- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Gurulunk, WAZE?!
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- sziku69: Szólánc.
- Sub-ZeRo: Euro Truck Simulator 2 & American Truck Simulator 1 (esetleg 2 majd, ha lesz) :)
- eBay-es kütyük kis pénzért
- mefistofeles: Érdekes történések a hardveraprón...2.
- GoodSpeed: POCO X6 PRO 5G 12/512 GB vs Samsung Galaxy S24 FE 8/256GB
- t72killer: Fürdőkád kontra elektromosság: XXI.század
-
LOGOUT
Általánosságban a napenergiáról (alapinformációk)
Kezdjük Ádámtól, Évától! Napenergiát nagyon sok mindenre lehet hasznosítani, nagyon sokféleképpen, de ezek közül a legelterjedtebb a napelem és a napkollektor.
Napelemmel villamos energiát lehet előállítani, napkollektorral hőenergiát állítunk elő, amivel vizet vagy levegőt lehet melegíteni, amit a használati meleg víz melegítésére, vagy épp fűtésrásegítésre lehet használni. Utóbbi előnye, hogy rendkívül magas hatásfokkal (<95%) tudja a beeső napsugárzást hasznosítani, hátránya, hogy akkor adja a legnagyobb meleget, amikor süt a nap – jellemzően amikor nincs rá szükségünk (nyáron)! Mosodáknak, autómosóknak (ahol sok hőenergiára van szükség nyáron is) ideális befektetés! Háztartásoknak már több problémát hordoz, mint előnyt, mert a nyáron keletkezett energiával valamit kezdeni kell, különben néhány év alatt saját magát fogja károsítani a rendszer!
Könnyű megjegyezni, hogy melyik-melyik, mert anno iskolában majdnem mindenkinek volt napelemes számológépe! Ez a topic a napelemekről szól!
Új hozzászólás Aktív témák
-
asdf_
veterán
Ha már szóba került, pár napja száradt meg csak rajta a digitális pecsét, tehát úgy néz ki, több év megfeszített munkájával végre megszülték:
Indokolás a Szabályzat 6/B. számú mellékletéhez
A Szabályzat 6/B sz. melléklet módosításainak indoka az, hogy HMKE-k esetében lehetővé váljon a hálózatpárhuzamos szigetüzem. A szabályok módosítására és kiegészítésére a hálózatpárhuzamos szigetüzem iránti felhasználói igények növekvő száma miatt is szükség van, de az is indokolja az új szabályok bevezetését, hogy a HMKE-vel rendelkező háztartások ne maradjanak áram nélkül pl. egy tervezett hálózati karbantartás esetén.
Lényeges az a szabály, hogy egyszerre csak az egyik állapot állhat fenn (szigetüzem, vagy hálózatra kapcsolt üzem), és a HMKE csak a Szabályzatban meghatározott feltételek fennállása esetén maradhat hálózatpárhuzamos szigetüzemben.
Szintén fontos új előírás, hogy ha a rendszer szigetüzemben marad, akkor a belső hálózat és a közcélú hálózat galvanikusan váljon szét, és ennek érdekében minimum a fázisvezetőket szakítsa meg a leválasztó berendezés.
A leválasztást biztosító berendezésnek teljesítenie kell a vonatkozó szabványokban leírtakat. Ezen előírások betartása biztosítja azt, hogy ezek a berendezések csak megbízható és bevizsgált gyártmányok legyenek.
Abban az esetben, ha az inverter egyébként szigetüzemre alkalmas, akkor az új szabályozás lehetőséget ad arra, hogy vagy maga az inverter, vagy egy külső egység oldja meg ezt a galvanikus leválasztást.
A külső berendezésnek is meg kell felelnie az előírt kritériumoknak, ezt a minimum szabványoknak való megfeleléssel bizonyítani kell.
Tekintettel arra, hogy ez az átalakítás és alkalmassá tétel lényeges beavatkozást jelent a csatlakozási pont utáni felhasználói berendezésen, ezért szükséges azok villamos biztonsági felülvizsgálata.------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hálózatpárhuzamos üzemre és szigetüzemre is képes rendszerrel szemben támasztott követelmények
A rendszernek önmagában, az elosztóhálózattól függetlenül is teljesítenie kell a jogszabályban előírt műszaki biztonsági követelményeket, amit tervezői egyenértékűségi nyilatkozattal, és a kivitelező felelős műszaki vezetőjének szabványossági nyilatkozatával kell igazolni.
A szigetüzemre képes energiatermelő berendezést szigetüzemben a közcélú hálózatról galvanikusan le kell választani. A leválasztást ún. szigetüzemi leválasztóval kell megvalósítani. A szigetüzemi leválasztónak az energiatermelő berendezés szerves részét kell képeznie, és biztosítania kell a kettős galvanikus leválasztást. A szigetüzemi leválasztó az invertertől elkülönítve is elhelyezhető. A szigetüzemi leválasztó pólusszámát a tervezőnek kell megválasztania úgy, hogy a fázisvezetőket minden esetben szükséges leválasztani. A szigetüzemi leválasztó az inverter részegysége vagy az előírásoknak megfelelő önálló gyártmány lehet.
Az önálló szigetüzemi leválasztó berendezéseknek meg kell felelnie a következő szabványoknak:
MSZ EN 61439-1
MSZ-EN 61439-2
MSZ HD 60364-4-46
A szabványelőírásoknak való megfelelés független minősítő intézet által kiadott bizonyítvánnyal igazolható. Az önálló szigetüzemi leválasztó alkalmazhatóságához az elosztói engedélyesek hozzájárulásának megszerzése szükséges. A szigetüzemi leválasztó megfelelőségét igazoló dokumentumokat bármely elosztói engedélyeshez be lehet nyújtani a honlapján leírt eljárás szerint. A megkeresett elosztói engedélyes az alkalmazhatóságról a többi elosztói engedélyest értesíti. Ha a berendezés alkalmazásához bármely elosztói engedélyes a hozzájárulását megadta, azt az összes elosztói engedélyesek honlapján helyezett - listájára fel kell vezetni.[/] Végre, b+, hogy nincs ez a hülye különcködés, hogy itt ez jó, ott az jó. (I)A szigetüzemi leválasztó tervezői hatáskörben kombinálható az elfogadott inverterekkel azzal, hogy a kompatibilitás biztosítása szintén tervezői feladat.
Hálózatpárhuzamos üzemre és szigetüzemre is képes rendszer üzembehelyezésének feltétele a villamos biztonsági felülvizsgálat elvégzése. A vizsgálatra vonatkozó szabványban foglaltak szerinti részletes mérési jegyzőkönyvet a készre-jelentési dokumentumnak tartalmaznia kell.
Az üzembe helyezés során az elosztói engedélyes elsősorban a szigetüzemi leválasztó funkcionális ellenőrzését végzi el. Hálózatpárhuzamos üzemre és szigetüzemre is képes rendszer esetében az elosztói engedélyes nem vállal felelősséget a felhasználói berendezés szigetüzemű működése, az átkapcsolás során kialakuló nem megfelelő feszültségminőség, oppozíció, a nem megfelelő(/I)(I)Hálózatpárhuzamos üzemre és szigetüzemre is alkalmas berendezés
Olyan felhasználói berendezés, amely képes a hálózatpárhuzamos üzemre, valamint szigetüzemre is, továbbá képes a két üzem között váltani úgy, hogy egyszerre csak az egyik üzemállapot állhat fenn.(/I)[ Módosította: Intruder2k5 ]
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Az összefoglaló tartalma:
1. Alapfogalmak
2. Napelemekről
3. Napelem típusok
4. Inverterekről
5. Várható termelés kiszámítása
6. Mi történik működés közben?
7. Mi az engedélyeztetés menete?
8. Rendszer-méretezés és hibák(!)
9. Villámvédelem
10. Árak és megtérülés
11. Hibrid rendszerek
12. A megújuló energiák helyzete napjainkban
13. Egyéb
14. Telepítés után
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Fotók, videók mobillal
- Autós topik látogatók beszélgetős, offolós topikja
- SSD kibeszélő
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Milyen routert?
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Villanyszerelés
- Milyen videókártyát?
- Azonnali notebookos kérdések órája
- További aktív témák...
- 122 - Lenovo Legion Pro 5 (16ARX8) - AMD Ryzen 7 7745HX, RTX 4070 (48 hónap garancia!)
- 119 - Lenovo Legion Pro 5 (16ARX8) - AMD Ryzen 7 7745HX, RTX 4070 (48 hónap garancia!)
- Okosóra felvásárlás!! Samsung Galaxy Watch 5 Pro, Samsung Galaxy Watch 6 Classic
- LG 55B4 - 55" OLED - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - PS5 és Xbox Ready
- Samsung Galaxy A9 2018 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest