mert a jobbkezem helyén is bal nőtt ki, asbszolut balos vagyok müsz-i téren.

(#547) BEE válasza gye (#546) üzenetére


BEE
addikt

Mivel nem tudjuk hogy pontosan milyen alkatrészek vannak
a fényképezőgép vakuelektronikájában, nem tudhatjuk hogy meddig
bírja az adott esetleges túlterhelést.
Lehet hogy simán bírja, lehet hogy épp csak túlélte.
Tapasztalati úton pedig drága lehet ennek a tudásnak a megszerzése.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#548) gye válasza BEE (#547) üzenetére


gye
csendes tag

Tökéletesen 1-tértek veled, mert eddig ez a vaku 1 Minolta 7000i-n teljesitett szolgálatot ( nálam ) csak kaptam 1 A200-t és nem akarnám elcseszni a gépet. Gondolom, hogy talán nincs akkora eltérés a szerkezet működésében, csak annyit észleltem, hogy az infra ( vakun ) nem dolgozik, tehát csak manuálban lehet villantani. A beépitett kis vaku nem sokat ér, legfeljebb 2 m-ig jó. Üdv.

(#549) BEE válasza gye (#548) üzenetére


BEE
addikt

Ha ez amúgy egy TTL rendszervaku aminek nem csak egy középérintkezője
van, akkor nyugodtan használhatod, mert az már tuti kisfeszes.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#550) gye válasza BEE (#549) üzenetére


gye
csendes tag

Jóétvágyat a vasárnapi ebédhez. 4 db átlósan elhelyezkedő réz érintkező van a gépen és a vakun egyaránt, tehát igazad van teljes mértékben.

[Szerkesztve]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.