Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) Mike88


Mike88
senior tag

Ja, hogy a Z3735F ehhez képest "CSAK"? Nem követem ezt egyáltalán mert egyáltalán nem érdekel. No de ha ehhez képest csak, akkor én most egy Z3735F-el szerelt (2GB RAM, 32GB ROM) miniPC-ről írok, ami egy fullHD-s TV-re van rákötve. Ezt használom már megjelenése óta, nem tom asszem 2015. Mi baj van ezzel? Kérdezem én a cikked alapján pont így...
Semmi! Az ég egy adta világon semmi. Win10 van rajta, legálisan, mert járt hozzá Win8, amit frissíthettem. Teljesen jól működik, netre, filmnézésre tökéletesen alkalmas, utóbbira mondjuk egyáltalán nem használom, mert arra egy Wetek play-t használok, de lényegtelen. Nem tudom milyen fél perces lapbetöltésekről beszélsz... gondolom én az költői túlzás, hogy drámát vigyél a történetbe. Lapbetöltés is gyors ezen a miniPC-n, nem olyan gyors, mint egy asztali gépen, komolyabb notebook-on, de nem tud érdekelni az a plusz 1, max. 2 mp, amit várnom kell... nem érzem soknak, igazából észre sem veszem. Netezési szokásom eleve olyan, hogy 1-2 lapnál többet nem tartok nyitva, mert minek... Szóval nekem bőven elegendő, teljesen igazad van, vagyunk még egy páran így.

(#102) Somatom válasza Mike88 (#101) üzenetére


Somatom
veterán

Én egy Celeron J3160 -as PC -t használok otthon, fő oprendszerként RemixOS -sel (PC -re optimalizált Android). Két éve megvan, tökéletesen elvagyok vele. A gyári Win10 -et csak beaktiváltam, de egyáltalán nem használtam.

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#103) Airedhyal válasza nyisziati (#62) üzenetére


Airedhyal
aktív tag

ÉN! ÉN! Laptop is van xp -s, asztali is,nyomtató portra köthető EEPROM, PIC, ATMEGA stb programozóhoz.
Minek váltsak ha a régi is működik?

Van azé újabb laptop is.
- Asus X554LJ
- Acer es1-533-p19u / nem szeretem, szar bios miatt nem lehet linuxot tenni rá, GRUB nem települ. :( /

[ Szerkesztve ]

(#104) pentiumboi válasza Silεncε (#63) üzenetére


pentiumboi
csendes tag

Ezt ismered? Az Archot nem ajánlják kezdőknek, de ez a leszármazottja mehet szerintem, pláne ha már volt más disztróval tapasztalatod. Nem volt tearing, meglepően gyors, pattogós a rendszer. Szintén TP (glorious master race :U ) x230. Két kritériumot alakítottam ki, amire figyelek. Az egyik az alapjárati melegedés ne legyen magasabb mint a windows esetén, ez pipa. Fura, de valami miatt az általad említettek (Mint, Ubuntu, LMDE és Mate, Xfce, Cinnamon bármelyik kombója) mindig magasabb hőfokot produkáltak idleben. A másik, hogy youtube videók lejátszása közben ne legyen nagy a proci terheltség (és emiatt a hőfokok se szállnak el), ez is pipa. Raktam a gyerek gépére is ilyen rendszert, eddig nem panaszkodik, a középsőnek van egy régi c2d-s laptopja, 4 gigával, tökéletesen megy, és mondja, hogy gyorsabbnak hat mint az Ubuntu Mate 16.04.05 LTS. Hasonló gépe van az én személyes Marikanénimnek (anyám), nála is tervezem hadirendbe állítani, mert a régebbi gép + win + vírusírtó trió nagyon lassú.

Ami még szimpatikus, hogy telepítésnél mazsolázhatod össze, hogy mire is van akkor szükséged, ablakkezelő(igen, még ezt is), programok, minden. Persze utána is lehet bármit rakni, amire szükségem volt, eddig minden volt.

(#105) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Amúgy Linux párti vagyok, de én nem vettem észre videólejátszásban, böngészésben ekkora difiket.
Windows sem rossz ma már, de ugye az nem ingyen van, meg az MS Ofiice sem. (jó vállalkozók el tudják számolni, de azért akkor is meg kell termelni valahogy azt)
Két dolog.
-Ha vírusvédelemmel ellátott Windowst hasonlítunk egy Linux-hoz ott már van különbség.
-Nekem a Windows 1-2 év után be szokott lassulni, tisztogatás stb hatástalan ilyenkor, újra kell telepíteni.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#106) kisza25 válasza nyisziati (#62) üzenetére


kisza25
félisten
LOGOUT blog

Én most állítottam egyet csatasorba a gyereknek mesét nézni, mondjuk az egy acer tm 4060, ja meg nyomtatni használom

Eladó Tarrington House TH AD3020 páramentesítő, használt, jó állapotú. Ár: 25000Ft 600W Napi akar 20liter 3,5 literes tartály Max 52 m² 30cm x 35cm x 52cm 14kg

(#107) Somatom válasza zoltanz (#105) üzenetére


Somatom
veterán

Na, ez az, a vírusírtós mizéria! Kihirigeli az ember idegeit. A másik ilyen a frissítési mizéria. Miért nincs haggyábékénwindows-gomb?

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#108) Rimuru válasza zoltanz (#105) üzenetére


Rimuru
veterán

A winx mar alapbol el van latva kikapcsolhatatlan virusvedelemmel.

Vigyázat, csalok!

(#109) Silεncε válasza pentiumboi (#104) üzenetére


Silεncε
őstag

Igen, hallottam már róla. Archot is ki akartam próbálni, de aztán végül sose lett rá időm, de ezt megnézem. Ubiban annyi fölösleges cucc van, amit sose használok, nagyon zavar. Most egy darabig marad az Ubi MATE, de erre is rá fogok nézni.

(#110) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

T4300-as noti 4GB RAM-al. Érik a Win7 újrahúzás. Gondolkodtam a Win10-ben is, de lehet fel sem települne rá. Volt egy "kalandom" a Suse-val vele 2012 körül és nem túl szerencsés. Folyton levette a fényerőt magától és nem lehetett kikapcsolni, vagy tudni, hogy miért, pedig akkor a net összes bugyrát átkutattam a megoldás után. Nekem itt maradt abba a Linux-os kalandozás.

Az összes app-nak amit használok lenne "valamilyen" Linux-os verziója, de a Linux-os letöltési oldalak elég riasztóak, külön kell distro-t választani és az sem mindegy annak milyen verziójához. Van, hogy a legfrissebbhez csak beta van, vagy "unstable". Win-en sokkal egyszerűbb és biztosabb az egész.

+Az MS Office kompatibilitás ami még fontos nekem. Meg ebbe a Linux-ozásba azért nem 5 perc beletanulni.

Pedig örülnék ha akár csak +20%-al gyorsulna a rendszer. De azt hiszem akkor marad mégis a Win7.

(#111) ubyegon2 válasza Silεncε (#109) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kár ennek bedőlni. :D Nyugodtan nézd meg az Antergost meg a többi desktop Linuxot, mind tele lesz számodra esetleg felesleges dolgokkal. Direkt ilyenek ezek, nem véletlenül. :-)
Az új Ubuntuban amúgy választható opció a minimal telepítés is, bár ez nem azonos a minimal.iso-val.

Amúgy meg, ha már ismered a Linuxok lelkét, elég sok mindent le tudsz szedni, ill. kikapcsolni felesleges szolgáltatásokat.

ArcoLinux-nak van olyan változata is, ahol modul rendszerűen rakod fel az azonos profilú csomagokat az alaprendszerre, így sok minden kihagyható. Ezekben a script-blokkokban végezhetsz módosításokat is, kiveszel, beraksz más programok csomagjait és akkor azokkal települ a script. Ez is Arch alapú.
Ettől is függetlenül olyan nincs, hogy az Arch alapúak mennyivel gyorsabbak, mint a Debian/Ubuntu alapúak. Rengeteg dologtól függ ez, többek között a fentiektől is. ;)

Ebben van egy táblázat, mely services kapcsolható ki és melyik mire való:
Linux Default Services Which Are Enabled at Boot

(#108) colomb2

Nekem meg a gépek vannak ellátva alapból Winx elleni védelemmel. ;] Főleg a HP8570p, ami lehet, hogy UEFI ellen is be van oltva. Igaz még csak a kisöcséjén próbáltam ki, a 8470p-n.

[ Szerkesztve ]

(#112) ubyegon2 válasza Syl (#99) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Linuxot csak szarfos vindózos pécére kell telepíteni!

:N Meg szarfos HP Elitbook-okra is!

(#93) Somatom

Valszeg jobban jártál volna a Puppyval! :_) De akkor azt is megúsztad, jó 5let volt, hogy mutogattad neki!
Mármint a tabletedet! :D

[ Szerkesztve ]

(#113) Silεncε válasza ubyegon2 (#111) üzenetére


Silεncε
őstag

Persze, tudom, hogy ezek csak számomra feleslegesek, csak szimplán zavar, hogy olyan eszi az erőforrást, amire nincs szükségem (és ugyanez zavar a Windows 10-nél is, keresem is a megoldást a takarításra). Nekem nincs szükségem például a LibreOfficera, meg a csomó játékra, nekem egy alap, gyors és kevés erőforrásigényű rendszer kéne kultúrált kinézettel, amin tudok programozni. Maximális üzemidővel. Nyilván ez nem a Linux hibája, a Windows is dugig van minden szeméttel, csak a Linuxon ezt tudom orvosolni viszonylag könnyen, windowson egy fokkal nehezebb.

A minimális installt használom természetesen, de az 1800 packaget egy friss telepítésnél viszonylag erősnek érzem :D

(#114) _cHAos_


_cHAos_
aktív tag

A tesztelt gép ipari hulladék szvsz. :DDD
A Linux meg stabil, bár volt soök üzleti gépem, amik Win 7 egyszer sem produkáltak nem várt rendszerhibát.
Egy Elitebbokra és Latitude-re is emlékszem, hogy egyszer sem "fagytak le", a mostani ELitebbookom meg Win 10 alatt már 1x megfagyott. :D

[ Szerkesztve ]

(#115) erer1000 válasza Snowy_owl (#92) üzenetére


erer1000
őstag

ilyenem van.
nem láttam throttlingolni még.

egyetemen, utazáskor , vagy ha nem vagyok otthon, 2-3 ablakos net + spoty + alap office szokott menni, esetleg még kiegészül ottohni asztalira való távvezérléssel, ha valami kéne onnan.

a bal oldalon az esc gomb környékén langyosodik csak.

amikor egész este hangfalak rá voltak kötve, és végig (22-08) ment a yt, kis alvós lejátszási lista miatt, reggel megnézve még mindig 1,44Ghz-en volt szépen.

úgyhogy ezt a részét jól megoldották

+ ami poén, 5V táp bemenete van, ebayról vettem megfelelő kábelt, és USB-vel powerbank-ra kötve is lehet tölteni :)

vagy másik gépről

vagy OTG-s mobilról :DD :DD

egyedül a burkolat anyaga ami nem igen jön be nekem.

[ Szerkesztve ]

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#116) ubyegon2 válasza Silεncε (#113) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyébként ennek a rengeteg csomagnak a fennléte nem eszi az erőforrásokat az esetek nagy részében, hiszen el sem indítod őket. Viszont tényleg olyan telepítést kell választanod, ahol a lehető legjobban ki tudod választani, miket raksz fel. Ehhez csak rengeteg idő és valamennyi ismeret is kell, a desktop rendszer meg out of box. Mariskanéniknek, de nem csak nekik! ;]

Az asztali Linuxoknál, főleg ha valami többszörös alapokra épül, elég sok csomagtól meg sem tudsz szabadulni, annyira egybe van gyúrva sok minden a fenn lévő DE-vel például. A Linux Mint a legjobb példa erre, mivel Debian alapú Ubuntu az alapja, erre jön a saját kezelőfelület.
Viszont állítom neked majd 6 éves használat alapján, hogy a rengeteg csomag közül csak azt érdemes leszedni, amit egyrészt nem használsz, másrészt maga a csomag-ot kezelő services is indul bootkor! Nyomtató, bluetooth meg egyéb.... az Office csomag foglal ugyan tárhelyet, meg x db player is, de ezek nem befolyásolják a rendszer működését. Volt, hogy azonos profilú programból felraktam, amit csak találtam, de elfér, nem zavar senkit.

Az kell tudnod, mivel lehet időnként ellenőrizni, mik futnak a rendszerben, ha lassulást tapasztalsz, mivel minden okkal történik, ha nem is úgy, mint a WInnél, itt nem az OS dönti el, mikor mit csinál, gondolok főleg a frissítési metodikákra.

(bocs, hogy annyit magyarázok, mintha kicsit is értenék hozzá....) :N

[ Szerkesztve ]

(#117) Silεncε válasza ubyegon2 (#116) üzenetére


Silεncε
őstag

Igen, itt megint az a kérdés, mit tekintünk erőforrásnak, nekem a tárhely is az :D Mindenesetre majd nézgelődök, majd ha lesz időm (sajnos az se mostanában lesz).

(#118) Shing válasza SunMount3r (#110) üzenetére


Shing
őstag

Windows 8.1 is jó opció lehet. Kicsit kevesebb memóriát eszik mint a W7, jobb a memóriakezelése, összességében kisebb az erőforrás igénye. Rögtön észreveszed majd, hogy az alap sebesség gyorsabb.

Win10 mára picit magasabb igényű lett... Bár sztem nem lenne gond, a 4GB RAM nem limitál, proci még elég alap dolgokhoz. Amit feltesz Intel drivert elég netezéshez, videólejátszásnál lehetnek teljesítmény gondok, de az gondolom W7-nél is megvan.

(#119) ubyegon2 válasza Silεncε (#117) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jogos! 😁 Ezt hajlamos vagyok elfelejteni, desktopon főleg, de a laptopon is csak 20 gigát foglal a rendszer az új 860 evo-n a 250-ből.

[ Szerkesztve ]

(#120) Somatom válasza erer1000 (#115) üzenetére


Somatom
veterán

Az Atomon belül sem mindegy, hogy melyik a három közül (83xx, 85xx, 87xx). A 83xx RAM kezelése single channel, a másik kettőé dual. Tesztek alapján ez szűk keresztmetszet tud lenni.

Ubyegon2:
20GB???? Ezt nem értem. A legnagyobb Puppy, amit eddig láttam, az 1GB volt, de abban már benne volt egy videószerkesztő, meg a LibreOffice. Egyébként sem értem, hogy mik ezek az elefánt OS -ek. Ha Office -t akarok használni, akkor sfs -ként felcsatolom. Miért kéne minden boot -nál mindennek betöltődnie? Akkor is betöltődik az Office, ha én épp csak videót akarok nézni? Ez pazarlás.

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#121) pentiumboi válasza ubyegon2 (#111) üzenetére


pentiumboi
csendes tag

A gyorsaságot úgy értettem, hogy a teljesen laikusok (én) számára is feltűnik, hogy a két default telepítés (oob) közül az egyik gyorsabban reagál, mindennemű mókolás nélkül. Ez nem mért adat, teljesen szubjektív :R

Jah és azért ajánlottam a kollégának, mert hasonló gépünk van, és a tapasztalatom ez volt vele :U

[ Szerkesztve ]

(#122) Silεncε válasza Somatom (#120) üzenetére


Silεncε
őstag

Már miért töltődne be? Ott van a lemezen, vár arra, hogy használd.

pentiumboi: köszönöm a tanácsot, arra is rá fogok nézni, csak legyen időm rá.

[ Szerkesztve ]

(#123) SunMount3r válasza Shing (#118) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Amit eddig a 8.1-ről hallottam, az alapján pont azt nem szeretném.

Kipróbálom a 10-et, vagy felmegy, van nem. De mondjuk, ha fel is menne (a proci miatt kétséges főleg, hiszem 2009-es típus), akkor sem garantált, hogy később nem e futok majd hibákba. Aztán lehet 1 hónapnyi belakás, meg használat után derülne ki, hogy ez, vagy az nem fut rendesen...

(#124) #38075904


#38075904
törölt tag

ezek a 80 ezres gépek amugy aranyat érnek.
írtam egy a4 es oldalnyi szöveget, de aztán úgy vagyok vele nem kell/akarok meggyőzni senkit.
Mindenki tudása tehetsége szerint választ gépet, ha gép gyártó lennék az lenne az első pont h:

Fehér : YES
tovább már nem is szokták nézni
1 TB hdd YES
ilyenkor már a könny szokott kicsordulni.

(#125) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Cégnél használnak egy ehhez hasonló, de még egy kicsit gyengébb Atomos rettentet, van rajta egy régi XP, meg Xubuntu mint a cikkben. Azért van még használva, mert kicsi és mert elmegy 6-8 órát, meg azért, mert még nem mentünk át rajta autóval, pedig már nagyon érik a dolog. :)

Az XP rajta elég nehezen használható, de 1-2 dolog miatt néha még kellett. Olyankor bő 2 perc a boot idő, mire használható lesz a gui. Az Xubuntu sokkal jobb ezen a gépen, általában azzal is volt használva, teamviewer meg terminálos dolgok egész normálisan mentek rajta. Böngészni is lehetett vele, de azért mire ez a kis proci behozott egy mai weblapot, addig azért eléggé megőszültünk a munkában.

A cikk megállapításaival többnyire egyetértek, de mikor ilyen gépet vesz valaki akkor annak gyakran az a vége, hogy a hozzánk hasonlóknak előbb utóbb át kell menni rendbe rakni mert fut rajta n+1 előtelepített szemét a Windows mellett...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#126) ubyegon2 válasza Somatom (#120) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

20GB???? Ezt nem értem. A legnagyobb Puppy, amit eddig láttam, az 1GB volt

Sorry, más nézőpontból írtam, 20GB van a rendszer particiónak lefoglalva. A fele szabad a helynek, de persze ez nem Puppy, a Cinnamon kicsit több helyet eszik meg annál. ;)

Ha Office -t akarok használni, akkor sfs -ként felcsatolom. Miért kéne minden boot -nál mindennek betöltődnie? Akkor is betöltődik az Office, ha én épp csak videót akarok nézni?

Ez nekem kínai, ez a felcsatolás az OOffice-nál. :Y Mint ahogy a kolléga is írta, nem töltődik be semmi, csak ott van telepítve, ha kéne, de elég rákattintani az ikonra, ez a Puppy elég munkás disztrónak néz ki! :DD
Gondolom nem raknál te sem Puppyt egy AMD A10 8500K 16GB memós desktopra sem egy i7 8GB HP8570p-re! :P

(#127) ubyegon2 válasza pentiumboi (#121) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jah és azért ajánlottam a kollégának, mert hasonló gépünk van, és a tapasztalatom ez volt vele

Félreértettél! Nagyon jó, hogy ajánlottad, a Manjaro, Antergos, Chakra super Arch alapú rendszerek. Amit írtam, csak amiatt írtam, hogy ne legyen félreértés, mert a gyorsaság sok mindentől függ! :)

Amit én tapasztalok, az az, hogy erősen gépfüggő, melyik disztró melyik gépen mennyire gyors és mennyire jól fut minden. Nálam eddig jobban érzik magukat a Debian/Ubuntu alapú disztrók a rolling rendszerű Arch klónoknál....

Szóval nehogy támadásnak vagy ellenvéleménynek vedd ám, amit írtam! Az is Linux, amit javasoltál, meg amit én használok, az is! Mindegyik super! :) Igaz Antergost még akkor próbáltam, amikor az Inchi beta verzió volt és így el is vette a kedvem tőle, de sokan esküsznek rá, hogy jobb az Antergos, mint a Manjaro és fordítva. Ez a szép a Linuxban, hogy 1000féle változatból mindenki megtalálja a neki legsuperebbet! (látod még 1gigás Puppy is működik a camionban kollégánál!) :D - bocs Somatom

[ Szerkesztve ]

(#128) Tim82


Tim82
nagyúr

Sajnos a "régi üzleti gépen a Linux is jobban futna"-poént már elsütötték a topikban. :DDD

*
De amúgy pár gondolatot én is hozzáfűznék, "just my 2 cents"-alapon. Annak ellenére, hogy tizenegy éve használok Thinkpad-eket, nem vagyok "business class-nazi", nem gondolom úgy, hogy "csak az üzleti". Az én esetemben tudatos választás volt, hogy az első ilyen notim (még egy Pentium M-es T40 2007-ben, talán emiatt is regisztráltam a PH!-ra, hogy az itt hirdetett gépet megvegyem) után maradok ezen a vonalon. Erre olyan okaim voltak, mint a viszonylag sok generációig kiterjedő alkatrész- és tartozékkompatibilitás (legextrémebb példa: töltő a 2006-os, első kétmagos Core Duo-s T60-tól a 2012-es, Ivy Bridge generációs T430-ig ugyanaz, ami hat generációnyi hardvert jelent, de pl. dokkolók is jellemzően 3 generációnként kerülnek váltásra), az utólagos alkatrész-ellátás és a példás szervizdokumentáció. Szubjektíven én a dizájnt, tartósságot, jó pár modellnél az IPS kijelző opciót, valamint a 2012-ig meglévő "régi" billentyűzetet is szeretem. Mivel szűkebb családomban rám marad az "informatika", a barátnőmet leszámítva mindenki más "Marikanéni", ezért Thinkpad-eket szereztem be, mert ezekhez értek, ezekre álltam rá, ezekhez vannak újra felhasználható alkatrészeim stb. Ja, meg kispénzű is vagyok és a beszerzés is rám marad.

Finoman fogalmazva nem vagyok early adopter, egyelőre le vagyok ragadva a Sandy/Ivy Bridge vonalon mind laptopnál, mind asztali gépnél, mint "csúcstechnika". A "fő gépem" (úgy értve, hogy mi az, amihez reggel-este leülök itthon, legtöbbször használom) egy Thinkpad X220, i5-2520M procival, IPS kijelzővel, 16 GB RAM-mal, 240 GB SSD-vel. A "másodgépem" egy 4:3 képarányú kijelzős 15" Thinkpad R61, szintén IPS kijelzővel (gyárilag nem volt ilyen opció, de Thinkpad T60-ból plug'n'play volt áttenni egyet), Core 2 Duo T9300 procival (nem sokkal lehet teljesítményre az asztali E8200 alatt), Intel GMA X3100 videólassítóval, 8 GB RAM-mal, szintén 240 GB SSD-vel. Van desktop is (ez egy Ivy Bridge alapú SFF ThinkCentre gép), ez lenne a "játékos gép", ha több időm lenne játékra. (Mivel legfeljebb némi casual RPG-zés fér bele idén, így szerintem kb. 3 hónapja kapcsolhattam be utoljára, így blicceltem el sikeresen a legutóbbi, a lapcsalád cikkei alapján sok galibát hozó őszi W10-frissítést. :) )

Windowst már csak a "játékos gépen" használok (W10), a laptopokon Linux (a szerkesztő ajánlata: Ubuntu MATE LTS, az X220-on 18.04, az R61-en 16.04) fut. Néhány játékot leszámítva mindent meg tudtam oldani eddig, amit szerettem volna, még nem hivatalos OneDrive-kliens is van, igaz, nem GUI-s. Nem hibátlan a felhasználói élmény, de összességében stabilabb. Az X220-on nagyjából 2016 tavaszától számítva úgy két évig bírtam a W10-zel, aztán ott is megérett a váltás, az R61-et eleve Linuxos gépnek szántam és a 15" 4:3 kijelző IPS-re cserélése volt egy fontos szempont még. (A családban van még T60, T500, X301 - ezek mind Core 2 Duo érás Thinkpad-ek, jellemzően Linuxszal vagy Windows 7-tel, a T500-at hamarosan egy T420 váltja.)

Alapelv, hogy legális operációs rendszert és programokat használok, szóval nem ilyesmi gondom volt a W10-zel. Engem inkább olyan dolgok bosszantottak, mint a frissítési metódus, mely gyakran indokolatlanul hosszú időt vesz igénybe és gyakran 50-50% eséllyel megy egy-egy frissítési csomag telepítése (sikeres vagy nem, jól működő netkapcsolattal is), vagy hogy a mai viszonylatban is alapvetően teljesen használható mobil Sandy Bridge-s notinak kb. nem létezik gyártói támogatása W10 alá, mókolni kell, hogy jó pár (nem életbevágó, inkább kényelmi) dolog működjön vele és így tovább. Így írtam egy képzeletbeli listát, hogy mit használok Windows alatt és mi az, amit nem tudnék kiváltani Linuxszal. Mivel meglehetősen kicsi lista lett, nem igazán fontos dolgokkal, a váltást meglépni nem volt nehéz. A tanulási időszak persze hosszabb ideig tart, nehezebb (mint minden Windows-on szocializálódott embernek, gondolom), de eddig úgy gondolom, hogy megérte.

Most amúgy az R61 előtt ülök és gépelem a hozzászólást. Első körben Fedora 26 volt rajta, ez a disztró több ok miatt is elhasalt rajta (részben azért, mert alvó állapottal voltak gondjai ezen a gépen, részben azért, mert sokkal nehezebb rajta azt a pár, most már Linuxra is elérhető, klasszikusnak mondható vagy indie CRPG-t feltenni, mint az Ubuntu-vonalra, főleg meg azért, mert valamilyen oknál fogva a release-frissítés 27-re nálam elhasalt tárhelyproblémákra hivatkozva úgy, hogy volt bőven szabad tárhely). Aztán Ubuntu MATE és ez eddig teljesen rendben van. Fut egy Vivaldi, 1-10 közötti lapszámmal rajta (azért h264ify és valamilyen blokkoló addon nagyon nem árt), egy Thunderbird, egy Spotify, külső USB hangkártyáról épp zenét hallgatok fejhallgatóval. Idén tavasszal ugyanezen a gépen (csak akkor még 4 GB RAM-mal és 120 GB SSD-vel) begépeltem két szakdolgozatot, akkor volt ugyanígy a Vivaldiban 25-30 nyitott fül, nyitva volt a Thunderbird, LibreOffice-ban szerkesztgettem egyszerre 6-8 szövegdokumentumot és 3-4 táblázatot DropBox-ba mentegetve, mellé 15-20 db pdf-et olvasgattam egyszerre, vegyesen 3-400 kByte és 100-150 MB közötti terjedelműeket, a háttérben itt is időnként vagy Spotify, vagy a helyi NAS-ról DeadBeef-ről zene. Bírta, a RAM bizonyult időnként kevésnek és akkor belassult, ekkor be kellett zárni pár pdf-et vagy LO doksit, utána megint lehetett folytatni. Ami a szórakozást illeti, nyilván 4K videót vagy 1080p 60fps-t nem ezen nézek, 720p HEVC-vel elboldogul viszont, az említett klasszikus CRPG-k (mint a Baldur's Gate, Planescape Torment, Icewind Dale széria és ezek Enhanced Edition változatai) jól futnak rajta és így tovább. A billentyűzete és a kijelző miatt meg imádok előtte ülni és még nem "kevés" a fenti használatra.

Igen, az R61 mindezt jóval több fogyasztásból oldja meg, mint egy 3-4 éven belüli Bay Trail vagy annál újabb Atom, Celeron, Pentium alapú kisgépecske, meg nem is ezt a gépet csapnám a hónom alá utazáshoz; nem is ezért írtam - csak érzékelem és jogosnak gondolom, ha valakinek ez a tudás "elegendő", akkor minek válasszon erősebb hardvert. (Van nekem is egy Lenovo Miix 300-am, ami nem volna rossz, ha a 2 GB RAM és az eMMC miatt nem szenvedne rajta a W10 32 bit, meg hát nem nagyon jó az a billentyűzetes dokkoló, mint beviteli eszköz.) Hogy ez most milyen csomagolásban, milyen egyéni preferenciák alapján kerül kiválasztásra, az szerintem mindenkinek a magánügye, én csak kihasználtam az alkalmat, hogy leírjak egy logikus okfejtést, hogy (az én szubjektív szempontjaim alapján, nekem) miért érte meg egy üzleti noti termékvonalon maradni eddig. :)

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#129) Somatom válasza ubyegon2 (#126) üzenetére


Somatom
veterán

Félreérted. A Puppy alapból bootnál betöltődik a RAM -ba és onnan fut. Ezért gyorsabb, mint a többi, lemezről futó OS. Eddig olyan, mint egy virtuális gép. Kilépéskor egy mentésfájlt készít, aminek a kiterjesztése sfs. Boot -nál több lehetőség közül választhatsz, hogy mit töltsön be a RAM -ba és mit olvasson meghajtóról (ezt hívják frugal install -nak). Ha van 16GB RAM, akkor akár az egész rendszert, mentésfájlostól be tudja tölteni. Ilyenkor a használat közben lekapcsolhatja a merevlemezt, vagy, kihúzhatod a pendrive -ot, amiről bootoltál, mert a működéshez nincs rá szüksége. Arra is van lehetőség, hogy futó OS alatt csatolj sfs -t. Tehát, "telepítesz" egy Libre Office -t, készítesz belőle egy külön mentésfájlt és később csak akkor csatolod, ha épp szükséged van rá. A tool -jában alapból lehetőség van az épp használt rendszer klónozására bármilyen meghajtóra. Ez lehet akár írható DVD is. Sőt! Van olyan opció, hogy egy olyan CF kártyára ment, ami most USB olvasóban van, de a bootnál CF-SATA adapterrel, SATA porton szeretnéd használni. Természetesen fel tudja térképezni a meghajtókon levő OS -eket és azokat is beleépíteni a saját indítójába. Na, ezt nevezem én rugalmas OS -nek.
Egyébként itt a hazai kutyaház.

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#130) ubyegon2 válasza Somatom (#129) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem értettelek én félre, hanem nekem ez a telepítési metodika ismeretlen volt! Épp múltkor akartam felrakni az egyik hazai verziót az általad linkelt oldalról pendrive-ről hagyomásos módon telepítve, de meg se nyikkant! Akkor már értem miért! Ezt nem is kell telepíteni! :Y Gyakorlatilag hasonlóan működik, mint egy live Linux. Köszi, ez hasznos infó volt! A linkelt oldalt ismerjük, a Kezdő Linuxos topikban szoktuk in néha ajánlani Puppy-t nagyon gyenge gépekre.

Én innen szedtem le az iso-t, de ezek szerint nem úgy kell kiírni, mint a normál iso-kat! Mivel és hogyan írod pendrive-ra?

[ Szerkesztve ]

(#131) Frawly válasza Somatom (#129) üzenetére


Frawly
veterán

Nekem a Puppyval pont ez a bajom, hogy mókolni kell a mentésekkel, meg meg a programok feltételével. Rendes disztrót kell feltelepíteni, ha hosszú távon linuxozik az ember. A Puppy arra való, ha néha indítasz csak Linuxot a gépet, vagy kipróbálod jó lesz-e arra a gépre.

A RAM-ból bootolás nem gyorsabb, mint SSD-ről. Tapasztalat.

Silenc3hun-nak meg azt tudom javasolni, ha túl soknak találja az alap disztrók foglalását, akkor Arch-ot tegyen fel, vagy Ubuntu minimalt, és arra azokat a csomagokat teszi fel, amire neki van szüksége.

(#127) ubyegon2: az Arch is ugyanolyan jól érezné magát, ha feltenném neked. Az a bajod, hogy főleg gányolt Arch verziókat próbáltál. Tiszta Archnak meg nem volt türelmed rendes esélyt adni, meg utánaolvasni, ahogy nem ment valami, már vágtad is félre.

[ Szerkesztve ]

(#132) Frawly válasza BatchMan (#80) üzenetére


Frawly
veterán

Meg lehet tudni, hogy mik azok a feature-ök, amit csak az MS Office tud, a Libre nem?

(#133) Silεncε válasza Frawly (#131) üzenetére


Silεncε
őstag

Igen, valószínűleg tényleg az lenne a legjobb (és azt is szeretnék, anno írtam is a topicba), csak még nem volt annyi időm, hogy nekiüljek rendesen a wikinek és átnyálazzam. Jó lenne mélyebben elmerülni a Linux lelkivilágában (akár forráskód szinten is), csak hát mellette van millió más dolgom is

(#134) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

A használt üzletit azért szoktam jobbnak tartani, mert nálam a tapasztalatok túl sok
- letört a zsanér a csillivilli gagyilapopról
- szakadnak ki a csavarok / elporlik a műanyag
- le kell bontani a gépet egy ventipucoláshoz
- kilyukad a hűtőcső
- elreped az alaplap / feljön a BGA a gyenge ház miatt / kiszakad a tápcsati
dolgokat tartalmaznak konzumer cuccoknál.
Ráadásul ezeket újonan drágábban veszik emberek, mint a használt üzletieket, amiket azért komolyabb igénybevételre terveztek.
Használt konzumert meg a fent emíltettek miatt inkább nem veszek...
S azért a mostani T430-am 50 ezerért olyan volt, mint az új... A low-end konzumernél meg mindenhogyan erősebb hardver van benne.

OK, mindenki mást akar, ha valakinek nagyon könnyű, jól kinéző gép kell, vegye, csak utána ne velem akarja rendberakatni, amivel megszívatta magát. Volt már, hogy intéztem Dell ultrabookot ismerős anyjának, mert cipelésre kellett neki egy kicsi gép - aztán 1 hát múlva vett valami Asust, mert az szebb - csak az 2 nap múlva halt be. Aztán mondtam neki, hogy vigye más balekhoz, mert nem véletlenül kajtattam neki Dellt. Szóval kicsit gndolkodni is kell néha, hogy használt laptoppal villant-e valaki, vagy feladja a szépséget a megbízhatóságért.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#135) hcl válasza hcl (#134) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Befejezve a gondolatot : ha valaki tőlem kérdezi, mit vegyen, azt szoktam mondani, hogy Lenovo/Dell. Ha nem tetszik neki, vegyen, amit akar, vagy kérdezzen olyat, aki azt mondja, hogy vegyen szép konzumer laptopot, de ha az én véleményem kérdezi, akkor az ez. Elég sok üzleti vas van már a tágabb családban (T41-ek, 420-ak, 430) és mennek, mint a svájci óra.

Mutogatni való hater díszpinty

(#136) Silεncε válasza hcl (#134) üzenetére


Silεncε
őstag

Ki az akinek nem tetszik a ThinkPad design? :Y

Szerk.: ez inkább a második hsz-re válasz

[ Szerkesztve ]

(#137) envagyok


envagyok
veterán

Engem is idegesít újabban a win10 vírus stb ellenőrzése ami indítás után 10-15 percig is eltart.

A linuxot illetően nekem ilyen kis géppel (z3735) sok gondom volt mert akkoriban (2 éve) nem volt audio driver linux alatt rá.

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#138) paprobert


paprobert
senior tag

Nagy átlagban bármilyen hardver-limitált környezetben a Linux gyorsabb lesz.

300-800 MB RAM foglalás indításkor a Windows 10 1.2 gigájához képest.
Töredék I/O a merevlemezen/SSD-n.
Töredék tárhely igény. 3-10 GB VS 15-60 GB

Két dolog viszont rosszabb.

A VGA leadott teljesítménye csak 60-85%-os a Windowshoz képest.
Kb. 15%-kal nagyobb idle fogyasztás, rövidebb akkus üzemidő a Windows7-hez képest. Persze kinek kell az utolsó fél óra akkuidő, ha a feladatok gyorsabban el vannak végezve ;)

Szigorúan hardveresen nézve, egy csúcs PC-n viszont, ahol minden erőforrás bőségesen rendelkezésre áll, a Linux előnyei nem igazán jönnek ki, a hátrányai azonban igen.

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#139) ubyegon2 válasza paprobert (#138) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szigorúan hardveresen nézve, egy csúcs PC-n viszont, ahol minden erőforrás bőségesen rendelkezésre áll, a Linux előnyei nem igazán jönnek ki, a hátrányai azonban igen.

Pontosan milyen hátrányaira gondolsz?

Hardveresen vizsgálva nézd meg a merevlemezt ért hatásokat NTFS vs EXT4 használat esetén. ;) Ha maga a fájlrendszer nem előnye a Linuxnak, akkor semmi se!

[ Szerkesztve ]

(#140) DraXoN


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

sajnálatos, hogy ilyen gépek azért "lézetnek" ... de nem is a teljesítmény a legnagyobb bajuk, hanem a "pocsék" megtervezés, "kevésram" ("modern rendszernek", rossz hűtés, alaplapra forrasztott ram, ssd, stb.. mind előfordul...)..

az én 11éves laptopomon jelenleg egy BunsenLabs linux van.
Most csak kíváncsiságból megnéztem mit tud a N3060 az enyémhez képest.. [link] khm.. vicc...

a BunsenLabs, kicsit több manuális törődést igényel mint pl. egy xubuntu, egy-két dologban jobban bele kell "túrni", hogy esetenként jobb legyen (kevesebb benne az automatizáció), viszont cserében még 1x gyorsabb. Volt xubuntu azon a gépen, jó-jó (főleg a windowshoz képest), de a xubuntuhoz képest a bunsenlabs még egy kategóriát "gyorsít" érzésre...

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#141) Donki Hóte válasza Frawly (#132) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Ha többen is beleírnak egy word dokumentumba korrektúrával (pl. egymás beírásába), meg megjegyzéseket szúrnak bele, akkor a LibreOffice eléggé elveszti a fonalat és nem lehet látni, hogy ki mit írt.

Irodai környezetben az MSOffice megbízhatóbban működik ebben a tekintetben.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#142) MaxxDamage


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

Jó kis cikk!
Régebbi gépekre ajánlott a Linux / Ubuntu féle rendszer. Régi laptopba m.2 SSD (16GB) + 2.5" átalakító amivel használom és a kislánynak netre tökéletes ASUS X59SL (3GB RAM, intel C2D T5750 CPU, AMD RV620 - HD3470) notin van így használva Ubuntu 14.04.1.LTS rendszer

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#143) CPT.Pirk válasza paprobert (#138) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egy ilyen gépen elve értelmetlen a grafikus teljesítményről beszélni. Újabb gépeken már más a helyzet, pl. Vulkan alatt nem igazán van probléma a teljesítménnyel, amit írtál az jellemzően az OpenGL alatt nyújtott teljesítmény, de az olyan amilyen, nagyrészt az OpenGL általános állapota miatt.

Emlékszem mikor a régi szép időkben újraforgattam ThinkPad T60-on Mint alatt a teljes Mesa csomagot azért, hogy meglegyen a 25+ FPS Minecraft alatt és végül sikerült (fél éjszaka fordított a gép), utána kicsit jobban ment a játék Linux alatt, mint ugyanazon a gépen Windowsal. Bár végeredményben egyiken se volt túl nagy élmény... :D

MaxxDamage: jövő áprilisban megszűnik a 14.04 támogatása, végleg. Ha valamire frissítesz, szerintem ne alap Ubuntu legyen, mert bármit raksz arra a gépre, gyorsabb lesz nála. - és véleményem szerint normálisabb is.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#144) MaxxDamage válasza CPT.Pirk (#143) üzenetére


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

:R
Már ajánlotta a rendszer Updatet valami 16.x.x verzióra (de még nem éltem vele) és hamarosan Updatelem is.

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#145) Frawly válasza hcl (#134) üzenetére


Frawly
veterán

Egyértelműen jobb az üzleti. Azonos pénzért sokkal nagyobb teljesítményt ad, sokkal tovább tart, mire elavult. Könnyebben szerelhető, olcsón kapni hozzá évekig alkatrészt. Mert ugyebár az üzleti notik is elromlanak, de attól nem kell kidobni, csak a meghibásodott hardvert kicserélni. Bármikor könnyen bővíthetők 8-16 GB DDR3 RAM-ra, SSD-vel, erősebb procival. Esetleg eGPU-val, dokkal.

Mint írtam, a cikkbeli gép 28 ezret végül is megért, Linuxszal okés használni alap felhasználásra, de a legtöbb ember 70 ezerért tudja beszerezni, annyiért meg van sokkal jobb használt/refurb üzleti, 12-14-15 colban is. Szóval lehet van, akinek ez a 28 ezres kis gép elég, használja egészséggel, de azzal nem tudok egyet érteni, hogy jó vétel, és mindenkinek ilyenre kéne rámennie.

Az ilyen netbookos gépekkel az a baj, hogy nem tartósak, drága hozzá az alkatrész, némelyik nehezen szerelhető, mert ragasztott a ház, minden oda van forrasztva az alaplapra, stb.. Igaz ez a legújabb üzleti gépeknél is kezd igaz lenni, mióta rámennek arra, hogy ne tudjad bővíteni, magad szervizelni, minden le van rajta ragasztva, odaforrasztva, csak azért, hogy vékonyabb, eldobhatósabb, olcsóbban gyárthatóbb legyen. Plusz az új üzleti gépek minősége, tartóssága is csökkent, nem olyan robosztusak már mint rég.

Ráadásul a legtöbb laikus felhasználónak azért kell erősebb gép a szükségesnél, mert ők csak Windowszal tudják használni, azt ismerik, Linuxot nem tudják feltelepíteni, de Win esetében sem tudják a beállításokat optimalizálni, a rendszert tisztán tartani, gyorsan összeszemetelik, nincs elég fegyelmük, hogy mindenre lightweight alkalmazást keressenek, sok futó alkalmazás-fül esetén hajlamosak nem bezárni a felesleget, böngésző alá nem tesznek fel reklám/script blokkolót, így meg combosabb hardver kell ahhoz, hogy alap szinten tudják használni a gépet. Aki persze kicsit is ért hozzá, az beéri kisebb hardverrel Linux alatt, de ez nem minden felhasználónak opció, mert nem lesz meg hozzá a türelmük, tudásuk, hogy feltelepítsék, megfelelően beállítsák, és nem biztos, hogy van olyan power user ismerősük, aki ezt megteszi helyettük. Nekik ezek az atomos, celeron N/J-s csodák erősen kerülendők.

(#146) CPT.Pirk válasza MaxxDamage (#144) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A 14.04-ben eléggé gáz volt még a Unity és sok erőforrást is kért, az legalább normalizálódott a 16.04-re. Webfejlesztő kollégáim gépén többnyire Ubuntu 16.04 LTS volt, de inkább átálltak Mintre, mert az sokkal normálisabb GUI-t tartalmaz, mindegy melyik verzióját nézzük. A csomagbázis azonos, így nem volt nagy vásziszdász disztrót cserélniük.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#147) llax válasza Frawly (#145) üzenetére


llax
senior tag

"Igaz ez a legújabb üzleti gépeknél is kezd igaz lenni, mióta rámennek arra, hogy ne tudjad bővíteni, magad szervizelni, minden le van rajta ragasztva, odaforrasztva, csak azért, hogy vékonyabb, eldobhatósabb, olcsóbban gyárthatóbb legyen. Plusz az új üzleti gépek minősége, tartóssága is csökkent, nem olyan robosztusak már mint rég."

Némely mai üzletinek nevezett készüléknél az is jó lenne, ha 12-16 évvel ezelőtti, abszolút low-end átlagos minőségét hozná (anyaghasználat, összeszerelés). A masszív építés, szervizfedelek, bővíthetőség teljesen általánosak voltak. Mondjuk nem is nagyon volt 100eHUF alatt egy sem.

(#148) MaxxDamage válasza CPT.Pirk (#146) üzenetére


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

Már folyamatban is van. T430 esetén marad a Win10 Pro x64 /még egy jó darabig/ :K

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#149) CPT.Pirk válasza MaxxDamage (#148) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nekem az egyetlen érdemi ok ami miatt van Win10 is itthon, az a DX12, meg egy-két program ami win only. Úgy egyébként nem igazán szeretem használni, ronda és R=1 usernek kezeli a felhasználót.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#150) Frawly válasza llax (#147) üzenetére


Frawly
veterán

Még azt kifejeltettem, hogy az üzleti laposoknak nem csak a windowsos, de a linuxos támogatottsága is jobb általában, jobb eséllyel fog benne pöccre működni miden hardver, mókolások nélkül.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.