Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-01-08 18:46:52

LOGOUT.hu

Távcsövekről általában

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#651) lugosi válasza zolnagy (#650) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

A nikon 7x35 volt a kezemben egy relatíve hosszabb ideig, az egy jó távcső az én megítélésem szerint.

(#652) zolnagy válasza lugosi (#651) üzenetére


zolnagy
őstag

Köszi! :R

(#653) 7Heads Drago


7Heads Drago
veterán

Üdv
Túrázáshoz keresnék egy jó távcsövet a táj megfigyelésére. Az se baj ha külföldről kell rendelni. A feleségem szemüveges. Mit keresek? Vagy hol nézelődjek?

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#654) lomposfarkas válasza 7Heads Drago (#653) üzenetére


lomposfarkas
tag

Ezt a két üzletet mindenképen érdemes átnézni, hozzáértő amatőrcsillagász arcok alapították, segítséget is kapsz ezekben. Az oldalakon van rengeteg információs cikk, érdemes átfutni őket.
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termekek/ketszemes-tavcso
https://tavcso.hu/termeszetjaras/kategoriak/binokular-latcso/kirandulasra-altalanos-celra
10-nél nagyobb nagyítást én nem ajánlok, de a 7-8 is tökéletes, könnyebb remegés nélkül kitartani és a nagyítás még mindig elég jó.
Túrázásnál a súly is számít, egy 50-60mm objektívátmérős gukker nehezebb, mint a 30-40mm átmérős.
Ha csak nappali a használat célja, akkor meg lehet célozni a kisebb objektív átmérőt is (25-30mm), de ha este is szeretnél értelmezhető képet kinyerni a gukkerből, akkor kell a nagyobb átmérő.
Részemről egy 8x42-es gukkerrel kirándulok, számomra ez volt egy jó kompromisszum (de ez nem kell, hogy számodra is vezérhangya legyen : ))
A porro prizmások (ez a régi, klasszikus binokulár) sokszor becsillanásmentesebb képet adnak, viszont a tetőélprizmások (ez a két párhuzamos cső jellegű építés) kompaktabbak és kevésbé sérülékenyek.

[ Szerkesztve ]

(#655) lugosi válasza 7Heads Drago (#653) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Első körben úgy szűkítsd le a távcsöveket, ahogy lomposfarkas is írta. Nagyítás és méret. 7-8-nál tényleg nem kell nagyobb nagyítás, és szerintem 40mm-nél nagyobb frontlencse se.
Tehát én ilyeneket nézegetnék a helyedben:
8x32, 8x40 (max)
7x32, 7x35, 7x50 (max)

Az én optimális javaslatom egy 8x32 lenne.

Amit a specifikációknál nézz, az az "eye relief" (bővebben az összefoglalóban találsz róla infót) a szemüveges használat miatt.

(#656) 7Heads Drago válasza lomposfarkas (#654) üzenetére


7Heads Drago
veterán

:R

Úgy jól laktam, mint a duda, Hála Neked, egek Ura.

(#657) H-Zol


H-Zol
senior tag

Vettem egy ilyen távcsőre való univerzális ketyerét :D amivel oda lehet fogni a mobilt és lehet fényképeket készíteni ! Erről van szó
valaki használt már ilyet :) még nem érkezett meg de ha megjön be fogok rólla számolni !!

(#658) H-Zol válasza H-Zol (#657) üzenetére


H-Zol
senior tag

Eléggé haldoklik a topik :) de azért be írom a tapasztalataimat !!
Nekem két távcsövem van a 7x40 es Román katonai , annak egy ilyen gumi kagyló van ahol bele kell nézni , úgyhogy arra nem is tudtam feltenni , a másik az EYESKEY 12x50 ED lencsés arra fel ment de külső fény beszűrődések be zavarnak egyik irányba beállítva jó egy kicsit előfordulok ahol már más iranyból süt a nap ott már nem jó !!
Egyszóval nekem nem jött be , de lessz belölle a kocsiba egy jó telefon tartó :D

(#659) lugosi válasza H-Zol (#658) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Én egy madárles alkalmával próbáltam egy madárról fotót készíteni a monokulár távcsövemmel, igaz nem volt hozzá eszközöm, csak kézzel tartottam oda :D hát elég gagyi megoldás volt elismerem. A fotó annyira lett "jó", hogy lehetett látni, hogy egy madár van a képen, de azonosítani nem lehetett, hogy milyen faj, csak meg lehetett különböztetni, hogy valamilyen nagy testű vízimadár, nem pinty. Alapvetően arra gondoltam, hogy elteszem későbbre és otthon beazonosítom, de arra ez a megoldás alkalmatlan volt.

(#660) H-Zol válasza lugosi (#659) üzenetére


H-Zol
senior tag

Akkor egy a véleményünk , egy rossz ötlet volt feltenni is macerás izeg mozog , már egy két milliméter mozgás és már nem jó, nem ajánlom senkinek !
A telefonom is jó képeket csinál de van egy öreg Olimpus fényképező gépem rá való nagy optikával és csak a gépnek van 25 X optikai zoomja , nem is tudom ez minek is kelett :D puszta kiváncsiság !!

(#661) wolfone


wolfone
újonc

Sziasztok!
Hozzájutottam egy 114/900-as refrektorhoz. (Bresser Optik) Kezdő vagyok, ez abból is látszik, hogy többek között vettem hozzá egy, a kihuzatba való zenittükröt. Kérdésem az lenne (mivel a zenittükör, ennél a fajta távcsőnél nem használható), hogy milyen célra használhatnám fel ezt a tükröt, akár átalakítást igénylő lehetőségekről is köszönettel venném a tanácsokat. Esetleg jusztírozásra (valamilyen formában) fel tudnám használni?

(#662) lugosi válasza wolfone (#661) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Szia! Erre inkább a csillagászat topikban tudnak válaszolni.

(#663) kovta23


kovta23
tag

Sziasztok!

Természetjáráshoz, madár megfigyeléshez keresek távcsövet. 40.000 a keret kb.
A kinézett eszköz ez lenne:
12x50 Lacerta Explorer porro prizmás binokulár

Mi a véleményetek?
Köszönöm

(#664) lugosi válasza kovta23 (#663) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Szia!

Van nikon 8x40 kicsit drágábban, Olympus 8x40 kicsit olcsóbban, azt is megnézném.

(#665) H-Zol válasza kovta23 (#663) üzenetére


H-Zol
senior tag

Helló!
Nekem van egy 12x50 igaz nem lacerta de az mindegy , nagyon stabilan kell tartani , vannak ismerőseim akik még ki támasztva , például kocsi tetején tartva se tudják használni , mert úgy resszketnek :D
Nekem megy szabad kézzel , de a másik távcsövem 7x40 az tökéletes és azt simán bárki megtartja , vagy amit "lugosi" Topigazda ajánl a 8x40 is sokkal stabilabb mint a 12x50 !
Esetleg ha üzletben , vagy valakinél ki tudod próbálni őket !!

[ Szerkesztve ]

(#666) lugosi válasza H-Zol (#665) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

De jó hogy írtad, elnéztem hogy ő 12x-est keres én meg ajánlottam két jó kis 8x-ost :)

A 12x-est tényleg elég macerás kitartani, érdemes meggondolni. Én egy 10x-es fölé nem mennék, de persze attól függ mire kell. Nekem is van 12x-esem, alig használom, de amikor kell akkor kell.

Ha 12x-es kell akkor olyat érdemes nézni amin van állványcsatlakozó.

[ Szerkesztve ]

(#667) kovta23 válasza H-Zol (#665) üzenetére


kovta23
tag

Sziasztok! Köszönöm a tanácsot. Akkor nem 12es lesz hanem max 10es . Amúgy a Lacerta jó márka? Vagy mást nézzek ebben az árban?Amúgy ez is állványra szerelhető. A véleményeket néztem róla őt senki nem írta hogy nehéz stabilan tartani. Köszi hogy szóltatok.

(#668) lugosi válasza kovta23 (#667) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

A lacerta elterjedt, nekem nincs vele személyes tapasztalatom. Ha ugyanabban az árban kapsz ismert márkát, azokat is érdemes megnézni.

(#669) kovta23 válasza lugosi (#668) üzenetére


kovta23
tag

Szia!
Köszi! Mi számít ismert márkának távcsőveknél?

(#670) lugosi válasza kovta23 (#669) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Összefoglalóból:

Prémium kategóriás távcsöveket gyárt: Leica, Swarowski, Zeiss. Szerintem ezeknek a gyártóknak sem kevésbé sikerült, sem alsó kategóriás terméke igazán nincs.
Szélesebb palettán, de sokszor nagyon jó minőségű, esetenként prémium kategóriástávcsöveket gyárt: Bushnell, Celestron, Docter, Delta, Fuji (Fujinon), Kowa, Leupold, Minox, Nikon, Olympus, Pentax, Praktica, Steiner, Vortex.

Szerk.: Ja nem minőség-, hanem ABC-sorrendbe tettem őket.

[ Szerkesztve ]

(#671) kovta23 válasza lugosi (#670) üzenetére


kovta23
tag

Szia!

Köszönöm!
Körbe nézek. Esetleg tudsz véleményt mondani, segíteni ha választok?
Köszi

(#672) kovta23


kovta23
tag

Sziasztok!

Körbe néztem ezeket találtam de választani nem tudok. Segítsetek:

Nikon Aculon A211 10x50 BAA814SA
Olympus 10x50 S (V501023BU000)
10x50 Delta Discovery porroprizmás binokulár
Lacerta 10x50 Explorer
BUSHNELL 10 x 42 TÁVCSŐ BSH141042 ezt ezen az oldalon találtam csak, megbízható? http://gladius.hu/tavcsovek/5305-bushnell-10-x-42-t%C3%A1vcs%C5%91-bsh141042.html

(#673) H-Zol válasza kovta23 (#672) üzenetére


H-Zol
senior tag

Helló!
Majd "lugosi" topigazda segít , én nem ismerek az enyémeken kívül sok mást !
Tegnap egy jó kis erdélyi hegyi túrán voltam a Kína EYESKEY 12*50 nagyon jó volt , ott volt neki való terep :D

(#674) lugosi válasza kovta23 (#672) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Utánaolvastam a Lacertának, igazából nagyon jókat írnak róla. Szerintem az itt felsoroltak közül egyikkel sem lősz mellé, jó választásnak tűnnek.

Az olympus amit írtál, annak az elődmodellje van nekem, az volt az első távcsövem. Csak azért vettem másikat, mert nem bírtam magammal, semmi bajom nincs vele (a mai napig megvan és használom, az a "vendégtávcső").
Az elődmodell olcsóbb volt (igaz, régen is volt, hogy vettem), akkoriban az volt a kategóriában az egyik legjobb vétel. Az enyémnek még nem ilyen állítható a szemkagylója, ez már egy jobb konstrukció. Azt nem látom, a gyártó weblapján sem, hogy van-e állványcsatlakozója (lehet, hogy van, csak én nem látom), a Nikonnak van, az egy jó funkció.
Mintha a Lacertának is lenne, ennek a funkciónak esetleg keress utána mindegyik modellnél, ez később tök kényelmes tud lenni.

(#675) kovta23 válasza lugosi (#674) üzenetére


kovta23
tag

Köszönöm a segítséget!
Üdv

(#676) zsoltzsolt


zsoltzsolt
addikt

Van valakinek tapasztalata vagy ismerete ezekről a monokulárokról?
[link]

[ Szerkesztve ]

(#677) lugosi válasza zsoltzsolt (#676) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Egyik ismerősöm vett egy ahhoz hasonlót, ami a 16x-os nagyítású verzió az oldalon, a telefonos előtéttel együtt. Az árát nem érte meg, a fb marketplace színvonala (lehet hogy onnan is vette). A 20 dolláros verzió, és szerintem árban kb annyi is volt. Nem tudom, hogy ezek másabbak-e, jobbak-e, a konkrét próbált darab az 20 kidobott dollár volt.

(#678) H-Zol válasza lugosi (#677) üzenetére


H-Zol
senior tag

Szét néztem a honlapon , ilyen 24 -40$ neve nincs távcsövek vannak , szerintem felejtős az oldal :K , egy kicsit meg toldja az ember és vesz egy használhatót !
Minden téren annyi szemetet rá sóznak sok emberre , többek között rám is :K
Két hete vettem , gyanúsan olcsó 18650 - és Li-ion aksikat és a hirdetett 3000mah helyett 1900mah , ez még nem is olyan nagy baj , de nem is tudja le adni azt az ampert amire nekem szükségem lett volna !!
Úgyhogy vigyázni az olcsó dolgokkal :)

(#679) zsoltzsolt válasza lugosi (#677) üzenetére


zsoltzsolt
addikt

Mondjuk inkább ezek a 110 dolláros érdekelne, a paraméterei rendben is lennének, a K&F cuccok a fotózásban gyakoriak, na de az is igaz, hogy nem a felső kategóriába tartoznak.
[link]

[ Szerkesztve ]

(#680) lugosi válasza zsoltzsolt (#679) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Azt nem ismerem, kérdés, hogy ez a valóságban volt-e valaha 110 dollár, vagy az csak áthúzott ár volt mindig is.
A 110 dolláros ársávban ami van monokulárom, a Vortex Solo az szerintem elég jó, arra azt mondanám, hogy az árát éri. A legtöbbet használt távcsövem mostanában, a súlya és a mérete miatt, megfelelő képminőséggel. De egyébként amit linkeltél lehet, hogy simán jó.

(#681) H-Zol válasza zsoltzsolt (#679) üzenetére


H-Zol
senior tag

Ha mégis veszel egyet , írjál már , pár sort ide rolla , hogy tanuljunk belőle !
Nekem is van egy Kínai távcsövem , nagyon sok jó vissza jelzés után vettem meg , igaz az 140 $ volt , de panasz nincs rá !

(#682) lugosi válasza zsoltzsolt (#679) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Na meglett azóta? Van róla valami infód?

(#683) nagyj74


nagyj74
senior tag

Üdv Mindenkinek!
Hosszas, éveken át tartó vívódás után csak megvásároltam a Military Surplus oldaláról (Erdélyből) egy IOR távcsövet. :B
Régi vágyam volt. Állapota jó, képe nagyon szép.

(#684) H-Zol válasza nagyj74 (#683) üzenetére


H-Zol
senior tag

Helló!!
Tudod , nekem van , én a határőrségnél ilyennel szolgáltam, és amikor vége lett a katonaságnak , mármint amikor megszűnt , akkor sikerült egy újat be szerezzek

1984 és gyártmány , az , az most 40 éves :D
De ennek tükör tiszta képe van !!
Tudod a sárga lencse az első két lencse védőben van benne , szét kell pattintani és ott lapul , ezt sokan nem tudják :N :D
Gratulálok hozzá :C

(#685) nagyj74 válasza H-Zol (#684) üzenetére


nagyj74
senior tag

Tudom, Veled beszéltem annó.
Köszönöm szépen!
Kicsit ragad a burkolat, de hát nem mai darab.

[ Szerkesztve ]

(#686) Agostino


Agostino
addikt

sziasztok

spectrum made by hama 8x30 szerelés. hozzám került egy régi távcső, szerintem az előző tulaj szergethette és nem sikerült összeraknia. nem értek a szakszavakhoz, de fókusz rúd, vagy mi lehet [ez] nekem elég hiányosnak tűnik, [ez] a belső, amibe illik. ha összerakom így, a fókuszgyűrű csak forog, nem mozdít el semmit. nekem az a tippem, hogy egy rugő és talán egy csapágygolyó lehetett benne, de a fene tudja igazából. van esetleg ötlet, mi hiányozhat innen? nem lenne szívem kidobni.

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#687) lugosi válasza Agostino (#686) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Szia! Fotózd már le a távcsövet egy kicsit messzebbről is, hogy több látszódjon belőle. Nem lehet, hogy ez csak a tengely, ami összetartja a távcsövet? Ha az élességállító, akkor viszont több dolog is hiányozhat róla, vagy egy része hiányzik.

(#688) Agostino válasza lugosi (#687) üzenetére


Agostino
addikt

szia, tessék, [kép] [kép] a fentebb linkelt szegecske a tácsövön látható lyukból jött ki és semmit nem csinál, pedig gondolom ennek kellene stoppolna a fókuszálást.

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#689) lugosi válasza Agostino (#688) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Lehet, hogy nem hiányzik belőle alkatrész. A tengelyen van egy lyuk, az a kis csapszeg beleillik szerintem a lyukba, és annak pedig összerakott állapotban abban a kimart vájatban a helye, amit a közeli képen fényképeztél. Az élességállítás úgy működik, hogy a tengely végén lévő gyűrű távolítja-közelíti az okulárlencséket, vagyis a tengelynek nem kell (nem szabad) forognia, csak előre-hátra mozogni. A két okulárlencse összekötőjén lévő két gyűrűt mozgatja a tengelyen lévő gyűrű, így közelítve-távolítva őket, és így működik az élességállítás ezen a távcsövön, ha jól látom és nem tévedek.

(#690) Agostino válasza lugosi (#689) üzenetére


Agostino
addikt

hmm, oks meglehet, nade milyen csapszeg : ) az első képen látható tengely teljesen sima. nincsen semminek sem belemennie a kimart járatba. ennyi az összes alkatrészem amim van. erre tippeltem, hogy talán volt még egy rugó és egy kis golyóbis, amit a rugó fellökhetett a kimart részbe. a kis [réz] fix, [ide] meg nincsen semmim : (

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#691) lugosi válasza Agostino (#690) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Ennek [link] a végén lévő lyukba nem megy bele az ezen a képen [link] jobb alul látható kis "csavarka"?

(#692) Agostino válasza lugosi (#691) üzenetére


Agostino
addikt

ja, értelek, de nem, az sajnos így áll össze.

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#693) lugosi válasza Agostino (#692) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Azt nem láttam, de ez így segítség, mert ahol a fokokat írja, az a másik oldal felé kell, hogy nézzen. Akkor viszont valami hiányzik ha jól látom, valami ami tudná állítani a két lencsét. Ez lehet, hogy pótolható valamivel, mert csak előre-hátra kell, hogy tudja mozgatni.

(#694) zsoltzsolt válasza lugosi (#682) üzenetére


zsoltzsolt
addikt

Még jegelem a dolgot :)

(#695) Rekro


Rekro
aktív tag

Sziasztok!

Távcsővásárlásban szeretnék tanácsot kérni.

Ajándék lenne, a 60+-os szüleimnek. Elsősorban madarak megfigyelésére használnák a távcsövet otthonról.(1-1 túrázáshoz esetleg alkalmanként elvinném én is)
Ugye nem "professzionális" felhasználásra kell, de nem szeretnék valami gagyit venni.

Visszaolvasgattam a topikban ezért láttam és nézegettem néhány ajánlott márkát is.
Olympus 8x40 S ezt a típust még régebben ajánlottátok erre a felhasználásra ez továbbra is ajánlott vétel a fenti igényekre?

Esetleg milyen konkrét típust tudnátok még ajánlani ebben a 35-40k körüli kategóriában?

Köszi!

(#696) Rekro válasza Rekro (#695) üzenetére


Rekro
aktív tag

Ezzel kapcsolatban még egy kérdés felmerült bennem, hogy a fenti felhasználásra 8x40 vagy a 10x50 távcső lenne-e a jobb? Gyártói leírásokba se találtam egyértelmű választ erre a kérdésre.

(#697) H-Zol válasza Rekro (#696) üzenetére


H-Zol
senior tag

Szerintem idősebb és nem csak idősebb felhasználóknak jobb a 8x40 , nekem 7x40 az egyik távcsövem az tökéletes madár megfigyelésre , túrázásra stb a másik távcsövem 12x50 az messzi tájak , célpontokra nagyon jó , de több olyan ismerősöm ki próbálta , akik utánna a 7x 40-es után nyúltak , nem hogy anyira reszketnek, de azt mozgás nélkül kell tartani !
Én megtartom de idősödő embereknek a 10x50 is sok , ez az én véleményem !

(#698) lugosi válasza Rekro (#695) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Szia!

Amiket Zoli írt, azok is nagyon jó szempontok. Én annyit tennék hozzá, hogy 60 éves kor felett a kilépő pupillát úgy vedd figyelembe, hogy már egyébként sem akkora, mint fiatalabb életkorban, így nyugodtan lehet akár 10x40-es, vagy 8x32-es is, de akár még alatta is. Ezzel súlyt nyertek, könnyebb lesz kitartani. A 10x-es még kitartható kézből talán, de nyilván a 8x-os stabilabb.

(#699) Rekro válasza lugosi (#698) üzenetére


Rekro
aktív tag

Köszi mindkettőtöknek a választ sokat segítettetek, mert elvoltam már akadva egy kicsit! :)
Akkor berendelem az Olympus 8x40 S-t amúgy is jó áron van az egyik helyen.

(#700) H-Zol válasza Rekro (#699) üzenetére


H-Zol
senior tag

Nincs mit , szerintem jól választottál , egy ismerősömnek olyan van és nagyon meg van vele elégedve , ő sokat jár kirándulni , halászni, erdei , hegyi túrákra , van neki több távcsöve , de azt nagyon szereti !
Írjál már pár sort rolla , majd , hogy , hogy válik be !!

(#701) lugosi válasza Rekro (#699) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Jó választás, még szürkületben is, és még családtagoknak is (5mm kilépő pupilla).

(#702) Rekro válasza H-Zol (#700) üzenetére


Rekro
aktív tag

Na átadásra került az Olympus 8x40 S. Méretre is egyértelműen jó választás volt ez, ahogy mondtátok túl nagy lett volna a 10x50-es. És a 8as nagyítás is elég.
Nagyon jó/éles a "látvány"(belenézve erősen elgondolkodtam, hogy távollátásra már szemüveg kéne nekem ;p)
35k-ért sikerült beszerezni az alzánál, úgyhogy jó áron is sikerült megvenni!

Köszi még egyszer a segítséget!

(#703) H-Zol válasza Rekro (#702) üzenetére


H-Zol
senior tag

Örülünk , hogy meg vagy vele elégedve :C
Tegnap át néztük az öcskössel a földeket , búza vetéseket , neki is ugyan olyan 8x40-es katonai távcsöve van mint nekem , de nem hozta magával , én meg a 12x50 -est vittem , én ki tartom ( és el vagyok csodálkozva , hogy , hogy mehet egy távcső ennyire szépen , Kínából rendeltem igaz majdnem 60 ezer Ft volt , de csak ajánlani tudom bárkinek , ő volna az
[kép] [kép] ) , el kalandoztam :D én ki tartom kézből , de az öcskös mindég a kocsi tetején ki támasztva nézelődött !
A látással kapcsolatban , olvasó szemüveget használok már vagy négy éve , és a múltkor felpróbáltam a feleségem távollátó szemüvegét és olyan dolgokat láttam amit szabad szemmel nem , repedéseket a falon , pókhállót , és minden sokkal tisztább lett , lehet nekem sem ártana !!

[ Szerkesztve ]

(#704) lugosi válasza Rekro (#702) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Az egyik szemkagylót lehet állítani, hogy mindkét szem képe éles legyen, majd ebben segíts nekik hogy teljes legyen a felhasználói élmény.

(#705) wéercé


wéercé
kezdő

Üdvözletem!
Régi, retro Ofotért-es távcsőről szeretnék véleményeket kérni.
Érdemes foglalkozni vele, mire lenne alkalmas, vagy felejtsem el?
Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#706) lugosi válasza wéercé (#705) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Szia! Előttem ismeretlen, de a kép alapján se látok rajta sokat. Esetleg egy távolabbi képet tudnál feltenni, amin az egész rajta van? Hátha úgy utána lehet keresni.

(#707) wéercé válasza lugosi (#706) üzenetére


wéercé
kezdő

Szia!
Még ezt a másik képet találtam róla.

(#708) lugosi válasza wéercé (#707) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Ha az a 40x40 a szokásos jelölés, akkor 40x-es nagyítás 40mm-es frontlencsével, ez 1mm nagyságú kilépő pupilla. Hát világos nem lesz, de próbáld ki, kíváncsiságból.

(#709) wéercé válasza lugosi (#708) üzenetére


wéercé
kezdő

Kipróbálnám, de a próbához sokba kerül.
Az érdekelne, hogy érdemes foglalkozni vele, költeni rá?
Vagy érdemesebb komolyabbat keresni?

(#710) H-Zol válasza wéercé (#709) üzenetére


H-Zol
senior tag

Hát ha sokba kerül , esetleg vetekszik egy modernebb távcsővel akkor felejtsd el és vegyél egy rendeset , mondjuk egy Olimpust , a méretet te döntheted el !
Vagy egy Nicont , de azok már drágábbak !!

[ Szerkesztve ]

(#711) lugosi válasza wéercé (#709) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Próba nélkül nem nagyon lehet rá mit mondani, mert nem egy közismert darab, amiről lenne egy csomó teszt a neten. Akkor, ha nem tudod kipróbálni, inkább nézz valami mást.

(#712) wéercé válasza lugosi (#708) üzenetére


wéercé
kezdő

Azt még szeretném azért megkérdezni, hogy a 40x-es nagyítás kb. mire elég, persze ha valóban tudja ezt?

(#713) wéercé válasza lugosi (#711) üzenetére


wéercé
kezdő

Értem.
Köszönöm!
Esetleg tudnál valamit ajánlani, ami jó, használható és nem horror áron megvásárolható?

(#714) lomposfarkas válasza wéercé (#709) üzenetére


lomposfarkas
tag

Ha drága, én nem kapkodnék utána. Drágáért bármikor lehet venni ismert, jó távcsövet. Ha csillagászatra kell, az apróhirdetésekben rendszeresen vannak kb. 40 ezer táján eq állványos távcsövek.
A felépítésből nézve 40 éves ifjúsági távcső lehet, legjobb esetben közepes minőséggel. A frontlencsével nagyon spóroltak, a kilépő pupillával elég sötét lesz a képe, fényes nappali használatra vagy Hold bámulásra alkalmas (ha az a 40x nagyítás jó minőség, akkor már látható a Jupiter sávja, észlelhető a Szaturnusz gyűrűje, a Hold kráterek jól követhetőek. Ha Kepler rendszerű, akkor földi megfigyelésre alkalmatlan. Az állvány ránézésre így kb. nem sokra jó, 40x nagyítás megfogásához mindenképpen kellene egy rendes állvány. A neten kb. semmi nincs róla, szóval több problémás kérdéssel rendelkező zsákbamacska. Milyen célre keresel gukkert?

[ Szerkesztve ]

(#715) wéercé válasza lomposfarkas (#714) üzenetére


wéercé
kezdő

Szia!
Köszönöm a részletes válaszod!
Sajnos ez egyenlőre nem az én világom, de már nagyon szeretném kipróbálni.
A kb. 40 ezres ár még beleférne, ez mondjuk annál azért kevesebbe kerül, de ha nem használható, akkor inkább nem erőltetem.
Ahogy írtad is, kb. arra szeretném én is, hold bámulás, esetleg ha tudná, akkor a Jupiter és a Szaturnusz gyűrű.
A Kepler rendszer jelenleg nem sokat mond nekem, de rákeresek és utána olvasok a témának.
Jó lenne ha földi megfigyelésre is használható lenne, de nem tudom hogy létezik-e ilyen távcső, ami csillagászatra és földi megfigyelésre is megfelelő, és nem kerül nagyon sok pénzbe.

(#716) lugosi válasza wéercé (#715) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Én csillagászati dolgokra nem használok távcsövet, földi dolgokra a 40x-es nagyítás nagyon erős. Én 8x-os és 10x-es távcsövet használok, illetve ritkán egy 12x-est, az is már elég jó nagyítás. Csillagászati felhasználásra szoktak binokulárisból 16x-osat is ajánlani már, így a 40x-es biztos jó arra is, de ez a példány, ha sötétben kell, akkor arra szerintem nem annyira alkalmas. Ha ilyen padláson talált példány lett volna akkor azt mondanám, hogy próbálgasd, használgasd, de pénzért nem nagyon.

(#717) lomposfarkas válasza wéercé (#715) üzenetére


lomposfarkas
tag

A csillagászkodás és a természetfigyelés ideális technikai megoldásai eléggé ütik egymást, ha komolyabban űznéd, akkor később érdemes szétbontani kétfelé a témát.
Bolygómegfigyelés+ természetfigyelésre szűkösebb keretből egy használt spektívet tudok elképzelni. Ez itt ránézésre kiköpött lidlis Bresser, van olyanom, ez egy filléres műanyag spektív. A képminősége elég vegyes, 20x nagyításnál használható, de zúmolva ellágyítja a képet. Az objektívje egyébként nem rossz, a hibákat zömében az okulár hozza, tehát még barkács alapnak is jó lehet :) Szóval nem teszem rá a nyakad, hogy a bolygók élvezhetőek lesznek, és ki sem tudom próbálni, mert mostanában az összes bolygó a Nap közelében jár :(
https://www.jofogas.hu/borsod_abauj_zemplen/Spektiv_tavcso_146481341.htm#adview-container
https://www.youtube.com/watch?v=LLRhycxjF_I
Ezeken az oldalakon van még egy halom jó információs cikk:
https://tavcso.hu/cikkek/ctanacsok.html
https://tudastar.tavcso-mikroszkop.hu/mire-jok-a-kulonfele-tavcsovek.html
https://tudastar.tavcso-mikroszkop.hu/melyik-tavcso-jo-egyforman-csillagnezesre-es-termeszetfigyelesre.html
https://macsnet.hu/kezdokent-milyen-tavcsovet-vasaroljak/
https://tavcso.hu/cikkek/bino_ttanacs.html

(#718) wéercé válasza lugosi (#716) üzenetére


wéercé
kezdő

Szia!
Ismét köszönöm!
Sajnos nem saját talált lenne, hanem vásárolnom kellene.
Ezért kértem tanácsot itt hozzáértőktől.

(#719) wéercé válasza lomposfarkas (#717) üzenetére


wéercé
kezdő

Szia!
Köszönöm ismét a segítséget!
Ahogy számítottam is rá, a csillagászkodás és a természetfigyelés egy eszközzel nem kivitelezhető.
Most meglesz az esti olvasnivaló, mert az általad linkelt oldalakat mind elolvasgatom lefekvés előtt.

(#720) H-Zol válasza wéercé (#718) üzenetére


H-Zol
senior tag

Én csak a földi utat járom távcső téren , de a 12x50 - essel fel szoktam a holdra kukkantani :D
Elárulhatnád , hogy mennyit kérnek a szóban forgó távcsőért , csak pusztán kíváncsi vagyok 🤭

(#721) nagyj74


nagyj74
senior tag

Üdv Mindenkinek!
Kérdésem, hogy hol lehet esetleg egy IOR távcsövet felújítattni?
Egyáltalán van rá otthon lehetőség?

(#722) lomposfarkas válasza lomposfarkas (#717) üzenetére


lomposfarkas
tag

Na de sok eszem van, most veszem észre, hogy benéztem a planetárium programban valamit, de nem is tűnt fel senkinek :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.