Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#251) Rive válasza philoxenia (#250) üzenetére


Rive
veterán

Ebben a kaliberben igen. Ráadásul iszonyat gyenge a jelenegi eredő hatásfok.

Gondolj bele mi lenne, ha egész európát LPG tankerekkel kellene gázositani.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#252) lorenzen válasza Sas madár (#249) üzenetére


lorenzen
aktív tag

"Félre értettél én arra utaltam meg van az igény is és a lehetőség is és állítólag a technológia is ami olcsó lenne,de mégsem kel életre.
És ilyenkor szokott jönni az indok miszerint kis gyártási db szám miatt ilyen drága."

Nem teljesen igaz.

Minden energiaforrás ingyen áll a rendelkezésünkre. De költsége van a számunkra hasznosítható formára történő átalakításnak és a felhasználás helyére történő továbbításnak.

Tipikus példa a sivatagerőmű lehet.
A napenergia "ingyé" van, de:

Nagyjából fél napon keresztül, de akkor is változó intenzitással.
A rendszer karbantartási költsége jelentős. A homokot szállító szél erodáló hatása nagy. Időnként meg is kell tisztítani a napelemeket, a rárakódott homoktól.
Az energia szállításához gigantikus hálózatot kell kiépíteni.
Meg kell oldani az energia pufferelését, vagy az alternatív megoldást kell találni az "éjszakai" és a teljesítményhiányos időszakok kiesésének pótlására.

Adj vért, életet adsz!! (Az aláírás, a vámpírok támogatásával jöhetett létre.)

(#253) rtom válasza enerdzsájzer (#237) üzenetére


rtom
senior tag

Most ugrott be egy ötlet, lehet, hogy hülyeség: egy jófajta dízel aggregátor kipufogógázában rejlő hulladékhőt nem lehetne egy Stirling-motorral hasznosítani, hogy összességében nagyobb hatásfokot hozzunk ki belőle, mint csak az egyikkel? Persze csak otthoni alkalmazásnál, maradva a fáradt sütőolaj alapanyagnál egy kisebb pufferrel (akksi).

(#254) frescho válasza rtom (#253) üzenetére


frescho
addikt

Nem butasag. Gazmotorokat hasznalnak ugyanerre a celra. Aramot fejlesztenek vele, a @hulladekhovel@ pedig futenek. Ilyen megoldas van a Rendorpalotaban is, ha jol tudom.

https://frescho.hu

(#255) lapa válasza rtom (#253) üzenetére


lapa
veterán

nagyjából ezt írtam le #235-ben, csak stirling nélkül, vízmelegítésre.

azóta se linkelt senki párszáz wattos dízelmotort, most kicsit el is vagyok keseredve.

(#256) Sas madár válasza lorenzen (#252) üzenetére


Sas madár
őstag

Igen.

De úgy látom nem kell megoldanunk a globális energiákat hanem koncentráljuk a saját igényeink minél kedvezőbb kielégítésére. :)
Tervezek még házat építeni és ott a fenntarthatóság lesz az elsődleges szempont.

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#257) rtom válasza lapa (#255) üzenetére


rtom
senior tag

Benzinesben találtam ilyet: link

Dízelben a legkisebb amit láttam 4 kw, meg szembejött ez is...

(#258) Rive válasza rtom (#257) üzenetére


Rive
veterán

Nem jól csináljátok ti ezt... Venni kell egy régi benzines, szivóüzeműt. Azok állitólag elmennek alkohollal is. A hulladékhővel meg üzemeltetheted a lepárlót.

Egyik oldalon megy be a hullott alma, másikon jön ki a delej ;]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#259) enerdzsájzer


enerdzsájzer
tag

Pár száz wattos dízelt nem találtam.Kipufogó hőjét egyszerű hőcserélőben vízzel érdemesebb hasznosítani,stirlingel meg fölösleges kínlódni a motor főtengelye forog rendesen. :)
Arra azért figyeljünk hogy olyan motor legyen,ami nem válogat és megissza azt amit kap. :D Persze károsodás nélkül.Ha valaki tényleg összerakna egy ilyet, feltétlenül írja meg a tapasztalatait!!!!!!!!
Alkohollal macerás kicsit szerintem.Mivel vidéki vagyok és a kertemben van szilvafa, szoktam főzetni pálinkát.Tavaly kereken 1000 liter cefrét sikerült összeszedni (nem kis munka) Ebből lett 114 liter 51 fokos pálesz. :P Meginni sok, :B de motorozni elég kevés.Ja igen!3500 forint egy liter!Na meg ha a vámosok jönnek,hiába magyarázod hogy csak a motorodba kotyvasztod a szeszt. :DDD
Gázmotoros van már nem egy.Láttam a Debrecenit, Dunaújvárosban is van kettő,az egyikben jártam is.Ha jól emlékszem 15MW-os villamos teljesítménye van,meg talán 25MW-os hő.És nagyon nagy üzlet.De más városokban is van ahol a távfűtéshálózatba lehet vezetni a motorok hőjét.

(#260) frescho válasza enerdzsájzer (#259) üzenetére


frescho
addikt

Par szaz vattos meretben kicsit ertelmetlen a dolog. Az uzemeltetesnel az aram es ho igeny mindig elter. A hot lehet tarolni, de meg igy sem tervezheto normalisan elore. Ugyanilyen gond a teli vs nyari hoenergia igeny. Nagyobb, mondjuk MW-os meretben az egyeni ingadozasokat mar kiegyenliti a kozosseg es megvalosithato a folyamatos, gazdasagos uzem. Ilyenkor a hoenergia is elore gondolkozva felhasznalhato. Peldaul a Rendorpalota hojet visszataplaljak a halozatba. Masik jo pelda, ha csak telen a futesi szezonban termel aramot, nyaron a halozatbol vetelezi a kozosseg azt. Arra is jo egy ilyen kis eromu, hogy egy kis kozossegnel a zold energia ingadozasat kiegyenlitse. Egy kis gorog szigeten lattam tobb, mint egy evtizede, hogy a legkavaro melle le volt rakva egy generator, ami szukseg eseten rasegitett.

https://frescho.hu

(#261) enerdzsájzer válasza frescho (#260) üzenetére


enerdzsájzer
tag

Nem nekem kell olyan kicsi :) Feljebb kereste valaki.Csak kíváncsiságból kerestem hogy mi az a méret amiben még gyártanak aggregátort.
Világos amit írsz és egyetértek. :K

(#262) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Olcsó megoldásnál fokozottabbak a szezonális ingadozás hátrányai...[link]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#263) Rive válasza philoxenia (#262) üzenetére


Rive
veterán

- A sörkollektor biz' igy működik: nyáron kikapcsoljuk, lefedjük.
- effektive minden rendszernél figyelemmel kell lenni az üresjáratra.Egy drainback rendszer kollektordobozában a 150-180 fok nem ritkaság. Egy váumcsövesnél viszont 250 fokig is el tud szaladni...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#264) Sas madár válasza Rive (#263) üzenetére


Sas madár
őstag

"Egy váumcsövesnél viszont 250 fokig is el tud szaladni..."
Ez a technológia házilag is kivitelezhető?

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#265) Rive válasza Sas madár (#264) üzenetére


Rive
veterán

Nem.

Viszont tükrös, napkövető parabolával 5-600 fok is összejöhet, ha ügyes vagy. Haszna ugyan nem sok akad...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#266) cyanide

A volt fizika tanárom szakdolgozata éppen a napkollektorok téli alkalmazhatóságáról szól. Én nagyon érdekesnek találtam. A végső konklúzit leírom:

"A háztartási melegvíz–előállításban jelentős energia-megtakarítást eredményez. Az évszakoknak megfelelően áprilistól szeptemberig a melegvíz „ingyen” termelődik, a kora őszi és tavaszi hónapokban is jelentős az energianyereség, a hagyományos melegvíz előállító rendszer már előmelegített vizet vesz fel a hőtároló tartályból. ... Az őszi és tavaszi gázszámlánk az előző évekhez viszonyítva 15-20 %-kal lett alacsonyabb, a téli hónapokban pedig nem emelkedett. A rendszer gazdaságosan üzemel, hatékonyságát a folyamatos melegvíz felhasználás növeli."

Az egész dokumentum innen letölthető. Ősszeszedett elég sok forrást a napenergiáról. A saját házán is végzett kísérletet.

Ha ezt olvasod a topik meghalt...

(#267) kenguroo válasza cyanide (#266) üzenetére


kenguroo
tag

Végigolvastam, nagyon érdekes, köszi hogy megosztottad velünk:)

(#268) Sas madár válasza Rive (#265) üzenetére


Sas madár
őstag

Inkább a gyakorlatban is megvalósítható ár -érték arányos dolgok lennének itt a leg érdekfeszítőbbek.

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#269) lapa válasza Sas madár (#268) üzenetére


lapa
veterán

sok új ötlet már nem fog születni. ahogy írták a leggyorsabban megtérülő az átgondolt és körültekintő szigetelés. utána van a megtérülésben a sörkollektor, ha úgy van anyagod és barkácskedved. minden "komoly" napenergiás cucc ezeknél csaknem nagyságrenddel drágább a tartályok, szelepek, szivattyúk, biztosítás miatt. ettől függetlenül a következő megtérülési lépcső a vákuumcsöves vagy lapos (vizes) napkollektor. főleg igaz ez akkor, ha egyszerűen kapcsolható a meglévő rendszerhez, pl van meglévő bojler, amit melegíthet.

a többi elhangzott ötlet / dolog nagyrésze még komolyabb beruházás, és jellemzően komoly paradigmaváltást is jelent a fogyasztó szemszögéből.

(#270) Gude


Gude
senior tag

Lassan 3 éve használok saját épitésü sörkollektort.Nagyon bevált és készül a többi is! :K

Ha leöltétek az utólsó vadat,ha kivágtátok az utólsó fát,ha megmérgeztétek az utolsó folyót,majd rájöttök,hogy a pénzt nem lehet megenni. -indián mondás-

(#271) Sas madár válasza lapa (#269) üzenetére


Sas madár
őstag

Még ideális helyzetben vagyok ugyanis jelenleg is van lehetőség a próbára és tervezek még új házat is építeni amit ilyen rendszerekhez szeretnék idealizálni.
A barkácsolás nem jelent gondot ha műszakilag átlátom a feladatot.

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#272) #06658560 válasza Geller72 (#211) üzenetére


#06658560
törölt tag

Az íves rész szerintem fedi a cserép egy részét.

(#273) Sas madár válasza Gude (#270) üzenetére


Sas madár
őstag

Van esetleg fotó róluk?

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#274) Sas madár válasza Gude (#270) üzenetére


Sas madár
őstag

Vagy fent is vagy sorozattal a sörkollektoros lapon?

Úgy bánj másokkal, ahogy te is szeretnéd, hogy veled bánjanak.

(#275) Littlejohn


Littlejohn
újonc

sziasztok. először is köszöntöm a jelenlevőket, régóta foglalkozom a napenergia hasznosításával. Véletlen kerültem erre az oldalra, megtetszett. Figyeltem a felvetett témákat és a rájuk írt válaszokat. Sajna a napenergia hasznosítás bármennyire is elterjedt /legalábbis ezt mondják!!/ még gyerekcipőben jár. Nem beszélve arról az összegről amibe kerül... Ráadásként a tisztelt kiépítő gondoskodik a további munkájáról!! Lásd karbantartási szerződés!! ugyanis a garancia csak akkor érvényes!

(#276) Littlejohn


Littlejohn
újonc

Léteznek már Inverterek megfizethető áron!!

(#277) degu válasza Littlejohn (#276) üzenetére


degu
senior tag

Itt nem a megfizetheto ar a kerdes elsosorban/habar az is rafko,mint egy ordoglakat/,hanem a megterulesi ido!
Az Ali-baba effektus szerint minden *zold* meg *megtakaritasos* terulet el van latva a magyar vilagszabadalommal!
Az impotencia-fekkel! :W
Olyan az ar/megterules arany,hogy csak az keres rajta,aki eladja...
Nem biztos,hogy elsz addig,amig megterul egy gazuzemre atallitott auto,egy napkollektoros rendszer,vagy egy hoszivattyu beruhazasa!
Innentol kezdve a kerdes teljesen elmeletive valik...ugymond a tehetosek szorikazasa csupan!
A vilag meg elvan ugy,ahogy tesszuk teljes gozzel-tonkre! :Y

verprofi pesszimista,aki felett nem repult el nyomtalanul az ido vasfoga

(#278) erospista


erospista
újonc

Én rendszeresen látogatom a biosolar.hu oldalt. Nem csak egy-mondatos hozzászólások olvashatóak, hanem az átlagos fórumokhoz képest sokkal több információt írnak le. Van egy pár nagyon érdekes program is, meg sok kép.

[ Szerkesztve ]

(#279) Bikkrom


Bikkrom
senior tag

Érdekes topic. Elég sokáig tartott végigolvasni a mellékelt linkekkel együtt persze. Furcsa volt azt is látni, hogy az elején mérési eredményeket, meg hatalmas szaktudást ígérgető egyén(keresse ki aki akarja) eltűnt, mint szürke szamár a ködben. :P Mily meglepő.
Az egyetlen amiről normális leírás is volt az a napkollektor és a sörkollektor. Ezekhez akár most hozzáfoghatnák az itt adott rajzok, tanácsok alapján. Komplett rendszerek kerültek leírásra ezekből. Viszont az zavart, hogy a napelemes rendszerekről szinte mindenki csak hadovált. Konkrét komplett rendszer sem került felvázolásra. Árak szinte sehol.

Ha véletlen idetéved valaki akkor válaszolhatna néhány kérdésre.
1. Így 2 év távlatában(a topic indításához képest) van-e valaki aki követte a napelem piacot? Érdekelne változott-e ez az iszonyat drága, évtizedes megtérülés. Meg, hogy ahol jót kínálnak vagy ajánlatkérés van vagy még ár se, csak dobálóznak, hogy náluk a Szent Grál, de rendelni nem lehet soha. Azért érdekel ez, mert ahogy hülye lennék napkolit és sörkolit megcsináltatni ezek alapján bárki mással, úgy a napelem rendszerem is szeretném magam készíteni.
2. A topicból azt sem tudtam leszűrni, mint laikus azaz hozzá nem értő, hogy napelemről hogyan lehetne mondjuk működtetni elektromos berendezéseket. Itt most nem a városi, inverterrel visszaforgatós mindig van áram technológia érdekel. Ha kiköltözök a határba ( lol ;] ), sehol egy áramszolgáltató és felcsapok pár napelemet a tetőre akkor mik kellenek ahhoz, hogy pl egy laptop menjen róla. Milyen átalakítók, mikor menne, mire kell figyelni, mivan ha nem ad elég energiát? Aksit ki lehet-e hagyni ebből a rendszerből? Mert ahogy nézem az a milliós tételt megduplázná... Egy viszonylag olcsó(ár/érték arányban kiemelkedő) napelem mit tudna ellátni, meddig? Tehát úgy általánosan egy napelemes rendszer leírása a kérdés.
3. Ahogy nézem a cégek rádupláznak a napelem megoldások árára. Vagy ki sem merik írni a pofátlan áraikat és csak ajánlat kérhető... Tudom ennek egyik oka az, hogy minden helyen másak a feltételek, más rendszert kell építeni, ettől még írhatnának valamit... Szóval, beszerezhető-e a neten megfelelő tudás egy saját rendszer kiépítéséhez? Mert ahogy többen említették, elég magasak az árak, de erre ha rádupláznak a cégek akkor már tényleg csak annak éri meg aki eladja...
4. Hol vennétek most napelemes rendszerhez alkatrészeket? Hol a legkorrektebbek és a legjobb ár/érték arányúak a szükséges elemek stb?
5. Állami támogatott megoldások hogy állnak? Láttam egy 13 éves áramszámla fizető konstrukciót. Ahol inverterrel 0-ra próbálták meg belőni a rendszered és a szükséges összeget (banki alacsony kamatozású hitel) 13 évig fizetted az régi áramszámládnak megfelelően. Aztán a tiéd lett a rendszer. Ezt látom leállították. Van-e manapság hasonló? Magánszemélyeknek persze.
6. Volt egy érdekes naplós fejezet. Az emberke egy ökoházat csinált amiben pisztrángok vizét forgat a zöldségek alá. Nekem ott a hőmérséklet volt szembeötlő. Hordókkal volt elkészítve a ház egyik oldala. Gondolom vízmelegítős alapon fagyálló vízzel voltak töltve a sötét hordók és a kis házikóban télen is 13-15 fok volt. Ennek konkrét leírását vagy ehhez hasonló passzív megoldásokat tudna linkelni valaki? Minden érdekel egyébként ami egy olyan házhoz kellene ami elvan vágva a külvilágtól. Áram, meleg víz, fűtés. Nem kell egy városi ház szintjét közel sem elérnie. Ez olyan, mint Windowsról Linuxra váltani. Hajlandó vagyok kompromisszumokat kötni az átállásért. nem akarom a régi színvonalát és szolgáltatásait, csak élhető körülményeket. De csak konkrét rendszer linkeket kérek. Amiket a link alapján már el is tudok készíteni. Lásd: sörkoli leírás.

Hosszú lett, sok a kérdés, de azért hátha idetéved egy szakértő. Előre is köszönöm! :R

Sic vis pacem, para bellum! - Ha békét akarsz, készülj a háborúra!

(#280) lapa válasza Bikkrom (#279) üzenetére


lapa
veterán

ez kicsit azért hosszabb annál, hogy most összefoglaljam neked, de röviden:

-sziget üzemű rendszert szeretnél. panel + vezérlő + akksi. ezzel 12v vagy 24v cuccokat hajthatsz, én 12v-nál maradtam. durva kábelezés kell. 24v-nál már annyira nem, de ott meg le kell felezned a feszt mindenhová (sokkal több 12v cucc van, mint 24v).

-én permanentnél vettem a paneleket (2 x 100w kínai), mert márkásban már inkább a 200w-ra álltak rá, az meg 24v-ot feltételez. a vezérlő panelectron 30a, mert az tud akksit kondícionálni. 4 db banner 959 10 akksi van párhuzamba kötve.

-mivel ez minimálrendszer, néha rá kell segíteni hálózatról (pl télen semmise sincs, lásd napsütéses órák száma statisztikák). szóval van még egy ugyanolyan töltésvezérlő egy használt autóakksival. amikor az igaziból elmegy az erő (10,5 volt körül), akkor 25a kapcsolóval átkapcsolok a másik vezérlőre. erre az akksin kívül egy 90w 20v noti adapter van kötve, az játssza a napelemet.

-általában jóval kevesebb a fogyasztás, mint amit a 90w adapter (valóban 120w) nyújtani tud. ha mégis több, akkor az autóakksiból csepeg hozzá a szükséges. fontos, hogy a vezérlő csak akkor tudja az akksikat kondícionálni (szulfátmentesítés tüskékkel), ha a fogyasztók le vannak kapcsolva. mivel nálam több folyamatos fogyasztó is van, ez a dupla vezérlős megoldás jól működik. télen az adapteresről megy minden, tavasztól őszig a napelemesről. kicsit lehet játszani, mittomén valami kisebb folyamatos fogyasztót / fogyasztókat kora tavasszal-ősz végén vagy tartós rossz időben adapterre raksz.

-szinte semmi hagyományost nem tudsz vele hajtani, annyira kevés amit kapsz. nálam világításra 12v led rendszer lett kiépítve, nagyon hatékony. megy még egy szerver, ami gyakorlatilag a világ legtakarékosabb notija. ezen megy web, mail, cctv, dvb-s, desktop, fájlszerver, egyéb. a modem és a tuner szintén 12v. a szerver meg egy második ugyanilyen minimálgép egy darab autós töltőn közösködik. kamerák, elemtöltők mennek még erről.

-a lakásba úgy megy be a levegő, hogy egy 15 centis pvc cső lett leásva (eddig) 10 méter hosszan, 2 méter mélyre. ez 0-5 fok körülre melegíti a -15 fokos kinti levegőt is, mikor 4 db coolink swif2 (a 3w verzió) átnyomja rajta. lakás egyik végében bejön, másik végében egy helyen megy ki. szóval ez végülis napelemes fűtés, hőszivattyú ha úgy tetszik.

-napkoli még nincs, de a szigetelés, nyílászárók, tömegkályha és a napkoli sokkal jobban megtérül, mint a napelemezés. a napelemezés a fentiek szerint kb. 10 év vagy több megtérülés.

-napkoli kapcsán kusztom rendszer lesz, már becsomagoltam egy óriástartályt hozzá. a napkoli napelemről fog működni, ha sikerül vezérlés nélkül (közvetlenül kisebb panelre kötve). a termelt meleg a fűtésen túl a hidegvízbe lesz belerakva, a mosogató és mosógép annyival kevesebbet fog fogyasztani. azaz áramot is lehet termelni napkolival.

-érdekes még a fentiek kapcsán a peltieres tömegkályha téli energiatermelésre, és a vízkiemelés nyári csúcsidőben. ezek majd egyszer lesznek. részemről ennyit tudok segíteni, egyszer lesz majd cikk róla.

(#281) lapa válasza Bikkrom (#279) üzenetére


lapa
veterán

ja, porszívó linuxos verziója nyilván seprű-felmosórongy, a mosógép egy, az enyémnél mondjuk 4x nagyobbra skálázott rendszerről (brutál árú inverterrel) már eldöcög. fontos, hogy meleg vizet kapjon, mert napelemmel fűtőszálat hajtani szimpla hülyeség.

a panelek bírják 20+ évig (bár én inkább kicsit hűtöm őket), de a mélykisülésű akksik komoly igénybevételnél kb 1000 ciklust bírnak. lehet számolgatni, névleges Ah 80%-át tudod kivenni egy ciklusban.

fontosabb a locsolás a kiskertben, mint a halak. ahhoz is kell pár tartály. van egy elvi modellem parabolás-gőzgépes vízkiemelésre, csak meg kéne építeni. esetleg rákereshetsz a fluidyne stirlingekre is, egy pár elkötelezett már elért eredményeket. b tervnek ott a kis teljesítményű szivattyú csúcstermelésre, aztán csepegtető minimál-nyomásra belőve.

a sörkoliban figyelj a lehető legnagyobb keresztmetszetekre, akkor simán kihajtható pár fentebb említett 12v ventivel. ha rajta vagy az ügyön biztos láttad, van aki közvetlen panelről hajtja ki. mindenképp érdemes lehet összekötni a talajszondás rendszerrel, télen fűt nyáron hűt. levegőt mindenképp kell cserélned, mert hermetikusra kell szigetelned. persze vályog rulez, de rendes ablakok-ajtók, ügyelni a teljeskörű esőelvezetésre + ha már száraz akkor mehet rá a polisztirol.

ebéd sütés-főzés megfelelően kialakított frédibéni konyha, kisebbekhez pl tűzkorsó, parabolás vízforraló, sparhelt. nagyobb cuccokhoz a tömegkályha kemence része.

[ Szerkesztve ]

(#282) Bikkrom válasza lapa (#281) üzenetére


Bikkrom
senior tag

Húha, jó nagy infóhalmaz. Bele is vetem magam a néhány ismeretlen fogalom megismerésébe. Meg persze hasznosak nagyon a személyes tapasztalataid. Jó látni, hogy van aki nem a levegőbe beszél. Kössz! :R

Ami még most felkeltette az érdeklődésem az az EarthShip. Ez most iszonyatosan megfogott. Kolis rásegítéssel úgy tudom kis hazánk hideg telei sem jelentenének gondot. Ami tetszik, hogy olcsó és önellátó. Ellenben a 20-30-40-50 millás passzív házakkal. Ami részemről drága. Most olvasom Michael Reynolds könyveit erről a kis FöldHajóról. Teccik. ;]

[ Szerkesztve ]

Sic vis pacem, para bellum! - Ha békét akarsz, készülj a háborúra!

(#283) lapa válasza Bikkrom (#282) üzenetére


lapa
veterán

szerintem a 20 millás passzívháznál elnéztél egy nullát. vannak ökofaluk, néha el is lehet menni megnézni mit csinálnak. van ott gyökérzónás szennyvízkezelés meg minden menő tanyasi cucc.

amcsi fickó használt gumiból (is) épített földházat, de a sima vályog sokkal praktikusabb. ja, most nézem tán az earthship pont az. ha ősdízel mercije van akkor egyre gondolunk.

szürkevízhasznosításnak megteszi, ha nem ereszted le zuhanyzáskor a vizet, hanem átlapátolod valami nagy klozettartályba. ikeában kapni 130 lityis bödönöket, pont elég egy családnak. persze gyakorolni kell a technikát.

ezek amúgy romantikusan hangzanak, de a kádból víz kimeregetés például kitűnően alkalmas a dolog nemviccességének bemutatására. szóval nap mint nap vizet húzni a kútból meg begyújtani meg állatokat etetni annyira nem buli, mint amennyire messziről látszik. pláne nehéz hitelesen csinálni természeti erőforrásokból, nem csak brutál pénzeket beleölve a technológiába (lásd ahogy a napelemes meg hőszivattyús meg passzívházas rendszereket árulják).

nemrég volt rövid videóriport egy építész házaspárral, akik minimálbüdzséből (használt kisméretű tégla, használt cserép stb) passzívház-minősítéshez legalábbis közeli kuckót raktak össze. nem nagyon kerestem de nem találtam konkrét leírást (ha jól sejtem két rétegű téglafalak cellulóz töméssel vagy valami hasonló). itt egy vidi, lehet kutatni.

[ Szerkesztve ]

(#284) Bikkrom válasza lapa (#283) üzenetére


Bikkrom
senior tag

Az EarthShipnél egyre gondolunk. Hulladékból(abroncs meg flakon jobbára). Jah az a csávó. A könyveiből majd megkapom a választ, hogy ez mennyire hatékony és passzív.

A begyújtás, favágás, állattartás így is megvan. Kisvárosban nőttem fel. Ezeken a dolgokon. Annyira nem lenne érvágás. Most végeztünk a kert teljes beültetésével stb. Ezek számomra nem feladatok, ahhoz képest, hogy az egész életemet más luxusának rabjaként kellene leélnem. Ha magamnak csinálom, ezek nevetséges feladatok.

Kössz a videót! :D

Sic vis pacem, para bellum! - Ha békét akarsz, készülj a háborúra!

(#285) anna845


anna845
újonc

620mm átmérő, 800mm fókuszpont, 3mm-es üveg parabolatükör eladó:

https://www.youtube.com/watch?v=qjMrYqqB5VM

https://www.youtube.com/watch?v=vFcaMaz7HuM&feature=youtu.be

összesen 350db

Ár 12.000/db

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.