Hirdetés
- Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Szólánc.
- Elektromos rásegítésű kerékpárok
- A laposföld elmebaj: Vissza a jövőbe!
- Airfryer XL XXL forrólevegős sütő gyakorlati tanácsok, ötletek, receptek
- Asszociációs játék. :)
- Mi történik egy netes csalás után?
- Öregszem
- Csalók a Facebookon. De ennyi???
- Diáklaptop - Dell Latitude 3140 - Királyunk ajándéka
-
LOGOUT.hu
Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.
Új hozzászólás Aktív témák
-
AcCEsS
senior tag
válasz Salex1 #27892 üzenetére
Találtál azóta töltőt? Én tegnap üzemeltem be a PI-t, és egy Blitzwolf 5 portos töltőről működtetem. Usb egér és usb-s wifi stickes billentyűzet van rajta semmi más, de a jobb felső sarokban többször megjelenik a villám szimbólum. Van egy 2 portos verzió is, aszt hiszem az kicsit erősebb, lehet, hogy kipróbálom. Jó pár féle töltő létezik, pl. ezt ismeri valaki? Kicsit gyanús a nagyon olcsó ár miatt...
Közben találtam egy másikat, aminél a hozzászólók megerősítették, hogy tényleg tudja a 3 ampert, mert többeknél megoldást hozott a 2.4 amperes töltőknél fennálló problémákra.
[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
Raspbian Lite-re tettem fel KODI-t, a /boot/config.txt és egyéb dolgok módosítva lettek a megfelelő működéshez, viszont nem tudom magyar nyelvre átállítani. A Settings/Interface -> Regional -> Language részen csak English a kiválasztható nyelv. A hivatalos repo-ból már további Kodi csomagokat is telepítettem, de semmi, nem jelent meg más kiválasztható nyelv. Mi a búbánatot kell telepíteni, hogy magyar legyen?
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
Először a "Kodi és kiegészítői magyar nyelvű online tartalmakhoz (Linux, Windows)" fórumban tettem fel a kérdést, de beírom ide is, hátha ti gyorsabban választ tudtok adni rá.
Szóval:
Raspberry-n futtatom a Kodi-t Raspbian Lite alatt, hibátlanul megy. Milyen módon tudom távolról elérni a Kodi grafikus felületét? Létezik erre valami kiegészítő csomag? Fontos, hogy X nincs telepítve. Hogyan lehet megoldani? Ugyanúgy kellene, mintha pl. VNC-vel néznék egy távoli gépet. Tehát, hogy azt a képernyőt kapjam meg, ami egyébként hdmi-n a TV-re megy ki. Az android appok inkább irányításra valók, a böngészős felület meg minimális lehetőségeket ad. A gyűjtemény részletes beállítására és átalakítására kellene, de távolról.
[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
válasz toth_janika #28212 üzenetére
Igen, ezt tudtam, éppen erre írtam, hogy "a böngészős felület meg minimális lehetőségeket ad".
Közben bacsomarton fórumtárstól ezt a tippet kaptam:
"Libreelec alatt van VNC szerver, a hivatalos Libreelec repository alól telepíthető és teljesen jól működik (Raspberry Pi VNC)."
Utánaolvastam, és ez a VNC verzió kifejezetten a Kodi framebuffer megjelenítőjére lett megírva, tehát nem az X, hanem a Kodi képének továbbítására jó. Megpróbálom valahogy átemelni raspbian alá, hátha ott is működni fog...
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
Jól tudom, hogy a Raspberry nem támogatja a Wake On LAN-t?
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
válasz Szakbarbár #28381 üzenetére
Mindenképpen a Gearbest a javasolt. Talán 2 napja volt akciós, 29.99$ volt az ára RPi3EST kuponnal, de az akció visszatérő lehet, ezért érdemes figyelni/résen lenni! Az én második Raspberrym épp' tegnap érkezett meg, ma már be lett fogva és teszi a dolgát rendesen! Imádom a kicsi málnáim! Ja, és egy ilyen hűtőborda-szettel és egy ilyen "házzal" egyenesen a szoba éke!
[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
Hyperion Ambilight kiépítésén töprengek. Próbáltam visszaolvasni a korábbi hozzászólásokat, de nem igazán egyértelmű a számomra, hogy melyik LED szalag típust, tápegységet, meg egyéb kiegészítőket érdemes/kell megvenni hozzá? Olvastam, hogy pl. LED szalagból sokféle létezik, vannak nagyon minőségi fajták is, viszont túlságosan magas költségekbe nem szeretném magam verni. Ha tudnátok ötleteket/linkeket adni, az nagyon jó lenne. Az egész projektből csak a PI3 van meg. A lényeg, hogy lécci segítsetek abban, hogy miket kell megrendelnem a kivitelezéshez? Ha esetleg linkeket is tudnátok írni bevált, megbízható alkatrészekről amiket ti használtok, illetve szállítókról akiktől ti szereztétek be, az hatalmas segítség lenne! A segítséget előre is köszönöm!
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
válasz drogery #28579 üzenetére
golya87 + Flowtation + drogery: Köszönöm a válaszokat, a ledes topikban is körül fogok nézni!
Drogery, neked külön köszönet a konkrét infókért , így már - legalábbis a megrendeléssel - el fogok boldogulni! Még annyi kérdésem lenne, hogy érdemes az IP65-ös változatot megrendelni, vagy teljesen felesleges (ha jól látom az egy szilikon védőrétegbe vagy beágyazva)?
[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
-
AcCEsS
senior tag
válasz Flowtation #28588 üzenetére
Az optimális TV <-> fal távolság engem is érdekelne, mert a TV egy szekrény tetején a fal előtt áll, kb. 30-35 centire a faltól, és attól tartok a LEDsor túlságosan szórt fényt fog adni. Habár kicsit közelebb tudom tolni...
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
válasz Janaboy #28615 üzenetére
Ha nem gond a külföldi rendelés: Én 1-2 hónappal ezelőtt ezt rendeltem meg és azóta is megelégedéssel használom. A Pi 3 Domoticz servert futtat, illetve Kodi segítségével HD tartalmak lejátszását végzi hálózaton keresztül, SQL adatbázisba dolgozva a statokat. Még sosem láttam "villám" szimbólumot a képernyőn, ami az elégtelen tápolást jelezné...
[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
válasz kovisoft #28630 üzenetére
Hááát tényleg ez elképesztő melléfogás, hogy nincs WOL támogatás a Raspberryben.
Egyébként Raspbian (vagy egyéb Linux alapú rendszer) esetén szkriptből hogyan tudom leállítani a Kodi-t?
A sudo service kodi stop utasításra nem csinál semmit (a start megy jól).
ps-ben ez látszik:
568 ? S 0:00 /bin/sh /usr/bin/kodi-standalone
573 ? S 0:00 /bin/sh /usr/bin/kodi --standalone
595 ? Sl 142:07 /usr/lib/arm-linux-gnueabihf/kodi/kodi_v7.bin --lircdev /var/run/lirc/lircd --standaloneDe nem szeretném killel kilőni, valami szabályos leállítási módszert keresek...
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
válasz Patice #28632 üzenetére
Most az is kipróbáltam így:
sudo systemctl stop kodi
hááát tojik rám!
Ugyanúgy mint a sudo service kodi stop utasításra, nem történik semmi. De ha kilövöm killel, akkor a
sudo service kodi start
meg a
sudo systemctl start kodi
is elindítja jól!
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
válasz wassermann #28636 üzenetére
Lehet, hogy igazad van, de azért a WOL nem egy nagy elvárás, és általában a hálókártyának kell támogatnia. A Raspberry esetében ez meg is van, ott valszeg a firmware (bios) nem támogatja valamiért (vagy a franc tudja...).
A sudo ethtool -s eth0 wol g parancs tényleg "g" módba, azaz wake on lan módba teszi a hálókártyát, ha lekéred, megkapod a "Wake-on: g" státuszt. Mégsem reagál az ébresztésre. De olyan cikket is találtam, ami szerint a Raspberry PI 3 kétféle chippel(?) szerelt, és az egyik fajtával működik a WOL. Viszont abból nagyon keveset gyártottak... De az is lehet, hogy ez simán hoax.
[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
A service listában ott van a kodi, csak a stop utasításra nem reagál. Viszont időközben találtam megoldást!
