Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#651) Somatom válasza Ispy (#650) üzenetére


Somatom
veterán

A hazai kutyaház. Ott olvasgathatsz a Puppy -ról. Skaminak pedig van itt is blogja. Egyébként van Wines Puppy is (abban tényleg van "C" meghajtó). :)

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#652) CPT.Pirk válasza Ispy (#650) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ilyenkor van egy csomó cikk, youtube videó, logout, meg a kezdő Linuxos topic ahol segítünk. :)

A másik oldalon ezzel szemben két lehetőséged van:
-megszokod és használod a csempés szögletes rettentet
-anyázol és használod a csempés szögletes rettenetet

Amúgy a google első pár találatában ott van az Uborka, a Mint, szóval nem olyan nehéz elindulni ha valaki el akar.
Engem egy 2008-as ITCafe-s cikk indított el a Linux kipróbálása felé a szövegfelolvasóval ellátott Ubuntu kapcsán https://itcafe.hu/hir/beszelo_linux_belin_1_0_latasserultekert.html, aztán nem sokkal később a fősulin is használtuk és megtetszett. Megmutattak pár gyakorlatias bash parancsot (is) ekkoriban én meg csak néztem a Windowsos cmd után mint a moziban, hogy bameg ilyen van! Ez volt az info 1 tárgyunk, erre info 2-n meg előszedték az MS world és excell oktatást... :W

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#653) Ispy válasza Somatom (#651) üzenetére


Ispy
veterán

Pont az lenne a lényeg, hogy anyám ne is lásson soha, semmilyen meghajtót, sőt ezt a szót se hallja soha. ;]

Köszi a linket, meglesem.

[ Szerkesztve ]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#654) Somatom válasza Ispy (#653) üzenetére


Somatom
veterán

Én eddig egy régebbi, még béta verziós Xenial -t használtam. Ez a Kodis Xenial kíváncsivá tett. Viszont, a Puppy működése, használata kicsit eltér az általános, telepítős Linuxokétól. Tulképp egy virtuális gép, amíg először ki nem kapcsolod. Ezért érdemes úgy kezdeni, hogy első beállítás után kikapcsolod. Olyankor rákérdez a mentésre. Általad választott meghajtón (ez lehet az is, amiről bootolsz) létrehoz egy sfs kiterjesztésű konténerfájlt, ahova később a változásokat menti. Boot -nál az alap rendszerrel együtt ezt is betölti (hacsak te nem döntesz másképp). Több ilyen sfs fájlod lehet. Pl. egy office -os, egy multimédiás, stb. Később azt csatolod, amelyiket akarod.

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#655) bambano válasza Cyrin (#631) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

én is dos-on kezdtem... csak az dos/360 volt. utána tényleg váltottam, vms-re. nekem a win fullosan kimaradt.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#656) ubyegon2 válasza Ispy (#650) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mert, olyan, hogy linux nincs, a variánsok között meg egy laikus számára kiigazodni igazi rémálom, a windows lehet, hogy szarabb, de legalább csak egy van belőle.

Valóban nem volt egyszerű az áttérés 2013 decemberben nekem sem, de abból az egyetlen WIn7-ből annyira elegem lett, hogy nekigyürkőztem! Szerencsére megtaláltam a Mint Cinnamont, azt azóta is gyűröm. ;)

A Puppy cuki, de nekem bonyolult. A Mint-et 6-8 perc alatt felrakom és már használom is. Ha ma vágnék bele, ezerszer könnyebb dolgom lenne, az is tuti!

(#657) Cyrin válasza bambano (#655) üzenetére


Cyrin
addikt

Akkor ideje váltani, lehet kinyílna neked az ablak, és jönne a megvilágosodás :)

[ Szerkesztve ]

(#658) bambano válasza Cyrin (#657) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

az én ablakomban benne van az X faktor is :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#659) icemad válasza Bici (#645) üzenetére


icemad
nagyúr
LOGOUT blog

Köszönöm. Ez biztos valami alap dolog, de eddig ezt nem tudtam. Figyelni fogok rá. :R

(#660) <Lacy85> válasza Bici (#602) üzenetére


<Lacy85>
addikt

Passz, majd meglesem.
Mondjuk nem értem, mi van, mert 16.04 alatt röhögve ment 6 órákat akkuról.
nVIDIA driver nem kavarhatott be? Azt viszont csak most raktam fel. 16.04 alatt az alap linuxos vga driver volt fent.
Most csak azért telepítettem fel, mert nagyon szaggattak a videók youtube-on.

(#661) hcl válasza Ispy (#653) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Amúgy azt nem értem, hogy aki egy DOS-t tudott kezelni, annak miért gáz egy bármilyen terminálablak, vagy akármilyen OS :D

Hogy túl sokféle a variáció - valójában ha valaki minimálisan utánanéz, akkor rájön, hogy Ubuntu van, meg néha Fedora, ami kezdőknek való. Persze ilyet nem szokás, meg gondolkodni sem.
Amúgy sokat lendített a dolgon a MS csempés lépése, egy csomó user elkezdte nem érteni a wint :D A másik, ami segít a Windóz monopóliuma ellen, hogy a beágyazott eszközök egyre elterjedtebbek, amiken többségében nem Windows van. Persze lépett az MS is ebbe az irányba, de meglátjuk, mennyire lesz sikeres.

Mutogatni való hater díszpinty

(#662) bambano válasza hcl (#661) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

mert akinek úgy volt beállítva a gépe, hogy autoexec-ből indult a norton commander, az dost se tudott kezelni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#663) Frawly válasza icemad (#623) üzenetére


Frawly
veterán

Nem, nem a lejátszásról van szó. Arról van szó, hogy a lejátszással ne a CPU-t terhelje, hanem vegye igénybe a GPU hardveres dekóderét is. Így energiatakarékosabb. Leginkább attól függ, milyen disztrót használsz, van, amelyikbe előre belerakják ezeket a csomagokat és esetleg be is állítják a használatukat, míg vannak olyanok, amelyeken már a csomagok sincsenek fent.

A driver az ettől független, de az is kell. Az sem a lejátszáshoz, hanem ahhoz, hogy ne csíkozzon kép, meg legyen hardveres gyorsítás / OpenGL, stb. support.

Mert egyébként hardveres dekódolás és GPU driver nélkül is le fognak a videólejátszók játszani mindent, csak adott esetben a CPU terhelődik, meg csíkozhat a kép (vsync hiányában).

(#664) Frawly válasza hcl (#661) üzenetére


Frawly
veterán

Ezt én sem értem. Ráadásul a DOS sokkal kényelmetlenebb volt, lehetett állandóan AUTOEXEC.BAT-ot és CONFIG.SYS-t reszelni, menüzni, nem volt benne TAB-os kiegészítés, alapból rendes command history sem (és sokáig rendes help/manual sem volt futtatható a parancsokhoz). Egy kényelmetlen, rugalmatlan hulladék volt az egész. Jó persze ezt lehetett oldani valami normálisabb kétpaneles fájlkezelővel, de akkor sem volt leányálom. Ehhez képest a Linux-terminál kánaán, rendes eszközöket ad az ember kezébe, mindenhez van manual vagy help.

A DOS a PC korszak kezdetén inkább szükségszerűségből terjedt el. A MS jó időben csípte meg az IBM részére a megbízást az IBM PC-khez, a CP/M-esek ezt a rettenet nagy lehetőséget elmulasztották. Így meg az IBM-nek nem is volt más választása, a korai PC-k annyira gyengék voltak hardverügyileg, hogy csak ez a DOS-os szutyok volt rajtuk használható, Unix-klón szóba se jöhetett, annak ellenére, hogy próbálkoztak azzal is, de kevés sikerrel.

Mire meg a PC-k lettek annyira gyorsak, erősek, volt annyi RAM, hogy normálisabb OS is futhatott volna, addigra meg az MS dominancia a DOS-szal és Windowszal annyira megerősödött, hogy azóta sem lehet megdönteni.

[ Szerkesztve ]

(#665) Bici válasza <Lacy85> (#660) üzenetére


Bici
félisten

Nos, ahogy nemreg irtam, linuxon manualisan kell bekapcsolni a GPU gyorsitast a bongeszokben, mert alapbol ki vannak kapcsolva. Csak igy lesz tok folyamatos, ahogy itt leirtam.
Ezen semmilyen driver telepites nem segit.
Az nV driverrel sajnos keves a tapasztalatom, ott ki kell probalni, hogy azzal, vagy anelkul jobb-e.
intel es AMD vonalon nem kerdes, ott a kernelben levo driver a nyero.

Lehet, hogy 16.04 alatt valamiert be volt kapcsolva a GPU gyorsitas, marmint ha bekapcsoltad annak idejen.
De lehet mas is, ezt igy fejbol nem vagom.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#666) Gabbbb válasza Hieronymus (#542) üzenetére


Gabbbb
senior tag

"Az x64 nem túl jó pálya, a memória kb 30%-a nyomtalanul tűnik el."

Ez Windows alatt sem ennyire extrém. Linux alatt pedig szinte alig érezhető ilyen hatás. Nem tudom honnan veszed ezt.

(#667) Ispy válasza hcl (#661) üzenetére


Ispy
veterán

Nem tudom nekem nem gáz, inkább azt mondanám, hogy eddig nem volt semmi okom rá, hogy lecseréljem a wint, a munkám az teljesen microsoft alapú, otthon meg wotozok és kész. HTPC és a NAS az linux alapú. Ja és nekem tetszik a win 10 csempés megoldása.

Egyébként ubuntut próbáltam ki én is.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#668) Bluesummers válasza #65675776 (#74) üzenetére


Bluesummers
őstag

LOL :D
Én is vettem akkoriban egy T-55-ös tankot.
A témához: Ilyen net/notebookot vagy minek hívjam csak azért vennék, hogy kiszedjem belőle az értékes SSD-t.

Ha válaszolok / írok az üzenetedre, elvárom a választ. Egy minimális kommunikációs etikettet tartsunk be, még akkor is, ha nem érdekel az ajánlat.

(#669) hcl válasza Frawly (#664) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

@bambano : Általában az is valamilyen szinten tudta... Nem sok olyan embert ismertem akkoriban, akinek kényelmi okokon kívül ilen lett volna.

@Frawly : Így. Amúgy én szerettem, a maga hülyeségeivel együtt is szögegyszerű volt,működött, ahogy működött, de úgy mindig :D

@Ispy : Nekem elég ok volt a lecserélésre az, hogy állandóan baja volt + hogy nem akarok érte fizetni :D Korábban nekem is MS alapú meló volt, de pont az volt a jó, hogy otthon nem azt kellett nézni. Most meg melóban is Linux van.

Mutogatni való hater díszpinty

(#670) Ispy válasza hcl (#669) üzenetére


Ispy
veterán

Szoftverfejlesztésből élek, egy teamviewer licensz 150k, ahhoz képest egy win ingyen van, pláne ha az ember vesz 15k-ért egy refurb licenszet, egyébként a linuxért is fizetsz, csak az időddel, kinek mi. Én ahogy öregszem úgy egyre kevésbé vágyok rá, hogy új dolgokkal kisérletezzek, elég az, ami a munkám miatt muszáj.

Mondjuk most elkezdtünk androidon fejleszteni, szóval így is linuxozok egy pöppet.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#671) hcl válasza Ispy (#670) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Neked nem sok a 15k, nekem igen.
Amúgy fizetek? Némi Linux tudással tök jó állásokat lehet fogni.
Miért fizetnél az időddel, ha szeretsz ilyesmivel foglalkozni (én pl. szeretek)?
A Windowsért ugyanúgy kifizeted az idődet, hiszen azt is meg kell tanulni kezelni - lehet, hogy korábban, de megtanultad, rászántas arra is az időt.

Mutogatni való hater díszpinty

(#672) Ispy válasza hcl (#671) üzenetére


Ispy
veterán

Mindenkinek mások a szempontjai, nincsenek ultimate igazságok.

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#673) Lalikiraly


Lalikiraly
addikt
LOGOUT blog

Látom szóba került a kommentekben, hogy Android a (pc-n). Namost a mai csúcs telefonokat figyelembevéve simán eltudnám képzelni, hogy otthon monitor, egér, billentyűzet. Hazaérek, telefont be a dokkba és kész. Tehát egy Low-end laptopnál meggondolandó egy Note akárhanyas is pl. És én filózok is már egy ideje rajta. Pl a Samdung dex mennyit fejlődött mostanában?

Lalikirály nem szép ember; de Gavallér!!!

(#674) DanD88 válasza Bici (#602) üzenetére


DanD88
tag

Köszi, rálesek így a chrome működésére.

(#675) hcl válasza Ispy (#672) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nyilván, de akadnak azért olyan kijelentések, amik igazak :D

@Lalikiraly : Samu S9 már elég komolyan tudja ezt - de mondjuk annak az árából veszel pár lapost meg telefont.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#676) Rimuru válasza Ispy (#670) üzenetére


Rimuru
veterán

Szoftverfejlesztésből élek - szerintem ilyen sorrenben van hol milyen erzes feljleszteni: linux -> bsd (macOS) -> win (kiveve ha nativat fejleszt valaki, de akkor meg "kenyszer") es ebbe mindent beleszamolok, milyen WM-et lehet futtatni, milyen konnyu (akar egy/)tobb verzios kornyezetet beloni, milyen konnyu cli-t hasznalni, stb.

Vigyázat, csalok!

(#677) Donki Hóte válasza Frawly (#664) üzenetére


Donki Hóte
veterán

A DOS volt a 80-as évek végének, a 90-es évek elejének a Windows-a :K

Az akkori menők asemblerben dolgoztak (az volt a kor linuxa :) ), erősen lenézték azt, aki batch állományokat reszelgetett és nem gépi utasításokat kódolt hexa editorral :)

Egyébként a DOS valóban nem volt erőforrás igényes, lazán lehetett futtatni olyan PC-n, amiben 128 kB memória volt és csak egy 360 kB-os floppy meghajtó volt.

Az első saját PC-m 1989-ben egy XT volt (8086-os procival), 128 kB memóriával, 1,2 MB floppy meghajtóval, Hercules kártyával és (zöld) Hercules monitorral. Egyetlen 1,2 MB-os floppyra felfért az oprendszer (a DOS valamelyik verziója), egy szövegszerkesztő (pl. Personal Editor), valami shell (pl. Norton Commander), adatbáziskezelő (pl. dBase) és simán lehetett adatbáziskezelő alkalmazásokat fejleszteni rajta, vagy qbasic programokat írni.

Ma 1,2 MB egy közepes méretű és felbontású fénykép mérete :U

[ Szerkesztve ]

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#678) Ispy válasza Donki Hóte (#677) üzenetére


Ispy
veterán

Nekem az első gépem egy Enterprise 128 volt és csak kazettás betöltő volt hozzá, floppy nem, igaz még gyerek voltam és csak játszottam rajta, meg néha begépeltem a basic mintakódokat, ami a gépkönyv végén volt. :DDD

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#679) Frawly válasza Donki Hóte (#677) üzenetére


Frawly
veterán

A DOS-ozás elég tág fogalom, az egész eleve sok évet ölelt fel. Csak a kernel, command.com belefért annyiba, és a FreeDOS önmagában is elfut mindig egy XT-n. De pl. ha nagyobb szoftvereket akartál futtatni, az ott kezdődött, hogy XMS és EMS memória (EMM386), ami magával hozta, hogy min. 386-os kellett neki, illetve akkor is, ha protected mode DOS extendert igényelt (DPMI, PMODE, DOS4GW, stb.). Meg elég sok alkalmazás volt, főleg játék, aminek az alsó memóriaterületen kellett 500-600 KB memória. Szóval ezek XT-n felejtősek. Plusz én úgy tudom, hogy az XT-ben nem 8086-os proci volt, hanem 8088-as. 8086-os néhány klónban volt csak.

Ugyanez a helyzet a floppyval. A minimális OS fájlok ráférnek, de pl. a késői DOS-ok 3 floppyn érkeztek, a komplett DOS telepítés nem fért fel egyetlen floppyra. Plusz a késői DOS korszakban már egy játék is simán megvolt 50-90-600 mega (Quake 1, Descent 2, Megarace 2, Need for Speed, stb.).

[ Szerkesztve ]

(#680) Hieronymus válasza Donki Hóte (#677) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Azért van némi félreértés a hozzászólásodban.

"Az akkori menők asemblerben dolgoztak (az volt a kor linuxa :) )"

Nem az assembler a fordító eszköz volt. A nyelv neve Assembly volt. Nagyjából annyit jelentett, hogy az ember által könnyen értelmezhető utasítás neveket, a gépi kódnak megfelelő hexadecimális számokra fordította át.
A Linux egy Unix szerű rendszer volt. A Windowshoz "hasonló", grafikust shellt is tartalmazhatott.
A Linux kernelt is Assemblyben írták, mint a DOS-t is. Később a sebesség szempontjából nem kritikus részek C-ben készültek. Némi optimalizálás után, Assembly közeli futási sebességet értek el a programozók.

A DOS egy lemezműveleteket segítő rendszer volt. A Windows, legalább is a konzumér szegmensnek szánt változata, csak egy grafikus shell volt a WIndows Me-ig bezárólag.

["Egyébként a DOS valóban nem volt erőforrás igényes.."

Valóban nem, mivel a DOS csak egy szolgáltatás, ami háttértárak kezelését könnyíti meg. Beleértve a programok elérését és indítását. Ezt a szolgáltatás csomagot a futó programnak is nyújtotta.

"erősen lenézték azt, aki batch állományokat reszelgetett és nem gépi utasításokat kódolt hexa editorral"

A hexaeditor nem kódolásra való és nem is használták erre a feladatra. Az Assambly volt a megfelelő eszköz.
A batch, kötegelt feladatfeldolgozásra találták ki. Nem kellett senkinek sem végigvárnia, amíg a feladatára sor került a nagy számtógépeken. Ezt vette át a PC is. Nyilván mulatságos volt, ha valaki .bat állományban akart programot írni. De a programozók is használták. Persze ők tudták mire használható.
Sőt maga a PC is csak félkarú óriás volt az autoexec.bat elindítása nélkül.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#681) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Sokat beszéltünk itt a Linux hw kompatibilitásáról. Csak egy érdekes adalék, hogy a 20 évvel ezelőtt megjelent Ati Rage 128 széria éppen most kapott friss drivert új funkciókkal. https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=ATI-RAGE-128-Linux-6.12.0 Na ez nevezhető supportnak. :K - én meg már 5 éve kidobtam a Rage kártyámat. ;]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#682) hcl válasza CPT.Pirk (#681) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

De még ha csak az. Bt8xx TV tunerek, Palm PDA_k, rakás régi eszköz megy vele, ami már Win7 alatt sem ment.

Mutogatni való hater díszpinty

(#683) CPT.Pirk válasza hcl (#682) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ne is említsd a BT878-as tv vevőket. Volt kettő, áramkör szinten is egyforma. Az egyikkel napi rendszerességgel kékhalálozott az XP, a másik ugyanolyannal meg nem. Az utolsó ellenállás is azonos volt a két kártyán, csak a matricában tértek el. :DDD

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#684) Somatom válasza Lalikiraly (#673) üzenetére


Somatom
veterán

Nem feltétlenül kell ahhoz drága Samu. A freeform mód 7 -es Androidtól elérhető. BT egér, bill, screen mirroring és ennyi. Pár hete vettem egy HDMI -s tabot, azt is szoktam használni asztali módban. De, a telómat is úgy, hogy egy Chromecast -tal küldöm ki a képet a monitorra. Meglepő, de alig észrevehető a késés.

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#685) joysefke válasza CPT.Pirk (#681) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Csak egy érdekes adalék, hogy a 20 évvel ezelőtt megjelent Ati Rage 128 széria éppen most kapott friss drivert új funkciókkal.

Ez nagyon szép. Kicsit hasonlít a sztori ahhoz, amikor megkaptam általános iskola hetedik év végén a bizonyítványomat és azt hiszem német nyelvből akkor csak négyest kaptam. Akkor három dolog számított. 1, matematika 2, német, 3, fizika.

Apám nagyon lebaszott én meg szégyenemben leültem az íróasztalom mögé fél órára németet magolni a három hónapos szünet első napján. :))

A tanulság, hogy akkor kell valamit jól csinálni amikor számít az eredmény, nem 20 évvel később....

[ Szerkesztve ]

(#686) UnA válasza Somatom (#684) üzenetére


UnA
Korrektor

A monitor támogatja natívan a Chromecastot, vagy más módon működik?

(#687) Somatom válasza UnA (#686) üzenetére


Somatom
veterán

A HDMI -s monitorral igen. Sajnos, az enyémen csak DVI és VGA bemenet van és HDMI - DVI adapterrel nincs jel. Vettem egy HDMI - VGA átalakítót és úgy már működik. De, mindkét HDMI -s tévémmel alapból működik. Egyébként megjelenítő részről nincs ezen sok támogatnivaló. Bedugod a HDMI bemenetbe, oszt müxik. Ha van net.

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#688) Frawly válasza joysefke (#685) üzenetére


Frawly
veterán

Elég furcsa dolgokat írsz, mintha nem értenéd miről van szó. Amit kapitány írt, ahhoz semmiképp nincs köze az iskolás történetednek. Nem arról van szó, hogy a 20 éves Ati Rage kártya drivere régen szar volt, hanem arról, hogy a mai napig karban tartják. Ez utóbbit az indokolja, hogy ahogy fejlődik a kernel, Xorg, Wayland, stb., meg új funkciókat is kell támogatni emiatt, a drivereket is módosítani kell, hogy az új változásoknak megfeleljenek. Mivel Linuxnál nincs visszafelé kompatibilitás, ha egy jelentős alrendszer változik, azt a drivereknek is le kell követniük.

És még mielőtt megjegyeznéd, hogy ez de béna, hogy nincs visszafelé kompatibilitás, csak úgy mondom, hogy ennek is megvan az oka, nevezetesen hogy ne fogja vissza a fejlődést.

[ Szerkesztve ]

(#689) winhate válasza Noukoum (#20) üzenetére


winhate
őstag

Ez zseniális volt! :C
Jó kedvel indul îgy a nap. :R

http://pouet.net/prod.php?which=5633

(#690) joysefke válasza Frawly (#688) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Nem arról van szó, hogy a 20 éves Ati Rage kártya drivere régen szar volt, hanem arról, hogy a mai napig karban tartják.

Értékesítőnek kéne menned...

De igen, pontosan erről van szó. akkoriban egy Linux desktop semmivel nem tudta többre használni azt a kártyát mint egy alaplapi integrált Intel vackot. És ez nem a kártya hibája volt.

kb olyan, mintha manapság vennél egy drága közép kat kártyát passziánszozni.

(#691) UnA válasza joysefke (#690) üzenetére


UnA
Korrektor

De a kártya hibája volt, pontosabban a gyártóé, aki nem publikálta a specifikációt - enélkül tényleg nem sokat lehet kihozni belőle. ;)

(#692) Hieronymus válasza joysefke (#690) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"..akkoriban egy Linux desktop semmivel nem tudta többre használni azt a kártyát mint egy alaplapi integrált Intel vackot... "

Igény sem volt rá, hogy többet tudjon.

Az igazán dicséretes, hogy muzeális alkatrészek drivereit csiszolgatják a mai napig, miután már minden ma használatos eszköz támogatását naprakészre igazították.
Ja, hogy ez nem így működik?

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#693) Ispy válasza Hieronymus (#692) üzenetére


Ispy
veterán

Nem értem ez miért olyan meglepő? A linuxot a fejlesztők maguknak és a közösségnek csinálják igény szerint, a fizetős multik meg pénzt akarnak keresni, nekik az a fontos, hogy tömegeknek gyártsanak szoftvert, itt a rétegmegoldások egyszerűen nem kifizetődők. Más a célja a 2 rendszernek, ezért kár is ilyen összehasonlítást csinálni, alma és körte.

Mint szoftverfejlesztő nekem is az a célom, hogy olyan megoldásokat készítsek, amiket sok cégnek el tudok adni, így azok a megoldások amik 1-2 cégnek érdekesek csak egyszerűen kiesnek.

A 6 éves dell laptopnak a mai napig jön bios frissítés, mert üzleti gépnek más az életperiódusa, mint a konzumer gépeknek, amiknél az is csoda, ha egy frissítést kapnak.

[ Szerkesztve ]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#694) Silεncε válasza Ispy (#693) üzenetére


Silεncε
őstag

Múltkor felraktam a Lenovo Vantage-ot az X230-ra (6 éves gép ez is!), és meglepődve tapasztaltam, hogy csilingelt rögtön, hogy BIOS frissítés elérhető. Benne valamilyen Intel patch. Na ilyet nem fognak kapni az alsó kategóriás vasak.

(#695) Bici válasza Frawly (#688) üzenetére


Bici
félisten

Az ATi idokben nagy hulladek volt a linux tamogatas. Volt valami gyenge catalyst linuxra, de az is eleg problemas volt.
Az AMD felvasarlas ota van normalis Radeon driver linuxra.
Vagyis nem azota, hanem akkor kezdodott el a driver minoseg javulas. A HD2000 szeria nehany ev alatt nagyon jora csiszolodott, a GCN meg szinte a kezdetektol fogva jol muzsikal. Persze a nyilt drivernek mindig van valamennyi kesleltetese driver-tudas teren, de egyre kevesebb. A Raven Ridge kevesebb, mint egy ev alatt popec lett. Ami a windows-hoz viszonyitva marha sok, de a tendenciat nezve nagyon jo jel. Azt jelenti, hogy az AMD-nek egyre kevesebb a multbol fakado ledolgozando hatranya.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#696) Hieronymus válasza Ispy (#693) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Te miről beszélsz?

Én a Linuxról írtam, nem kevertem más rendszert a képbe.

Ám, a kedvedért most megteszem.

"A linuxot a fejlesztők maguknak és a közösségnek csinálják igény szerint, a fizetős multik meg pénzt akarnak keresni, nekik az a fontos, hogy tömegeknek gyártsanak szoftvert, itt a rétegmegoldások egyszerűen nem kifizetődők."

Ebből annak kellene következni, hogy Linux alatt a eszköztámogatásnak tökéletesnek kellene lennie.
Ez maximum a régi hardver elemekre igaz.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#697) Bici válasza Hieronymus (#696) üzenetére


Bici
félisten

"Ebből annak kellene következni, hogy Linux alatt a eszköztámogatásnak tökéletesnek kellene lennie."

Csak akkor kovetkezne belole, ha:
- minden hardverhez elerheto lenne a dokumentacio, ami alapjan elkeszitheto a driver
- a kozosseg szamara minden hardver egyforman fontos lenne
- minden hardverre jutna megfelelo mennyisegu fejleszto, aki tud es akar is foglalkozni vele

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#698) Ispy válasza Hieronymus (#696) üzenetére


Ispy
veterán

Szerintem nem neked akartam válaszolni. :B

De ha már....pont a nyílt forráskód egyik hátránya, hogy ha valakinek egy 20 éves ati kártya driverét van kedve reszelni, akkor azt csinálja, mikor biztosan van 100 másik dolog amin lehetne reszelni és az több embernek okozna örömöt. Mindegy is, számomra nem egy nagy előnye egy oprendszernek, hogy 20 éves kártyákat is támogat, hiszen minden hardverem 3-4 év alatt lecserélődik, sőt igazából el sem tudom képzelni, hogy a mostani GTX1060 10+ évesen még működőképes lesz.

Én annyit várok el, ha összerakom a gépet, felrakom az OS-t, akkor menjen, évente 2-3 gépet össze szoktam rakni, egy win beüzemelése ált. 20 perc, és még nem futottam bele olyanba, hogy valami ne ment volna alapból (kop kop kop).

[ Szerkesztve ]

"Debugging is like being the detective in a crime movie where you're also the murderer."

(#699) Frawly válasza Bici (#695) üzenetére


Frawly
veterán

Itt akkor sem erről van szó, hogy 19 évig szar volt ennek az Ati Rage kártyának a támogatása, aztán most javították. Eddig is teljesen megfelelő volt, valószínű mindig időszakosan csiszoltak rajta. 20 éve még a konzumer Windows is egy DOS alapú, kékhalálozó, instabil szar volt.

Persze az egész elméleti ennél a kártyánál, mert maga a kártya mára használhatatlan bármire. Nem a Linux hibájából, hanem túl régi, túl keveset tud. DirectX 6, OpenGL 1.0 támogatás (mikor ma már minden min. 2.0-val dolgozik), és 3.3 V-os AGP 1.0 2×-es foglalatba megy, ami csak olyan régi alaplapba megy be, amibe max. csak P2-es proci jó, amin meg egy modern OS, mint a mai Linux, megint csak fingani sem tud, minimum a bootidő sok perc, azt is csak úgy, hogy külön kell a i686 non PAE kernelt fordítgatni hozzá, hogy egyáltalán elinduljon.

Ati Rage-ből persze vannak PCI-os kártyák is, de azok nem 128-asok.

(#700) Frawly válasza Ispy (#698) üzenetére


Frawly
veterán

Linuxnál azért van ilyen, hogy 20 éves hardvert is támogat, mert eleve elvárás a platformfüggetlenség, és emiatt többféle gépet kell támogatni, többféle gépre felkerülhet, retró gépek, beágyazott rendszereken át a szuperszámítógépekig. Tehát nem azért támogatnak még ilyen régi hardvereket, hogy hátha te majd a 2018-as PC-dbe még ilyet használsz.

Gondolom ezt az Ati Rage drivert is valaki hobbista reszelgetni, akinek van még ilyen gépe. Tehát nem az van, hogy ez vonja el az erőforrásokat a mai hardverek támogatásától, azokkal foglalkoznak sokkal többen.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.