Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-07-10 15:17:20

LOGOUT.hu

Socket AM4 topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1901) varmi2 válasza totomusic (#1900) üzenetére


varmi2
nagyúr

A fogyasztás két tényező szorzata. W= V*A majdnem mindegy, hogy mekkora feszkót kap, mert az amper is befolyásolja a fogyasztást.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#1902) MaddeNNNN válasza totomusic (#1900) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

Attól függ mennyi az a fix frekvencia. A fogyasztás függ az ampertől és a feszültségtől.
Cinebench R20 vagy R23 pl. egy elég jó teszt. Nem terheli teljesen szét a processzort de eléggé terheli ahhoz, hogy kijöjjön ha túl kevés a feszültség egy adott frekvenciához.
Pl. egy 4 Ghz és 1.2V jó kiindulási alap. Csinálsz pár kör összes magos terheléses Cinebenchet. Ha bírja akkor vagy a frekvenciát növelheted vagy a frekvenciát meghagyva a feszültséget csökkentheted. Amíg a teszt után kapott pontod növekszik, addig jó az irány.

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1903) Gibo


Gibo
senior tag

Sziasztok!

BIOS-t szeretnék frissíteni a Gigabyte X570 Aorus Master alaplapomon. Azt szeretném megkérdezni, hogy milyenek a tapasztalatok - ha vannak - a frissebb verziókkal? Jelenleg az F34-es van fent. Előre is köszönöm a válaszokat!

Nokia 6101 -> Samsung J700 -> Samsung C5212 -> Samsung S8500 (Wave) -> Samsung S4 Mini -> Honor 7 -> ZUK Edge -> Vivo IQOO Pro

(#1904) scanner01


scanner01
újonc

Szép napot! msix470 gaming plus max alaplapom van ryzen 5 3600 processzor 16Gb ram. E7b79AMS.HD3 a BIOS verzió. windows10 pro 64 bit.
4darab m.2-ssd szeretnék bele tenni. 2db M.2 ssd az alaplapi M.2-slot-ba van az egyiken a Windows10 op rendszer van .
- a másik kettő m.2-ssd-t a PCIE_4 slot-ba menne PCIe x8 bővitő kártyával tenném, de itt csak az egyikeM.2ssd-t látja. elvileg ez PCIe3.0 x8 miért nem látja mid a kettő M.2 ssd-t? mi lehet a megoldás ? köszönöm a választ

(#1905) varmi2 válasza scanner01 (#1904) üzenetére


varmi2
nagyúr

Mi a pcie bővítő kártya pontos típusa?

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#1906) vlevi


vlevi
nagyúr

Azt hittem, a legújabb, 4.8.9.2337 verziójú AMD chipset driver verzióban már megoldották a telepítési gondokat, de sajnos nem :(
Ezzel lehet valamit kezdeni?
AMD Chipset Software Install Summary
Name : AMD Ryzen Power Plan
Version : 8.0.0.13
Install : Fail
Name : AMD PCI Device Driver
Version : 1.0.0.89
Install : Fail
Name : AMD GPIO Driver
Version : 2.2.0.130
Install : Success
Name : AMD GPIO Driver (for Promontory)
Version : 3.0.0.0
Install : Fail
Name : AMD PSP Driver
Version : 5.19.0.0
Install : Fail
Name : AMD SMBus Driver
Version : 5.12.0.38
Install : Success

(#1907) vlevi válasza vlevi (#1906) üzenetére


vlevi
nagyúr

Időközben meglett a megoldás. Uninstallni kell az összes, korábbi AMD Chipset driver által feltelepített komponenst ( pl. ezzel [link] ), ezután már hibátlanul felmegy az újabb.

(#1908) salytmasztor válasza MaddeNNNN (#1871) üzenetére


salytmasztor
aktív tag

üdv

- "B550 Tomahawk (ár-érték arányban a legjobb)"
Milyen főbb szempontokra gondolsz, hogy a legjobb ár-érték arányú?
(50k-ról mostanában ment fel kb duplájára az ára. :((( )

- 5800x3D-hez keresek lapot 50k körül (még jobb lenne 30-40k-ért, de az lehet már irreális vágy).
Asrock alaplapok szimpatikusak főleg, csupán azért mert azokkal volt jó tapasztalatom az utóbbi években.

- "Ha nem feltétel hogy az a 2 nvme ssd pcie 4x sebességű legyen, akkor teljesen fölösleges az x570"
Nem létszükséglet, de hosszabb távon jó lenne ez a lehetőség..
Akkor csak 570-eknél van ez?

Pl - MSI X570-A PRO? (csak ez találtam 50k körül [63k])

(#1909) MaddeNNNN válasza salytmasztor (#1908) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

Amikor írtam augusztusban, akkor valóban az volt. 55ezer Ft körül kiváló VRM, 6 rétegű pcb, hibajelző led. Tuningoláshoz kiváló.

55k körül most az Asus B550 TUF Gaming Plus-t lehetne ajánlani alá.
Megfelelő vrm, 4 régetű pcb és hibajelző led teljesen jó i/o csatikkal.

Az x570-es lapok irgalmatlanul megdrágultak, egyáltalán nem ajánlott mert nem hoz annyival többet mint amennyibe kerülnek. Általános használat mellett nem nagyon fogod észrevenni a különbséget gen3 és gen4 nvme ssd között.

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1910) salytmasztor válasza MaddeNNNN (#1909) üzenetére


salytmasztor
aktív tag

Értem, köszönöm. :R

Tomahawk-ra várok pár hetet, hátha visszamegy az ára, bár az egyre rosszabb forint-euro miatt nem hiszem. :(((

Ezután akkor az ajánlott Asus B550 TUF Gaming Plus az opció.
Asus lapokkal van pár rossz élményem, de látom, hogy am4 szériában erősen ajánlottak.
Esetleg hasonlóan jó Asrock/Msi -ben?

(#1911) MaddeNNNN válasza salytmasztor (#1910) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

kb 0 az esélye, hogy bármi is visszamegy a fél évvel ezelőtti árakra.

msi b550 a-pro 69k
giga aorus elite v2 67k

50k körül nem kapsz jobb lapot sajnos

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1912) salytmasztor válasza MaddeNNNN (#1911) üzenetére


salytmasztor
aktív tag

thx :R

(#1913) joker1220


joker1220
őstag

Sziasztok!

Adott a következő konfig:

MSI B450 Tomahawk Max II
Ryzen 7 2700
G Skill Ripjaws V 2*8 GB 3200 CL16 (XMP profillal)
Asus RX 570 4GB
Chieftec CTG 500 80P
Intel 250 GB pcie nvme SSD
Win 10 Pro, csm support off, secure boot on
A RAM XMP profilján kívül minden más default nincs semmi tuning

Az alaplap új egyedül, a többi cucc használt.

A gép teljesen random módon lefagy, de nem ám játékok vagy benchmarkok közben, hanem teljesen indokolatlan módon bekapcsoláskor vagy újraindítás esetén, program telepítés közben vagy akár csak egy böngésző vagy alkalmazás elindításakor.

Játékok futtatása közben (több órányi folyamatos pl RDR2 és WOT) a hiba sosem jön elő.
Konkrétan az történik hogy a monitor képe elmegy és ezzel egy időben a perifériák sem működnek tovább. Újraindítás vagy ki-be kapcsolás után újra működik egy darabig.

Amit próbáltam;

* Komplett gépház csere, ezáltal összes kábel, csatlakozás ellenőrizve.
* SSD csere
* VGA csere
* BIOS frissítés a legújabb nem béta változatra
* Windows újrahúzása és kizárólag az alaplap chipset + audio + lan driverek valamint a legfrissebb WHQL minősítésű Radeon driver.
* Több órányi Prime95 Blend illetve Small FFT teszt futtatása gond nélkül ment
* Több órányi Furmark stress teszt futtatása gond nélkül ment.
* Egyszerre Prime95 Blend és Furmark tesztek futtatása szintén gond nélkül ment.
* Superposition teszt gond nélkül lefutott
* 3DMark tesztek gond nélkül lefutnak

Amit még nem próbáltam;

* RAM XMP profil kikapcsolása
* RAM Modulok külön-külön tesztelése memtest86 -al
* CPU, RAM és Tápcsere (Sajna nincs másik amivel ki tudnám próbálni.)

Nekem az a tapasztalatom hogy amikor totál szétfagy a gép és csak restartolni vagy ki-be kapcsolni lehet akkor az nagy eséllyel CPU hiba, nem memória.
Ennek viszont ellent mond a több órányi Prime95 hibátlan futása.
Táphibára azért nem gyanakszom mert akkor terhelés alatt kellene beszarnia és nem akkor amikor gyakorlatilag nem csinál semmit.

Az eseménynaplóban nincs semmi csak a kernel power hibákat írja be amikor kinyomtam a gépet fagyás után.

Esetleg van ötletetek hogy mit lehetne még megpróbálni?

Előre is köszönöm

,,A lustaság nem más, mint pihenés mielőtt még elfáradnánk''

(#1914) joker1220 válasza joker1220 (#1913) üzenetére


joker1220
őstag

Azt elfelejtettem hozzá tenni hogy az összes hőfok teljesen normálisnak tűnik, a CPU prime95 tesztek alatt nem ment 55 fok fölé. A VGA sem ment 70 fölé. Jól szellőző házban van, és minden fizikailag ép és pormentes.

,,A lustaság nem más, mint pihenés mielőtt még elfáradnánk''

(#1915) belaazallat válasza joker1220 (#1913) üzenetére


belaazallat
addikt

Szia! Ramot TM5 programmal teszteld, rendszergazdaként kell futtatni usmus profillal.

Fagyást mióta csinálja? Elejétől?

"Ha valami el tud romlani, az el is romlik. Ha nem tud elromlani, akkor oda kell adni Bélának, és el fog... ;]" by peterkeT \__/ Online FPS nick: Celpont \__/ Minden út járható. ... Harckocsival! Hummer rulez!

(#1916) MaddeNNNN válasza joker1220 (#1913) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

processzor PBO-val és offsettel megy? találkoztam már olyannal, hogy terhelés alatt bírta a negatív offsetet de idle kevés volt neki

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1917) joker1220 válasza MaddeNNNN (#1916) üzenetére


joker1220
őstag

Sziasztok!

#belaazallat

Köszi, megpróbálom. Az elejétől fogva csinálja.

#MaddeNNNN

A BIOS ban a TPM enabled, Secure Boot enabled, és CSM Support disabled -en kívül csak a RAM XMP profilt kapcsoltam be, minden más default -on van.

,,A lustaság nem más, mint pihenés mielőtt még elfáradnánk''

(#1918) kecsawi válasza joker1220 (#1913) üzenetére


kecsawi
senior tag

Ha koros a táp én annak a cseréjével kezdeném, van mikor gyengélkedik, de még nem tűnik fel másképp, csak megmagyarázhatatlan, vagy véletlennek tűnő anomáliák szaporodnak el.

(#1919) komi77 válasza joker1220 (#1914) üzenetére


komi77
senior tag

Szia. Nem vagyok profi mint itt a válaszadók többsége. Nekem hasonló konfigban ram hiba okozta szinte ugyanezt a jelenséget. Alkótó elemekre bontva teszteltem a gépet cirka két héten keresztül (éjjel-nappal). Nem értettem, hogy megy órákig 100%-on tesztek alatt, jó hőfokok mellett, stb. Aztán egy sima 20 Mb-os program telepítésnél meg lefagy :F . Mivel a ram-nak (2 x 8 Gb-s kit) egy olyan területe volt hibás amit nem folyamatosan használt a gép, ezért elég kalandos volt mire kiderült, hogy azzal van a baj. Szerencsémre egyre inkább gyengélkedett az egyik ram, egyre nagyobbra nőtt a hibás szektor/ok mérete. Ki próbáltam egyenként a két ram-ot és akkor sikerült kiszűrni, hogy az egyik rossz. Hozzáteszem a memtest progi simán lefutott rajtuk párban - eleinte. :)

Szegény ember kézzel nőz.

(#1920) joker1220 válasza komi77 (#1919) üzenetére


joker1220
őstag

Sziasztok!

#kecsawi

Elméletileg a hét végén kapok kölcsön egy tápot egy hibátlanul működő gépből, úgyhogy hamarosan ki tudom majd azzal is próbálni.

#komi77

Köszönöm a tippet, tervben van a ramok próbája is, meg fogom próbálni külön-külön használni és tesztelni a modulokat. Illetve ha addig sikerül szerezni másik ramot akkor azzal is megnézzük.

Nyilván az is benne van a pakliban hogy az R7 2700 memóriavezérlője hivatalosan max 2933 Mhz -ig támogatja a ramokat, ezek meg XMP profillal 3200 -on mennek de előtte egy másik alaplappal 3,5 évig gond nélkül működtek ezen a frekin.

Üdv

,,A lustaság nem más, mint pihenés mielőtt még elfáradnánk''

(#1921) MaddeNNNN válasza joker1220 (#1920) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

Az a hivatalos, nekem 2x8GB corsair 3000-res ram ment 3400 CL16-on vele, pedig annak még fos az IMC-je. De tény hogy előfordulhat tényleg rossz darab ami már xmp-t sem akar kezelni.

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1922) Gibo válasza joker1220 (#1913) üzenetére


Gibo
senior tag

Nekem a random fagyást az oldotta meg, hogy kikapcsoltam a BIOS-ban az Extrem Memory Profile-t. ettöl még az XMP profilok müködnek tovább. (Gigabyte lapon, de feltételezem MSI-nél is van hasonló opció) Mindjárt megnézem pontosan mi volt a menüpont neve.

[ Szerkesztve ]

Nokia 6101 -> Samsung J700 -> Samsung C5212 -> Samsung S8500 (Wave) -> Samsung S4 Mini -> Honor 7 -> ZUK Edge -> Vivo IQOO Pro

(#1923) Gibo válasza Gibo (#1922) üzenetére


Gibo
senior tag

Hülyeséget írtam..A DRAM Overclock-ot kapcsoltam ki, azóta nem volt fagyás...linkelném a videót ami alapján csináltam, de a fiókot sajnos felfüggesztették :(((

Nokia 6101 -> Samsung J700 -> Samsung C5212 -> Samsung S8500 (Wave) -> Samsung S4 Mini -> Honor 7 -> ZUK Edge -> Vivo IQOO Pro

(#1924) joker1220 válasza MaddeNNNN (#1921) üzenetére


joker1220
őstag

Sziasztok!

Update:

Sikerült kipróbálni másik táppal és rammal is. Ugyanaz a hiba. Sőt, amikor kikapcsoltam a BIOS -ban az XMP profilt és elmentettem a beállításokat, többet nem bootolt be :D Ram csere után elsőre bekapcsolt, de rögtön a windows betöltése után megint lefagyott :)) Így már legalább egyértelmű hogy a processzor makkant meg...

[ Szerkesztve ]

,,A lustaság nem más, mint pihenés mielőtt még elfáradnánk''

(#1925) MaddeNNNN válasza joker1220 (#1924) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

Ezeket az alkatrészeket előtte próbáltad már egy másik lapban? Lehet megmakkant valami rajta. Előbb gondolnék alaplap hibára mint cpu-ra.
Ramokat próbáltad egyesével az összes slotban egymás után?

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1926) joker1220 válasza MaddeNNNN (#1925) üzenetére


joker1220
őstag

Az alaplap vadonat új :) A CPU és a RAM alatt megdöglött az előző alaplap. (Base 64k Memory Failure -t sípolt ki). Ezt új procival és új ramokkal is produkálta anno. Így elég nehéz volt kitesztelni. Lényegében most kerültek át egy új alaplapba.

Egy másik teljesen jól működő gépből kiszedett rammal és táppal is ugyanazt a hibát produkálta. Azért gondolom hogy a processzor lesz a szar, mert a vadiúj alaplapra azért kevésbé gyanakodnék. Le lett már próbálva másik gépházban, másik ssd vel és másik VGA val is. Egyszerre mindig csak 1 alkatrész lett cserélve és utána teszt...

[ Szerkesztve ]

,,A lustaság nem más, mint pihenés mielőtt még elfáradnánk''

(#1927) MaddeNNNN válasza joker1220 (#1926) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

Sajnos volt már példa hibásan érkező új lapra, ha van lehetőséged azért nézd meg azt is.

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1928) joker1220 válasza MaddeNNNN (#1927) üzenetére


joker1220
őstag

Ha a proci csere sem oldja meg akkor lényegében csak az alaplap marad, minden más ki lett zárva. Bízom benne hogy nem a deszka mert akkor bombázhatom szét harmadszorra is az egészet :DDD

[ Szerkesztve ]

,,A lustaság nem más, mint pihenés mielőtt még elfáradnánk''

(#1929) joker1220 válasza joker1220 (#1928) üzenetére


joker1220
őstag

Tegnap kicseréltem a procit egy R5 5500 -ra, sajnos túl sok idő nem maradt a tesztelésre. Kíváncsi leszek hogy az volt-e a probléma.

,,A lustaság nem más, mint pihenés mielőtt még elfáradnánk''

(#1930) Fred23


Fred23
nagyúr

Tegnap este BIOS-t frissítettem a B450-es ASRock lapomon, megnézve a hivatalos oldalát derült ki, hogy a márciusi példány óta kijött 2 változat is. Ami érdekes, hogy megjött az AM4 AGESA Combo V2 PI 1.2.0.7.
Gondoltam, beírom, hátha másnak is eszébe jut meglesni, mi a helyzet. Ahhoz képest, hogy 2018-ban vettem, elég jó, hogy még mindig jönnek a frissített BIOS-ok. :)

Negatívum, hogy frissítés után (szokás szerint) nem tudta betölteni a korábban elmentett beállításaimat; 10 db-ot tud tárolni elméletileg, a nevük ott is maradt, de a LOAD-ra kattintva egyiket se képes betölteni, szóval ilyen alapon akár üresre is formázhatta volna a helyüket.

[ Szerkesztve ]

(#1931) joker1220 válasza joker1220 (#1929) üzenetére


joker1220
őstag

Sziasztok!

Úgy néz ki hogy a proci volt a ludas. Mióta kicseréltem egyáltalán nem produkált semmilyen hibát.

Üdv

,,A lustaság nem más, mint pihenés mielőtt még elfáradnánk''

(#1932) kicsipapucs


kicsipapucs
őstag

Sziasztok!

Sok tesztet megnéztem, 6 és 8 magos, sima vs APU procik között. Név szerint 5600G vs 5600X, 5700G vs 5800X. :)
99%-ban a nem APU variánsok győztek dedikált vgaval. Viszont! Jelentősen többet is fogyasztottak, 70 vs 100, 40 vs 70, hasonló 20-30W-os diffik voltak. :K

Nem találtam tesztet, amiben viszont egyforma TDP-re lettek volna limitálva. Van aki kipróbálta/ismer tesztet, ahol egyforma órajelen és/vagy fogyasztás mellett néztek össze ilyen procikat? :F

Nyugodj békében, drága Maffia cicám. :(

(#1933) ncc1701


ncc1701
veterán

Sziasztok,

Van egy AM4-es MSI B450 Mortar lapom, ebben jelenleg egy ryzen5 2600 van. Terveim szerint januárban rendelek bele egy ryzen5 5600x, vagy egy ryzen7 5800x procit, plusz bővítenék egy 32G-ás 4400MHz körüli memóriára.

Amit nem tudok:
-Nyilván frissítem a bios-t, de az új bios támogatja-e a régi procit? Vagy várjam meg, míg megjön az új.
-Memóriából érdemes-e vennem 3200-as felettit (most az fps-t hagyjuk, h megéri-e), azaz gyakorlatilag ha bios-ban belövöm a 4400-as xmp profilt (vagy mit), akkor röcc nélkül mennie kell-e?

(#1934) Czimby


Czimby
addikt

Sziasztok!

Megfelelő VGA topicban is beírtam, de lehet a lap a ludas hátha itt valaki szívott már hasonlóval...

Ötletek szeretnék, mert ha nem sikerül megoldanom vehetek másik VGA kártyát....
Már 2 egész napom elment ezzel az ünnepekből, elment a kedvem az egésztől...

A gép:
MSI B450 A-PRO MAX
Ryzen 7 2700
2x8Gb 3200Mhz
MSI Rx6650XT
NVME SSD-ről fut minden

Szóval a probléma az, hogy benchmarkban(superposition, 3d mark) jól teljesít a kártya, hozza amit kell, de játékokban már, és nem is jár 100%-on csak 60-80% legtöbb esetben, néha kicsit belehúz de ennyi. Ha nagyobb terhelést adok neki, pl 1080p helyett 1440 akkor már 99%-on megy szinte mindig a kártya, de nekem 1080p-n kellene több FPS.
Nincs bekapcsolva semmiféle frame rate limiter, fc6 menüben 1300fps jó kis coil whine-t produkál :))

Amiket próbáltam:
Alaplap BIOS frissítése, 3d mark cpu-n hozott közel 1000 pontot, ez megérte. :DDD
Teljes Win újratelepítés, legfrissebb alaplapi és vga driverekkel.
Windows energiagazdálkodás maximumra rakva.
Egyik sem segített.

Néztem teszteket, igaz, hogy csak pcie3.0 a lapom, de ne csak minimálisan kellene gyengébbnek lennie a teszt eredményeknek egy 4.0-hoz képest, nálam meg 30-40% hiányzik...
Ja és ugye ettől függetlenül meg kellene legyen a 100-os terheltsége a GPU-nak.

A procim erősebb VGA-t is ki tud hajtani ahogy láttam tesztekben, 6800 is 100% kihasználtsággal ment ilyen cpu mellett, ugyanabban a játékban amiben nekem a 6600 nem.

Miket próbálhatnék még meg?
Milyen BIOS beállítás lehet amire figyelni kellene? ÉS okozhat ilyet.
Miért nem akar kártya 100% közeli terhelésen futni?

Fc6, Tomb Raider, Bright Memory játékokkal próbáltam, mindnél ez a jelenség van.

Ha szeretnél Revolut meghívót írj privit. A kapott jutalmat(12.5-20e Ft) pedig felezzük.

(#1935) ncc1701 válasza Czimby (#1934) üzenetére


ncc1701
veterán

Nem lehet, h ennyit tud a procid?

(#1936) raveinT válasza ncc1701 (#1933) üzenetére


raveinT
tag

Szia,

1. Van egy "Ryzen SMU Checker" nevű ingyenes progi, ha abba belehúzod a bios fájlt amit fel szeretnél majd telepíteni, kilistázza neked az melyik generációból melyik procit támogatja. Én is ez alapján végeztem az X370-es alaplapomon az 1600x->5600 váltást.

2. A RAM-ot az alaplap kompatibilitási listájáról érdemes ellenőrizni, hogy melyik memóriagyártó melyik modelljét milyen kiszerelésben milyen sebességgel garantálja. Az msi elég részletesen szokta listázni ezeket. Ahogy látom több b450-es mortar alaplap típus is van, szerintem keresd ki a tiédet és nézd át a listát. Az, hogy az msi által listázott érték feletti sebességre lesz-e xmp profil, azt nem tudom.

(#1937) ncc1701 válasza raveinT (#1936) üzenetére


ncc1701
veterán

Szia, köszi a választ. :)

A checker progi szerint támogatva van az új biosban a "2x00 CPU" család is, ergo jó vagyok, le fogom frissíteni elöbb.

Itt írja, h 3466MHz-ig támogatja xmp profil által. Na, akkor ezt még átfutom. Amúgy egy g.skill f4-4400-as memóriát néztem ki, de ez nincs a listában.
Lehet rá esély, h elmenjen legalább 4000-en? Mert ha nem, akkor inkább a jelenlegi 16G/3200-as mellé veszek egy ugyanolyan párt.

Boldog új évet (mindenkinek is)! :)

(#1938) raveinT válasza ncc1701 (#1937) üzenetére


raveinT
tag

Ha az alaplap papíron egyébként támogatni tudja olyan frekvenciáig, akkor nincs kizárva, hogy menni fog (de értelemszerűen nem is garantált a gyártó által nem tesztelt kiteken). Afölöttiről nem tudok nyilatkozni.

Nekem pl. az x370-as lapom papíron 3200mhz-ig bírja, az a g.skill ram kit pedig amim van, pont nem szerepelt a board 5x00 CPU kompatibilitási listán, mégis ott van az XMP profil és viszi szépen annyival.

(#1939) MaddeNNNN válasza ncc1701 (#1937) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

3 dologtól függ ryzenen, hogy mennyit tud egy ram:
Maga a RAM-on lévő chip
IMC
lap

b450-es lapokon azért el tudnak menni 3600-3800-on, de függ a ramtól is. pl. 2x16gb Single Rank vagy 2x16gb Dual Rank. Általánosságban a Dual Rank egy kicsivel gyorsabb lesz mint a Single Rank Minél nagyobb a memória mérete annál nehezebb magasabb órajelet elérni vele. Ugyan ez a helyzet a modulok számával. 2 modullal egy daisy chain lapon esélyesebb, hogy gyorsabban fog menni mint 4x8 vagy 4x4gb ram. De T topológiás lapon (nagyon ritkák) a több modullal sem lesz gond.

Aztán ott van a processzorban lévő IMC (internal memory controller) azaz a memória vezérlőd. Ez ugyan úgy függ a szilíciumtól, lehet bírja egészen 4000-ig, de az is lehet csak 3600-ig. Eddig általában menni szoktak.

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1940) ncc1701 válasza MaddeNNNN (#1939) üzenetére


ncc1701
veterán

Köszi szépen, tegnap gúgliztam fél órát, és kb ugyanez jött le, 3600-3800MHz. Akkor már csak annyi a kérdés, h eleve célozzak mondjuk egy 3600-as kitre, alacsonyabb időzítéssel, vagy maradjak a kinézett 4400-as cl19-es kitnél bízva abban, h annak az időzítése 3600-3800-on jobb lesz?
Sajna kell a 2x16G, ez az egyik apropója a fejlesztésnek is, mivel a 2x8-ból állandóan kifutok.

[ Szerkesztve ]

(#1941) ncc1701


ncc1701
veterán

Mondjuk ahogy elnézem a cl16-os 32Gugás kitek árát, azt inkább nem fizetem meg, gondolom úgyis számít max 5%-ot.

(#1942) MaddeNNNN válasza ncc1701 (#1940) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

2 járható út van
egyszerűbb: veszel egy 3600 cl16-os ramot berakod, belövöd az xmp profilt és végeztünk, ez valamennyivel drágább lesz ha nem nagyon laza időzítésűt akarsz

hosszabb és bonyolultabb: megveszed az említett 4400 cl19-es kitet és lejátszod 3800/3600-ra és az időzítéseket is manuálisan feszesíted.(ha nem értesz hozzá akkor csak akkor láss neki ha nagyon nagyon útálod magad)

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

(#1943) ncc1701 válasza MaddeNNNN (#1942) üzenetére


ncc1701
veterán

Igazából a 3600/CL16 memória 10e-el olcsóbb, mint az f4-4400-as kit. :)

Centiztem már ki memóriát, igazából munkahelyen meg tudom csinálni, csak be kell vinnem a gépem. De ettől független macera, és sok idő.

(#1944) jeni válasza ncc1701 (#1943) üzenetére


jeni
félisten

Pl. :
Goodram 1x16Gb 4000mhz Cl19
Ebből 2-t vettem és röhögve vitta az Asricj X570 Taichi lap+3900x proci
XMP profillal efelett nem próbáltam

(#1945) ncc1701 válasza jeni (#1944) üzenetére


ncc1701
veterán

Az egy jóval újabb chipset, de thx a tippet. :) B450-re gúglizva nem nagyon látni 3600-3800-nál feljebb eredményeket, gondolom nem véletlen.

(#1946) jeni válasza ncc1701 (#1945) üzenetére


jeni
félisten

ha egy árban van akkor a nagyobbat venném meg. az más kérdés,hogy az adott lapban jobban nem húzható meg.

(#1947) ncc1701 válasza jeni (#1946) üzenetére


ncc1701
veterán

Igen, ez is egy szempont, később jobban eladható a nagyobb szám. :) Igazából nettó 5eft a diffi, pont nem érdekel. De az 5600x-5700x között még tipródom, nem tudom, megéri-e a +2 mag. Mert most is azt látom játékban, h nem megy 100%-on a proci.

(#1948) varmi2 válasza ncc1701 (#1947) üzenetére


varmi2
nagyúr

Attól hogy nem megy 100% a cpu, nem azt jelenti, hogy nema cpu a kevés. Elmondom, hogy miért.
Tegyük fel, hogy van egy 6 mag, 12 szállt tartalmazó cpu-d. Optimális esetben, játék közben ha a játék terhelné mind az összes szállat, akkor, azt látnád, hogy a cpu kihasználtsága100% közeli. De sajnos a játékok általában nem ilyenek. Kihasználnak mondjuk 8 szállat, de azt a 8 szállat maxra terhelik. De ha neked 12 szálas cpud van, akkor nem azt fogod látni hogy 100% jár a cpu, mert 4 száll nem csinál semmit. De ha veszel egy erősebb cpu-t, ami azt jelenti, hogy magszámban is több lesz, de ha magonként(ipcben is erősebb), akkor is csak 8 szállat fog terhelni, de ha magonként erősebb, akkor a vga-t is jobban kihajtja. Remélem érthető volt az írásom.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#1949) ncc1701 válasza varmi2 (#1948) üzenetére


ncc1701
veterán

Értem. :) Most az a dillemmám, h melyik a jobb: 3.7Ghz alap/4.6Ghz boost 6 magon, vagy 3.4Ghz alap/4.6GHz boost 8 magon. És ez így kocsit bonyolítja, mert nem tudom, h az amúgy frankó, de levegős hűtésemmel mennyi magot enged, és meddig boostolni. A jelen 2600-as procim 4GHz all core megy, nyilván tuningolva. Feltételezem, h azért ennél csak jobb lehet az eredmény órajel tekintetben is, mivel csak jóval újabb technológiával készül.

(#1950) MaddeNNNN válasza ncc1701 (#1943) üzenetére


MaddeNNNN
őstag

ezért írtam hogy feszesebb cl16. mert cl16 és cl16 között is van különbség.
pont a zen3 topikban tárgyaltunk hosszasan, hogy a sub időzítések sokkal fontosabbak mint a fő időzítések.
és amelyik cl16-os ramnak laza a fő időzítése (pl. 16-19-19-valami) annak nagy eséllyel a sub időzítései is borzalmasak lesznek
általában ezek az olcsóbb ramok

ha értesz hozzá akkor jobban megérheti a finomhangolás. próbálom én is rávenni magam egy 4000C18 ripjaws kitre, de még nem vitt rá a lélek.

cpu magokhoz meg:
nagy általánosságban minden játékhoz elég egyelőre a 6 mag 12 szál
viszont ha mellette megy discord, twitch, 8 chrome tab bármi más és pl olyan játék van ahol térképet kell megnyitni, különböző menükben kell lépkedni akkor ott számíthat a több szál.

mindenki megnézi a cpu fps chartokat és nyugtázza hogy hát nincs is köztük különbség. ezek a chartok egy valamit nem mutatnak ki az pedig a játék folytonossága, simasága pl pont az ilyen menük/térképek közötti lépkedésnél. na ott számít a több mag.

[ Szerkesztve ]

To protect the sheep you gotta catch the wolf. And it takes a wolf to catch a wolf.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.