Hirdetés
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- Hieronymus: Új biztosítási kártyát kap a nagymama
- eBay-es kütyük kis pénzért
- Elektromos rásegítésű kerékpárok
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Rák
- vrob: Az utolsó DOS játékok 1996 - 1997-ben, egy korszak lezárul
- f(x)=exp(x): A laposföld elmebaj: Vissza a jövőbe!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Crystalheart
őstag
Nem azt mondtam, hogy eloszlik (elbomlik), hanem elfoszlik, tehát elszakadozik, vagy eltörik, de egy rossz helyen turkáló pocok is elég és egy hónap sem kell neki. Te is biztosan láttál vagy tapasztaltál már olyat, hogy a kint hagyott műanyag cuccok, fóliák, PVC-padlóburkolatok és egyéb polimer anyagok tartós nedvesség hatására törékennyé válnak az évek alatt. (Fény hatására még hamarabb, de ez esetünkben nem fenyeget.) Egyszerűen elöregedik az anyag. Vannak direkt erre tervezett összetételű műanyagok is, de a kutyakajás zsák szerintem nem kifejezetten az.
-
lapa
veterán
válasz
Crystalheart #148 üzenetére
őszintén örülök, ha hamarabb eloszlik, eddig azt hittem az egyik leglényegesebb környezeti probléma, hogy nem bomlik le. ezek a pe / pp zsákok nem olyanok, mint 40 éve a műanyag.
-
Crystalheart
őstag
A nejlon hamarabb foszlik el a földben, mint ahogy az akác elkorhad magától. Aztán ha egy helyen kilyukad, ott beszivárog a víz, megáll a még nem kiszakadt részekben és elkorhad a fa. Az elődünk is csinált egy-két ilyet... Azok az oszlopok már derékban eltörtek, a csak simán elduggatott meg még 40 év után is áll, igaz, mára rettentő rongyosak, még leháncsolva sem voltak anno.
-
lapa
veterán
válasz
vadkörte #145 üzenetére
ehhez akkor össze kell szednt (azaz venni) a bitument, egy edényt (nincs mindenhol kidobni való lábos - veder), kell tégla, tűz, tűznek hely, bot, valami újságpapír meg mindenféle alátámasztás, mert vigyázat csöpög. meg vigyázat forró és büdös. nekem ez elég pepecselős volt, pedig nem ijedek meg egy szögbeveréstől.
-
Crystalheart
őstag
válasz
vadkörte #143 üzenetére
Kösz a tanácsokat... Nekem is szándékomban áll a bitumenes kezelés, de ez annak függvénye lesz, hogy éppen akkor meg tudom-e venni a bitumenes kenhető masszát, lesz-e rá pénzünk. Vagy a kemény bitument, de az tényleg pepecsnek tűnik. Ezt amúgy sem magunknak csinálnám, nem akarok még negyven évig ebben a homokos fagyzugban élni, ahol most (kezeletlenül kb. annyit bír az akác stabilan, a vastagabb darabok többet), szóval az utód profitálna belőle. Impregnálásban nem gondolkodom, mert a főzve impregnált akác elveszti a természetes tartósságát. A legtartósabb eljárás az volna, ha a földbe kerülő végét körbeégetném, de az meg nagyon hosszadalmas.
Ami a szekercét meg a vonókést illeti... Te használtál már mindkettőt?
Mert én igen. Nem vagyok béna egyikben sem (eleve egy alkalomnyi faaprítás több tízezer kisbalta-lesújtást jelent), de szekercével nem lehet szépen, simára dolgozni, és akácot sem lehet vele jól, épp a gesztig háncsolni. Régen, míg nem volt lehetőségem vonókésre, én is azt használtam, de utólag már azt is tudom, hogy a rönkbútor-készítők is vonókést alkalmaznak erre, azt épp erre találták ki, nem másra és nem mást.
A kisebb görcsöket meg különös mód machetével a legjobb lecsapni, de hegyet faragni is.
Erre idén jöttem rá, miután öcsém talált egy elhagyott machetét a mezőn.
-
vadkörte
addikt
A nylon zsák sem rossz.
Pepecselős a fenét. Egy megfelelő méretű edényben - régi kiszuperált nagméretű lábos, bádog lavór - fel kell olvasztani egy adag bitument (büdös, mint a dög) egy darab léccel, vagy deszkával a megolvadt (vigyázat forró) bitument rákenni a leháncsolt cölöpre, jó gazdagon.
"Tűzhelyet" meg 3db km téglából lehet "építeni" kb. fél perc alatt, csak férjen el alatta a tűz, a tetején meg az edény. -
vadkörte
addikt
válasz
Crystalheart #135 üzenetére
Csak egy tipp - és a "szakértőknek" kéretik nem köpködni - de akác ide vagy oda, a cölöpök talajba kerülő részéről ne sajnáld a bitument. Sok-sok-sok évig fogja bírni, anélkül, hogy elkorhadna.
Ja és hagy a francba a hántolókést. Szekerce kiélezve (NEM sarokcsiszolóval!!!) vagy hasonló módon kezelt gallyazófejsze. -
Crystalheart
őstag
Igen, izomlázam is van mindig, megpróbálom nem egyszerre csinálni...
A nagyipari módszerek mellett csak a vonókés marad. De talán a gesztig (akácnál a belső kemény, sárgább rész) még a nagyiparival sem lehet, mert nem teljesen egyenletes a nemesítetlen akác törzse. Hogy a szíjács könnyebben lejöjjön, azért nem is háncsolom le egyből, hanem a fákat fektetve, fedetlen helyen tárolom évekig. Ha ezt háncsolom le, akkor könnyebben lejön és nem is repedezik fel később annyira az oszlop, tartósabb lesz kezelés híján is. Ezt persze csak az akáccal lehet megcsinálni.
Ami a falat illeti, tudom, persze, lehetnek ilyen gixerek, de előtte kitanulmányozom a technológiát. Rólam tudni lehet, hogy a kenyérbe a sót is grammérleggel mérem, és még a kerti ágyások földjét és szintezését is vízmértékkel meg colstokkal szerkesztem meg. A kerítés-falnál sem leszek rest megtenni, és azt hiszem, még a habarcsot is mérve fogom kikeverni. (Csak a szomszéd ne lássa...) Inkább tartson egy nyáron át az építés, mint hogy elszúrjak valamit...
lapa: Értem, kösz, akkor ez minálunk futóhomokon nem tényező. Már csak azért sem, mert a fürdővíz melegítésekor vagy egy kiadósabb, egész napos főzéskor úgyis gyöngyözik az ablakokon belülről a nedvesség... Ez a sparhelttel együtt jár. Csak az a kár, hogy diszperzittel meg mésszel festettük ki a szobákat, ami penészedik.
-
lapa
veterán
válasz
Crystalheart #135 üzenetére
...szekerce megélez...
-
Borosz
őstag
válasz
Crystalheart #135 üzenetére
No-no, azért a fal is lehet görbe, meg beomlós, ha nincs jól összerakva.
A falazáshoz azért nem árt egy icipici rutin. Legalább ne látható helyen kezdd el.
Uh...a háncsolás az nem semmi.
Ahhoz kell ám kar/kéz. Hirtelen nem tudok otthoni gépesített háncsoló megoldást. -
lapa
veterán
válasz
Crystalheart #137 üzenetére
arra gondolok, hogy ésszel kell szigetelni. a ház falai lehet, hogy nedvesek, és ugyan pőrén kiszellőznek, de szigetelés alatt, csak befele lélegezve nem biztos.
szerintem legelső lépés minden háznál, hogy a víz megfelelően távol legyen tartva, legalább pár méterrel el legyen vezetve a háztól minden. nyilván ez nem mindig megoldható, de legtöbbször igen.
és miután meg van teremtve egy szárazabb terület a háznak még mindig beletelik jópár évbe, mire beáll a falnedvesség alacsonyabb (és már eleve jobban hőszigetelő) szintre.
legvégül a befelé légzés, belső légcsere az, amit végig kell járni, mert tervezett légcsere mindenképp kell.
-
Borosz
őstag
válasz
szemétégető #103 üzenetére
Nem te vagy a fekete bárány, hanem én. Te értesz hozzá, én nem. Neked van tapasztalatod, nekem nincs. Neked van (?) szakképesítésed, nekem nincs. Mindezeken túl úgy látom, te tökéletes következtetésekre tudsz jutni még az ország ügyeivel kapcsolatban is - mindezt egy kályhából, amit nem szakember épített.
Egy kérdésem van még hozzád: töröltessem a cikket? Ha igen a válaszod, akkor azonnal kérem a törlést.
-
lapa
veterán
általánosságban megjegyzem, hogy érdemes figyelembe venni a te kiindulási pontodat, ami egy nem túl nagy és telibe szigetelt ház/lakótér. lásd 22 ezres gázszámla télen azért keveseknek van kályha nélkül...
akinek pőre a háza fala meg a födém, az ne kályhának álljon neki, hanem szigetelje be 10-12-15 centivel (szakértővel egyeztetve nedvesség-szellőzés témában, de akár saját kivitelben) és jobb lesz.
ez semmit nem másít a leírtakon, csak hogy helyre legyen téve a lelkesedése egyes olvasóknak, lássák a többi fát is az erdőben.
-
Crystalheart
őstag
Émmost azt határoztam el, hogy mihelyst meglesz hozzá az a 150 ezer tőke, ami kell, egy ehhez hasonlót kell építsek a telek elejébe. (Címerestégla-mutogatás nem lesz, ósdi és hivalkodó megoldásnak tartom.) Nem lesz egyszerű, soha egy téglát nem raktam föl... De ez legalább nem tud nagyon életveszélyes lenni, annyira béna csak nem lehetek. Ez lesz az utcafronton, oldalt 60 méteren meg egyszerű akácoszlop-drótháló lesz. Ami azt illeti, ez utóbbitól jobban félek, mert vagy 20 db 3-4 méteres korhadt oszlopot kell hozzá a gesztig háncsolni, ami irdatlan meló, de legalább azt sem lehet elrontani. (Emellett még kell még 15-öt egyéb célra is háncsolni, úgy mint szénatároló, paradicsomkordon, szőlőkordon... Ehhez csak vonókés kell, fúrógép, szög és kalapács, ennél egyszerűbb épületek nincsenek.)
-
Borosz
őstag
Megszaladt...
Huh...sok a pro és a kontra. Nem semmi.
Én sok esetben csak a logikát használtam. Van huzata a kéménynek? Van. Pipa. Kellően arányos a mérete a füstjáratnak és "látja" a füstkiömlőt? Igen. Pipa. Megépítés után még mindig van huzat? Van. Pipa. Mehet a próbafűtés. Csak egy kicsi... LEég szépen? LE. Pipa. Mehet több is. Leég ez is? Le. Pipa. Melegszik a kályhatest egyenletesen? Igen. Pipa. Szétreped a külső fal? Igen. Francba. Milyen jellegű a repedés, milyen hőmérsékletnél mekkora a tágulás? Ilyenek...
A repedést is sikerült kijavítani és most is marhára ontja a meleget magából a kályha.
Az én tűzterem olyan samottból van, amit téglagyári égetőkemencékből bontottak ki. Ez azt hiszem kibírja pár évig. Élére állítva raktam. Így 6cm a vastagsága. Törpe, nem törpe, most is 7kg fával raktam meg. Leégett egy óra alatt. Ilyenkor lezárom és kész. Ennyi volt mára a tüzelés. Így kapcsol be éjjel 2x a gázfűtés. -2-4 fok kinti hőmérséklet mellett.Persze elismerem, hogy kell hozzá szaktudás és tapasztalat is. Ez utóbbi nekem házépítésből, burkolásból, falazásból van. A házunk belső kialakítását gyakorlatilag én csináltam. Fürdőszoba burkolat, szaniter, parkettázás, glettelés, festés, konyhabútor stb. Építettem még egy 16nm-es faházat a kertbe szerszámosnak. Egy teraszt térkővel, járdát betonoztam, ház körüli járdát csináltam, kerítést hegesztettem utcafronton, 60m kerítést építettem telekhatárra (drótháló, vasoszlopok, betonlábazat). Tényleg vannak olyan emberek, akik ezermesterek - a jobb fajtából - és ha kellő alázattal állnak hozzá a feladathoz akkor jó eséllyel jó dolgok kerülnek ki a kezeik közül, amik persze nem tökéletesek, de a funkciójukat tökéletesen ellátják.
Nem mindenki ilyen. Akinek nincs tapasztalata vagy tehetsége ezekhez a dolgokhoz az ne csináljon ilyeneket.És ezeket nem csak neked írom.
-
oxox
addikt
megszaladt a topic.
akkor amit meg apum tett hozza, meg akkor belenezett a forumba is."egyik hozzászoló szidta az akácfát, ami a legjobb tüzelő, persze nedvesen nem akar könnyen begyulladni és kormol. Két év száradás után tökéletes. Volt olyan hozzászólás, hogy valamelyik kályhába nem kell samott. Minden tűztérbe samott kell, kb 70 db egy kályhánál ha élére rakják a samotttéglákat. Az osztrákok németek szigorúbbak ott csak fektetett samottéga engedélyezett tehát kb 130 140 db x kb 600 ft-al =80 000 ft egy kályha tűztér
Én az élére állított samottbol falazott tűztér falát 2-3 cmes samottlapokkal borítom így nem megy tönkre a tűztér ezért várhatóan hosszabb lesz az élettartalma 40 év(?) csak a borítást kell cserélni, de nem kell bontani. Ehhez persze a hagyományos cserépkályha ajtónál nagyobbat kell építeni, bár az ajtó mérete sem lehet nagyobb a tűztér felületének egy hatodánál. Vannak kőbe vésett alapelvek, amelyeket be kell tartani, és erre rájönni költségesebb, mint mástól megtanulni"
A Zéé elhiheted furcsa Édesapám szájából azt hallani a mesterem ezt mondta, azt mutatta
. . De van egy fegyverkovács barátom, és Ő is mindig mestereként emlegeti az egykori tanitóját. (szép dolog mindenesetre)
-
>Deego..
senior tag
Remek.
Nagyon szép lett.Én 2 db cserépkályhát használok, 1-et falba építve, így tökéletesen be tudom fűteni a két szobát amiközé be van rakba.
Egyét pedig a hálóba.Hihetet, legalább 2x rakom meg, megvárom még parázs lesz, elzárom és csak úgy dől belőlle a meleg.
Én szakemberrel építettem meg, s nagyon elégedett vagyok vele.
-
A Zéé
addikt
ha tényleg kell kályhás, aki megbízhatóan dolgozik, akkor írj pm-et, és adok egy telefonszámot, ahol ajánlanak neked nagyjából az egész országból.
szerk: amúgy a tanfolyam mint olyan, nem elég. Ez minden szakmánál így van. Kell egy mesterember is, aki mellett tanulni tudsz, meg elsajátítani olyan trükköket, ami nem biztos, hogy elhangzik egy oktatáson.
-
lapa
veterán
szerintem mindenkinek igaza van vagy nincs és vagy jó vagy nem.
nekem csak egyetlen kérdésem van: minősített múltú + nemrepedős + legjobbfüstjáratbekötéses szakember név, telefonszám.
itt van a bal kezemben a kályha ára meg még 1-200 ezer jattnak vagy mittom. ki az, akihez menni akarok? kérdezzem meg, hogy ő-e az igazi becsszó-e?
és akkor ebből a gyakorlatias irányból azt is meg lehet érteni, aki látott már pár címeres "mester"-t meg hivatásos "szakembert" hanyagságból meg hozzánemértésből akár az ő életét veszélyeztetni, és ebből kiindulva úgy gondolja, hogy neki legalább annyit kell tudnia a kályhaépítésről, mint az xyz "hitelesítetlen múltú" embernek. és akkor veszi a fáradságot, és valóban eljut odáig. az odáig itt nyilván nem a "jó", hanem a "kályha", de ugyanez áll a "hitelesítetlen" szakik esetén is.
...és mire eljutott odáig, addigra tényleg csak a kőmívesmunka van.
+1 kérdés: tanfolyam fol és mikor? ki hitelesíti a tanfolyam múltját? akinél a fénykard van, azt kövessük?
-
mickemoto
őstag
Kicsit olyan ez mint a tyúk meg a tojás esete.Ezzel azt akarom mondani hogy egyre kevesebb magára valamit is adó, tisztességes,jó szakember van vagy lehet találni.(Ezt tapasztalatból mondom, a családban az utóbbi egy éven belül lett felújítva egy régi ház.)(a szakmunkás képzéseket elnézve ez csak rosszabb lesz szerintem, na nem mintha bármilyen jellegű képzés nem ugyanilyen tendenciát mutatna)
Ezért, valamint a szűkös anyagiak miatt is sokan inkább maguk csinálják meg ezeket a munkákat.Nem mellesleg sokszor szebben is mint a "szakember", mert ugye az ember saját magának csinálja.
Persze itt meg az a faramuci eset áll elő hogy akinek van munkája az nemigen ér rá otthon komolyabb horderejű munkálatokat csinálni, akinek meg nincs annak meg pénze nincs rá hogy szakembert fogadjon.
A szomorú az hogy túlnyomórészt annak sincs keret akinek munkája van,mert az kb.rezsire meg vegetálásra elég. -
A Zéé
addikt
nem tanfolyamra akar küldeni mindenkit, hanem szakemberhez, aki megcsinálja helyetted.
És meg is értem. Neki ez az érdeke. Ahogy észreveszem, ő szakember, aki kb tudja is, hogy mit csinál. Nem az az érdeke, hogy oktassa a sufni megoldásokat, és utána ezeket javítsa.
Tudod hány mesét hallok, amikor egyesek azt gondolják otthon, hogy ők jobban értenek hozzá, és megcsinálják majd ők, amikor meg jön a baj, akkor hívják a szakit, hogy javítsa ki? Nincs annál rosszabb munka, amikor más sz@rját kell kijavítani. És ez igaz a villanyszerelésnél, az autószerelésnél, a mosógépszerelésnél, és a kályha készítésnél meg millió más szakmánál is. Sokan azt hiszik, hogy "ezt a hülye is meg tudja csinálni nem fogok én fizetni érte". Aztán ebből jön a tákolás, meg a próbálkozgatás. Vannak dolgok, amit meg lehet otthon is csinálni, jól, de vannak, amit azért a helyén kell tudni kezelni, és szakemberre bízni. Ez szerintem tipikusan ilyen. Ahogy a gáz és az elektromos rendszerek is. Mi is nagyon sok dolgot megoldunk otthon magunk, de ezeket rá kell bízni arra, aki jobban ért hozzá. Ezt kellene elfogadni sokaknak, hogy nem mindenhez ők értenek a legjobban.A kolléga kályhája már írtam, hogy jól sikerült kinézetre, és úgy néz ki eddig jól is működik, de ugyanennyi erővel szarul is működhetne. Ezt igazából nagyobb részben hozta a szerencse, mint a meggyőződés és a tudás.
-
BRIKLY
veterán
válasz
szemétégető #124 üzenetére
Nem a kályha építést nem akarom megtanulni,hanem azt a sok dolgot,ami egy könyvben le van írva,mert annak 99%-a nem arról szól,hogy én ezt a kályhát hogyan építsem meg.10 könyv után,lehet,hogy profi kályhát építenék,de mire azt elolvasom eltüzelek a jelenlegi kis kandallómmal egy rakás fát,és a hő nagy része távozik a kéményen.
Elmondok minden körülményt,segítesz? Gondolom nem,na erről van szó.Ezzel,hogy mindenkit arra próbálsz rábeszélni,hogy menjen tanfolyamra,vagy hívjon szakembert senkit nem fogsz tudni lebeszélni az építésről.Ha valóban segíteni szeretnél,akkor segíts úgy,hogy elmondod mit,hogyan kellene csinálni,és nem csak annyit,hogy az így nem jó.. -
szemétégető
csendes tag
Egy ilyen munka előtt nem ártana alaposan felkészülni. Szakirodalom, tanfolyam, vagy legalább egyszer látni, együtt dolgozni egy tapasztaltabb szakival.
Szerintem az is segítség, hogy egyebek mellet elmondtam , méretezni kell és azt is említettem milyen tényezők figyelembe vételével. De ha jól emlékszem te mondtad hogy nem akarod megtanulnia kályhaépítést, én meg nem fogok feleslegesen magyarázni, nyilván más is van ezzel így.
Csak azt gondold végig hányféle kémény, mekkora variációk vannak fűtendő területekben és a szigetelések minőségében, na meg hányféle kályhatípus és járatrendszer. Azt se várd hogy néhány hozzászólással valaki mindenre felkészít, vagy minden egyedi esetre pontos méreteket és adatokat fog mondani. De mondom felőlem másolgathatsz kétes eredetű rajzokat, vázlatokat amit akarsz.
-
BRIKLY
veterán
válasz
szemétégető #121 üzenetére
Segíteni nem tudsz,vagy nem akarsz senkinek aki idejön kérdezni,csak magyarázni hogy ez így nem jó,úgy nem jó,csináltassuk szakemberrel.
Hát ezért kár volt regisztrálnod. -
cool13
őstag
válasz
szemétégető #116 üzenetére
szemétégető, te csak a cikk miatt regisztráltál az oldalra?
-
kisninja
őstag
válasz
szemétégető #115 üzenetére
Én nem vagyok okos sem mester de sok mindent megtudok csinálni. Amiben nem vagyok biztos azt nem csinálom.
-
Crystalheart
őstag
válasz
szemétégető #113 üzenetére
Úgy értettem, konkrétan az áramlás megfordulásából milyen probléma lehet, de kösz, egyúttal megválaszoltad azt is. Én ugyebár csak a régi sparheltet ismerem, aminél annyi rés van az egész berendezésen, hogy ha megváltozik az áramlás, azt igen hamar észrevenni a füstből; a kátrány, eltömődés meg miegymás pedig nem akkora probléma, mert egyszerűen kitakarítható.
Viszont nem tudom, mi az, amit 170 oldalon keresztül ne lehetne erről kifejteni. A tapasztalat persze sosem árt, de ezeket én már azért fenntartásokkal kezelem, annyi hiba után, amit a "szakemberek" műveltek a házunkban... A tapasztalt mezőgazdászok is gyakran észveszejtően szakszerűtlenül csinálják a dolgukat. (Én pontosan tudom, hogy kellene, más kérdés, hogy gyakran ellustulom.
) A második szomszéd méhész, párszor végignéztem, mit hogyan csinál, de a méhészeti szakkönyvből kiderült, hogy számos dolgot lehetne szakszerűbben is végezni.
Ellenpélda is akad, például a Kecsketenyésztés c. szakkönyv, amit magyar profok dobtak össze, számos ponton megvalósíthatatlan dogokról ír, kivált a tejtermékek előállításánál, és ezt csak az tudja, aki már elszúrt egy pár sajtot.
Mindenesetre aki egy ilyen kályhaépítő szakkönyvnek minden utasítását megtanulja és betartja, az nem hiszem, hogy életveszélyes kályhát gyártana.
-
simonzé
addikt
Borosz Mester, az arcom leesett. Hogy te mikre vagy képes... Emlékszem régen még a PC-ket meg a mobilokat hegesztetted, most meg egy komplett kályhát?? Elképesztő.
A cikk elolvasásának még csak most fogok nekikezdeni, ezek az első indulatok voltak. -
szemétégető
csendes tag
Szakembert hívni nem akarsz, tanulni nem akarsz, kicsit olyan mintha b...ni is meg szüzen maradni is akarnál. Ez egy elég régi törvény az eredmény pedig borítékolható. Tapasztalatból tudom, hogy az ilyen embereknek fölösleges bármit is mondani, csináld nem az én dolgom, én szóltam.
Rajzot ahogy mondtam, az emlitett okok miatt szakembertől nem kapsz,ha kerítenél egyet az se garancia arra hogy nálad éppen jól működik, maradnak a lelkes hozzánemértők,akik buzgón megosztják okosságaikat, innét pedig kicsit orosz rulett szerű lesz a történet. Ha neked ez kell, akkor valószínű ezt is érdemled.
-
BRIKLY
veterán
válasz
Crystalheart #112 üzenetére
Nagy az internet világa,szerintem ha nagyon akarom beszerzem a könyvet ingyen is,de ez a könyv nekem akkor sem fogja megmondani,hogy hogy építsem a tömegkályhába a füst elvezető kört.
-
szemétégető
csendes tag
válasz
Crystalheart #104 üzenetére
Azt mondom, hogy önmagában a szakirodalom olvasgatása sam elegendő, van jó pár dolog amit gyakorlatban kell látni,egy kályha erejéig legalább nem ártana egy szaki mellet dolgozni, vagy legalább egy tanfolyamra elmenni, ha nem is lesz ettől kályhás valakiből, de a bemutatott kályhát jó eséllyel meg tudja építeni saját magának, és persze ki kell faggatni a szakit arról is, hogy a saját kályha milyen esetleges módosításokat igényel.
Épített kályháknál milyen hibák lehetnek?A lista hosszú, de a teljesség igénye nélkül megpróbálom rövidre fogni.
A kémény a kályha és a fütendő hely egy szerves egységként működik. A kémény teljesítmény meghatározza, mekkora illetve milyen tűzteret építhetsz, mekkora gázellenállása lehet a kályhának, hogy mekkora területet akarsz fűteni, az azt hogy mekkora, milyen falazatú és milyen járatrendszerű kályhát kell,illetve lehet építeni. A legtöbb probléma abból adódik ha ezek nincsenek megfelelően összehangolva, egyszóval méretezési hibák. A szakemberek többek között ezért sem osztogatnak rajzokat, mert ami az egyik helyen jól működik, nem biztos hogy a másik helyen is jó lesz.
Milyen hibák lehetnek? Füstölés,füst vagy extrém esetekben akár szénmonoxid visszaszivárgás is, nem fűt a kályha,túl sok fát zabál,kicsapódások, kéménykátrányosodás majd kéménytűz, inkább a járatos kályháknál de előfordulhat robbanás is.
Ezeket mind végig lehetne venni hogy mik okozzák és mivel lehet elkerülni ezeket a problémákat. Csakhogy az már tanfolyami anyag lenne.Ezen kívül lehetnek szerkezeti statikai hibák is, látványos és kevésbé látványos repedések, ajtók amik szétnyomják a boltívet vagy szétrepesztik a csempét. Rossz kéménybekötés miatt már volt nem egy tűzeset, megfelelő beépítessel a kéménybekötő repedését, törését is el lehet kerülni, illetve az inkább tömegkályhákra jellemző alsó kéménybekötésnek is megvan a jó oka, egy esetleges cserépkályha robbanást azzal is meg lehet úszni, hogy csak a kályha fedését emeli meg. Mik okozhatják? Nem megfelelő dilatáció, anyaghasználat vagy simán trehányság, hozzá nem értés. Ezeket is lehetne részletezni, de ennek sem egy két hozzászólás lenne a terjedelme.
-
válasz
szemétégető #103 üzenetére
Regebben, mikor beirtam egy tapos blogba (az volt a cime, hogy tap elinditasa vezetek osszerintesevel, vagy valami hasonlo), hogy legalabb ird oda, hogy eletveszelyes is lehet es bele is dogolhetsz, meg majdnem en voltam a gyoker, hogy szetoffolom a topikot. Az volt a valasz, hogy ott csak 12 es 5 volt van. Aha, mert az aztan tuti, hogy ott ha nekiallsz vezetekeket szikraztatni nem fog szajonvagni a 220...
A legtobbje bele sem gondol abba, hogy ez nem jatek.
-
kisninja
őstag
válasz
szemétégető #105 üzenetére
Helyes az ilyen emberek miatt hülyülnek el az emberek. Az élet nem játék ha valaki balfasz az akkor is tehet kárt magában ha csak egy borotvát használ. CO mérgezést, lakás tűzet lehet egy gyári kályhával is okozni.
És nem érdekel van bennem annyi, hogy különbet építsek egyes mestereknél.... -
vtechun
veterán
válasz
szemétégető #103 üzenetére
Jó az ilyen cikk, hogy ötletet adjon. Aztán az ember keressen egy megbízható szakembert, aki megépíti neki. Csak a szakemberek közt is nagyon sok a tisztességtelen.. ezért bátorkodik sok ember inkább maga megoldani a dolgokat...
-
BRIKLY
veterán
válasz
Crystalheart #107 üzenetére
Hát igen,aki megteheti hív egy szakembert,és kifizet a munkáért még egyszer annyit,mint amibe az anyag került..Hát én ezt nem tehetem meg,és magam sem vagyok szaki,és nem is akarok az lenni.Inkább ha már itt az internet,és sokan építettek már ilyet,akkor keresek egy olyat,aki szakszerűen megépítette,és arról veszek példát.
A cikkben épített kályháról jelenleg annyi hibát hallottunk,hogy megrepedt.Hát én meg nem építeném a kéménymellé közvetlenül,stb,stb tehát ezt a hibát kizárhatom.
Ha van egy szakszerű rajz,onnantól szinte már csak kőműves munka az egész. -
Crystalheart
őstag
Nyilván azt preferálja, hogy építtesd meg szakemberrel - vagy válj magad is szakemberré, legalább egy kályha erejéig.
Persze a magyar ember szeret sufnituningolni, pontosabban nincs más lehetősége: sokan vagy megépítik maguknak, vagy soha nem lesz kályhájuk. Na, az ilyeneknek nem árt előtte behatóan tanulmányozni a módszertant és nem netről összevadászott infókat felhasználni, hanem megvásárolni egy szakkönyvet, tankönyvet, és betartani az iránymutatásait.
-
BRIKLY
veterán
válasz
szemétégető #105 üzenetére
Nem a cikk hatására jöttem ide rajzot kérni,csupán egy korábbi elhatározásom után találtam rá erre a cikkre.
De ha ennyi hibát látsz a cikkben leírt kályhán,akkor miért nem azt írod le nekünk,hogy mi a jó??Neked is nagyon szépen megköszönnénk egy tervrajzot. -
szemétégető
csendes tag
Na erről beszélek, máris beindult a rajzok meg vázlatok kéregetése,jobb bele sem gondolni, hogy ezek után ezek az emberek mit fognak maguknak összebarkácsolni, ha már az rossz amit másolni akarnak. De ha még jó is lenne, nagy valószínűséggel fogalmuk sincs milyen kéményhez milyen kályhát lehet építeni, mi alapján lehet kiszámolni, mekkora kályha kell egyáltalán, hogy kell egy tüzteret normálisan kialakítani, vagy épp a kéménybe megfelelően bekötni stb....de tömegkályhát akarnak építeni, hogy ehhez itt milyen segítséget kaphatnak...? Emberek, egy kicsit nem ártana gondolkodni, ez egy szakma amit nem néhány vázlatból és internetes cikkből tanulnak, ráadásul komoly következményi lehetnek a tévedéseknek.
-
Crystalheart
őstag
válasz
szemétégető #103 üzenetére
Én mindenesetre nem kezdenék kályhaépítésbe, míg a megfelelő szakkönyveket át nem tanulmányoztam. A net azért nem alkalmas erre...
(Ha nálunk megváltozik az áramlás iránya, akkor durván befüstöl a sparhelt.
Épített kályhánál milyen veszélyei lehetnek?)
-
szemétégető
csendes tag
Ha alaposan körbejártad volna a dolgot akkor, akkor most nem győzködnétek itt egymást, hogy nem is baj hogy repedezik a kályha. Mi van akkor ha valami miatt megváltozik az áramlás iránya? Rosz kéménybekötés miatt pedig volt már nem egy tűzeset. Egy valamire való szakember meg tudja oldani hogy ebből ne legyen probléma, illetve az említett tömegkályhák jelentős része, nem véletlenül, alsó kéménybekötést használ.
Sorolhatnám még a konstrukciós hibákat, csak a képek alapján is, de akkor ugye a társaság egyik része vérig sértődne, a másik része meg hirtelen úgy érezné hogy megvilágosodott, már mindent ért és felelőtlen barkácsolásba kezdene.
Nem kell erre senkit biztatni, elég megjelentetni egy ilyen cikket, csórikám egyből meg van győződve róla, hogy ha a másik sem értett hozzá mégis összegányolt valamit, akkor ő is meg tudja csináni, a hozzánemértés mindenesetre közös.
A felelősségérzetnek a gyerekszámhoz meg nagyjából annyi köze van mint IT diplomának a kályhaépítéshez.
Az előbbire ugye had ne mondjak példákat. A másikhoz meg, elég furcsa jelenség nálunk, hogy diploma után, különösen ha nem is csak egy van, hirtelen abba hitbe esnek emberek, hogy akkortól már mindenhez értenek, ahhoz is amit soha nem tanultak. Mégha lövésük sincs valamihez akkor is meg vannak győződve, hogy jobban tudják, ha meg esetleg emberükre akadnak akkor persze jön a sértődözés. Természetesen tisztelet a kivételnek,de ez a fajta gondolkodás, elég körbenézni az országban, sajnos igen komoly galibákat tud okozni.
Ezért kéne óvatosabban bánni az ilyen cikkekkel és a felelőtlen barkácsolással. -
BRIKLY
veterán
Én is tervezek egy ilyesmit építeni.Megköszönném,ha megosztanál velem egy képet a füstjárat kialakításáról.(ha van),Vagy esetleg egy rajzot.
Új hozzászólás Aktív témák
lo A kályha mindössze 3 hét alatt készült el és jórészt egyedül csináltam mindent. A gázszámlánk feleződött!
- ASUS ROG Strix GeForce RTX 4090 BTF 24GB GDDR6X Graphics Card
- Bomba ár! MacBook Pro M1 14" 2021 - M1 Pro I 16GB I 512GB SSD I OS X Sequoia I Cam I Gari!
- Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 - 16" WUXGA IPS - Ultra 5 135U - 16GB - 512GB - Win11 - 2,5 év gari
- Apple iPhone 12 Pro Max 128GB, Akku: 84%, Normál, Kártyafüggetlen, Töltővel, 1 Év Garanciával!
- Bomba ár! MacBook Air M1 13" 2020 - M1 I 8GB I 256GB SSD I OS X Sequoia I Cam I Gari!
- KATONAI ÜTÉSÁLLÓ!!! Getac S410 i5-6300u, G3: i5-8365u, G4: i5-1145G7
- Csere-beszámítás! Számítógép PC Játékra! I3 14100F / RTX 3060 12GB / 32GB DDR4 / 500GB SSD
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T510i - i3-330M I 4GB I 250GB I 15,6" HD I DP I Cam I W10 I Garancia!
- PS3 Slim 4.92 HEN, Telepített játékokkal - RÉSZLETEK A LEÍRÁSBAN
- Bomba Ár! HP ProBook 650 G1 - i5-4GEN I 8GB I 256SSD I 15,6" HD I Cam I W10 I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest