Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14651) Rowon


Rowon
veterán

A Remmina ezt nem tudja?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#14652) ViZion válasza Vladi (#14650) üzenetére


ViZion
félisten

Nem ugyan azon a hálón vagyunk... mobilnet, mindkettőnknél.
Remmina azt nem ismerem, utánaolvasok. thx.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14653) sonar válasza ViZion (#14649) üzenetére


sonar
addikt

Nekem ilyen esetre van egy rpi-s wireguard serverem amihez két klikk csatlakozni és akkor már "otthon vagyok". Onnantól kezdve meg ki mit szeret (ssh, rdp, vnc, xming...)
De emlékeim szerint a nordvpn-nek is van vmi ingyenes megoldása amivel gépeket lehet közös hálóba hozni.
nordvpn - meshnet, de még sose próbáltam.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#14654) ViZion válasza sonar (#14653) üzenetére


ViZion
félisten

Jah, hát akkor tailscale is mehetne, csak gondoltam van vmi, ami esetleg már telepített és csak elindítja, én meg csatlakozom. :U

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14655) sonar


sonar
addikt

Teamviewer ami még használható és nem igényel különösebb gondot.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#14656) zizidor válasza rti17 (#14648) üzenetére


zizidor
senior tag

Próbálok rájönni hogy hol van a buktató, de még nem sikerült. Az látszik, hogy a wifi csatlakozás megy, a hálózat (IP) megy, mert a könyvtár bejelentkező lapját eléred.

Mivel az azonosítás böngészőn keresztül történik, elméletileg nem lehetne operációs rendszer függő, de valahogy mégis az.
Windows gépen milyen böngészővel sikerült? Linuxon mivel próbálod?

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14657) Mobulla válasza rti17 (#14648) üzenetére


Mobulla
csendes tag

A kép alapján fent vagy a wifin, a rendszer nem enged azonosítás hiányában tovább.(tehát nem a wifi kapcsolat jelszavát írod be, hanem a mögötte lévő szolgáltatásét, ez egy egyszerű weblap)
Egyébként hol ütöd be a számokat, a numerikus vagy az alfanumerikus billentyűzeten? (az alfanumerikuson kellene, az a biztos)
Tedd meg a kedvemért, hogy beírod linuxon egy szöveges fáljba.
Ha stimmel, akkor másold be a könyvtári bejelentkező ablakba. Ha így sem megy, akkor válts böngészőt, frissítsd a rendszert, valami egyéb oka van a dolognak.

(#14658) zizidor válasza Mobulla (#14657) üzenetére


zizidor
senior tag

Azt írta, jelszó nélküli a wifi, csak az azonosításhoz van jelszó (4 jegyű PIN).
De ez a bemásolós dolog működhet, kizárná az elgépelésből vagy a billentyűzet beállításból eredő hibákat.

[ Szerkesztve ]

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14659) zizidor


zizidor
senior tag

Okostelefonoknál manapság szinte alap dolog a tároló-titkosítás, gondoltam kipróbálom hogy megy ez egy laptopnál. Persze nem a Windows BitLockerre gondolok. A Mint telepítőben van ilyen lehetőség, hogy LVM/LUKS használatával titkosít. A bökkenő csak az, hogy amikor ezt kiválasztom, akkor a következő lépésnél hibaüzenet nélkül, egyből megszakad a telepítő és ott maradnak a létrehozott, de teljesen üres partíciók.

Keresgélés és próbálgatás után addig sikerült eljutni, hogy parancssorból létrehozom a partíciókat (efi, /boot, lvm-pv), egy volume groupot és abban két logikai meghajtót (/ és /home), de hogy lesz ebből titkosítás? Ha csak így simán ráengedem a telepítőt, akkor felismeri az LVM köteteket, ki lehet jelölni és rátelepül, működik is ahogy kell. Utólag kellene titkosítani? Vagy még a telepítés előtt? Igazából elég lenne a /home-ot, a felhasználói adatok miatt.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14660) zizidor válasza zizidor (#14659) üzenetére


zizidor
senior tag

Próbálkozom LVM nélkül.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14661) sonar válasza zizidor (#14660) üzenetére


sonar
addikt

Talán segít: [link]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#14662) zizidor válasza sonar (#14661) üzenetére


zizidor
senior tag

Sajnos nem. Ami a videóban 1:50-nél látható, az nekem már nem jelenik meg, mert kiakad a telepítő és szó nélkül bezáródik.

