Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#401) pitman válasza j.bravo (#400) üzenetére


pitman
őstag

Nem tudom mit értesz kedvező árú alatt, talán az SB-600-at kellene megnézni, az szerintem tud mindent, amire szükség lehet akár hosszabb távon is. Ha ez drága, akkor szét kell nézni a Sigma, Metzt vakui között.
D-ttl/I-ttl ennyit találtam hirtelen, hátha segít:

1. i-TTL pre-flashes are supposed to be stronger and of shorter duration, resluting in even better balanced fill lighting compared to D-TTL.
2. With i-TTL, Flash exposure lock is possible.
3. i-TTL Has support for color metering, supposedly resulting in better white balance.
4. Overall i-TTL has a superior framework (CLS -- Creative Lighting System) for multiple wireless flash lighting compared to SU-4 style wireless flash. Flashes can really communicate with each other.
4.a. You can't do any form of multiple flash TTL with D-TTL, at all. The SU-4 will only let you do manual mode, or flash controlled ''auto'' mode.
4.b. iTTL has multiple control channels, so an event photographer will have his slaves go off when his iTTL master fires them. The SU-4 style approach has your slaves going off any time anyone fires a point and shoot, so the caps aren't charged when you need them, and the batteries go dead fast. It's a nice ''middle ground'' between $30 for a conventional slave triggers and $300 for a pair of pocket wizards.
5. D-TTL requires the shutter curtain inner surface to be painted white. This scatters light through the mirror box and back at the lens, reducing contrast. The problem is especially noticable with short exposures when the front and rear curtains are tripped at nearly the same time, resulting in a ''slit'' running across the image. iTTL uses the prism for metering, so the shutter curtains are back in black.
It was basically a money issue. D-TTL was created when DSLRs sold in the thousands, so the R&D budget was proportional, and just covered getting something to work. iTTL was created when it was obvious DSLRs would soon be selling in the millions, so the budget covered making something world class.

(#402) werttzui válasza pitman (#401) üzenetére


werttzui
őstag

SB-600 kb 70 ropi ;)

PENTAX

(#403) pitman válasza werttzui (#402) üzenetére


pitman
őstag

Ezért írtam, amit írtam.

(#404) werttzui válasza pitman (#403) üzenetére


werttzui
őstag

Az angol tudásom nulla :B

PENTAX

(#405) pitman válasza werttzui (#404) üzenetére


pitman
őstag

Az anyagi oldalára értettem.

(#406) j.bravo válasza pitman (#401) üzenetére


j.bravo
addikt

Titkon abban reménykedtem, hátha van valakinek személyes tapasztalata valamely Sunpak, Sigma vagy Metz típussal... :)

Whatever.

(#407) ArthurMiller válasza j.bravo (#406) üzenetére


ArthurMiller
senior tag

Nekem a canonhoz sunpak ttl-II-es vakum volt, 50k volt az ára. Hasonló van nikonra is, kb. 45k lehet az ára. Nézd meg az optiform-nál. Egyébként, szerintem, várj, míg meglesz a pénzed, és vedd meg az sb-600-at. Nem fogod megbánni. én annak idején nagyon megbántam, hogy nem canon vakut vettem. Most inkább várok türelemmel, míg meg tudom venni az sb-800 -at.

(#408) pitman válasza ArthurMiller (#407) üzenetére


pitman
őstag

Hasonló okból ajánlottam én is a Nikon vakut, abban csalódni valószínűleg nem fog, kompatibilitási gondok nem valószínű, hogy leszenek, jó eséllyel a jövőbeli vázakkal is menni fog. A hasonló tudásu pl. Sigma vaku árban is kb hasonló kategória.

(#409) Badb0y válasza pitman (#393) üzenetére


Badb0y
addikt

300D-be ilyet a C.fn.-on belül hol lehet állítani :F Mi ennek az angol megfelelője :F

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#410) Badb0y


Badb0y
addikt

Canon fényképezőhöz érdemes más márkájú vakut venni :F

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#411) ThufirHawat válasza Badb0y (#410) üzenetére


ThufirHawat
senior tag

Igen. Sigma és Metz jöhet szóba. Mindkettő olcsóbb, és tudásban vannak azonos szintű modellek. Én épp egy Sigma körvakura spórolgatok... Az ára majdnem a fele a Canon hasonló tudású vakujának. Nem mindegy...
De mégegyszer: A legtöbb fotóhoz (pl: családi képek) tökéletesen elegendő egy automata (tirisztoros) vaku. Az aztán tényleg olcsó, és ki tudod próbálni, hogy eltálan tetszenek-e a vakus képek.

Képeim, írásaim: http://www.miklosrabi.com

(#412) Badb0y válasza ThufirHawat (#411) üzenetére


Badb0y
addikt

És melyik :F Canonnál a 430ex és az 580 ex jöhet szóba. Volt a metz-nek a dupla vakus vakuja. Arról vmi :F

Milyen ez a körvaku :F Ami az obi elejénél van :F

Tegnap pont láttam TV-be vmi olyat, ami a vakupapucsban van, de nem vakunak néz ki, hanem vmi hosszukás... ;) Az mi :F Fénymérő :F

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#413) pitman válasza Badb0y (#409) üzenetére


pitman
őstag

Szerintem nincs ilyen menüpont a 300D-nél, de mivel csak egyszer fogtam a kezemben ilyen gépet, erre nem mernék megesküdni.

(#414) ThufirHawat válasza Badb0y (#412) üzenetére


ThufirHawat
senior tag

Metz weboldal... :)
Körvaku: Az objektív körül van, így a téma minden szögből ki lesz világítva, minden irányból árnyékot vet. Makrónál használják (nekem is erre kell), illetve modell fotózásnál, egyrészt a körbe árnyék effektus miatt, másrészt azért a gyűrűért, amit a modell szemébe ''rajzol''. (Szerintem ez giccs, de hát nem vagyunk egyformák.)

Vakupapucsban de nem vaku: rádiós vagy infrás távkioldó studióvakukhoz.

Képeim, írásaim: http://www.miklosrabi.com

(#415) pitman válasza ThufirHawat (#414) üzenetére


pitman
őstag

Körvaku témában a legolcsóbb megoldás, ha egy meglévő vakuhoz gyárt az ember egy ''körvaku-előtétet''.

(#416) ThufirHawat válasza pitman (#415) üzenetére


ThufirHawat
senior tag

Márminthogy kettőhöz. :) És ide tényleg csak rendszervaku jó, mivel a hagyományos vakuk túl erősek erre a célra, és sehogysem tudják csökkenteni a fényerejüket, a nagy rekesz meg nem mindig előny...
Két rendszervaku, és a szükséges TTL kábelek, elosztó ára meg... :(

Képeim, írásaim: http://www.miklosrabi.com

(#417) pitman válasza ThufirHawat (#416) üzenetére


pitman
őstag

Egy vakuhoz. A rendszervaku nem árt (sőt), bár az előtét miatt a fényveszteség jelentős, úgyhogy kell az erős vaku hozzá.

(#418) Badb0y válasza pitman (#415) üzenetére


Badb0y
addikt

Részleteznéd?

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#419) pitman válasza Badb0y (#418) üzenetére


pitman
őstag

Nagyvonalakban:
Készíteni kell valamiből (pl karton) egy olyan magas hengert, mint a vaku fejének a magassága (kb 4 cm). A henger átmérője akkora legyen, hogy az objektívre lehessen húzni. Ez lesz a körvaku belső része. Kell még egy henger, ami átmérőben jóval nagyobb, ez lesz a külső rész. A belső legyen mondjuk 7cm átmérőjű, a külső kb. 12. A két hengert koncentrikusan fel kell ragasztani egy kartonra, ami össze fogja tartani őket, természetesen a belső henger közepén ki kell vágni a megfelelő lyukat a tartó kartonon. Az így elkészült eszköz belső felületére alufóliát vagy bármilyen fényvisszaverő anyagot kell ragasztani (műanyag fényes csomagolópapír is jó). Az eszköz elülső felére pauszpapírt kell vágni, és ráragasztani, természetesen a belső lyukat itt is ki kell vágni, hogy az objektív ki tudjon látni.
Ha mindez megvan már csak a vaku ráhelyezése van hátra: az egyik oldalon a kört ki kell vágni olyan szélességben, mint a vakufej szélessége (kb 7cm). Kell készíteni egy, a vaku fejére paszoló (ráhúzható) karton hasábot, melyet a megfelelő részen a kör diffúzorhoz kell ragasztani.
A vakufek eleje kb 4 cm-re legyen a külső kör szélétől kifele, így direkt fényt nem fog adni a pauszra, a fénnyaláb a szerkezet belsejébe fog jutni.
A fényeloszlása nem lesz egyenletes, a vaku felőli oldalon esőrebb lesz. Ezt ki lehet kompenzálni az adott terülten több réteg pausz használatával.

Ennél egyszerűbb megoldás, ha az objektív elejének síkjába az ember egy kb B/5 méretű (fekvő formátum) pauszt kifeszít egy keretbe úgy, hogy az objektívre húzható legyen. Az objektív számára vízszintesen középen, függőlegesen a lap alján kell a lyukat kivágni. Ezzel a módszerrel a beépített vaku használható fel hasonló célokra, bár alul jóval kevesebb megvilágítást ad, de ez is használható.

Ha nem világos, szólj megpróbálom érthetőbben leírni.

(#420) Hellas


Hellas
senior tag

Sziasztok! Van egy Kodak LS743 típusú gépem. Csak az az egy bajom van vele, hogy túl erős a vakuja, tehát ha sötétben fényképezek akármit, ami közelebb van, mint kb 2 méter, akkor túl fehér lesz a kép. Lehet ezt valami beállítással kiküszöbölni? Nagyon zavaró :( Előre is köszi :)

(#421) perempe válasza Hellas (#420) üzenetére


perempe
addikt

Portré mód + fill flash? Kompenzáció?

Esetleg távolabbra állsz?

[Szerkesztve]

* Brahms: 4. szimfónia *

(#422) Hellas válasza perempe (#421) üzenetére


Hellas
senior tag

Sajnos nem mindig tudok távolabbra álni :(

Ezt a portrémódot kipróbálom, köszi :)

(#423) j.bravo


j.bravo
addikt

Van valakinek tapasztalata Metz 54 MZ-3 vakuval, alkalmasint SCA 3402-es (asszem) Nikonhoz való talppal együtt?

Egy d50 mellé venném, és jó volna tudni mennyire használható vele.

Whatever.

(#424) fvcc


fvcc
csendes tag

FalconE Professional Line Studio Flash stúdióvakuk és egyéb müttermi kellékek, kiegészítök: (továbbá használt METZ 45 CT 1, 45 CT5 vakuk
[link]

profi stúdióvakuk és egyéb fotomüttermi felszerelés - raktárról

(#425) ThufirHawat válasza Smogus (#30) üzenetére


ThufirHawat
senior tag

Ez egy bazi erős, de nagyon buta vaku. Nem lehet második redőnyre szinkronizálni, nincs FP, nincs strobi (ez szerintem nem nagy veszteség). Esküvőre jó lehet (kivéve ha mondjuk a táncosokat akaros fotózni, hosszú záridő és vaku), de amúgy... Inkább a Super-t. Vagy egy 430-at-

Képeim, írásaim: http://www.miklosrabi.com

(#426) quantal válasza ThufirHawat (#425) üzenetére


quantal
tag

Hát... szerintem már vége van annak a tavalyi esküvői fotózásnak :))

''Az amatőrnek 100-ból 99 kép jól sikerül. A profinak 100-ból 1''

(#427) Fryskitt


Fryskitt
addikt

Használt már valaki Canonhoz (kompakthoz) kiegészítő vakut? Pl. a HF-DC1-est?

Ne vegyél élő nyulat Húsvétra! Az ilyenkor vett kisnyuszik 90%-a nem éri meg az egyéves kort!

(#428) Avalon


Avalon
tag

Kaptam egy Carena CA21-s vakut. Vakaki tud róla valamit? Neten semmit se találtam róla. :S

A másik kérdésem meg az lenne, hogy a hátán vannak DIN/ASA értékek, amiket nem tudom hogy mit jelentenek. Valami olyan rémlik, hogy ezek régi (keleti blokkból) film-érzékenységeket jelölnek. De ezek miért változnak ha állítom a vaku rekeszértékét? Illetve a mi a különbség pontosan a Distance Range, és az Auto mód közt? A válaszokat előre is köszönöm.

(#429) Avalon


Avalon
tag

Kétszer ment el, sry. :((

[Szerkesztve]

(#430) pitman válasza Avalon (#428) üzenetére


pitman
őstag

A DIN/ASA az éppen beállított érzékenység.
Az automata módban elméletileg megadod a vakunak az általad használt érzékenységet és rekeszértéket és ennek megfelelően fogja a villanás erejét beállítani.
A Distance range módban gondolom azt a távolság tartomány adod meg, ahol a témád van és erre a területre próbálja beállítani a villanás erejét.
Nem ismerem az adott vakut, emiatt nem biztos, hogy a fentiek ténylegesen megfelelnek a valóságnak.

(#431) Avalon válasza pitman (#430) üzenetére


Avalon
tag

Egyetlen egy csúszka van rajta, amin az F érték van (ergo csak a blendét tudm állítani). Az elején meg még azt lehet beállítani, hogy Manual/Auto/Distance Range mód legyen-e. Ennyi. :S Ha hazérek teszek fel képet. Magáról a cégről se halott senki?

(#432) j.bravo válasza Avalon (#431) üzenetére


j.bravo
addikt

Nekem is van egy Carena vakum, Minolta talppal :) amennyire én tudom, csináltak ők mindenféle utángyártott cuccot (obi, vaku, kameratáska stb), illetve kis kompaktokat is, még a filmes érában. Főleg a Photo Porst-nál lehetett őket megtalálni anno.

De ezzel kb ki is merült a tudáom róluk.

Whatever.

(#433) D4rkm4n


D4rkm4n
őstag

Hali!

Egyes riportokban láttam, hogy némely fotós gépén a markolatból nyúlik ki egy hosszú ''kar'' ami L alakban felfelé fordul és ott van a vaku. Sajnos mivel nem tudom, hogy pontosan mi is a neve ennek a műszernek ezért képet sem tudok keresni róla. Esetleg valaki fel tudna engem világosítani?

Plussz egy link is jól jönne róla valahonnan :R

"If you only do what you can do, you will never be more than you are now."

(#434) adik válasza D4rkm4n (#433) üzenetére


adik
őstag

Az L alakú szár már egy-az-egyben általában a vakuhoz tartozik, nyeles vakunak hívják az ilyet. Vagy a fő vaku villanása durrantja be ezt is, vagy szinkron-kábellel van összekötve. Általában min. 40-es kulcsszámú az ilyen.
A másik fajta, amikor az L szár egy része tulképpen aksi, vagy csak egy nyél, és arra van rákötve egy akármilyen minimum középérintkezős, de akár rendszervaku is - ennek megfelelő kommunikációval a fővakuval/vázzal.
egy a lényeg, nyeles vakura keressél rá - most így hirtelen nem tudok linket.

Kettő, csipkebokor vessző!

(#435) csiga997 válasza D4rkm4n (#433) üzenetére


csiga997
őstag

Tessék, itt egy link: [link]

A fő előnye az ilyen vakuknak - a teljesítmény mellett - az objektívtől való viszonylag nagy távolság, emiatt kisebb a vörös szem esélye, valamint, mivel a vakucső mindig az objektív felett van függetlenül attól, hogy vízszinteses vagy függőlegesen tartod a gépet, így az esetleges árnyék mindig az alany mögé és nem mellé vetül. Egyébként normál vakukhoz is kaphatók ilyen vakukeretek, amelyek kb ugyanezt tudják. Lásd a [link]et

(#436) zsiga667 válasza csiga997 (#435) üzenetére


zsiga667
addikt

''valamint, mivel a vakucső mindig az objektív felett van függetlenül attól, hogy vízszinteses vagy függőlegesen tartod a gépet, így az esetleges árnyék mindig az alany mögé és nem mellé vetül.''
Lehet hogy hülye vagyok és/vagy nem értem mit akarsz mondani, de szerintem ez nem így van. a nyelesvaku ugye mindig a gép bal oldalán van. Ha a gépet portréállásba (azaz balra, mivel így esik kézre a portrémarkolaton az exponálógomb) fordítod, akkor az objektív síkja alá kerül a vaku feje.

(#437) D4rkm4n válasza csiga997 (#435) üzenetére


D4rkm4n
őstag

Köszi a segítséget! :R

Érdekes, hogy a második linkeden lévő típus ábrája igen mobilnak mutatja be, a két kar különböző irányban forgatható. Egész ügyes kis szerkezetnek tűnik! :U

Kb. mennyibe fáj egy ilyen? :DDD (Persze csak érdeklődés szinten kérdem...)

"If you only do what you can do, you will never be more than you are now."

(#438) D4rkm4n válasza zsiga667 (#436) üzenetére


D4rkm4n
őstag

Érdekes, mert amit én eddig láttam, mindegyiknél jobboldalon volt a kar... Ja és nem is láttam olyan fényképező gépet, amin baloldalon lett volna az exp. gomb. :F

Persze ezt csak mint laikus mondom... :U

"If you only do what you can do, you will never be more than you are now."

(#439) zsiga667 válasza D4rkm4n (#438) üzenetére


zsiga667
addikt

:)
Ha a kezedben van a gép, akkor a te szemszögedből a bal oldalon van a nyelesvaku, a jobb oldalon meg az exponálógomb, alul meg a portrémarkolat. Ha portréállásban akarsz képet csinálni, 90°-ot fordítasz a gépen balra, úgy hogy az alul lévő portrémarkolat a jobb oldalra kerüljön, a rajta lévő másodlagos exponálógomb pedig pont oda ahol eddig a gépváz saját exponálógombja helyezkedett el. Így már elképzelhető hogy merre is lesz a vaku feje?

(#440) D4rkm4n válasza zsiga667 (#439) üzenetére


D4rkm4n
őstag

Na így már igen! :D

Bocsi Magneto! :R :DDD

"If you only do what you can do, you will never be more than you are now."

(#441) csiga997 válasza zsiga667 (#436) üzenetére


csiga997
őstag

Hmm, tehát portrémarkolatos gépet másik irányba már el se lehet forgatni...?

:U

Természetesen, mindent lehet rosszul is, meg jól is csinálni. Ha te direkt rosszul szeretnéd, ám legyen. :W


Mellesleg, az egésznek történelmi jelentősége van csakis. Ilyen kenyérpirítókat jobbára 80 környéként volt divat gyártani, akkor pedig még nem is nagyon ismerte senki azt a szót, hogy ''portrémarkolat''. Azóta sokat fejlődött a tudomány, mára már nem kell baby elem egy vakuba, pl.

(#442) csiga997 válasza D4rkm4n (#437) üzenetére


csiga997
őstag

Ha komolyan érdekel, akkor hívd fel a tripontot. Ők forgalmaznak tiffen-es cuccokat. A weblapjukon mondjuk nem láttam erre még utalást, de szpesölorderrel biztosan beszerzik neked.

Az árát, ettől függetlenül, minden bizonnyal csak tíz hatványaival lehet kifejezni. ;)

(#443) zsiga667 válasza csiga997 (#441) üzenetére


zsiga667
addikt

De, természetesen el lehet fordítani a másik irányba is, csak gondolom tudod hogy milyen ergonómikussá válik olyankor a gép (egyrészt kitörik a csuklód, másrészt nem éred el normálisan a vezérlőtárcsákat, a hüvelykujj alatt lévő gombokat, stb.), mellesleg hogy néz már ki? :DDD

(#444) csiga997 válasza zsiga667 (#443) üzenetére


csiga997
őstag

Ehh, elkényeztetett kölkök... :U :P

(#445) D4rkm4n


D4rkm4n
őstag

Hát, szerintem a HP Photosmart M407-esemre nem igen kell karos vaku :DDD

Nikon D50-es beszerzése folyamatban ;)
Milyen vakut ajánlotok hozzá? :U

"If you only do what you can do, you will never be more than you are now."

(#446) csiga997 válasza D4rkm4n (#445) üzenetére


csiga997
őstag

SB-600

(#447) D4rkm4n


D4rkm4n
őstag

A vakunak mik azok a paraméterei, amikkel illik tisztában lenni vásárlás előtt és úgy általában?

"If you only do what you can do, you will never be more than you are now."

(#448) zsiga667 válasza D4rkm4n (#447) üzenetére


zsiga667
addikt

Esetedben az egyetlen fontos paraméter az hogy SB-600 legyen ráírva. :)

(#449) D4rkm4n válasza zsiga667 (#448) üzenetére


D4rkm4n
őstag

Köszi a segítséget! :C :)) :R

Imádom ezt a segítőkészséget! :P

"If you only do what you can do, you will never be more than you are now."

(#450) zsiga667 válasza D4rkm4n (#449) üzenetére


zsiga667
addikt

Segítőkész vagyok csak lusta. :)
Általában megéri a gyártó saját vakuját venni, sok kellemetlenségtől kímélheted meg magad ha megfogadod ezt az egyszerű tanácsot. És mivel gondolom nem akarsz ugyanannyit költeni a vakura mint a vázra, ezért az SB-800 kiesik, az SB-600nál gyengébbet meg nem igazán érdemes venni.
Amire érdemes figyelni: minél nagyobb kulcsszám, mindenfelé forgatható/dönthető fej, gyors újratöltés, manuális teljesítmény-beállítás lehetősége (soha életemben nem gondoltam hogy szükségem lesz rá, aztán mégis jól jön néha).

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.