Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  OpenMediaVault

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:12:58

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4901) Sándor -P20-


Sándor -P20-
senior tag

Akkor én is feldobom a heti termés egy "gyöngyszemét".


Az áldozat egy Raspberry Pi3, amin jelenleg OMV szalad és teszi a dolgát.
Nem tudom akarok-e foglalkozni tovább vele, úgy mint doboz és egyéb elhanyagolható dolgok.
Lehet hogy simán kap egy polcot a szekrény oldalára ahol kevésbé lesz szem előtt.
Mondjuk nekem így is tetszik... ;]
Ott ahol van.... :DDD ;]

40 feletti kornak megvan az előnye és hátránya... Igaz, a betűket csak közelről látod, viszont az idiótákat már messziről észreveszed.

(#4902) Sándor -P20- válasza Sándor -P20- (#4901) üzenetére


Sándor -P20-
senior tag

Bocsi nem ide akartam....

40 feletti kornak megvan az előnye és hátránya... Igaz, a betűket csak közelről látod, viszont az idiótákat már messziről észreveszed.

(#4903) vadkörte válasza Sándor -P20- (#4902) üzenetére


vadkörte
addikt

Szerintem hagyd. Akár meg is oszthatjuk, hogy kinél min fut az OMV. (tudom, hogy érdemi és releváns információtartalma nincs, de legalább megnézhetjük mekkkora a másiké :DDD )

Üdv. V. Körte

(#4904) Patice válasza Sándor -P20- (#4901) üzenetére


Patice
nagyúr

:DDD :C

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#4905) nemurea válasza Sándor -P20- (#4901) üzenetére


nemurea
aktív tag

Uuuuu, ez olyan, mint amikor engem levittek a gyárban a termelésbe, és ráböktek egy nagy izére: ez a fröccsöntőgép. Jó, de mettől meddig tart...? :)

(#4906) tenky


tenky
csendes tag

Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni. Hónapokig stabilan működött a szerverem, erre az elmúlt 4 napban folyamatosan lefagy. Openmedivault 3.0.73 fut rajta. Van amikor éjjel, de most napközben is.

Van esetleg ötletetek, hogy mit ellenőrizzek le?

Másik kérdésem az lenne, hogy tudom a rendszert átmenteni egy másik HDD-re, hogy arról zökkenőmentesen elindúljon, mert nem akarom az egész szervert újratelepíteni, mert az a parám, lehet hogy a rendszer vinyóm rosszalkodik. Megoldható valahogy?
A rendszer egy 500GB-os notebook HDD-re van rakva, amin gparteddel csináltam egy 8GB-os particiót a fennmaradó részt Torrent letöltéseknek használom.

Előre is köszi a válaszokat.

(#4907) footy


footy
addikt

Sziasztok!

Raspberry PI 1 model B-re szeretnem telepiteni az opemediavaultot. (csak masodlagos backup nas lesz, szoval a sebesseg irrelevans.)
Viszont Raspbian Wheezy+Stone Burner komboval nem sikerul a telepites :(
ezt a hibauzenetet kapom:

Processing triggers for openmediavault ...
Restarting engine daemon ...
monit: Cannot connect to the monit daemon. Did you start it with http support?
Restarting OpenMediaVault engine daemon: Illegal instruction
invoke-rc.d: initscript openmediavault-engined, action "restart" failed.
dpkg: error processing openmediavault (--configure):
subprocess installed post-installation script returned error exit status 132
Errors were encountered while processing:
openmediavault
Creating index of upgradeable packages ...
Creating index of openmediavault plugins ...
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

Valakinek otlet?

(#4908) lovi27 válasza tenky (#4906) üzenetére


lovi27
addikt

Szia!

A rendszer mentéséhez a fejlesztők a Clonezilla-t ajánlják (OMV-Extrák / Rendszermag). De egy Hard Disk Manager-rel amelyik tud HDD-t klónozni is megpróbálhatod. Windows-hoz használok, linux-al is mennie kell. De ha tényleg a sérült rendszer diszk lesz a hiba oka - az OMV nem csinálja, akkor lehet a klónozás viszi a hibát is.

(#4909) tenky válasza lovi27 (#4908) üzenetére


tenky
csendes tag

Szia!

Közben nyomtam egy S.M.A.R.T tesztet az 500GB-os diszkre amin a rendszer is van.

The following warning/error was logged by the smartd daemon:

Device: /dev/disk/by-id/ata-ST9500325AS_6VEPLE76 [USB JMicron], ATA error count increased from 0 to 1859

Device info:
ST9500325AS, S/N:6VEPLE76, WWN:5-000c50-03691a271, FW:D005DEM1, 500 GB

For details see host's SYSLOG.

You can also use the smartctl utility for further investigation.
Another message will be sent in 24 hours if the problem persists.

(#4910) vadkörte


vadkörte
addikt

Beüzemeltem a kis szerzeményem, egyelőre csak próbaképp. Megkapta az SSD-jét, mellé 4GB RAM-ot. A telepítés sajnos nem ment gördülékenyen a kis gépecskében ugyebár optikai eszköz nincs, az elkészített USB-s telepítőpendrive hibás volt, így a telepítés csontáfagyott. Új telepítőmédium legenerálása után az OMV simán felkúszott a kis gépre, igaz nem kapkodta el. :)

Érdekesség, hogy bár a gépbe 4GB RAM van telepytve, a BIOS látja is mindet, az OMV, annak ellenére, hogy a 64 bit-es verziót töltöttem le - amd64 - csak 2,94GB-ot lát. Találkozott már valaki ilyen jelenséggel? A RAM-ok jók, a slot-ok jók.

Az OMV-t beállítottam, lefrissítettem, a szükséges extrákat feltettem. A sensors plugin-nél viszont fejreállt. Annyira, hogy rakhattam újra. Az telepítés után az SSD-t kettévágtam, az OMV kapott egy 16GB-os partíciót, a maradékon létrehoztam egy adatpartíciót. Most úgy néz ki, működik. kopp-kopp

Üdv. V. Körte

(#4911) Patice válasza vadkörte (#4910) üzenetére


Patice
nagyúr

Mit is sikerült szerezned?

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#4912) vadkörte válasza Patice (#4911) üzenetére


vadkörte
addikt

Dell Optiplex 160FX csak nem az egymagos 230-as Atommal szerelt, hanem a dualcore 330-assal.
Innen jött az ihlet.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#4913) Patice válasza vadkörte (#4912) üzenetére


Patice
nagyúr

Olyan, mintha a VGA vezérlő csípne le magának ~ 1 GB-ot a rendszer-memóriából. BIOS-ban nézz rá.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#4914) vadkörte válasza Patice (#4913) üzenetére


vadkörte
addikt

Erre gondoltam első körben én is, de a BIOS-ban a minimumot, 32MB-ot engedélyeztem neki.
[kép] Úgyhogy passz...

Üdv. V. Körte

(#4915) kolor


kolor
csendes tag

Sziasztok!

Sikerült egy régi Inteles gépre OMV 2-t telepíteni.
Bár ledöbbentem, mert meg sem kérdezte, hogy akarom-e törölni a régi Windowsos rendszer és adat partíciókat. Azért illett volna kérdeznie, vagy legalább figyelmeztetni, hogy mit fog csinálni...

Egyelőre csak egy winyó van benne.
A rendszer lemezt több partícióra daraboltam, így a Transmission fájlok egy data nevű partícióra kerülnek.

Kérdés, hogy a Transmission 1.4 helyett hogyan lehetne 2.92 verziót feltenni?
Telepített már valaki Transmission 2.92 verziót OMV alá?

(#4916) sad_Vamp


sad_Vamp
őstag

Win 7-be hogy tudom a NASt berakni mint Hálózati drive-ot?

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#4917) Pelican válasza sad_Vamp (#4916) üzenetére


Pelican
őstag

Jobb egérgomb, map network drive.

http://pel.hu/eoscard http://pel.hu/bdedit

(#4918) kolor válasza kolor (#4915) üzenetére


kolor
csendes tag

Hátha valakinek hasznos lesz.
Én ezt a telepítési folyamatot csináltam végig.

https://github.com/transmission/transmission/wiki/Building-Transmission

# 1. Dependencies
apt-get install ca-certificates libcurl4-openssl-dev libssl-dev pkg-config build-essential checkinstall

# 2. libevent
# https://github.com/libevent/libevent/tree/release-2.0.18-stable
# https://github.com/libevent/libevent/archive/release-2.0.18-stable.tar.gz
# (If you got libevent from the git repository, you will
# first need to run the included "autogen.sh" script in order to
# generate the configure script.)

cd /var/tmp
wget https://github.com/libevent/libevent/archive/release-2.0.18-stable.tar.gz
tar xzf release-2.0.18-stable.tar.gz
cd libevent-2.0.18-stable
./autogen.sh
CFLAGS="-Os -march=native" ./configure && make

checkinstall
# change dpkg version to 2.0.18,
# otherwise will get
# error in Version string 'stable-1': version number does not start with digit
# módosítsd a verziót 2.0.18 verzióra, különben a fenti hibával leáll.

