Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) gabor# válasza DIEGO15 (#43) üzenetére


gabor#
tag

ha találsz kupont vagy jobb forrást kérlek ne tartsd magadba ;) rendelnék én is

(#52) Somatom válasza Hieronymus (#48) üzenetére


Somatom
veterán

Cirka nyolc éve van NAS -om. Egy Zyxel NSA210 -zel kezdtem, de hamar kifogyott a RAM -ból. Lecseréltem egy 310 -re, az megy kb. 5 éve. Sztem egy 326 lesz a következő. A 210 -en van soros port, a 310 -en meg a helye a panelen. Aki bűvészkedni akar rajta, annak adott a lehetőség. Debian telepítéshez már láttam útmutatót.

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#53) DIEGO15 válasza gabor# (#51) üzenetére


DIEGO15
őstag

Úgy lesz. :)

(#54) Td48Vii


Td48Vii
csendes tag

Nekem egy HC-1 van/volt (épp most tettem fel HA-ra, ha valaki lecsapna rá:D), meglepetés és öröm volt olvasni ezt a cikket, hogy más is megtalálta a gépet, csak jót tudok én is mondani róla :) elképesztő, hogy egy "mobil" prociból mit ki lehet hozni, meg se kottyant neki 5-6 docker container, samba, torrent, stb párhuzamosan. Egyedül a Nextcloud-nál éreztem kis lassulásokat amíg nem cache-elődtek az oldalak és nem néztem rá alaposabban a MariaDB configra, amúgy lazán vitt mindent. A memóriakártyás aggódóknak nem kell félni, az OMV pl. alapértelmezetten folder2ram-mal érkezik, és kb bármit 2 symlink + 2 sor config áttenni ram-ba (custom RPi-Monitor log, stb), emellett SATA-ról is tud boot-olni. Valamilyen kártya viszont mindig kell bele, mert az uboot-ot onnan tölti be, utána tud átmenni satáról folytatni a boot-ot ("odroid hdd boot" Google keresés ajánlott, bármilyen talált HC1/HC2/XU4 leírás ugyanaz).

(#55) bzolika10 válasza Uzsito (#6) üzenetére


bzolika10
aktív tag

Milyen neted van?

(#56) Uzsito válasza bzolika10 (#55) üzenetére


Uzsito
csendes tag

60/30.

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#57) Uzsito válasza Td48Vii (#54) üzenetére


Uzsito
csendes tag

A HC1 milyen jellemző hőmérsékleteket produkál?

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#58) Td48Vii válasza Uzsito (#57) üzenetére


Td48Vii
csendes tag

Télen-nyáron változó, a szobahőmérséklettől függően +/- 3 fokot ingadozhat átlagban év közben. Ha azt mondom, hogy a 66 fok stabil volt nálam, akkor nem lövünk mellé. Throttling-ot nem tapasztaltam normál használattal (értsd docker-ek, stb), csak teljes sata<->usb HDD szinkronnal vagy shred-del lehetett felfűteni jobban, amikor 15-20p-en át ment max-on az I/O, ilyenkor 80 fok körül állt be a cpu szabályzásával. Kb 2-szer volt ilyen nálam, sztem ez teljesen normális ekkora passzív bordával. A HDD smart alapján 40-45 fok között volt.

(#59) Flashback válasza DIEGO15 (#43) üzenetére


Flashback
addikt

pü ment

[ Szerkesztve ]

Bocs nincs hosszú ö, ü és néha az á is ä :)

(#60) hallador


hallador
addikt

Gratulálok a cucchoz, nekem is tetszenek ezek a fejlesztői board-ok. Nekem kettő Cubietruck-om van, egy 320-as és egy 1 TB-os diskkel. Jól muzsikálnak 4 évesek. Én is azért vettem, mert a kettő óránként 6 wattot fogyaszt, ha megy a torrent, akkor max 8 watt, indulásnál 11 -12 watt, sokkal gazdaságosabb, mint egy nas vagy egy PC. És még harmad annyi helyet is foglal.
Sok sikert hozzá.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#61) PistiSan


PistiSan
addikt

Remek cikk, öröm volt olvasni, elég használható kütyünek tűnik, nekem raspberrym van a fiókban, első verziós 256mb ramos modell, sok mindenre jó volt, csak a megbízhatósággal voltak gondok, végül egy nas-ra váltottam, az 5 éve megy folyamatosan, de a zárt rendszerre miatt igazából azzal sem vagyok elégedett teljesen. Ha meghal a nas szerintem valami integrált procis ame64/x86 alapú alacsony fogyasztású cuccra fogok váltani, bár ott a passzív hűtéssel nem biztos hogy le tudom jól hűteni, meg több helyet is foglal, ellenben akármilyen operációs rendszert tudok rajta futtatni.

(#62) sad_Vamp


sad_Vamp
őstag

Sziasztok!

HC-1-es verzió van esetleg valakinek ? Én nextcloudpi-al használom...használnám, de feltünt hogy indokolatlanul fel-fel pörög a HDD (nincs hozzáférve ilyenkor).... lehet ezt valahogy orvosolni?

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#63) Uzsito válasza sad_Vamp (#62) üzenetére


Uzsito
csendes tag

Szerintem a verzió mindegy, HC1-HC2 ugyanaz SW szempontjából.

Ez ám a finom hiba, jó sok oka lehet. Ki kell deríteni mitől pörög fel.

-smartctl nem pollozza?
-hdparm settings? -S
-milyen lemez, fw, csak nem Hitachi?
-JMicron fw frissítve lett?
-logok?
-iotop mit mond mikor felpörög?
-...és így tovább... :DD

[ Szerkesztve ]

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#64) sad_Vamp válasza Uzsito (#63) üzenetére


sad_Vamp
őstag

ooops,azt elfelejtettem mondani, hogy linux noob vagyok... :D

Azt tudom hogy pár dolgot átraktam a HDD-re (pl swap, de az OS boot-ot nem)
És a Jmicron firmwaret is néztem, az és az újabb fajta van rajta.

A többit be kell vallanom, nem is értem :D lehetne bővebben picit?

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#65) Uzsito válasza sad_Vamp (#64) üzenetére


Uzsito
csendes tag

Ha a JMicron FW update ez alapján volt akkor ezt kell látnod: Bridge Firmware Version: v173.1.0.1 vagy újabb.
Ha így van akkor ezt kizárhatod.

Mit raktál át pontosan a HDD-re?
Feltételezem a / -ot és a swap-ot, és a /boot maradt az SD kártyán, igaz? Mert ha így van akkor amiatt pörög fel természetesen.

[ Szerkesztve ]

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#66) sad_Vamp válasza Uzsito (#65) üzenetére


sad_Vamp
őstag

Igen a verzió pont az ami írsz.

a "/" is maradt a kártyán szerintem mert a Médiából mint RPi-..... mittudoménmi érem el csak a HDD-t
Szerintem a Swapot és logot raktam át. más lehetőség nem tudom volt-e még ott.

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#67) Uzsito válasza sad_Vamp (#66) üzenetére


Uzsito
csendes tag

Aham.

Hát az én meglátásom szerint amit írsz az épp elég hogy ébren tartsa a lemezt. Logok például elég gyakran születnek a rendszerben szerte-szét, swapot nem lehet tudni miként használja...
Ha tiszta adattároló lemez lenne, akkor lehetne végigmenni azokon amiket először írtam, így igazából meg is van hogy miért csinálja. Bár nem akarom távolról megmondani a tutit, annyira én sem vagyok spíler, talán valaki megerősíti az elméletet...

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#68) sad_Vamp válasza Uzsito (#67) üzenetére


sad_Vamp
őstag

akkor... kérdés mi nyíródik jobban a kártya.... vagy a HDD? hmm, hmm...

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#69) Uzsito válasza sad_Vamp (#68) üzenetére


Uzsito
csendes tag

Persze hogy a kártya.

Nagy döntés előtt állsz :)

Vagy lemez altatás és magasabb kártya amortizáció, vagy kártyakímélés altatás nélkül. Írták már páran korábban, hogy milyen tapasztalatok vannak SD-kártyákkal, személyes véleményem, hogy a félelem jogos, de kicsit túl van tolva.

Amúgy HC1-nél a lemez 5V-os, jellemzően sokkal kevesebbet fogyasztanak mint a nagyok, szóval az altatással megtakarított fogyasztást itt könnyebb elengedni...
A másik, hogy az altatás szükségessége önmagában egy kérdés, a mondjuk 20 percenkénti, vagy hasonlóan gyakori spindown lehet károsabb, mint ha egész nap megy a lemez.

[ Szerkesztve ]

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#70) sad_Vamp válasza Uzsito (#69) üzenetére


sad_Vamp
őstag

Viszont, direkt emiatt vettem SanDisket.... Hogy kell lementeni/image-t készíteni a már beállított kártyáról-rendszerről? Mert -ha le tudom menteni- akkor inkább szerintem megpróbálom fokozatosan vissza rakni a dolgokat a kártyára, meglátom változik e a dolog az X percenként felsíró HDD jobban idegesít, főleg ha feleslegesen pörög (meg mégis csak azon van az adat, az igazából fontosabb).

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#71) Uzsito válasza sad_Vamp (#70) üzenetére


Uzsito
csendes tag

A kártya mentésére vannak tool-ok, pl. gnome desktopokban alapból van gnome-disks amivel lehet imaget készíteni róla, vagy CLI-ből dd-vel. Windowson is vannak biztos eszközök, azt nem tudom. De szerintem itt most intenzív googizás következik, én is azzal kezdeném.

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#72) fujifilm1


fujifilm1
senior tag

Szia.

Köszi a cikket, bár amikor olvastam akkor már megjött nekem is.
Csatlakozom én is: Szerintem egy nagyon jó NAS annak aki kis fogyasztású és nagyon gyors NAS-t keres és elfogadja hogy ez csak 1 lemezes.
Előtte GoFlex Net em volt 5 évig, és nagyon szerettem, de kinőttük. A GoFlex max 25MB/s-et tudott SMB-vel, és ~2-5 MBbit-et Transmission-el. Ez sajna kevés most már hogy full HD-s filmeket kezdtünk töltögetni. Ezeket az értéket is csak akkor tudta ha csak az egy szolgáltatás futott)

A HC2 simán hozza a 80-90 MB/s-et Sambával (és ha más nem terheli 110-120MB/s-re is felmegy nagy fileoknál.)
A torrent pedig 10-12MB el megy.

Szoval nekunk nagyon bejott a HC2 stabil gyors, és OMV-vel ráadásul elég komfortos, is a kezelése.

Vettem egy WD20EFRX -2TB direkt NAShoz ajánlott HDD-t -3 év garival.
És az lenne a kérdésem hogy engedélyezzem a spin down -t a HDD nek, a NAS on vagy hagyjam hogy örökké pörögjön?
Mi az élettartam szempontábol jobb a HDD-nek a folyamatos pörgés, vagy a parkoltatás inaktivitás esetén?
Ha a pihentetés jobb akkor mennyi inaktivitás után engedjem?

Ha pl éjszaára megállitom a Sambát és a torrent szervert akkor pl 1 ora inaktivitás beállitása jo a HDD-nek?
Reggel ujrainditanám a szolgáltatásokat és letiltanám a Spindown-t mert napkozben random használjuk a rendszert, és szeretném elkerulni a várakozást, felporgést leállitást.

Szoval élettartam szempontjábol mi a jo a HDD-nek?

Köszi.

[ Szerkesztve ]

(#73) Uzsito válasza fujifilm1 (#72) üzenetére


Uzsito
csendes tag

Régebben jobban foglalkoztatott hogy mennyit pörög a lemez, ma már kicsit elengedtem ezt is. Ha torrentezésre is használod a boxot, akkor egy bizonyos szám fölött amúgy is el lehet felejteni az altatást. Nálam 1 óra a várakozási idő, de ugye a torrentek miatt szinte sosem áll le, ha mégis akkor hamar felpörög megint.

Viszont amit kitaláltál, hogy inaktív időszakban leállítod a torrent szolgáltatást, szerintem jó ötlet. Be is vezetném, de félek hogy bukom az elite rangot ncore-on. :D

A lemez élettartamáról szerintem kevesen tudják megmondani az igazán tutit mondjuk elektromechanikai szinten, én sem tudom. A magam részéről a 10-20 perces várakozási beállításokat mindig is túl rövidnek találtam, abból igen sok újraindulás is összejöhet naponta, a megfelelő körülmények együttállásával. A témában az interneten olvasgatva sokszor jött szembe az is, hogy a folyamatos üzemtől sem kell annyira tartani, ha alacsony a hőmérséklet és kevés a rezgés.

Nekem is ugyanilyen lemez van benne, de nem azért mert NAS-hoz ajánlott és szép piros, meg a többi bullshit, hanem mert 5400-es és csak 2 tányéros, sok garival. Van belőle 3 tányéros is azonos kapacitással, csak a tömegéből derül ki hogy épp melyiket kapta az ember. Úgy emlékszem 608g a két platteres.

SMART adatoknál a Load/Unload Cycle-t azért kísérd figyelemmel ennél a lemeznél, előfordulhat nem kívánt viselkedés. Ez utóbbit a parkolásra írtam, ami természetesen nem ugyanaz mint a spindown.

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#74) fujifilm1 válasza Uzsito (#73) üzenetére


fujifilm1
senior tag

Szia,

Köszi a választ. örülök hogy látsz fantáziát az ötletben hogy éjszakára pihizzen a rendszer (is) :)

Írtam az Odroid forumra is a HDD élettartam szempontjainak vizsgálata miatt.
De a konklúzió az hogy igazából nincs egyértelmű válasz (ott sem.) A leg kézzelfoghatóbb javaslat az hogy a professzionális NAS diszkek folyamatos pörgésre vannak tervezve, így a legjobb.
Szerintem ez WD20 is inkább ehhez a típusú diszkhez hasonlít.

Egyenlőre akkor hagyom pörögni és majd egyszer megcsinálom cron bol a smb, transmission, stb leállítást, és a hdd tétlenség idejére való leállítást, majd reggel elindítom a service-ket a HDD iddle-t meg 0-ra nehogy random parkolgassa a fejet, ha épp nincs terhelés...

Koszi hogy szóltál, de úgy látszik nincs eszetlen sok hdd fej parkolás.:
smartctl -a /dev/sda

Jaj de jo hogy ilyen szerencsés helyzet van hogy azonos a hardverünk ( HC2 és WD20EFRX) akkor biztos tudod a választ:
A HC2 usb3-Sata controllerre és ez WD disk páros, csak a JMS578FwUpdate el tudja állítani a spin down paramétert?
Kicsit zavaros ez az egész spin down dolog.
Van egy csomó tool: smartctl, hdparm, udisk, JMS578FwUpdate, hol az egyiket javasolják hol a másikat.

Arra végül is mi a javaslatod, hogy a micro SD kártyárol érdemes átmásolni az oprendszert a HDD-re?
-mondjuk akkor ugrott az éjszakai leállítgatás...
tud egyáltalán HDD-rol a HC2 bootolni?

Köszi előre is a válaszokat.

(#75) Uzsito válasza fujifilm1 (#74) üzenetére


Uzsito
csendes tag

A toolok jól elkülöníthetők, mert a JMS578FwUpdate firmware szintű beállításokat hajt végre, a többi meg nem. Ez az én értelmezésemben azt jelenti, hogy ha JMFwU-val beégetsz egy tetszőleges tétlenségi időt, akkor a letelte után az a lemez le fog állni, és itt nem számít még az sem hogy milyen OS van fölötte. Tehát ezzel a lemez vezérlőjébe égeted a nulladik szintű beállításokat.
Ezért ha pl. hdparm-al szeretnéd meghatározni az időket meg egyebeket, akkor a JMFwU-val érdemes a hardveres spindownt kikapcsolni/nullára állítani/végtelenre állítani/akármi, nem emlékszem már milyen kapcsoló volt, fent van a wikin. Így már csak a szoftverek állíthatják majd le a lemezt, és nem fog keresztbe matatni alattuk a firmware. :)

Nem tudom érthető-e, nem biztos hogy a legszebben írtam le - szóval a FW-nek és az összes erre használt szoftvernek is lehet 1-1 saját spindown time-ja, én így értelmezem. Ezért nem is érdemes egyszerre többet alkalmazni, szerintem.

A tool-ok közül hdparm-ot használok, működik rendesen. Ezen kívül smartctl van még fent, de nála is figyelni kell, mert hajlamos pollozni a lemezt az automatikus smart tesztnél, meg talán még máskor is, és felébreszti. Nálam úgy lett beállítva, hogy csak hetente egyszer csinál smart tesztet (így max. heti egyszer veri oldalba a hdparmot), és elküldi emailben a jelentést, állapotot (postfix). Ezeket már elég rég csináltam, szóval a részleteket most nehezen mondanám meg így séróból. Dereng valami róla hogy a smartclt kicsit szívatott mert állandóan ébresztgette a lemezt...

HDD-ről lehet bootolni, ekkor csak a bootloadered marad a kártyán, van is róla fórumbejegyzés. Javaslatom nincs rá, mindkét módszernek megvannak az előnyei és a hátrányai, nagyban függ attól hogy milyen jellegű a felhasználás. Úgy értem ha pl, webszervert futtatsz róla meg 15 containert, számos egyéb kiszolgálót a torrent, média és fájlmegosztás mellett, vagy akármit ami heavy load-ot eredményez az SD kártyán, akkor megérheti átrakni HDD-re a rendszert. Én egyelőre elvagyok az SD kártyán.

Amúgy olyan nincs hogy allways :P

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#76) Uzsito válasza Uzsito (#75) üzenetére


Uzsito
csendes tag

*ja bocs, nem a lemez vezérlőjébe, hanem a JMicron usb-sata hídba égeted beállításokat JMFwU-val, nyilván, csak rosszul írtam. Lényeg hogy alacsonyabb szintű művelet, egy szoftveres leállításhoz képest.

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#77) fujifilm1 válasza Uzsito (#75) üzenetére


fujifilm1
senior tag

Hú köszi így sokkal tisztább lett a kép.
Sejtettem hogy egymásnak "betesznek" ezek a software beállítások, de a sata-usb hid firmware szintű beavatkozás még jobban elbizonytalanitott.
Jo hogy irtad, hogy a hdparm mukodik mert egyszer probaltam állítani de mivel nem lehet lekérdezni az aktuális beállításokat, - legalábbis ezt irták több helyen pl itt
szoval emiatt nem mertem sokat kisérletezni....

Az openmediavault is hdparm-ot állit vajon?

Neked OMV van fenn?

a boot egyenlore nekem is marad az SD-rol, most rendeltem egy két samu 16-32GB- kártyát, mert elkezdtek meghalni az itthoniak, szép sorban....

Irtad hogy "séróból" nem tudod....
Ennek kapcsán kérdezek egy kicsit más dolgot: hogy megoldottad az otthoni hálozat teljesen transparens elérését? Mert én igen és nagyon szépen mukodik.
Lényege DuckDNS - update fut a HC2-n, cronbol 10 percenként (az otthoni hálo aktuális IPcimét updateli.)

A routeren megy a gyári IPsec es VPN , amihez a gyári androidos VPN kliens csatlakozik. Annyit kell csak beállitani, hogy az otthoni hálot használja default routingnak (0.0.0.0). (és az otthoni DNS-t(otthoni router ip cime) igy ugyan olyan transparens modon érem el 4G-rol az otthoni hálo minden elemét mintha az otthoni wifivel csatlakoznék fel.
Nyilván ez nem nagy csoda aki ért hozzá, de nekem uj volt, és meglepett milyen stabil, mert régebben csak SSH port forwarddal értem el a home networkot....

Tegnap meg azt is megoldottam hogy a "Balazsék" reggeli adását letöltse a Soundcloudrol automatikusan. :)
Ennek lényege, hogy cronbol indul egy shell script ami youtubedl-el letolti az adott napi összes mp3-at a NAS hdd-re.
Ez a második Cron- alapu dolog ami fut a HC2-n.
bocsi a két utolso offtopic témáért.

:)

(#78) Uzsito válasza fujifilm1 (#77) üzenetére


Uzsito
csendes tag

Ubuntu server 18-as imaget használok rajta, OMV-t csak megnéztem hogy bootol-e és annyi volt, sajnos nem tudom hogy hdparm fut-e a webUI alatt. Bízom benne, hogy a dokumentációban leírták.
Sajnos szerintem ki kell kísérletezni, hogy rendben működik-e, nekem is sok fejfájást okozott már, főleg az ismeretlen ébresztések kigyomlálása különböző rendszereken. Az eltérő lemezeket, APM támogatás hiányát/meglétét már nem is említve, egyes Hitachi lemezeknél meg gyártási időtől függően más-más viselkedéssel... :)

Volt rá egy frankó kis hibakereső shell scriptem, ami figyelte és logolta az altatásokat és az ébresztéseket, még azt is nézte hogy milyen folyamat ébresztette a lemezt, de most az istennek se találom. Bár ahogy látom, ha szükséged lesz hasonlóra akkor meg tudod írni :)

Ubuntuval rendben működik a hdparm. Az aktuális -S beállítást én sem találtam hogyan lehet lekérdezni, -C kapcsolóval (státusz) is csak azt mondja meg hogy pörög-e a lemez épp. Viszont ami a /etc/hdparm.conf-ban van a -S alatt az a szentírás, ezt az állományt szippantja fel a hdparm.

Jelenleg nálam is samsung SD kártyák vannak 16GB méretben, a narancssárga evo meg szürke pro tartaléknak, eddig ezek a legjobbak amiket próbáltam. Egy kingston-al már egyszer összeborult az egész, de az eleve régi kártya volt.

Pontosan ugyanilyen VPN setupot üzemeltetek itthon jelenleg is. Annyi a különbség hogy dinamikus DNS-em máshonnan van (mikrotik routerhez jár ilyen szolgáltatás). Próbáltam OpenVPN-t is, de az sokkal lassabb volt, meg persze androidon nem "beépített", kell hozzá 3rd party app. Szóval maradt L2TP+IPSec. Nekem is ugyanúgy új volt mikor megcsináltam, és bizony nagy csoda mikor működött is :)

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#79) weiss


weiss
addikt

Helló, elérhető valahogy ezen az I2C interface? Netet túrva nem találtam rá utalást, de hátha.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#80) Uzsito válasza weiss (#79) üzenetére


Uzsito
csendes tag

Sajnos nincs GPIO sor kivezetve mint XU4-en, így én attól tartok hogy nem. :(

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#81) fujifilm1 válasza Uzsito (#78) üzenetére


fujifilm1
senior tag

Köszi a választ.

Továbbra is imádom ezt a NAS-t, soha semmi gond nincs vele, nincs "megtorpanás" prompt válaszidők minden protokolon, és villám gyors...

Gondolom ennek is része volt abban hogy a szomszédom is rendelt egyet :)

Az egyetlen bánatom hogy nincs még egy HDD csatlakozásra lehetoség -csak usb2-esen. se USB3.0 se sata csatlakozásra nincs lehetoség. ez mondjuk kicsit zavaró.

Végűl azt választottam hogy folyamatosan pörögjön a HDD...

Megnéznéd légyszives mit ir Neked a:
smartctl -a /dev/sda
?

"4 Start Stop Count" meg a
"193 LCC" érdekelne.

Miért 146 vajon nekem csak párszor volt inditva a hdd...
A 193 Load_Cycle_Count miert 1933 nálam?
Ez vajon sok?

SMART Attributes Data Structure revision number: 16
Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
ID# ATTRIBUTE_NAME FLAG VALUE WORST THRESH TYPE UPDATED WHEN_FAILED RAW_VALUE
1 Raw_Read_Error_Rate 0x002f 200 200 051 Pre-fail Always - 0
3 Spin_Up_Time 0x0027 184 174 021 Pre-fail Always - 3758
4 Start_Stop_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 146
5 Reallocated_Sector_Ct 0x0033 200 200 140 Pre-fail Always - 0
7 Seek_Error_Rate 0x002e 200 200 000 Old_age Always - 0
9 Power_On_Hours 0x0032 098 098 000 Old_age Always - 1838
10 Spin_Retry_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 0
11 Calibration_Retry_Count 0x0032 100 253 000 Old_age Always - 0
12 Power_Cycle_Count 0x0032 100 100 000 Old_age Always - 18
192 Power-Off_Retract_Count 0x0032 200 200 000 Old_age Always - 1
193 Load_Cycle_Count 0x0032 200 200 000 Old_age Always - 1933
194 Temperature_Celsius 0x0022 110 103 000 Old_age Always - 37
196 Reallocated_Event_Count 0x0032 200 200 000 Old_age Always - 0
197 Current_Pending_Sector 0x0032 200 200 000 Old_age Always - 0
198 Offline_Uncorrectable 0x0030 100 253 000 Old_age Offline - 0
199 UDMA_CRC_Error_Count 0x0032 200 200 000 Old_age Always - 0
200 Multi_Zone_Error_Rate 0x0008 100 253 000 Old_age Offline - 0

Köszi.

[ Szerkesztve ]

(#82) tthom


tthom
senior tag

Ezekkel a kis kütyükkel lehet olyat, hogy automatán kikapcsolni x időpontban, y időpontban meg be? Ugye nincs BIOSuk, csak azért kérdem.

(#83) Uzsito válasza tthom (#82) üzenetére


Uzsito
csendes tag

Valami homályos odroid fórumbejegyzés nyomán először úgy véltem, hogy lehetséges az időzített bekapcsolás, de már úgy gondolom, hogy nem. A kikapcsolást persze lehet időzíteni.

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#84) magyarin


magyarin
újonc

Sziasztok!

Valakinek van tapasztalata HC1 verzióval? Alapvetően mi a különbség a HC1 és HC2 között? Illetve próbálta-e valaki SSD-vel?

(#85) Uzsito válasza magyarin (#84) üzenetére


Uzsito
csendes tag

Mindössze egy különbség van, a hűtőborda méretén kívül: a HC1 csak 5V-ot tud leadni, így 3.5" lemezeket nem tud meghajtani (ezek 12V-ot is igényelnek).

Másképp fogalmazva: kétféle nyákot gyártanak, az egyiken van 12V --> 5V DC-DC feszültségátalakító a bemeneten (ezekből lesznek a HC2-k), a másikon meg nincs, ő alapból 5V-ot kap (ezek a HC1-ek).

Ettől eltekintve performanciában és minden másban megegyeznek.

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#86) Uzsito válasza magyarin (#84) üzenetére


Uzsito
csendes tag

Az a bizonyos 12V to 5V stepdown nincs a HC1-en, amúgy ugyanazok.

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#87) PistiSan


PistiSan
addikt

Nagyon tetszik az eszköz, volt már hasonló cuccom, de egy idő után leállt rá az operációs rendszer fejlesztés, utána elavult hamar. Erre az eszközre egy sima gyári módosítatlan debiant fel lehet rakni?

(#88) PistiSan válasza PistiSan (#87) üzenetére


PistiSan
addikt

Közben elolvastam az 5 hónapja korábban olvasott cikket, látom hogy arch Linux pl van rá hivatalosan, azért jó ez, mert az ottani fejlesztők nem igazán szokták elengedni az ilyen eszközök kezét.
Hol lehet eu-n belül venni ilyet jó áron?

(#89) Uzsito válasza PistiSan (#88) üzenetére


Uzsito
csendes tag

Sajnos nincs állandó forrás, pollin.de vagy odroid.co.uk szokott lenni, de készlettől függ. A kártyapc topikban nemrég volt erről szó, valaki rendelt volna pollinról de épp nem volt készleten. Nehéz ügy.

-Aaaapaaa...már...itt van a karácsony?! -Igen, itt van. -Hol?!

(#90) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Valaki probalta mar ezt a ketyeret 500-as vagy 1000-es nettel torrentre hasznalni?
Kivancsi lennek, hogy hol a vege teljesitmenyben. :U

Kossz!

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#91) fujifilm1 válasza Bici (#90) üzenetére


fujifilm1
senior tag

Nálam is 1000-es net van.
Ez a NAS úgyemlékszem 14 MB /sec nél többet nemtud.
Összehasonlításképpen Az előző NAS Go Flex net. Kb a felét tudta.
az asztali PCm úgyemlékszem 25 MB/s el tud tölteni. ez vagy a HDD vagy a router miatt csak ennyi.

ha jól gondolom akkor elvileg közel 90 MB/s lehetne ha minden ideális lenne.

(#92) Bici válasza fujifilm1 (#91) üzenetére


Bici
félisten

Köszi az infókat!

Furcsa az asztali pc 25-ös értéke. Nálam egy low-end kis AMD Kabini gép 40 MByte/sec felett tölt 500-as digivel.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#93) PistiSan válasza Bici (#92) üzenetére


PistiSan
addikt

Nyilván ez attól is függ, hogy az adott linux iso amit le szeretnél tölteni, azt hányan és milyen feltöltésű nettel seedelik.

(#94) Bici válasza PistiSan (#93) üzenetére


Bici
félisten

Termeszetesen.
En egyebkent sokaig valogattam linux iso-k kozott, amig talaltam olyat, ami az 500-as netet egymagaban kihasznalja, de amint tobb linux iso kerul be a listaba ugy no a lehetseges ossz-letoltesi sebesseg is. Ez persze csak ugy megy, ha csok kapcsolat van egyszerre "nyitva", ami a procit nem szokvanyos modon terheli. Legalabbis eddig azt tapasztaltam, hogy bizonyos x86 procik gyorsabbak e teren, mint a felso kategorias ARMv7 procik. A Cortex A15 sok tesztben megeszi reggelire az AMD Jaguar-t azonos frekin, de torrent eseten forditott a helyzet. Ugyanakkor a Cortex A53 sokkal jobb torrentes sebessegeket produkal, pedig tesztekben gyengebb, mint az A15.
Szoval a sok halozati kapcsolat valoszinuleg szokatlan terhelest jelent, amirol nem nagyon vannak tesztek.
Pedig de jo lenne erteni, hogy ez milyen termeszetu terheles, es mik a potencialis szuk keresztmetszetek. :U

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#95) PistiSan válasza Bici (#94) üzenetére


PistiSan
addikt

Alapvetően én annak a híve vagyok, hogy egyszerre csak egy linux iso letöltés legyen aktív, feltöltés mehet, de ha egyszerre több dolgot töltesz az a proci mellett a hdd-t is megfekteti, túl sok apró fájlt kell írnia egyszerre több helyre is, a hdd ennek hatására igen csak be szokott lassulni.

(#96) Bici válasza PistiSan (#95) üzenetére


Bici
félisten

Az 500-as nettel eddig ilyen gond nem volt, meg akkor sem, ha 10-15 linux iso jott lefele, de 1000-nel elkepzelheto, hogy ez is gond lenne.
Barcsak ott tartanek valami kisfogyasztasu eszkozzel, hogy ez lenne a gondom. :D
Adnek neki 3GB write cache-t, es akkor irhatna szep nyugiban a winyo. :))

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#97) PistiSan válasza Bici (#96) üzenetére


PistiSan
addikt

Ez megnyugtató, hogy már itt tart ez a kis kütyü teljesítményben, én még anno openwrt-vel routereket okosítottam, utána raspberry pi-vel volt még tapasztalatom, első verziós darabbal.
Igazából bajban vagyok, mert szeretnék egy új nast, a jelenlegi már lassúcska, szemeztem ezzel az eszközzel is, de számottevően nem lenne olcsóbb ez, mint egy jóval nagyobb teljesítményű, ám AMD64 processzor architektúrás vas. Hely igénye nyilván nagyobb illetve valamivel a fogyasztása is nagyobb lehet.
Viszont azt rakok rá amit akarok, kompatibilitási dolgokkal biztos nem lenne gond.

(#98) tthom válasza PistiSan (#97) üzenetére


tthom
senior tag

Én pont ezen vacilláltam, hogy cseréljem-e a mostanit Odroid HC2-re, de

1. ami van N3150-es x86-os, 18W-ot fogyaszt egy SSD + HDD + paneltáp kombóval, tehát az Ordoiddal max 10W-ot nyernék, ha napi 16 órában megy, az olyan 2500Ft / év.
2. A jelenlegi kb. bármennyi HDD-vel bővíthető könnyen, ereje is bőséges egy NAShoz, nincs olyan kérdés, hogy bírja-e a torrentet.
3. De az Odroid meg kevesebb helyet foglal és csak kevesebbet fogyaszt, de minden HDDhez kell egy új.
4. Ha lecserélem, az Odroid legalább 25e pénz, a régit eladva is biztosan minuszba lennék, tehát azt a megtakarítást is ki kell termelnie.
5. De Odroid HC2 még nem volt, ki kellene próbálni.

Szóval nehéz döntés. :U

Szerk: másrészt van itthon egy Socket G-s, mobil I5ös alaplapom, dual gigabites hálóval, azt is meg lehetne nézni, hogy mennyire gazdaságos, csak még a hűtésén kell alakítani.. :DD

[ Szerkesztve ]

(#99) fujifilm1 válasza PistiSan (#97) üzenetére


fujifilm1
senior tag

Ez a NAS nagyon jo választás.
Az áram fogyasztást figyelembe véve az egyik legerősebb/gyorsabb,
amik 10-20wattot fogyasztanak azok sokkal lassabbak.

A kovetkezo kategoria sebességben, meg 2-3 hdd vel sokkal tobbet fogyaszt.
Ennél viszont az 1db HDD komoly megszoritás.
én nagyon szeretem mert gyors. és nem kell vele sokat bajlodni. pedig volt egy két áramszunet mostanában...

(#100) nbg


nbg
senior tag

3. De az Odroid meg kevesebb helyet foglal és csak kevesebbet fogyaszt, de minden HDDhez kell egy új.

Bocsanat, nem olvastam vegig a threadet: a fent jelzett problemat orvosolando, volt mar szo SATA Port Multiplierrol, probaltatok mar esetleg?

I'm not saying there should be a capital punishment for stupidity, but why don't we just take the safety labels off of everything and let the problem solve itself?

(#101) weiss


weiss
addikt

Helló, aki nem armbiannal használja megnézné, hogy van-e neki i2c-tiny-usb.ko file valahol, és ha igen, akkor felrakná valahova?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#102) weiss válasza weiss (#101) üzenetére


weiss
addikt

Na, találtam is egyet, de önmagában még nem elég az I2C-hez :((

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#103) fujifilm1


fujifilm1
senior tag

Sziasztok,

Találtam egy megoldást arra hogy WD RED diskem van és nagyon magas a "193 Load_Cycle_Count " érték.

Origin of the problem
Modern Western Digital "Green" Drives include the Intellipark feature that stops the disk when not in use.
Unfortunately, the default timer setting is not perfect on linux/unix systems, including many NAS, and leads to a dramatic increase of the Load Cycle Count value (SMART attribute #193).

A "smartctl -A /dev/sda"-val kell lekérdezni a disket. (Nekem pl:8855 - ami relative magas.)

A megoldás: idle3-tools

ezt adtam ki: Disable idle3 timer:
# idle3ctl -d /dev/sda

Ezután power off kell. Ha minden igaz mostantol nem fog nőni ez a számláló...

[ Szerkesztve ]

(#104) fujifilm1


fujifilm1
senior tag

Vigyázzatok ne tegyétek fel a legújabb kernelt mert szétvágja a rendszert!

Ha gyanútlanul le futtatod az apt upgrade -t szépen felrakja a linux4.14.144-odroidxu4 kernelt ami után elérhetetlen/használhatatlan lesz a rendszer.

Forrás:
1. saját tapasztalat :(
2. [link]

Mindenkinek javaslom a /boot particiót lementeni egy jól működő konfignál, mert az apt upgrade új kernel felrakása esetén törli! a régi uInitrd-4.14.xxx-odroidxu4 -t, - a helyett hogy csak az "uInitrd" simlinket módosítaná- és ha nem tudsz bebootolni az új kernellel akkor elég macerás a régi uInitrd legenerálása.

Egyébként halott ez a fórúm? :)

(#105) weiss válasza fujifilm1 (#104) üzenetére


weiss
addikt

Nem halott, csak gondolom mindenkinek működik minden:)

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#106) fujifilm1 válasza weiss (#105) üzenetére


fujifilm1
senior tag

Köszi a választ.

> csak gondolom mindenkinek működik minden
Ja nekem is. :)
Most már nyugodt vagyok a HDD fej parkolás érték miatt is, - egy darabot nem nőtt a számláló a 2-vel előbbi hozzászólás beállítása és reboot óta. (3 nap)

OMV-t használok. más is?

Egyébként megtetszett a Docker konténer használat ötlete, és ezeket a videókat nézegettem:
https://www.youtube.com/watch?v=1ksJkvG8JBc&list=PLDawMIcxuUkpdZX-ernQQfI2SLMIbc4PM&index=4
https://www.youtube.com/watch?v=rwovJ9kUSoA&t

Valakinek van azzal tapasztalata ha a transmissiont natívan vagy dockerrel használja akkor mennyivel lesz lassabb? vagy mennyivel terheli jobban a rendszert (RAM, CPU)?

köszi,
R

(#107) weiss válasza fujifilm1 (#106) üzenetére


weiss
addikt

Én Armbianozok, szeretem magam összetákolni a dolgokat. Dockerrel nincs tapasztalatom, de minimális a teljesítményveszteség: [link]

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#108) fujifilm1 válasza weiss (#107) üzenetére


fujifilm1
senior tag

huu ez tök jó link volt - pont ilyen kérdéseim voltak.
Igazából én is armbian alapokon futtatom a OMV4 et...

Az érdekes hogy a 3-dik válaszban azért 20-30-50%al lassabb volt a dockeres mérés.
egyenlőre lehet marad native a transmission...
Koszi!!

Arrol esetleg tudsz hogy lehet nginx html serveren az elérhető fileokat keresni a file rendszerben ?
Index.html lapon elérhetővé tettem a NAS-on lévő fileokat, szépen lehet tallózni, de valami kereső kellene, amibe beirok egy file nevet és a kereső megadja az utvonallal a találatokat... hátha tudod...

kösz.
R

(#109) weiss válasza fujifilm1 (#108) üzenetére


weiss
addikt

Passz, én apacsozok. Ilyenre írnék valami saját cuccot find vagy locate alapon.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#110) fujifilm1 válasza weiss (#109) üzenetére


fujifilm1
senior tag

köszi!
csak van valami kész cucc. nem vagyok annyira spiler hogy én irjam meg...
de kösz.

(#111) Proci85


Proci85
senior tag

Sziasztok
Ilyet keresek. Ha van valakinek eladó vagy lát, kérem szóljon. :R

(#112) ttt válasza Proci85 (#111) üzenetére


ttt
senior tag

https://www.hardkernel.com/shop/odroid-hc2-home-cloud-two/
vagy
https://www.odroid.co.uk/ODROID-HC2

Más kérdés, hogy annyiért szállítják majd nem, mint az ára.

[ Szerkesztve ]

(#113) weiss válasza Proci85 (#111) üzenetére


weiss
addikt

Esetleg itt is kérdezhetsz: [link]

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#114) Proci85 válasza ttt (#112) üzenetére


Proci85
senior tag

Köszönöm, ezeket néztem. Sajnos nagyon rossz az árfolyam és a rákerülő extra költségek. 25 körül jön ki, amiért egy kisebb NAS-t veszek.
Árultak itt a PH!-n is 15-17 körül. Ennyit szánnék kb a projektre, ezért dobtam be.
@weiss: köszi, megnézem.

(#115) magyarin válasza Uzsito (#86) üzenetére


magyarin
újonc

Köszönöm szépen a válaszokat, azóta is boldog tulajdonosa vagyok egy HC1-nek, SSD-vel nagyon fürge!

(#116) Proci85 válasza magyarin (#115) üzenetére


Proci85
senior tag

Grat :) Hardkerneltől szerezted be?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.