Hirdetés

Tömegkályha építése házilag

Bevezetés, alternatívák

Volt egy kis megtakarított pénzünk, és tavaly úgy döntöttem, hogy kiegészítő fűtési megoldások után nézek. Kevés pénzünk volt, mindössze 300 000 Ft (Rókás spórolós megoldás :), de azért megnéztem, milyen lehetőségek vannak. Sok alternatívát nem is találtam...

Napkollektor
Igyekeztem minden infót begyűjteni, de ott álltam meg, hogy egy ilyen kombinált (meleg víz+fűtésrásegítés) rendszer alapból 1 000 000 Ft-nál kezdődik. Előtte azonban találtam néhány más indokot is arra, miért ne ez legyen a kiválasztott megoldás.
Először is, mert szezonális, és ezzel van/volt a legnagyobb problémám a dologgal kapcsolatban. Pont abban a szezonban kicsi a hatásfoka, amelyikben a legnagyobbnak kellene lennie.
Másodsorban pedig a nyári időszakban olyan durva hőmérsékletnek lenne kitéve, hogy 3 évente lehetne cserélni a tömítéseket és a szelepeket. Karbantartási munkákra pedig nincs keret.
Harmadrészt pedig az olyan megoldásokat jobban preferálom, amihez én is konyítok kicsit és meg tudom javítani, ha szükséges. :)

Kandalló
Ez is csak akkor adja a meleget, ha ég benn a tűz. Mint írtam is, nekem fontos a költséghatékony működés, és emellett ne is kelljen kivágni miattam egy erdőt.

Cserépkályha
Bár ez a tradicionálisnak mondható megoldás állt legközelebb hozzám, kiindulva falusi gyermekkorom tapasztalataiból, hőtárolás szempontjából ez sem maradt a kalapban.

Tömegkályha
Sok képet, videót megnéztem a témában, és egy 5 perces videó segítségével el is sajátítottam a szakma csínját-bínját. Persze ezt azért nem kell elhinnetek. Lényeg a lényeg, hogy sok szép kályhát láttam és arra jöttem rá, én is olyat építhetek, amilyet csak akarok. Ami nekem tetszik. Túrtam is sok mintát a netről és ezt találtam:

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények