Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 11:28:37

LOGOUT.hu

Hobby rádiós topik, téma összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#151) lugosi válasza tjano8 (#148) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Azt hiszem ugyanaz, SMA-F.
Igen, a B5 ebayről jött, mert a német amazonon épp nem volt. Mai ésszel lehet, hogy a B6-ot venném, eleinte hülyeségnek tűnt, de a led világítást használnám. Viszont a hardveres csatornaváltó kapcsoló hiánya túlélhető lenne. De ha párban venném, akkor valószínű egy B6, egy B5 lenne.

(#152) tjano8


tjano8
csendes tag

Sziasztok!

Fehérvár és környékén mennyire releváns ez a térkép?

Próbálkoztam elérni a papagájokat a környezetembe, de vagy én vagyok túl messze, vagy lehet már nincs is elérhető forgalmazás a környéken? :(

Az esti órákban szoktam scannelni PMR1-8-ig a csatornákat, de pár nap alatt talán ha kétszer halottam 1-2 másodperc adást.
Ennyire kihalt volna mostanában ez a műfaj?

Üdv.: Jani

(#153) lugosi válasza tjano8 (#152) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Arrafelé nem voltam még rádióval, nem tudom, csak a pmr sáv forgalmához próbálok hozzászólni.

Igen, a pmr sávok nem túl forgalmasak felénk se (Szeged). Nap közben van rajta valami forgalom. Egy raktárnak, vagy valami ilyesminek a forgalmát hallom néha nap közben pmr 1-en, 4-en vagy 7-esen. Pmr7-en szoktak kommunikálni az oktatóautóban ülő oktatók a tanuló motorosokkal, ezt kb házak között pmr-en 5-600m sugarú körben tudom jól venni. Forgalmas helyen lakok, így őket veszem rendesen.

Amúgy forgalom inkább amatőr átjátszókon van, de ott is úgy, hogy van hogy 1 órán keresztül beszélnek, aztán van hogy egy-két napig semmi. Persze néha lemennek rövidhullámra ahova én már nem tudok utánuk menni, illetve echolink átjátszón szoktam hallani azt hiszem a fonyódi átjátszót (interneten keresztül eljön idáig az adás, és itt valaki kiteszi rádióra).

A legnagyobb forgalom szerintem nap közben a taxisok urh-ján van.

(#154) Kicsirics77 válasza lugosi (#153) üzenetére


Kicsirics77
Topikgazda

Holnap válaszolok Neked ma munka volt keményen!!!

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#155) lugosi válasza Kicsirics77 (#154) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Oké, köszi.
Írhatnál majd még pár dolgot az ft-60-ról. Például arra is kíváncsi vagyok hogy rendben van-e az akksi hogy nem li-ion.

(#156) Kicsirics77 válasza lugosi (#150) üzenetére


Kicsirics77
Topikgazda

31k nincs vele tapasztalatom.
Nyilván antenna függő,minden rádióhoz a saját antenna a legjobb de az is sokat számít mennyire érzékeny vételen.
2 egyforma rádió között is van óriási különbség.
tavaly karácsony este 5watt kimenő és aszódi kétsávos antenna 7,5m talpponti magassággal 115km sikerült.
ez nagyon terjedés függő,van mikor martfűről kinyitom a kiskőháti átjátszót kézirádióval 1 watt kimenővel,de ez nagyon ritka.
Nemtudom hová valósi vagy de a facebook-on több ilyen csoport is van ami ezzel foglalkozik,ott lehet értesülni a börzékről,hol és mikor lesznek.
Puskás minden hétvégén szokott lenni pesten,de az nekem sem pálya,meg elég az a börze ami a környékemen szokott lenni 3-4 a nyáron.

Írhatnál majd még pár dolgot az ft-60-ról. Például arra is kíváncsi vagyok hogy rendben van-e az akksi hogy nem li-ion.

Semmi gond vele,rendesen feltöltve ha használom is akkor olyan 1-2 nap de ez intenzív használat,egyébként kb lassan egy hete töltöttem és még mindíg van 7,6V az akkuban.

[ Szerkesztve ]

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#157) arin


arin
csendes tag

Sziasztok,

Ha szeretnék belevágni az amatőr rádiózásba, és vizsgát is szeretnék tenni, melyik vizsgával kellene kezdenem?

