- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- TheLázs: Mi várható el a betegtől...?
- Sub-ZeRo: Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- bobalazs: Alulfeszelt GPU profilok FPS teljesítményének összehasonlítása 10 játéknál
- Graphics: Hello Moto! - Kipróbáltam a Motorola Moto G55 5G-t. (videó is)
- GoodSpeed: POCO X6 PRO 5G 12/512 GB vs Samsung Galaxy S24 FE 8/256GB
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- MasterDeeJay: Kínai DDR5 második felvonás - Puskill PSK-D5M4800BH-16G
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
-
LOGOUT
Hobby rádiós topik, téma összefoglaló!
Új hozzászólás Aktív témák
-
Üdv!
Tettem ma délelőtt egy kört Vác -> Budapest -> Gödöllő -> Vác útvonalon. Természetesen nálam a scanner, mondom figyelgetem útközben a PMR sávot, hogy van-e valami. Nos sajnos elég halott. Reggel az első hangokat már Pesten a Váci úton hallottam, természetesen egy építkezésről. Aztán később volt egy érdekesség, a Róbert Károly körúton mentem éppen, amikor elkezdett két tag beszélgetni, de olyan tisztán, mintha ott álltak volna mellettem pár méternyire. Ehhez képest a szövegből az jött le, hogy valahol Gödöllő környékén lehettek, ráadásul mobilban, mert az egyik azzal zárta a beszélgetést, hogy kiszáll mert tankolnia kell. Na azok milyen teljesítménnyel nyomhatták már? A kérdés persze költői, de biztosan nem egy UV5R-el beszéltek.
-
Kicsirics77
Topikgazda
Mint mondtam semmi gond.
Mennyire gondolod komolyan az SDR-t?
ezt azért kérdezem mert a kínai e-bay-es sdr vevők nem valami acélosak, ki lehet fogni jót is de az ritka, plussz kell hozzá egy discone antenna,hogy a teljes frekit átfogja, ha komolyan gondolod akkor egy normáslis SDRplay RSP1A vevő olyan 40-45k egy Sirio SD 3000 N többsávos bázis antenna meg olyan 25k körül van most. -
gypiero
tag
válasz
Kicsirics77 #996 üzenetére
Természetesen és elnézést kérek, félreértelmeztem a bejegyzésed.
Hogy ne csak offoljak. Milyen eszközt szükséges beszerezni és honnan ahhoz, hogy kipróbáljam az SDR-t?
-
Kicsirics77
Topikgazda
válasz
Beniii06 #991 üzenetére
Feleletválasztós, sajnos ennél többet én sem tudok mondani,mivel minden vizsgára más vizsgalap kerül kiadásra, rajzosból am-fm adó vagy vevő illetve cw adó vagy vevő az egyik általában.
meg két valami egyszerű rajz fesz ósztó vagy áram osztó, illetve a szinusz hullámot kell tudni lerajzolni időbeni lefolyásban és az állapotokat lehetőleg odaírni a koordináta mellé.
forgalmi kérdések az 5 kérdés van mint ahogyan jogból is, de ott sincs 2 egyforma kérdéssor.A műszaki az viszont tud beugratós lenni, de ha érdekel a dolog meg van egy kis érzéked a műszaki dolgokhoz akkor menni fog
Neten meg nem fogsz találni hozzá vizsgalapot mivel minden vizsgára külön készítik, illetve ha megpróbálod lefényképezni az nagyon nem szeretik,és fel is hívják a figyelmet rá,hogy nem kellene.
Apró infó, ha elmész és a vizsgán kapásból nem tudod a 3 rajzot lerajzolni akkor ne is kűzdj tovább a műszakival mert az kapásból bukta. -
gypiero
tag
válasz
Kicsirics77 #994 üzenetére
Pmrradio.hu Robika1001 készít szimplex repeatereket. Én beszéltem már vele ezügyben.
-
Kicsirics77
Topikgazda
válasz
Beniii06 #992 üzenetére
lehet kapni az uv-5r rádióhoz repeater modult de ahhoz 2 db rádió kell és lehet az egyik rádiónak a vhf sávban kell üzemelnie, ezt most pontosan nem tudnám megmondani, itthon is van olyan ember aki papagáj modulokkal foglalkozik, ahhoz viszont ugye elég egy készülék is, de ezek nem legálisak.mondjuk inkább szürkének.
-
Kicsirics77
Topikgazda
válasz
Beniii06 #989 üzenetére
Dmr úgy tud orszàgos hálózatot,hogy az átjátszók neten össze vannak kötve,ha én szegeden behívok a dmr országosba az szól kiskháton,pesten,pécsen,sopronba,stb-stb.
Echolink az analógon van,de ott nem minden átjátszó van összekötve,van olyan aminek nincs echolink kapcsolata.
Eqso meg tudtommal megszünt.
Van a baofengnek is dmr rádiója csak nagyon meg kell nézni,higy tudja a tier1 és tier2 szabványt.
Pmr frekin meg eléggé illegális a repeater és a parrot is,mivel a repeater üzemeltetésének is szabályai vannak.
Csak sajnos sokan nem foglalkoznak a szabályok betartásával sem. -
Beniii06
addikt
válasz
Intruder2k5 #990 üzenetére
És ezen átjátszók használata is szabad engedély nélkül?
Ami még érdekelne, persze elméleti síkon, hogy ilyen átjátszót(mondjuk PMR), ki állíthat fel, illetve van-e valami mód, hogy egy uv-5r-t pl. passzív "repeaternek" állítsunk be? -
Beniii06
addikt
válasz
Kicsirics77 #988 üzenetére
Mondjuk a digitális rádiók árait elnézve, főleg itthon, gondoltam, hogy nem gyakoriak. Ha lenne digitális, uv 5R árában talán jobban elterjedt lenne.
Mivel te már levizsgáztál, tudnál pár szót írni, hogy milyen terjedelmű volt? Az oké, hogy már leírták, feleletválasztós kérdések vannak, rajz, számítás, de engem pont az érdekelne, hogy ezekbe milyen mélységekbe kell belemenni. Nincs valahol online, nyilvánosan elérhető feladatlap az elmúlt évekből?
-
-
Beniii06
addikt
válasz
Kicsirics77 #988 üzenetére
A DMR, hogy tud országos lefedettséget? Olyan mint az echolink az USA-ban, hogy veszi az egyik átjátszó, átküldi a neten VOIP-al a másik átjátszóhoz, ami leadja?
-
Kicsirics77
Topikgazda
válasz
Beniii06 #986 üzenetére
Analóg rádió van rövidhullámon,aki komolyabban rádiózik az azért ott van az alsó sávokon,meg távírózik,van fónia is meg egész sok aktivitás meg verseny,vhf/uhf sávon manapság ritkán hallani napközben az átjátszókon forgalmat,van egy reggeli kör a kiskőhátin meg egy reggeli kör a fonyódi átjátszón.C4FM digitális,ott nemnagyon hallottam forgalmazást,mondjuk most nincs is c4fm készülékem,DMR ment egy időben,volt oda is készülékem,az is országos lefedettséggel bír,de kb. 3 nap alatt meguntam,hogy ugyanaz a 3 ember szól bele,és ha az ember keresett valakit vagy beszélni akart valakivel akkor ezek egyből ott voltak,személy szerint én leköltöztem rh sávokra.
#968: pmrradio.hu van youtube meg fész csatorna is,ott sok teszt meg leírás van 1001Robi komolyan tolja ezt. -
Beniii06
addikt
válasz
Kicsirics77 #980 üzenetére
Itthon a digitális vagy az analóg rádió az elterjedtebb?
-
Beniii06
addikt
Friss hír, ugyan csak részben kapcsolódik a témához, offban hátha elfér.
Leállás és országos frekvenciacserék a Mindig TV-nél -
Beniii06
addikt
válasz
Kicsirics77 #980 üzenetére
Program tesztelve win7 64 biten, hibátlanul múlödik, jó kis program, esetleg bekerülhetne az összefoglalóba ez is.
-
Beniii06
addikt
válasz
Kicsirics77 #979 üzenetére
Az ügyfélkapus megoldást jól kitalálták, hogy ott is lehet, az szinte mindenkinek van kb.
-
Kicsirics77
Topikgazda
Motorola TLKR T50 kicsi készülék berendelve akcióban, kíváncsi leszek hozza-e majd azt amit várok tőle, ha igen akkor ár-érték arányban ajánlott lesz és meg az összefoglalóba.
Igaz csak 8 csatorna, de bőven elég a 121 alcsatornával -
Kicsirics77
Topikgazda
válasz
Beniii06 #968 üzenetére
[rádióamatőr frekvenciák kiosztása]
Minden olyan készülék kerülendő amiről az antenna eltávolítható illetve 500mW kimenő teljesítménynél többet tud.
RKSZ: rádió készenléti szolgálat(van rövidhullámon is illetve van átjátszó frekvencia is ami inaktív értlemszerűen csak vészhelyzet esetén aktiválják.)
Morse vizsga is tehető, külön a hatóságnál,a vizsgatájékoztatóban le van írva mi a menete.
Koch Morse TrainerA rádió sávok felosztása bekerült az összefoglalóba.
-
Kicsirics77
Topikgazda
-
Beniii06
addikt
válasz
Kicsirics77 #976 üzenetére
Ez jó hír, és a megújításnak mi a menete a megújításnak? Lehet elektronikusan is intézni vagy kizárólag személyesen lehet?
-
válasz
Kicsirics77 #976 üzenetére
Én is csodálkoztam a válaszon, én is úgy tudtam, hogy nem kell újravizsgázni, hanem csak az engedélyt megújítani. Köszi, hogy beírtad.
-
Kicsirics77
Topikgazda
válasz
Beniii06 #975 üzenetére
Minden fokozatban 5 évente kell megújítani, ami ránk vonatkozik,a cept novice es a cept(HAREC) ez nem azt jelenti,hogy el kell menni vizsgázni,a vizsgát egyszer kell letenni,a két fokozat közül bármelyiket,megkapod róla a bizonyitványt ha sikerült,majd kapsz egy adóengedélyt ami 5 évig érvényes,ha lejárt meg kell újitani mint a személyit,jogsit,vagy útlevelet,NEM KELL ÚJRA VIZSGÁZNI!!!
-
Beniii06
addikt
Az első részre nem ez volt a kérdés, ezt már írták is 10-20 hsz-el ezelőtt amúgy is. Nem azt kérdeztem, hogy én mikor tehetem le, hanem azt, hogyha egyszer leteszed, akkor 1-2-5-10 évente újra lekell-e vizsgázni belőle, lásd CCNP és társai, amik csak 1 évig érvényesek, lejár tehát mindig meg kell újítani.
A második rész az már tényleg félig válasz, kérdés kinek mi az egyszerű számítás: eredő ellenállás/impedancia vagy csatoló kondenzátorok számítás, esetleg komplett rádió összes paraméterének számítása? Rajz alatt mi értendő? Nekem kell rajzolni vagy csak fel kell ismerni, a téglalap micsoda, bipoláris vagy unipoláris tranzisztor van-e a kapcsolásban stb. Ez itt a kérdés.
Köszi a linket és a felajánlást, még nincsen ilyen rádióm, egyenlőre csak nézelődök és érdeklődök itt és a YT-n is, találtam egy videót, amin bemutatásra kerül nagyjából az összes 40 beállítási lehetősége. Nem gondoltam volna, hogy ennyi mindent tud ilyen baráti áron. Próbaképp lehet beszerzek egyet.
-
gypiero
tag
válasz
Beniii06 #971 üzenetére
Van tananyag, ezen a linken az összes tematika megtalálható, beleértve a morzét is.
-Mik az ajánlott és bevált rádió típusok kezdésnek? UV-5R jónak mondható kezdőknek?
Nagyon hivatalosan minden olyan rádió kerülendő jogilag, ami 500mW kimenő teljesítménynél többet tud sugározni és az antennája eltávolítható (cserélhető), ennél fogva az összes Baofeng rádióval ez a helyzet. Gyakorlatban egyébként ha normálisan fel van konfigurálva a 16 PMR csatorna megfelelő beállításokkal és betartod a PMR etikettet, senki nem fog ezért piszkálni. Nekem is UV5R van, nagyon szeretem, könnyen beállítható, különösen programozó kábellel. Ha gondolod, szívesen segítek a felprogramozásban akár kézzel, akár kábellel. -
gypiero
tag
válasz
Beniii06 #952 üzenetére
-A vizsgák olyanok, hogy egyszer megszerzi valaki és életre szólóak vagy X időnként újra kell tenni?
A kezdő (E) vizsgát 10-16 éves korig teheted le és 18 éves korig érvényes, vagy 60 év felett és nem kell megújítani.
A Cept Novice (A) fokozatú vizsgát 14 éves kor felett lehet letenni 2 évente kell meghosszabbítani, 65 év felett 5 évente.
A Cept (vagy HAREC, ezt nem tudom pontosan) fokozat 18 éves kortól tehető le és 5 évente megújítandó.A vizsga két részból áll, szóbeli és írásbeli, az írásbeli ,,feleletválasztós tesztet, egyszerű számításokat, rajzot illetve egy-két mondattal megválaszolható kérdéseket tartalmazhat." (NMHH)
-
Beniii06
addikt
válasz
Kicsirics77 #970 üzenetére
Nem akartam tolakodó lenni, csak örülök, hogy ráakadtam erre a topikra, eléggé kíváncsi természetű vagyok, ha érdekel valami. Az összefoglaló elolvasását követve, komolyabban is érdekelne a rádiózás(inkább a műszaki része, mint a cseverészés), mert ez eddig kimaradt. A gondolat megvolt, hogy érdekel(végül is egy rádióban van tápegység/erősítő is),így adja magát, hogy ez következzen, csak sosem tudtam hol kezdjem. Ha a vizsgát nem kell pl. évente megismételni(mint pár hálózatos vizsgát), akkor esetleg még az is belefér, bár adni akkor sem adnék, csak saját részre teszt jelleggel(hullám terjedési jellemzők, vételi viszonyok megfigyelése, szóval hogyan lehet optimalizálni a dolgot stb.)
Köszönöm az eddigi és az elkövetkezendő válaszokat, neked is és Intruder2k5-nek is.+1 kérdés Morze vizsga miből áll? Van ahhoz is tananyag?
-
Kicsirics77
Topikgazda
-
válasz
Kicsirics77 #958 üzenetére
De, nagyon korrekt lista, éppen úgy értettem hogy nálam a rádióban mi van lementve, és mi van a listán, és ami eltért, azt módosítottam a rádióban, a listának megfelelően. Kb 3 éve is egy ilyen lista alapján csináltam meg, csak feltételezem, hogy változott (az is lehet persze, hogy a korábbi változatban én írtam el valamit).
Tehát a listát vettem biztosra én is, és az alapján írtam át azokat az értékeket amik a saját rádiómban voltak.
-
Beniii06
addikt
válasz
Kicsirics77 #967 üzenetére
Akkor talán érdemes lenne ezt feltüntetni az összefoglalóban, illetve lenne még pár észrevételem/ötletem az összefoglaló bővítését illetően:
-Mik az ajánlott és bevált rádió típusok kezdésnek? UV-5R jónak mondható kezdőknek?
-Melyek azok a típusok, amik kerülendőek jogilag is?(Olvastam itt ilyet, hogy már a birtoklása sem szabályos, és mi van ha csak vételen vagy?)
-Úgy tudom létezik valamilyen nemzetközi vészhelyzet frekvencia, melyik az pontosan? Működik-e itthon is? Adott esetben hogyan lehet rá bejelentkezni? Beszéd(magyar,angol) vagy Morze kóddal? Hasznos lenne leírva, hogy az SOS-t pl, hogyan lehet leadni. ANalóg rádióval vagy digitálissal lehetséges és milyen módon stb.
-Ahogy olvastam elég népszerű típus a UV-5R. Valami linkelt formában be lehetne tenni, hogyan lehet beprogramozni, főleg úgy, hogy csak az engedély nélküli csatornákon lehessen vele adni, így talán lehetne a kezdők körében csökkenteni a baki lehetőségét.
-Ha épített valaki esetleg rádiót, akkor azzal kapcsolatban is lehetne infókat összegyűjteni, ha nem akkor más oldalról linkelni legalább.Ha ezek és az előzőleg feltett kérdések válaszokkal együtt bekerülnének valamilyen formában az összefoglalóba, az szerintem sokat segítene és kevesebbszer kérdeznék meg, akár ugyanazt(én is visszaolvastam egy darabig és próbáltam olyat kérdezni, ami még nem volt)
-
Beniii06
addikt
válasz
Intruder2k5 #961 üzenetére
Röviden a 220-260Mhz-es rádiónak nincs értelme itthon, az jött le a táblázatból.
-
Beniii06
addikt
válasz
Kicsirics77 #955 üzenetére
Rendben, előre is köszönöm!
-
Kicsirics77
Topikgazda
válasz
Intruder2k5 #961 üzenetére
Óóó,ezt a táblázatot inkább hagyjuk,ennek nemsok köze van a kiadott ás használt frekikhez,a PAR meg a VAR is AM freki és 120-130 között van,ez csak kijelölt,RH sávon is van mozgó földi freki kijelölve meg mozgó légi freki is kijelölve.
-
Beniii06
addikt
válasz
Intruder2k5 #953 üzenetére
Köszi a választ!
A fiókban van eltéve egy régebbi MM-ban vásárolt "játék" walkie-talkie(csak 1-8 csatornát tud) és kíváncsi voltam, hogy ha éppen használatban van, akkor más is hallja/beletudna beszélni, bár amennyit van használva, évente kb. 1-2 napra szabadban(túrázáshoz vagy kültéri munkavégzésnél), lakott területen kívül, nem hinném, hogy sok embert zavarna, illetve én zavarnék vele. Próbaképp bekapcsoltam, scannelés módban nem talált semmit sem városi környezetben sem. Adni semmiképpen sem szeretnék, max a hallgatózás érdekelne, de nincs semmi az "éterben" vagy az olcsó játék kategóriás eszköz nem fog be semmit sem(inkább ez). -
válasz
Kicsirics77 #960 üzenetére
Mondjuk 230−312MHz az NMHH szerint is katonai célú használatban van.
-
Kicsirics77
Topikgazda
válasz
Intruder2k5 #959 üzenetére
Nincs ilyen freki,szerintem hibás a táblázat,tapasztalatból mondom,mivel az lhsn helyén dolgozom és tudom a pontos frekit.
-
válasz
Kicsirics77 #956 üzenetére
Sorry, akkor valamit benéztem! Azért gondoltam, mert egyrészt az összefoglalóban is linkelt hungarocontrol.hu oldal szerint például a Kecskemét, Szolnok, és Pápa tornyoknak és az APP-nak is van 379.75, 267.5, és 234.6MHz-es frekvenciája a 118-136MHz közé esők mellett, illetve ebben a tartományban alapból AM üzemmódba áll a rádió is. Na de akkor lehet mégsem ilyen egyértelmű ez.
-
válasz
Kicsirics77 #951 üzenetére
Azt hiszem fejből 2 dunántúli átjátszónak változott a frekvenciája, és többnél változott a TSQL érték, vagy egyáltalán törölve lett a TSQL. Fejből már nem emlékszem, a régi beállításaim 2017-esek voltak ha jól látom. Letöltöttem innen [link] a csv file-t, lementettem ami a rádiómban volt, és azt a kettőt hasonlítottam össze soronként, így néztem át hogy mi változott.
-
Kicsirics77
Topikgazda
válasz
Intruder2k5 #953 üzenetére
Nem tudod jól ,a katonai légi irányítás is ugyanúgy a 118-136MHz közé esik mint a polgári, sőtt átfedés is van sok helyen.
-
Ha valakit esetleg érdekel a légiirányításban használt nyelvezet leírása.
VATSIM fónia -
válasz
Beniii06 #952 üzenetére
Szia!
"Jól gondolom, hogy a boltokban kapható, 0.5W, fix antennás adó-vevőket(PMR 1-8), harmadik fél is lehallgathatja? Ilyet használva mennyire elvárás a szakmai előírások/nyelv betartása?"
Már nem 1-8, hanem 1-16 csatorna engedélyezett PMR-en is, azt hiszem tavaly év eleje óta. Ettől függetlenül persze biztos rengeteg olyan rádió van még a boltokban, ami csak az 1-8 csatornákat ismeri. Igen, bárki hallgathatja. Létezik ugyan a CTCSS és a DCS amikről fentebb épp esett szó, ezek valamelyest megvédenek a kéretlen hallgatóság elől, de azért azt tudni kell, hogy ezek nem titkosítják az adást. Nagyjából annyit védenek, mint WiFi esetén a rejtett SSID. PMR-nél nem elvárás semmilyen szakmai nyelv betartása, de persze ha többen vagytok adott frekvencián, akkor az etikettet illik szem előtt tartani."Egy-két rádió esetén láttam olyat, hogy tud 220-260Mhz-es sávot is(ha jól emlékszem). Itthon mire használják ezeket a frekvenciákat?"
Legjobb tudomásom szerint ezt a tartományt a katonai légiirányítás használja, én semmiképp sem ajánlom, hogy ott próbálkozz meg csevegni valakivel. Hallgatni persze lehet, ha el tudsz kapni valakit. Rádióamatőr vizsga nélkül egyébként csak a PMR csatornákat (446-446.2MHz) használhatod szabadon, minden más tartomány vagy amatőr vizsgához, vagy frekvencia bérléshez kötött.A vizsgával és a digitális rádiózással kapcsolatban én nem tudok segíteni.
-
Beniii06
addikt
Sziasztok!
A próba topikban láttam meg az összefoglalót és elolvasása, illetve 1-2 oldal visszaolvasása után felmerült pár kérdés a témával kapcsolatban:
-A vizsgák olyanok, hogy egyszer megszerzi valaki és életre szólóak vagy X időnként újra kell tenni?
-A vizsga feleletválasztós, kifejtős kérdéseket tartalmaz? Van olyan rész, ahol rajzot kell értelmezni esetleg rádiót tervezni, számításokat a műszaki résznél?
-Digitális adás esetén(digitális rádióval) van értelme "hallgatózni" vagy azok mind kódolva vannak és csak analóg rádióval, analóg frekvenciát érdemes?
-Jól gondolom, hogy a boltokban kapható, 0.5W, fix antennás adó-vevőket(PMR 1-8), harmadik fél is lehallgathatja? Ilyet használva mennyire elvárás a szakmai előírások/nyelv betartása?
- Egy-két rádió esetén láttam olyat, hogy tud 220-260Mhz-es sávot is(ha jól emlékszem). Itthon mire használják ezeket a frekvenciákat? Van értelme az ilyen tri-band rádiónak itthon vagy felesleges? Az összefoglalóban nem találtam erről infót.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- Clair Obscur: Expedition 33 teszt
- VoLTE/VoWiFi
- Ukrajnai háború
- Milyen HASZNÁLT notebookot vegyek?
- Spórolós topik
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Subaru topik
- Nem tudja garantálni a TSMC a tiltólistás cégek kizárását
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- További aktív témák...
- Több mint 70.000 eladott szoftverlicenc
- Steam, EA, Ubisoft és GoG játékkulcsok, illetve Game Pass kedvező áron, egyenesen a kiadóktól!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 16/32/64GB RAM RTX 3060 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Konzol felvásárlás!! Nintendo Switch
- Bomba ár! HP Elitebook 8570P - i5-3GEN I 8GB I 180GB SSD I 15,6" FHD I Cam I W10 I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest