Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#467) Noukoum válasza Donki Hóte (#399) üzenetére


Noukoum
veterán

“Közben számolgattam kicsit villanyautó költségeket.”

Na nézzük azt a fránya matekot.

“Az i3 hivatalosan 12,9 kWh energát használ fel 100 km távolság megtételéhez. Ez azt jelenti, hogy 2000 km megtételéhez szüksége van 258 kWh energiára. Ha kb. 70 %-os hatásfokkal számolunk, akkor mondjuk 360 kWh energiát kell betölteni a kicsikébe. Ez a 37 Ft/kWh áramdíjjal számolva 13 300 Ft költséget jelent.”

Tehát 600ft / 100km. Ez egy benzines újabb autónál 8l-es átlagfogyasztással és 370ft-os benzinárral (ami év végére valószínűleg lesz 400ft is) 3000ft / 100km.

Ha a 2000 km-t egy dízelautóval tenné meg a poszt írója (havi 2000 km, vagyis évi 24 000 km már a dízel autók vadászterülete), akkor 6 l/100 km fogyasztással számolva 120 liter gázolajat használna fel. Ennek az ára 48 000 Ft, tehát látszólag látszólag megvan a havi 30 eFt feletti különbség.“
6literes fogyasztás az talán gyári adat lehet, ha vezettél mai autót akkor tudod hogy nem reális dízelnél sem.
Kis benzines autóval számolva évi 24000km 720e huf, 10 év alatt 7,2m huf. Villannyal ugyanez 144e huf, 10 év alatt 1,44m huf.

Ezek után valaki még értetlenkedik, hogy kiadja-e a matek? :)

Csakhogy nem lehet figyelmen kívül hagyni az autók értékvesztését sem. 3 év alatt nagyjából minden autó 30 %-ot veszít az értékéből. Ez a 3 évesen 7 millió Ft-ért vett i3 esetében 2,1 millió Ft.“

Ugye tisztában vagy a magyar használtpiacon lévő elektromos autó árakkal? Mert akkor tudnám hogy a villany SOKKAL jobban tartja az árát, mint a benzin. Ezzel is illik számolni ha már matek..

Tehát összességében ha veszel egy 7milliós elektromos autót akkor az üzemanyag miatt 10 év múlva neked 8,5 milliós autód lesz. Benzinnel 7milliós autónál lesz 14 milliós autód.
És akkor nem számoltam hogy szervízre tizedét sem fogod elkölteni, nem számoltam hogy napelemmel töltöm otthon az autót, nem számoltam hogy havi 50ezres parkolási költséget spórolok meg, és nem számoltam ha eladnám az autót akkor többet kapnék a villanyért mint a benzinért, sokkal többet.

Na ezt hívják mateknak. Persze lehet jönni hogy az azonos árú benzines autó mennyivel jobb lesz, inkább úgy mondanám hogy mindkettőnek van előnye hátránya. És lehet jönni hogy benzines autót már 3millióért veszel, igen olyan felszereltséggel és képességekkel ami meg sem közelíti pl ezt az i3-at.

És nem számoltam azt sem hogy benzinnel nem vagyunk zöldek. Ami akkor is a villany mellé adná a voksot ha nem adná ki a matek. De kiadja.

[ Szerkesztve ]

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.