Az NMHH oldalán ezeket találtam:

"Rádióamatőr állomás üzemeltetéséhez rádióamatőr engedély szükséges, melynek feltétele a rádióamatőr vizsga letétele. Rádióamatőr vizsga a következő fokozatokban tehető:

-kezdőfokozat;
-alapfokozat, vagy
-a harmonizált rádióamatőr vizsgabizonyítványról szóló CEPT T/R 61-02 Ajánlásnak megfelelő (a továbbiakban: HAREC) fokozat."

Valaki esetleg röviden összetudná foglalni mi a különbség? :)

Előre is köszi!

Üdv,
Arin

(#158) lugosi válasza arin (#157) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Életkortól is függ, ha nem vagy gyerek vagy nyugdíjas*, akkor az alapfokozatot kezdőfokozatot (most néztem meg) tudomásom szerint nem teheted le.

16 év alatt
60 év felett
lehet kezdőt tenni. 14 felett lehet alapot tenni.

[ Szerkesztve ]

(#159) lugosi válasza lugosi (#158) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Egyébként ez olyan tipikus hazai módon túlszabályozott. Még azt is megmondja a jogszabály, hogy miről beszélhetsz rádión :/

15.§ (5) A forgalmazás során a rádióamatőrök a rádióamatőr tevékenységükkel kapcsolatos témákat, kísérleteket és a továbbképzésüket szolgáló tárgyköröket beszélhetik meg.
(6) A forgalmazás során tilos:
a) ipari, gazdasági, kereskedelmi jellegű adat és tájékoztatás közlése;
b) a nem amatőrszolgálat célját szolgáló elektronikus hírközlő hálózat igénybevételének helyettesítése;

magyarul beszélgetés nyista. Hozzáteszem, hogy hallgatva a hívójeles amatőrök beszélgetését, a pálinkafőzéstől kezdve az időjáráson át a prosztatabántalmakig minden szokott lenni, tehát nem a rádióamatőr témákkal kapcsolatos kísérleteket beszélik meg. :D

"Nyilván" ezt is betartják :U :
17. § (1) A rádióamatőr forgalmi naplót köteles vezetni, és azt az utolsó bejegyzéstől számított legalább 1 évig megőrizni. A forgalmi naplóban összeköttetésenként legalább az alábbi adatokat kell naprakészen feltüntetni:
a) a forgalmazás dátuma;
b) forgalmazás megkezdésének ideje (egyeztetett világidő, UTC szerint);
c) ellenállomás hívójele;
d) frekvencia, adásmód;
e) összeköttetés minőségi jellemzői (R S T).
(2) Átjátszó állomás használata esetén a forgalmi naplóba elegendő az átjátszón való forgalmazás tényét, kezdetét és végét beírni.

Mivel 16 éves már elmúltam egy ideje, 60 meg még nem vagyok egy ideig, így nekem a kezdő fokozat, ami pont elég is lenne nekem, sajnos kizárt. Az alapot meg nem fogom megcsinálni, arra nekem annyit kellene készülni, hogy nem éri meg egyszerűen. Hozzáteszem, hogy olyan országokban, ahol nem akarják még a zokni szagát is jogszabályban szabályozni, minden további nélkül letehető a technician licence, mint alapfokozat, és lehet forgalmazni. Nyilván ott az sincs előírva, hogy csak rádiótechnikai kísérletezésről lehet beszélgetni.

Az egész jogszabályból árad az a bennfentes elefántcsonttorony szindróma, biztos vagyok benne hogy a rádióamatőr szövetség is benne volt a jogszabály megalkotásában, valami olyan életérzéssel, hogy ne rádiózzon már akárki, ne tehessen le olyan sok ember lehetőleg vizsgát. Ezek az életkor szerinti megbontások... Egyébként ezt látom nagyon sok hazai fórumon is, sok begyöpesedett régi fószer, akik őrzik a saját kiváltságaikat, és olyat is láttam már, mikor a fórumon rászóltak valakire, hogy ne írogasson, ne fórumozzon, inkább rádiózzon... Szóval érdekes társaság ez, minél többet olvasok róluk, annál kevésbé érzem azt, hogy én ezt a vizsgát meg akarnám csinálni.

(#160) arin válasza lugosi (#159) üzenetére


arin
csendes tag

Hmm, mondjuk ez így érdekes. Tehát azt sem beszélhetem meg a cimborákkal, hogy a teszkóban akciós a paradicsom :)
Vicces.

Amúgy itt:

"15.§ (5) A forgalmazás során a rádióamatőrök a rádióamatőr tevékenységükkel kapcsolatos témákat, kísérleteket és a továbbképzésüket szolgáló tárgyköröket beszélhetik meg."

nem írták oda, hogy "csak" :)))
Átgondolom még ezt az egészet azért :)

(#161) lugosi válasza arin (#160) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Igen, de azt sem írták oda, hogy ezeket "is". Egyébként ezt konkrétan senki sem tartja be.
Ugyanúgy azt sem, hogy engedély nélkül pmr-rel csak rögzített antennával és fél watton lehet forgalmazni, amit egyébként meg is tudok érteni, ha 7-8 ezerből megvan egy 4w-os kínai rádió, akkor miért venne töredékét tudó pmr-t drágábban az ember. Itt nem messze tőlünk is van egy cég, a telephelyen pmr sávon tartják a kapcsolatot, az adás minőségéből arra következtetek, hogy tuti nem fél wattal. Ja, szinte kizártnak tartom szvsz hogy engedélyük legyen pont valamelyik pmr csatornán pont nagyobb teljesítményre. A kutya se foglalkozik vele.

[ Szerkesztve ]

(#162) gagyilovag


gagyilovag
aktív tag

Megjött az első zastone.Programozó kábellel együtt(baofeng stb-re is jó)
Win 10 van a laptoppomon,kábel bedug és már is látja a gép,simán kiolvasta memóriát(KD-C1 memóriakezelő progival). :C :C :C
Nem kellet mókolni. :DD

[ Szerkesztve ]

(#163) gagyilovag válasza gagyilovag (#162) üzenetére


gagyilovag
aktív tag

Megjött a párja!
Tesztelgettem!
Meglepően erős!
Szép tiszta a hangja,a vétel is pöpec.
Eddig 2km városon belül,és semmi gond.Messzebbről is működne,de csak ennyire érkeztem elmenni. :DD

Úgy látom a párban rendelt BF888S is megúszta a vámeljárást.
Holnap talán ideér.

(#164) lugosi válasza gagyilovag (#163) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Nézegettem ezeket a rádiókat, látom hogy gyakorlatilag egy-egy baofeng modellnek felelnek meg. Van valami különbség közöttük szerinted? Te látsz valamit?

(#165) gagyilovag válasza lugosi (#164) üzenetére


gagyilovag
aktív tag

Még ez ügyben nem tudok nyilatkozni,mivel baofengem még nem volt.
Szerintem lehetséges.
Kivéve az fix antennás.

(#166) lugosi válasza gagyilovag (#165) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

A zastone fix antennás? Ezt nem is figyeltem. Melyik?

(#167) gagyilovag válasza lugosi (#166) üzenetére


gagyilovag
aktív tag

x6
direkt kicsit vettem.

nokia aksi van benne.

(#168) lugosi válasza gagyilovag (#167) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Megnéztem, érdekes. Nekem ez kifejezett céleszköznek tűnik, 16 csatorna az uhf-en, kijelző nélkül, 3w. Ez olyan tipikus pláza-biztonságiőrnek való darab, nem tudja elállítani, nem tud zavart okozni. Vagy pl az jutna eszembe, hogy kirándulni megy egy társaság, több autó, és be vannak állítva, hogy össze legyenek hangolva. Kicsi, kompakt, és könnyű kezelni ez látszik rajta elsőre. Mennyi volt darabja?

(#169) gagyilovag válasza lugosi (#168) üzenetére


gagyilovag
aktív tag

Pontosan.

Az ára kb 4500ft körül volt(külön rendeltem,meg adatkábelt fülhallgatót is)

Megjött a baofeng bf 888s is gond nélkül

(#170) gagyilovag válasza kepeszt (#109) üzenetére


gagyilovag
aktív tag

.

[ Szerkesztve ]

(#171) gagyilovag


gagyilovag
aktív tag

BF888S küzdök rendesen,már felprogramozva ami kell de
bf888s progival üres csatornákat ír,csak a saját mentését tölti vissza működőképesre.
Chirp megoldja csak abban a beállítások tönkelege van.
A bf 480 is kezeli.
abba ami nem tiszta az a QT/DQT dec
És a
QT/DQT enc

(#172) tjano8 válasza gagyilovag (#171) üzenetére


tjano8
csendes tag

Én a gyári progit használom:

Nálam szépen szokott működni, csak a területi beállításokat kell átállítani (Angolra), mert a progi a tizedespontot kezeli csak jól, a tizedesvesszőt nem.

(#173) gagyilovag válasza tjano8 (#172) üzenetére


gagyilovag
aktív tag

Akkor lehet azért csak a lementett csatorna listát tudta visszatölteni,az általam megírtat üresen töltötte fel.
Majd kipróbálom átállított nyelvel is.
CTC/DCS encode beállítás elég?
Nem kell a (dec) oldalt is kitölteni?

(#174) tjano8 válasza gagyilovag (#173) üzenetére


tjano8
csendes tag

Hát igazából én is csak mostanában kezdtem próbálkozni vele.

De szerintem igen (én csak a közelembe lévő papagájokhoz próbálok csatlakozni így) és én úgy logikáztam ki, hogy adás oldalon kell, hogy nyissa a papagáj zajzárát, viszont a vételi oldalra, ha nem teszek, akkor venni tudok mindent azon a csatornán.

Ha mindkét irányba állítasz be, akkor ugye ki tudsz zárni másokat, hogy ne szóljanak bele a beszélgetésbe, de attól még hallgatni mindenki tudja.

Aztán mindjárt kijavítanak, ha rosszul gondolom :D

(#175) lugosi válasza tjano8 (#174) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Szerintem jól gondolod.

(#176) Kicsirics77 válasza tjano8 (#174) üzenetére


Kicsirics77
Topikgazda

Jól gondolod,adásira is csak azért kell,hogy a sima pmr freki ne indítsa el mikor forgalmazás megy rajta

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#177) arin


arin
csendes tag

Sziasztok,

Az hogy lehet, hogy egyes magyar aukciós oldalak, apróhirdetéses oldalak tele vannak 5W -s adóvevőkkel?
Sőt, igazából boltban is lehet ezeket kapni hivatalosan ahogy látom. (pl. Yaesu és egyéb márkákat)

A használati jogszabályba ezek sehogy sem férnek bele, hiszen levehető antennás 5W os adó vevőkről van szó.
Javítsatok ki ha tévedek.

Vagy arról van szó, hogy megvenni meg szabad, csak használni nem? Végül is mehetek vele külföldre is, ahol mondjuk legális a használata...

Üdv!

[ Szerkesztve ]

(#178) lugosi válasza arin (#177) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Persze, miért ne lehetne megvenni és használni őket? Az engedélyes amatőrök is veszik őket valahonnan. Másrészt pedig a vétel nem engedélyhez kötött.

(#179) arin válasza lugosi (#178) üzenetére


arin
csendes tag

Szia!

Ez az amit nem tudtam:
"Másrészt pedig a vétel nem engedélyhez kötött."

Köszönöm!

Üdv!

(#180) apholyon


apholyon
aktív tag

Nos már voltam itt ezzel, úgy is lett, mint Kicsiricsinek, nem jött meg --> tiltás --> zseton vissza :W .

Most megint felteszem a kérdést, hátha: tehát szeretnék (immár párban. tehát 2 db) PMR képes kütyüt rendelni. Leginkább AS közben használnám, illetve túrázásnál (meg persze autóban, ha együtt utazunk). Szerintem 3-4 km hatótáv elég, ár max 10k / db. (full set: tehát töltő - dokkoló - füles, antenna). Eddigi befutó a Baofeng UV-5R, ez kb. 7-8k körül van / db. Hasonló áron tudtok ennél jobbat ajánlani, vagy rendeljem bátran?

Előre is köszi! :R

Ha a dolgok nem fordulnak jobbra, hát majd balra fordulnak... :)

(#181) apholyon válasza arin (#177) üzenetére


apholyon
aktív tag

Szia!

A vásárlás és birtoklás szerintem nem engedélyköteles és ha csak PMR sávokat használod, nem lesz belőle gond. Legalábbis a 15+ megkérdezett ember közül még senki nem hallott büntetésről :)

Én is most készülök venni (lásd előző hsz :)) ).

[ Szerkesztve ]

Ha a dolgok nem fordulnak jobbra, hát majd balra fordulnak... :)

(#182) gagyilovag válasza apholyon (#180) üzenetére


gagyilovag
aktív tag

UV-B5 vagy UV-B6 jobb választás!
De ha csak alap kell akkor BF888s párban 6000ft ali-ról.
Gyors szállítás,megbízható működés,full csomag.
Adok linket,ha kell 2.5hét itt volt.

(#183) lugosi válasza apholyon (#180) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Mint az előttem szóló!

Az uv-b5 vagy b6 egyértelműen jobb választás.

(#184) gagyilovag


gagyilovag
aktív tag

Most rendeltem egy UV-B5 aliexpress-ről.
28,98$

Van magyar vevő értékelés is.

(#185) lugosi válasza gagyilovag (#184) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Ha szállítással együtt annyi akkor jó ár érte, ha nem akkor sok volt.

(#186) gagyilovag válasza lugosi (#185) üzenetére


gagyilovag
aktív tag

Természetesen szállítással együtt!
Ennyiért van UV-B6 is,de jobbnak tartom a mechanikus csatorna váltót.

Ebay-rol egy UV-82 18.99 dodó szállítással,is úton van.
Mondjuk ez tuti pénz visszafizetéses lesz :DDD

[ Szerkesztve ]

(#187) lugosi válasza gagyilovag (#186) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Nekem is a B5 van, mai fejjel lehet hogy a B6-ot választanám, a mechanikus csatornaváltót nem használom annyiszor szerintem, mint ahányszor a világítást használnám.

(#188) gagyilovag válasza lugosi (#187) üzenetére


gagyilovag
aktív tag

Ha már világítás:
a bf888s,hogy lehet bekapcsolni?

(#189) tjano8 válasza gagyilovag (#188) üzenetére


tjano8
csendes tag

A bal alsó narancssárga gomb.
Azt a $19-eset én is néztem, de nagy kamu, mert már nagyon sok negatív értékelés van alatta.
(pár hete egy hasonlóval én is bepróbálkoztam, de az is visszafizetés lett..)

BF888s-Manual

(#190) gagyilovag válasza tjano8 (#189) üzenetére


gagyilovag
aktív tag

Én is ,egy bő hete.
Azóta igen romlott az értékelése :DDD

(#191) tjano8 válasza gagyilovag (#190) üzenetére


tjano8
csendes tag

Aliról melyiket B5-öst rendelted? Szerintem lassan én is benevezek majd egyre :D
Amúgy van valami különbség a színes és a barna dobozos között?

(#192) gagyilovag válasza tjano8 (#191) üzenetére


gagyilovag
aktív tag

(#193) apholyon válasza lugosi (#183) üzenetére


apholyon
aktív tag

+ @gagyilovag

Miért jobb a B5 / B6? A speifikációi, illetve az ára hasonló. A teljesítménye vagy hatótávja jobb esetleg?

Ha a dolgok nem fordulnak jobbra, hát majd balra fordulnak... :)

(#194) gagyilovag válasza apholyon (#193) üzenetére


gagyilovag
aktív tag

Jobb a rádió érzékenysége stb.
Talán a legjobb Baofeng.
Meg ha utána olvasol,a fórumokon,ott is ezt ajánlják,még alternatíva az UV82

(#195) apholyon válasza gagyilovag (#194) üzenetére


apholyon
aktív tag

Hát épp ez az! A teszteken kb. egálra jött ki, azért kérdeztem itt :)

B5 / B6- ot honnan érdemes venni? A 82 drágább, nem? Jelenleg a legjobb ajánlat, amit találtam (és megbízható), az az 5R-re van 50 $ / 2 db. ingyen postával.

Ha a dolgok nem fordulnak jobbra, hát majd balra fordulnak... :)

(#196) gagyilovag válasza apholyon (#195) üzenetére


gagyilovag
aktív tag

5R bangood most van akcióban 24....

B5 aliexpress

[ Szerkesztve ]

(#197) apholyon


apholyon
aktív tag

Esetleg UV-6R? :F

Ha a dolgok nem fordulnak jobbra, hát majd balra fordulnak... :)

(#198) numera007 válasza gagyilovag (#186) üzenetére


numera007
tag

Hát ja. Az eladó "jól csinálta" 50%-nak elküldte, 50%-nak meg csak egy fake trackinget adott. Én is belefutottam, most várom mi lesz a vége, egy levélre válaszolt, majd mély csend azóta, és ahogy nézem már nem is árul semmit.
Én egy pár bf888s-t akartam venni, de máshonnan kell beszereznem.
UV5R-em van egy pár, nem rossz, csak antenna kell rá normális.

(#199) lugosi válasza apholyon (#195) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Dehogy jött ki egálra. Az összes review-ban azt mondták amit a YouTubeon néztem, hogy az uv5r a legalja, de olcsó. A b5/b6-nak sokkal jobb a rádió egysége és sokkal jobb a gyári amtennája.
Az uv6r is nagyjából ez a kategória. De ha gondolod vedd ezeket, nekem mindegy.

[ Szerkesztve ]

(#200) gagyilovag válasza numera007 (#198) üzenetére


gagyilovag
aktív tag

Ha kell adok linket bf888s-re aliexpress.
Onnan rendeltem én is,gyors volt a szállítás,rendben volt minden.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.