Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  OpenMediaVault

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:12:58

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5151) ht42 válasza Chris Kiki (#5150) üzenetére


ht42
senior tag

Feltéve, hogy fel van particionálva a rendszervinyó

(#5152) piglet76 válasza Chris Kiki (#5150) üzenetére


piglet76
tag

Bocs, de csak egy monitorom van, tehát vagy a működő gépemet nézem, vagy a nason ügyködöm. :B

Most egy live cd-vel bebootolva (Lubuntu) megpróbáltam átmásolni/felülírni a frissen telepített OMV könyvtárait, fájljait a mentésemmel. No, itt meg abba a problémába ütköztem, hogy a felülírandó fájlok/könyvtárak más tulajdonosé, tehát a nagy részét nem tudom cserélni, átugorja őket.
Terminál - install mc - sudo mc. Így tudtam jogosultságokat állítani a könyvtárakon, de nem állítja azok alkönyvtárain teljes mélységben. Arra nem találtam megoldást még. Tehát szerintem ez sem lesz így sikeres.
Sajnos a linux tudásom igencsak hiányos, biztos van rá lehetőség, de én nem tudom.

Lehet, hogy ismét rosszul fogalmaztam az előző hozzászólásomban:
A régi rendszeremen csináltam egy mentést a System backup opcióval. UTÁNA már ott, a régi rendszeren láttam a mentés elérési útját, és volt lehetőségem ugyan ott a visszaállításra is. Mintha ott lenne restore lehetőség is...
Itt, az új rendszeren nem tudtam neki betallózni/kiválasztani a meghajtót, amin a régi rendszerről készített mentést tartalmazza. Ezért gondoltam, hogy a ez a funkció csak azután élne, miután itt, az új rendszeren is csinálnék egy mentést. (És utána azt tudnám helyreállítani...)

(#5153) ht42 válasza piglet76 (#5152) üzenetére


ht42
senior tag

Egyszerűen le kell törölni a picsába az egész régit az MC-vel, aztán átmásolni a mentést. Persze root-ként kell belépni.

(#5154) piglet76 válasza ht42 (#5153) üzenetére


piglet76
tag

Megtettem közben. Sajnos így sem volt szerencsém.
Megvolt ugye a particionálás, hiszen telepítettem egy újabb rendszert. SUDO-val indítva a Midnight Commandert letöröltem mindent arról a partícióról. 2x is leellenőriztem, hogy rejtett fájlok, egyebek nem maradtak-e ott.
Majd átmásoltam mindent az omvbackup könyvtárból erre a partícióra.
Ismét ellenőriztem, hogy a két könyvtár tartalma megegyezik-e. Igen.

Live cd leállít, gép újraindít, bejön a legelső kék képernyő ahol a kernelverziók közt tudnék választani (recovery is) majd hibaüzenet:
Valami olyasmit ír, hogy az xxxxxxxx köteten nem tudja létrehozni a ramdrive-ot. Az első üzenet rövid ideig látszik csak, nem tudtam értelmezhető fényképet csinálni róla. Mikor tovább megy akkor hosszas molyolás után itt áll meg.

(úgy emlékszem, hogy mintha ez más kötetelnevezés lenne, mint ami korábban a 3 meghajtóm neve volt a régi telepítésem alatt.)
Próbáltam úgy is indítani, hogy nem volt rajta a 3 adatmeghajtóm a gépen, csak a rendszermeghajtó, és próbáltam úgy is, hogy rádugtam őket. A helyzet ugyan az.

(#5155) ht42 válasza piglet76 (#5154) üzenetére


ht42
senior tag

Sajnos marad az újratelepítés és beállítgatás.

(#5156) piglet76 válasza ht42 (#5155) üzenetére


piglet76
tag

:O :O :O
Közben ismét újrahúztam... (csak a rendszervinyó fent, többi nincs rajta.) Még 1 próbát teszek.
Komolyan ott tartok, hogy fizetek egy tálca sört, annak, aki megcsinálja nekem a rendszert... :K

(#5157) nemurea válasza piglet76 (#5156) üzenetére


nemurea
aktív tag

Az a szitu, hogy egy ilyen backup visszaállítás, ha tényleg már egy sok soron újratelepített rendszerről beszélünk, nem áll meg ott, hogy a fájlokat visszamásoljuk. Nagy valószínűséggel kb. egy vagy max kettő lépés hiányzik (hiányzott), de azok sem az evidens kategóriából: ha korábban találkoztál volna már linux grub config szerkesztéssel, grub újratelepítéssel, akkor érdemes lett volna nekiállni, de az egy külön kis világ.

Amúgy "mindössze" annyi történt, azért kerültél a Busybox-ba, mert a korábbi telepítésből a grub boot loader valahol kereste a következő betöltő szintet (ezek szerint a ramdisket), és az a visszamásolással nem pont ott van, vagy fájlrendszer-szinten, vagy valahol elég, ha picit félremegy a dolog. De az is lehet, hogy valamelyik telepítéskor új UUID-t kapott a lemez/partíció (ez egyébként valószínű, mert az OMV hajlamos a teljes lemez ledúrására), és valami config még a régire hivatkozik...

A jó hír az, hogy nem dolgoztál hiába, mert még ha életet is lehelsz ezzel a módszerrel, újratelepítés (és fájlmásolás!) után a rendszeredbe, a legváratlanabb helyeken bukkantak volna fel abszolút rejtélyes hibaüzenetek, és tipped nem lett volna, hogy mit kezd velük. A linux nagyon háklis rendszer tud lenni, ha pl. jogosultságokról van szó.

Megszámolni nem tudom, hány órát szívtam eddig a linux különféle, alapnak tűnő problémáival, és még mindig a felszínét kapargatom :U Ellenben ha egyszer beáll, olyan profi, takarékos rendszer, nemcsak ez, hanem a többi is, hogy öröm használni. :K

(#5158) piglet76 válasza nemurea (#5157) üzenetére


piglet76
tag

Köszi a magyarázatot, így már nekem is érthetőbb! :R

Viszont, ha jól értelmezem akkor Chris Kiki és ht42 hiába ajánlotta, hogy töröljem a friss telepítéssel létrehozott könyvtárakat és fájlokat a partíción, mert ezek szerint nem meglepő, hogy a szimpla visszamásolás nem eredményez működőképes rendszert vagy a későbbiekben hasal el valahol. Mert akkor ezt is jó tudni.
Ezek szerint csak és kizárólag akkor használható csak (sajnos) az általam készített mentés a működő rendszeremről, ha az bármilyen hiba vagy félrekonfigurálás miatt megsérül. Akkor a másolós módszerrel ismét életet lehet bele lehelni, ahogy ők is javasolták. De ehhez újratelepíteni előtte nem szabad. (Ha jól értelek.)

Éppen a jogosultságok és megosztások miatt vagyok bajban. Nem kevés időm ment rá anno a beállításukra és most azt sem tudom, hogy mit csináljak, hogy visszakapjam a rendszert úgy, ahogy volt. Nem volt hibátlan mert az ACL-el napi szinten voltak apró gondjaim, de mondjuk, hogy működött.
Félek, ha nekiállok megint úgy, hogy visszacsatolom az adatmeghajtóimat (hiszen az elengedhetetlen a művelethez) akkor addig fogok szenvedni, míg elvesznek az adataim... :(

Tényleg hajlandó vagyok áldozni rá némi óradíjat, ha valaki tud nekem segíteni!

Illetve az tűnt még fel, hiába van a legutolsó 2-es build telepítve, hogy indulásnál hiányzik neki valamilyen AMD-s vezérlő. De olyan gyorsan elkapja, hogy nem tudom pontosan elolvasni. Ilyen üzenetre a régi telepítésemnél nem emlékszem.

[ Szerkesztve ]

(#5159) nemurea válasza piglet76 (#5158) üzenetére


nemurea
aktív tag

Szerintem nem lehetetlen a másolós módszer sem újratelepítés után, de tényleg ismerni kell a linux gondolkodásmódját - ezek szerint több fronton is. Sajnos én is csak messziről ugatom a témát, amikor tömbökről meg jogosultságokról van szó, akkor meg teljesen bamba leszek :U

Nem látok most olyan módszert, hogy meg lehessen úszni a jogosultságok újra beállítását. A tömbben a fájlok/könyvtárak őrzik a korábbi jogosultságokat, gondolom, de ezen az új rendszeren ezek a felhasználók még létre sincsenek hozva... Ha létrehozod őket, akkor is valószínűleg más UID-t kapnak - de ez tipp.

Ha nagyon komplikált a helyzet, érdemes kicsit beleásni magad ebbe a jogosultsági témába, hátha van egy gyors megoldás a backup ezen részére.

Szerk: a logot (AMD miatt) konzolból a dmesg paranccsal lehet megnézni, de a GUI-n is tuti ott lesz.

[ Szerkesztve ]

(#5160) piglet76 válasza nemurea (#5159) üzenetére


piglet76
tag

Köszönöm ismét! :K

Megnézem majd konzolból a következő restart után, hátha kiderül valami!
A GUI-ban néztem, de a szokásos napló adatok között nem láttam. Persze lehet, hogy csak átsiklottam felette, vagy nem pont ugyanaz jeleni meg a konzol-boot során, mint ami a naplóban.

