Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-07-10 15:17:20

LOGOUT.hu

Socket AM4 topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1851) Ribi válasza kecsawi (#1849) üzenetére


Ribi
nagyúr

+1 bios reset?
Nem indulgat újra? Mintha csinálna néha olyat, hogy újraindulgat amíg a memóriát "tanulja".

(#1852) kecsawi


kecsawi
senior tag

Próbáltam többször is, de nincs változás (nem jön be a bios sem, lg c48-on csak a képeket látom.)

[ Szerkesztve ]

(#1853) Ribi válasza kecsawi (#1852) üzenetére


Ribi
nagyúr

Nincs 1 elfekvő VGA? Mármint hogy biztos nem megy tovább, csak nem látod valamiért?

(#1854) kecsawi válasza Ribi (#1853) üzenetére


kecsawi
senior tag

Próbáltam, de nem jött kép, ezért írtam.

(#1855) robroy7919


robroy7919
tag

Sziasztok az alábbi kérdéssel szeretnék hozzátok fordulni. Napokban veszek egy R9 5900x procit ehhez keresek alaplapot . Nem fogom huzni nem célom . 2 lap között vacilálok
1 : Asus tuf gaming x570 plus
2 : Asrock X570 Phantom Gaming 4

Az Asrock azert tetszik mert van benne 2* M2 foglalat az Asus pedig talán valamivel minőségibb.

Vagy ha valakinek van valami jó javaslata véleménye azt hallgatom :D
Előre is köszönöm. :R :R :R

(#1856) MaddeNNNN válasza robroy7919 (#1855) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

Ha nem feltétel hogy az a 2 nvme ssd pcie 4x sebességű legyen, akkor teljesen fölösleges az x570.

MSI B550 Tomahawk 51k
ASUS TUF GAMING B550 PLUS 51k

kb ezek érik most meg az árukat. vagyis úgy mondom ezek nincsenek annyira túlárazva a tulajdonságaikhoz képest. mindkettő jó választás az 5900x alá.

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1857) robroy7919 válasza MaddeNNNN (#1856) üzenetére


robroy7919
tag

Köszönöm szépen a választ. Hát Tuf-ot nem találtam ennyiért csak matx est, de nagysegitseg volt köszönöm. :R :R :R

(#1858) Csandi


Csandi
őstag

Sziaszotok, berakom ide is a kérdésem, remélem nem probléma :)

"Sziasztok!

Remélem jó helyre írok. Vettem egy 5800X3D-t, és egy MSI B550I Gaming Edge Max Wifi alaplapot. Az alaplapot az Alzánál vettem, ma fogom összerakni a gépet. Van rá esély, hogy olyan BIOS-al vettem ami már támogatja azt a procit, illetve ha nem, akkor milyen megoldást javasoltok a BIOS frissítésre?

Köszi :) "

(#1859) MaddeNNNN válasza robroy7919 (#1857) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

ALZA-n van egy.

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1860) Viktor77 válasza Csandi (#1858) üzenetére


Viktor77
titán

A lap tudja a proci (és vga, ram) nélküli biosfrissítést.
Csak kimásolod a biost egy pendrivera, bedugod a bios frissítős USB-be, megnyomod a Flash gombot és meg is vagy.

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#1861) joco009 válasza Csandi (#1858) üzenetére


joco009
tag

Ha biost kel frissíteni akkor m-flhas nál elég át másolni a letöltött bios filet, viszont ha a hátsó BIOS gombbal csinálod akkor át kell nevezni msi.rom ra az oldalon van is egy videó róla erre figyelj. :R

(#1862) totomusic


totomusic
tag

MSI B550M-A PRO alaplapot vettem, és valószínűleg nem fog működni BIOS frissítés nélkül az újabb AMD ryzen 5 5600 cpu-val. Nincs BIOS flashback rajta.

Hatvan környékén tudna valaki egy régebbi ryzen cput kölcsönözni BIOS frissítés erejéig?

Vagy megtudom máshogy is oldani a frissítést? 2020 decemberében gyártották az alaplapot.

[ Szerkesztve ]

(#1863) totomusic


totomusic
tag

Vagy így is tudom a BIOS-t frissíteni?
Külön videokártyával lesz kép a monitoron?
Persze egyből menne az m-flash...

Tehát úgyis jó, ha legalább a BIOS és az m- flash működne ryzen 5 5600 cpu-val, 2020 decemberi gyártású b550 msi alaplappal...

[ Szerkesztve ]

(#1864) MaddeNNNN válasza totomusic (#1863) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

Ez a 2022. márciusi bios támogatja a processzorodat: 7C96v27
A lapodon nagy eséllyel a 2020-as legfrissebb van ami nem fogja felismerni a processzorodat. CPU nélkül nem fogsz tudni biost frissíteni rajta.

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1865) totomusic


totomusic
tag

Nagyszerű. Tehát akkor el sem indul.

Valamelyikőtök meg tudná csinálni a BIOS frissítést jövőhéten?
Foxposton elküldeném az alaplapot egy megbízhatóbb illetőnek, persze aki tudná vállalni a frissítést. Ha az üzletben nem csinálják meg olcsón... foxpost online árát küldöm mellé még készpénzben ebben az esetben.

[ Szerkesztve ]

(#1866) MaddeNNNN válasza totomusic (#1865) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

Legegyszerűbb ha beviszed az üzletbe ahol vetted, ott neked megcsinálják.

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1867) totomusic


totomusic
tag

Neten keresztül vásárolok, de igyekszem megoldani. Addig össze sem szerelem az új gépet, mert felesleges.

Azért ez nem volt korrekt az MSI-tol, hiába volt olcsóbb...

(#1868) br120 válasza totomusic (#1867) üzenetére


br120
csendes tag

Neten rendelt alaplapok mellé is lehet kérni bios frissítést , több üzletben is megcsinálják 2500,- körüli áron. Ráadásul megvan az az előnye is , hogy ha gyári hibás az alaplap , nagy valószínűséggel az még ott kiderül és nem nálad , amit aztán küldhetnél vissza gariztatni.

(#1869) totomusic válasza br120 (#1868) üzenetére


totomusic
tag

Teljes mértékben igazad van, viszont amikor még megrendeltem ezt az alaplapot, nem tudtam, hogy nem fog működni a CPU-val. Valamiért természetesnek vettem azt, hogy Ryzen 5600 B550-es alaplappal egyből megy. Csak közben kiderült, hogy ezeket az AM4-es alaplapokat nem lehet csak úgy használni.

Bios flashback kellett volna rá, így lett volna korrekt.

(#1870) babcehh válasza totomusic (#1869) üzenetére

Sziasztok!

Vásároltam egy 5800x-et.

Milyen alaplapot javasolnátok hozzá? A hűtő egy corsair h100i xt lesz. Elsősorban innen HA-ról szeretnék venni. Van bármi előnye a x570 lapoknak? Valamiért a x570 Taichi nagyon megtetszett, ha nincs értelme, akkor a megvételtől való eltántorításhoz kérnék segítséget :DD.

(#1871) MaddeNNNN válasza babcehh (#1870) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

15 hozzászólással ezelőtt írtam pont, hogy mi az előnye az x570-nek a b550-hez képest.
Van B550 Taichi is kb fele annyi pénzért mint az x570.
B550 Tomahawk(ár-érték arányban a legjobb), Gigabyte B550 Aorus Pro vagy Elite, Asus B550 Rog Strix F, Asrock B550 Steel Legend. Ezek mind bőven jó lapok az 5800x alá.
Azt kell kitalálnod neked mire van szükséged az alaplapon. USB portok száma, bios flashback, hibakód, hibaled stb. VRM része mindegyiknek bírni fogja a nem budget lapok közül.

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1872) jeni válasza babcehh (#1870) üzenetére


jeni
félisten

B550 Taichi is jó és olcsóbb az X570 Taichi-nél ami feltehetőleg kifutott lett.
2022 január közepén még fordítva volt.
inkább B550 lapot ha előnyben van a 2,5G Lan

[ Szerkesztve ]

(#1873) babcehh válasza jeni (#1872) üzenetére

Igazából egy itteni hirdetésen akadt fenn a szemem, x570 taichi 70-ért.
Itthon csak 1G internetem van, így a 2,5 nem jelentene nagy előnyt.

(#1874) jeni válasza babcehh (#1873) üzenetére


jeni
félisten

nekem az X570 Taichi lappal elsőre nem volt szerencsém mert hibását kaptam, igaz a bolt kicseréltette újra. (BIOS folyton felejtett, még az elemcsere sem oldotta meg)
akkor még a B550 lap volt a drágább.
annyiért jó vétel ha nem szükséges neked a 2,5G Lan,de a B550 frissebb lap.
viszont a B550 lapot megvéve ugyanannyiért 3év garisat kapsz.

[ Szerkesztve ]

(#1875) babcehh válasza jeni (#1874) üzenetére

Amiatt nem szeretnék boltból vásárolni, mert valószínűleg fél év múlva úgyis cserélném am5-re. Így szerintem alacsonyabb az összeg, amit elbukok, ha a használtan vett alaplapot, adom el, mint az újat.
Egyébként ez az egyik indok, hogy miért szeretek használt elektronikát venni, valaki már letesztelte. Idén 6 terméket vásároltam meg boltból, 3 DOA, nem vagyok túl szerencsés :DD

(#1876) jeni válasza babcehh (#1873) üzenetére


jeni
félisten

még azért nálam előny az Asrock Taichi B550 lap mert 3db PCIe 16x és 2x PCIe-1x csatoló is van rajta a többi is extra pl: Debug és a 8x sata port meg a 2x Ultra m2

ha pedig csak 6 hónapra kell egy alaplap akkor 20-30-40 ezer Ft-nál drágábbat ne vegyél.
vagy ne vedd meg most várd ki az Am5-t de annak borsos lesz az ára.
amúgy a több gari idővel rendelkező újabb lapot előbb tudsz tovább eladni.

[ Szerkesztve ]

(#1877) sanya1978040


sanya1978040
csendes tag

Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni. Szeretném a 8 évvel ezelőtt összepakolt gépemet lecserélni. Amd gépben gondolkozom de elvesztem kicsit és tanácsot szeretnék kérni. Olyan alaplapot szeretnék ami BIOS frissítés nélkül működik. Vannak kiszemelt alaplapok és processzorok.
ASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II,
Gigabyte B550 Gaming X V2,
Gigabyte B550 Aorus Elite V2,
MSI MAG B550 TOMAHAWK
MSI MAG B550 Torpedo
Processzornak pedig ezeket néztem
AMD Ryzen 5 5500 processzor (100-100000457BOX)
AMD Ryzen 5 5600G processzor (100-100000252BOX)
Sokat nem szoktam játszani de a téli hónapokban szívesen leülök a gép mellé játszani is. Szerintetek melyik lenne a jó párosítás ezek közül. Köszönöm a segítséget előre is!

(#1878) jeni válasza sanya1978040 (#1877) üzenetére


jeni
félisten

ha nem lesz diszkrét VGA akkor G-s procit kell venned
AMD Ryzen 5 5600G

"B550 Tomahawk(ár-érték arányban a legjobb), Gigabyte B550 Aorus Pro vagy Elite, Asus B550 Rog Strix F, Asrock B550 Steel Legend,Asrock B550 Taichi."
Ezek mind bőven jó lapok.

ezen azt kell érteni,hogy gyárilag ami kijön a legfrissebb legyen?
99%,hogy a legfrissebb lesz rajta de vannak lapok amiket elég egy tápegység,memória és hátulról USB Flash módon frissíthető.

[ Szerkesztve ]

(#1879) sanya1978040 válasza jeni (#1878) üzenetére


sanya1978040
csendes tag

Vga egyenlőre maradna a régi de csak kb 1-2 hónapra ami egy geforce GTX 750 ti. Sajnos muszáj így építenem a gépet. Olyan régen foglalkoztam már gépekkel hogy már teljesen kiestem belőle😂 ez a diszkrét Vga mit jelent? Bocsi a tudatlanságomért de nekem olyan ez mintha újra születtem volna😂😂a tomahawk alaplapnál nem kell biost frissíteni akkor ha az 5600 - os procit veszem? Nekem szimpatikusabb a tomahawk, bár még a gigabyte is tetszik. Bocsi a sok kérdésért, nem akarok nagyon mellényúlni.

(#1880) Viktor77 válasza sanya1978040 (#1879) üzenetére


Viktor77
titán

Diszkrét mikor különálló vga van, nem a prociba integrált.
Tomahawk lapot nyugodtan vehetsz, a biosfrissítéshez (amire valszeg nem lesz szükséged) csak egy pendrive kell, proci, ram, vga nem.

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#1881) sanya1978040 válasza Viktor77 (#1880) üzenetére


sanya1978040
csendes tag

Értem, köszönöm szépen! Mindig tanul az ember valamit. 😂😂

(#1882) MaddeNNNN válasza sanya1978040 (#1877) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

Ahogy korábban is írtuk, ha boltból veszed legegyszerűbb, ha kérsz hozzá pár mátyásért egy bios frissítést és akkor le lesz tesztelve az alaplap is ill. biztos hogy fog vele menni a processzorod.
A felsorolt lapok jók a kiszemelt processzoraid alá. Mint ahogy már sokszor írtam, neked kell eldöntened mire van szükséged és az alapján választani. SATA/USB portok, alaplapi USB-C ha olyan a házad + 1 vagy 2db hűtőbordás nvme ssd hely van rajta, rgb stb.
Ha tuningolni is akarsz(bár gondolom a G-s procival nem nagyon ez a cél) akkor legyen rajta hiba kód/hiba led, legyen több rétegű a lap a memória tuninghoz, erős VRM+VRM hűtés.
Ha nem akarsz tuningolni akkor bőven elég egy olcsóbb kategóriás lap is.

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1883) babcehh válasza jeni (#1876) üzenetére

Köszönöm a segítséget. Mit gondolsz a garancia fontosságáról? Szoktak behalni alaplapok vagy csak te voltál a kiválasztott?

Találtam jó áron rog 550F-et, de sajnos garancia nélkül.

(#1884) jeni válasza babcehh (#1883) üzenetére


jeni
félisten

bárki kifogyhat hibás darabot.
a garancia az egy bizalom és 3 évre meg nem lesz amiatt kiadásod.
ami elromlik az el is romolhat.
ha pedig váltasz akkor nagyobb eséllyel tudod tovább adni az alaplapot garisan mint anélkül.

a +9000Ft-al drágább garisat venném meg az apróról.

[ Szerkesztve ]

(#1885) babcehh válasza jeni (#1884) üzenetére

Köszönöm!

Postával 43-ért bepróbálom a rog 550f lapot. A fél évet nálam csak kihúzza :DD .

(#1886) ricsip


ricsip
addikt

Most hogy lassan nyugdíjazzák az AM4-et, az összefoglalót lehetne updatelni az utóbbi 4 év elmaradt chipset listájával (400 és 500-as széria). Újabb már úgysem fog kijönni ehhez a foglalathoz. :U

-

(#1887) totomusic válasza MaddeNNNN (#1866) üzenetére


totomusic
tag

Elálltam a vásárlástól. Vissza lett küldve.
Helyette BIOS Flashback-es alaplapot választottam, amely már sokkal többet tud, duplaáron.

(#1888) MaddeNNNN válasza totomusic (#1887) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

Mit valasztottal helyette, ha nem titok?

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1889) totomusic válasza MaddeNNNN (#1888) üzenetére


totomusic
tag

ASUS TUF GAMING B550M-E alaplapot.

(#1890) kecsawi válasza kecsawi (#1849) üzenetére


kecsawi
senior tag

Update, ha valaki így járna. Valószínű, hogy a hűtő felfogatásakor szorosabbra lettek húzva a rögzítő csavarok, ilyen is okozhat folyamatos narancsled jelzést. Szétszedés után elvittem Kanizsára az alaplapot, hátha tesztelik... -nem volt procijuk - de a lap megijedt, és szépen összerakva hibátlanul működik azóta is. :C (bekavarhatott a win11 is, mert a másik gépben levő ssd nélkül fTPM hibát írt a bios, de már láttam legalább)

(#1891) totomusic


totomusic
tag

ASUS TUF GAMING B550M-E alaplapon a BIOS flashback működött szépen, aztán szépen el is indult.

Viszont nekem nem kell tuning és boost a Ryzen 5 5600 cpu alá. Alap órajelen vagy fix. órajelen szeretném járatni, és abszolút fogalmam sincs, hogy ehhez pontosan miket kell a BIOS-ban állítani. PBO-t kikapcsoltam, és mintha még rosszabb lett volna, 4 GHz körül ment folyamatosan. Windowsban utána kikapcsoltam a PPM-et regedittel, így fix. 3.49 Ghz-et mutatott a task manager. Igen ám, de a HW monitor szerint így is ugrál 3.5-3.7 GHz körül.

Most komolyan a tuning- boost miatt kapott ez a CPU 21e körüli atlagos pontszámot egyik mérő programnál?

Tehát a biosban szeretném ezt kikapcsolni. Most minden beállítás auto. Eco vagy normál módot nem találtam. Mit kell pontosan állítanom ahhoz, hogy fix. legyen az órajel és normál?

(#1892) MaddeNNNN válasza totomusic (#1891) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

Ha fixen szeretnéd járatni, akkor be kell állítanod egy fix értéket a cpu-nak. Ez mondjuk legyen 4300mhz. Ehhez meg kell adnod egy fix feszültséget. Ez mondjuk legyen 1.25V. Ha ezeket beállítod és kikapcsolod a PBO-t akkor akár mit is csinálsz ezeken az értékeken fog menni a cpu-d.
(Ezek csak megközelítő értékek, a te cpu-d lehet hogy tud magasabb órajelet alacsonyabb feszültséggel, de fordítva is lehet.)

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1893) ricsip válasza MaddeNNNN (#1892) üzenetére


ricsip
addikt

Az 5600-nak a kézzel beállított 4300Mhz az bőven nem a "base" órajele.

AMD Ryzen™ 5 5600 Desktop Processor | AMD

Base Clock: 3.5GHz, Max. Boost Clock Up to 4.4GHz

Nyilván nem állíthatod be az all-core static órajelet fixen 4300 Mhz-re, ha a 4400Mhz a max boost-ja ennek a modellnek, és az is csak ritka esetben, rövid időpillanatra, szerencsés gyártású konkrét darab esetén, és talán 1 magra de véletlenül se az összesen egyszerre.

[ Szerkesztve ]

-

(#1894) Viktor77 válasza ricsip (#1893) üzenetére


Viktor77
titán

Mi?

A sima 1600-am 3.7Ghz fixen jár 1,2V-tal. És ennek 3.6 a boost órajele.
Kétlem, hogy visszafejlődött volna a technika azóta.

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#1895) ricsip válasza Viktor77 (#1894) üzenetére


ricsip
addikt

Tudtommal a zen2,3 max boost órajel NEM GARANTÁLT ALL-CORE -ra.

-

(#1896) Viktor77 válasza ricsip (#1895) üzenetére


Viktor77
titán

A tuning soha nem garantált.

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#1897) ricsip válasza Viktor77 (#1896) üzenetére


ricsip
addikt

Akkor miről is beszélünk?

A kérdező tuningmentes fixórajelet akar beállítani zen3 5600-hoz. Ehhez kellett neki tipp mire lőjje be. A datasheet-en szereplő max boost-ot beállítani mint allcore 0-24 órajel, na az kb. esélytelen.

[ Szerkesztve ]

-

(#1898) belaazallat válasza ricsip (#1897) üzenetére


belaazallat
addikt

Üdv!
Látom értelmezve olvasás nem megy, gondolom a zárojeles részt direkt figyelmen kívül hagytad! :W

"Ha valami el tud romlani, az el is romlik. Ha nem tud elromlani, akkor oda kell adni Bélának, és el fog... ;]" by peterkeT \__/ Online FPS nick: Celpont \__/ Minden út járható. ... Harckocsival! Hummer rulez!

(#1899) MaddeNNNN válasza ricsip (#1897) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

R5 5600 max boost órajele 4400mhz az AMD honlapja szerint. Én 4300mhz-et írtam és ki is emeltem utána, hogy lehet hogy többet fog tudni de az is lehet, hogy kevesebbet. Ezt chipje válogatja, de azért a zen3 már jóval fejlettebb, mint az elődei így elég jó esélyei vannak arra, hogy a max boost közeli órajel elérhető az összes magon. Főleg, hogy csak 6 magról beszélünk.
A tuning részéről pedig annyit, hogy valóban magasabb órajelen megy, mint a gyári alap. Viszont az ehhez tartozó fix feszültsége lényegesen kevesebb, mint ha gyárin hagyja az ember. Így kb. kihasználatlan potenciál marad a processzorban, ha a gyári alap órajelen megy magasabb feszültségen.

[ Szerkesztve ]

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1900) totomusic válasza MaddeNNNN (#1899) üzenetére


totomusic
tag

Ezzel azt is mondod, hogy többet fogyaszt a CPU, ha nem állítom át a feszültséget?
Nyugalmi állapotban olyan 0.975V feszültséget kapnak a magok. Fix Ghz-en. Ez sok?
Mennyire lehet levinni, honnan tudom meg, hogy mi az a optimális érték?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.