Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-01-08 18:46:52

LOGOUT.hu

Távcsövekről általában

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#551) LOTR


LOTR
addikt

sziasztok

megkértek, hogy kicsit érdeklődjek utána a következőnek:
laikusnak, "tájnézegetés" felhasználási módra szeretnének távcsövet vásárolni
pont ezért, mert komoly felhasználása úgysem lesz és az is csak ritkán (drága porfogóból meg van elég), így kérdéses, hogy mennyit érdemes rákölteni

ha valami miatt 40-50k között van valami bestbuy, akkor azért belefér
különben pedig ilyen 20-40k között lenne a cél

mod
azt kifelejtettem, hogy előny lenne a kis méret, könnyebb hordozhatóság, de ha ez a minőség vagy használhatóság kárára van, akkor csak annyi kikötés lenne, hogy ne legyen túl nagy/nehéz

köszönjük az ajánlásokat

[ Szerkesztve ]

One Ring to rule them all

(#552) lugosi válasza zsoltzsolt (#550) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Ez szerintem egy kicsit sarkítás ami a képen van, de a prizma és a lencsebevonatok, főleg az utóbbi, nagyon sokat számítanak.

(#553) lugosi válasza LOTR (#551) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Nikon A211 például, de érdemes egy kicsit visszaolvasni.

(#554) zsoltzsolt válasza lugosi (#552) üzenetére


zsoltzsolt
addikt

Köszi, ez amúgy a Decathlonos Solognac távcső család

(#555) LOTR válasza lugosi (#553) üzenetére


LOTR
addikt

köszönöm, ez a nikon távcső szimpatikus ugyan, de ahogy megláttam a súlyát, kétségeim támadtak, hogy egy női felhasználó egy kirándulás alkalmával tényleg otthon fogja ezt hagyni a polcon porosodni inkább, mivel közel 1kg, így szerintem nem túl gyakran lenne útitárs
kérdezte valaki korábban ezt
Viking Optical Otter [link] [link]
a specifikációk alapján kompaktabb darabnak tűnik

ezen a vonalon elindulva az előttem kérdező kolléga Decathlonos Solognac felvetése is érdekes lehet?
Távcső vadászathoz 500-as, 10x32, vízhatlan, khaki [link]
és a kapott értékelés is jól hangzik (valószínűleg az írója sem profi, de itt a lényeg, hogy egy használható, valamennyire azért minőségi darab legyen)

ha a kérdésemhez hozzáteszem, hogy az ~5-600g-os tartományban maradjunk, akkor mennyire módosulna az ajánlásod, ajánlásotok?
köszönöm

One Ring to rule them all

(#556) lugosi válasza LOTR (#555) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

A 10x32-nél 3.2mm-re csökken a kilépő pupilla, ezt figyelembe kell venni. Egyszer-kétszer próbálgattam valamilyen saját márkás decathlonos távcsövet, abból messzemenő tapasztalatom nem lett, de nem emlékszem különösebb problémára vele. Szerintem menj el egy áruházba és próbáld ki, hogy mennyire passzol neked.

(#557) LOTR válasza lugosi (#556) üzenetére


LOTR
addikt

ha jól értettem, amit a kilépő pupilláról olvastam, ennek akkor van igazán jelentősége, ha kevés fény mellett van használva a távcső, hiszen nappali fény mellett a pupilla úgyis összeszűkül (nagyon leegyszerűsítve)

van a legkisebb Nikon Aculon A211 7x35 ami még szóba jöhetne, de a decathlonost talán könnyebben ki tudják majd próbálni és így kezdésnek, valami kiindulónak szerintem jó lesz az is, aztán majd eldöntik, mit szeretnének, úgyhogy továbbítom is az ajánlásokat
köszönjük a segítséget

One Ring to rule them all

(#558) zsoltzsolt válasza LOTR (#557) üzenetére


zsoltzsolt
addikt

Decathlon mellett szól a garanciális és a csere ügyintézés. Nagyon korrekt cég. Kollégám vett hobbi célra egy 10x42 Solognacot és nagyon meg van vele elégedve.

(#559) LOTR válasza zsoltzsolt (#558) üzenetére


LOTR
addikt

köszi, egyelőre én is azt gondolom, hogy elsőnek kell egy kicsi, amit könnyebben magukkal tudnak vinni bárhova, aztán ha majd rájönnek, hogy kellene egy jobb-nagyobb az autóba is, akkor már legalább van mihez viszonyítani

One Ring to rule them all

(#560) lugosi válasza LOTR (#557) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

"ha jól értettem, amit a kilépő pupilláról olvastam, ennek akkor van igazán jelentősége, ha kevés fény mellett van használva a távcső, hiszen nappali fény mellett a pupilla úgyis összeszűkül (nagyon leegyszerűsítve)"

Teljesen jól érted, igen.
Illetve életkortól függ még (minél öregebbek vagyunk, annál kevésbé van jelentősége a nagy kilépő pupillának).

Ha ez az érték megfelel neked (egyébként nappal szerintem teljesen elfogadható), akkor nincs vele gond.

Egyébként a decathlonos saját márkás cuccokkal eddig nekem kivétel nélkül pozitív tapasztalataim voltak. A távcsővel kapcsolatban azért nem tudok nyilatkozni, mert egyszer próbálgattam őket az áruházban, és annyira nem emlékszem már rájuk. Annyi rémlik, hogy a legkisebb kategóriás az úgy annyira nem volt lenyűgöző, de a többivel kapcsolatban nem emlékszek gondokra. És valóban ahogy Zsolt is írja, a garanciális ügyintézésükről én is csak jót tudok mondani eddig minden terméküknél.

(#561) LOTR válasza lugosi (#560) üzenetére


LOTR
addikt

közben megbeszéltük a dolgot az érdeklődővel, habár ott is a nikon "tetszett", de kezdésnek, használhatóság szempontjából egyetértés volt, hogy a kisebb praktikusabb, így meg is lett rendelve a decathlonos, úgyhogy nyaraláskor már próbálhatják is
mondanám, hogy majd kölcsönkérem és írok róla, de mivel semmi összehasonlítási alapunk nincs, nem biztos, hogy érdemben tudnék hozzátenni

One Ring to rule them all

(#562) lomposfarkas


lomposfarkas
tag

Van valami ötlet arra, hogy mivel lehet helyettesíteni azt a régi, tapadós zsírt, ami a binoklik tekerőjében van? Vazelint próbáltam, de elég könnyen teker vele.

(#563) lomposfarkas


lomposfarkas
tag

Van valakinek Turiszt ZTM-4 20x50-es csöve? Mennyire torzít és színez a kép?

(#564) LOTR válasza LOTR (#561) üzenetére


LOTR
addikt

kipróbáltam estefelé, félhomályban, de már a sötétedés határán, habár nincs összehasonlítási alapom, de a "fényesség" tekintetében pontosan ugyan úgy láttam vele, mint szabad szemmel, azt nem próbálgattam, hogy mekkora fény mellett nem látni már, úgyhogy teljesen megfelelőnek érzem
és ilyen 100-150m fölötti táv az, amit már támaszték nélkül nehéz "látni" a remegés miatt

tehát jó választásnak tűnik, egy kompakt kis "játszós" távcső kategóriában

One Ring to rule them all

(#565) geckowize válasza lugosi (#454) üzenetére


geckowize
őstag

Szia,

Nagyon hasznos, eléggé bevált, még egyszer köszi az ajánlást! :R

Delta Discovery 8x40 Porro
(visszakereshetőség miatt)

Két apró dolog, ami lehetne jobb:
- a nagyobb lencse takarója könnyen kiesik a helyéről, így csak azzal felfelé érdemes a tartó táskába rakni, mert ha lefelé van könnyen beeshet a táskába, vagy rosszabb esetben a földre
- a tartó táskának a pántja nem túl kellemes anyagból van, huzamosabb ideig nyakban hordva eléggé dörzsöli a bőrt

(#566) lugosi válasza geckowize (#565) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Nagyon szívesen, örülök ha tudtam segíteni valamiben. Örülök, hogy jó a távcső. Amúgy ezzel a leeső kupak problémával én is küzdök 1-2 távcsőnél. Vannak rá jó megoldások, gyári és házi egyaránt, de igazán tutival még nem találkoztam.

(#567) lomposfarkas


lomposfarkas
tag

Külsőleg rárakható lencsevédő elhagyástalanítása. Költség: kb. 50 Ft.
[kép]
[kép]

(#568) lugosi válasza lomposfarkas (#567) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Én ilyet nem mernék rátenni a távcsövemre, ha nekinyomódik a lencsének, állatira meg tudja karcolni.

(#569) lomposfarkas válasza lugosi (#568) üzenetére


lomposfarkas
tag

Nyilván lehet kezelni ezt a kérdést az optikák világában elterjedt szent áhitattal, (a gyárin túlmutató megoldásokat különösen rossz szemmel nézik ebben a világban) meg úgy is hogy a szökőévente esetleg jelentkező behatás a kupak szélén lévő gumi és műanyagdarabkával nem fog semmi kárt okozni az egyébként sem vajpuha T rétegen.

[ Szerkesztve ]

(#570) lugosi válasza lomposfarkas (#569) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Keresztben az a pöcök nekem ijesztő. De lehet hogy én féltem túlzottan a cuccaimat, ez egyébként is jellemző rám. Szóval nem azt mondom hogy feltétlen nekem van igazam, csak én személy szerint félteném.

(#571) SSJmeszes


SSJmeszes
senior tag

Sziasztok!
Távcsövet szeretnék venni, de fogalmam sincs róla milyet kellene.
Repülőnapokon szeretném használni.. Nem kell, hogy kitalálja a gondolataimat, csak jó legyen azért valamire, meg ne legyen azért őrülten drága. (10-20e. közt körül gondoltam)
Valaki ajánlana nekem, ami jó egy ilyen helyszínre?
Köszönöm!

YT:youtube.com/user/Meszes89 |Insta: ssmeszes |

(#572) lugosi válasza SSJmeszes (#571) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Egy Praktica Falcont vagy egy Decathlon saját márkásat nézz szerintem ami nagyításban megfelel.

(#573) SSJmeszes válasza lugosi (#572) üzenetére


SSJmeszes
senior tag

Ahogy nézem ez a 20e. kategória nem fedezi azt a képességet, hogy vízálló(cseppálló) legyen.. Ebben az esetben ezek szerint, ha nem akarok vele szórakozni, nehogy kapjon pár csepp esőt( márpedig ez önnyen megesik), akkor feljebb kellene mennem pénzben..
Egyébként köszönöm a válaszod!

[ Szerkesztve ]

YT:youtube.com/user/Meszes89 |Insta: ssmeszes |

(#574) zsoltzsolt válasza SSJmeszes (#573) üzenetére


zsoltzsolt
addikt

SOLOGNAC Távcső vadászathoz 100-as, 10x26, vízhatlan
19 990 Ft
https://www.decathlon.hu/p/_/R-p-x311689?mc=8555791

(#575) SSJmeszes válasza zsoltzsolt (#574) üzenetére


SSJmeszes
senior tag

10x50 nézegettem vagy 12x50 et..
Az a baj soha nem volt távcsövem, így nem tudom mi lenne jó egy ilyen rendezvényre.
Elég lehet ez is amit linkeltél?

YT:youtube.com/user/Meszes89 |Insta: ssmeszes |

(#576) lugosi válasza SSJmeszes (#575) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

10x26 erős napfényben elég lehet, szürkületkor előjöhet hogy kevés. Viszont kicsi és könnyű. Általános távcsőnek egy 10x50 jobb választás.

(#577) SSJmeszes válasza lugosi (#576) üzenetére


SSJmeszes
senior tag

Na jó.. úgy néz ki feljebb kell tornásznom az árat, mert 20e. körül nem fér bele egy aránylag normális, és ami vízálló is. Meg úgy vagyok vele, ha veszek, akkor legyen normálisabb is, kitudja mire lesz még jó a jövőben, és enni meg nem kér.. Szóval 40e. körül 100 as dekásat, vagy akkor már inkább vegyek 500 as dekásat?
Köszönöm az eddigi segítséget.

YT:youtube.com/user/Meszes89 |Insta: ssmeszes |

(#578) lugosi válasza SSJmeszes (#577) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Nem ismerem konkrétan a decathlonos távcsöveket, de általánosságban használom a saját márkás termékeiket és az alapján az az általános véleményem, hogy a 100-as szériák általában nagyon belépők náluk, de az 5-700-asok nagyon jók. A 900-asok pedig ritkán adnak annyi pluszt ezekhez képest. Esetleg szerintem menj el egy áruházba és nézd meg őket.
Amúgy - mondom ezt úgy, hogy nekem 3 távcsövem is vízálló és gáztöltéses - szerintem ez a tulajdonság sokkal kevesebbszer kell a való életben, mint ahogy elsőre gondoljuk.

(#579) zsoltzsolt válasza lugosi (#576) üzenetére


zsoltzsolt
addikt

Igen, elég behatárolt a 10x26, de vízhatlan és 20 ezer alatt van. Tény hogy általános használatra is szűkös kicsit.

(#580) SSJmeszes válasza lugosi (#578) üzenetére


SSJmeszes
senior tag

Ha azt mondod felesleges, hogy vízálló legyen, akkor mostmár tényleg tanácstalan vagyok..
Nem víz alá szeretném meríteni, de az esőt, vagy eső cseppet mennyire bírja ami nem vízálló?
( csak úgy mellékesen, ezeken a rendezvényen szinte mindig esik.. :D )

YT:youtube.com/user/Meszes89 |Insta: ssmeszes |

(#581) lugosi válasza SSJmeszes (#580) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Pár csepp szerintem nem árt nekik, de egy áztató eső azért már sok. Ha rendes esőben akarod használni, akkor legyen vízálló. Ezeknek a tömítéseknek és a gáztöltésnek inkább az az előnye hosszabb távon, hogy a nitrogén vagy argon miatt nem fog gombásodni, illetve ami használat közben is idegesítő lenne, párásodni.
Nézd meg szerintem azt a decathlonost, ami árban a maximum neked. Azt írd meg, hogy mennyire vagy elégedett, és attól függően esetleg árban megnézzük, hogy milyen alternatívája van, ha így jó?

(#582) SSJmeszes válasza lugosi (#581) üzenetére


SSJmeszes
senior tag

Jó, azért halad a téma. Ezt a gáztölést nem tudtam mi az előnye, gombásodás, párásodás. Ez mindkettő nagyon fontos dolog, de így akkor egyértelműen az is fontos, hogy vízálló legyen!
Így akkor egyértelmű, hogy a 20e. kategória kiesett.

A nagyon max tényleg 40e. legyen, de inkább kevesebb, ha lehet.. Nézni szerintem hiába nézem meg, mivel érteni nem értek hozzá, hogy összehasonlítsam. 40e. környékén milyen alternatívák jöhetnek szóba, amire azt mondod, hogy ez okésabb lehet mint a dekás?

YT:youtube.com/user/Meszes89 |Insta: ssmeszes |

(#583) LOTR válasza SSJmeszes (#582) üzenetére


LOTR
addikt

#555-ben említett dechatlonos solognac-ról [link] (Távcső vadászathoz 500-as, 10x32, vízhatlan, khaki) írtam pár sort (mint teljesen laikus), ha visszaolvasol néhány hsz-t

tulajdonságaiból adódóan nem tud annyit, mint egy következő szintnek számító és a topikban gyakran ajánlott Nikon Aculon A211 10x50, de ára és "kompaktsága" kárpótolja

One Ring to rule them all

(#584) SSJmeszes válasza LOTR (#583) üzenetére


SSJmeszes
senior tag

Na berendeltem ezt a Nikont.. tudom nem ennyi pénzről volt szó alapból se.. de még csak a korrigálás után se.. de átgondoltam, és úgy vagyok vele, ha veszek akkor legyen olyan ami sokáig élni fog, és jó is.. mivel ez egy olyan eszköz amit feleslegesnek tartok mondjuk 2-3 év múlva is cserélni ha működik, így inkább belefektetem egy normálisabba a pénzt.
Köszönöm mindenkinek a segítséget. Legkésőbb pénteken megkapom állítólag az alzától. Szombaton meg irány Ausztria repnap, és mehet is a teszt szinte egyből élesben.. :R

YT:youtube.com/user/Meszes89 |Insta: ssmeszes |

(#585) lugosi válasza SSJmeszes (#584) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Szerintem ár/értékben jó távcső, remélem beválik nálad is. Használd egészséggel, majd számolj be milyenek a tapasztalatok.
Arra azért ügyelj, hogy a 10x-es nagyítás az már jelentős, ott a kézremegés észrevehető lesz. Érdemes lesz valamivel megtámasztani a távcsövet, például ezen már van állványmenet, egy egylábú állvány tök sokat tud segíteni, ha hosszabb ideig kell tartani, mind a kézremegés, mind a súly miatt. (Van 12x-es nagyítású, több mint másfél kilós távcsövem, na az pl. nagyon megköszöni az egylábú állványt. :D)

(#586) SSJmeszes válasza lugosi (#585) üzenetére


SSJmeszes
senior tag

Ez hülye kérdés lehet.. De ez fix 10x, vagy azért 1-10x közt lehet állítani?

YT:youtube.com/user/Meszes89 |Insta: ssmeszes |

(#587) eddieke666 válasza SSJmeszes (#586) üzenetére


eddieke666
tag

Fix.

(#588) SSJmeszes válasza eddieke666 (#587) üzenetére


SSJmeszes
senior tag

Én valamiért abban a tudatban voltam, hogy ezt én tudom magamnak állítani mennyire közel hozza 10x plafonig. Akkor ezt benéztem.. Na mostmár meg főleg remélem, hogy jó is lesz valamire. :D

@lugosi: Köszönöm a tanácsot. De pl egy repnapon sokszor eléggé izegnek mozognak a gépek, amit azért próbálok majd lekövetni. Csak nem szeretném a hirtelen mozdulatokkal esetleg a többi nézőt körbe botozni az egylábúval.. :D De még azért fontolóra veszem, még itthon épp lesz időm kipróbálni, hogy milyen is ez az egész.

[ Szerkesztve ]

YT:youtube.com/user/Meszes89 |Insta: ssmeszes |

(#589) lugosi válasza SSJmeszes (#586) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Fix, és zoom távcsövet (bár létezik) szerintem ne vegyél.

(#590) SSJmeszes válasza lugosi (#589) üzenetére


SSJmeszes
senior tag

Hihetetlen, de ma meg is jött..
A fogása baromira jó, és ez a gumírozott bevonattal nagyon eltalálták.
Valóban kicsit remegős azért már a 10x es. :D Viszont állvány adapter nem jár hozzá alapból, így ez az opció ki is esett egyelőre.
Viszont, hogy lehet ennyire hülyén vásárolni.. Igaz bár sehol se találtam róla infót, hogy vízálló e vagy sem.
(Gondoltam ennyiért már biztos az lesz, ahogy az árakat néztem)
De a használatiban ez kiderült, hogy nagyon nem az.. Lehet gratulálni, mivel ez egy fontos tényező volt, hogy ne kelljen pánik szerűen elpakolászni, ha esetleg elered az eső..
Ismét sikerült "jól" vásárolni..