# 3. Transmission
cd /var/tmp
wget https://github.com/transmission/transmission-releases/raw/master/transmission-2.51.tar.bz2
tar xjf transmission-2.51.tar.bz2
cd transmission-2.51
CFLAGS="-Os -march=native" ./configure && make && checkinstall

http://omvipcime:9091

(#4919) klambi


klambi
addikt

deluge és ownCloud megy már a 3-mas verzión, valaki találkozott már vele?

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#4920) vadkörte válasza kolor (#4915) üzenetére


vadkörte
addikt

"Sikerült egy régi Inteles gépre OMV 2-t telepíteni."
100 Ft-os kérdés következik. Miért nem a 3-ast tetted fel? Annyira nem lehet régi az a gép, hogy kizárólag a 2-es menjen el rajt.

"Bár ledöbbentem, mert meg sem kérdezte, hogy akarom-e törölni a régi Windowsos rendszer és adat partíciókat. Azért illett volna kérdeznie, vagy legalább figyelmeztetni, hogy mit fog csinálni..."
Igen az OMV sajnos ilyen, szerintem mindenki örülne, hogy ha leszokna erről a tulajdonságáról, de ez van. Elvileg szól, hogy az egész lemezt használni FOGJA (és nem csak szeretné) remélem nem voltak rajta adatok...

"A rendszer lemezt több partícióra daraboltam, így a Transmission fájlok egy data nevű partícióra kerülnek."
Nem probléma, mivel a rendszerlemez mindig megy. Arra figyelj, hogy ha valamiért újra kellene telepíteni, akkor megint lesatíroz mindent. Nálam is így megy a gép. Egy 60GB-os SSD 16GB-os partícióján (lehet, hogy visszaveszem 4-8GB közé, mert a 90%-a belakás után is üres) van a rendszer, a maradék adat, ide tölt a TR.

(#4918) kolor:
Miért kellett ilyen leírásokkal kínlódni? Elég lett volna az OMV Extras plugin-t telepíteni és abból telepíteni a TR-t.

(#4919) klambi:
Tudtommal ownCloud nincs 3-as OMV alá. A Deluge-ról nem tudok érdemben nyilatkozni, amikor próbáltam a Pi-s NAS-omon, akkor ment, bár nekem a TR jobban kézreállt. A "új" DELL NAS-on TR-t használok. (majd, ha végre lesz időm befejezni)

Más:
RSync-kel meg lehet az csinálni, hogy egy figyelt mappa tartalmából mondjuk az 5 napnál régebbi állományokat helyezze át valahová? (a cél lényegtelen, a feladat kivitelezhetősége lenne fontos)

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#4921) tenky


tenky
csendes tag

Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni. Újratelepítettem a rendszert, minden szolgáltatás frankón működik, kivéve, hogy MC-ben a /media mappában nem látom egyik HDD-t sem, pedig a GUI-ban minden HDD fel lett mountolva.

Van esetleg ötletetek, hogy mit rontottam el?

Előre is köszi a válaszokat

(#4922) lovi27 válasza tenky (#4921) üzenetére


lovi27
addikt

Most, hogy jelezted, megnéztem és tényleg áttették onnan. Most a media helyett egy srv mappába vannak mountolva dev-disk-by-label-[cimke] néven a HDD-dék.

(#4923) tenky válasza lovi27 (#4922) üzenetére


tenky
csendes tag

ohh, basszus! Tényleg!
Köszönöm szépen!

(#4924) Faby válasza lovi27 (#4922) üzenetére


Faby
senior tag

Na ezt én is észrevettem amikor újratelepítettem és frissítettem, de azt hittem, valamit én rontottam el. Mivel működik minden, nagyon nem izmoztam rajta. Akkor tehát nem én voltam az oka.
Mondjuk nekem így sokkal egyszerűbb megkülönböztetni a lemezeket, mint a százezer karakteres azonosító vagy micsoda alapján.

A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

(#4925) kolor válasza vadkörte (#4920) üzenetére


kolor
csendes tag

"Sikerült egy régi Inteles gépre OMV 2-t telepíteni."
" 100 Ft-os kérdés következik. Miért nem a 3-ast tetted fel? Annyira nem lehet régi az a gép, hogy kizárólag a 2-es menjen el rajt."

Egy 3Ghz-es Intel processzor, csak 1 mag. 1,5 Gb RAM.
Elmenne rajta a 3-as OMV, de az beta, pár modul nem kompatibilis vele.
Ezért döntöttem a 2-es OMV mellett.

Apropó. 3-as OMV-re egyszerű az upgrade, vagy ismét legyalulja rendszert? Elveszítek minden konfigurációs beállítást?

"Igen az OMV sajnos ilyen, szerintem mindenki örülne, hogy ha leszokna erről a tulajdonságáról, de ez van. Elvileg szól, hogy az egész lemezt használni FOGJA (és nem csak szeretné) remélem nem voltak rajta adatok..."
Nem szól, hogy az egész lemezt használni fogja.
Kétszer is újrainstalláltam, mert volt egy freeNAS install is tesztelés céljából. Több plugin van hozzá, de FreeBSD alapú és a ZFS miatti 8Gb minimum RAM nekem túl sok. A magyar fordítás is csak részleges.
Az OMV Debian alapon nekem jobban bejött.
Ráadásul a Debian-t ismerem.

(#4918) kolor:
Miért kellett ilyen leírásokkal kínlódni? Elég lett volna az OMV Extras plugin-t telepíteni és abból telepíteni a TR-t.

A leírást magamnak csináltam, de ha már végigcsináltam, gondoltam közzéteszem.
Az OMV extras-ban is csak az 1.4 verzió van.
Ezért akartam újabb verziót telepíteni.

(#4926) lovi27 válasza Faby (#4924) üzenetére


lovi27
addikt

Én nem vettem észre, pedig pár napja ragtam újra az OMV-t. Uninstallálni akartam az mdadm-et, mert nem használok RAID-et, de leszedte a fél OMV-t... :DDD :D Szükség esetére telepítve van az MC, de igen ritkán kell, így nem találkozok ezekkel a nevekkel, nekem mindegy hogy hívják. De ha én változtattam volna meg, akkor egyszerűbb előtagot adtam volna nekik, ha már egyszerűsítünk.

(#4927) sad_Vamp válasza Pelican (#4917) üzenetére


sad_Vamp
őstag

oops, és tényleg, csak én az egészet egyben akartam, de csk külön mappánként lehet... na mind1 :) több mint a semmi :) Köszi!

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#4928) lovi27 válasza kolor (#4925) üzenetére


lovi27
addikt

- "pár modul nem kompatibilis vele..." Mi nem kompatibilis? Igen, a teljes HDD-t particionálja és mindent törlődik rajta.

- Nekem észrevette, hogy több partíció volt rajta és figyelmeztetett, hogy újra particionálni fogja. Igaz, angolul. Lehet úgyis telepíteni az OMV-t, hogy egy teljes értékű debian alá/mellé teszed és ott tudsz kijelölni partíciót telepítéshez, nem törli a teljes HDD-t.

- Sajnos, tényleg felesleges utasításokkal kínlódni. Az OMV lényege pont az, hogy nem kell vagy elég alig ismerni linux parancsokat.

OMV Extrák plugin letoltése OMV 2 és OMV 3 verziókhoz.
Fontos! Nem felcserélhetőek!

[ Szerkesztve ]

(#4929) vadkörte válasza kolor (#4925) üzenetére


vadkörte
addikt

"Elmenne rajta a 3-as OMV, de az beta, pár modul nem kompatibilis vele."

Ha egy Raspberry Pi-n elmegy, elmegy azon is. A mostani NAS előtt RPi2-t használtam, röhögve elfutott rajt.
Az első beta-kkal valóban voltak problémák, de egy ideje ezek megszűntek. Az ownClod-on kívül melyik általad használni kívánt modul nem kompatibilis a 3-mal?
Nem is próbáltam upgrade-elni, sima újratelepítéssel tettem fel a rendszert és sajnos gyalul. OMV v2 nálam csak VirtualBox-ban futott, de már onnan is töröltem.

Az extra moduljai valóban nem felcserélhetőek. 1x megpróbáltam. Satír lett a vége.

(#4926) lovi27:
Bizonyos állományokat a data partícióra akartam helyezni. A NAS-on van egy MC is, a megszokott helyen nem volt semmi. Eltartott egy darabig, mire meglett. :DDD

Üdv. V. Körte

(#4930) Faby


Faby
senior tag

Valaki hozzáértő tudna segíteni egy korábbi NAS-ból származó szoftveres raid1 tömb felcsatolásában?
Most ott tartok, hogy az OMV felismeri, hogy raid van/volt a lemezeken, de nem tudom működésre bírni.
Akár itt, akár privátban lépésről lépésre végig tudná velem nézni valaki, aki ért az mdadm parancshoz?
Kiinduló állapotról tudok feltenni képeket, infókat, azok alapján tudna valaki segíteni?

A barátok azok, akik jól ismernek és mégis szeretnek Téged!

(#4931) Flowtation válasza lovi27 (#4926) üzenetére


Flowtation
őstag

"Uninstallálni akartam az mdadm-et, mert nem használok RAID-et, de leszedte a fél OMV-t.".

Ez sajnos a debian sajátja. Anno a suliban nekünk is felhivta a tanár a figyelmünket, hogy deb alatt még véletlenül se szedjük le a network managert, mert viszi magával a gnome-ot is! :DDD
Én a múltkor ugyanigy jártam a laposon, le akartam szedni a vlc-t, aztán sikerült kinyirnom a kde asztalt. Linuxos topicban is volt róla szó.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#4932) vadkörte válasza Flowtation (#4931) üzenetére


vadkörte
addikt

A saját káromon tanultam meg én is, hogy nem olyan jó ötlet a rendszer lelkében kotorászni. Le akartam állítani a "felesleges"en futó szolgáltatásokat, mondván ne zabálja a vékonyka erőforrásokat. Sikerült belenyúlnom egy olyanba, amit észre sem vettem volna, ha nem reboot-olom a gépet. A reboot után gyanús lett, hogy nem csivitelt, elinduláskor az OMV. Rádugtam egy monitort és látom, hogy megakadt a boot. Restart után szintén, CTRL+D kombinációt kért, a betöltés után nem volt hálózat, minden alkalommal le kellett futtatni az omv-firstaid-et. Örültem, hogy a kész rendszert telepíthettem újra. (backup nem volt) Viszont most már a szenzorok is működnek. :D És most már van backup is.

Nem szigorúan OMV-s kérdés. A rendszerben lévő ventillátor(ok) sebességét CLI alól hogy tudom szabályozni? A kis DELL-emben, bár túlnyomórészt passzív, de van egy pici ventillátor. A benne lévő SSD-t is elég rendesen - 40-42°környékére - melegíti, még minimális használattal is, ennek nem örülök, annak még kevésbé, hogy majd ide az SSD helyére fog kerülni a terrás HDD, az SSD-nek meg keresek más helyet. A ház lényegében egy rosta, némi lemezzel megtört lyuk. :) telepítés közben, amikor intenzíven van használva a bordákat leszámítva hideg. Milyest a helyére kerül és üzemel, elkezd melegedni, az alatta lévő ventit meg minimumra fogja vissza. Csak a CPU szenzora mér, az meg 60°-ot jelez. A gép néhány %-os CPU és ~25%-os RAM kihasználtsággal stabilan fut. :(((

Üdv. V. Körte

(#4933) Flowtation válasza vadkörte (#4932) üzenetére


Flowtation
őstag

A ventis dologra sajnos nem tudom a választ, viszont engem is érdekelne, hogy hogyan lehet egyáltalán megnézni a hőfokokat, fordulatszámokat. Nekem meg hangos a gép, ezért kellene. Nem tudom, ez alaplap függő, vagy mi?

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#4934) sad_Vamp válasza Flowtation (#4933) üzenetére


sad_Vamp
őstag

eléggé az, ugyanis a OMV, hagyja bios/uefi default fan speed-eket. Nekem pl. el sem indul ha biosban QUIET módba állítom a ventilátorokat (sic!) sajnos.

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#4935) Flowtation válasza sad_Vamp (#4934) üzenetére


Flowtation
őstag

iagzából nem is tudom milyen tipusú konkrétan az alaplapom, régi gép ugye, nem is enyém volt, de estére megnézem, aztán hátha lehet valamit tenni az ügyben.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#4936) lovi27 válasza Flowtation (#4931) üzenetére


lovi27
addikt

"véletlenül se szedjük le a network managert,"

De ki akarta leszedni? Összetéveszted. Az mdadm egy szoftver raid manager és monitor. De mivel nem használok és tervbe sincs véve, gondoltam feleslegesen keresgéli a wincsiken és ébreszti fel őket. Megpróbálom leszedni, hisz nem egy nagy durranás.

Lehet, még sem ennyire egyszerű, de azt sem kizárt, hogy a fejlesztők az egyszerűség kedvéért összefonódásokat csináltak. Fel sem tételezték, hogy valaki majd uninstallálni akarja. Mint ahogy azt sem, hogy egyszer több száz giga bájt lesz a rendszer diszk és több partíció megy (menne) rá. De ha több időm lesz kicsit még utána olvasok.

(#4937) haliho0 válasza vadkörte (#4932) üzenetére


haliho0
tag

Ventilátor beállításokra én parancssoros megoldást találtam.
Egyszer az elején beállítgattam (igaz ráment két délutánom), azóta teszi a dolgát.
[link]

(#4933) Flowtation A hőfokokat és egyéb alaplapi értékeket a sensors paranccsal lehet megnézni.

(#4938) vadkörte


vadkörte
addikt

A fórum életében volt már szó az OMV rendszer adatbiztonságáról? Értem ez alatt azt, hogy hogy védhetjük meg az OMV-vel használt eszközeinket - lehet kicsit indokolatlan, de nem tartom elképzelhetetlennek, hogy egy háztartásban/telephelyen több OMV-s szerver üzemeljen - az adatszivárgástól, az illetéktelen behatolásoktól (az áramtalanítás és a LAN kábel kihúzása nem opció :DDD )
Tehát, mit lehet és érdemes telepíteni, beállítani a rendszeren, rendszerre, router oldalról, stb...?

(#4937) haliho0:
Ennek nekifutok és kipróbálom.

Üdv. V. Körte

(#4939) lovi27 válasza vadkörte (#4938) üzenetére


lovi27
addikt

Jó, hogy felvetetted. Ha volt is róla szó csak érintőlegesen, de leginkább sehogy.
Túl sokat nem lehet tenni, de ha valaki legalább azt a keveset megcsinálja nincs különösebb félnivalója. Itt is igaz, mint az autónál, ha egy profi bűnöző vetett szemet rá el fogja tudni lopni. Valódi hackernek sem gond a szokásos védelmeken átjutni, sőt még a komolyabbakon se. De ezek nem hülyék, céljuk van és egy átlag embernél mit érhetnek el? Megszámolják mennyi legális dalt vagy filmet tárol? ;] De olvashattad, az elnök jelölt leveleit is ellopták - mondják erre az ismerőseim. Persze, majd ha mi is olyan fontos valakik leszünk... :DDD

Nem a védekezés feleslegességéről szóltam, hanem arról, hogy helyén kell kezelni a dolgokat. De mik azok a kevesek?
- Telepítés közben vegyük komolyan a root jelszót és egy megfelelő hosszú és erősségűt válasszunk. A root az aki korlátlan jogosultsággal bír a gépünk felett.
- Egy felhasználónak szintén erős jelszót adjunk és lehetőleg csak annyi jogosultságot kapjon, amennyi a feladatok ellátásához szükséges.
- Az admin jelszavát azonnal cseréljük le.
- Az SSH-t már nem kell nekünk engedélyezni, a legújabb ISO óta alapból engedélyezett. Ez csak a v3-ra igaz! Ahol használata szükséges soha ne kerüljük meg.
- Egy protokollba történő bejelentkezéshez (samba, ftp, stb.) ne preferáljuk a jelszó nélküli használatot. Senki se szeret sokat gépelgetni, pláne nem kacifántos jelszavakat, de mindig található mód arra, hogy helyettünk a gép megtegye.
- Használhatjuk fájlok védelméhez az ingyenes CLAM Antivírus programot (clamav plugin). Nem tudom mennyire hatásos. Használtam, frissült, de soha egy üzenetet sem kaptam tőle. :D
- Használhatunk e-mail értesítést különböző szoftveres (pl. bejelentkezett valaki) vagy hardveres problémák jelzésére. Használtam, de működése kiszámíthatatlan és nem megbízható volt. De, ha csak egyszer küld időben egy jó üzenetet, már megérte.
- Végül van a beépített tűzfal (Hálózat / Tűzfal). Beüzemelése már bizonyos szintű tudást feltételez. Itt a fórumon még nem volt róla szó. A fejlesztők fórumán található hozzá valamilyen leírás. Használata fegyelmet kíván.

Nekem most ennyi jutott eszembe. Ha valakinek még van hasznos és egyszerűen megvalósítható ötlete, ossza meg velünk.

[ Szerkesztve ]

(#4940) doberman válasza lovi27 (#4939) üzenetére


doberman
senior tag

a fórum látogatói -szerintem- inkább otthoni környezetben használja az omv-t bár kis-közepes vállalati szinten is helytáll.
csak néhány plusz gondolat a feldobott témához:
ha biztonság akkor érdemes a hálózat felől megközelíteni a problémát pl: vendég wifit konfigurálni és ne lássa az omv-t, ha láthaja akkor is csak bizonyos mappát és csak olvasás joggal... ha mentések kerülnek rá akkor a mentés mappák ne legyenek felcsatolva a pc-kre (titkosító vírusok! amelyek az összes felcsatolt meghajtón található filéket titkosítják). az omv egyéb plugin szolgáltatásait lehetőleg ne portforwarddal tegyük ki az internetre, inkább vpn, vagy port-knock. (a vpn beállítástól ne féljünk - megéri használni, van az omv-hez is.)

8lnu

(#4941) tboy72


tboy72
aktív tag

Üdvözlet mindenkinek.
Olyan tervem van, amiben a segítségeteke kérném, hogy a mostani csak NAS-ra használt hardvert (OMV-vel) egy kicsit fejlesztve, szeretném másra is használni (KODI, böngészés) Az megoldható-e, hogy az OMV NAS funkcióit megtartva kibővíteni az operációs rendszert, hogy legyen gui (gondolom valami debian disztró kellene alá, csak hogyan?)
Tehát az a lényeg, hogy fusson az OMV ( távolról menedzselhető legyen) és mellette tudjam használni HDMI-n keresztül a KODI-t, és valami böngészőt, illetve a transmissiont tudjam menedzselni.

Köszönettel!

(#4942) Flowtation válasza tboy72 (#4941) üzenetére


Flowtation
őstag

Valakik már megoldották ezt itt, a lényeg, hogy tegyél fel egy alap debiant, aztán arra rakd fel az omv-t. Azért számít, hogy mégis milyen vasat tennél alá. Ha hdmi-n használod a kodi-t meg távolról lehessen menedzselni azt hogy érted? desktop gép mondjuk a szekrényben, ami a tv-hez van kötve és egy laptoppal meg elérnéd távolról mondjuk? Bocs, ha értetlen vagyok, nem kötözködni akarok.

más, mindenkinek:

tegnap feltettem a sensors csomagot, lm-sensors hivatalosan, illetve csak ezt találtam. Viszont nekem nem igazán működik, alig ír ki információt, szerintem azt is rosszul. :DDD Az alap egy asrock alivenf6g-glan lap athlon x2 6400+ cpu. Cpu venti, hátlap és táp venti van a gépben, elsősorban ezek érdekelnének.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#4943) tboy72 válasza Flowtation (#4942) üzenetére


tboy72
aktív tag

Jelenleg egy Asrock E350M alaplap van 3x3TB WD RED-el és 2 GB rammal egy midi házban. Ezen csak az OMV fut, viszont mivel a nappaliban a tv közelében van, ezért arra gondoltam, hogy a tv-re csatlakoztatott WINTEL win10-es mini pc-t kiváltanám vele, és a NAS harveréről tudnánk KODI-t futtatni, meg böngészni. (Nem kellene a WINTEL) Viszont az OMV-t hogyan lehet debian alá telepíten? Nem gyalul telepítés közben mindent? Én úgy emlékszem.

(#4944) Flowtation válasza tboy72 (#4943) üzenetére


Flowtation
őstag

ITT egy leírás, simán fel kell rakni mint egy csomagot. Igaz, írják, hogy használja az egész lemezt, de azért nem gondolnám, hogy simán kirántja a debiant. Utána már eléred a webes felületen. Innentől kezdve ugyan olyan mint egy csupasz omv a gépen. Azt én is úgy tudom, hogy gyalul mindent, viszont csak azt a lemezt amire a rendszer kerül, különálló telepítésnél. A megosztásos meghajtókat szerintem csak ugyanúgy fel kell majd csatolni. Legalábbis gondolom, meg igy tartanám logikusnak. Persze erre nem vennék mérget, ha tudod esetleg valahogy próbáld ki.

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#4945) tboy72 válasza Flowtation (#4944) üzenetére


tboy72
aktív tag

Köszönöm szépen, ezt kipróbálom majd.
Másik ilyen jellegű agyalásom, hogy ugyanezt mondjuk win10-el hogyan lehetne megoldani, persze erősebb deszkára építkezve. Mondjuk virtualizációval? Valakinek esetleg ötlete rá?

(#4946) lovi27 válasza tboy72 (#4943) üzenetére


lovi27
addikt

Két dologról van szó. Ha ISO fájlból telepíted az OMV-t, akkor mint operációs rendszernek van telepítő része, ami particionálja, formázza az eszközt amire telepít (HDD, SSD, stb.). Ez az ami töröl mindent. De ha már egy telepített rendszerre telepítjük az OMV-t nincs szükség ezekre. Akkor hasonlóan mint egy alkalmazást, mint egy programot utasításokkal kell telepíteni az OMV-t és így nem töröl semmit.

Amit a ft linkelt leírás régi és hiányos. Az úgy kevés! A keresőt használva ez egy működő leírás: OMV 3 telepítése Debian 8 linuxra. Épp pár napja teszteltem.

Még annyit. Amikor végzett a telepítéssel még a terminál előtt gyorsabban elvégezhető a frissítés az

apt-get update
apt-get upgrade

parancsokkal, és ha nincs telepítve a Midnight Commander az

apt-get install mc

utasítással tedd meg. Utána a szokásos módon folytatódhat az OMV kezdeti konfigurálása.

[ Szerkesztve ]

(#4947) nemurea válasza tboy72 (#4945) üzenetére


nemurea
aktív tag

Ha valami oknál fogva a régi, 2-es verziót telepítenéd, akkor azt a Wheezy-re kell felrakni.

Win-es alapon: talán könnyebb megoldani a HTPC részét (Win-es driver-t könnyebben rak fel az ember), de azért ezt eléggé gondold át, mivel ha virtualizálsz, akkor a virtuális gép fogja kezelni a géped szinte teljes fájlmenedzsmentjét, méghozzá "burokból": a virtuális gépen futó OMV-nek oda kell adnod valamelyik teljes HDD-det nyers módon. És innentől kezdve ha le akarsz játszani egy filmet a fő (Win) rendszereden, akkor az IP alapon kommunikál a virtuális gépen lévő OMV-vel, ami előszedi a HDD-ről az anyagot, tehát a Win nem fogja tudni direktben elérni az adat HDD-t.

Nem mondom, hogy nem működik, de tuti bonyolultabb kiépítés, több hibalehetőséget hordoz magában.

(#4948) tboy72 válasza lovi27 (#4946) üzenetére


tboy72
aktív tag

Köszönöm szépen, akkor ez alapján próbálkozom majd.
(#4947) nemurea
Értem. Viszont ha bírja hardverrel, akkor menni fog neki nem? Voltaképp most is ugyanaz megy csak két külön fizikai hardverral (külön a NAS ->utp switch->Wintel KODI lejátszás)

(#4949) Pelican válasza tboy72 (#4945) üzenetére


Pelican
őstag

Inkább egy S905(X) alapú boxot ajánlok médialejátszásra, kicsi, olcsó alig fogyaszt, mindent lejátszik LibreElec-kel.

http://pel.hu/eoscard http://pel.hu/bdedit

(#4950) nemurea válasza tboy72 (#4948) üzenetére


nemurea
aktív tag

Ezt a részét fogom, de mit nyersz vele? Fut egy (fizikai) géped, ami a routeren keresztül kommunikál saját magával...? :F

Ha Win alapon próbálkozol, az sem rossz, biztosan az is meg tudja oldani a fájlszerveres-torrentes kiszolgáló funkciókat, távoli menedzsmenttel, meg amivel kell - csak akkor nem az OMV kerül rá virtuális gépben, hanem valamelyik Win-es NAS-rendszer natívan. Nem néztem külön utána, de mintha korábban láttam volna egy összefoglaló cikket, abban volt ilyen ingyenes rendszer Windows-ra. De ismerve a Win állandó update-elési kényszerét, nem szívesen bíznám rá a NAS feladatokat.

De mondom, ettől függetlenül, ha nem zavar, hogy minden byte-ot megjárat a routeren keresztül, működik a virtuálgépes-OMV-s megoldás is. (Mondjuk ez nem is biztos, lehet, hogy okosan látja, hogy "házon belül" van, és nem veszi igénybe a tényleges forgalomra a routert. Ki kell próbálni.)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  OpenMediaVault
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.