Fel kell telepíteni ezt a két csomagot, kodi-eventclients-common és kodi-eventclients-xbmc-send és a leállításhoz ezt a parancsot kell kiadni:
sudo kodi-send --action="Quit"
Tökéletesen működik!
[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
Nagy nehezen sikerült megcsinálnom az ambient háttérvilágítást a TV-re Raspberry + Hyperionl által vezérelve! Nagyon király, de azért van pár (sok) problémám! A kalibrációval vannak gondjaim, és a HyperCon menüpontjai sem egyértelműek a számomra. A LEDszalag amit használok teljesen körbemegy a TV hátulján, hátulról nézve a bal alsó sarokból kiindulva felfelé és körbe, azaz az óramutató járásával megegyezően lett kiépítve. A szalag összesen 94db LEDből áll, totál pontosan, 31db vízszintes és 16db függőleges LEDből állnak az oldalak. Nem igazán értem, hogy a HyperCon-ban mit kell megadnom az "1st LED offset" mezőben kiinduló pontként? (Úgy tűnik rossz értéket adhattam meg, mert - viszonylag - pontatlan pozíciókban kapcsolódnak fel a LEDek). A szalag típusa egyébként WS2812B három pólusú. A nagyobb gond az, hogy a LEDek által megjelenített színek teljesen mások, mint a képernyőn láthatók. Pl. a kék eget a LEDek lila színnel adják vissza stb. (Talán az egyik megoldás az RGB byte order módosítása lenne?) Azoknál a filmeknél, melyeknél alul-felül fekete sáv látható, szinte nem is kapcsolnak fel a fények, tudom, hogy van erre valahogy korrigálási lehetőség, de hogyan? Nagyon megköszönném, ha pár jó ötlettel tudnátok segíteni, de az talán még jobb lenne, ha valaki WS2812 LEDszalagot használ, a hyperion.config.json fájl küldje el nekem! Ja, és még egy dolog! Sok leírás - szinte kötelezőként - írja, hogy a LEDszalag adatvonala és a Raspberry adatportja között nemcsak egy sima összekötés kell, hanem javasolt egy ellenállás bekötése is a Raspberry védelme érdekében. Én közbeiktattam egy 330Ohmos ellenállást, de ettől még jobban megőrült e vezérlés, random módon diszkózni kezdtek a LEDek! Ti használtok ilyen ellenállást? Ha igen, milyen értékűt?
[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
válasz AcCEsS #28798 üzenetére
Időközben sikerült szinte mindenre megoldást találnom, a pozíció és a színhelyesség rendben van, viszont az alsó-felső fekete sáv érzékelése szerintem nem jól megy. A "Blackborder detection" engedélyezve van, a mode "default"-on áll, de azoknál a filmeknél amelyeknél van fekete sáv, a ledek kezelése alul-felül jóval gyengébb. Nálatok ez hogyan megy? Van erre is valami egyéb beállítás?
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
(#28802) Tyca és (#28806) Pulsar: Sikerült mindent megoldani a Hyperionnal kapcsolatban, egyébként PI 3b + Raspbian Stretch a rendszer alapja. A színeket is szinte tökéletesen belőttem, letöltöttem pár színpaletta-képet, illetve csináltam Gimppel jó néhány további szín és árnyalat képvariációt (még alsó-felső fekete csíkkal rendelkezőt is). Elég sokáig hangoltam, de nagyon szuper lett. Az alsó-felső fekete csík sem jelent problémát, a hyperion kb. 5-6 másodperc alatt detektálja, és hozzáigazítja a működést. Érdekes, hogy a RED channel 255-ös értékét egészen 180-ig le kellett vennem, mert különben a fehér színek túlságosan rózsaszínes árnyalatot kaptak, illetve a Green gamma 2.5-ről 2.1-re állítása adott kellően "telt" zöld színeket, mert anélkül a zöldek gyengébbek/fehérek voltak a pasztell árnyalatok esetén, de sokan írták hogy LEDszalag típusonként teljesen eltérő beállítások kellhetnek...
[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
válasz Flowtation #28818 üzenetére
Nem láttam ilyen beállítást, de ha belegondolok, nem is igazán megoldható.
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
Én ez alapján a bekötési minta alapján csináltam meg, és (most már) hibátlanul működik. A teljes eredeti leírás. A tápellátást - egyelőre - egy PC-s ATX tápról bekötött 5volt biztosítja. Egyedül a Raspberry védelmét szolgáló ellenállás beiktatása hiányzik, azzal össze-vissza vibráltak a ledek. Viszont mindenképpen szeretném megoldani, mert ha valami történik a ledszalaggal, nehogy má' tönkre vágja a PI-t...
[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
válasz lehella #28826 üzenetére
Ez a megoldás is tetszik nekem, a szabványos távolság miatt 3 és 4 vezetékes szalagra is jó, utána meg du-pont kábellel össze lehet dugványozni.
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
Az tényleg nem tűnik normális értéknek. Én jelenleg 94 ledet hajtok vele, és simán viszi. Amikor megérkezett az 5 méteres tekercs, azt egyben is rákötöttem a tápra, és a végén lévő kivezetésnél mérve sem volt jelentős feszültségesés...
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
Talán érdemes, ha a jelenlegit kinőtted, mert pl. a gigabites ethernet port meg az 5Ghz-es wifi sokat dob(hat) a tempón!
A termék részletes specifikációja:
CPU: Broadcom BCM2837B0, Cortex-A53 64-bit SoC @ 1.4GHz - 10%-al gyorsabb a sima Pi 3-nál
Memória: 1GB LPDDR2 SDRAM
Wifi: IEEE 802.11 b/g/n/ac szabványú kétsávos rendszer (2.4 GHz és 5GHz)
LAN: Gigabit Ethernet (Microchip LAN7515), ami jelen esetben max. 300Mbps
USB: 4x USB 2.0
GPIO: a Pi 1 B+ óta megszokott 40-pin, hála a tervezőknek.
Videó és hang (ez sem módosult):
HDMI kimenet
MIPI DSI display port
MIPI CSI kamera port
4 pólusú 3.5mm-es jack aljzaton sztereó hang és kompozit videó kimenet
Multimédia képességek: H.264, MPEG-4 dekóder (1080p30); H.264 enkóder (1080p30); OpenGL ES 1.1, 2.0 grafikus gyorsítás
SD kártya támogatás: Micro SD támogatás az operációs rendszer futtatásához és adattároláshoz
Tápellátási lehetőségek:
5Vdc/2.5A (max.) micro USB csatlakozón keresztül
5Vdc GPIO tüskéken át
PoE (Power over Ethernet) lehetőség megfelelő HAT alkalmazásával
Működési hőmérséklet tartomány: 0-50°C között[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
A Raspbian Buster repoból csak a Kodi 17.6 érhető el, a 18.x verziók nem.
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
válasz kovbandi82 #33570 üzenetére
Nem vagyok benne biztos, lehet, hogy a frissítés leszedi a KODI nem támogatott verzióját.
[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
A Pi4-hez megjelent új firmware-t telepítette már valaki? Ha jól olvasom az USB3 host-adapter fogyasztását 300mW-al csökkentették, ami miatt átlag 3-5 fokkal alacsonyabb hőfokon képes működni a kicsike. Egyébként elég forró a lelkem, 58-62 fok között van standby állapotban mindenféle külön hűtés és bedobozolás nélkül.
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
válasz Fecogame #33870 üzenetére
Időközben én is felraktam, nálam kb. 2-3 fokot csökkent a standby hőmérséklet.
Basszus, most látom, hogy tegnap elfelejtettem betenni a linket. Ha valaki ki akarja próbálni, az ne felejtse el, hogy ez csak Pi4-hez jó!!! És csak saját felelősségre!
[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
válasz zsolt_64 #33855 üzenetére
Vajon meg lehet oldani, hogy a ventilátorok, csak bizonyos hőfok felett kapcsoljanak be? Működhet valamiféle vezérlés? Itt találtam aranyszínű verziót is!
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
válasz Fecogame #33876 üzenetére
(#33876) Fecogame és (#33877) jerry311, köszönöm a hűtésvezérlési útmutatókat! Lehet, hogy fel kell készülnöm rá, mert a Pi4 sokkal nagyobb hőt termel.
