Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-07-10 15:17:20

LOGOUT.hu

Socket AM4 topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1201) Vaze válasza fisi (#1199) üzenetére


Vaze
őstag

Koszi,de mar megrendeltem a Crucial Ballistix Sport LT. :R

MSI Raider GE78 HX 13V Intel® Core™ i9-13980HX -- GeForce RTX 4090, GDDR6 16GB -- 32GB, 2TB SSD

(#1202) AtiGef válasza Vaze (#1188) üzenetére


AtiGef
senior tag

Szia!

Átcuccoltam egy MSI B450 Tomahawk Max alaplapra és 20 óra játék után tökéletes! Úgy gondolom a Gigabyte lap nem kezelte ezeket a ramokat (sajnos tudom, hogy ezek a ramok nem éppen szeretik az AM4-et), de amúgy is elégedetlen voltam a Gigabyte bios-al, így kockáztattam és eddig lekopogom bejött... A bios egyszerűen ég és föld.

(#1203) Gyuri27 válasza AtiGef (#1202) üzenetére


Gyuri27
félisten

Ha kérdeztél volna nem sokan ajánlunk giga lapot.
Az msi ezeket a 350-370-450-470 lapokat nagyon eltalálta.

Amd - Radeon - Ryzen

(#1204) AtiGef válasza Gyuri27 (#1203) üzenetére


AtiGef
senior tag

sajnos amikor vásároltam nem voltam elég körültekintő... :( + a kedves Gigabyte a honlapján anno (már levették) 8+3 fázist jelöltek meg....

+ ez az offset voltage max +0,3V egy Ryzen 2700 max 1.3V-ot jelent
(persze ha tartotta volna)

[ Szerkesztve ]

(#1205) Gyuri27 válasza AtiGef (#1204) üzenetére


Gyuri27
félisten

LUL nyóc? Nem sok 450-en van valós 6.
De hát jó asrock is ráirja hogy 9 ami 2x3 meg 3 (vagy 2+1).
Ilyen marketingeknek nem dőlünk be. Ettől az én k4 fatym jó lap, csak nem az van ami.
De én ezt tudtam. Van netem jó vár am4 vrm táblázat. Azt olvasgatva azért kiderül mi is az igazság.

Amd - Radeon - Ryzen

(#1206) Televan74 válasza Gyuri27 (#1205) üzenetére


Televan74
nagyúr

Itt is lehet csemegézni! [link] :K

Amikor nincs remény! Jusson eszedbe nincs isten, csak én!

(#1207) Vaze válasza AtiGef (#1202) üzenetére


Vaze
őstag

Szia!
Koszi a valaszt,en egyenlore ramokat cserelek,jovo heten megjonnek az uj ramok .
Ha tovabbra sem lesz jo,akkor lap csere lesz...Veszteni nem vesztek,mert legalabb,normalis ramok lesznek :)

MSI Raider GE78 HX 13V Intel® Core™ i9-13980HX -- GeForce RTX 4090, GDDR6 16GB -- 32GB, 2TB SSD

(#1208) Fjoe


Fjoe
tag

Sziasztok, a következő problémával fordulnék hozzátok:
Van egy Asrock AB350M-Pro4-es alaplapom, Ryzen 5 1600-al, 16GB memóriával és egy Gigabyte GTX970-es vga-val. Nem régiben beszereztem egy nvme pcie 3.0x4 ssd-t, ami a régebbi SATA-s ssd-met váltotta. Azóta azonban érdekes "fagyásokra" lettem figyelmes. Játék vagy 3d-s benchmarkok közben jön elő fekete, fehér, sárga vagy világszöld képernyő. Olyan mintha nem kapna jelet a monitorom, hang viszont van és maga a rendszer nem fagy le ilyenkor. Viszont visszatettem a SATA-s ssd-m, és azzal meg normálisan működik minden, nem tapasztaltam ilyen jelenséget, ezért is gondoltam, hogy valamilyen alaplapi dolog lehet. Ami furcsa, hogy az nvme-s rendszer esetén is totál random jön ez elő, van amikor rögtön, van amikor csak 1-2 nap használat után. Először a vga-ra gyanakodtam, ott is a kimenetekre, de eddig displayporton csinálja ezt főként, de hdmi-n keresztül is előfordult már ez a probléma. Aztán megnéztem a beállításokat az alaplap BIOS-ában, az AMD CBS\NBIO ban a force pcie gen_speed auto volt illetve az AMD PBS\ pcie x16/2x8 switsch 1x16-os módban, a a pcie x16 switch autoban, a promontory pcie switch szintén auto módban volt. Ezek közül az NBIO-nál átállítottam a speed-et gen3-ra, így kibírt 3 napot a jelenség nélkül. Most viszont újra előfordult, és fogalmam sincs, hogy mitévő legyek. A PCIe x16 switchnél csak auto, gen1 ill. gen2 lehetőség van, gen3-at itt nem találtam.
Van valakinek ötlete vagy esetleg találkozott már hasonló problémával?

(#1209) Fjoe válasza Fjoe (#1208) üzenetére


Fjoe
tag

Na sajnos közben a SATA SSD-mnél is előjött ez a probléma, szóval nagy valószínűséggel vga hiba :(

(#1210) rsanya87


rsanya87
tag

Sziasztok!
Mi a vélemény az MSI B450 Gaming Plus MAX lapról?
Esetleg a ASUS ROG STRIX B450-F GAMING lapról?
Cserélem a Giga X370 Gaming K5 lapom, mert a biosa nem tetszik..
1600x, 16gb 3200mhz. 1db nvme, 1db sata ssd, 2x1tb HDD, 1060 6gb, vízhűtés foglal benne majd helyet. Ennek átlátható és testreszabható a biosa? A gigáé egy förtelem...
Köszi!
Sanya

[ Szerkesztve ]

(#1211) Gyuri27 válasza rsanya87 (#1210) üzenetére


Gyuri27
félisten

Előbb cserélném a 1060-t valami értelmes radeonra mint az a 370-es lapot bármire.
Semmivel (98%-ban) semmivel nem fog többet tudni egy 450-470-es lap.
Ráadásul X-es procid van. Még ha szar is a bios két katt és megy az auto boost mást nem is kell csinálgatni.
Amúgy ha nagyon viszket akkor ms bármilyen max!

A 370 meg jöhet papához okosba olcsóé. :DDD

Amd - Radeon - Ryzen

(#1212) rsanya87 válasza Gyuri27 (#1211) üzenetére


rsanya87
tag

Mivel sokat nem játszok, és amivel tolom elég a 1060 is, ezért a 1080at odaadtam az asszonynak :D
Ha beválik az msi, akkor a giga lapot is megkapja, és az ő asrock b450m pro4 lapja lesz eladó :D Ha mégis a giga lap lenne eladó, kereslek privibe :D

Az nem tetszik igazából, hogy a feszültségeket csak offset-ben lehet megadni, semmi fix érték.. Sok lapnál olvastam, h pl az 1600x 1.35 1.375volttal kitolja a 4ghz-et..pbo offal az én procim is 1.2volttal elkaristol, de ahogy a boostot bekapcsolom, 1.44volt a 3700mhz.. Manual oc-val pbo off, 3800voltra ad neki 1.45voltot... Az rengeteg.. Ryzen masterrel belőve 1.375volton kitolja a 4.1ghz-et az 1600x.. Jó lenne ha bios szinten is be tudnám ezt állítani. Ezért lesz lapcsere.. Próbaképp betettem az asszony 2600-át a giga lapba, 4ghz 1.3volton... Az x-es procival szopat a lap... Próba másikkal, ha ezzel se lesz jó, kidobom a procit a csába 😂😂. Mellesleg a 3200as kingston predator ram csak 3000 cl14-el tud menni max, a 3200mhz felejtős. Az ő asrock lapjában az 1600x-el simán 3200at megy ugyanez a ram. Szóval a lap szopat...

[ Szerkesztve ]

(#1213) Gyuri27 válasza rsanya87 (#1212) üzenetére


Gyuri27
félisten

Hát az valbóban nem a legjobb.
Nekem a b450 pro testvére van faty k4. Elég jó kis cuccos. Egyedül llc nincs. Különben remek lap.
Hát ha a mem kezelés se a legjobb az tré.
No de ajándékot mindig elfogadok. :DDD ;)
Akkor vegyed az msi-t. Mint mondtam minden max verzió jó.

Amd - Radeon - Ryzen

(#1214) rsanya87 válasza Gyuri27 (#1213) üzenetére


rsanya87
tag

Mint utólag kiderült nem MAX a lap hanem a sima b450 gaming pro. Ma meg is érkezett.. Mutassam menniy a különbség a két lap között?

4Ghz 1.35volton (3.8@1.45volt helyett)
3200Mhz ram, 1.39volton.
A ramnál annyi volt a bibi, hogy az xmp fesz (1.35) nem volt neki elég. Csont nélkül megy ebben a lapban.
Megérte ez a lap :D

(#1215) rsanya87 válasza rsanya87 (#1214) üzenetére


rsanya87
tag

Illetve nem utólag derült ki, hanem még postázás előtt :D De így is kellett :D

(#1216) Gyuri27 válasza rsanya87 (#1214) üzenetére


Gyuri27
félisten

Örülök ha elégedett vagy.
A giga lapnál valami nem volt kerek.

Amd - Radeon - Ryzen

(#1217) rsanya87 válasza Gyuri27 (#1216) üzenetére


rsanya87
tag

Hát nem, de csak az X-es procinál szopatott. A 2600 1.35volt 4ghz, a ram igaz ott is csak 3000mhz-en ment. Asszonynak úgyis 2666mhz-esek a ramjai amik 2933mhz-en mennek szépen :)

(#1218) Gyuri27 válasza rsanya87 (#1217) üzenetére


Gyuri27
félisten

Akkor ott valami bios beállitás probléma lehetett. :P

Amd - Radeon - Ryzen

(#1219) rsanya87 válasza Gyuri27 (#1218) üzenetére


rsanya87
tag

De mi? Beraktam az 1600x-et és alapból ahogy lépést emeltem a szorzón, 1.45voltot adott a cpunak a lap. Ha offset-eltem minuszba, el sem indult a gép...

(#1220) Gyuri27 válasza rsanya87 (#1219) üzenetére


Gyuri27
félisten

X-nél minek emelni a szorzón? A pbo elvileg ezért van.
Cnq, cstate meg a többi energia funkció bekapcsolva?

Amd - Radeon - Ryzen

(#1221) rsanya87 válasza Gyuri27 (#1220) üzenetére


rsanya87
tag

A giga lapon nem volt pbo, csak sima autoboost, ami 3.7ghz-ig tolta el. Na ezzel szemben az MSI lapon van pbo és a sima boost is, igaz ezek is csak 3.7ghz-ig tolták el.
Nem véletlen modntam, hogy egy horror a biosa ennek a fosnak..

[ Szerkesztve ]

(#1222) Brogyi


Brogyi
senior tag

Egy kicsit túltoljátok a Corsair utálatot. Semmi fagyás, semmi kék halál. Egyszerű user error. Nem vagytok képesek elolvasni az alaplap gyártójának supported RAM részét. Ott a kép 3200-n szalad a gép. Ha az AMD érzékeny akkor meg kell ezt tenni. Biztosra veszem, hogy aki szívott az nem olvasta el.

(#1223) Gyuri27 válasza rsanya87 (#1221) üzenetére


Gyuri27
félisten

Amd - Radeon - Ryzen

(#1224) Atti777 válasza Brogyi (#1222) üzenetére


Atti777
senior tag

Nekem sem volt gondom a Vengeance LPX-szel, szerencsém volt, az enyém egy ver. 3.21, ami Micron chipes.
De lehet ha egy más verziójú, más chipekkel szerelt modult kapok, aminek a típusszáma egyébként ugyan az, akkor én sem lennék jó véleménnyel róla...

Путин, иди нахуй!

(#1225) Gyuri27 válasza Atti777 (#1224) üzenetére


Gyuri27
félisten

Ők ddr2 óta ezt csinálják.
Sose tudod milyen chip milyen szervezéssel van rajta.
Szóval nem szar az csak sok esetben lutri.
Ezért van az ahogy irod vagy jót fogsz ki vagy copol.
De mint látjuk 10 év alatt nem fejlödött oda a cég, hogy ráirják. Vagy egy név alatt egy valamit forgalmazzanak.

Amd - Radeon - Ryzen

(#1226) arghoska válasza varmi2 (#1186) üzenetére


arghoska
tag

Csak egy ellenpélda . Nekem is ilyen ramjaim vannak csak cl15-ös és 5.31-es verziójú. Számtalan ryzen konfigba volt benne és soha semmi probléma nem volt vele. Igaz, hogy nem cl15-ön, de 16-on beton stabil xmp beállítások mellett. Szóval ver. 5.30 felett legyen az a lényeg...

(#1227) varmi2 válasza arghoska (#1226) üzenetére


varmi2
nagyúr

Nekem anno 5.2 verziós volt, és használhatatlan ryzennel.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#1228) rsanya87 válasza Gyuri27 (#1223) üzenetére


rsanya87
tag

Hát nemtudom....

(#1229) Zalanius


Zalanius
tag

Végre készült új BIOS az Asus x570-es lapokhoz, 1407 néven. Elkiabálni nem akarom, de az eddigiek alapján _talán_ sikerült megoldani a bootolási problémát dhcp esetén. Ahhoz képest, hogy nem éppen az alsókategória legaljáról van szó, eltartott pár hónapig.

--= Zalán =--

(#1230) Topanka


Topanka
aktív tag

Sziasztok!
Jó tanácsot, javaslatot szeretnék kérni Tőletek.
Egy új gép összerakásán gondolkodom, de nagyon "gyalog kakukk" vagyok az utóbbi 6 -7 évben megjelent hardverek terén.
Mivel videó , kép szerkesztésre vágásra, tervezésre kellene jobban, ezért egy biztonságos alaplap, erős proci, 32 GB RAM kellene 2 slotba, de bővíthető legyen másik 2 slotba még 32 GB-tal.
2 db SSD lenne benne, ha lehet az alaplapban M.2 de egy a boot-nak biztos.
Videó kártyát a végén találom ki melyik legyen.
Tudásban nagy ugrás lenne a mostanihoz képest..
Szóval a proci AMD lesz, Ryzen 7 3800X sAM4, vagy Ryzen 9 3900x. Ár/értékben a 3800x tűnik jobb vételnek.
Ehhez kellene egy biztonságos, jól működő, nem melegedős x570-es alaplap, és 2 db RAM össz 32GB.
Melyiket ajánlanátok? Márka? ASUS? Asrock?...
Olvastam a fórumot, és x570-esről még nemigen esett szó. Úgy gondolom, hogy ezek támogatnák a legjobban a procit.
Csak ha ezek meglennének, akkor folytatnám a tervezgetést, pl. VGA RTX 2070s játékra is, majd hűtés, ház, beviteli eszközök, stb.
Nagyon megköszönöm a segítségeteket!

(#1231) nyul105


nyul105
senior tag

Sziasztok!

van valakinek tapasztalata b350 tomahawk (sima) lappal és 3600/3600x cpu-val?
neten van, ahol azt írják rendben van, de van aki szidja a biost (beta).

köszi!

(#1232) MaddeNNNN


MaddeNNNN
őstag

Sziasztok.
Egy tp-link tl-wn822n USB WiFi adapterrel használom az asztali gépem win10 pro rendszeren és az lenne a problémám, hogy ha csatlakoztatva van a géphez, akkor nem működik az AMD CnQ, vagyis idle állapotban nem veszi vissza a feszültséget. Viszont amint kihúzom rögtön működik. Más USB-s eszközökkel nem csinálja ezt, így úgy gondolom a hálózathoz van köze. Eszközkezelőben nem ír hibát, legfrissebb drivere van fent. Nem gondolom, hogy ez normális jelenség lenne. Esetleg van valami alaplapi beallitas, amit nem állítottam be és így nem engedi a processzort nyugalmi állapotba az adapter?

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1233) vlevi


vlevi
nagyúr

Állítólag jók lesznek a b450 lapok a ryzen4000-hez.
[link]

(#1234) bot1978


bot1978
senior tag

Asrock B450 Pro4 -en érdemes állítani a procinál? llc nincs, szóval ez nem az a kifejezetten tuninglap

(#1235) Gyuri27 válasza bot1978 (#1234) üzenetére


Gyuri27
félisten

LLC az nincs. De mi a kérdés?

Amd - Radeon - Ryzen

(#1236) bot1978 válasza Gyuri27 (#1235) üzenetére


bot1978
senior tag

Kellemes meglepi a lap, nem is droppol olyan hatalmasat. Faragtam a fetekre két blokkot, lehet azt is megköszöni, bár még nem igazán kell. Egyelőre csak egy 6 magos 1600 van benne (AF) majd 1-2 év múlva lehet cserélem, aztán olvastam, hogy szeretnek fűteni ...

Manapság nincs az alaplapoknak márkánként topic-juk?

Aki ilyen B450 PRO4 lapot vesz annak pl. tanácsolnám, hogy szedje le a fetekről azt a bordát, ami a lap szélén van, mert a borda alatt van két gumi kocka a lap széléhez közelebbi oldalon. Kicsit vicceskedés, mert pont úgy néz ki, mint egy fet, de csak támasztás, viszont 1mm-rel magasabb, mint az alkatrészek :W és túl tömör gumi.
Nem szerencsés, mert bár 1mm-es gap pad van a bordán gyárilag az a gyenge rúgó, ami a műanyag stiften van és a laphoz húzza a bordát nem meggyőző, hogy rendesen össze tudja nyomni a támasztást, hogy a pad rászoruljon a fetekre.
Két sorban vannak fetek és az egyik sornak a nyomát nem nagyon láttam a padon, amikor leszedtem. Nem az igazi szóval jobb azt levenni onnan szerintem még akkor is, ha valaki a gyári hűtést hagyja rajta.
Nyilván a gorillák ellen van, akik a bordánál fogva emelik az alaplapot, hogy ne sarkazzák le a fetet a hűtőborda aljával.

[ Szerkesztve ]

(#1237) Gyuri27 válasza bot1978 (#1236) üzenetére


Gyuri27
félisten

Kép, illusztráció?
Amúgy ide is elfér meg ide is jöhet [link].
Az a minden más áramköre. A másik a hátlap felé az a procié. Azaz a lap szélén lévőknek nem sok jelentőségük van (nem kell őket hűteni mint állat).

Amd - Radeon - Ryzen

(#1238) bot1978 válasza Gyuri27 (#1237) üzenetére


bot1978
senior tag

Én tettem arra is, ha már csináltam mindegy volt. Úgy tudom a memóriakezelés onnan kapja a delejt, szóval szerintem oda is drótozva van a CPU pár lába, emiatt spekuláltam arra, hogy ha ott túlmelegszik sem lesz stabil, ha piszkálva van.

Már összeraktam, szét nem szedem fotózni bocs, de amúgy sem mutogatni való. Szemre csináltam kézzel. Volt itthon 1mm vastag réz lemez. A házfelújításkor elszabtunk egy küszöblemezt, az maradt meg. Abból van.
Körberajzoltam a gyári borda alját, picit hagytam futni a lemezen a vágókorongot a filc mentén, hogy könnyebb legyen ott hajlítani, hajlítottam egy hosszú "U" profilt, aztán jött a hűtőfelület, ami egy 1,4cm széles csík, lényegében ezt az egyet mértem. Felhajtottam a két végét rá az U profil és körbe összeforrasztottam egy 75W-os pákával, utána flex csiszolókorong síkba és feketére leködöltem flakonból. Ja a csonkokat is forrasztottam, csak egy lyukat fúrtam nekik, semmi menet. Ilyen Ordasi féle cucc lett, de teljesen jól adja a gyári gap paddal, annyi fokos a lap, amennyi a lötty.

(#1239) xatos3


xatos3
senior tag

sziasztok!

Tud valaki mondani olyan am4 alaplapot ahol GARANTÁLT az ECC támogatás, és ehhez mi a legkisebb proci ami dukálható?

[Noctua NH-D15 Chromax.Black] [RYZEN 5900X] [ASUS X470 PRIME-PRO] [ASUS TUF 6700XT OC 12GB] [32GB CORSAIR VENGEANCE SL 3600] [LIAN LI O11 DYNAMIC XL ROG] [szerver: synology DS923+]

(#1240) Brogyi válasza xatos3 (#1239) üzenetére


Brogyi
senior tag

[link]
Ime, ez garantált csak csípi a szemem az ára. :O

(#1241) varmi2 válasza xatos3 (#1239) üzenetére


varmi2
nagyúr

Nekem ilyen asrock van, bár én normál rammal használom, de a specifikáció szerint megy az ecc ram, de csak az un-buffered.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#1242) zol71


zol71
tag

Hali.
Erről a lapról véleményetek?
MSI X470 GAMING PLUS MAX
Ill a 4 lapból melyiket vennétek és miért (áruk kb egyforma a 470.es msi tőbb 4e-rel
Asus TUF B450-Pro Gaming
- ASUS ROG STRIX B450-F GAMING
- MSI B450 TOMAHAWK MAX:

[ Szerkesztve ]

(#1243) varmi2 válasza zol71 (#1242) üzenetére


varmi2
nagyúr

Jó lap, de egy b450 is ugyan úgy megteszi normál használatban.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#1244) Brogyi válasza zol71 (#1242) üzenetére


Brogyi
senior tag

Attól függ mire kell. Az én választásom [ez] lenne újra, és ez is volt.
Indok egyszerű. Ma már mindenkinek nagy sebességű fiber netje van, és nálam még mindig jobban muzsikáltak az Intel LAN chipek a Realtek-kel szemben.
Ha két VGA-d van akkor más a szempont. Windows-nak mindegy melyiket választod.
Utoljára, lesz aki hátrányként fogja fel az Intel chip-et. No, most légy okos. :)
Esetleg még az segíthet ha WiFi chipet is akarsz. Mindenkinek más az igénye. Nem tudunk helyetted választani.

(#1245) Istvan2020 válasza Brogyi (#1244) üzenetére


Istvan2020
aktív tag

Nekem is ez az Asus B450-F van semmi gondom vele, a biosban minden apró vackot be tudsz állitani, csak a ramot kell megnézni mit raksz bele,hogy kompatibilis legyen, az Msi biosa nem tetszik hiába istenitik sokan mennyire jó lap.

(#1246) Blu3Hell


Blu3Hell
csendes újonc

Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne ha most vennék egy ASUS PRIME B450M-K [link] az Alzáról és mellé egy ryzen 3 3300x-et akkor a bios fel fogja ismerni a procit?

(#1247) Gyuri27 válasza Blu3Hell (#1246) üzenetére


Gyuri27
félisten

Nem hiszem.
Olyan boltból rendeld ahol van bios frissités. Vagy legyen ismi 1xxx, 2xxx procival.
Ezt a lapot meg kerüld el. Nincs vrm hűtés- Nem fog szaladni benne az X.

Amd - Radeon - Ryzen

(#1248) Blu3Hell válasza Gyuri27 (#1247) üzenetére


Blu3Hell
csendes újonc

Köszi a gyors választ! :)

(#1249) RazorThe1


RazorThe1
csendes tag

Sziasztok! Valaki meg tudná mondani hogy Asus lapokon /x570 prime pro/ a déli híd feszültségének mi a megnevezése?! Régebben olvastam hogy ha kicsit vissza veszünk a feszből akkor lehet csökkenteni a melegedést! A Választ előre is köszi

Asus x570 Prime Pro | AMD R7 3800x | Be Quiet Dark Rock Pro 4 | 32 GB G.Skill Trident Z Neo 3600cl16 | MSI Ventus RTX 2060 | CoolerMaster V1000 | FRACTAL DESIGN Meshify C TG | 5 TB HDD | 1TB SSD | ASUS VG278Q | Steelseries Arctis 5 2019 |

(#1250) st.marci


st.marci
csendes tag

Sziasztok!

Van egy kis problémám a fél éve összerakott gépemmel és abban bízom, hogy hátha tud valaki segíteni nekem. Arról van szó, hogy az XMP (DOCP) profil beállításakor nem mindig POST-ol le az alaplap és kigyulladva marad a sárga DRAM hibát jelző LED. Kikapcsolás és bekapcsolás után általában "megoldódik" a probléma, kb. 10-ből 1-szer jelentkezik. A RAM-ok a leírásnak megfelelően az A2/B2 slotban vannak. Maga a rendszer teljesen stabilan működik egyébként ha már egyszer sikerült bootolni.

Annyi ráadás van, hogy bekapcsoláskor tipikusan nagyon felpörögnek a ventillátorai a videókártyának és viszonylag lassan bootol a gép. Amikor nem bootol, akkor sokkal tovább tart ez a memory-training procedúra, de ami érdekes és számomra teljesen érthetetlen az az, hogy ha pl. betöltjük az optimized defaults-ot és utána ismét bekapcsolom a DOCP beállításokat akkor megszűnik a lassú bootolás, hamar POST-ol a gép és nem gyullad ki a sárga LED sem (kb. zsinórban 10 áramtalanítás és bekapcsolás után is működik minden). Egészen addig tökéletesen megy minden, amíg el nem telik az éjszaka és reggel be nem kapcsolom a gépet, akkor kezdődik minden elölről, nem biztos, hogy bebootol. Tehát hosszabb idle után szokott jelentkezni valami oknál fogva.

Ha az XMP kikapcsolásra kerül akkor nem jelentkezik a hiba. Volt ilyen gyanúm, hogy a DRAM boot feszültség nem lehet megfelelő, de sajnos az alaplapon nem lehet állítani (BIOS 1407 van fent, ez a legújabb jelenleg).

A következő konfiggal rendelkezem, leírom, hátha segít valamit:
- Asus Prime X570-PRO Alaplap
- Ryzen 7 3700X CPU
- G.Skill 32GB 3200MHz CL16-os RAM (f4-3200c16d-32gtzrx)
- Samsung 970 EVO Plus nVME SSD
- Asus ROG Strix RTX 2070 Super Advanced Gaming
- Chieftec Eco 700W (GPE-700S)

Előre is köszönöm a segítségeteket!

Üdv,
Marci

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.