Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 11:28:37

LOGOUT.hu

Hobby rádiós topik, téma összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#651) lugosi válasza charlie_hu (#650) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Ha jól emlékszem, innen vettem: [link]

(#652) charlie_hu válasza lugosi (#651) üzenetére


charlie_hu
aktív tag

köszi!

Tárhely, domain, webszolgáltatások - https://www.awh.hu

(#654) moon73


moon73
csendes tag

Sziasztok!
Adó-vevő párt keresek valami olcsóbb árfekvésben, de nem nagyon értek hozzá, hogy milyen teljesítmény mire jó. Sajnos ágyhoz kötött beteg van a családban, akit én ápolok, közben otthon a műhelyben 3 helyiséggel arrébb, vagy mellette egy 20 m-re lévő épületben dolgozom. Annyit kéne tudnia stabilan, hogy a szomszéd házból vagy a kertből 70 m-es körzetből a falon keresztül is tudjunk kommunikálni, ha a betegnek valamire szüksége van, vagy rosszul van.
Van olyan olcsóbb típus ami erre alkalmas, úgy hogy mások lehetőleg ne hallják és ne tudjanak beleszólni sem?

(#655) hzsolee válasza moon73 (#654) üzenetére


hzsolee
őstag

...hogy mások lehetőleg ne hallják és ne tudjanak beleszólni... Itt a bukta. Ezek nyilvános frekvenciák, bárki használhatja, hallhatja, beleszólhat aki "látótávolságon" belül van. Bizalmas dolgokat nem érdemes mondani.

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#656) moon73 válasza hzsolee (#655) üzenetére


moon73
csendes tag

vettem egy párban kapható cobra am645-öt, van rajta call funkció, ez nagyon jó. Igazából nem nagy gond most már, hogy mások hallanák, mert tulajdonképpen nem folyik beszélgetés, csak jelzés, hogy szükség van valamire, és akkor megyek.
A ctcs és a dcs között mi a különbség? Beállítottam mindkettőt.

(#657) Kicsirics77 válasza moon73 (#656) üzenetére


Kicsirics77
Topikgazda

Ctcss analóg zajzár nyitó csak az a rádió tud beszélgetni párban amelyiken azonos a ctcss,de ettől még hallani ugyanúgy lehet csak más nem tud beleszólni.A dcs ugyanez csak digitálisan.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#658) MineFox54


MineFox54
őstag

Sziasztok!
Igen egyszerű célokra (kisebb rendezvényen keverőállás, színpad közötti intercom, max 20m) kellene nekem 2 ilyen készülék.

Feltételek:
-asztali "dokkoló", lehetőleg szimpla
-max 20eFt/pár
-headset csatlakoztatására lehetőség

Szempontok:
-beszédérthetőség
-hangerő

Amiket eddig találtam / kolléga ajánlott:
Baofeng BF-888S (ez tetszene, nagyon jó lenne egy ilyen egyszerű készülék, de nem tudom hogy a hangja milyen)
Sencor SMR600
Motorola TLKR T61

[ Szerkesztve ]

(#659) hzsolee válasza MineFox54 (#658) üzenetére


hzsolee
őstag

Helló!
A felsoroltak közül én a baora szavazok. A másik kettő nálam eleve az akksijaik miatt kiesnek. Sencorféleségem van 3 is, 4 db AAA van benne. Motorolát munkahelyen a kollégák használnak, 4 AAA pakk van benne. Igazából sosem tudod mennyi van benne. A baofeng szett aliról megvan kb 7-ből, és a vám miatt sem kell aggódni.

Viszont programozni kell majd valahogy.... Kell pluszba egy kábel( pár euro), program letölthető. Ha mégis sencor kellene, van egy 2 db-os kofferben ha érdekel :)
Szóval nálam: bao, motorola, sencor a sorrend ...

[ Szerkesztve ]

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#660) hzsolee válasza hzsolee (#659) üzenetére


hzsolee
őstag

Ilyen, de ez is meg a motorola is dupla dokkolós, amit nem szeretnél

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#661) hzsolee válasza moon73 (#656) üzenetére


hzsolee
őstag

Már késő, de közben jutott eszembe, hogy ha programozhatót vettél volna, a 8-16 csatornákat használva elkerülhetőkek lettek volna a mezei felhasználók... Most vettek a cégnél 2 új motorolát, de csak 8-ig vannak a csatornák.

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#662) moon73 válasza hzsolee (#661) üzenetére


moon73
csendes tag

Köszi!
Gyorsan kellett, mert nem tudtam dolgozni rendesen, de így már megoldódott.

(#663) norbre


norbre
tag

Sziasztok,

Teljesen amatőrként szeretnék belevágni PMR rádió vásárlásába. Főleg kirándulásokhoz használnám természetben.
Próbáltam utánanézni az alapoknak, de pár dolog nem teljesen tiszta, ebben szeretnék némi segítséget kérni (bocs ha voltak már hasonló kérdések/válaszok).

Ha jól tudom a nem engedélyköteles rádiózás az alábbiak szerint engedélyezett (https://pmrradio.hu/a-pmr446-rol/):
"Magán célra ingyenesen és szabadon használható rádió berendezés. Ami 446.000-446.100 MHz közötti frekvencia tartományban üzemel 8db csatornával és maximum 500mW kimenő teljesítménnyel."

Ahogy néztem a BoaFeng rádiókat például, ezek sokkal többet is tudnak ennél frekvenciában, csatornaszámban és teljesítményben is. Ráadásul nincs is ezeknél feltüntetve hogy PMR446.
Ha jól szűröm le a dolgokat, akkor az általam talált oldalon tanácsoltak alapján a Boafeng rádiókat (UV-5R, BF-F8HP stb) nem is szabadna itthon használni? Vagy lehet használni, csak 446.000-446.100 MHz között használjam alacsony teljesítményen és kész? Ezzel kapcsolatban mi az általános gyakorlat?

Kiegészítő kérdés: józan paraszti ésszel gondolom, a nagyobb teljesítmény nagyobb hatótávot is jelent?

köszi

[ Szerkesztve ]

(#664) lugosi válasza norbre (#663) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Elvileg 500mw kimenő teljesítmény és nem eltávolítható antenna, valamint meghatározott frekvenciatartomány a feltétele a teljesen legális pmr446-nak.
A valóságban nem tudok róla hogy bárki is foglalkozna azzal, ha a baofengek 1 wattjával megy ki az adás. Szerintem az fontos, hogy a pmr frekvenciákon kívülre ne menj.
A nagyobb teljesítmény jellemzően nagyobb hatótávot jelent.

(#665) charlie_hu válasza lugosi (#664) üzenetére


charlie_hu
aktív tag

Az a baofengek 1/5/8 W-ja általában csak marketing rizsa, neten van egy rakat videó ahol ténylegesen lemérik ezeket és van,hogy a közelébe sincs.

A teljesítmény és hatótáv között nem feltétlen van összefüggés, főleg, ha a gyári antennát használod, sokkal fontosabb a nyereség. Bár mivel ez a frekvencia úgy terjed mint a fény, kb. úgy is kell kezelni. Ha van rálátás akár 100km is megvan, városban meg az 500m is sok.

Tárhely, domain, webszolgáltatások - https://www.awh.hu

(#666) lugosi válasza charlie_hu (#665) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Elfogadom amiket írsz, én nem mélyedtem bele ennyire. Amit én vettem típust annak dicsérték az antennáját (bár azóta lecseréltem), és a kimenő teljesítménye is kb a névleges a tesztek szerint. Gondolom ez típusfüggő is.

(#667) charlie_hu válasza lugosi (#666) üzenetére


charlie_hu
aktív tag

Mint általában a kínai cuccoknál a minőségellenőrzés szokott gyér lenni, így elég nagy a szórás. Van, hogy ugyanaz a termékbe más alkatrészek vannak (mikor mi volt éppen olcsóbb), ettől függetlenül persze megy, de nem azonosak.

Tárhely, domain, webszolgáltatások - https://www.awh.hu

(#668) norbre


norbre
tag

köszönöm az infókat

(#669) vzoltan87


vzoltan87
tag

Hali!

Érdekelne, hogy az UV-5R esetében mit jelent az, hogy 4 (max 5W) kimenő teljesítmény. Mikor jön elő ez az 5 és hogyan kell értelmezni?

Köszi!

(#670) Kicsirics77 válasza vzoltan87 (#669) üzenetére


Kicsirics77
Topikgazda

A 144MHz sávon 5w a 430MHz sávon meg 4w.
De ha 3w kijön belőle akkor már jó.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#671) vzoltan87 válasza Kicsirics77 (#670) üzenetére


vzoltan87
tag

Szuper!

Köszi! :)

(#672) vzoltan87


vzoltan87
tag

A széles vagy keskeny sávú sugárzás befolyásolja-e a hatótávolságot?
Mikor előnyös egyik vagy másik?

(#673) Kicsirics77 válasza vzoltan87 (#672) üzenetére


Kicsirics77
Topikgazda

Szélesben nyilván erőteljesebb a moduláció mint keskenyben,viszont ha szélesben vagy akkor atfröcsöghet a szomszédos csatornákra. Keskenyben kissé gyengébb a moduláció.Mi a haverral városban 500mW és keskenyben vagyunk,bőven megfelel családiházas részen nekünk.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#674) vzoltan87


vzoltan87
tag

Hali!

Szegeden rádiózik valaki?

(#675) hzsolee válasza vzoltan87 (#674) üzenetére


hzsolee
őstag

Ühüm :DD

[ Szerkesztve ]

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#676) vzoltan87 válasza hzsolee (#675) üzenetére


vzoltan87
tag

Köszi :)

Helyesbítek. Úgy értem pmr vagy amatőr frekvencián...

(#677) Kicsirics77 válasza vzoltan87 (#676) üzenetére


Kicsirics77
Topikgazda

Vannak páran.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#678) dolbyman


dolbyman
tag

Van egy ilyen pakkom, amit nyár óta nem használok, mennyit ér szerintetek. tipp topp, aksik is jók.

Bandi

(#679) dolbyman válasza dolbyman (#678) üzenetére


dolbyman
tag

Pörög ez a topik :)
hol lehet ilyeneket meghirdetni itt a hardverapron?

Bandi

(#680) Kicsirics77 válasza dolbyman (#679) üzenetére


Kicsirics77
Topikgazda

Jófogáson meg fészbúk pmr adok veszek ilyen oldalakon nagyobb sikered lesz.vagy index rádiós adok-veszek,pannon dx.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#681) dolbyman válasza Kicsirics77 (#680) üzenetére


dolbyman
tag

köszi, megnézem ezeket.

Bandi

(#682) lalapapa55


lalapapa55
csendes újonc

Sziasztok!

Baofeng UV 5R rádióval kapcsolatban kérdeznék. A call gombbal lehet megcsörgetni a másik rádiót?
A kézikönyv nem írja,csak az FM rádiót és a riasztást.
Előre is köszi a segítséget.

(#683) lugosi válasza lalapapa55 (#682) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Megcsörgetni? Ezt hogy érted?

(#684) lalapapa55 válasza lugosi (#683) üzenetére


lalapapa55
csendes újonc

Úgy értem,hogy amikor megnyomom a call gombot akkor csipog a másik rádión,jelzi hogy keresem,
lehet,hogy ezen nincs ilyen.
Valaki rádiózik ilyen szerkentyűvel Csepel környékén?

[ Szerkesztve ]

(#685) lalapapa55 válasza lalapapa55 (#684) üzenetére


lalapapa55
csendes újonc

Esetleg tudunk valahol szóban értekezni (viber,messenger )?

(#686) charlie_hu válasza lalapapa55 (#684) üzenetére


charlie_hu
aktív tag

Milyen call gombot? Ez nem telefon, nem csipog semmi sehol.

Tárhely, domain, webszolgáltatások - https://www.awh.hu

(#687) lalapapa55 válasza charlie_hu (#686) üzenetére


lalapapa55
csendes újonc

Köszönöm!

(#688) lugosi válasza lalapapa55 (#684) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Ha a PTT gombot nyomod meg, akkor, ha azonos frekvencián vagytok, akkor azonnal a hangod hallatszik a másik rádión.
Némelyik rádión van olyan, hogy valamilyen dallamot játszik le, trillázik vagy csipog, az valójában csak annyi, hogy azt a hangot küldi ki a másik rádióra, nem a beszéded. De nem kell jelezni, hogy keresed, egyszerűen beszélsz bele, és rögtön hallatszik, nem kell "felvenni" vagy ilyesmi. Ha be van kapcsolva, és azonos frekvencián van, akkor hallatszik.

(#689) lalapapa55 válasza lugosi (#688) üzenetére


lalapapa55
csendes újonc

Köszönöm a válaszod! Még egy kérdés,mi a szokás bejelentkezésnél "bréko",vagy ez csak a CB-nél volt jellemző?

(#690) lugosi válasza lalapapa55 (#689) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Az cb időben volt, itt nincs semmi. Ha pmr frekvencián beszélsz.
Amatőr sávon a hívójel kell.

(#691) lalapapa55 válasza lugosi (#690) üzenetére


lalapapa55
csendes újonc

Ok,köszönöm!

(#692) anadroid válasza lugosi (#690) üzenetére


anadroid
senior tag

Anno 1980 körül a CB-n is a hívójel volt kötelező, nekem is volt (van), még háromjegyű. A brékó a taxisözönnel együtt jött be.

Kérd privát üzenetben a Curve és a Monese kódot 5 angol font (kb. 2000 Ft) ajándékhoz, a Wise kódot az első, max. 150000 Ft-os ingyenes utaláshoz, a Vivid kódot ingyen fém kártyához és 100 € havi visszatérítéshez! Egyes kártyák ingyen postával érkeznek.

(#693) r859


r859
csendes tag

Karácsonyi ajándéknak vennénk, egy adóvevő párt, kiránduláshoz autós túrákhoz. Mit javasoltok, mi most a best buy olyan 15-20 ezer forint környékén?

(#694) lugosi válasza r859 (#693) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Szerintem, Baofeng uv-b6 vagy uv-b5, vagy uv-5r ebayről, vagy ezek klónjai.

(#695) charlie_hu válasza r859 (#693) üzenetére


charlie_hu
aktív tag

Milyen terepre? Erdő, hegyek völgyek, alföld?

Tárhely, domain, webszolgáltatások - https://www.awh.hu

(#696) hzsolee válasza charlie_hu (#695) üzenetére


hzsolee
őstag

Karácsonyi ajándék, tehát fenyőfák.... Suttog a fenyves zölderdő, télapó is már eljő.... :D

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

(#697) r859 válasza charlie_hu (#695) üzenetére


r859
csendes tag

lugosi: köszi, megnézem őket.

Jó kérdés, ismerve az ajándékozottat szerintem max. erdő és alföld, a hegymászást kizárnám:D

(#698) Satellite válasza anadroid (#692) üzenetére


Satellite
tag

Csak az "brékó"-zott, aki nem volt tisztában azzal, hogy a "Break!" /(be-; meg-) "tör", vagy (meg-; félbe-) "szakít"/ közbeszólással azt jeleztük, ha egy éppen folyó beszélgetés közepette szerettünk volna csatlakozni, - vagy egy gyors hívás erejéig akartunk bekérezkedni az adott foglalt csatornán. Erre nagyon alkalmas volt ez a rövid angol szó, ezért is terjedt el világszerte az USÁ-ból (a Citizen Band-rádiózás hazájából) az egész világon. Itthon is meghonosodott, de amikor felhígult a CB-rádiós társadalom a sok taxissal, (akik nagyrészt egy szót sem tudtak angolul) - terjed el híváskezdésre is a "brékózás", vagyis akkor is bemondták, ha éppen senki sem forgalmazott a csatornán :) . Csak csodálkozni tudok azon, hogy még ennyi évvel később is "fertőz" ez a pongyolaság a PMR-frekvenciákon...

(#699) kusztax


kusztax
tag

Helló,
Városba használásra (BP belváros) mit ajánlotok? Ár max 30 000 Ft

Max 1-1,5 km-rel arrébb lennénk egymástól, tehát kb 10 háztömbnyire.

Köszi,

(#700) hzsolee válasza kusztax (#699) üzenetére


hzsolee
őstag

Hát azt, hogy ha van valakinek próbára, akkor először ki kéne próbálni. Kár pénzt beleölni, mert szerintem 1,5 km erőssen beépített/árnyékolt helyen elég esélytelen...

A feleségem szerint 2 hibám van. Az egyik, hogy nem figyelek rá, a másikra nem emlékszem... ( . )( . ) Nagyon difficult az élet... meg schwer..."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.