Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  OpenMediaVault

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:12:58

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18001) szpeti40 válasza Gabesz87 (#18000) üzenetére


szpeti40
addikt

Oda azt írsz amit csak szeretnél, ha neked otthon kutyafüle van írva mindenhol, akkor lehet akár az is. :K

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#18002) Gabesz87


Gabesz87
addikt

Valószínű lesz még kérdésem, mivel nem vagyok túlzottan rutinos az OMV / Linux világában. Van ez a flashmemory plugin. SSD-re telepítettem az OMV6-ot. Bővítményekben fel is tettem. Kérdés, hogy kell ezen leírás alapján "buherálni", vagy feltelepítettem, azt csókolom, nem kell mást csinálni!?
Ill. másik kérdés, hogy a korábban használt OMV rendszeremből (RPi3-on) átraktam az új gépbe a HDD-t (azon van minden megosztott cucc, média, ext4 fájlrendszerben). Ez egy 4TB-os HDD. PLusz betettem még egy 2TB-osat, ez Win10 mellett volt PC-ben, NTFS-ben. Kérdés: kell formázni a vinyókat, most hogy OMV6 alá kerültek? A 2TB-os NTFS-t gondolom igen, az nem is gond, de a korábbi, ext4-est nem nagyon szeretném, ha nem muszáj, tekintve, hogy sok minden van rajta.
Szerk.: ha minden igaz, NTFS sem gond, az is használható, csak úgy rémlik, Linux alatt az ext4 a legjobb (leggyorsabb)?

[ Szerkesztve ]

(#18003) stigma válasza Gabesz87 (#18002) üzenetére


stigma
addikt

Hi, én ezeket javaslom, de ezt még páran írjátok.

- SSD - flashmemory plugin : Intel SSD-m van én nem tettem fel, mikor beszereltem, köszöni jól van. Mivel lovi27 fórumtárs leírta, ezért olyan mint egy biblia :DDD , szóval igen-így kell szerintem.

-Régi és új HDD: Ha van régi HDD-d ami OMV alattmár volt Ext4-re formázva, akkor csak elég újra felcstolni, formázni nem kell. Új HDD esetén mindenképp ext4-re formázz, mert gyorsabb mint az NTFS.

A régebbi hsz-re meg mert megírták a választ, az csak annyit jelent, hogy azon a néven éred el a gépet, vagyus ha emgadod hogy "home", akkor http://home.local-al eléred a gui-t.
Ha 80-as porton változtatsz másra, mondjuk 90-re akkor http://home.local:90-el fogod elérni a jövőben.

....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

(#18004) Patice válasza Gabesz87 (#18000) üzenetére


Patice
nagyúr

Arra írod át amire szeretnéd…

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#18005) Gabesz87


Gabesz87
addikt

Annak vajon mi lehet az oka hogy Putty-al nem tudom SSH-n elérni az OMV-t, de PowerShell-ből igen. Szóval az SSH működik, a Putty-al lehet valami :F

(#18006) szpeti40 válasza Gabesz87 (#18005) üzenetére


szpeti40
addikt

Nem telnetelni akarsz véletlen Putty-nál?

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#18007) Gabesz87 válasza szpeti40 (#18006) üzenetére


Gabesz87
addikt

Nem hiszem. Csekkolom majd azért, de szerintem nem. Sok az újdonság most: Windows 11, OMV6...én inkább valami Windowsos engedélyre, tűzfal beállításra gyanakszom. Szokatlan még egyelőre a 11 nagyon. De az OMV6-on is ledöbbentem, rendesen átfaragták.

Még egy bagatel kérdés: HDD-t hogyan tudom formázni ext4-re? Linux nem az erősségem :B :N

[ Szerkesztve ]

(#18008) Gabesz87 válasza szpeti40 (#18006) üzenetére


Gabesz87
addikt

Ezt írja ki amúgy a Putty:
Remote side unexpectedly closed network connection

[ Szerkesztve ]

(#18009) Gabesz87 válasza Gabesz87 (#18008) üzenetére


Gabesz87
addikt

Ja jól van, sikerült. ÉN voltam hülye. Megváltoztattam OMV-ben a portot 100-ra, és én azt hittem, Puttynál a porthoz (ami 22 alapból) azt kell beírni, ezért nem sikerült. :W

(#18010) Gabesz87


Gabesz87
addikt

Ne haragudjatok a sok kérdésért, de most meg a köv. problémám van. KEresgéltem, hogy is kell formázni a vinyót. Elvileg ha minden igaz, a Lemezek menüpontban tudom törölni. Felajánlja a gyors ill. a biztonságos törlést. Gyors törlésnél azonban a köv. hibát kapom:

Failed to execute command 'export PATH=/bin:/sbin:/usr/bin:/usr/sbin:/usr/local/bin:/usr/local/sbin; export LANG=C.UTF-8; export LANGUAGE=; blockdev --rereadpt '/dev/sda' 2>&1' with exit code '1': blockdev: ioctl error on BLKRRPART: Device or resource busy
OMV\ExecException: Failed to execute command 'export PATH=/bin:/sbin:/usr/bin:/usr/sbin:/usr/local/bin:/usr/local/sbin; export LANG=C.UTF-8; export LANGUAGE=; blockdev --rereadpt '/dev/sda' 2>&1' with exit code '1': blockdev: ioctl error on BLKRRPART: Device or resource busy in /usr/share/openmediavault/engined/rpc/diskmgmt.inc:298
Stack trace:
#0 /usr/share/php/openmediavault/rpc/serviceabstract.inc(588): Engined\Rpc\DiskMgmt->Engined\Rpc\{closure}('/tmp/bgstatusZi...', '/tmp/bgoutputCD...')
#1 /usr/share/openmediavault/engined/rpc/diskmgmt.inc(302): OMV\Rpc\ServiceAbstract->execBgProc(Object(Closure))
#2 [internal function]: Engined\Rpc\DiskMgmt->wipe(Array, Array)
#3 /usr/share/php/openmediavault/rpc/serviceabstract.inc(123): call_user_func_array(Array, Array)
#4 /usr/share/php/openmediavault/rpc/rpc.inc(86): OMV\Rpc\ServiceAbstract->callMethod('wipe', Array, Array)
#5 /usr/sbin/omv-engined(537): OMV\Rpc\Rpc::call('DiskMgmt', 'wipe', Array, Array, 1)
#6 {main}

Biztonságos törlés elindul, de az örökkévalóságig tartana.

(#18011) Gabesz87 válasza Gabesz87 (#18010) üzenetére


Gabesz87
addikt

Közben ezt is megoldottam némi netes kutakodással...aki keres az talál :)
Azt volt a gond, hogy felcsatoltam a vinyót, így meg persze nem tudtam törölni a partíciót.

(#18012) Gabesz87


Gabesz87
addikt

Mappa létrehozás/megosztás kapcsán most vakarom a fejem, megköszönném a segítséget!
Szóval korábban így nézett ki a megosztott mappa struktúrám OMV5-el:
- Docker (ebben van Plex és Transmission almappa)
- Download (complete és incomplete almappákkal)
- Kiss (Kiss és pi almappák) - ezek a userek gondolom, amiket létrehoztam
- media (Containers, Filmek, Mese...)

Ezek elvileg rajta vannak a vinyón most is. Hogyan tudom "visszaállítani" ezeket OMV6-ban, hogy lássam is ezeket a megosztott mappákat a GUI-ban? Illetve a media tartalmát, ahol sok film, sorozat van.
Ill. hogyan lenne érdemes kialakítani a struktúrát, plán úgy, hogy bekerült egy másik HDD is, szóval van most 2 fájlrendszer. Nem annyira világos - mivel Windowson nevelkedtem - hogy akkor hogyan is érem el a másik vinyót? Hálózati meghajtóként csatlakoztattam korábban a meglévőt. Az újat is külön kell?

(#18013) tradeelek11 válasza Gabesz87 (#18012) üzenetére


tradeelek11
Topikgazda

A rossz hírem hogy a strukturát neked kell kitalálni :) ahogy neked kényelmes :)

A jó a vissza állítás, Ami fontos a mappa nevének ugyanannak kell lenni,
kisbetű nagy betű helyesen!!!
Tehát létre hozol egy új megosztott mappát.
Név: lásd feljebb
Eszköz: itt kiválasztod a meghajtót
És kész vagyunk.

Olyan mappáknál aminek almappái is vannak ott csak a fő mappát adod meg (neked ha jól látom a media) gondolom az almappákat valamelyik konténer olvassa, a stackben már természetesen a hosszú elérési utat adod meg.

Ha csak 2 lemez egyben olvasása írása a cél, akkor nézd meg a plugineknél a mergerFS vagy
az union FS-t.

Tisztelettel :R

[ Szerkesztve ]

(#18014) Gabesz87 válasza tradeelek11 (#18013) üzenetére


Gabesz87
addikt

Ok, köszönöm!
Igen, a mappák visszaállítása sikerült is. Ami most épp problémás, hogy úgy fest, nem tudok plugint telepíten valamiért. Letölteném a mergefs-t, és ezt kapom:

Failed to execute command 'export PATH=/bin:/sbin:/usr/bin:/usr/sbin:/usr/local/bin:/usr/local/sbin; export LANG=C.UTF-8; export LANGUAGE=; export DEBIAN_FRONTEND=noninteractive; apt-get --yes --allow-downgrades --allow-change-held-packages --fix-missing --allow-unauthenticated --reinstall install openmediavault-mergerfs 2>&1' with exit code '100': Reading package lists...
Building dependency tree...
Reading state information...
The following additional packages will be installed:
libarchive-zip-perl mergerfs
The following NEW packages will be installed:
libarchive-zip-perl mergerfs openmediavault-mergerfs
0 upgraded, 3 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 391 kB of archives.
After this operation, 1291 kB of additional disk space will be used.
Err:1 http://deb.debian.org/debian bullseye/main amd64 libarchive-zip-perl all 1.68-1
Could not resolve 'deb.debian.org'
Err:2 https://openmediavault-plugin-developers.github.io/packages/debian shaitan/main amd64 mergerfs amd64 2.33.3~debian-bullseye
Could not resolve 'openmediavault-plugin-developers.github.io'
Err:3 https://openmediavault-plugin-developers.github.io/packages/debian shaitan/main amd64 openmediavault-mergerfs all 6.1.1
Could not resolve 'openmediavault-plugin-developers.github.io'
E: Failed to fetch http://deb.debian.org/debian/pool/main/liba/libarchive-zip-perl/libarchive-zip-perl_1.68-1_all.deb Could not resolve 'deb.debian.org'
E: Failed to fetch https://openmediavault-plugin-developers.github.io/packages/debian/pool/main/m/mergerfs/mergerfs_2.33.3%7edebian-bullseye_amd64.deb Could not resolve 'openmediavault-plugin-developers.github.io'
E: Failed to fetch https://openmediavault-plugin-developers.github.io/packages/debian/pool/main/o/openmediavault-mergerfs/openmediavault-mergerfs_6.1.1_all.deb Could not resolve 'openmediavault-plugin-developers.github.io'
E: Internal Error, ordering was unable to handle the media swap
OMV\ExecException: Failed to execute command 'export PATH=/bin:/sbin:/usr/bin:/usr/sbin:/usr/local/bin:/usr/local/sbin; export LANG=C.UTF-8; export LANGUAGE=; export DEBIAN_FRONTEND=noninteractive; apt-get --yes --allow-downgrades --allow-change-held-packages --fix-missing --allow-unauthenticated --reinstall install openmediavault-mergerfs 2>&1' with exit code '100': Reading package lists...
Building dependency tree...
Reading state information...
The following additional packages will be installed:
libarchive-zip-perl mergerfs
The following NEW packages will be installed:
libarchive-zip-perl mergerfs openmediavault-mergerfs
0 upgraded, 3 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 391 kB of archives.
After this operation, 1291 kB of additional disk space will be used.
Err:1 http://deb.debian.org/debian bullseye/main amd64 libarchive-zip-perl all 1.68-1
Could not resolve 'deb.debian.org'
Err:2 https://openmediavault-plugin-developers.github.io/packages/debian shaitan/main amd64 mergerfs amd64 2.33.3~debian-bullseye
Could not resolve 'openmediavault-plugin-developers.github.io'
Err:3 https://openmediavault-plugin-developers.github.io/packages/debian shaitan/main amd64 openmediavault-mergerfs all 6.1.1
Could not resolve 'openmediavault-plugin-developers.github.io'
E: Failed to fetch http://deb.debian.org/debian/pool/main/liba/libarchive-zip-perl/libarchive-zip-perl_1.68-1_all.deb Could not resolve 'deb.debian.org'
E: Failed to fetch https://openmediavault-plugin-developers.github.io/packages/debian/pool/main/m/mergerfs/mergerfs_2.33.3%7edebian-bullseye_amd64.deb Could not resolve 'openmediavault-plugin-developers.github.io'
E: Failed to fetch https://openmediavault-plugin-developers.github.io/packages/debian/pool/main/o/openmediavault-mergerfs/openmediavault-mergerfs_6.1.1_all.deb Could not resolve 'openmediavault-plugin-developers.github.io'
E: Internal Error, ordering was unable to handle the media swap in /usr/share/openmediavault/engined/rpc/pluginmgmt.inc:247
Stack trace:
#0 /usr/share/php/openmediavault/rpc/serviceabstract.inc(588): Engined\Rpc\PluginMgmt->Engined\Rpc\{closure}('/tmp/bgstatusvo...', '/tmp/bgoutputQZ...')
#1 /usr/share/openmediavault/engined/rpc/pluginmgmt.inc(251): OMV\Rpc\ServiceAbstract->execBgProc(Object(Closure))
#2 [internal function]: Engined\Rpc\PluginMgmt->install(Array, Array)
#3 /usr/share/php/openmediavault/rpc/serviceabstract.inc(123): call_user_func_array(Array, Array)
#4 /usr/share/php/openmediavault/rpc/rpc.inc(86): OMV\Rpc\ServiceAbstract->callMethod('install', Array, Array)
#5 /usr/sbin/omv-engined(537): OMV\Rpc\Rpc::call('Plugin', 'install', Array, Array, 1)
#6 {main}

