Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#551) ubyegon2 válasza joysefke (#548) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ennyi idő alatt senki sem fog tudni megtanulni egy Linuxot érdemben kezelni.

Csak idáig olvastam a hsz-edet, elég is volt, mert ez egyszerűen baromság!
Utóbbi években jó pár embernek raktam fel desktop Linuxot, volt köztük 7 éves kislány is 45 éves hivatalnok hölgy is, akik még addig nem is hallottak Linuxról. Utóbbi hónapokban egy pár két HP Elitbook gépére szintén Linux Mint Cinnamont raktam. Mindenki használja a gépét home userként! Két öreg laptopra is raktam XFCE-s Mint-et, egyikre már a szervizben is azt mondták, ezzel nem lehet mit kezdeni, egyiket se böngészésre használják persze.
Igaz nem is érdemben kezelik, mert ezt nem tudom, hogyan érted, hanem egyszerűen csak használják! Egy Asus laptopos kollégám hívott csak fel, hogy komoly gondja van, mert az egy éves gyereke a faliTV-n szereti nézni a Babóca akármi meséjét, ezt fél perc alatt megoldottuk GUI-ban kattintva kettőt úgy, hogy életemben nem próbáltam még én sem ezt az opciót azelőtt!

Ezek a tények, innentől kezdve te okoskodhatsz ide bármit, enyhén szólva hiteltelen lesz! :)

(#552) hunluki válasza ubyegon2 (#551) üzenetére


hunluki
senior tag

Ezen én is felkuncogok magamban sokszor hogy sok magát pro "értek a géphez" típusú ember hogyan osztja az okosan linux topikokban, legfőképpen tényleg azért mert x éve kipróbált egy disztrót amin éppen valami nem működött és onnantól kezdve szar az egész. Itt a "rutin" igazából hátrány, ha mindent a winen megszokott módon akarsz csinálni akkor sokkal többet fogsz anyázni mintha egyszerűen megtanulnád ennek a működését. A másik oldalról meg beugrik pl az hogy 60 éves néni ismerősöm aki tökéletesen jól elvan egy linux mint-el úgy hogy egy kérdése sincs, csak használja, holott előtte 2-3 havonta jártam át hozzá windowst renoválni.

Vagy nagymamám/papám aki szinén linuxos gépen youtubefügg mostanság illetve nézegeti a családi képeket videókat vagy "utazgatnak" a streetview-al.

Tudnék még pár példát mondani bőven idősebb és fiatalabb korosztályból is (12 éves unokaöcsém pl dotázik megállás nélkül, de neki a 7 volt az utolsó windows amit látott. Amikor látta a gépemen a 10-et akkor mondta is hogy ismerős csak ez olyan lapos meg csúnya), ezek szerint ők mind-mind okosabbak mint a legtöbb topikban lévő windows "szaki".

Nyilván van az a helyzet amikor ez nem így működik mert speckó hw van amihez csak windows driver van (vagy épp fordítva, lásd scanner, nyomtató, de találkoztam még TV tuner kártyával is ami pingvin alatt OOB, win alatt utoljára XP kategória), de ahogy telik az idő ilyen egyre kevésbé fordul elő. Egyre több játék is elérhető, steam is nyomja a proton dolgot, MS pedig erősen termeli sokaknál az unszimpátiát a csodálatos bugmentes frissítések terén.

(#553) Somatom válasza ubyegon2 (#551) üzenetére


Somatom
veterán

Azért az ecccerű user -nek sem árt tisztában lenni az alapvető különbségekkel. Pl. a kötött fájlrendszerrel, hogy nem X nevű (jelű) meghajtókban keresünk könyvtárakat, hanem pont fordítva, könyvtárakban keresünk meghajtókat. Vagy, a csatolás/leválasztás összefüggései, hogy attól, hogy látunk egy meghajtót, még nem biztos, hogy használni is tudjuk. Viszont, ha felcsatoltuk (vagy, a rendszer automatikusan felcsatolta), akkor már a kötött könyvtárszerkezet (vagyis, a rendszer) szerves részét képezi, így mindenképpen le kell választani, mielőtt kihúzzuk az USB -ből.
Stb., stb.

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#554) zoltanz válasza hcl (#550) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"Próbáld ki Pentium M-es hardveren a 8-10-et"

Én ismeretségi körömben is van ilyen, kínszenvedés vele böngészni, pedig reklámblokkolók, gyors böngésző minden fent van.
Anyagilag simán tudnánk venni valamit, meghalt rajta már a Wifi (nem cserélhető), HDD lett cserélve. Kínából kellett rendelni szalagkábelt, hónapokig tartott mire megjött. Az egész noti nem ér annyit, vehettek volna belőle egy újat, és annak nem zéró az akkuideje sem. Csak hát nem kellett volna hiányozni matekórán annó. Elér egy kort ugyanúgy mint az autóknál nem gazdaságos javítgatni, mert a többszörösét ráköltik. :DDD

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#555) arnyekxxx válasza ubyegon2 (#551) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Igaz nem is érdemben kezelik, mert ezt nem tudom, hogyan érted, hanem egyszerűen csak használják!

Mivel használni* ugyanugy kell mint a wint amin felnőttek, így emiatt azért én nem esnék annyira hasra. Az érdemben kezelés ott jön elő ha az ember belefut valami porblémába. Winnél ilyenkor az 1bites juzernek van annyi esélye, hogy beirja a kugliba "windakármisorszám nem megy az új SmartDidloSync" és nagy valószínüséggel a kugli első 5 találatában lesz egy "töltsd le ezt, futtasd, inditsd ujra a gépet és menni fog" megoldás, linuxnál meg talál olyat, hogy "hát igen a Zbuntu XGZ az ezzel a SmartDidloSyncel szokott ilyet csinálni és ezt tudhattad volna mielőtt Zbuntu XGZ-t telepítesz ha végigolvasod az internetet, de azért megpróbálhatod beirni a terminálba, hogy "magicword - get- miracle - ajmexpert- 3,4,34" miután megkerested a winx driverét és feletetted a beállítások csakazérrtiswindrájvertteszekfel almenüben. Valószínűleg így se fog menni, de lehet, hogy mégis. Ha nem, akkor tedd fel a LinuxMeat LMBTQ verziót a KGB felülettel mert az ugyis sokkal jobb mindenben és alapból kezeli a SmartDidloSyncet általában. De azért előtte olvass utána mélyebben, ne buta windózos fejjel gondolkozz.

*használni = gép elindul a power gomb megnyomására, a firefox/chrome/videopléjer elindul a firefox/chrome/videopléjer ikonra kattintva és bezár a sarokban az X-re kattintva, a power gomb megnyomására leáll a gép.

(#556) arnyekxxx válasza hunluki (#552) üzenetére


arnyekxxx
veterán

holott előtte 2-3 havonta jártam át hozzá windowst renoválni.

Komolyan kérdezem, mit kell egy winen 2-3 havonta renoválni? win3.1-et használt a nagyi és kapcsolós hosszabítót kapcsolgatva állitja le a gépet?

[ Szerkesztve ]

(#557) ubyegon2 válasza Somatom (#553) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az eccerű user Win alatt is pont ugyanannyira van tisztában az alapdolgokkal, így aztán....ők eddig sem találták a meghajtókat a külső meghajtókat meg szerintem simán csak kihúzzák. :)

A Mint Cinnamon felülete meg annyira hasonlít a WInhez, a Menü is tök egyszerű, ezen sem szoktak elakadni. Tényleg nem tudok mit mondani, én sok embernek felraktam Win7-8 helyett és azóta nem keresnek.

(#552) hunluki

Én is laikus voltam a Windowshoz is, így home user használatra nyugodtan raktam fel ezeket az amúgy felhasználóbarát kezelőfelületű desktop Linuxokat. Aki speciális felhasználó, az úgyis ért a gépéhez. ;]

(#555) arnyekxxx

Winnél ilyenkor az 1bites juzernek van annyi esélye, hogy beirja a kugliba "windakármisorszám nem megy az új SmartDidloSync" és nagy valószínüséggel a kugli első 5 találatában lesz egy "töltsd le ezt, futtasd, inditsd ujra a gépet és menni fog" megoldás

Esélye van, de nem fogja tudni megoldani. Ez van. Amúgy az első másnak történő Linuxos telepítésem épp azért volt, mert meguntam, hogy a főnököm állandóan behozza az otthoni gépüket, hogy megint meghalt rajta a Windows! Ötödik alkalommal kénytelen volt elfogadni, hogy nem rakom fel neki többször a Wint! Pár nap múlva lelkesen mesélte, hogy a gyerek gépét még ő is könnyen tudja kezelni! Ez azért érdekes, mert melóhelyen láttam mennyire idióta volt még az XP-hez is! :U
A többi Linux telepítés jó része is azért volt, mert meguntam, hogy engem nyaggatnak a Windowsuk szarakodása miatt! Ezért írtam, hogy nekem mindegy ki mit mond, mennyire nem tudja használni az egyszerű felhasználó, a saját tapasztalataim mást mutatnak.

Attól még te elmagyarázhatod nekem nyugodtan, mit jelent a használni és mit a kezelni! Ezt külön meg is köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

(#558) Somatom válasza ubyegon2 (#557) üzenetére


Somatom
veterán

Én kevés disztrót ismerek. Win alatt van a "C", ami a rendszer. Aztán "D", meg "E", stb. Linuxon meg SDA1,2,3 ..., SDB1,2,3 ..., de valójában ezek a /mnt alatt vannak. Szóval, hiába keresgél a Win -hez szokott user "C", meg "D" meghajtókat. Viszont, ha a /mnt mappában keresgél, akkor megtalálja a csatolt meghajtók eléréseit.

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#559) ubyegon2 válasza Somatom (#558) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha bemegy a fájlkezelőbe a home user, ezt látja bal felül:

Amiket említesz, az sda/1, sda/2 etc., ezeket neki nem kell tudni, mert alapból az előbbi képen látható blokk alatt le van nyitva ez:

Ha rákattint, felcsatolódik, ha arra kattint, lecsatolódik.

Nekem elhiheted, ezt még nagyanyám is tudná kezelni! Fogalma sincs ezeknek az embereknek arról, hogy a C meghajtó itt sda/1 ;]

Maga a Menü a bal alsó sarokban szintén annyira egyszerű felépítésű, hogy tényleg semmi plusz tudás nem kell hozzá! Bal függőleges panelen vannak aKedvencek, de ha a többire ráhúzza az egeret, az is egyértelmű. Nálam már kicsit meg van variálva, de alapból ez sokkal egyszerűbbnek néz ki: (ikonokat is kutyultam)

[ Szerkesztve ]

(#560) Somatom válasza ubyegon2 (#559) üzenetére


Somatom
veterán

Képtelen vagyok megszokni ezeket a fájlkezelőket. A Winét is útáltam, TC -függő vagyok. Bevallom, hogy eleinte Linuxon is Wine alatt futtattam a portable TC -t. Gnome -ra nem is emlékszem, hogy találtam -e alternatívát. Rövid ideig használtam KDE -t, arra volt a Krusader. Aztán jött (látott és győzött :) ) a Puppy, amin Double Commander -t használok (meg, NAS -on, SSH -val MC -t, de az más tészta). Még Androidon is kétpanelest használok (TC, Solid Explorer Classic). Ezekben nem egészen úgy jelennek meg a csatlakoztatott meghajtók, mint a rendszer alap fájlkezelőjében.

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#561) hunluki válasza arnyekxxx (#556) üzenetére


hunluki
senior tag

Többnyire böngészőből mindenféle random addonokat kiganézni, ask toolbart levakarni, letöltések között random exe-k, vírusírtó karanténjának ürítgetése, másik 3 vírusírtó (amiből 2 kamu, meg egy norton trial ami kb károsabb mint a két másik kamu) levakarása ami közben felmászott, teljes vírus/adware írtás.

Amúgy nagyi először W7-et használt, az 2-3 havonta képes volt letérdelni neki, aztán frissített 10-re, ott már nagyi se kellett, W10 intézte magától pl frissítés utáni bootloop-al.

Ezek mind user errorok (kivéve a W10 bootloop, az 100% MS fail), aláírom, de ha én vagyok akinél csörög a telefon hogy "jajmegintlassúezaszar tudszvalamitcsinálni" akkor egy idő után elkezd unalmas lenni én pedig elkezdek egy permanens megoldás után keresgélni.

Serdülő unokaöcsémnél hasonló volt a szitu, nyilván tudjuk mitől lett havonta rákos a gépe, de amióta linuxon játszik (amikkel játszik mind van steamen linuxon) azóta semmi gondom vele, csak megy.

Persze ugyanitt szeretném megjegyezni hogy nekem is volt dolgom olyan géppel ahol felhasználási igényeknek tökéletes lett volna a legmezeibb linux is, de a HW nem kedvelte a pingvineket szóval maradt a Win. De ahogy előbb is említettem ilyenből egyre kevesebb van, sőt inkább a winre nincs driver a jellemző. Legutóbb pl USB-s videódigitalizáló volt hasonló (egyik vége USB, másik vége RCA/s-video), ott is XP volt a hivatalos utolsó, W7-re még fel lehetett imádkozni erős basszamázások következtében sűrű kékhalálozgatásokkal, Mint alatt rádugtuk és már jött is be az adás, VLC-vel simán menthető volt a stream x264-be amit proci szépen integrált gpu-ból kódolt.

Amúgy elvileg az elosztós lekapcsolás már nem kéne hogy gondot okozzon, elég régóta naplóznak minden OS alatt a filerendszerek, de nyilván nem a legegészségesebb HW szemszögből :DDD

[ Szerkesztve ]

(#562) ubyegon2 válasza Somatom (#560) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sokan használják Linux alatt is a DC-t, de a Nemo képeit csak azért mutattam, hogy más is lássa, mennyire elvetemülten használhatatlan lehet. Én elvagyok a Nemoval, meg lehet szokni, ha a beállításoknál kétpanelessé teszed. Amúgy F3 gomb. Sokan nem is tudják, a Linux Mind YT csatorna legújabb videójában is azt láttam, hogy megnyit a Zoli még egy Nemo-t, hogy átmásoljon valamit egyik ablakból a másikba........ :D

Amúgy a Sunflower kicsit barátságosabb kinézetű, mint a DC.

(#563) Somatom válasza hunluki (#561) üzenetére


Somatom
veterán

"elég régóta naplóznak minden OS alatt a filerendszerek"
Tényleg? Te milyen fájlrendszert használnál USB -s adathordozón, ami Win, Linux és Android kompatibilis?

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#564) Bici válasza Somatom (#560) üzenetére


Bici
félisten

Ezt reszben caja-val is meg lehet oldani.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#565) CPT.Pirk válasza hunluki (#561) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ask toolbar... Te jó ég, hány Wines gépről pucoltam már ki azt a szemetet. :Y

Amúgy jah, hasonló okokból kaptak Debian-t a nagyszüleim. Egyből a Firefoxba bootol, évek óta megy faszán.

Somatom: a KDE dolphin fájlkezelője az F3-at megnyomva bevált két ablakos módba. F4-et megnyomva terminált is nyit az ablakai alá, ami követi a tabokban való mozgást. Iszonyatosan hasznos dolog!

Somatom2: ami mindhármon megy az mondjuk az NTFS... Ha nem számoljuk a Fat32-t.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#566) hunluki válasza Somatom (#563) üzenetére


hunluki
senior tag

És hányszor raktál OS-t USB-s adathordozóra úgy hogy üzemszerűen azt használtad?

Sanda gyanúm szerint WintoGo NTFS-re formázza a pendrive-ot (fixme ha nem, még nem próbáltam) ami bár biztonságos de cserébe jobban "kopik", ugyanígy tudsz linuxot is pendrive-ra tenni ext3/4-el (vagy ízlés szerint amivel szeretnéd), de nem célszerű.

Amúgy filerendszer kompatibilitás szempontjából -számomra- nem releváns, hálózaton osztom az adatokat az eszközeim között, az meg hogy épp NTFS vagy ext4 van alatt függ attól hogy épp ki osztja meg, végeredmény szempontjából lényegtelen.

Kérdésedre a válasz: talán exfat-ot, bár az nem naplóz de legalább minden írja/olvassa OOB. Nekem pl pendrivejaim exfaton vannak, bár még droidra nem próbáltam OTG-vel rákötni de szerintem az is megenné. Legalábbis ha a kocsiban a nóném fejegység megeszi róla az MP3at akkor remélhetőleg a droidnak is menni fog.

(#567) Somatom válasza CPT.Pirk (#565) üzenetére


Somatom
veterán

és hunluki:

Sajnos, ez nem ilyen egyszerű. Androidon csak a FAT32 ami tuti, az exFAT és az NTFS már nem. Ezekből csak az NTFS naplóz. Szóval, nem csak az számít egy eltávolításnál, hogy az OS meghajtója sérül -e, hanem a csatlakoztatott meghajtó is.

A PC -mben egy beépített eMMC -ről (NTFS) bootol a Win, egy SATA bővítőhelyben levő SSD -ről (FAT32) bootol az Android (ez az alapértelmezett oprendszer), egy beépített slotban levő mikroSD kártyáról (FAT32) pedig a Puppy bootolható (ez az alapértelmezett boot meghajtó, tehát a Puppy Grub4dos -a indítja az SSD Android -ját).

Így mindegyik OS alól látom a többit. Még akkor is, ha a két kivehető meghajtót USB -n másik géphez csatlakoztatom akár tárhelyként, akár OS -ként.

A nagy terjedelmű médiafájljaim nekem is NAS -on vannak, de külföldön, roaming nettel nem praktikus az otthon levő NAS -ról/ra az adatmozgatás. Olyankor jól jön egy USB -s meghajtó, ami szintén FAT32, tehát nem naplózó.

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#568) hunluki válasza Somatom (#567) üzenetére


hunluki
senior tag

Megvallom az őszintét, androidban annyira nem vagyok otthon, ezért is írtam hogy ha nóném autósfej megeszi akkor sanszos hogy a droid is, de akkor a jelek szerint tévedtem.

A te helyzeted jelen esetben erősen specifikus, nem mindennapi setup :)

Igazából ha ezt kéne megoldani akkor úgy csavarnám a dolgokat hogy megnézném milyen programokkal mire lehet rávenni a különböző OS-eket. Androidos topikban kérdeznék egyet hogy van-e NTFS/ext4/exfat írás/olvasást biztosító app, ha igen akkor juhúú mert a többi már gond nélkül megkajálja, mert ugye a fő gond itt az hogy az android a buta és csak fat32-t tud, igazából ezen hasal el az egész móka. Ha kicsit fel lehetne okosítani akkor onnantól kezdve kb szabadon variálhatnád a fájlrendszereket ízlés szerint.

Ha meg nem akkor marad a sima fat32-es pendrive jobb híjján :(

(#569) Somatom válasza hunluki (#568) üzenetére


Somatom
veterán

Androidon ez készülékfüggő, mint ahogy a külső meghajtón levő több partíció kezelése is. A PC -men levő Android (Remix OS) csont nélkül kezeli az NTFS -t és a több partíciót. De, pl. a telóm beóv az NTFS -re ("sérült meghajtó"). Talán Paragon -nal csatolná, de mivel nincs hordozható NTFS meghajtóm, így ezt nem tudom tesztelni.

Sztem a dual, trial boot nem olyan egyedi dolog. Alap, hogy a Win betöltőjébe nem kavarunk bele, mert újrarakás esetén az ostoba Win pucolja azt is. Praktikus, hogy minden meghajtó el tudja indítani a rajta levő oprendszert. Ugyanakkor nem jó, ha váltáshoz a BIOS -ba (vagy UEFI) -be kell turkálni. Ott csak a boot sorrendjét kell beállítani. Sajnos, az Android betöltője buta, mint a főd, ezért a Puppy -é indul, amiben konfigolva van a másik kettő indítása. Tehát, vagy választok OS -t, vagy pár mp. után indul az Android. Ugyanakkor, bármelyik meghajtót eltávolítva, a bootsorrend miatt, a másik (kettő) indítható marad. Sztem ez így a praktikus.

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#570) hcl válasza zoltanz (#554) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A 8-10 fel se megy arra a procira :D Az utolsó a 7, ami felment. De jellemzőbben az ilyenek még mindig XP-t használnak.
Hogy miért tolják még olyan hardveren, azt én sem szoktam érteni.

(Btw autó, elért egy kort - ja, én is elköltöttem már sok százezret a 10-25 év közötti autóimra, a mostani 18 - de pont ha kiszámolom, ha 15 év alatt belement egy új autó ára, az nekem nem baj - pláne, hogy azt egyben sosem tudtam volna kifizetni. Ugyanakkor egy ilyen bő 200 ezres kasztnizás esetén ott van az, hogy a ráköltött összeg + spórolt pénzemen is csak valami lutri használtat tudnék venni, a sajátom megmondjuk amúgy rendben van... Most az, hogy 5 évvel fiatalabb használtban üljek, az mindegy. Szóval ja, nem gazdaságos, de kevésbé gazdaságtalan, mint másikat venni. Laptopnál azért nem így van, mert annak a használati értéke kb. nullára megy pár év alatt, az 20 éves autóval meg ugyanúgy 90 sebességkorlátozás közúton, mint egy újjal.)

@Arnyekxxx : Pont a MS kezdte el rejtegetni a meghajtó-betűjeleket az utolsó pár verzióban... A usereknek ugyanis még az is gondot okozott. Amúgy ha Linuxon nyitogat kártékony oldalakat, nem sok minden fog történni, egyszerűen a winre írt kódok nem futnak le.

@Ubyegon2 : Gnome Commender :) De van rakás kétpaneles Linuxra.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#571) hunluki válasza Somatom (#569) üzenetére


hunluki
senior tag

Jól összeraktad amúgy, tényleg praktikus de szerintem nagyon ritka az ilyen többrendszeres gép.
Általában a usernek be van lőve egy aztán azt használja, esetleg aki szeret kísérletezgetni az foglalkozik multiboot-al, de ez a közösség is egyre inkább zsugorodik, már egyre tolódik el a telefonok irányába minden, ez a generáció már sokkal kevésbé szeret mókolni a dolgokkal mint mi :D

Nekem előző laptopom volt olyan hogy pendrive-ra tettem a grubot, kb az volt a "slusszkulcs", anélkül senki sehová, azzal meg lehetett választani hogy win vagy linux. Különösebb célja nem volt amúgy, igazából csak ilyen kíváncsi voltam hogy lehet-e ilyet aztán úgy maradt amíg el nem adtam.

(#572) hcl válasza hunluki (#571) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Multibootból elég vót'
Virtualizálással jobban jár az ember... Nekem most durrant el az agyam, hogy kell egy kiszuperált gépre egy hypervisor, és azon úgy hozok létre új OS-eket, ahogy akarok. A sajátomon futtatott virtuál guest sokat elvesz a teljesítményből, multibootnál meg állandóan rebootolni kell, ha mást akarok.
Hipervisoros megoldásnál azt indítasz, amit akarsz, az egyik OS összeborulása nem zavar senkit.
Mondjuk aki komolyabban foglalkozik informatikával, annak egy ilyen környezet tanulásnak sem rossz (részben ezért is akarok ilyet összehozni). MS és Linux vonalon is lehet találni otthonra használható megoldásokat (a KVM és Virtual PC-n túl is).

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#573) icemad


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Sziasztok. Pár óra múlva szeretnék Linuxot tenni az egyik itthoni asztali gépre. Kicsit olvastam a témában külföldi fórumokon is, de ott is eltérőek a vélemények. Amit szeretnék megoldani:

1. A gép 0-24-ben menne. Ha beüt egy áramszünet, akkor jó lenne, ha onnan tudná folytatni, ahol megállt. Automatikusan indítsa el a felbehagyott torrentet, induláskor fusson a plex server, ilyesmi.