Hááát, nagyon sajnos nem nyugtattál meg a felhasználók, jogosultságok terén. :F Mivel más megoldás nem lesz, kénytelen leszek valamit kezdeni vele. Nem volt túlbonyolítva és nem is célom, tényleg csak azt akarom, hogy lássam az adataimat megint.

Jó pihenést és köszönöm a segítséget minden kedves felhasználónak aki segített vagy próbált segíteni! :R

(#5161) nemurea


nemurea
aktív tag

Előre elnézést, nem biztos, hogy túl összeszedett lesz a hsz. SMB-ról van szó. Kb. egy hete, miközben itt a fórumon a installal szenvedett a fórumtársunk, én sem tudtam csatlakozni az OMV-hez a Win-es laptopomról. Csak úgy tudtam megoldani, hogy a Win-en a szolgáltatások között visszakapcsoltam a SMB v1-et (amit egyébként kb. egy hónapja, a WannaCry miatti fórum-bejegyzések hatására kapcsoltam ki). Ez kényszermegoldásnak tűnt számomra, meg furcsa is volt, hogy eddig miért működött, most meg miért nem, de nem lovagoltam túl sokat a témán (csak belső hálóról van szó, nincs külső elérés).

Most meg azt olvasom, hogy a MS kivezeti a SMB v1-et, teljesen jogos. De akkor én is szeretném használni a v2-es protokollt, gondolom, OMV (Stoneburner) oldaláról nincs akadálya.

Bocs, ha evidenciát kérdezek, nem vagyok OMV-közelben :B : hogyan mondom meg az OMV-nek, hogy ha a laptop SMB v2-es szabvánnyal akar csatlakozni, akkor is fogadja azt? Vagy a hibát a laptop oldalán keressem, hogy miért nem működik a SMB, ha letiltom a v1-es szolgáltatást? Bármi tipp vagy fogódzó jól fog esni :K

(#5162) doberman válasza nemurea (#5161) üzenetére


doberman
senior tag

hmmm ez engem is érdekelne... :R

8lnu

(#5163) lovi27 válasza nemurea (#5161) üzenetére


lovi27
addikt

Hol állítottad át? Az smb.conf fájlban? (max protocol = SMB1)?

(#5164) nemurea válasza lovi27 (#5163) üzenetére


nemurea
aktív tag

Nem, nem a NAS-on, hanem a Windows szolgáltatásai között kapcsolgattam ki-be. De ha ki volt kapcsolva a SMB 1, akkor nem csatlakozott a laptop az OMV-hez. Visszakapcsoltam, működött. Ettől még bármelyik oldalon ott lehet a limitáció. Megnézem a konfig fájlt, amit mondasz.

(#5165) lovi27 válasza nemurea (#5164) üzenetére


lovi27
addikt

Becsapódtam, mert az OMV fórumban kérdezted, így jogosan hittem, hogy azt állítgattad. Nálam, az OMV smb.conf fájlban nincs ilyen paraméter. Állítólag az ARM processzoros kis gépekben van, de ott meg SMB2-re van állítva és nem ajánlják, hogy 1-re tegyük.

Kapcsolódási gondom nem volt. Valami más lehetett a probléma nálad, még ha látszólag a visszaállítás javította is meg.

(#5166) nemurea válasza lovi27 (#5165) üzenetére


nemurea
aktív tag

Végignéztem lépésről lépésre. Kikapcsoltam a Win szolgáltatások közül a SMB v1-et, és tutira biztosítottam, hogy az SMB v2-v3 bekapcsolva legyen a kliensen ezen leírás alapján.

Reakció:

Megnéztem az smb.conf fájlt a NAS-on, nincs benne protokollra vonatkozó információ, és a GUI-n sem találtam ilyesmit. A futó folyamatok között sincs olyan infó, hogy a daemon milyen protokoll-verziójú lenne.

Visszakapcsoltam a kliensen az SMB v1-et:

Az eredmény:

A lépések között volt újraindítás.

Ez indirekten arra utal, hogy bár a kliens tudja a v2-v3-at, az OMV nem akar azon csatlakozni, csak mikor a v1 is be van kapcsolva, akkor működik. Persze az lenne a biztos, ha meg tudnám nézni valahogy, hogy milyen protokoll van éppen használatban - erre bármi ötlet? Amúgy valószínűleg tényleg v1, mivel automatikusan megtalálta a szervert, amint bekapcsoltam az Intézőt, és ez a v1 sajátossága, ahogy olvastam, v2-ből kiszedték. (Vagy csak azért látja, mert a belépési adataim meg vannak adva a Win-ben...? Nem tudom. Ezért kellene látni a használt protokoll verzióját.)

Az általános probléma és veszély a fentiekkel az, hogy a Win szolgáltatások között nagyon kevesen kapcsolják ki tudatosan ezt a v1-es lehetőséget, és lehet, hogy csak azért működik mindenkinek az OMV samba share, mert ez használatban van...

(#5167) doberman válasza lovi27 (#5165) üzenetére


doberman
senior tag

Megnéztem az itthoni hálózaton - win10 pro 64 bit frissítve:

kikapcsoltam az smb 1-et a win10-en, reboot.

- 1 router (tplink Vargalex 1.1.7) megosztás nem látszik
- 2 router switch mód (tplink Suste 14.07) megosztás látszik. -ezek szerint smb2 van.
- dlink313 (gyári firm + Webian) megosztás nem látszik
- BananaPi (OMV 2.2.14 frissítve) megosztás nem látszik

Hát ha az MS kikapcsolja az smb1-et, azt hiszem valós problémának nézünk elébe. Ennek utána kell járni...

8lnu

(#5168) lovi27 válasza nemurea (#5166) üzenetére


lovi27
addikt

Ha uninstalláltam azt az SMB1 szolgáltatást, az összes a munkacsoportban megosztott gépeket nem látta. Szerintem előre szaladtál és nekünk még korai ezzel ilyenformám foglalkozni. Nem véletlenül van alapból az a szolgáltatás bekapcsolva. Biztos vagyok benne a megszüntetés nem csak annyi lesz, hogy a MS kiveszi a pipát a szolgáltatás elől. Meg fogják vizsgálni a hatását és megteszik az esetleg szükséges módosításokat. A linux fejlesztők is figyelik, tudják mire készül a MS és ha kell ők is módosítanak. Volkerék német precizitását ismerve pedig nekünk nem kell aggódni! Ha ez egyáltalán OMV probléma (szerintem inkább kernel), akkor azt időben módosítani fogják.

(#5167) doberman

Ha tényleg ezzel a problémával akarsz foglalkozni segítsd a MS-t, lépjél be a Windows Insider programba és mint béta tesztelő nálad előbb fogják végleg megszüntetni ezt a szolgáltatást. Időben tudod nekik jelezni milyen probléma lépett fel és még azelőtt orvosolni tudják majd (ők vagy azok akiket érint), mielőtt a végleges módosítást kiadnák.

(#5169) nemurea válasza lovi27 (#5168) üzenetére


nemurea
aktív tag

Ha az OMV 'jogi' állapotát nézem, vagyis ingyenes rendszer, a programozók szabadidejéből veszi el az időt a fejlesztés, teljesen egyet kell értsek: így működik, ez van, ha később megoldják, megköszönjük.

Ha azt nézem, hogy ez egy Debian alapú, a biztonságot az első szempontok között figyelembe vevő, NAS (!) operációs rendszer, akkor azért emellett nem mehetünk el szó nélkül. A csapból is az folyik, az SMB v1 kifejlesztője is ezt nyilatkozta (ha kell, megkeresem a cikket, mert csak egy idézetet láttam ebből), hogy a 30 éves protokollt már nyugdíjazni kellene, mert tele van biztonsági résekkel. Akinek kint van a NAS az interneten, annak ez kiemelten fontos lehet. Nem tudom elképzelni, hogy pont egy NAS célszoftvernél ne lehetne kiiktatni ezt a protokollt.

Illetve a MS vonal: a MS valóban tesztelni fogja az SMB v1 kivezetésének lépéseit, de nagyon kevéssé tartom valószínűnek, hogy az OMV mint olyan bármilyen szempontot is jelentene nekik. Házon belül, MS szerver-kliens viszonylatot fognak elsődlegesen vizsgálni.

(#5170) lovi27 válasza nemurea (#5169) üzenetére


lovi27
addikt

Mit vársz a fórumtól? Ha tudod a megoldást oszd meg, de csak hangulatot kelteni felesleges.

"Isten ments, hogy újrarakjam! Örülök, hogy egyszer sikerült! Mi a francnak az új verzió, mikor a régi is tökéletesen működik!" Ezek és ehhez hasonló szintű problémák foglalkoztatják a fórumot. Akkor mit szeretnél?

Senki nem mondta, hogy a MS foglalkozik az OMV-vel. De ha egy béta tesztelő problémát jelez nekik, akkor valamilyen szinten csak megvizsgálják. Különben nincs értelme a béta hálózatot fenntartani.

Tegnap kíváncsiságból az OMV samba konfig fájlban beállítottam, hogy minimum SMB2-vel működjön és azóta is tökéletes. Lehet, hogy tévedek, de úgy tűnik csak az autentikációhoz kell az SMB1. Az is lehet, az SMB1 kikapcsolása után újra kéne konfigurálni a win sambat és nem csak így hirtelen menet közben tiltani.

[ Szerkesztve ]

(#5171) lovi27 válasza nemurea (#5169) üzenetére


lovi27
addikt

Akkor jól ráéreztem és van sorrend, amit ha betartasz a végén törölve lesz a samba v1 a Win10-ről. :DD De azért ne feledd, hogy márciusban az SMB1 hibát a MS már befoltozta!

Tehát, ha valaki a Windows 10-ből el akarja távolítani a most sokat emlegetett és szidott samba 1 protokollt, itt egy jó és kipróbált leírás: Disable SMB Version 1.0 in Windows 10 Angol nyelvű, de jól követhető. A lényeg a parancsokat rendszergazdaként futtatott PowerShell ablakban adjuk ki! A végén a Vezérlőpult / Programok és szolgáltatások... be- és kikapcsolása ablakban sem lesz pipa az SMB 1.0 támogatás opciónál. Végig csináltam és semmilyen problémát nem okozott.

Természetesen nem sok köze van az OMV-hez, de a ft-sak lelki békéért... :DDD
Linux alatt az smbd -V parancs írja ki a samba verziószámát.

(#5172) nemurea válasza lovi27 (#5171) üzenetére


nemurea
aktív tag

Köszi az infót, kipróbálom otthon! Körülnéztem az OMV fórumain, nem volt olyan túl egyszerű pont ezt a témát megtalálni. A legtartalmasabb talán ez a thread, ez is csak 3 bejegyzéses.

De amit kihámoztam (a fórumokból, még nem teszteltem le):

Az OMV valóban támogatja az SMB protokollokat 1 felett is (ez azért nem meglepő szerencsére :K )
Az OMV 2.x max. az SMB2-t támogatja (gondolom, külön kernel backport nélkül) - én ezt használom
A Win 7 alapból az SMB2-t használja, a Win 8.1 pedig az SMB3-at - nekem ez utóbbi van. Gondolom, a Win 10-nél is ez a helyzet

A lehetséges konklúzió: a Win 8.1 SMB3-n próbált csatlakozni az OMV-mhez, az nem jött össze neki (Wheezy+OMV 2.x), a fallback módszer az SMB1 volt számára, nem próbálta az SMB2-t. Ezért állt le a kapcsolat, mikor kiiktattam a kliens oldaláról az SMB1 lehetőséget. Ha jól gondolom, doberman ft. is OMV 2.x-et használ.

Megoldás: át kell állnom OMV 3-ra vagy kell egy backport kernel, ha ez a téma a kernelbe van integrálva.

(#5173) lovi27 válasza nemurea (#5172) üzenetére


lovi27
addikt

Nyugodtan töröld le a samba 1-et, nem kell az OMV-vel foglalkozni. Fog működni, csak a Windowsban csináld úgy, ahogy kell. Linuxban ez már rég nem probléma. Mondjuk az érdekes, hogy a samba miatt aggódsz, de a lejárt op rendszer miatt nem. Jó, tudom 2020-ig még megkapja a biztonsági frissítéseket.

Nagyon jól működik az OMV 3. Lehet, mert nem használok semmi különleges plugint, de perfekt. Csak ajánlani tudom! Megelégedve tapasztalom, hogy még az e-mail értesítést is gatyába rázták. Pontosan értesít a frissítésekről. Pedig az utóbbi 10 napban legalább 15-20-szor telepítettem, hogy rájöjjek miért tartanak néhányan annyira tőle. ;]

(#5174) nemurea válasza lovi27 (#5173) üzenetére


nemurea
aktív tag

Öööö, a Win 8.1 nem tűnik lejárt/lezárt oprendszernek a napi használat során :) Egyébként a játékok miatt nem vettem Win 10-et, mondván a régi játékokat kevésbé támogatja.

Megnézem a leírásokat, de amúgy is frissíteni akartam OMV 3-ra, mert van benne egy-két olyan lehetőség, amire szükségem lenne, és a 2-ben nem tudtam bele életet lehelni. Plusz egy érv a váltáshoz.

(#5175) Patice válasza lovi27 (#5173) üzenetére


Patice
nagyúr

Én ugyan csak alap szolgáltatásokra használom az OMV 3-at már hónapok óta Debian Jessie-re rakva még béta korszaktól kezdve, folyamatosan frissítgetve, újraindítgatva, de csak megerősíteni tudom, hogy stabil és tuti rendszer. :K

:R a fejlesztőnek!

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#5176) lovi27 válasza nemurea (#5174) üzenetére


lovi27
addikt

Akkor ezt benéztem, azt hittem 7-es. Nem kell megvenni a 10-et, még mindig upgradelhető 8.1-ről (is). Ne hagyd elveszni a lehetőséget. Amúgy szerintem nagyítóval kell keresni olyan programot ami a 8.1-en fut, a 10-en meg nem. A 7 és 10 viszonylatában már előfordul probléma.

(#5177) lovi27 válasza Patice (#5175) üzenetére


lovi27
addikt

És nálad telepítette a backports kernelt?

(#5178) Patice válasza lovi27 (#5177) üzenetére


Patice
nagyúr

Nem. 3.16-os kernellel nyomulok. :B

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#5179) LeslieG Jr.


LeslieG Jr.
őstag

Tényleg nem kell félni aki felrakja az OMV 3-as verziót. Én még kisérletezgettem is egy kicsit,... mint mindig. ;]

Nálam ezek működnek hiba nélkül jelenleg. Ezeket telepítettem fel az OMV 3 alá. Hamár Debian a rendszer :P

1. Deluge Torrent kliens
2. Plex Media Server
3. Nextcloud
4. phpMyAdmin
5. Webmin
6. LAMP Server (Linux, Apache2, mySql, PHP 7-es.)

Azt kell mondjam hogy stabilan működnek ezek a cuccok amiket még felraktam a OMV szerveremre. Tökéletesen meg vagyok elégedve a rendszerrel. :DD

CM Centurion|Corsair VX550 550W|Asrock Z170 Pro4+Intel i5-6600K+CM Hyper 212 EVO|Kingston 2x8GB 2400MHz DDR4|Kingston HyperX 240GB SSD|Samsung 840 EVO 250GB SSD|WD 500GB 16MB SATA III|WD 1.5TB 64MB SATA II|WD 2TB RED 64MB SATAIII|ASUS R9 270 DirectCU 2GB|LG DVD-RW|Logitech MX510|

(#5180) lovi27 válasza LeslieG Jr. (#5179) üzenetére


lovi27
addikt

Nagyon jó választást csinált a Volker amikor a Debiant (a Linuxot) választotta az OMV alapjául. Hatékony a csomagkezelő rendszere, könnyű telepíteni a programokat, nincsenek, pontosabban karbantartja a függőségi problémákat és rengeteg minden telepíthető pluszban hozzá - ingyé.
És vannak olyanok akik élnek is a lehetőséggel... :C

[ Szerkesztve ]

(#5181) LeslieG Jr. válasza lovi27 (#5180) üzenetére


LeslieG Jr.
őstag

Hát igen. A Debian rendszerrel nem tudott mellélőni. Nagyon kiforrott rendszer. Töménytelen leírás van a Debian-hoz. Könnyű kezelni. :R

Én is éltem a lehetőséggel. :DD Ne csak az OMV fusson az épített NAS-on hanem minden olyan más progi is amit tudok használni a mindennapokban. Ki kell használni a rendszer adta lehetőségeket.

CM Centurion|Corsair VX550 550W|Asrock Z170 Pro4+Intel i5-6600K+CM Hyper 212 EVO|Kingston 2x8GB 2400MHz DDR4|Kingston HyperX 240GB SSD|Samsung 840 EVO 250GB SSD|WD 500GB 16MB SATA III|WD 1.5TB 64MB SATA II|WD 2TB RED 64MB SATAIII|ASUS R9 270 DirectCU 2GB|LG DVD-RW|Logitech MX510|

(#5182) Flowtation válasza lovi27 (#5173) üzenetére


Flowtation
őstag

Amikor én kliens oldalon (w7) kikapcsoltam a samba1-et kiváncsiságból, (a kettő persze be volt kapcsolva) akkor nem tudott csatlakozni az omv-hez. Igaz az omv-n sem néztem meg melyik verziót használja a stoneburner. Ha lesz időm, ránézek. Egyébiránt meg nekem is ideje 3.x-re váltani, csak nincs kedvem. :))

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#5183) iff


iff
senior tag

Volt egy kis időm a nas-ra, egy kis karbantartást végeztem. kb. 450 MB hely felszabadult.
A régi kerneleket töröltem, 3 volt ezeket úgy sem használtam.

Ha valakit érdekel:
Régi kernelek eltávolítása

Amennyiben szoktuk frissíteni a rendszert, új kernel verziók is érkeznek időről időre,
de ezzel párhuzamosan a régiek is megmaradnak, hogy igény esetén lehessen használni a régebbit is.
A legtöbb esetben viszont nincs erre szükség, elég megtartani a legújabb kernelt magunknak,
így nyerünk némi szabad helyet. (régi kernelek eltávolítását mindenképpen a legújabb kernel alól tegyük meg).