YT:youtube.com/user/Meszes89 |Insta: ssmeszes |

(#591) LOTR válasza SSJmeszes (#590) üzenetére


LOTR
addikt

ha ennyire fontos neked, hogy vízálló legyen, akkor 14 napon belül elállhatsz a vásárlástól, ahogy írták is a kollégák, a decathlonosak vízhatlanok

One Ring to rule them all

(#592) zooliii


zooliii
tag

Sziasztok
Tanácsot kérnék a szakiktól. Gondolkozom azon, hogy veszek egy egyszerűbb binokulárt, sportesemények nézése céljából (kézilabda meccseken akarom jobban látni a tőlem távolabbi kaput...)
Nézegettem a kínálatot, hát igencsak bőséges, és eléggé elvesztem benne. Valami kicsi, könnyen hordozható, olcsó darab kéne (jó volna ilyen 20 ezer körüli max összegből megoldani). Remélem, van ennyiből olyan, ami nem ipari hulladék. Ha nincs, akkor inkább hanyagolom a témát, mert ilyen 50 ezret vagy még többet nekem már nem érne meg.

(#593) g@bo válasza zooliii (#592) üzenetére


g@bo
nagyúr

pl ez? [link]

ezen agyalok én is, hétköznapi használatra, csak nem tudom milyen a prizma benne. ez is baba [link] csak kétszer annyi kess. :B

(#594) zooliii válasza g@bo (#593) üzenetére


zooliii
tag

Köszi a tippet :R

(#595) nagyj74


nagyj74
senior tag

Üdv Mindenkinek!
Azt szeretném kérdezni, hogy van itt olyan topiktárs, akinek műlencse beültetése van?
Tapasztalatokra lennék kíváncsi távcső tekintetében.
:R

(#596) Mingxing


Mingxing
friss újonc

Sziasztok!

Távcső vásárlás előtt állok, kérlek, segítsetek megfelelően dönteni!
Ajándék lesz, a "célszemély" 60+-os, nem hord szemüveget. A távcsövet elsősorban madarak megfigyelésére fogja használni, vízparton, illetve vízről is. A nézelődés leginkább átlagos nappali fényviszonyok mellett lesz, néha borongósabb időben vagy szürkületkor. Sötétedés után már nem.
Az alábbi három binokulár maradt fent a rostámon:
1. Vortex Crossfire HD 10x42
2. Nikon Prostaff P7 10x42
3. Nikon Prostaff P7 10x30
Melyik lenne a legjobb választás a fent leírt személynek/célra?
Valóban annyival többet nyújt a Nikon, mint az ára sugallja?
Ha valakinek van egyéb ötlete, szívesen fogadom!
Előre is köszönöm a segítséget!

(#597) lugosi válasza Mingxing (#596) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Szia!
Én az 1-2 között gondolkoznék, tök jó lesz és sokoldalú a 42mm-es lencse. A betekintési távolsága közel azonos mind a kettőnek, mind a kettő nitrogéntöltésű. A helyzet az hogy jó és jó opció közül lehet választani azok között amit írtál.
Személy szerint én a Vortexet választanám az élettartam-garancia miatt, amiben pl a leejtés is benne van. El kell postázni nekik és javítják vagy küldenek egy újat. Ez azért elég ütős.
Nekem egy kisebb Vortex távcsövem van (az ez alatti kategória), elégedett vagyok vele. Nikont csak a belépő kategóriában próbáltam, de jónak tartottam azt is.

[ Szerkesztve ]

(#598) Mingxing válasza lugosi (#597) üzenetére


Mingxing
friss újonc

Szia!
Bizony-bizony, az az élettartam-garancia ütős; sokat nyom a latba.
Köszönöm szépen a fáradozásodat, a gyors és hasznos választ!
Hálás vagyok!
Üdv!

(#599) SSJmeszes


SSJmeszes
senior tag

Sziasztok!
Nikon Aculon A211 10x50

Elhagytam az egyik frontlencse védő kupakot.. :-/
Lehet egyáltalán kapni hozzá? Már vagy 10 perce keresem, de nem találom..

Köszönöm!

YT:youtube.com/user/Meszes89 |Insta: ssmeszes |

(#600) lugosi válasza SSJmeszes (#599) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Szia!

A “Nikon aculon lens caps” Google keresésre kiadott egy ilyen találatot: [link] fotoplus

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.