Tehát ezzel ha jól értem, azt érem el, hogy van egy 4TB-os vinyóm adatokkal, és egy 2TB_os üresen, frissen formázva, és mergelés után lesz egy 6TB méretű partícióm, a meglévő adatokkal (egy kötetként kezeli majd az egészet)?

(#18015) agent_k válasza Gabesz87 (#18014) üzenetére


agent_k
őstag

Próbáljuk meg értelmezni együtt az alábbi hibaüzentet: "Could not resolve 'deb.debian.org'"

Én maximálisan megértem, hogy itt senki nem Linux mágus, de angolul csak tudtok. Életveszély ahogy teleírt winyókra, működő rendszerekre engedtek rá olyan parancsokat amikről kvázi fogalmatok nincs, hogy mire jók. Egy beszélő fej azt mondja, hogy most format. És te megteszed. Senkit de tényleg senkit sem szeretnék megbántani, mert aki tényleg tanulni akar az örvendetes. Viszont úgy látom fülét farkát elengedi a nagy többség aki ide ír.

[ Szerkesztve ]

(#18016) szpeti40 válasza Gabesz87 (#18014) üzenetére


szpeti40
addikt

Milyen DNS szervert használ a OMV?

#18015agent_k:
"működő rendszerekre engedtek rá olyan parancsokat amikről kvázi fogalmatok nincs, hogy mire jók."
Ezzel én is egyet értek sajnos, nem éri meg kamikaze ctrl c ctrl v-zni a parancsokat. :(

[ Szerkesztve ]

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#18017) Gabesz87 válasza agent_k (#18015) üzenetére


Gabesz87
addikt

Igen, tény, hogy nem vagyok Linux mágus, emiatt kérdezősködöm ennyit itt. Amikor pár éve a Pi-re varázsoltam fel az OMV-t, akkor is sokat kellett kérdezzek, de sikerült, és utána működött minden, kb. hozzá sem kellett nyúlni, csak frissítettem. Megértem, hogy mágusként, hozzáértőként iriitáló, amikor ennyi, és ilyen bagatel kérdéseket tesz fel egy hozzá nem értő, de abban bízom, hogy segítő válaszokat kapok, és nem ilyeneket!
Angolul tudok, de amikor meglátok egy ilyen hosszúságú log-ot, fogalmam sincs, ebből mi a lényeg. OK, itt van, hogy Could not resolve 'deb.debian.org. És? Mit kezdjek ezzel? Nem leszek vele előrébb! Nem tudom, ez pontosan mit is akar jelenteni, mi a megoldás rá!
Továbbá nem értem ezt sem: "Életveszély ahogy teleírt winyókra, működő rendszerekre engedtek rá olyan parancsokat amikről kvázi fogalmatok nincs, hogy mire jók."
Miről beszélsz? Én csak haladok az összefoglalóban is leírtak alapján az alapbeállításokkal, hogy összerakjam a rendszert. Semmi spécit nem csinálok. VOlt egy korábbi OMV-ben működő HDD-m, amin filmek, sorozatok vannak (ez szerintem nem az életveszély kategória, ha neadjisten eltűnik), a másik meg üres. Nekem kényelmesebb lenne együtt kezelni a kettőt, ezért szeretném használni az ajánlott mergefs-t. Ha eljutnék odáig. Úgyhogy gőzöm sincs, miért írsz ilyeneket!

#18016 szpeti40:
A hálózatok menüpontnál nincs definiálva külön DNS cím, szóval gondolom a routerem által használt, default, Telekomos DNS: 84.2.46.1, 84.2.44.1

[ Szerkesztve ]

(#18018) szpeti40 válasza Gabesz87 (#18017) üzenetére


szpeti40
addikt

Én átírnám a DNS-t a szerveren a google féle 8.8.8.8, 8.8.4.4-re vagy az 1.1.1.1, 1.0.0.1-re.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#18019) Gabesz87 válasza szpeti40 (#18018) üzenetére


Gabesz87
addikt

Besza.., így tényleg működik a letöltés, köszi! :R
Ezeket a segítő válaszokat értékelem!

[ Szerkesztve ]

(#18020) szpeti40 válasza Gabesz87 (#18019) üzenetére


szpeti40
addikt

Valamiért a szolgáltatói DNS szerverek nincsenek a helyzet magaslatán, nekem első dolgom a routere/szerveren/dhcp-ben átírni.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#18021) tradeelek11 válasza agent_k (#18015) üzenetére


tradeelek11
Topikgazda

Egyet értek amit írsz!

Viszont ha a beszélő fejes részben rám gondolsz :)
akkor tiltakoznék :)

"Ha csak 2 lemez egyben olvasása írása a cél, akkor nézd meg a plugineknél a mergerFS vagy
az union FS-t"

Egy szóval nem bíztattam senkit hogy telepítse, sőt azért is ajánlottam 2 őt!!!
"nézd meg"= olvasd el, dönts, telepíts.
(én a mentést nem írom, mert annak alapnak tartom)

Tisztelettel :R

(#18022) szpeti40 válasza tradeelek11 (#18021) üzenetére


szpeti40
addikt

"Viszont ha a beszélő fejes részben rám gondolsz :)"
Szerintem valami random megmondós youtube videóra gondolt.

MergerFS-hez nem kell gyalulni a lemezeket?

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#18023) jézusom válasza Gabesz87 (#18017) üzenetére


jézusom
addikt

én a 2 google dnst meg a saját routerem belső cÍmét szoktam megadni

(#18024) tradeelek11 válasza szpeti40 (#18022) üzenetére


tradeelek11
Topikgazda

Én szoktam!

De elméletileg nem kell.
[link]
"Drives may contain data when mounted via Mergerfs"

Tisztelettel :R

(#18025) szpeti40 válasza tradeelek11 (#18024) üzenetére


szpeti40
addikt

Érdekes, én biztos nem raknék még plusz egy hibafaktort csak azért hogy egyben lássam a lemezeimet.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#18026) tradeelek11 válasza szpeti40 (#18022) üzenetére


tradeelek11
Topikgazda

Viszont ha már szóba jött data disk, file rendszer.
Ugye nekem a rendszer a többivel együtt egy
ZFS Raid-en van Proxmox alatt.
Viszont az adat lemezek direktben oda adva az OMVnek
LUKS+Snapraid+ MergerFS kombóval.

Most jön pár nagyobb hdd illetve van elfekvőben SSD-ém("gyorsítótárnak")
így kipróbálok szigorúan OMV adatnak egy ilyen kombót:
LUKS+btrfs+bcache+SnapRAID+MergerFS
[link]

Ha működik, és van még rajtam kívűl olyan "hülye" :) akit ez érdekel
nagyon szívesen leírom :)

Tisztelettel :R

(#18027) szpeti40 válasza tradeelek11 (#18026) üzenetére


szpeti40
addikt

Én most akarom az OMV4-t "átmigrálni" proxmoxba, bár lehet jobban járnék ha inkább egy OMV6-ra rendezkednék be.
Én is direktben adnám oda a lemezeket az OMV-nek, meg lenne egy virtuális lemez SSD-n a rendszernek, meg egy másik a plex transcode és docker dolgoknak.
Csak ebben a nagy melegben nem olyan egyszerű elkezdeni (télen nem is emlékszem már mi volt a kifogás :D)

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#18028) agent_k válasza tradeelek11 (#18021) üzenetére


agent_k
őstag

Dehogy rád gondolok. Ne őrültködjél, Peti meg te vagytok a kevés hiteles információforrás itt! :R
Ilyen Dbtech meg technodaddylife vagy ki akiket istenítenek még. Szóval rájuk gondoltam.

(#18029) agent_k válasza Gabesz87 (#18017) üzenetére


agent_k
őstag

A mágustól én messze állok. Majd azt a leírást nézd meg amikor amit a kolléga csinál itt hamarosan a raides btrfs bcache stb-s varázslást. Az vagány lesz.

Ezzel együtt én azt mondom elbeszélünk egymás mellett. Dicséretesnek tartom amit csinálsz! :R Épp ezért írom, hogy egy dns resolve-nak nem szabad kifognia egy vállalkozó kedvű kezdő linuxoson. Ha saját magad jössz rá a megoldásra az jobban rögzül és tartósabb is lesz. :K

[ Szerkesztve ]

(#18030) tradeelek11 válasza agent_k (#18028) üzenetére


tradeelek11
Topikgazda

Elnézést kérek, még a feltételezésért is :D :R

Tisztelettel :R

(#18031) agent_k válasza szpeti40 (#18027) üzenetére


agent_k
őstag

Én merész voltam. Csináltam leállított VM-el egy mentést és a helyén upgradeltem az omv-t. Érezd az erőt ne töprengj :D

A proxmox, ha csak a lemezt adod neki oda és nem a vezérlőt akkor nem akar snapshotkor vagy VM mentésnél minden lemezről mentést csinálni? Xcp-ng - vel ezért kellett egy sata kártyát vennem, mert ha csak a lemezt adtam oda a VM-nek akkor egy 4TB-os snapshotot akart generálni :o

(#18032) szpeti40 válasza agent_k (#18031) üzenetére


szpeti40
addikt

Nekem fizikai vason van direktben most az omv, erre a szerverre akarom felheggeszteni a proxmoxot és arra az omv-t (meg még 1-2 dolgot).

Direktben a vezérlőt akarom odaadni, van egy Dell H200-am a gépben, azt átadom neki, azon lógnak a lemezek.

Melóhelyen ESXI-vel üzemeltetünk, ezt akartam magamnak otthonra is, de ahogy néztem inkább szerverterembe való, a proxmox háziszerver barátabb.

[ Szerkesztve ]

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#18033) jézusom válasza tradeelek11 (#18026) üzenetére


jézusom
addikt

Engem lehet, hogy érdekelne, de ez elég mazoistának tűnik, hogy ismeretlen linux appokat telepÍtsek poénból ;]

A snapraidről még van ötletem mi lehet, de az jelenleg nem érdekel.

(#18034) tradeelek11 válasza jézusom (#18033) üzenetére


tradeelek11
Topikgazda

Nincs ebben semmi új, csak így egyben:

BTRFS, egy file rendszer mint az .ext4 de kapából tudsz OMV alatt alapból arra is formázni.

Bcache, mint ahogy a nevéből is lehet rá következtetni egy SSD-ből csinál gyorsító tárat [link]

Luks encryption, titkosítja a lemezeket beállítható hogy rendszerindítása után automatikusan
felcsatolja a rendszer(OMV extrák része)

SnapRAID, szoftveres RAID szerű történet az előnyeiről akár ebben a topikban is utánna lehet olvasni (OMV extrák része)

mergerFS, itt meg az összes lemezt egyben látod, ép ma volt róla szó (OMV extrák része)

De ezt így egyben még csak szeretném, még nincs kész. De majd jelzek ha érdekes.

Tisztelettel :R

(#18035) szpeti40 válasza tradeelek11 (#18034) üzenetére


szpeti40
addikt

A lemez titkositásnak mi értelme otthoni környezetben?

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#18036) tradeelek11 válasza szpeti40 (#18035) üzenetére


tradeelek11
Topikgazda

Biztos, ami biztos :)

Ezt mindenki döntse el maga, akinek nem kell az kihagyható.

Viszont nekem vannak olyan adataim ha pl. ellopnák a szervert,
és kikerülnének nem biztos hogy örülnék neki :) (nem házi pornó :) )

Tisztelettel :R

(#18037) jézusom válasza tradeelek11 (#18036) üzenetére


jézusom
addikt

Ezt úgy kell érteni, hogy ha el lopnák a HDD-t, akkor másik gépben jelszót kérne?
Vagy mondjuk ha nálad is lemez művelet lenne, akkor jelszót kér?

(#18038) jNk válasza jézusom (#18037) üzenetére


jNk
senior tag

Partíció szinten titkosít a LUKS, jelszó megadása nélkül nem tudod felcsatolni/mountolni sehol. Amint felcsatoltad már úgy viselkedik mint egy "normális" meghajtó, nem kéri többet a jelszót.
A (leg)nagyobb biztonság érdekében egyébként nem ajánlott az automata mount a rendszerindításkor.

[ Szerkesztve ]

(#18039) jézusom válasza jNk (#18038) üzenetére


jézusom
addikt

köszi! Tehát nincs rá szükségem.

(#18040) tradeelek11 válasza jézusom (#18039) üzenetére


tradeelek11
Topikgazda

Ebben pont ez a jó, hogy nem kötelező!!!

Mindenki döntse, hogy számára mi a prioritás.
lovi27 sokat viccelődött is vele, számomra az adat biztonság.
(még ha nincs is 100%, de törekszem rá)
Már párszor leírtam hogy "alma" ökoszisztémát használok
végberendezés szintjén, de még az ő iCloudjukat is csak
arra használom hogy bármelyik készülékről tudjak hívást fogadni indítani,
üzenetet írni. De egy bit adatot nem tárolok náluk!!! Azt megoldom "open source"
saját magam.

(utólagos engedelmeddel had másoljak ki, egy részletet egy másik topikból)
"De nem is az. Elvből nem fogok infrára épÍteni okos otthont, amikor van egy gyári megoldás"

Pl. nálam a "gyári megoldás" nem plussz pont! sőt.
Nálam jöjjön el "mqtt"-vel a HA ig én majd megoldom.
Mondjuk nálam a HA-ban sincs ezer+1 integráció.

Másik gondolkodásbeli, hozzáállásbeli (és ez itt most nem degradáló)
különbség, hogy ott ilyenkor mindenki klímázik, én meg azon gondolkodom ,hogy a maradékot is mikor tudom leszedni, mert el szeretnék jutni egy "kvázi passzívház"
szerű állapotba (nem tanúsítvány szinten, hanem saját üzemeltetés szinten).

És hogy melyik a "jobb" gondolkodás, nem tudom,
Számodra a sajátod, számomra a sajátom, míg a harmadiknak meg a sajátja...

És ez így van jól mert EMBEREK vagyunk, különbözően gondolkodunk, ugyan azt a kihívást
másként oldjuk meg.

Ezt te se vedd személyeskedésnek mert tényleg nem annak szántam.
Inkább egy kis "filozofikus agy menésnek".

A konklúzió (ha egyáltalán van): nincs jó vagy rossz megoldás, csak olyan ami működik
és olyan ami nem :)

Tisztelettel :R

[ Szerkesztve ]

(#18041) Vektor77 válasza tradeelek11 (#18040) üzenetére


Vektor77
tag

Fejlesztő vs falhasználó.
Teljesen igazat adok neked. :R

(#18042) Gabesz87 válasza stigma (#17971) üzenetére


Gabesz87
addikt

Electorrenttel kapcsolatban kérhetnék egy kis segítséget?

(#18043) jézusom válasza tradeelek11 (#18040) üzenetére


jézusom
addikt

Jó ez így, legalább tudom, hogy te ertesz hozzá ha megis szükségem van rá.

Passzív ház nem hülyeség, én is csak most indítottam be a hűtést, de mégiscsak jobban alszom. Első sorban fűtésre vettem. Az mas kerdés hogy passzív házban fűteni se kell.

(#18044) Gabesz87


Gabesz87
addikt

Szeretném távolról babrálni az IP kameráimat/NVR-t (pl. újraindítani böngészőben a konfigba belépve). OMV-ből hogyan tudom ezt megtenni, mi szükséges hozzá? Tök jó lenne valami egyszerű módszer, mint pl. TeamViewer-en rácsatlakozni a gépre. Kéne vmi virtual machine plugin, vagy mi lenne a legegyszerűbb mód?

(#18045) szpeti40 válasza Gabesz87 (#18044) üzenetére


szpeti40
addikt

"Szeretném távolról babrálni az IP kameráimat/NVR-t"
Én egy sima VPN-t (pl Wireguard) raknék fel és ugyan úgy megy utána mintha otthon csücsülnél.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#18046) Gabesz87 válasza szpeti40 (#18045) üzenetére


Gabesz87
addikt

Tehát pl. ezen videó alapján felteszem es utána? Mondjuk ő - a közkedvelt Techno Dad Life :) - Pivpn-el telepítette a Wireguard-ot. Ez így rendben van, csinálhatom így? Szóval felteszem, és akkor elérem bárhonnan a szervert (OMV-t). Tehát mintha otthonról csinálnám ezt. De utána én hogyan tudok belépni az NVR setupjába? Mint amikor otthon csinálom Win alól böngészőből.
Sajnos ez a szerver, VPN, távoli elérés dolog nekem nem annyira egyértelmű. :(

(#18047) szpeti40 válasza Gabesz87 (#18046) üzenetére


szpeti40
addikt

"Tehát pl. ezen videó alapján felteszem es utána?"
Igen, akár úgy is, vagy amit linkeltem szerintem az egyszerűbb és webes felület is lesz hozzá.

" Szóval felteszem, és akkor elérem bárhonnan a szervert (OMV-t)."
Igen, de nem csak a szervert, hanem minden helyi dolgodat, pl NVR.

"De utána én hogyan tudok belépni az NVR setupjába? Mint amikor otthon csinálom Win alól böngészőből."
Igen, pontosan úgy.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#18048) Gabesz87 válasza szpeti40 (#18047) üzenetére


Gabesz87
addikt

Világos, köszi! :R

(#18049) szpeti40 válasza Gabesz87 (#18048) üzenetére


szpeti40
addikt

A VPN-t úgy képzeld el, mint egy kis alagútat, ami bárhol vagy a világban a vége az otthonodhoz vezet, így ha VPN-en keresztül beírod az otthoni NVR elérését a böngésződbe, akkor ugyan úgy be fog jönni a kezelő felülete, mert az alagúton keresztül megtalálja a géped.
Így nem kell a nagyvilág felé portokat nyitogatni, hanem csak Te éred el az otthoni hálózatodat.

Swift 1.3 GLX, Garmin Fēnix 6s, EOS R, Dell T110 II, iPad Pro, iPhone 15 Pro, Unifi

(#18050) Kenderice válasza szpeti40 (#18049) üzenetére


Kenderice
senior tag

Sajnos ez nem mindíg van így.
Vpn-nel például nem mindig olyan mintha otthon lennél az otthoni smb megosztott dolgok tekintetében.
Azokat nem fogod látni.
Valamint a KODI-val is vannak gondok.
Enigma2 plugin esetében hiába csatlakozok a laptopommal az itthoni VPN hálózathoz, nem látja a helyi hálózatban a set top boxot és így nem tudja stream-elni az adást sem.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  OpenMediaVault
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.