Meg tudom csinálni neki a titkosított fájlrendszer(eke)t, akár LVM használatával, akár nélküle, de újraindításkor nem kéri a jelszót, csak némi várakozás után kihajít az initramfs terminálba. Itt simán tudom csatolni a titkosított kötetet (cryptsetup luksOpen), utána el is indul a rendszer. Valahogy azt kéne, hogy egy jelszó kérés után ezt saját maga megcsinálja. :((

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14663) zizidor


zizidor
senior tag

Megvan a megoldás.
- Létrehozom a szükséges partíciókat, fájlrendszereket
- Beállítom a titkosítást
- Telepítem a rendszert a létrehozott fájlrendszerek kiválasztásával
- Restart után terminálból kell csatolni a titkosított fájlrendszert és elindul
- Létre kell hozni és kitölteni az /etc/crypttab fájlt !!!
- update-initramfs
- Restartnál kéri a jelszót. Öröm.

Persze erre nem lenne szükség, ha a telepítő rendesen működne, nem fagyna le.
A letöltött iso fájl amúgy hibátlan, leellenőriztem.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14664) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mint Edge-t tettem egy zsír új Lenovo laptopra, mert ahogy a gépet használom, oda a Mint jellegű disztrók felenek meg. De ezek a V15 G4 AMN laptopok billentyűzete és tapipadja csak a 6.6-os kerneltől felfelé működik... Fel is tettem a Mintet, arra meg a mainline-t, de az meg nem tudja a 6.6-os kernel headert telepíteni, mert nincs libc 2.38, csak 2.35 a Mint-en, mivel régi Ubuntu az alapja... Anélkül meg nem tud bootolni a 6.6

Mit lehet ezzel kezdeni?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14665) growler válasza CPT.Pirk (#14664) üzenetére


growler
őstag

Talan igy: [link]
Egyebkent, nemreg telepitettem Mint 21.2-re "Mainline"-al
a 6.6.7-es kernelt. Igaz hogy telepites kozben hibat dobott,
de ujrainditas utan betoltodott a rendszer, es az uname -r
a 6.6.7-et mutatta.
Ez csak egy kiserleti telepites volt - a rendszert tartosan nem hasznaltam vele.
Ha ez a megoldas mukodik, kihuzhatod vele a 22 kiadasaig.

[ Szerkesztve ]

(#14666) CPT.Pirk válasza growler (#14665) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah, nekem nem bootolt utána. Azt hiszem most egyszerűbb, ha simán Lubuntut nem LTS-t felrakom és arról váltok LTS-re, mikor kijön. Aztán eldöntöm, hogy marad-e a Lubi, vagy cserélem később Mint-re. Eddig pozitív tapasztalataim voltak Lubival is más gépeken.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14667) CPT.Pirk válasza CPT.Pirk (#14666) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ohh yeah... Azért nem bootolt a Mint-en a 6.6.9, mert be volt kapcsolva a secure boot, nem a hiányzó headers miatt... De erre már csak a Lubuntun jöttem rá. Ehh, mennyit segítene, ha elolvasnám amit kiír és rákeresnék. :B

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14668) growler válasza CPT.Pirk (#14667) üzenetére


growler
őstag

Nekem azert bootolhatott elsore, mert ez egy regi BIOS-os laptop.
Hirbol sem ismeri a secure bootot.
Az uj kernel bevaltotta a hozza fuzott remenyeket?
Gondolom, tudod hogy frissiteseket nem kapsz hozza!

(#14669) CPT.Pirk válasza growler (#14668) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, a 6.6-tal működik a gép. Addig jó ez így, amíg nem jön ki az Ubi 24.04. Feltételezem, hogy a 24.04 az legalább a 6.6LTS kernellel jön majd, szóval onnantól nem lesz gond egyik rá épülő disztróval sem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14670) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#14667) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hát ugye... és még Tibikomámat ekézzük másik topikban! :DD

yaytext

[ Szerkesztve ]

(#14671) Ablakos


Ablakos
őstag

Windows mellé próbálkoztam telepíteni Mint-et. (külön lemezre, sdb) MultiBoot választásból a windows10 elindítható, de a Mint fura hibát ad. (külön root, home swap part.)

Mitől lehet ez? Mit hibáztam?

(#14672) Doky586 válasza Ablakos (#14671) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ha külön lemezre telepítetted akkor itt lell választani.
F11

[ Szerkesztve ]

(#14673) Rowon válasza ubyegon2 (#14670) üzenetére


Rowon
veterán

Van pingvines is! :C

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#14674) ubyegon2 válasza Rowon (#14673) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez sokkal jobb is! :K

De nyilván picardost akartam Kapitánynak! :D

(#14675) batyuska100


batyuska100
senior tag

Sziasztok!
Nagypapámnak is felraktam ezt a rendszert, viszont kicsit kényelmesebbé kellene neki tenni. Hogyan tudnám a jobb felső sarokban lévő bezárás, tálcázás és átméretezési ikonok méretét megváltoztatni?
Illetve miknek a méretein lehetne még állítgatni? Kurzor, betüméret, tálca stb már elég jól láthatóak.

(#14676) Rowon válasza batyuska100 (#14675) üzenetére


Rowon
veterán

Melyik asztali környezetet tetted fel neki? Leírás alapján gyanús, hogy az XFCE-t, mert nekem Cinnamonnál semmi sincs a jobb felső sarokban.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#14677) ubyegon2 válasza Rowon (#14676) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

;]
Hogyne vóna! Némó meg egyéb megnyitott ablakokra gondol a kérdező. Az viszont tényleg kéne, melyik felülettel van a Mint.

(#14678) Rowon válasza ubyegon2 (#14677) üzenetére


Rowon
veterán

LOL fú... még korán van, iszok egy kávét. :R

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#14679) batyuska100 válasza Rowon (#14676) üzenetére


batyuska100
senior tag

Cinnamon 21.2

(#14680) growler


growler
őstag

Lehet frissiteni 21.3-ra!

(#14681) Tim82 válasza growler (#14680) üzenetére


Tim82
nagyúr

Érdekességként: megjelent egy ilyen tükörkiszolgáló 21.3-ra frissítés után (eddig nem találkoztam vele):


Edge-n látom, nem néztem meg még másik (nem Edge-s) Linux Mint telepítésen, hogy ott is van-e.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#14682) csixy válasza Tim82 (#14681) üzenetére


csixy
addikt

Nekem muszáj volt az amerikai oldalt valami szerb, vagy délszláv tükörkiszolgálóra cserélni , mert a régi tükörkiszolgálón nem találta az izé-bizét és emiatt egy régebbi veruzióju izé-bizét akart használni, és ezen megoldás nekem nem tetszett.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#14683) Rowon válasza Tim82 (#14681) üzenetére


Rowon
veterán

Mintnél mindig a Quantum Mirrort használom, Debian alatt pedig a BME-t.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#14684) poirot


poirot
senior tag

Az összefoglalóban;

Képregény - Windows mellé Ubuntu

Nem létezik.

[ Szerkesztve ]

(#14685) ubyegon2 válasza poirot (#14684) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt amúgy miért/kinek írtad?

4-5 éves elavult az egész Összefoglaló, nyilván az ilyenben előfordul a halott link is. Jelezd a Topikgazdának szerintem. ;)

(#14686) poirot válasza ubyegon2 (#14685) üzenetére


poirot
senior tag

Gondolom olvassa topikgazda, amúgy. ;)

[ Szerkesztve ]

(#14687) ubyegon2 válasza poirot (#14686) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Gondolod... Én meg tudom, hogy nem, mivel nincs Topikgazda, így max az exTopikgazda olvassa, az meg ugye tök mindegy. ;]

(#14688) poirot válasza ubyegon2 (#14687) üzenetére


poirot
senior tag

Ne haragudj, de ez tényleg off tőlem és mindenkitől elnézést kérek, hogy azt hittem, ez ha nem is napra kész topik, de azért oda figyelnek rá. Ez jött le minden esetben, mindig linux esetében, hogy mindig megoldják. Nem trollkodni akarok, csak csodálkozom. :)

[ Szerkesztve ]

(#14689) ubyegon2 válasza poirot (#14688) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Odafigyelek mondjuk én is, de ettől még nem fog frissülni, kb 4-5 éve távolították el innen a Topikgazdát, azelőtt még kettő is volt. Sajnos amit anno megírtam, már nagyon elavult, be is jelentkeztem pár éve, hogy rakjanak be újra Tg-nek mindenféle extra jogosultságok nélkül, csak az Összefoglaló életbentartására, de nem jött össze. Az sem járható út, hogy megírja valaki és Moderátort megkéri, hogy rakja be, mert egyszer ezt csináltam és totál katyvazt csinált a segítő Moderátor és csak egy megelőző verzióra sikerült visszaállítani, kvázi még elavultabb lett. Ez van. :(

(#14690) poirot válasza ubyegon2 (#14689) üzenetére


poirot
senior tag

Értelek, de ettől olyan hiteltelené vált az egész topik. Hogy kinek, vagy kiknek a hibája fogalmam sincs. :(((

(#14691) ubyegon2 válasza poirot (#14690) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt és az Ubuntu topikban évek óta nincs Topikgazda, aki tudná frissíteni az Összefoglalót. A Linuxos Kezdő topikban szerencsére van.

(#14692) csixy


csixy
addikt

A meggyalázott dell 5520 prcisionban pm961-es samssung nvme van, ezt sajnos "kívülről" az lmde6-os telepítőben lévő 12-es kernel nem látja (más kernelek látják), ha a telepítőt valahogy bemásolnám a lemezre akkor tudnám telepíteni. Hogyan lehetne a telepítőbe másik kernelt rakni, vagy a telepítőt eleve belülről indítani?

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#14693) csixy válasza csixy (#14692) üzenetére


csixy
addikt

kexec lesz a megoldás gondolom
Be bootolom a live linuxot, telepítek bele egy másik kernelt
telepítem a kexec csomagot
Kexec segítségével átbootolok leállítás nélkül a másik kernelbe
Így már látni fogom az nvme SSD-met
és trallalá ... müglássuk.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#14694) zizidor válasza csixy (#14693) üzenetére


zizidor
senior tag

A telepítő felrakja az újabb verziójú, letölthető kerneleket is?

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14695) csixy válasza zizidor (#14694) üzenetére


csixy
addikt

A telepítőben csak egy kernel van.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#14696) growler válasza csixy (#14695) üzenetére


growler
őstag

Ma kiserleteztem live rendszeren a 6.6.12-es kernellel, es a
kexec-el - de nem sikerult lecserelni az 5.15-ot :(
Ha Neked sikerul, kivancsi leszek ra hogyan! :)

(#14697) csixy válasza growler (#14696) üzenetére


csixy
addikt

Nekem az a fontos hogy egyetlen kernelverziót kikerüljek. A kexecről letettem. Azt találtam ki, hogy LMDE5-öt telepítek és azt megfrissítem LMDE6-ra. Így meg van oldva a problémám.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#14698) ubyegon2 válasza growler (#14696) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez az 5.15 nálad az LMDE6-ban van? Nem emlékszem, mivel települt, de most ez a kernel van fenn pár frissítés után. Minden alap, nem trükköztem semmit.

Host: lmde6 Kernel: 6.1.0-15-amd64 arch: x86_64 bits: 64 compiler: gcc
v: 12.2.0 Desktop: Cinnamon v: 5.8.4 tk: GTK v: 3.24.38 wm: muffin vt: 7
dm: LightDM v: 1.26.0 Distro: LMDE 6 Faye base: Debian 12.1 bookworm

Tárolóban a 6.1.0.x mellett még a 6.5.xx.x sorozat van, semmi más.

[ Szerkesztve ]

(#14699) Rowon válasza ubyegon2 (#14698) üzenetére


Rowon
veterán

Backportsban van 6.5 a Hedörrel együtt.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#14700) ubyegon2 válasza Rowon (#14699) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az OK, de csak nálam?

deb http://mint.ipacct.com/packages faye main upstream import backport

deb http://ftp.bme.hu/debian bookworm main contrib non-free non-free-firmware
deb http://ftp.bme.hu/debian bookworm-updates main contrib non-free non-free-firmware
deb http://security.debian.org/ bookworm-security main contrib non-free non-free-firmware

deb http://ftp.bme.hu/debian bookworm-backports main contrib non-free non-free-firmware

Ez az official list. Nem nálam, az LMDE6-ban... :)

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.