Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#280) lapa válasza Bikkrom (#279) üzenetére


lapa
veterán

ez kicsit azért hosszabb annál, hogy most összefoglaljam neked, de röviden:

-sziget üzemű rendszert szeretnél. panel + vezérlő + akksi. ezzel 12v vagy 24v cuccokat hajthatsz, én 12v-nál maradtam. durva kábelezés kell. 24v-nál már annyira nem, de ott meg le kell felezned a feszt mindenhová (sokkal több 12v cucc van, mint 24v).

-én permanentnél vettem a paneleket (2 x 100w kínai), mert márkásban már inkább a 200w-ra álltak rá, az meg 24v-ot feltételez. a vezérlő panelectron 30a, mert az tud akksit kondícionálni. 4 db banner 959 10 akksi van párhuzamba kötve.

-mivel ez minimálrendszer, néha rá kell segíteni hálózatról (pl télen semmise sincs, lásd napsütéses órák száma statisztikák). szóval van még egy ugyanolyan töltésvezérlő egy használt autóakksival. amikor az igaziból elmegy az erő (10,5 volt körül), akkor 25a kapcsolóval átkapcsolok a másik vezérlőre. erre az akksin kívül egy 90w 20v noti adapter van kötve, az játssza a napelemet.

-általában jóval kevesebb a fogyasztás, mint amit a 90w adapter (valóban 120w) nyújtani tud. ha mégis több, akkor az autóakksiból csepeg hozzá a szükséges. fontos, hogy a vezérlő csak akkor tudja az akksikat kondícionálni (szulfátmentesítés tüskékkel), ha a fogyasztók le vannak kapcsolva. mivel nálam több folyamatos fogyasztó is van, ez a dupla vezérlős megoldás jól működik. télen az adapteresről megy minden, tavasztól őszig a napelemesről. kicsit lehet játszani, mittomén valami kisebb folyamatos fogyasztót / fogyasztókat kora tavasszal-ősz végén vagy tartós rossz időben adapterre raksz.

-szinte semmi hagyományost nem tudsz vele hajtani, annyira kevés amit kapsz. nálam világításra 12v led rendszer lett kiépítve, nagyon hatékony. megy még egy szerver, ami gyakorlatilag a világ legtakarékosabb notija. ezen megy web, mail, cctv, dvb-s, desktop, fájlszerver, egyéb. a modem és a tuner szintén 12v. a szerver meg egy második ugyanilyen minimálgép egy darab autós töltőn közösködik. kamerák, elemtöltők mennek még erről.

-a lakásba úgy megy be a levegő, hogy egy 15 centis pvc cső lett leásva (eddig) 10 méter hosszan, 2 méter mélyre. ez 0-5 fok körülre melegíti a -15 fokos kinti levegőt is, mikor 4 db coolink swif2 (a 3w verzió) átnyomja rajta. lakás egyik végében bejön, másik végében egy helyen megy ki. szóval ez végülis napelemes fűtés, hőszivattyú ha úgy tetszik.

-napkoli még nincs, de a szigetelés, nyílászárók, tömegkályha és a napkoli sokkal jobban megtérül, mint a napelemezés. a napelemezés a fentiek szerint kb. 10 év vagy több megtérülés.

-napkoli kapcsán kusztom rendszer lesz, már becsomagoltam egy óriástartályt hozzá. a napkoli napelemről fog működni, ha sikerül vezérlés nélkül (közvetlenül kisebb panelre kötve). a termelt meleg a fűtésen túl a hidegvízbe lesz belerakva, a mosogató és mosógép annyival kevesebbet fog fogyasztani. azaz áramot is lehet termelni napkolival.

-érdekes még a fentiek kapcsán a peltieres tömegkályha téli energiatermelésre, és a vízkiemelés nyári csúcsidőben. ezek majd egyszer lesznek. részemről ennyit tudok segíteni, egyszer lesz majd cikk róla.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.