Új hozzászólás Aktív témák

  • toldy

    őstag

    Osibaa kollégával tovább egyeztetve, a kéréseket figyelembe véve végül ebben álapodtunk meg.
    user137, canniball nézzetek rá ti is. :R
    zodo: mivel beágyazott rendszerekkel nem foglalkozunk a tupikban illetve atöbség nem jártas benne így csupán érdekesség képen fel let hozva. :U :R

    Mivel manapság már hazánkban is elérhetővé váltak ezek a kisméretű alaplapok, valamint a hozzá tartózó kisméretű házak is, úgy gondolom érdemes nyitni egy saját topikot.

    Az ITX szabványt a VIA alkotta meg 2001-ben, mely eredetileg 21,5x19,1 cm volt, mára 17x17 cm-re redukálódott. Felhasználási területe igen széles, egyformán alkalmazzák végfelhasználók, mint nagy cégek különböző beágyazott rendszerekhez. Ipari területen különböző célokra felhasznált gépekhez szolgálnak alapul pl. CNC maró gépekhez, vagy ATM automatákhoz stb. A szabvány leírása a formfactors.org-on található meg. Amit érdemes kiemelni, hogy a mini-ITX kompatibilis az ATX és mATX szabványokkal - a csavarhelyek, a hátlapi panel és a bővítőkártya elhelyezése is megegyezik -, így egy mITX lap gond nélkül beszerelhető szabványos mATX és ATX házakba is.

    Szemléltetés képen:

    A mITX gépek tipikus felhasználási területei:

    Kisméretű, általános célú PC
    - azonos teljesítményt nyújt, mint nagyobb társai, azonban feleakkora méretben valósítható meg
    - hátránya, hogy csak egy bővítőkártya fér bele, illetve a processzorhűtő mérete is korlátozott
    - a konfiguráció ára valamivel magasabb mITX méretben, mint mATX méretben

    Internetezésre, irodai alkalmazásokra használt gép
    - kisméretű, alacsony fogyasztású, csendes gépek építhetők erre a célra mITX alkatrészekből
    - jellemzően egy darab HDD, slimline ODD és passzív hűtésű, külső táp egészíti ki ezeket

    Home Theater PC (HTPC)
    - kiváló multimédiás képességekkel rendelkező, extrém csendes mITX gépek építhetők, így ideális a HTPC-k számára
    - általában egy darab HDD, slimline ODD és passzív hűtésű, külső táp tartozik hozzájuk

    Network Attached Storage (NAS)
    - a mITX lapok alacsony fogyasztásuk révén ideális alapjául szolgálnak a házi építésű NAS-oknak
    - hátrányt jelent, hogy mind hazánkban, mind külföldön erősen korlátozott az erre szolgáló mITX házak száma

    Integrált CPU-val rendelkező alaplapok:- SiS 662 / Intel 945GC chipset + Intel Celeron: az Intel első próbálkozásai, internetezésre és irodai felhasználásra alkalmas, kisebb teljesítményű NAS-ban is felhasználható. Alaplapok: D201GLY, D201GLY2, Asus ITX 220
    - Intel 945GC chipset + Intel Atom proci: első generációs Atom platform, internetezésre és irodai felhasználásra alkalmas, kisebb teljesítményű NAS-ban is felhasználható
    - nVidia ION chipset + Intel Atom proci: az Intel megoldásánál jóval erősebb multimédiás képességekkel megáldott, HTPC-be ideális platform, emellett persze internetezésre és irodai felhasználásra is alkalmas Pl. Asrock A330ION, Asus AT3IONT-I,Zotac IONITX-G-E Intel NM10 chipset + Intel Atom proci: második generációs Atom platform, internetezésre és irodai felhasználásra alkalmas, ION2 GPU-val vagy más grafikus gyorsítóval (pl. Broadcom Crystal HD) kiegészítve HTPC-ben is megállja a helyét
    - VIA chipsetes és VIA procis lapok: a VIA-nak közel évtizedes múltja van a mITX lapok világában, így számtalan VIA chipsettel és processzorral rendelkező példány forog a piacon. Ezek elsősorban alacsony fogyasztású ipari környezetben felhasznált alaplapok, de kiválóan alkalmasak irodai, netezős, letöltős gépek alapjául is. Idehaza nehezen és borsos áron szerezhetők be.

    Idehaza ismert, beszerezhető asztali procis lapok:
    - LGA775 procikat fogadnak: Intel DG41MJ, Intel DG45FC, Intel DQ45EK, Zotac G41, Zotac G43, Zotac G45, Zotac GF9300-I
    - LGA1156 procikat fogadnak: DFI MI P55-T36, ECS H55H-I, Gigabyte H55N-USB3, Intel H57JG, Zotac H55ITX-A
    - AM3 procikat fogadnak: Sapphire IPC-AM3DD785G, Asus M4A88T-I Deluxe
    - AM2+ procikat fogadnak: J&W Minix 780G-128MB, J&W Minix 785G-128MB, Zotac GF6100-E

    Mini-ITX házak:
    a házak funkcionalitását általában jól jellemzi a méretük (persze van pár kakukktojás), kategorizálni sok féle képpen lehet, általában felhasználás szerint tesszük.

    Kisméretű netezős, letöltős, irodai gépek: kisméretű , csendes gépek építésére alkalmas házikok általában egy 2,5" hdd és egy slim odd szerelhető be, a komolyabbakba félmagas bővítőkártya helyezhető. Jellemzően 90-150w paneltáppal vannak szerelve.

    HT-PC: Paramétereik általabban megeggyeznek a fentebbi kategória házaival azonban igényesebb anyagokból készített, esztétikusabb megjelenéssel bíró termékek.

    Gammer: Ezen házak elég ritkák ebben a kategórában, de vannak. Jellemzően 1-2 slottos bővítő hely, slim vagy normál odd szerelhető be és általában legalább 2 hdd beszerelése valósítható meg. Jellemzően 250-300w SFX tápppal vagy normál ATX táp beszerelésének lehetőségével érkező házak.

    NAS: Több hdd beszerelésére alkalmas házak, SFX vagy ATX táppal szerelve. ( ideheza nem elérhetőek)

    Aktuális ismert házak : [link]

    Tápegységek: a kis fogyasztású gépekhez kis teljesítményű tápegységek is passzolnak (alacsony terhelés mellett az ATX tápok hatékonysága jóval rosszabb); a szokásos, ATX, SFX, TFX tápok mellett 60-250W teljesítménnyel (számunkra) újfajta tápok váltak elérhetővé. Sajnos ezek itthon nehezen beszerezhetők, így a házhoz adott gyári tápegység nehezen cserélhető nagyobbra, ezt érdemes észben tartani a ház kiválasztásakor.
    - PicoPSU + külső AC/DC: kisméretű tápegység 60-160W teljesítménnyel, a házban nem igényel külön helyet, közvetlenül az alaplapra dugható, passzív hűtésű, általában egy sata és egy molex csatlakozóval vannak ellátva, de ezen felül rendelkeznek egy csalakozóval mely segítségével további egy-egy Pata-Sata eszközt tudnak ellátni.
    - Panel táp + külső AC/DC: kisméretű tápegység, 60-200W teljesítménnyel, mindössze 16x4 cm méretű, passzív hűtésű
    - Flex ATX táp: jellemzően 100-200W-os teljesítményű, általában 4 cm-es hangos hűtéssel rendelkezik"

Új hozzászólás Aktív témák