Terminálba:
sudo dpkg -l | grep linux-image /Ez kilistázza a gépen lévő kernel verziókat/

sudo apt-get remove linux-image-3.16.xx.xx --purge /XX-ek helyére kerül természetesen a kívánt verziószám.
Ezzel kernelenként 70-80Mb hely szabadul fel, de akár 180MB is/

sudo update-grub /Így pedig kikerülnek a már jelen nem lévő kernelek az indítómenüből./

Megnéztem az smb verziót: Version 4.2.14-Debian.

Egy kérdésem lenne, hogy a hdd hőmérsékletet nem akarják alapból belerakni, mint a fan és cput? :P

..........""..........

(#5184) Chris Kiki válasza iff (#5183) üzenetére


Chris Kiki
senior tag

Van benne alapból HDD hőmérséklet, csak nem ilyen koordináta szerű, hanem egyszerű aktuális értéket ad vissza.

Amiga 1200 - Blizzard 1230 MKIV 68030@50/68882@50 - 2MB Chip/128MB Fast - 4GB CF - Classic WB 3.1 - WHDLoad >>> and the Amiga lives forever

(#5185) iff válasza Chris Kiki (#5184) üzenetére


iff
senior tag

Igen tudom, hogy van, csak én erre gondoltam.
Viszont azt nem tudom, hogy az OMV 3-hoz lehet-e "barkácsolni" mint az OMV 2-höz csináltuk hőmérséklet kijelzést. :F

..........""..........

(#5186) lovi27 válasza iff (#5185) üzenetére


lovi27
addikt

Egy próbát talán megér: http://www.monitorix.org/

(#5187) iff válasza lovi27 (#5186) üzenetére


iff
senior tag

Köszi, megnéztem, de az éles rendszeremen nem szeretném kipróbálni, VirtualBox-ban nem tudtam felrakni se.

Ha valakit érdekel egy jó kis összefoglaló az OMV telepítése, beállítása, használata stb. ITT talál róla, szerintem nagyon hasznos.

..........""..........

(#5188) harylmu


harylmu
őstag

kis statisztika Banana Pi-mről. kb 3 éve nem volt kikapcsolva, max áramszünet vágta le 4-5ször.

Csak torrent megy rajta és SMB. Egy WD 1 terrás mobil winyó van rákötve.

[ Szerkesztve ]

(#5189) ptesza válasza harylmu (#5188) üzenetére


ptesza
senior tag

Nálam is banana Pi. Konfig ugyanaz + használunk Plex-et is.
Kb két hete kellet újraraknom , hogy miért???

(#5190) Patice válasza ptesza (#5189) üzenetére


Patice
nagyúr

Én januárban raktam újra ezen:

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#5191) lovi27 válasza Patice (#5190) üzenetére


lovi27
addikt

Melyik alkalmazás ami ennyire RAM éhes?

Más.

Nálam, később vettem észre, hogy a Windows 10 SAMBA 1 tiltás hatására a mobilomról nem tudtam elérni a PC-met a megszokott fájlkezelővel és média lejátszóval. Hiába pipáltam vissza a Programok / Szolgáltatásoknál az SMB1-et. Kevés volt. Végül találtam leírást a teljes visszaállításra, így most újra úgy működik, mint régen. Valószínűleg nem az SMB1 hiánya volt az ok, hanem a SAMBA klienssel kapcsolatba tiltódott le feleslegesen valami. Amúgy az OMV kommunikációval semmi gond nem volt.

Ezért felesleges előre gondolkodnunk, jobb megvárni a Microsoftot, hogy mit lép. Vagy jobban kéne ismerni a Windowst... :DDD :D

(#5192) Patice válasza lovi27 (#5191) üzenetére


Patice
nagyúr

A Transmission-nek adtam 1 GB-ot, hogy cache-elhessen. :)

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#5193) lovi27


lovi27
addikt

Kiadtak egy új ISO-t v3.0.82.
Rövidebb lett - eltüntek belőle a hibák. ;]

Végre kijavították, hogy telepítés után már nem futnak olyan szolgáltatások, amik nincsenek engedélyezve.

Kijavították, hogy telepítés után már CLI-ből is maradéktalanul frissül a backports kernel. Nem kell hozzá webGUI. Persze lehet onnan is. :)

Végül, az SNMP egyszerűen bekapcsolható, nem kell megadni semmit.

Persze, ezek nem olyan hibák voltak, amit a 78-nál ne lehetett volna könnyen orvosolni, de most már még annyit sem kell csinálni... :D

(#5194) LeslieG Jr.


LeslieG Jr.
őstag

Jó lett az összefoglaló. :R Gratula. :C

CM Centurion|Corsair VX550 550W|Asrock Z170 Pro4+Intel i5-6600K+CM Hyper 212 EVO|Kingston 2x8GB 2400MHz DDR4|Kingston HyperX 240GB SSD|Samsung 840 EVO 250GB SSD|WD 500GB 16MB SATA III|WD 1.5TB 64MB SATA II|WD 2TB RED 64MB SATAIII|ASUS R9 270 DirectCU 2GB|LG DVD-RW|Logitech MX510|

(#5195) Kronk


Kronk
őstag

Sziasztok,

Mostanában egyre többször van olyan problémám, hogy amikor kölcsönzök egy linux isot, ami kb 1.5GB, látszólag letölti az egészet, de ha ellenőrzöm, vagy a visszatöltésnél hibára fut, és már csak 99.9% van belőle letöltve, ellenőrzés és újra letöltés után már jó lesz.
De a nagyobb isoknál (15GB) is kezd előjönni ez a jelenség.
Egy SSD-re töltök le, ahol a rendszer is van, majd átmozgatom a HDD-re és a visszatöltés, megosztás már onnan megy tovább.
Kérdés, lehet, hogy az SDD/HDD hibás lenne, pár hónapos a rendszer.
Egy szájbarágós hd sentitel telepítést, futtatást tudna valaki írni?

Egyéb hiba ami még szóba jöhet?

Köszönöm!

http://totesz.myminicity.com/

(#5196) Kronk


Kronk
őstag

Na közben meg is találtam, 100%-os mind a két meghajtó. Transmissiont használok a letöltéshez, mit kéne még megnézzek?

HDD Device 0: /dev/sda
HDD Model ID : GOODRAM
HDD Serial No: CF8E0768167D00037635
HDD Revision : SAFM12.2
HDD Size : 114473 MB
Interface : S-ATA Gen3, 6 Gbps
Temperature : 30 °C
Highest Temp.: 30 °C
Health : 100 %
Performance : 100 %
Power on time: 247 days, 21 hours
Est. lifetime: more than 1000 days
Total written: 2.18 TB
The status of the solid state disk is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found.
The health is determined by SSD specific S.M.A.R.T. attribute(s): #231 SSD Life Remaining
No actions needed.

HDD Device 1: /dev/sdb
HDD Model ID : WDC WD80EFZX-68UW8N0
HDD Serial No: VLH39W3Y
HDD Revision : 83.H0A83
HDD Size : 7630885 MB
Interface : S-ATA Gen3, 6 Gbps
Temperature : 40 °C
Highest Temp.: 47 °C
Health : 100 %
Performance : 100 %
Power on time: 244 days, 17 hours
Est. lifetime: more than 1000 days
The hard disk status is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found and there are no spin up or data transfer errors.
No actions needed.

http://totesz.myminicity.com/

(#5197) ht42 válasza Kronk (#5195) üzenetére


ht42
senior tag

Érdekes, én is rajongok a linux isokért, néha egész sorozatokat töltök belőlük :DDD

Próbáld meg a Transmissionban a Preallocation-t teljesre állítani.
Megjegyzem én nem tartom túl szerencsésnek SSD torrentre való használatát...

(#5198) lovi27 válasza Kronk (#5195) üzenetére


lovi27
addikt

A HD Sentinel fizetős program, ha megvetted szívesen segítenek a készítők. Ráadásul magyar fejlesztés. Van saját fóruma.

Töltsél le egy biztosan legális helyről, például a Debian oldaláról egy DVD ISO-t és leellenőrizheted van-e az ISO-kkal nálad probléma. De kérem, a hogy kell torrentezni témát itt ne folytassuk. Köszönöm.

(#5199) lovi27 válasza LeslieG Jr. (#5194) üzenetére


lovi27
addikt

Még nincs kész! Ez a rész a kezdőknek, a témával most ismerkedőknek próbál segítséget nyújtani, hogy minél hamarabb lehessen egy működő rendszerük. Ez a fórum fő témája, de azért a kezdeteken túljutottakra is gondolni kell. Például egyes közkedvelt pluginok telepítésének módjára, ami nem biztos, hogy mindenkinek könnyen megy. Vagy a megosztott, közérdekű tapasztolatokra, stb. De azért túl hosszú se legyen, stb.

Szóval, így nem lehet vége, még lesz változás.

[ Szerkesztve ]

(#5200) iff válasza lovi27 (#5198) üzenetére


iff
senior tag

A HD Sentinel windowsos változata fizetős, a linuxos az "ingyenes". Használom a windowsos gépemen is meg a szerveren.
Én megvásároltam, kb. 5 éve használom. Volt, hogy kérdeztem a fórumon és a fejlesztő próbált segíteni az ssd-mel kapcsolatban, még e-mail-ben is. Vége, (ssd-k) csere lett. :)

[ Szerkesztve ]

..........""..........

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  OpenMediaVault
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.