Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Szakmai LOGOUT  »  [Re:] Mi a Warez? Bűn vagy kényszer? (téma lezárva)

Hozzászólások

(#48) Egon válasza Vistaboy (#37) üzenetére


Egon
nagyúr

Az utolsó mondatod a lényeg. Én is így vagyok vele: ami (nagyon) tetszett, azt megveszem eredetiben. Lehet, hogy csak utólag, csökkentett áron, de megveszem.

Amúgy az egész alapkérdésről az a véleményem, hogy jóval árnyaltabb, mint ami a szokásosan kialakuló flémből kiderülne. Ennek alátámasztására álljon itt egy kis történet. Kiadtak anno egy remek kis RTS-t, a Battle Realms nevűt. Sajna nem lett nagy siker, de a fejlesztőknek ez nem szegte kedvét: kiadtak hozzá egy kiegészítőt (Winter of the Wolves). A PC Guruban csupa szépet s jót írtak róla, és nem felejtették el hozzá tenni, hogy maga a kieg a szokásos ár feléért fog megjelenni, valamint egyidejűleg kiadnak egy gold verziót (alap + kieg), ami a szokásos új játék ár alatt marad majd. Örültem nagyon, és tárcsáztam is a CD Galaxist, hogy van-é náluk a fenti programból. Volt nekik: kemény 8K-ért a kieg, 12K-ért a gold. Na akkor megfogadtam, hogy a büdös életbe' soha nem veszek teljes árú játékot: azért vegyem meg, hogy a forgalmazó irreális hasznát gyarapítsam vele?!? Shit.
Egy híres fejlesztő nyilatkozta egykor: "ha valaha is játszottál valamelyik játékom kalózverziójával, és emiatt lelkiismeret-furdalásod van, küljd a számlámra egy dollárt, és felejtsd el a lelkifurdalást!"
Még két tényező, ami egyáltalán nem segíti a "helyes" döntést (az eredetiben történő megvételt): egyrészt régebben 1-1 játékkal el lehetett lenni hetekig (pl. a Disciples 2 alapjáték 4 kampánya összesen 28 pályát jelentett, azzal közel 1 hónapig játszottam; a Commandos, Desperados, vagy éppen a Baldur's Gate vagy a Freelancer sem tartozott a 2 perces csodák közé), addig manapság a szaksajtóban rendre 10 óra alatti (sic!) játékidőkről írnak (ez nagyon gáz, még a mozis hasonlattal élve is - picit más műfaj). Másrészt meg nagyon könnyen el lehet jutni arra az álláspontra, hogy ha bárki "megtér" is (azaz mostantól mindent megvesz eredetiben, két példányban), annak baromi kevés jelentősége lesz az iparág egészére nézvést (hiszen attól még Pistike meg Ferike meg Janika stb. ugyanúgy warezolni fog, és hosszú távon tényleg leépül(het) a PC-s játékipar), annál nagyobb jelentősége lesz a saját pénztárcája szemszögéből... Egy ilyen váltás nem olyan, mint amikor valami híresség nyilatkozza a TV-ben, hogy most már tényleg szelektíven gyűjti a szemetet (vagy akármi), és a riport hatására _feltételezhető_, hogy a példáját többen (remélhetőleg sokan) követik majd.

Zárszóként szeretném hngsúlyozni a hozzászólás elején is olvasható álláspontomat (még ha a fenti fejtegetések nem is támasztják alá): úgy gondolom, hogy amennyiben tényleg nem engedheted meg magadnak, hogy minden gamét teljes áron, legalább ami tetszett, azt vedd meg utólag. Én is így teszem...:)

Ui.: vannak nagyon jó vételek, amit vétek nem kihasználni. Pl. a Civilization III gold (alap + 2 kieg) az MM-ben mindössze 1K (ami szinte ingyen van), ha még kapható...

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

Útvonal

Fórumok  »  Szakmai LOGOUT  »  [Re:] Mi a Warez? Bűn vagy kényszer? (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.