Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-22 11:28:37

LOGOUT.hu

Hobby rádiós topik, téma összefoglaló!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4001) Kicsirics77 válasza MasterDeeJay (#4000) üzenetére


Kicsirics77
Topikgazda

Szia.
Hivatalosan 433.125MHz vastagon a rádióamatör sávban van, annak is az eleje, ha nem akarod,hogy valaki bejelentsen az NMHH-nál mert zavart okozol akkor lehetöleg ezt ne használd itthon semmire.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#4002) MasterDeeJay válasza Kicsirics77 (#4001) üzenetére

Szomorú, akkor legálisan nem jó semmire. Sok éven keresztül ment ahol eredetileg volt (bár az semmi közepén pár km-ert hidalt át) de már kiáltották kábelel.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#4003) Kicsirics77 válasza MasterDeeJay (#4002) üzenetére


Kicsirics77
Topikgazda

Igen, ezt itthon legálisan nemtudod használni mert lehet zavart okozol vele sűrűn lakott területen az amatőr sávban.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#4004) lugosi


lugosi
MODERÁTOR

Egy ideje nem néztem, ász lett az összefoglaló. Nagyon alapos!

(#4005) Kicsirics77 válasza lugosi (#4004) üzenetére


Kicsirics77
Topikgazda

Köszi, jó is, hogy említetted,mert így legalább átnéztem a linkeket is, hogy működnek is.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#4007) Anaconda


Anaconda
tag

Sziasztok!

Leírom a tapasztalataim a Baojie BJ-218-ról, hátha valakinek hasznos lehet.
Pro:
- a kimenő műterhelésen mérve HIG állásban 19W, ez elég jó egy ilyen árú rádiótól, természetesen a gyári 25W-nak nem hiszünk
- szuper design
- kicsi
- könnyű kezelhetőség, gyors megszokni
- szuper, hogy a kézibeszélőről mindent elérsz
- nagyon hangos is tud lenni a hangszórója ha kell
- chirp-el és a 218 programming software nevű tool-al teljesen jól programozható

Kontra:
- a hangszórója nem a legjobban érthető, a mély hangok túl erősek, jobb lenne ha a középmagas dominálna és a hangzása nem túl tiszta
- a fedlapja, ahol a hangszóró van, az műanyag -> nincs árnyékolva és kifelé szór, pl 2M-es sávban a felette lévő monitor észreveszi amikor adok
- a hűtése gyenge, be tud melegedni elég rendesen, a ventilátor még sosem kapcsolt be, pedig kellene, de letiltani még sosem tiltott le
- Narrow-ban észrevehető, hogy a TX és RX a beállított frekvenciához ellentétes irányba el van csúszva (TX + irányba, RX - irányba), ez azt okozza, hogy az ellenállomás halkan hall nagyon és pl bizonyos átjátszók RX-ben pedig nem nyitják a zajzárát a Baojie-nak, a Baojie pedig épphogy nyitja bizonyos átjátszók zajzárát, megjegyzem Wide-ban tökéletesen működik
- Van egy felharmónikusa, 2M sávban nem teszteltem, de 70 centin 1,5KHz-el feljebb, ami nagyon kicsi teljesítménnyel, de kimegy, a házban még érzékelhető, de 3-4km-el odébb már nem vehető külső antennával sem
- a két VFO összeakad ha azonos RX frekvenciára állítjuk (zajzár magától nyílik és valami adás, érthetetlen beszéd hallható)
- a két VFO és végfok NYÁK szinten nincs árnyékolva, az okozhat több fent említett hibát
- Vételben lehetne kicsit érzékenyebb is, a gyár 0.2 uV (12 dB SINAD) érzékenység nem feltétlenül valós

Összességében: Külcsín kiváló, anyaghasználat teljesen megfelelő, de a beltartalommal akadnak komolyabb problémák. Ennek ellenére rövidtávon, első rádiónak élhető, használható.
Őszintén szólva kezdőknek lehet, hogy jobb vétel, mint egy 30 éves nagy márkás rádió 3x ennyiért, aminek természetesen más hibái lehetnek.

[ Szerkesztve ]

(#4008) Anaconda válasza Anaconda (#4007) üzenetére


Anaconda
tag

+1:
Ha veszel ilyet, első tápra kapcsoláskor pont a kezemben volt, akkorát pittyent full hangerőn hogy majdnem eldobtam, ne lepődj meg, ha új a rádiód első dolog menü gomb, lefele nyíllal megkereset a BEEP-et, majd megint menügomb, lefele gomb, menü gomb és ki van kapcsolva.

++1:
Programozó kábelt nem kell venned, ha van otthon 1db RJ45-ös UTP kábeled és egy USB-Soros port átalakítód 3.3V-os jelszintekkel.
Itt a pinout:

[ Szerkesztve ]

(#4009) Intruder2k5 válasza Anaconda (#4007) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Szia!

Köszönjük a részletes beszámolót! :R

(#4010) Anaconda


Anaconda
tag

Igazán nincs mit!

+++1:
Aki programozó kábelt épít ne felejtse keresztbe cserélni az rx-tx-eket.
Baojie Rx megy az usb-soros Tx-be, Baojie Tx az usb-soros Rx-be.

(#4011) doberman válasza Anaconda (#4010) üzenetére


doberman
senior tag

valahol olvastam, hogy hw reset után előkerül még néhány plusz watt.. nálam modulációs
problémákat jeleztek... hw reset után "helyre állt a rend"...
ja, az megvan, hogy a ptt nyomva tartva bekapcsolva egy iszonyat hosszú service menübe lehet jutni?? állítólag... még valami feszültség értékeket is lehet benne állítgatni...
1x belementem.. nézelődtem majd nem tudtam kilépni belőle... kikapcs.. és x*r lett a moduláció... ekkor jött a reset... van mit felfedezni benne. guglizva sem találtam dokumentálva a service menü leírást. ha jutsz valamire oszd meg velünk...

8lnu

(#4012) doberman válasza doberman (#4011) üzenetére


doberman
senior tag

majd elfelejtettem: a resetet nem éjszaka érdemes csinálni mikor már mindenki alszik...
a fránya BEEP is visszatér! (persze egy vaskos könyv a tetején sokat segíthet)... ;]

8lnu

(#4013) Anaconda


Anaconda
tag

Szia!

Persze, en is jartam a szerviz menuben. Sajnos semmire sem jo, amig nem tudjuk pontosan mit csinal. Annyit tudok, hogy elvileg a vegfok meghajtasat lehet allitgatni benne.

A menuben levo resetre gondolsz?
Nekem nem jott elo uj funkcio, meg a beallitott frekik sem torlodtek ki rendesen...

Pont ejfel utan inditottam, a csalad mar aludt... :))

(#4014) doberman válasza Anaconda (#4013) üzenetére


doberman
senior tag

nem új funkció... plussz watt. erről egyébként tán a pmr-hun olvastam vagy videón volt szó.. ezt direkt mértem. gyárilag 18-20 watt volt. a reset után 2 méteren 25 watt lett. (70 centin sajna nem mér a műszerem)
éjjel resetelni az álmoskönyv szerint lakott területen nem illik... :DD bár a szántóföldön is szerteszét szalad a fauna...

[ Szerkesztve ]

8lnu

(#4015) Anaconda válasza doberman (#4014) üzenetére


Anaconda
tag

Anno factory reset nélkül mértem, azóta már párat csináltam, nekem nem lett nagyobb a kimenő.

(#4016) Tikakukac


Tikakukac
titán

Gyors kérdés, nem tudom mennyiért süssem el ezt a pakkot, valami támpontot adjatok pls.

53db 888-as Bao
33 tartalék akku
4 csoporttöltő, nem mindegyik ág megy rajtuk
78 darab sima töltő 888-hoz
15db szivargyújtós töltő
28db kézibeszélő
1 adag füles változatos állapotban
1 zacsi töltő és adapter változatos rádiókhoz
10 kiló rádió vegyes halmazállapotban
5db 2 csatornás rádió, ezek elvben mennek is
5db kétcsatornás töltő

Köszi :R

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#4017) lugosi válasza Tikakukac (#4016) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Szerintem vidd be egy üzletbe, vagy céghez amelyik rádiókkal foglalkozik, ezt így eladogatni reménytelennek tűnik.

(#4018) Tikakukac válasza lugosi (#4017) üzenetére


Tikakukac
titán

Van rá ajánlat, úgyhogy messze nem az. Csak kellene egy támpont, hogy mennyire reális :))

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#4019) lugosi válasza Tikakukac (#4018) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Akkor szüret! Akkor annyi a reális, amennyit ajánlanak érte. Szerintem ha van rá jelentkező, két kézzel kell kapni utána!

(#4020) Tikakukac válasza lugosi (#4019) üzenetére


Tikakukac
titán

Ez egy borzalmas megközelítés. Adok érte 5 ezret, jujj persze a tiéd.
Na szóval a kérdés áll :B

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#4021) Kicsirics77


Kicsirics77
Topikgazda

Szia Tikakukac!!!
rádió kb 3k/db
akku kb 1,5k/db
töltő csoportos 3k
töltő 1k
szivargyujtós adapter/töltő jb 1,5k/db
kézibeszélő 1,5k/db
headset 1,5k/db
a többit látni kellene mi micsoda tipus és állapot miatt.
Ez csak egy hasraütöttem ár kb. ha eladni szeretnéd nem pedig tartogatni.

[ Szerkesztve ]

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#4022) w.miki válasza BalanceR (#3990) üzenetére


w.miki
veterán

Unlockolásra itt találtam most egy leírást egzumer FW-re.

Olcsó kütyük: http://tiny.cc/fbkutyu

(#4023) lugosi válasza Tikakukac (#4020) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Jó, azt írtad van rá ajánlat, azt hittem komolyan vehető. De akkor túlbeszéltük, látom kaptál részletes választ is.

(#4024) Tikakukac válasza Kicsirics77 (#4021) üzenetére


Tikakukac
titán

Zsír, köszi. Ez így már frankó, ezzel már tudok haladni :R

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#4025) Kicsirics77 válasza Tikakukac (#4024) üzenetére


Kicsirics77
Topikgazda

Nyilván a piac fogja a tényleges árat meghatározni, illetve,hogy mekkora a kereslet egy ilyen pakkra.
sok sikert az eladáshoz.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#4026) Tikakukac válasza Kicsirics77 (#4025) üzenetére


Tikakukac
titán

Már viszik is, egy része valós pénzért, másik fele barterbe. Win-win :K

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#4028) Anaconda


Anaconda
tag

Sziasztok!

Kicsit visszaolvasva valaki írta, hogy a Quansheng UV-K5-ről íthatna valaki véleményt.

Kb egy hónapja van meg, többféle rádióval össze tudtam hasonlítani, most inkább az UV-5R-el hasonlítom össze.

Adás
Adási teljesítmény VHF és UHF sávon szinte teljesen azonos, ezt megmértem, moduláció, érthetőségben nincs számottevő különbség.

Vétel
A gyári antennája gagyi, érdemes eldobni és ugyan olyat venni rá, mint ami az UV5R-en van gyárilag. Az SWR nem rossz, de vételben borzalmas.
Rendes nagy antennára kötve a Quansheng vételben egy icipicit gyengébb, mint az UV5R. Egy nagyobb adó ha ad mellette, nem ülteti le a VFO-t. Kategóriájában ez jó pont.

Külső
Jó a fogása, van benne anyag, masszív, a gombok nagyon finoman kattannak, minőségi hatást kelt. Különösen a ptt kattanása nagyon finom, mint egy nagyobb kategóriás rádiónak. A tetején a nagy hangerő poti kicsit ormótlan, de kézreáll. Van usb c töltési lehetőség, gyártó szerint vész esetén használjuk csak és közben a rádió legyen kikapcsolva.

Kijelző
A kijelzője nagyon jó, már akkora mint egy Nokia 3310-nek, de csak narancssárgán vilagít, nem 3 színű. A felbontása tökéletes.

Menü
Tud CTCSS-t szkennelni. (Uv5r is de ott nagyon nyakatekert) Áttekinthető, jól néz ki, logikus, custom firmware-ben még módosíthatóak a menüpontok is. A frekvencia szkennelős része hogy melléraksz egy rádiót adásban és majd ő megtalálja hol ad, na azt kár volt beletenni, csak győzze az ember kivárni.

Akku üzemidő
Teljesen jó, használgattam az elmúlt egy hónapban, főleg az első 1 hétben minden délután, 2x kellett tölteni, szerintem teljesen jó.

Programozás
Szokásos chirp, teljesen jó.

Custom firmware
Na a mindenki által várt rész. Sokan odavannak érte, hogy így kinyitjuky úgy kinyitjuk. Ezeket VHF és UHF sávra tervezték. Lehet rá mókolni csilivili spektrum analizátort, én is kipróbáltam, viszont egy idő után már nem hittem neki. Pl bizonyos frekvenciákon begerjed. Gondolj csak bele, egy 440MHz-re hangolt eszköz hogyan működik 27MHz-en? Ha egy kicsit is ismered a rádióhullámok működését, akkor sajnos pont úgy, amire gondolsz.
Ami a custom firmware-ben hasznos:
- akku ikon nagyobb felbontású, szebb
- akku fesz
- boot screen skipping
- S meter
- háttérvilágítás kikapcsolása
Hangsúlyozom, hogy ez csak az én tapasztalataim és az ém véleményem, lehet, hogy ez csak az én rádióm sajátossága, azt tudjuk, hogy az UV-5R-nek is van már koppintása...

Összegzés
Én a Baofeng márkát jónak tartom, de a Quansheng-et venném a kijelzője és a robosztussága miatt. Gyári firmware-el gyakorlatilag szerintem nincs köztük különbség.

Antenna kitérő
Próbáltam a Nagolya NA771-et, nyilván egy klón, adásban azonos a gyári uv5r antennával, viszont vetelben picit jobb. Aztán megmértem az SWR-t, a gyári antenna 4 körül, a Nagoya klón 19.9 (ez az SWR mérőm által kijelezhető legnagyobb érték...), ment is a kukába.

Egyébként örülök, hogy nagyjából aktív a téma, most tettem le a rádióamatőr vizsgát, várom a bizonyítványt, hogy kikérhessem a hívójelet.

[ Szerkesztve ]

(#4029) Intruder2k5 válasza Anaconda (#4028) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Szia!

És mi a véleményed a repsáv vételről, próbáltad? Nem olyan régen én is berendeltem próbára egy Quansheng UV-5R Plus-t, de néhány óra tesztelés után fel is tettem az apróra, el is adtam. Az elég kiábrándító volt AM módban, sokszor alig érthető, anno írtam itt a topikban is erről pár sort. Mondjuk más kínai rádióban sosem volt repsávos darabom, jelenleg a Yaesu FT-70D van, előtte meg egy Uniden UBC-125XLT scanner volt erre a célra, de mindkettő nagyon más liga ezen a téren, mint a Quansheng. Persze mondhatjuk, hogy OK, de az árban sem annyi, ami igaz is, de mégis 2 méteren és 70 centin messze nincs ilyen szignifikáns különbség mint repsávon. Ott, ahogy írod is, teljesen vállalható több kínai rádió is, még repsávon meg elvérzenek.

[ Szerkesztve ]

(#4030) Anaconda válasza Intruder2k5 (#4029) üzenetére


Anaconda
tag

Szia!

Ezt AM-ben nem próbáltam ki, csak az UV5R-t, azon meguntam a légiforgalom hallgatást. Hogy mondod, kipróbálom majd.
Én megtartom poénból, elfér a fiókban, a kocsiban is jó mágnestalpassal.

Szerk.: Már csak az lenne jó ha többen urh-znának, mert a PMR-en kívül az összes amatőrsáv döglött, kivéve 1-2 átjátszón néha van forgalmazás. De abból is pl az esti pesti körtől elszakad az ékszíj, kinél milyen idő volt.

[ Szerkesztve ]

(#4031) Hauptmann válasza Intruder2k5 (#4029) üzenetére


Hauptmann
addikt

Fura az az AM azoknál a rádióknál, olyan, mintha az amplitúdó végei le lennének vágva, és ezért torz.

(#4032) Intruder2k5 válasza Hauptmann (#4031) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Így van, én is pont ezt írtam neked privátban, illetve nekem már az alapzaj is furcsa volt, az sem az a tompa susogós amit AM-nél megszokhattunk, hanem sokkal inkább éles FM-es sistergés.

(#4033) Kicsirics77 válasza Hauptmann (#4031) üzenetére


Kicsirics77
Topikgazda

Esetleg nem az lehet,hogy a vevőre nagy bemenőjel kerül és túlvezérli,, ezáltal egy öngerjedés lép fel?
Bár simán az is elképzelhető,hogy csak egy szűk sávot enged át a 300-3000Hz beszédtartományból és ezért torz meg magas a hang.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#4034) Hauptmann válasza Kicsirics77 (#4033) üzenetére


Hauptmann
addikt

Igen, én is arra tippelek, hogy szűk az AM szűrő.

(#4035) wdarty


wdarty
tag

Quansheng UV-5R-re (plusz) felraktam egy másik firmware-t,egzumer , amibe van AM fix opció.

És tényleg jó, nem gondoltam volna. :D Már csak valahogy azt a hardware mod-ot kéne megértenem.

[ Szerkesztve ]

(#4036) Hauptmann válasza wdarty (#4035) üzenetére


Hauptmann
addikt

Milyen hardware mod?

(#4037) wdarty válasza Hauptmann (#4036) üzenetére


wdarty
tag

https://github.com/ludwich66/Quansheng_UV-K5_Wiki/wiki/Hardware_Mods

Sajnos a nyelv (orosz vagy kínai) sincs meg, és a szakértelem sem :)

(#4038) Hauptmann válasza wdarty (#4037) üzenetére


Hauptmann
addikt

Yt video alapján a szoftveres megoldás jó eredményt hoz.

(#4039) wdarty válasza Hauptmann (#4038) üzenetére


wdarty
tag

Tényleg jó, most már vannak gépek amik teljesen érthetőek. Mintha egy PMR csatorna lenne. De még mindig van az a zavaró magas hang, és így, hogy most javítottak rajta szoftveresen még inkább jó lenne ezt a hardverest megcsinálni. Nem tűnik bonyolultnak, forasztottam már ezt-azt.

(#4040) wdarty válasza wdarty (#4039) üzenetére


wdarty
tag

Google fordítóval ezt sikerült:

https://ibb.co/DzWqKD4

(#4041) wdarty


wdarty
tag

Quansheng UV-5R, K5, stb.-nél Chirpben hogy tudok nem támogatott frekvenciákat beírni?
Chirp ugye nem látja, hogy "nyitott" a rádió. Van erre megoldás?

(#4042) Anaconda válasza wdarty (#4041) üzenetére


Anaconda
tag

Sziasztok!

QYT KT-8900D rádióval van valakinek tapasztalata?

(#4043) wdarty válasza wdarty (#4035) üzenetére


wdarty
tag

Quansheng UV-5R Plus és a firmware AM Fix-el. Kb így hallani LHBP-t:
https://www.veed.io/view/ee0d08e1-cbc8-4629-b6c8-3449e2805899?panel=share

[ Szerkesztve ]

(#4044) Hauptmann válasza wdarty (#4043) üzenetére


Hauptmann
addikt

Beadtam a derekam, berendeltem én is egy Quangsheng UV-5R Plust, 6070 Ft mikrofonnal, fülessel, adatkábellel, Nagoya 771 klónnal.

(#4045) Intruder2k5


Intruder2k5
MODERÁTOR

Anico Kft. Black Friday - 2023. november 24. 8:00-24:00 :)

(#4046) Ateszpapa válasza Hauptmann (#4044) üzenetére


Ateszpapa
addikt

Honnan rendelted annyiért?
Linket tudsz adni?

(#4047) Hauptmann válasza Ateszpapa (#4046) üzenetére


Hauptmann
addikt

Innen, de most már drágább, akkor benne volt a Choice akcióban, ingyenes volt a szállítás.

[ Szerkesztve ]

(#4048) doberman


doberman
senior tag

Üdv urak.
BOT10 (katonai) 10méteres antennának a felső összedugós, pálcás részéből fabrikált már valaki vertikál antennát? Az alsó, teleszkópos részek már mint oszlopokként üzemelnek...
csak most itt állok 4 garnitúra felső résszel -amik egyenként 535 centisek összedugva...
milyen antennát lehetne fabrikálni belőlük? ötlet?
[link] ezt a leírást leltem hozzá... de akinek van az tudja miről van szó... ;]

8lnu

(#4049) Ateszpapa válasza Hauptmann (#4047) üzenetére


Ateszpapa
addikt

Rendben, köszönöm. :)

(#4050) Intruder2k5 válasza Ateszpapa (#4046) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Annyiért nem látok én sem, de ha csinálsz egy új Aliexpress reget, mert, hogy Welcome deal, akkor itt csupaszon van 6300Ft-ért, vagy választható kábellel / 771 antennával valamivel 7000Ft felett. A szállítás ingyenes.

Vagy november 23.-án kezdődik Ali-n a BF, azt is ki lehet várni, hátha lesz jobb.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.