2. Asztali gépként is szeretném használni, de csak böngésző, YouTube, offline videó lejátszás.

3. Ez lenne az itthoni média server is. Torrent, plex média server, esetleg kodi.

Melyik disztribúciót ajánlanátok? Core2quad processzor, 4 giga ddr2 ram, 512 MB videókártya, 1 terrás vinyó +3 terrás külső vinyó a háttértár. Ha lesz időm, megnézem a konkrét típusokat is.

(#574) Somatom válasza hunluki (#571) üzenetére


Somatom
veterán

Volt régebben egy PC -m, aminél egy win - Ubi közösködés után (logikai partíció bekavarás miatt) összeomlott minden indítás. Sajnos, az Ubi által használt Grub2 számomra a mai napig értelmezhetetlen. Viszont, észrevettem, hogy a Hiren`s boot CD Grub4dos -t használ. Hohó, hát ez Puppy, tehát ismerem! Így lett nekem is "USB hardverkulcsos" indítású PC -m. :)

"már egyre tolódik el a telefonok irányába minden"
Én is így vagyok ezzel, haladni kell a korallü :) Évek óta használok Androidot asztali környezetben. Annyira hozzászoktam, hogy röhögök magamon, amikor Linux (vagy Win) alatt tapicskolok a bal egér gombon, oszt nem történik semmi. Amikor a Samsung nagy újdonságként kihozta a DeX -et, én csodálkoztam, hogy még csak itt tartanak?

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#575) joysefke válasza icemad (#573) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Melyik disztribúciót ajánlanátok? Core2quad processzor, 4 giga ddr2 ram, 512 MB videókártya, 1 terrás vinyó +3 terrás külső vinyó a háttértár. Ha lesz időm, megnézem a konkrét típusokat is.

Első körben azt ajánlom, hogy dugd rá a gépet egy fogyasztásmérőre 24 órán keresztül, majd a kapott fogyasztást szorod meg 365-tel, majd ennek a forintos ellenértékét hasonlítsd össze a gép jelenlegi értékével.

Az ilyen 0-24 projektekre -szerintem- ha neked kell az áramot fizetni, akkor valamilyen félkész ARM dobozt kell használni, mégpedig azt amelyiknek a legjobb a community supportja. Miután a millió és egy kínai dzsunkából kiválasztottál egyet, felrakod azt a disztrót, amelyiket a legtöbben ajánlják a doboz community oldalán.

Itt kezdeném el a keresést:
https://prohardver.hu/tema/amlogic_s905_s912_processzoros_keszulekek/hsz_12601-12650.html

Ha lemondasz a media képességekről és egy sima headless szerverként használod, akkor lényegesen nagyobb mozgástered lesz a HW kiválasztásában.

(#576) Bici válasza icemad (#573) üzenetére


Bici
félisten

Ha a PC mellett döntesz, akkor kezdésnek Linux Mint a szerintem jó út Mate vagy Xfce felülettel. De az Ubuntu-Mate és a Xubuntu is megfelelő, pláne az LTS verziók.
Később, ha esetleg úgy érzed, hogy valamiért nem a Mint/Ubi a megfelelő, akkor már magad is sejteni fogod, hogy merre lépnél tovább, és mi is sokkal könnyebben fogunk tudni segíteni. Bár én is simán használom a Mint-et pár gépen jópár év tapasztalat után, tehát nem feltétlenül kell váltani.

Amd vga esetén a nyílt driver a nyerő (nem kel feltenni semmit), nV esetén a zárt a jobb, de sok esetben a nyílt is bőven elég.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#577) Silεncε válasza joysefke (#575) üzenetére


Silεncε
őstag

Vagy ha nem ARM, a GB-n, BG-n van egy csomó újabb Atommal szerelt gép, ami ilyen célra teljesen megfelelő (sokkal erősebb, mint az ARM, viszont ennek a gépnek a töredékét fogyasztja)

(#578) Frawly válasza joysefke (#548) üzenetére


Frawly
veterán

Ezekben sorra tévedsz. A legtöbb embernek eleve az ideje sem ér semmit, mert úgyis elb@xszák FB-on meg hasonló helyeken, meg magyar kertévét néznek, stb..

A Windows licenc ára is gondot szokott okozni. Eleve használnak a legtöbben még ilyen 10-15 éves gépeket, mert nincs pénz lecserélni, nem hogy még hivatalos Windows licencre költsenek, meg a gép fogyasztását méricskéljék az értékéhez képest. Pedig az EU-s újrahasznosított OEM Windows licenc nem is drága, de ezt a lehetőséget kevesen ismerik. Így meg max. warez megy. Amihez megint idő kell. Meg sokan azt felejtik el, hogy a Windowst is meg kellett tanulni annak idején használni, abba is bele kellett tenni az időt az évek folyamán. Azzal is lehet gond, amikor drivereket kell cserélgetni, meg csökkentett módban felszuszakolni, Registryt hegeszteni, ami az átlag embernek ugyanolyan reménytelen, mint a Linux meg a terminálozás. Csak a Windowsnak illik elnézni, mert azt már megszokták meg ismerik.

A licencet egyébként fel sem hoztam, elcsépelt frázis. A Linux nem azért ingyenes, hogy a szegényeknek is jusson valami ingyen sör jeligéjű hippy OS, ha nincs pénzük Windowsra vagy Mac-re. Azért ingyenes, nyílt forráskódú, hogy a technológiát jogi védelmi bonyodalmak nélkül zökkenőmentesen tudják fejleszteni, anélkül, hogy pereket kockáztatnának meg. Meg a zárt forráskód a fejlesztést is lelassítaná, őrizgetni kéne a vele való visszafelé kompatibilitást, ami meg a fejlődés gátja lenne. Plusz a tesztelést, adoptálást is megnehezítenék a szabadalmi, szerzői jogi védelmek, meg a fizetős licenc. Az iparágnak meg kellenek ilyen nyílt forráskódú alternatívák, amiket mindenki tud használni, bárki bele tud fejleszteni, bármilyen architektúrára fel tudja tenni (nem csak x86-os PC-re), lásd az ARM-es gépektől kezdve egészen a friss kínai procikig, amikből a szuperszámítógépeiket építgetik, vagy ilyen spéci beágyazott eszközökre, ezekre Windowst, meg MacOS-t eleve fel sem lehetne tenni.

Nem csak a dzsunka gépekre védőbástya a Linux. Azt azért írtam, mert az ilyen gépeken jön ki, hogy a rendszer mennyivel olajozottabban fut. Erősebb gépen, SSD-vel már kisebb a különbség, de még ott is előfordul, hogy a Windows lomhábbnak tűnik, főleg hogy a vírusirtó meg a Windows Update fogja az egész a gépet, ami pl. Linuxnál alapból kiesik.

De egyébként el sem hinnéd, hogy a linuxos topikokba beeső újoncok többsége milyen gyenge gépekre keres Linuxot. Elég sok ilyen ember van, szinte 3 ilyen hozzászólásból 2. Athlon XP, P4, P4 Celeron, Atom + 1 giga RAM-os gépekre keresnek disztrót. Tehát tömegesen van az ilyenre igény. Ugyanez motiválta ezt a cikket is, ami alá írogatunk, meg ha olvasod a hozzászólásokat, itt is vannak régi gépre milyen linuxot kérdések.

Sok cégnél is a sz4rrágás megy, mai napig ilyen P4 dzsunkák futnak XP-vel. De vannak olyan helyek, ahol ilyen P1-P3-as gépek is túlélnek Win9x-szel, ha speciális feladatról van szó. Nem költenek rá, mert nem látják hol térülne meg, meg új hardverre már csak új OS menne fel, azon meg nem mennének a 20 éve összegányoltatott régi szoftverek (vagy csak emulátor alatt, amiben megint nem bíznak).

(#579) zoltanz válasza Frawly (#578) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Én pl egyszerűen néha, hogy pihentessem az agyam egyik odalát, (ha szabad így kifejeznem magam) szoktam egy kicsit "matekozni", "informatikázni". azután sokkal jobban tudok koncentrálni más dolgokra megint. Mondjuk tudom, nem egyformán gondolkozunk, működünk.

Hogy on is legyek 37000 ft-os noti: (akciósan 32 000 Ft.Kiano SlimNote 14.2 No komment. :DDD
Pár idézet az értékelésekből: (vannak pozitívak is azért 50%) :DDD
"ha ki kapcsol juk akkor kicsit nehéz be kapcsolni"
"Néha magától elmegy a hangja..."
"A touch pad túl érzékeny" (többen írják)
"Garanciaidon belül most kell másodszorra szervizbe küldeni. Ahol is mar az első alkalommal közölték, hogy sajnos a gép fizikai hibaira a gyártó nem vállal garanciát. A szerviz Miskolcon van , az az egyetlen az országban. Első nekifutasnak széttört a gép alja, teljes csere kellett billentyűzet, minden. Saját költségre! A második körben most a teteje tort szét teljesen. (pár hétre rá) "
"nem működnek a billentyűk..."

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#580) Hieronymus válasza zoltanz (#579) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"ha ki kapcsol juk akkor kicsit nehéz be kapcsolni"

Ez nem hiba. Mivel eredetileg táblagép, nem indulhat be véletlen nyomásra. Nagyjából 3 másodpercig kell nyomni a gombot. :D
Annak okoz gondot aki nem tudja mit vásárol.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#581) Donki Hóte


Donki Hóte
veterán

Most esett le a tantusz, hogy a témaindító írásban felvetett problémával én már majdnem 4 éve szembesültem.

A gép egy 1 GB RAM-al szerelt (sajnos bővíthetetlen) ASUS EEE subnotebook volt. A legjobb megoldás ott is a Linux lett volna, de a tulajnak fontos volt a teljes Office kompatibilitás, azt pedig 4 éve még nagyon nem tudta a Linux. Inkább elfogadta azt, hogy tetű lassú lesz a gépe, de kellett neki a hiánytalan Office.

Így egy Win7 Starter Edition került rá, ilyennel jött gyárilag is, de eléggé megvágtam a benne lévő dolgokat, meg pár gyári korlátozást kilőttem, így szódával elment a gyorsasága.

Az adott gép 1 GB RAM-al volt szerelve, ez volt a legnagyobb korlátja. Aki 2 GB-vel szerelt gépre keres oprendszert, az (ha valamiért nem akar Linuxot) akkor próbálja meg a Win7 Starter Editiont, lehetséges, hogy megfelelőnek fogja találni.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#582) CPT.Pirk válasza Donki Hóte (#581) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mire használta a full office csomagot egy ennyire gyenge gépen? Mintha ABS-es Trabantot szeretett volna kanyarstabilizátorral meg kipörgésgátlóval...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#583) bambano válasza CPT.Pirk (#582) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a négyütemű trabi, pláne az 1.3-as, eléggé sleeper kategória volt :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#584) CPT.Pirk válasza bambano (#583) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Természetesen nem a VW motoros Trabira, hanem az alap 601-es modellre gondoltam. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#585) Bici válasza CPT.Pirk (#582) üzenetére


Bici
félisten

En par honapja kaptam egy PPT file-t ismerosomtol, hogy legyek kedves atirni a prezentacioban par szoveget.
Atirtam, es nalam LibreOffice-szal tokeletes is volt, de MS Office-szal meg az egesz szet volt esve.
Atirtam, Apache openOffice-szal, azzal mar sokkal jobb volt, de apro hibak azzal is voltak (felsorolasnal gombocok helyett kockak voltak, es rovidebb lett a tabulator hossza a bekezdeseknel).
Meg Google docs-szal is kiprobaltam, de azzal sem volt jo.

Bezzeg az ismeros munkehelyen a HR-es csaj egy perc alatt megoldotta a windows-os gepen.
Vegul el lettem mondva toketlennek, hogy informatikus letemre ennyit nem vagyok kepes megoldani. :DDD

Szoval vannak olyan elb*szott MS dokumentumok, amihez meg hozza sem lehet nyulni MS Office nelkul.

Ezert orulok, hogy nekem nincs dolgom ilyen ofisz sz*rsagokkal. Nincs is semmilyen office cucc a gepemen, csak Abiword, meg Gumeric - elobbi csak disznek, utobbi meg csak a rezsi nyilvantartasa miatt. :DDD

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#586) Frawly válasza zoltanz (#579) üzenetére


Frawly
veterán

Kezdjük ott, hogy ez tévedésből van nem 32, hanem 36 ezernek írva, ha rákattintasz a legolcsóbb boltra, az iPonra, ott szépen látszik, hogy náluk is 54 darab Mátyás királyt kell kipengetni érte. Ebben az árban pedig vagy normálisabb androidos tabletet kell venni, vagy valami refurb 12-es szubnotit, pl. egy TP X220-X230 kijön ennyiből, dupla ennyi RAM-mal, 8× ekkora, normális SSD-vel, i5-ös procival, Win10 és Linux is normálisan megy rajta. Ennyiért az is belefér, hogy legyen rá 6-12 hónap refurb üzletes gari. De persze ugyanebben az ársávba beleférhet egy szintén 12 colos régebbi Lati is.

(#585) Bici: Mikrobinak tudom javasolni, hogy akkor máskor LO-s formátumban küldje. A fogadó oldalon is szépen fel tudják tenni a LibreOffice-t. Teljesen jó az, csak a saját formátumaival kell használni, és nem az MS-formátumokat ráerőltetni. Plusz ha csak prezentáció, akkor azt pdf-ként is lehet menteni, úgy, hogy pontonként lehessen léptetni, ne csak oldalanként.

(#581) Donki Hóte: ezeknél a gépeknél a kevés RAM a legnagyobb érvágás. Az 1 GB már a felhasználóbarát Linuxoknak is kevés, a 2 GB is nagyon a határon van (Openbox, LXDE, Xfce, LXQt, Mate-hez elég lehet). Persze, fel lehet tenni i3wm-et, dwm-et, az belefér 1 gigába valami ultrasoványított böngészővel (Falkon, Midori, Slimjet), de az minden lesz, csak a Windowshoz szokott felhasználónak nem lesz barátságos.

[ Szerkesztve ]

(#587) zoltanz válasza Frawly (#586) üzenetére


zoltanz
nagyúr

Lehet akkor vége az akciónak, egyébként leárazáskor tényleg 32 000 Ft volt ez.
Menj lejjebb az árgrafikonra szeptemberben volt ennyi az átlagár is.
Írják többen az értékeléskor is.

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#588) Bici válasza Frawly (#586) üzenetére


Bici
félisten

+Dave™: Koszi a tippet, de egy allami szervezet falai kozt semmit sem lehet telepiteni a gepekre.
Raadasul ott a powerpoint file a szabvany, ha valaki nekiall "idegen" formatumokkal hipszterkedni, az olyan, mintha nem vegezte volna el a munkat. Nyilvan nem fog egy doksi miatt 30 ember LO-t telepiteni, meg akkor sem, ha szabad lenne.
Ezen kivul ok maguk is tovabb akarjak majd szerkeszteni a doksit a meglevo MS ofisszal, a meglevo 50+-os ugyintezok altal, igy nem volt opcio megtorni ezt a folyamatot.
Sajnos, a linux jelenleg nem kompatibilis Miniszteriumi Mancikaval.

mod: Csak, hogy tisztan lassunk: Eszemben sincs azt allitani, hogy a linuxszal nem lehet tokeletesen doksit kezelni, csak azt, hogy ha valamilyen okbol kotelezo az MS Office formatumok hasznalata, akkor abba a folyamatba a linux-szal nem biztos, hogy be tudsz csatlakozni.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#589) Frawly válasza zoltanz (#587) üzenetére


Frawly
veterán

A rendes ára soha nem volt annyi. Az egésszel arra akartam kilyukadni, hogy 50k-s ársávban nem éri meg. Még a hosszú bekapcsolás oké, a túl érzékeny tapipadon is könnyebb segíteni, mint egy érzéketlent érzékenyebbé tenni, de eleve túl gyenge proci, kevés RAM, erre jön rá, hogy ezek szerint törik-nyeklik a gép.

(#590) Dave™ válasza Bici (#585) üzenetére


Dave™
nagyúr

Megcsinálod LO-ban, aztán elmented PDF-ként. Ugyanúgy használható (sőt...), és biztosan jó lesz. Bár sokan nem értenék meg, de egy prezentáció nem attól lesz az, hogy .pptx a kiterjesztése.

(#591) Dave™ válasza Bici (#588) üzenetére


Dave™
nagyúr

Na akkor még egyszer: ha valaki megkér, hogy helyette csináld meg jóra, akkor megcsinálod LO-ban, és elküldöd neki PDF-ben (amit biztos vagyok benne, hogy az állami szférában is meg tudnak nyitni). Ha ő ezt tovább szeretné szerkeszteni, akkor miért nem csinálta meg elsőre magától? Persze költői kérdés, de ez pont olyan mint amikor én svg-ben meg pdf-ben küldtem vektoros logót, de az nem volt jó a nyomdának, ők Ai-t akartak, aztán miután megértettem velük, hogy a pdf pont olyan jó lesz, akkor valami csoda folytán mégis csak tudták használni. Aki meg ennyire nem akarja, az oldja meg, az ő problémája. De azért van egy Windows VM-em is Office-szal, ha nagyon muszáj :D Meg a PP amúgy tényleg jó szoftver, ahogyan az Excel is. A Word már kevésbé kedvencem.

(#592) Cyrin


Cyrin
addikt

Az office önmagával se kompatibilis...

(#593) Bici válasza Dave™ (#591) üzenetére


Bici
félisten

Azért engem kért meg, mert a melóban el volt havazva, és neki nincs otthon PC-je és épp hétvége volt.
Én meg azért vállaltam el, mert nem értek az Office-hoz, így nem tudtam, hogy egy szöveg átírás ekkora gond lehet. Pláne, ha nem látom a linuxos ofiszban a szétcsúszást.
A feladat az volt, hogy ugyanabban a formátumban adjam vissza, amiben volt.
Ráadásul voltak animációk is a ppt-ben.
Sok olyan cég van, ahol a ms formátumokon kívül nem pálya semmi más, főleg állami cégek.

A logikus, józan eszem teljesen egyetért veled, de amikor egy-egy cég vagy hivatal ms-only üzemmódban működik, akkor ott nem a józan ész a domináns.
Van olyan kórház Bp-en, ahol az ftp-ről egyből törlődik minden, ami nem a támogatott kiterjesztésekkel van feltöltve; pl. .jpg-t feltölthetsz, de .jpeg-et már nem. :/

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#594) hallador válasza total90 (#227) üzenetére


hallador
addikt

Ha ilyen jól működik, akkor igen. A Linux megér ennyit, mert manapság a Linux már sokkal jobb otthonra, mint a Windows valaha is volt. A Játék, és a Videószerkesztés kivételével, de ez a két dolog eléggé réteg termék lett. Szóval igen én dolgoznék ingyen. Támogatni is szoktam adott disztribúció fejlesztőket. Nekem megér évente 50 - 100 eurót, ez a dolog. Ennyibe kerülne a Windows is, de azért nem akarok fizetni. A Linux-nak nagyon sokat köszönhetek, rengeteget tanultam belőle. Most, hogy mindenen Linux fut az IBM SVC-től kezdve az összes IPMI-n keresztül, a komplett VMware-en át gyakorlatilag az összes appliance-ig.
Sokat tanultam, sokat segít a Linux, nekem megéri.

Microsoft termékért soha a büdös életben nem fizetnék....

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#595) hcl válasza Bici (#588) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Minisztériumi Mancika a winnel sem kompatibilis (haver egy önkoris sajtósnak mutatta meg, hogyan kell CTRL-lal több filet kijelölni...)

Amúgy nekem olyan is volt, hogy haver nem tudott kiszedni egy részt Wordben, és elküldte, hogy írjam át. LO szépen átírta. Valami nagyon háttérbe tett cucc volt.

Mutogatni való hater díszpinty

(#596) Bici válasza hcl (#595) üzenetére


Bici
félisten

Elhiszem, hogy az ms ofisszal is vannak gondok, nem foglalkoztam vele a középiskolai számtech órák óta (akkor sem figyeltem, mert a terep2-vel játszottam) :P.
Nekem viszont egész életemben csak rossz tapasztalatom volt az ms <-> nem-ms office kompatibilitással kapcsolatban, noha valószínűleg 10 alatt van a találkozásaink száma. :D

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#597) spanyoll


spanyoll
addikt

Na random belefutottam ebbe az írásba, amit én is csak megerősíteni tudok.

Adott egy 4 éves (vagy 5? fene se tudja) acer laptop, valami 4gb rammal, i3mal, 5400es hdd, nuku videókártya azt hiszem.
Win alatt hányás lassú volt szegény, végtelen boottime, még hosszabb minden más.

Felidegesített, megkértem céges IT-s mukit, hogy rakjon már fel nekem bármilyen linuxot amitől nem hányok be. (elcsesztem sajna, ezért kellett ő; valami szarakodás volt a dual boottal).

Most egy mint fut a masinán és imádom. Magához képest pöccre indul, azon nézünk gyakran tv-re kilőve filmeket menyasszonyommal, használom böngészésre, mindenre és egyszer nem idegesít fel.

Egyetlen szívfájdalmam az értelmes képfeldolgozó program hiánya (tudom, van linuxra is, próbáltam kb mindet amire azt mondták, hogy jó és mindegyik elmarad egy lightroomtól fényévekre sajna), de hát valamit valamiért.

Úgyhogy ja... dilettáns hülyeként is lehet linuxozni, a gép meg legalább nem a kukában landolt, vagy valami használtasnál szaréhugyé'

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#598) Donki Hóte válasza Dave™ (#591) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Látom, hogy rájöttél magadtól is a problémára, ha pdf-ben küldöd el, akkor nem lehet módosítani az adott diát.

Ahol pedig többen készítenek egy prezentációt, ott elengedhetetlen az elkészült diák szerkesztése (hiába csinálod te tökéletesre, ha csak egy oldalszámot kellene rajta módosítani, akkor a csapat kenheti a hajára a pdf-ben készült oldalakat).

[ Szerkesztve ]

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#599) JetiRulez


JetiRulez
őstag

Jó, részletes cikk, hasznos információkkal. Kedvet csináltál nekem, hogy újra elkezdjek kísérletezni. :)

Ős Windows-felhasználóként párszor próbálkoztam már különböző disztrókkal (Ubuntu, Zorin, meg még nemtommi), amik kivétel nélkül negatív benyomást keltettek. Legtöbbször alapvető drivereket képtelen voltam rá feltelepíteni. Továbbá nagyon bosszantott, hogy képtelen voltam beállítani egy 16:10-es monitorhoz illő felbontást, ami ha valahogy Terminalban való trükközések után sikerült is, újraindítás után az egészet elfelejtette a rendszer.

Van egy jó öreg, ám annál hűségesebb munkatársam egy Dell Inspiron 1525 notebook személyében (2GHz C2D, IntelGMA, 4GB RAM, 64GB SSD). Főleg Google táblázat szerkesztésre használom, de néha kicsit többre is; böngészés, YouTube, film nézés.
Nem mondom, hogy kínosan lassú Windows 10-zel, de időnként besokall szegény. Ezen fogom kipróbálni a Xubuntut az ajánlásod alapján.

"Nem tudom, hányas a kabát nekem, Kakaógengszter rég a nevem, mint az a napközis, ki jól lakott..."

(#600) Bici válasza JetiRulez (#599) üzenetére


Bici
félisten

Tipp: bongeszoben majd allitsd be a GPU gyorsitast, mert anelkul nem lesz az igazi. Ebben tudnak segiteni majd a kezdo linux topikban.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.