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
Köszönöm az ötletet, pont azon gondolkodtam, hogy egy SSD-re kialakítok egy fejlesztői jailt, és megpróbálom magam lefordítani. Először az asztali gépemen Ubuntu alól próbáltam, de ez a cross-compiler téma nekem egy kicsit misztikus.
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
Megpróbáltam, de sajnos nem jött össze, ezt a hibaüzit kapom:
/root/tools/arm-bcm2708/arm-rpi-4.9.3-linux-gnueabihf/bin/arm-linux-gnueabihf-gcc: cannot execute binary file: Exec format error
Mintha a gcc nem lenne megfelelő... Erre a hibaüzenetre rákerestem, és sokan jeleztek hasonlót...
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
válasz csipuka #34315 üzenetére
Nekem meg épp ellenkező a tapasztalatom, Raspbian + Kodi (Pi3) megy jól, de a Libreelec (Pi4) eléggé fűti a kicsikét, ami annak köszönhető, hogy a Kodi még a főmenün állva is kb. 30-45% között pörgeti a procit. A lejátszás mindegyiknél akadozásmentes, viszont Pi4-re Raspbian Buster alá még nincs Kodi18, ha jól tudom, ezért próbáltam ki az utsó Libreelec buildet.
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
A Pi4-hez tervezett (kínai) ventilátoros hűtőborda egyszerűen zseniális! Kb. a megjelenése óta nyúzom a Pi4-et, és a fórumon olvasottak alapján rendeltem ventilátoros, kétoldalas fém hűtőbordát, háááát, csodát tett! Ja, és a venti még be sincs kötve, csak a fém hűtőborda hatása érvényesül!
A szokásos hőfok (az elmúlt 3 nap, de írhattam volna az elmúlt kb. két hónapot is, mert ugyanez volt). A hűtőborda felapplikálása után jelentkező változás a grafikon végén egyértelműen látszik. A zoomolt képen látszik, hogy a hőfok cirka 48 fokon normalizálódott, miközben kb. fél órája egy 4k-s film lejátszása zajlik. Ezek után a standby hőmérsékletre még inkább kíváncsi vagyok! Hátezállat!
[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
válasz hunaqua #34915 üzenetére
Ez a típus. Létezik ventilátorral és anélkül szerelt változati is, a linken meg tudod nézni!
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
-
AcCEsS
senior tag
válasz kovbandi82 #34945 üzenetére
A Domoticz nevű otthon-automatizálási rendszer vezeti statisztikát, amibe a Raspberry küldi be az infókat curl segítségével. Raspbian alól tulajdonképpen egy cron szkript a /sys/class/thermal/thermal_zone0/temp változóból olvassa ki az aktuális hőmérsékletet...
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
Raspbian stretch lite rendszert futtató PI3-ra telepítettem a SteamLink-et, és egy kölcsönkapott noname USB-s játékkontrollert próbáltam hozzá beüzemelni, sikertelenül. lsusb, a dmesg is mutatja a kontrollert, plusz a log is jelzi (Microsoft X-Box 360 pad as /devices/virtual/input/input8), és a SteamLink listázza is, mint Xbox360(?) vezérlőt, de semelyik gombra/karra sem reagál a kicsike. A log-ban semmi hiba nem látszik, illetve az evtest /dev/input/event(x) parancs sem mutat semmiféle értékváltozást. Ez alapján a leírás alapján próbálkoztam, illetve megpróbáltam ugyanezt asztali gépen, Ubuntu 18.04 alatt is. A helyzet ugyanaz, azaz semmi életjel. Viszont Win10 alatt hibátlanul működik, tehát a kontroller ok. Hol keressem a hibát?
Ja, és a raspbian buster használóktól kérdezem, a SteamLink már tényleg nem fut el konzolból indítva? Muszáj hozzá X-et is telepíteni?
Egyébként úgy látom stretch és buster alatt is a steamlink 1.0.7 telepíthető, de a fórumok ennél jóval újabb verziókat említenek (1.1.45) Raspberryhez. Innen le is tudtam tölteni, de ez nem egy telepíthető .deb fájl...
[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
AcCEsS
senior tag
válasz AcCEsS #36123 üzenetére
Közben megtaláltam a játékkontroller pontos típusát is, erről lenne szó: Esperanza EG110 Vanquisher gamepad
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest